Samsung Galaxy Xcover 2: se smartphonem na ryby [recenze]

Galaxy Xcover 2 rozšiřuje bohaté portfolio Samsungu. Od ostatních modelů řady Galaxy se odlišuje zvýšenou odolností.
Kapitoly článku

Podle Samsungu lze Galaxy Xcover 2 vzít kamkoliv ven, na pláž, prašnou cestu nebo i do vody. Nabízí zvýšenou odolnost, přitom si však zachovává běžné proporce, nebojte se tedy obří neforemné cihly. Ultralehký atlet s tělem kopírujícím displej to ale také není, nejaký ten milimetr nebo gram navíc budete muset přetrpět.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Samsung Galaxy Xcover 2 na tiskových snímcích

Klíčové vlastnosti:

  • neotřelý design
  • odolnost vůči prachu a vodě
  • užitečná rozšíření systému
  • mechanická spoušť fotoaparátu

Hlavní nedostatky:

  • absence notifikační diody
  • vyšší hmotnost a rozměry

Samsung Galaxy Xcover 2
S7710
rozměry a hmotnost: 131 × 68 × 12,0 mm, 149 g
displej: 4,0", kapacitní TFT LCD, 480 × 800, 233 PPI
sítě: GSM, 3G
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4, GPS
paměť: 4 GB, microSDHC (32 GB), RAM: 1 GB, baterie: 1 700 mAh
procesor: neuvádí se
operační systém: Google Android 4.1 (Jelly Bean)
fotoaparát: 5MPx, video (1 280 × 720), autofocus, blesk
25 %
vybavenost
cena: už se neprodává

Něco vydrží

Odolné telefony většinou působí hodně robustním dojmem a jejich určení do drsnějších podmínek poznáte hned na první pohled. Různé gumové hrany, spousty různých krytek, občas nějaké masivní poutko, sečteno podtrženo, více či méně připomínají neohrabaný tank. Xcover 2 je v tomto směru trochu jiný, zvýšenou odolnost nedává tak okatě najevo.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Při pohledu z větší vzdálenosti nedává Xcover 2 svou odolnost najevo

Hodnocení designu je hodně subjektivní záležitost, nelze se však ubránit dojmu, že telefon působí trochu jinak než ostatní, mnohdy velmi si podobné dotykové placky. Několik různých linií vytváří zajímavé designové pojetí a nelze mu upřít určitou dávku originality. Co návrháři trochu přehnali, jsou vyvýšené drážky na bocích telefonu. Ty mohou připomínat protiskluzové plechy, oblíbenou to součástku tunerů od dob prvního dílu Rychle a zběsile.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zadní strana se šroubem ale specializované zaměření prozradí

Po záplavě bílých, černých a šedých telefonů vsadil Samsung na titanovou barvu a vzhled ještě vylepšil na ploškách nad a pod displejem, ale hlavně na celých zádech jemným vroubkováním. To vše v kombinaci se zaoblenými hranami vytváří jednolitý celek, který se příjemně drží v ruce a neplete se se záplavou vizuálně mnohdy identických Androidů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Radost nám udělala mechanická spoušť fotoaparátu na pravém boku

Vyšší odolnost se podepsala na větších rozměrech. Přestože má „jen“ čtyřpalcový displej, velikostně snese srovnání s čtyřapůlpalcovými modely. S vyšší hmotností se dá sžít, necelých 150 gramů ještě není taková katastrofa.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Šroub je ze spodní strany podložen tenkým plíškem, při hrubším zacházení hrozí jeho vypadnutí

Na levé straně najdete kolébku regulátoru hlasitosti a nad ní maličký otvor pro případné poutko. Hlavní vypínač se přestěhoval na opačnou stranu, což vzhledem k celkové velikosti telefonu chválíme. Úchop, držení a ovládání bude vyžadovat chvilku cviku, protože hlavní vypínač je vůči regulaci hlasitosti posunut jen o kousek a občas se tak stane, že při vypínání zavadíte o tlačítko na druhé straně a „rozhodíte“ si nastavení reproduktoru. Velkou pochvalu zaslouží hardwarová spoušť fotoaparátu vespod pravé strany.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Záda zdobí výrazná mřížka hlasitého reproduktoru, podobně je zdobeno i telefonní sluchátko

Konektory okupují horní a dolní stranu – sluchátkový najdete nahoře, microUSB dole. Oba jsou schovány pod krytkami, které by měly zabránit přístupu vody. Krytky bohužel po odklopené trčí a při manipulaci se zastrčenými konektory hrozí, že je utrhnete. Zde to možná chtělo sáhnout po gumovém řešení, které by sice nevypadalo tak pěkně, ale bylo by praktičtější. U sluchátek se jeví jako rozumná volba bezdrátové řešení poslechu hudby. Při nabíjení hrozí ulomení příslušné krytky jistě méně, než v kapse se zapojenými klasickými kabelovými sluchátky.

Kryt na zámek

Jako u mnoha jiných odolných telefonů je datový (a nabíjecí) konektor více zapuštěn, ne všechny microUSB kabely se tak do něj vejdou. U větších bude potřeba mírně seříznout plastovou izolaci, případně použít originál z krabičky, který sedne bezproblémově. Majitelé Kindlu mohou použít kabel od čtečky, ten je také na příslušných místech užší.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Běžná miniSIM a slot na paměťovou kartu, jistoty, které nezklamou

Zadní kryt baterie drží na svém místě nejen díky řadě drobných zobáčků, které postupně zacvakáte (jako snad u všech telefonů se snímatelným krytem), jeho pozici jistí ještě kovový otočný zámek ve spodní části. Ten stačí pootočit o 90° a můžete kryt sejmout. Zpracování zámku nevypadá nejbytelněji, při častějším používání se na něm patrně objeví stopy po otevíracím nástroji (tenká mince, široký šroubovák apod.).

Na vnitřní straně krytu je gumová tenká linka, která po zkompletování zapadne do úzké drážky kolem baterie. Opět jako ochrana před vodou. SIM (klasická miniSIM) i microSD paměťovka jsou umístěny pod baterií, i ty by tedy měly být chráněny před vlhkostí.

Klepněte pro větší obrázek
Systémový a zároveň dobíjecí konektor je zanořen docela hluboko pod ochrannou krytkou

Samsung se pyšní stupněm krytí IP67. Dle výrobce je tedy prachotěsný a vydrží půlhodinu pod vodou v hloubce jeden metr. Pokud plánujete návštěvy prašných prostředí, připravte se na to, že telefon už asi nikdy nebude vypadat tak hezky jako při prvním vybalení. Členité tělo, spousta tenkých rýh mezi slícovanými díly a drobné vroubky na krytu baterie jemný prach přímo přitahují.

Telefon není nijak zásadně chráněn proti nešikovnosti. Pokud vám vypadne na beton, je vysoce pravděpodobné, že dopadne stejně jako jakýkoliv jiný běžný dotykový model. Tělo je kompletně plastové, zcela prosto jakýchkoliv gumových nárazníků, k zatloukání hřebíků na stavbě si rozhodně najděte vhodnější nástroj.

Displej a tlačítka

Na čtyřpalcové úhlopříčce se veškeré dění v telefonu zobrazuje v rozlišení 480 × 800 bodů. Pozorovací úhly jsou široké, při natočení telefonu pouze barvy mírně ztmavnou, tento barevný posun ale není nijak markantní. Barvy nejsou vybledlé, mohly by v sytosti ale klidně ještě trochu přidat. Čitelnost na slunci je použitelná, mohla by však být větší.

Klepněte pro větší obrázek
Galaxy Xcover 2 má jako jeden z mála smartphonů současnosti všechna tři tlačítka mechanická

Nad displejem se uprostřed hrdě hlásí o pozornost reproduktor pod lesklou mřížkou, nalevo od něj je to pak přední kamerka. Notifikační dioda bohužel chybí a nenajdete zde ani senzor okolního světla (pokud v telefonu je, není aktivní). Nastavení úrovně jasu je tak zcela na vás, v této nabídce nastavení se na automatiku spolehnout nemůžete.

Tlačítka pod displejem jsou řešena hardwarově, jsou dostatečně velká, s jasnou odezvou a znatelným hmatovým oddělením. Jejich funkce jsou standardní, zleva se jedná o Menu, Domů a Zpět. Alespoň částečně je displej před nepříznivými vlivy chráněn mírně vyvýšeným lemem okolního plastu.

Témata článku: Samsung, Android, Smartphony, Recenze, Galaxy, Samsung Galaxy, Samsung Galaxy Xcover, Samsung Galaxy Xcover 2, Sony Xperia Z, Bílý černý, Obrazový výstup, Nedostatek místa, Rychle a zběsile, Subjektivní záležitost, Samsun, Sam, Osobní trenér, Tenká linka, Velké vnitřní úložiště, Smartphone, Rozumná volba, Galaxy x, Neotřelý design, Samostatné tlačítko, Široká paleta, Telefony s Androidem na Heureka.cz
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Studie sledovala přesnost chytrých hodinek. V měření kalorií jsou prakticky nepoužitelné

Studie sledovala přesnost chytrých hodinek. V měření kalorií jsou prakticky nepoužitelné

** Chytré hodinky dnes změří spoustu věcí, přeností ale někdy pokulhávají ** Studie se zaměřila na měření spálených kalorií ** Výsledky pro žádné z hodinek nedopadly dobře

Martin Miksa
MěřeníChytré hodinkyApple Watch
Dochází prostor v úložišti? Může pomoct vymazání mezipaměti. Poradíme, jak na to

Dochází prostor v úložišti? Může pomoct vymazání mezipaměti. Poradíme, jak na to

** Dochází vám v Androidu volné místo? ** Je třeba šetřit, kde se dá ** Nejméně bolestivým krokem je odstranění dočasných souborů

Martin Chroust
PaměťJak...Android
Nejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

Nejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

**V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? **Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. **Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace
Další vlna podvodných SMS z čísla 2563. Neotevírejte odkaz a nezadávejte žádné platební údaje

Další vlna podvodných SMS z čísla 2563. Neotevírejte odkaz a nezadávejte žádné platební údaje

** Útočníkům první vlna nestačila, na důvěřivé Čechy útočí dál ** Nalákají vás na údajně nezaplacené clo ** Odkaz neotvírejte a podvodníkům rozhodně nic neplaťte!

Martin Chroust
PodvodOchranaSMS
Recenze tabletu Samsung Galaxy Tab S8 Ultra. Tenhle „drobeček“ se vymyká snad všemu

Recenze tabletu Samsung Galaxy Tab S8 Ultra. Tenhle „drobeček“ se vymyká snad všemu

** Galaxy Tab S8 Ultra je největší tablet od Samsungu ** Je to také největší tablet, který jsme v redakci kdy měli ** Co vše umí tato multimediální bestie od Samsungu?

Martin Chroust
TabletyRecenze
Tohle nám na keynote neřekli. Nové verze systémů od Applu přináší nejen novinky, ale i omezení

Tohle nám na keynote neřekli. Nové verze systémů od Applu přináší nejen novinky, ale i omezení

** Apple předvedl na WWDC působivé novinky ** U některých ale neřekl úplně všechno ** Toto je pět zásadních detailů, které byste měli vědět

Martin Miksa
WWDCiOSSoftware pro mobily
Další velká věc pro chytré hodinky. Změří cukr v krvi, daleko víc modelů ohlídá teplotu

Další velká věc pro chytré hodinky. Změří cukr v krvi, daleko víc modelů ohlídá teplotu

** Chytré hodinky se prakticky každý rok naučí měřit něco nového ** Letos by se mělo jednat o neinvazivní měření krevního cukru ** Měření teploty kůže by se mělo dostat i na další chytré hodinky

Martin Chroust
Měření glykémieMěřeníChytré hodinky
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
S jakou navigací na dovolenou? Vybrali jsme 7 nejlepších aplikací, které vám ukážou cestu

S jakou navigací na dovolenou? Vybrali jsme 7 nejlepších aplikací, které vám ukážou cestu

** Vybrali jsme sedm nejlepších navigací pro Android a iOS ** Na své si přijdou řidiči, cyklisté i pěší ** Většinu aplikací lze používat zdarma

Karel Kilián
Pro turisty a cyklistyPro řidičeNavigace
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Tohle superodolné monstrum vás dostane vylepšenou termovizí, nočním viděním a laserovým ukazovátkem

Tohle superodolné monstrum vás dostane vylepšenou termovizí, nočním viděním a laserovým ukazovátkem

** Odolné smartphony s logem AGM vždy něčím překvapí ** Nový Glory G1S dostal do výbavy zatím nejlepší mobilní termovizi ** Za zmínku stojí špičková odolnost i integrovaný laser

Martin Chroust
TermokameraZvýšená odolnostSnapdragon
eSIM dostanete do každého smartphonu. Vypadá jako běžná nanoSIM, má však svou paměť i systém

eSIM dostanete do každého smartphonu. Vypadá jako běžná nanoSIM, má však svou paměť i systém

** Víte, že eSIM dnes může mít úplně každý telefon s Androidem ** Budete jen potřebovat kartičku eSIM.me, která vypadá jako nanoSIM ** Podle její ceny se odvíjí kapacita úložiště eSIM profilů

Martin Chroust
SIMeSIMAndroid