Samsung Galaxy Xcover: Android do terénu [recenze]

Nový Xcover jde ve šlépějích odolných telefonů, je však dotykový a běží na Androidu. Patří do rodiny Galaxy a nebojí se vody ani prachu.

Modelová řada Galaxy je již pár let symbolem telefonů Samsung s operačním systémem Android. I o označení Xcover již jsme slyšeli, Samsung toto označení používá pro „hloupé“ telefony se zvýšenou odolností. Galaxy Xcover si vzal to nejlepší z obou řad, nabízí stabilní verzi Androidu a k tomu přidává zvýšenou odolnost, která se odráží v armádní specifikace IP67. Je testovaný model jen prvoplánově odolný nebo se přemýšlelo na integraci dalších funkcí, které by šly využít v extrémních podmínkách?

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tiskové fotografie v maximálním rozlišení

Klíčové vlastnosti:

 • 3,65" HVGA displej je odolný proti poškrábání
 • nejvybavenější odolný model od Samsungu
 • odolnostní norma IP67 zaručuje odolnost proti vodě a prachu
 • svižný Android 2.3.6
 • díky zdrsněnému zadnímu krytu se dobře drží v ruce
 • netradiční barevná kombinace
 • LED diodu lze využít jako svítilnu

Hlavní nedostatky:

 • svítilna by mohla mít vyhrazené tlačítko
 • bojím se o odtržení záslepek konektorů od těla přístroje
 • méně kvalitní displej s hrubším rastrem
 • nekvalitní fotografie
 • poměrně slabé vibrace
 • chybí čidlo regulace podsvětlení
 • u odolného telefonu bych si dokázal představit některé speciální funkce a aplikace
 • žádná sluchátka v základním balení

Graf ceny produktu SAMSUNG S5690 Galaxy Xcover poskytuje server Heureka.cz

Samsung Galaxy Xcover je zlehka obrněný smartphone o rozměrech 121,5 x 65,9 x 12 mm a hmotnosti rovného sta gramů. Rozměry telefonu jsou vyšší než u běžných modelů, může za to odolná konstrukce telefonu, která je z venku vyztužena vroubkovanými plochami z tvrdého plastu. Telefon se mi v ruce drží dobře, protože je zadní kryt zdrsněn. Má to navíc i efekt vizuální, kdy na zadním krytu nejsou vidět otisky prstů. Ačkoliv na produktových fotografiích narazíme i na černo-stříbrnou variantu, telefon se u nás prodává výhradně ve směsici oranžové po bocích a černé na větších plochách. Telefon tak primárně nemusí plnit jen funkci odolného zařízení, ale také vypadá poměrně hodně elegantně.

Samsung Galaxy Xcover
63,1%
Klepněte pro větší obrázek rozměry a hmotnost: 122 × 66 × 12 mm, 116 g
displej: 3,65'', kapacitní TFT LCD, 320 × 480, 158 DPI
sítě: GSM (čtyři pásma), WCDMA (dvě pásma), GPRS, EDGE, HSPA (7,2|? Mb/s)
konektivita: microUSB, Wi-Fi, Bluetooth, GPS, 3,5mm jack
paměť: uživatelská 150 MB, operační 512 MB RAM, baterie: ? mAh
procesor: neuvádí se
operační systém: Android 2.3 (Gingerbread)
fotoaparát: 3MPx (2 048 × 1 536), video, diodový blesk

Po bocích nenajdeme moc viditelných prvků, na levém boku je, jako již tradičně, umístěna klávesa pro regulaci hlasitosti, která v zamčeném stavu funguje jako spoušť svítilny, na pravém boku pak najdeme tlačítko, které plní funkci zamykání, odemykání, vypínání a zapínání přístroje. Při zamknutí přístroje se obraz v animaci shlukne ke středu displeje a pak zmizí, obdobně jako u starých televizních přístrojů. Pro pořízení screenů displeje slouží současný stisk klávesy Home a zamykací klávesy.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Galaxy Xcover na čelní pohledu z různých úhlů. 

Horní a spodní hrany shodně za záslepkami ukrývají důležité konektory. Na horní je to 3,5mm konektor jack pro připojení sluchátek, na spodní zase microUSB konektor pro přenos dat a nabíjení. Záslepky jsou k telefonu připojeny tenkým krčkem, myslím, že ani po delším čase používání nebude mít tendenci ulomit se. A i kdyby se nakonec stalo, záslepky drží na svém místě opravdu pevně a určitě by jste je neztratili.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Galaxy Xcover v detailech - záslepka microUSB konektoru, záslepka 3,5mm konektoru jack, dvojklávesa pro regulaci hlasitosti poslouží i pro ovládání svítilny, zamykací tlačítko na pravém boku, hlavní ovládací prvky telefonu.

Čelní plocha je z velké části vyplněna 3,65" TN displejem s rozlišením 320 x 480 bodů. Byl jsem docela rád, že Samsung použil větší rozlišení, než QVGA. Se samotnou kvalitou displeje jsem vcelku spokojen, až na horší pozorovací úhly a absenci automatického podsvětlení nemám co vytknout. Je navíc pokryt sklíčkem, které je odolné proti poškrábání. Některé zdroje hovoří o Gorilla Glass, na stejnojmenných stránkách však model ve výčtu chybí. Pod displejem najdeme netradičně ryze hardwarové ovládací prvky, klávesy mají jistý stisk, do karet jim nehraje snad jen to, že nejsou podsvětleny. Pokud přecházíte z jiných Samsungů, budete mít jejich pozici naučenou nazpaměť, vlevo najdete kontextovou klávesu, vpravo zase zpětnou šipku a uprostřed je umístěna klávesa Home.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pohled na uchycení zadního krytu, zadní strana ze všech stran, těsnění okolo baterie zabrání případnému vniknutí prachu i tekutin. 

Kryt baterie je umístěn přes celou zadní část. Při jeho nasazování je třeba důkladně zacvaknout osm zámečků tak, aby nehrozilo vniknutí prachu a kapaliny do bateriové části. Pro úplné hermetické uzavření je třeba mincí nastavit masivní zámek do polohy zamčeno. V krytu najdeme výlisky pro reproduktor, 3,2Mpix fotoaparát, LED diodu a čtyři plastové výstupky, díky kterým má telefon na rovném povrchu potřebnou stabilitu. Pod krytem pak najdeme 1500mAh baterii, se kterou telefon při méně častém používání vydržel tři dny na jeho nabití, na pár dní do přírody bych jej doporučit asi mohl, na žádné delší výlety bez přístupu k zásuvce to ale nevidím. Při zátěži (delší prohlížení internetu, vysoký jas displeje, hraní her, sledování videa) se však hravě dokáže vybít během jednoho až dvou dní. Ještě pod baterií se našlo místo na kartu SIM a slot pro vyměnitelná média microSD.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Základní balení a obsah, který ukrývá.

Pokud si to shrneme, v základním balení najdeme mimo telefonu a 1 500mAh baterie také 2GB microSD kartu, redukci na plnohodnotnou kartu SD, nabíječku, USB kabel a uživatelskou příručku.

Témata článku: Samsung, Android, Recenze, Galaxy, Motorola Defy, Motorola Defy+, Samsung Galaxy, Samsung Galaxy Nexus, Samsung Galaxy W, Samsung Galaxy Xcover, #Android, Odolné zařízení, Doručený e-mail, Ručník, Galaxy x, Sam, Odolnostní norma, Prémiový obsah, Google Telefon, Boční klávesa, Samsung klávesnice, Obrněný smartphone, Vysoký jas, Klíčové slovo, Samsun, Telefony s Androidem na Heureka.cz
Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

** Smartphone s Androidem dnes využijete i pro autodiagnostiku ** Jednotku OBD-II dnes pořídíte za pár stovek ** Co se vše dokáže diagnostika s bezplatným SW v češtině?

Martin Chroust
DiagnostikaPro řidiče
Nahrávání hovorů na Androidu nadobro skončí. Nepomůže ani obcházení systémových omezení

Nahrávání hovorů na Androidu nadobro skončí. Nepomůže ani obcházení systémových omezení

** Google 11. května vypne nahrávání hovorů na Androidu ** Aplikace nebudou moci k nahrávání využívat API pro Usnadnění ** Uživatelé mají pouze dvě možnosti, jak nahrávání zachovat...

Martin Chroust
Nahrávání hovorůAndroid
eSIM dostanete do každého smartphonu. Vypadá jako běžná nanoSIM, má však svou paměť i systém

eSIM dostanete do každého smartphonu. Vypadá jako běžná nanoSIM, má však svou paměť i systém

** Víte, že eSIM dnes může mít úplně každý telefon s Androidem ** Budete jen potřebovat kartičku eSIM.me, která vypadá jako nanoSIM ** Podle její ceny se odvíjí kapacita úložiště eSIM profilů

Martin Chroust
SIMeSIMAndroid
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Google na obchodu Play pustil do oběhu malware obřích rozměrů. Dostal se do více než 60 milionů smartphonů

Google na obchodu Play pustil do oběhu malware obřích rozměrů. Dostal se do více než 60 milionů smartphonů

** Doslova každý týden se na Google Play objeví nový malware ** Ten nejnovější si do mobilů stáhlo na 60 milionů uživatelů ** Vývojáři aplikací vydělávají na přeprodeji citlivých dat

Martin Chroust
Google PlayMalwareAndroid
Další velká věc pro chytré hodinky. Změří cukr v krvi, daleko víc modelů ohlídá teplotu

Další velká věc pro chytré hodinky. Změří cukr v krvi, daleko víc modelů ohlídá teplotu

** Chytré hodinky se prakticky každý rok naučí měřit něco nového ** Letos by se mělo jednat o neinvazivní měření krevního cukru ** Měření teploty kůže by se mělo dostat i na další chytré hodinky

Martin Chroust
Měření glykémieMěřeníChytré hodinky
Další vlna podvodných SMS z čísla 2563. Neotevírejte odkaz a nezadávejte žádné platební údaje

Další vlna podvodných SMS z čísla 2563. Neotevírejte odkaz a nezadávejte žádné platební údaje

** Útočníkům první vlna nestačila, na důvěřivé Čechy útočí dál ** Nalákají vás na údajně nezaplacené clo ** Odkaz neotvírejte a podvodníkům rozhodně nic neplaťte!

Martin Chroust
PodvodOchranaSMS
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Studie sledovala přesnost chytrých hodinek. V měření kalorií jsou prakticky nepoužitelné

Studie sledovala přesnost chytrých hodinek. V měření kalorií jsou prakticky nepoužitelné

** Chytré hodinky dnes změří spoustu věcí, přeností ale někdy pokulhávají ** Studie se zaměřila na měření spálených kalorií ** Výsledky pro žádné z hodinek nedopadly dobře

Martin Miksa
MěřeníChytré hodinkyApple Watch
Dochází prostor v úložišti? Může pomoct vymazání mezipaměti. Poradíme, jak na to

Dochází prostor v úložišti? Může pomoct vymazání mezipaměti. Poradíme, jak na to

** Dochází vám v Androidu volné místo? ** Je třeba šetřit, kde se dá ** Nejméně bolestivým krokem je odstranění dočasných souborů

Martin Chroust
PaměťJak...Android
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
S jakou navigací na dovolenou? Vybrali jsme 7 nejlepších aplikací, které vám ukážou cestu

S jakou navigací na dovolenou? Vybrali jsme 7 nejlepších aplikací, které vám ukážou cestu

** Vybrali jsme sedm nejlepších navigací pro Android a iOS ** Na své si přijdou řidiči, cyklisté i pěší ** Většinu aplikací lze používat zdarma

Karel Kilián
Pro turisty a cyklistyPro řidičeNavigace