Samsung Galaxy Tab S 8.4: ideální kompromis? [recenze]

Po desetipalcovém high-endu Galaxy Tab S 10.5 zde máme jeho osmipalcové dvojčce, které veškeré funkce zabalilo do menších rozměrů.

Samsung Galaxy Tab S 8.4 je menší z dvojice tabletů s QHD Super AMOLED displeji, které byly představeny letos v červnu. Větší desetipalcovou variantu jsme na SamsungManii již testovali, bude vhodnější zejména ke konzumaci multimediálního obsahu a prohlížení webu v domácích podmínkách. V dnešní recenzi se zaměříme na menší a poněkud kompaktnější tablet Samsung Galaxy Tab S 8.4, který můžete s přivřenýma očima používat místo vašeho stávající smartphonu. Testujeme totiž LTE verzi se SIM kartou, se kterou si i zavoláte. Máme v ruce zajímavý tablet naplněný funkcemi, co vše od něj můžeme očekávat?

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Galaxy Tab S 8.4 na oficiálních tiskových fotografiích v barevné variantě Dazzling White

Samsung Galaxy Tab S 8.4 16GB LTE
rozměry a hmotnost: 213 × 126 × 6,6 mm, 298 g
displej: 8,4", kapacitní Super AMOLED, 2 560 × 1 600, 359 PPI
sítě: GSM, 3G, LTE (150|50 Mb/s)
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 5, Bluetooth 4, GPS
paměť: 16 GB, microSDHC (32 GB), RAM: 3 GB, baterie: 4 900 mAh
procesor: Qualcomm Snapdragon 801 (4× Krait 400, 2 GHz, 28nm)
operační systém: Google Android 4.4 (Kitkat)
fotoaparát: 8MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk
41 %
vybavenost
cena: už se neprodává

V prvních minutách testování...

Když se nám tablet poprvé dostal do ruky, zaujaly nás jeho rozměry, zejména malá tloušťka. Většinu čelní strany zabírá 8,4" QHD Super AMOLED displej se sytými barvami, skvělou jemností, výbornou čitelností na slunci a skvělými pozorovacími úhly. Díky perforované zádí se tablet velmi dobře drží v ruce protože neklouže. Veškeré ovladače jsou umístěny na pravém boku, v režimu na šířku displeje nám vadí klávesy regulace hlasitosti, které fungují přesně naopak. Levá klávesa zvyšuje hlasitost, zatímco logika velí, aby sloužila ke snížení hlasitosti.

Uživatelské rozhraní s TouchWizem je postaveno na Androidu 4.4.2, ovšem stále se jedná o velmi hladovou grafickou nadstavbu, která s 3GB RAM spolkne zhruba polovinu jen pro běh v pohotovostním režimu. Bude tedy zajímavé sledovat chování TouchWizu z dlouhodobého hlediska při běžném používání, zdali bude či nebude s časem paměťově náročnější. Valná část aplikačního obsahu je nám již známa z Galaxy Tab S 10.5, takže se zde žádné velké překvapení nekoná. 
 

Je velikost ideální kompromis?

To co jsme vytýkali Tabu S 10.5 u testované novinky neplatí. Rozměry 213 × 156 × 7 mm jsou tak akorát, tablet není přerostlý ani vyloženě malý a 8,4" displej se ukázal jako zlatý střed, pokud chcete skloubit práci se zábavou. V případě testovaného modelu máme čest se Super AMOLED displejem s rozlišením 2 560 × 1 600, který má výbornou jemnost 359 ppi. Ani při pohledu zblízka nemáte šanci rozpoznat jednotlivé body, displej má dále velmi dobré pozorovací úhly a vysokou škálu jasu. Ten nastavujete v horní výsuvné liště, na maximum zobrazovací panel vyloženě září, při minimálním jasu, kdy je na displej sotva vidět, si můžete být jisti, že v noci nikoho neoslníte. Díky True Adobe RGB dokáže displej zobrazit větší spektrum barevných odstínů, než u běžných LCD panelů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tablet Galaxy Tab S 8.4 z čelního pohledu

Nejzajímavější novinkou je ale automatický režim, který jen nejen nejšetrnější k baterii, ale také umožní, abyste na sluníčku viděli obsah displeje bez větších problémů. Čidlo okolního osvětlení totiž na přímém slunci zvedne jas krátkodobě na jinak nedostupné maximum, díky čemuž ale trochu trpí věrnost barev. Je na to třeba myslet při natáčení videa a focení, snímky totiž nebudou vypadat přesně tak, jako jste je viděli na displeji. Plusové body novinka sklízí zejména v nastavení režimu displeje. Již dávno neplatí klišé o přesaturovaných Super AMOLED displejích, zobrazovač předposlední generace (nejnovější Super AMOLED je totiž přítomen u Galaxy Note 4) umožňuje výběr mezi čtyřmi barevnými režimy.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Detaily ovladačů pod displejem, na spodní hraně je přítomen microUSB konektor, 3,5mm jack a jeden z dvojice stereoreproduktorů. Spodní hrana toho mimo druhého reproduktoru moc nenabídne

Široké barevné spektrum se sytými barvami je patrné u režimu Adaptivního displeje, kdy se barvy přizpůsobují některým spuštěným aplikacím. Právě tento režim jsme používali nejčastěji. Jakmile spustíte videa a filmy, automaticky je aktivován režim Kino AMOLED, který nabídne velmi syté barvy a vyšší kontrast. Při procházení fotek je nejpřirozenější režim Fotografie AMOLED s barvami nejvíce odpovídajícími skutečnosti. Pokud by pro vás byl systém moc přebarvený, základní režim přes modré uživatelské rozhraní přetáhne jakýsi šedý filtr, takže utlumí ostré odstíny barev.

Ovladače a přeplněný pravý bok

Pod displejem jsou umístěny základní ovladače s čele s domovským tlačítkem s jemným stiskem, nechybí ani senzorická tlačítka s vibrační odezvou. Nad displejem je mimo kamerky pro videohovory umístěno čidlo regulace jasu a přiblížení k displeji. LED dioda chybí. Boky tabletu obíhá pokovená lišta, která je u krajů zbroušená, takže tablet při pohledů ze stran ještě opticky zužuje. Nejvíce prvků najdeme na pravém boku, shora se jedná o zamykací tlačítko, pod kterým se nacházejí regulátory hlasitosti. Při otočení tabletu nabok se však jejich funkce nemění, levá stále zvyšuje hlasitost, přičemž logika velí, aby úroveň zvuku snižovala. Najdeme zde i široký infraport sloužící k ovládání televize a dvě záslepky pro microSD (až 128 GB) a microSIM, která poslouží pro mobilní datové přenosy a volání.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zatímco některé boky „nemají do čeho píchnout“, na pravém boku je doslova „narváno“

O ozvučení se postarají stereoreproduktory, které jsou umístěny na horní a spodní hraně. Zahrají dostatečně hlasitě, kvalitní basy od nich ale nečekejte. Pokud budete hrát hry na šířku, kdy na ovladačích pod displejem spočine vaše pravá ruka, utlumíte si dlaněmi velkou část zvukového výstupu. Displej lze naštěstí otočit i na druhou stranu, je to tedy drobnost, musíte ale na ní myslet, případně se přeučit své dosavadní návyky. Na spodní hraně dále najdeme 3,5mm jack a microUSB, který poslouží k datovým přenosům a nabíjení.  

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tablet ještě do jedné dlaně uchopíte, už ale narazíte na hranice použitelnosti. Jistější bude ovládání tabletu obouruč 

To však v případě testovaného modelu trvá déle, než jste zvyklí. Z nuly na sto nabijete 4 900mAh akumulátor až za čtyři hodiny. Co se týče výdrže při konzumaci multimediálního obsahu, tablet vydržel při přehrávání 720p videí s maximálním jasem 9 hodin na jedno nabití. Na druhou stranu, baterie u testovaného kusu nebyla úplně v nejlepší kondici, 30 minut testování v 3D Marku kompletně „vyšťavilo“ baterii, po pěti minutách a nabíječce baterie zase hlásila 100 procent. Toto chování však připisujeme předfinální verzi testovaného tabletu. Pokud jej však někde pozapomenete a dostanete se k němu později, je pravděpodobné, že bude stále běžet, protože se baterie v případě nevyužívání vybíjí velmi pomalu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Díky perforovaným zádům tablet v ruce neklouže, dvě zakryté zdířky jsou určeny pro připojení flipových pouzder

Zadní kryt je opět vyroben z perforovaného plastu, který má imitovat kůži. Díky vroubkování na zádi tablet neklouže a dobře se drží ve dvou dlaních. Pomáhá tomu i slušná hmotnost 298 gramů, při volání s tabletem u ucha se sice rychle pronese, při běžném používání však hmotnost není žádnou velkou překážkou. Na zádi je umístěna vystouplá čočka 8Mpix fotoaparátu a LED dioda. Dvojice plastových konektorů na boku slouží k připojení flipových pouzder, jenž jsou dokoupitelným příslušenstvím.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Flipová a skládací pouzdra pro Galaxy Tab S 8.4 jsou vyvedena v různých barevných variantách

Celkově má tablet dobrou konstrukci, v krutu se z plastového těla neozývají žádné pazvuky, drobná vůle plastů je však patrná u spodních rohů. Na zádi jsme si také všimli ne úplně rovného povrchu, jsou zde místa, kde je kryt trochu snížen a někde nepatrně zvýšen. Tab S 8.4 se drží dobře při delším hraní i psaní textů, snad jen u bílé barvy je třeba dávat pozor na nečistoty, které se na čistě bílou záď tu a tam dostanou nebo přilepí. Bronzová varianta je z tohoto pohledu vhodnější.

hce counter

Témata článku: Samsung, Android, Recenze, Galaxy, Tablety, LTE, Samsung Galaxy, Samsung Galaxy Alpha, Samsung Galaxy Note, Samsung Galaxy Note 3, Samsung Galaxy Note 3 Neo, Samsung Galaxy Note 3 Neo Duos, Samsung Galaxy Note 4, Samsung Galaxy Note Pro 12.2, Samsung Galaxy Note Pro 12.2 32GB LTE, Samsung Galaxy Note Pro 12.2 64GB LTE, Samsung Galaxy Note Pro 12.2 64GB Wi-Fi, Samsung Galaxy Tab, Samsung Galaxy Tab 16GB 3G, Samsung Galaxy Tab Pro 10.1, Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 16GB LTE, Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 32GB LTE, Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 32GB Wi-Fi, Samsung Galaxy Tab Pro 12.2, Samsung Galaxy Tab Pro 12.2 32GB LTE, Tablety na Heureka.cz
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v srpnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v srpnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Huawei má nový tablet pro profíky. Je rekordně tenký a jako první běží na nové verzi HarmonyOS 3.0

Huawei má nový tablet pro profíky. Je rekordně tenký a jako první běží na nové verzi HarmonyOS 3.0

** Huawei ukázalo nový tablet pro profíky ** Má rekordně tenké tělo i stylový design ** Poprvé se zde ukázalo i HarmonyOS 3.0

Martin Miksa
Bez GoogluHarmony OSTablety
Xiaomi Mix Fold 2 je skládačka s tenkým tělem. Skvělou výbavu podtrhuje fotoaparát Leica

Xiaomi Mix Fold 2 je skládačka s tenkým tělem. Skvělou výbavu podtrhuje fotoaparát Leica

** Xiaomi představilo svůj druhý skládací smartphone ** Vylepšil co mohl, dostal nový typ displeje a fotoaparát Leica ** Zatím je dostupný pouze v Číně

Martin Miksa
Skládací konstrukceLeicaVlajková loď
Oppo a OnePlus nesmí v Německu prodávat telefony. Zákaz hrozí i v dalších zemích EU

Oppo a OnePlus nesmí v Německu prodávat telefony. Zákaz hrozí i v dalších zemích EU

** Patentové spory většinou ústí k tomu, že jedna z firem zaplatí ** Oppo ani OnePlus však nechtějí platit 2,50 EUR za každý telefon ** Firmy už v Německu nesní prodávat, a to může platit i o dalších trzích

Martin Chroust
NěmeckoPatentSmartphony
LEGENDY: Motorola Razr V3. Před 18 lety tato břitva rozsekala všechny konkurenty

LEGENDY: Motorola Razr V3. Před 18 lety tato břitva rozsekala všechny konkurenty

** Neexistuje o moc větších legend než první žiletka Motoroly ** Razr V3 byl oficiálně představen 27. července roku 2004 ** Motorola s ním měla obří úspěch, z nějž těžila mnoho let

Filip Kůžel
LegendyVéčko
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
S odolnými telefony se musí počítat. Tenhle tank se může opřít o vysoký výkon, noční vidění i o rychlá data

S odolnými telefony se musí počítat. Tenhle tank se může opřít o vysoký výkon, noční vidění i o rychlá data

** Značka Blackview uvedla na trh dvě nová odolná monstra ** Pyšní se maximální odolností, obří baterií i podporou 5G sítí ** Jeden telefon vsadil na noční vidění, druhý zase na termovizi

Martin Chroust
TermokameraMIL-STD 810BlackView
Vybrali jsme 16 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Za své peníze chtějte maximum

Vybrali jsme 16 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Za své peníze chtějte maximum

** Hledáme smartphone, který nestojí jmění, ale přitom je kvalitní ** Podle hlediska ceny a výkonu jsme vybrali 16 nejvýhodnějších modelů ** Připravte si šest až třináct tisíc korun

Jan Láska
Střední třídaSmartphonyNákup a ceny
Recenze Apple Mac Studia. Ohromný výkon, který vůbec neuslyšíte

Recenze Apple Mac Studia. Ohromný výkon, který vůbec neuslyšíte

** Čip Apple M1 Max potěší hlavně profiíky přes video ** Mac Studio přitom zůstává velmi tichý a s nízkou spotřebou ** Vytknout lze jen málo, například pouze HDMI 2.0

Karel Javůrek
Mac StudioTestyApple
Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Cubot Pocket si vás získá čtyřpalcovým displejem a nízkou cenou

Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Cubot Pocket si vás získá čtyřpalcovým displejem a nízkou cenou

** Hledáte kompaktní telefon okolo čtyř palců? ** Dotykáč už možná nenajdete, budou zde jen tlačítkové telefony ** Zavedené pořádky chce změnit Cubot Pocket

Martin Chroust
Kompaktní velikostAndroid
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Jak přečíst platební kartu mobilem a k čemu je to dobré

Jak přečíst platební kartu mobilem a k čemu je to dobré

Pokud vlastníte telefon s technologii NFC, můžete prostřednictvím aplikace pro Android zkusit načíst údaje ze své bezkontaktní karty. Vyzkoušíte si tak třeba, jak moc je náchylná k případnému RFID skimmingu.

Jan Spěšný
NávodyMobilní aplikace