Letošní sedmipalcový Samsung dostává i svého desetipalcového sourozence. Budou největšími změnami pouze velikost, displej a baterie?
Na českém trhu se již můžeme potkávat s tabletem Galaxy Tab A 7.0 (2016), který se na webu Samsungu objevil v polovině března. A zatímco tehdy se jeho profil objevil i na českých stránkách, což prakticky potvrdilo jeho brzkou dostupnost v ČR, v případě desetipalcové varianty máme zatím jasno jen to, že se do prodeje dostane v Německu.



Černá varianta tabletu Galaxy Tab A 10.1 (2016)
Nový model s označením Galaxy Tab A 10.1 (2016) má rozměry 254 × 155 × 8 mm a váží 525 gramů. Na čelní straně čekejte 10,1" TFT PLS displej (formát 16:10) s poměrně netradičním rozlišením WUXGA, což se v překladu rovná matici 1 920 × 1 200 obrazových bodů. Je škoda, že Samsung použil PLS panel, protože u menší sedmipalcové varianty jsme si pochvalovali použitý IPS zobrazovač.

Čelní strana tabletu v případě bílé barevné varianty
Hlavní ovladače najdeme opět pod displejem v tlačítkové podobě, na displejem to vypadá, že snímač vedle přední 2Mpix kamerky bude čidlo okolního osvětlení. A právě to u menší verze tabletu chybělo. Na poměrně strohých zádech bez jakékoliv výrazné struktury najdeme 5MPix fotoaparát (F1.9), který zvládne automaticky zaostřovat a k ruce je mu i přisvětlovací dioda.
Spodní hranu zabírá dvojice stereoreproduktorů, konektorová výbava je netradičně umístěna na horní hraně. Mimo microUSB zde najdete i sluchátkový konektor. Baterie o kapacitě 7 300 mAh je nevyměnitelná a napevno integrovaná v útrobách tabletu.
Nereálný procesor a Marshmallow
Německá tisková zpráva u tabletu informuje o skutečně bezprecedentním a monstrózním procesoru - 11,6 GHz v osmi jádrech! Pravda ale bude daleko skromnější, osmijádro bude taktováno „jen“ na 1,6 GHz a k tomu bude mít na pomoc 2GB RAM.

Specifikace desetipalcového tabletu Galaxy Tab A 10.1 (2016), v případě taktu procesoru však registrujeme nepatrný překlep
Konektivita tabletu je poměrně bohatá, k internetu se připojíte až přes LTE Cat.4 (150/50 Mbit/s), lokálně nezbývá nic jiného, než Wi-Fi (802.11 a/b/g/n/ac v pásmech 2,4 a 5 GHz. Kabelové spojení s počítačem probíhá přes USB 2.0, k příslušenství se zase můžete připojit přes Bluetooth 4.2. Tablet má 16GB interní paměť, ovšem pokud odečteme systémovou část a předinstalovaný obsah, dostaneme se zhruba na 9,2 GB použitelného místa.
V tabletu najdeme předinstalován operační systém Android Marshmallow a nebude chybět ani grafická nadstavba TouchWiz. Co se týká dostupnosti, zatím nevíme, zda se tento model bude prodávat i v ČR.
Via Samsung.de