Samsung Galaxy Tab Pro 8.4: kříženec dvou světů [recenze]

Druhý zástupce modelové řady Galaxy Pro v ČR přichází s jemným displejem, svižným systémem, a s pracovními a multimediálními funkcemi.

Samsung představil tablety řady Pro na letošním veletrhu CES v Las Vegas. Z původní čtveřice se na náš trh dostanou pouze ty nejvybavenější tablety, tedy Galaxy Note Pro 12.2 (testovali jsme zde) a dnes recenzovaný Galaxy Tab Pro 8.4. Ten v portfoliu představuje vylepšený tablet Tab 3 8.0, změn je poměrně hodně, týkají se zejména lepšího procesoru, jemnějšího displeje, většího rozlišení fotoaparátu a větší kapacity operační paměti. Tablet testujeme v LTE verzi, SIM můžete využít pro mobilní data i pro volání. Není však osmipalcový tablet už příliš velký na to, aby jste jej začali používat jako hlavní zařízení namísto daleko kompaktnějšího smartphonu? A co si novinka vypůjčila z nejvybavenějšího Notu Pro 12.2? Nejen na tyto otázky se pokusíme odpovědět v dnešním redakčním testu. 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tiskové fotografie Samsungu Galaxy Tab Pro 8.4

Samsung Galaxy Tab Pro 8.4 16GB LTE
rozměry a hmotnost: 219 × 129 × 7,2 mm, 336 g
displej: 8,4", kapacitní S-LCD, 2 560 × 1 600, 359 PPI
sítě: GSM, 3G, LTE (150|50 Mb/s)
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 5, Bluetooth 4, GPS
paměť: 16 GB, microSDHC (32 GB), RAM: 2 GB, baterie: 4 800 mAh
procesor: Qualcomm Snapdragon 800 (4× Krait 400, 2 GHz, 28nm)
operační systém: Google Android 4.4 (Kitkat)
fotoaparát: 8MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk
38 %
vybavenost
cena: už se neprodává

hce counter

V prvních minutách testování...

Galaxy Tab 8.4 je na své rozměry poměrně lehký a dobře se nám drží v rukou. Obzvlášť pohodlný je zadní plast imitující kůži, dlaně na něm totiž nekloužou. Displej je po prvním startu velmi jemný, špička ve své kategorii, ukazuje se to na velmi povedeném barevném podání, protože je systém prošpikován různobarevnými prvky, i na velmi dobrých pozorovacích úhlech. Android Kitat běhá velmi svižně, možná i o něco rychleji než u nedávno testovaného Galaxy Note Pro 12.2. Rolovací nabídky začínají s textem hned u levého okraje, takže se na displej vměstná maximálním množství údajů. Displej se nám zdá ideální pro brouzdání na internetu, čtení elektronických knih nebo různých dokumentů. Pro ně jsou připraveny prohlížečky ve složce Office, doplňkový obsah je pak dále dělen do dalších složek. V režimu na šířku nevadí ani ovládací prvky na boku, protože ty můžete s přehledem ovládat jednou rukou. 

Přídomek Pro u testovaného zařízení neznačí jen profesionální firemní funkce ale již z prvních zkušeností jde vidět, že tablet cílí i na multimediální stránku. Navíc, díky reproduktoru nad displejem bychom si dokázali představit i plnohodnotné využívání tabletu místo smartphonu včetně volání. Zdali to u tak velkého zařízení půjde v praxi skloubit s přenositelností, uvidíme až po testování. Hned úvodem nás však mrzí absence vibrační odezvy klávesnice i senzorických tlačítek pod displejem, alespoň, že zůstalo zachované domovské tlačítko v hardwarové podobě. Zvuky tabletu se nám zpočátku zdály podivné, tablet má vak na spodní hraně umístěny stereoreproduktory, jejichž výstup se liší od zařízení s jedním reproduktorem na zadním krytu. První dojem je však neurčitý, zvuky znějí poměrně hodně plechové a nevýrazné, což si ještě potvrdíme nebo vyvrátíme poslechem hudby a při hraní her. Objevili jsme také horší citlivost na příjem Wi-Fi, kde jiné modely držely většinovou intenzitu signálu, tam testovaný tablet místy připojení k Wi-Fi vypínal, protože nebyla dočasně v dosahu. Chybí také podpůrná aplikace Watch On k ovládání přehrávání televize, byť infraport je na přístupný na těle tabletu.

Kompaktní tablet místo smartphonu

Galaxy Tab Pro 8.4 je tabletem poměrně větších rozměrů, přesto se ještě těsně vměstná k tabletům, které můžete držet v jedné ruce. Pokud se prsty natáhnete, padne tablet do dlaně a ještě jej můžete poměrně bezpečně držet konečky prstů. Z dlouhodobého hlediska se ale tablet pronese, byť na první pohled byste mu 336 gramů netipovali, takže budete velmi často přecházet k obouručnímu držení. Začněme netradičně na zádech, kde výrobce umístil plastový kryt imitující kůži, který neklouže ani při zpocených dlaních a tak svým dílem napomáhá jistému držení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Základní pohledy na bílou variantu Samsungu Galaxy Tab Pro 8.4

Přední část je naopak vyrobena z lesklého plastu. Na ní výrobce umístil 8,4" displej s rozlišením 2 560 × 1 600 pixelů a je rozhodně pastvou pro oči. Jemné rozlišení, výborné pozorovací úhly a dobré barevné podání se dobře pojí i s možností automatické regulace jasu. Vysoké DPI má za následek dobře čitelné texty, ty jsou však ale u některých aplikací nepřipravených na 2K rozlišení poměrně malé a tedy i hůře čitelné. Jinak na displej nemáme absolutně žádnou výtku, zvládne vyhodnocovat více dotyků zároveň a reaguje na ně okamžitě, na nic se nečeká.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Na boční hraně zaujme přítomnost infraportu, kterým můžete s patřičnou aplikací ovládat domácí televizi či set-top box

Ovládací prvky jsou umístěny pod užší stranou displeje, což ukazuje, v jaké pozici budete tablet pouívat nejčastěji. Nemusíte se ale bát překlopení nabok, protože ovládací prvky budou vaší dominantní ruce na boku velmi dobře pčřístupné. Velkou vadou na kráse však bude zacpání výduchu stereoreproduktorů, které budou zčásti utlumeny dlaní, to výrobce úplně nedomyslel. Pod displejem se udála očekávaná změna, kdy kontextové tlačítko nahradila senzorická klávesa pro spuštění nabídky posledních aplikací. Jejím delším podržením se aktivuje režimu Multidisplej.

Pokud zařízení přijde do prodeje s Androidem KitKat, je tato změna povinná. Kontextová menu se pak přesunula do pravého horního rohu aplikačního okna. V senzorické podobě ji dále doplňuje zpětná šipka, která v nabídkách vrací o úroveň výše. Žádné změny se naopak neodehrály u hardwarové domovské klávesy, stiskem rozsvítí displej, resp. vás vrátí na domovskou obrazovku, podržením spouští chytré karty Google, dvojklikem pak hlasového průvodce S Voice. Ten však stále neumí česky, takže tuto funkčnost můžete vypnout. Tablet pak nečeká na možné druhé stisknutí domovského tlačítka, takže tím poměrně výrazně rychlíte přechod na domovskou obrazovku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Senzor přiblížení a okolního jasu nad displejem, spolu s kamerkou pro videohovoty. Na tabletu se nám líbí jeho malá tloušťka, do úzkých bočních pásů byly dokonce zakomponovány stereoreproduktory. Na boku u testované verze najdeme i slot pro microSD karty

Reproduktor nad displejem je vytyčen pro možná hlasová volání, kamerka je připravena pro videohovory. Užitečná jsou i čidla pro přiblížení k displeji a regulaci jasu na základě okolního osvětlení. Stříbrná boční lišta je poměrně výrazným designovým prvkem, do kterého se vměstnal zbytek hardwarových prvků. Na horní hraně to je sluchátkový konektor, na spodní pak standardní microUSB. Nedočkali jsme se širokého microUSB ve standardu 3.0 jako u větší modelu, takže počítejte s pomalejším nabíjením i pomalejšími datovými přenosy. Baterie má kapacitu 4 800mAh, ze sítě ji nabijete za 3 hodiny.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Slot pro microSIM na boku tabletu a detail ovladačů pod displejem. Stisk domovského tlačítka je tak akorát, je dostatečně rozměrné, takže jej můžete pohodlně ovládat palcem

Na výdrž se můžeme podívat dvěma úhly pohledu. Při aktivní Wi-Fi a synchronizace e-maiů Exchange a Gmailu bez žádných činností navíc vydržel tablet necelých šest dní na jedno nabití, v pohotovosti se tedy vybíjí pouze minimálně. V případě přehrávání Full HD videa s maximální hlasitostí do sluchátek a maximálním jasem displeje jsme zásuvku hledali již po sedmi hodinkách. Celkově vzato je výdrž srovnatelná s jinými tablety a mezi nabíjecími cykly liší se hlavně tím, jak moc používáte multimédia. Při hraní her není problém tablet vybít za půl dne.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zadní strana ze všech úhlů pohledu, imitace prošívané kůže je příjemná na omak a tablet v ruce neklouže. Pohledy na hrany odhalí 3,5mm jack na horní hraně i stereoreproduktory s microUSB na hraně spodní. Na zadním krytu se v rohu krčí fotoaparát s LED přisvětlení, při zahájení používání si dejte pozor, aby se vám do záběru nedostávaly prsy levé ruky. Za krátkou dobu si však zvyknete a držení tabletu pozměníte

Pravý bok disponuje zamykacím tlačítkem a regulátory hlasitosti, překvapivě zde nalezneme i infraport sloužící k ovládání televize. Zatímco v anglickém manuálu k tabletu je zmínka o nainstalované aplikaci Watch On, která slouží k ovládání televize, v českém manuálu tato zmínka chybí a aplikace předinstalovaná není. Kde se stala chyba? Levý bok je u námi testované verze osazen sloty pro microSIM a microSD, oba jsou kryty plastovou záslepkou. Co se týká paměťových karet, tablet zvládne adresovat i 64GB micro SD. Posledním výrazným hardwarovým prvkem je 8Mpix fotoaparát s LED přisvětlením na zadní straně, který je umísěn v rohu tabletu, ovšem je třeba si dát pozor, abyste jej při držení obouruč nezastínili úchopem levé ruky. V rozmístění prvků vidíme určité nedostatky, celkově ale tablet působí kompaktním dojmem a puncem multimediálního zařízení.

Témata článku: Samsung, Android, Recenze, Tablety, Galaxy, Samsung Galaxy, Samsung Galaxy Note, Samsung Galaxy Note Pro 12.2, Samsung Galaxy Note Pro 12.2 32GB LTE, Samsung Galaxy Note Pro 12.2 64GB LTE, Samsung Galaxy Note Pro 12.2 64GB Wi-Fi, Samsung Galaxy Pro, Samsung Galaxy S5, Samsung Galaxy Tab, Samsung Galaxy Tab 16GB 3G, Samsung Galaxy Tab Pro 10.1, Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 16GB LTE, Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 32GB LTE, Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 32GB Wi-Fi, Samsung Galaxy Tab Pro 12.2, Samsung Galaxy Tab Pro 12.2 32GB LTE, Samsung Galaxy Tab Pro 12.2 64GB LTE, Samsung Galaxy Tab Pro 12.2 64GB Wi-Fi, Samsung Galaxy Tab Pro 8.4, Samsung Galaxy Tab Pro 8.4 16GB LTE, Tablety na Heureka.cz
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Další velká věc pro chytré hodinky. Změří cukr v krvi, daleko víc modelů ohlídá teplotu

Další velká věc pro chytré hodinky. Změří cukr v krvi, daleko víc modelů ohlídá teplotu

** Chytré hodinky se prakticky každý rok naučí měřit něco nového ** Letos by se mělo jednat o neinvazivní měření krevního cukru ** Měření teploty kůže by se mělo dostat i na další chytré hodinky

Martin Chroust
Měření glykémieMěřeníChytré hodinky
Dochází prostor v úložišti? Může pomoct vymazání mezipaměti. Poradíme, jak na to

Dochází prostor v úložišti? Může pomoct vymazání mezipaměti. Poradíme, jak na to

** Dochází vám v Androidu volné místo? ** Je třeba šetřit, kde se dá ** Nejméně bolestivým krokem je odstranění dočasných souborů

Martin Chroust
PaměťJak...Android
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Další vlna podvodných SMS z čísla 2563. Neotevírejte odkaz a nezadávejte žádné platební údaje

Další vlna podvodných SMS z čísla 2563. Neotevírejte odkaz a nezadávejte žádné platební údaje

** Útočníkům první vlna nestačila, na důvěřivé Čechy útočí dál ** Nalákají vás na údajně nezaplacené clo ** Odkaz neotvírejte a podvodníkům rozhodně nic neplaťte!

Martin Chroust
PodvodOchranaSMS
S jakou navigací na dovolenou? Vybrali jsme 7 nejlepších aplikací, které vám ukážou cestu

S jakou navigací na dovolenou? Vybrali jsme 7 nejlepších aplikací, které vám ukážou cestu

** Vybrali jsme sedm nejlepších navigací pro Android a iOS ** Na své si přijdou řidiči, cyklisté i pěší ** Většinu aplikací lze používat zdarma

Karel Kilián
Pro turisty a cyklistyPro řidičeNavigace
Studie sledovala přesnost chytrých hodinek. V měření kalorií jsou prakticky nepoužitelné

Studie sledovala přesnost chytrých hodinek. V měření kalorií jsou prakticky nepoužitelné

** Chytré hodinky dnes změří spoustu věcí, přeností ale někdy pokulhávají ** Studie se zaměřila na měření spálených kalorií ** Výsledky pro žádné z hodinek nedopadly dobře

Martin Miksa
MěřeníChytré hodinkyApple Watch
Recenze tabletu Samsung Galaxy Tab S8 Ultra. Tenhle „drobeček“ se vymyká snad všemu

Recenze tabletu Samsung Galaxy Tab S8 Ultra. Tenhle „drobeček“ se vymyká snad všemu

** Galaxy Tab S8 Ultra je největší tablet od Samsungu ** Je to také největší tablet, který jsme v redakci kdy měli ** Co vše umí tato multimediální bestie od Samsungu?

Martin Chroust
TabletyRecenze
eSIM dostanete do každého smartphonu. Vypadá jako běžná nanoSIM, má však svou paměť i systém

eSIM dostanete do každého smartphonu. Vypadá jako běžná nanoSIM, má však svou paměť i systém

** Víte, že eSIM dnes může mít úplně každý telefon s Androidem ** Budete jen potřebovat kartičku eSIM.me, která vypadá jako nanoSIM ** Podle její ceny se odvíjí kapacita úložiště eSIM profilů

Martin Chroust
SIMeSIMAndroid
Tohle superodolné monstrum vás dostane vylepšenou termovizí, nočním viděním a laserovým ukazovátkem

Tohle superodolné monstrum vás dostane vylepšenou termovizí, nočním viděním a laserovým ukazovátkem

** Odolné smartphony s logem AGM vždy něčím překvapí ** Nový Glory G1S dostal do výbavy zatím nejlepší mobilní termovizi ** Za zmínku stojí špičková odolnost i integrovaný laser

Martin Chroust
TermokameraZvýšená odolnostSnapdragon