Samsung Galaxy Xcover: Android do terénu [recenze]

Nový Xcover jde ve šlépějích odolných telefonů, je však dotykový a běží na Androidu. Patří do rodiny Galaxy a nebojí se vody ani prachu.

Modelová řada Galaxy je již pár let symbolem telefonů Samsung s operačním systémem Android. I o označení Xcover již jsme slyšeli, Samsung toto označení používá pro „hloupé“ telefony se zvýšenou odolností. Galaxy Xcover si vzal to nejlepší z obou řad, nabízí stabilní verzi Androidu a k tomu přidává zvýšenou odolnost, která se odráží v armádní specifikace IP67. Je testovaný model jen prvoplánově odolný nebo se přemýšlelo na integraci dalších funkcí, které by šly využít v extrémních podmínkách?

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tiskové fotografie v maximálním rozlišení

Klíčové vlastnosti:

 • 3,65" HVGA displej je odolný proti poškrábání
 • nejvybavenější odolný model od Samsungu
 • odolnostní norma IP67 zaručuje odolnost proti vodě a prachu
 • svižný Android 2.3.6
 • díky zdrsněnému zadnímu krytu se dobře drží v ruce
 • netradiční barevná kombinace
 • LED diodu lze využít jako svítilnu

Hlavní nedostatky:

 • svítilna by mohla mít vyhrazené tlačítko
 • bojím se o odtržení záslepek konektorů od těla přístroje
 • méně kvalitní displej s hrubším rastrem
 • nekvalitní fotografie
 • poměrně slabé vibrace
 • chybí čidlo regulace podsvětlení
 • u odolného telefonu bych si dokázal představit některé speciální funkce a aplikace
 • žádná sluchátka v základním balení

Graf ceny produktu SAMSUNG S5690 Galaxy Xcover poskytuje server Heureka.cz

Samsung Galaxy Xcover je zlehka obrněný smartphone o rozměrech 121,5 x 65,9 x 12 mm a hmotnosti rovného sta gramů. Rozměry telefonu jsou vyšší než u běžných modelů, může za to odolná konstrukce telefonu, která je z venku vyztužena vroubkovanými plochami z tvrdého plastu. Telefon se mi v ruce drží dobře, protože je zadní kryt zdrsněn. Má to navíc i efekt vizuální, kdy na zadním krytu nejsou vidět otisky prstů. Ačkoliv na produktových fotografiích narazíme i na černo-stříbrnou variantu, telefon se u nás prodává výhradně ve směsici oranžové po bocích a černé na větších plochách. Telefon tak primárně nemusí plnit jen funkci odolného zařízení, ale také vypadá poměrně hodně elegantně.

Samsung Galaxy Xcover
63,1%
Klepněte pro větší obrázek rozměry a hmotnost: 122 × 66 × 12 mm, 116 g
displej: 3,65'', kapacitní TFT LCD, 320 × 480, 158 DPI
sítě: GSM (čtyři pásma), WCDMA (dvě pásma), GPRS, EDGE, HSPA (7,2|? Mb/s)
konektivita: microUSB, Wi-Fi, Bluetooth, GPS, 3,5mm jack
paměť: uživatelská 150 MB, operační 512 MB RAM, baterie: ? mAh
procesor: neuvádí se
operační systém: Android 2.3 (Gingerbread)
fotoaparát: 3MPx (2 048 × 1 536), video, diodový blesk

Po bocích nenajdeme moc viditelných prvků, na levém boku je, jako již tradičně, umístěna klávesa pro regulaci hlasitosti, která v zamčeném stavu funguje jako spoušť svítilny, na pravém boku pak najdeme tlačítko, které plní funkci zamykání, odemykání, vypínání a zapínání přístroje. Při zamknutí přístroje se obraz v animaci shlukne ke středu displeje a pak zmizí, obdobně jako u starých televizních přístrojů. Pro pořízení screenů displeje slouží současný stisk klávesy Home a zamykací klávesy.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Galaxy Xcover na čelní pohledu z různých úhlů. 

Horní a spodní hrany shodně za záslepkami ukrývají důležité konektory. Na horní je to 3,5mm konektor jack pro připojení sluchátek, na spodní zase microUSB konektor pro přenos dat a nabíjení. Záslepky jsou k telefonu připojeny tenkým krčkem, myslím, že ani po delším čase používání nebude mít tendenci ulomit se. A i kdyby se nakonec stalo, záslepky drží na svém místě opravdu pevně a určitě by jste je neztratili.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Galaxy Xcover v detailech - záslepka microUSB konektoru, záslepka 3,5mm konektoru jack, dvojklávesa pro regulaci hlasitosti poslouží i pro ovládání svítilny, zamykací tlačítko na pravém boku, hlavní ovládací prvky telefonu.

Čelní plocha je z velké části vyplněna 3,65" TN displejem s rozlišením 320 x 480 bodů. Byl jsem docela rád, že Samsung použil větší rozlišení, než QVGA. Se samotnou kvalitou displeje jsem vcelku spokojen, až na horší pozorovací úhly a absenci automatického podsvětlení nemám co vytknout. Je navíc pokryt sklíčkem, které je odolné proti poškrábání. Některé zdroje hovoří o Gorilla Glass, na stejnojmenných stránkách však model ve výčtu chybí. Pod displejem najdeme netradičně ryze hardwarové ovládací prvky, klávesy mají jistý stisk, do karet jim nehraje snad jen to, že nejsou podsvětleny. Pokud přecházíte z jiných Samsungů, budete mít jejich pozici naučenou nazpaměť, vlevo najdete kontextovou klávesu, vpravo zase zpětnou šipku a uprostřed je umístěna klávesa Home.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pohled na uchycení zadního krytu, zadní strana ze všech stran, těsnění okolo baterie zabrání případnému vniknutí prachu i tekutin. 

Kryt baterie je umístěn přes celou zadní část. Při jeho nasazování je třeba důkladně zacvaknout osm zámečků tak, aby nehrozilo vniknutí prachu a kapaliny do bateriové části. Pro úplné hermetické uzavření je třeba mincí nastavit masivní zámek do polohy zamčeno. V krytu najdeme výlisky pro reproduktor, 3,2Mpix fotoaparát, LED diodu a čtyři plastové výstupky, díky kterým má telefon na rovném povrchu potřebnou stabilitu. Pod krytem pak najdeme 1500mAh baterii, se kterou telefon při méně častém používání vydržel tři dny na jeho nabití, na pár dní do přírody bych jej doporučit asi mohl, na žádné delší výlety bez přístupu k zásuvce to ale nevidím. Při zátěži (delší prohlížení internetu, vysoký jas displeje, hraní her, sledování videa) se však hravě dokáže vybít během jednoho až dvou dní. Ještě pod baterií se našlo místo na kartu SIM a slot pro vyměnitelná média microSD.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Základní balení a obsah, který ukrývá.

Pokud si to shrneme, v základním balení najdeme mimo telefonu a 1 500mAh baterie také 2GB microSD kartu, redukci na plnohodnotnou kartu SD, nabíječku, USB kabel a uživatelskou příručku.

Témata článku: Samsung, Android, Recenze, Galaxy, Motorola Defy, Motorola Defy+, Samsung Galaxy, Samsung Galaxy Nexus, Samsung Galaxy W, Samsung Galaxy Xcover, Terén, Odolnostní norma, Hlasový vstup, Běžný model, Galaxy x, Samsung klávesnice, Odolné zařízení, Xcover, Odolná konstrukce, #Android, Doručený e-mail, Prémiový obsah, Boční klávesa, Google Telefon, Obrněný smartphone, Telefony s Androidem na Heureka.cz
Další velká věc pro chytré hodinky. Změří cukr v krvi, daleko víc modelů ohlídá teplotu

Další velká věc pro chytré hodinky. Změří cukr v krvi, daleko víc modelů ohlídá teplotu

** Chytré hodinky se prakticky každý rok naučí měřit něco nového ** Letos by se mělo jednat o neinvazivní měření krevního cukru ** Měření teploty kůže by se mělo dostat i na další chytré hodinky

Martin Chroust
Měření glykémieMěřeníChytré hodinky
Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

** Smartphone s Androidem dnes využijete i pro autodiagnostiku ** Jednotku OBD-II dnes pořídíte za pár stovek ** Co se vše dokáže diagnostika s bezplatným SW v češtině?

Martin Chroust
DiagnostikaPro řidiče
Další vlna podvodných SMS z čísla 2563. Neotevírejte odkaz a nezadávejte žádné platební údaje

Další vlna podvodných SMS z čísla 2563. Neotevírejte odkaz a nezadávejte žádné platební údaje

** Útočníkům první vlna nestačila, na důvěřivé Čechy útočí dál ** Nalákají vás na údajně nezaplacené clo ** Odkaz neotvírejte a podvodníkům rozhodně nic neplaťte!

Martin Chroust
PodvodOchranaSMS
Přehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

Přehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

** Pixely už jej mají, postupně se přidávají další mobilní výrobci ** Android 12 přináší spoustu softwarových novinek a vylepšení ** V našem seznamu se dozvíte, kdy aktualizace dorazí i na váš telefon

Martin ChroustJan Láska
Android 12Aktualizace softwaruSmartphony
eSIM dostanete do každého smartphonu. Vypadá jako běžná nanoSIM, má však svou paměť i systém

eSIM dostanete do každého smartphonu. Vypadá jako běžná nanoSIM, má však svou paměť i systém

** Víte, že eSIM dnes může mít úplně každý telefon s Androidem ** Budete jen potřebovat kartičku eSIM.me, která vypadá jako nanoSIM ** Podle její ceny se odvíjí kapacita úložiště eSIM profilů

Martin Chroust
SIMeSIMAndroid
Kapacitu baterie nového iPhonu SE odhalila až rozborka. Tak směšnou hodnotu už si dnes dovolí jen Apple

Kapacitu baterie nového iPhonu SE odhalila až rozborka. Tak směšnou hodnotu už si dnes dovolí jen Apple

** Apple při představení iPhonu SE (2022) opět zamlčel kapacitu baterie ** Opět musela pomoci až rozborka telefonu ** Baterie „es éčka“ vůbec poprvé překonala metu 2 000 mAh!

Martin Chroust
RozborkaiPhone
Google na obchodu Play pustil do oběhu malware obřích rozměrů. Dostal se do více než 60 milionů smartphonů

Google na obchodu Play pustil do oběhu malware obřích rozměrů. Dostal se do více než 60 milionů smartphonů

** Doslova každý týden se na Google Play objeví nový malware ** Ten nejnovější si do mobilů stáhlo na 60 milionů uživatelů ** Vývojáři aplikací vydělávají na přeprodeji citlivých dat

Martin Chroust
Google PlayMalwareAndroid
Vybrali jsme 15 nejlepších tabletů, které se vyplatí koupit. O slovo se hlásí už i noví výrobci

Vybrali jsme 15 nejlepších tabletů, které se vyplatí koupit. O slovo se hlásí už i noví výrobci

** Jak se zorientovat v široké nabídce tabletů a proč tablet vůbec chtít? ** Vybíráme 15 nejlepších modelů ze všech cenových kategorií ** Cena použitelných tabletů začíná na dvou tisících korun

Martin Miksa
Tablety
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nahrávání hovorů na Androidu nadobro skončí. Nepomůže ani obcházení systémových omezení

Nahrávání hovorů na Androidu nadobro skončí. Nepomůže ani obcházení systémových omezení

** Google 11. května vypne nahrávání hovorů na Androidu ** Aplikace nebudou moci k nahrávání využívat API pro Usnadnění ** Uživatelé mají pouze dvě možnosti, jak nahrávání zachovat...

Martin Chroust
Nahrávání hovorůAndroid