Samsung Galaxy Y Duos: dvě SIM a Android [recenze]

Android nižší třídy od Samsungu se může pyšnit podporou dvou SIM karet najednou. Jak si s nimi poradí a co dalšího dokáže?
Kapitoly článku

Samsung je mezi výrobci produkujícími dvousimkové telefony asi jeden z nejaktivnějších. Řadu přístrojů se dvěma SIM můžeme potkávat v nižších cenových kategorií na proprietální platformě, Galaxy Y Duos však vybočuje. Jedná se o první Android v portfoliu výrobce, který se může pyšnit dvojicí slotů pro SIM karty. Primárně vychází z modelu Galaxy Y, mimo přidaného slotu a inovovaného systému nenajdeme prakticky žádné inovace. Pokud nejste na výbavu telefonu nároční, bude vás mít testovaný model čím překvapit. Nepotěším ale ty, kteří vyžadují high-end zařízení. Snad někdy v budoucnu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Samsung Galaxy Y Duos na tiskových snímcích

Klíčové vlastnosti:

 • dva sloty pro SIM karty
 • při datování na SIM1 je SIM2 dostupná pro příchozí hovory
 • integrován správce SIM karet
 • svižný Android 2.3.6 s nadstavbou TouchWiz
 • podpora Wi-Fi, HSDPA a GPS
 • v základním balení přítomna 2GB microSD karta

Hlavní nedostatky:

 • hrubý rastr displeje
 • chybí vibrační odezva pro senzorové klávesy
 • místy je třeba rolovat níže pro zobrazení tlačítek
 • dokázali bychom si představit hlubší integraci a využití potenciálu dvou SIM karet
 • 3Mpx fotoaparátu chybí autofokus
 • základní balení bez sluchátek

Graf ceny produktu Samsung S6102 Galaxy Y Duos poskytuje server Heureka.cz

Samsung Galaxy Y je zaoblený kvádřík o rozměrech 110 × 60 × 12 mm a hmotnosti 109 gramů. Přístroj je celý vyroben z plastu, až na stříbrný rámeček obepínající čelní část, na kterém jde však velmi často vidět otisky prstů i případné mikroškrábance. Celá čelní plocha je, po vzoru předchozích modelů, kryta lesklým sklíčkem, pod kterým se ukrývá displej i senzorové klávesy. Hlavní TFT zobrazovač má úhlopříčku 3,14", pobyt na sluníčku vám však bude dělat problém s jeho čitelností. Můžete se tomu bránit manuálním nastavením nejvyššího jasu, automatická regulace chybí. Uživatelské rozhraní je laděno do tmavých barev, což svádí proti světlu marný boj. U AMOLED displejů, kdy černá = vypnuté pixely, bych to pochopil, u levnějších Samsungů bych uvítal světlejší prostředí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Samsung Galaxy Y Duos na pohledech ze stran, na těle najdeme i nechráněný konektor microUSB nebo 3,5mm konektor jack. Smartphone si můžete pověsit i na krk.

Pod displejem na razíme na standardní ovládací prvky Androidu - středovou klávesu Home, kontextovou klávesu a zpětnou šipku. Poslední dva zmiňované ovládací prvky jsou senzorové, takže reagují na dotyk prstu. Bohužel nemají žádnou vibrační odezvu, několikrát se mi tak stalo, že telefon dotyky nezaregistroval a ba co víc, ani o tom nemáte žádné podvědomé zdání.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Hlavní ovládací prvky, reproduktor a dvě čidla nad displejem, pohled na telefon z boku. Na zadní straně bude jen ve velmi malé míře lpívat vlhkost, škrábance a otisky prstů ve velké míře nebudou na pořadu dne.

Na pravém boku je umístěno tlačítko pro uzamknutí telefonu, kterým lze telefon také zapnout, na opačném boku je pak umístěna dvojklávesa pro regulaci hlasitosti. V případě zájmu můžete telefon pověsit na krk, zdířku pro provléknutí poutka najdete v horní části levé strany. Horní a spodní hrana jsou součástí zadního krytu, přesto nebudete nijak ochuzeni. Na horní najdete 3,5mm konektor jack pro připojení vlastních sluchátek. Ty ostatně budou potřeba, protože v základním balení žádné dodávané nenajdete. Spodní hrana je pak vyhrazena čistě pro microUSB konektor, jenž poslouží k nabíjení a datovým přenosům s počítačem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Detaily - klávesy pro regulaci hlasitosti a místo pro provlečení poutka, zamykací klávesa, 3,5mm konektor jack a otisky prstů na stříbrném rámečku.

Zadní kryt je vyroben z matného plastu, spíše než otisky prstů na něm ulpívají drobné mapy z vlhkosti při držení telefonu, je to ale daleko lepší, než kdyby Samsung přišel s lesklým zadním krytem jako u několika modelů v minulosti. Mimo hlavního reproduktoru zde najdeme i 2Mpix snímač, ten si ale bohužel neporadí s automatickým ostřením. To nejzajímavější nás ale čeká pod zadním krytem. Nemám na mysli 1300mAh baterii, ta by rozhodně mohla oplývat větší kapacitou, ale slot pro dvojici SIM karet. MicroSD karty se vkládají nezávisle na vytažení baterie takže je můžete měnit i za chodu. Výdrž telefonu je hodně proměnlivým parametrem, prakticky záleží na tom, jak moc budete využívat hovorů na obou SIM kartách. Při minimálním používání (do deseti minut hovorů na každé SIM denně) se můžete dostat až téměř ke čtyřem dnům. Pokud se však pustíte do častého volání a začnete hojně využívat funkce systému, přehrávání hudby a internet, počítejte s daleko kratší výdrží. To ovšem musí být jasné každému majiteli chytrého telefonu. Pokud si ale vzpomeneme na prognózy Samsungu ohledně výdrže, měla by být novinka schopná při plném pracovním nasazení vydržet jeden celý den bez nabíječky. Displej není až tak velký žrout energie, takže v tomhle bych byl se Samsungem zajedno.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Pokud si to vše shrneme z prodejního hlediska, dostáváme v základním balení mimo telefonu a 1 300mAh baterie také uživatelský manuál, nabíječku, USB kabel, 2GB microSD kartu a redukcí na její plnohodnotnou verzi.

Témata článku: Samsung, , , , , , Samsung Galaxy, Samsung Galaxy S, Samsung Galaxy S II, Samsung Galaxy Y, Samsung Galaxy Y Duos, Nový prvek, Duo, Vizuální podoba, Pracovní nasazení, Funkce systému, Sam, GAL, Profilová fotka, #Android, Domácí síť, Samsun, Nejvyšší hlasitost, Nejvhodnější nastavení,