Samsung Galaxy S8: i menší alternativa sází na zahnutý displej [recenze]

 • Recenzi Samsugu Galaxy S8+ jste si u nás mohli přečíst ještě před zahájením prodejů
 • S odstupem času jsme otestovali i menší Galaxy S8
 • Rozdílů je málo, rozhodnou preference s ohledem na velikost zařízení
Samsung Galaxy S8: i menší alternativa sází na zahnutý displej [recenze]
Kapitoly článku

1. Design

Samsung Galaxy S8 svými rozměry spíše odpovídá loňskému Galaxy S7 Edge, ovšem telefon je poměrně výrazně zúžen. Telefon je opět vyroben z kovu (slitina ALU6013), který je na přední i zadní straně doplňuje Gorilla Glass 5. Sklo je na přední i zadní straně po stranách zahnuté (můžeme použít oblíbenou zkratku „2,5D sklo“), což se podepisuje pod tím, že se vám telefon na pohled nezdá až tak velký.

Zpracování telefonu je prvotřídní, sklo a kov na sebe přesně navazují a tvoří jeden celek. Telefon se díky zahnutým plochám dobře zvedá ze stolu a velmi dobře drží. U zmenšené Galaxy S8 můžete prsty obepnout celou šířku telefonu, takže jej můžete bez obav přenášet v ruce displejem dolů. Telefon nemá tendenci vyklouzávat ani tehdy, pokud se zpotíte.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
V redakci jsme otestovali Galaxy S8 v barevné variantě Orchid Gray

Oblé rohy telefonu kopírují zakulacené rohy displeje a můžete si za ně telefon v dlani velmi dobře zapřít, takže netlačí ani náruživé mobilní hráče. I přesto, že Samsung nabízí „es osmičky“ v několika barevných variantách, přední část je vždy černá, protože se do ní „natajnačku“ vměstnala zhruba desítka snímačů. Pokud je chcete vidět detailněji, musíte se podívat proti světlu, jinak jsou celkem umně schované v černém krytu.Černý kryt také dobře harmonizuje s vypnutým displejem, který je v zamknutém stavu černý. Není tedy divu, že Samsung displej označuje slůvkem „Infinity.“

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Ovladače na levém a pravém boku

V úzkém horním rámečku nad displejem je umístěna 8Mpix kamerka pro selfie, čidlo regulace okolního jasu, dva snímače pro přiblížení k displeji, vysílač infrazáření, který je vyhodnocován samostatným přijímačem (oční skener), informační LED dioda a samozřejmě také vycentrovaný reproduktor. Ten však hraje až moc „plechově“. Prostor pod displejem má zhruba stejnou šířku, takže se nedočkáme dokonce ani loga výrobce. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Pohled na horní a spodní hranu - oproti Galaxy S8+ žádná změna

Základní ovladače přesunul Samsung na displej, takže se na ně zaměříme až v další softwarové kapitole. Tlačítka po stranách telefonu ale zůstávají. Regulátory hlasitosti jsou ve skutečnosti dvojklávesou, pod kterou je umístěno samostatné tlačítko Bixby.

Klepněte pro větší obrázek
Čidla nad displejem se efektivně schovala do černé lišty. A zejména proto je přední strana u všech barevných variant vždy černá

Zpočátku jej budete mylně považovat za klávesu pro snížení hlasitosti, a při pořízení screenshotu (Zamykací tlačítko + snížení hlasitosti) jej budete chtít stisknout téměř pokaždé. Protože Bixby neumí česky, nabízí se otázka, zda by tlačítko nešlo využít jako akční tlačítko pro spouštění libovolných aplikací. Podle Samsungu to nejde, ovšem stačí nainstalovat aplikaci bxActions, a stiskem, dvojklikem či podržením můžete spouštět to, co potřebujete.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
I přes četné systémové záplaty stále platí, že se aplikace bxActions postará o úpravu funkcí klávesy Bixby. Přímo v systému její funkci měnit nelze

Pozor si dejte i při umisťování telefonu do pouzdra, pokud totiž Bixby tlačítko nechtěně stisknete, telefon se ve většině případů odemkne a spustí Bixby. A to by se u funkce, kterou zřejmě nebudete moc používat, rozhodně stávat nemělo. Na pravé hraně najdeme pouze zamykací tlačítko,které umí i rychle přepnout zvukové profily. Na horní části je umístěn sekundární mikrofon a společný šuplíček nanoSIM a microSD. Pokud není náhodou šuplík zasunutý až nadoraz, telefon vám o tom dá vědět informační zprávou.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Pohled na zadní stranu s fotoaparátem a čtečkou otisků prstů

Na spodní hraně se nachází konektor typu USB-C. V základní krabici však najdete redukce, takže o své starší příslušenství s microUSB nepřijdete. Do 3,5mm jacku můžete zapojit sluchátka s pleteným „nezamotávajícím se“ kabelem od AKG v hodnotě 2 500 Kč, která najdete rovnou v základním balení. Sluchátka hrají velmi dobře a s vhodným nastavením ekvalizéru budou jistě spokojení i náročnější posluchači.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Barva zadní části se mění podle intenzity dopadajícího světla. Pod škrábanec na zadním krytu se podepsala některá z redakcí před námi...

I zadní strana je celá ze skla, takže počítejte s tím, že se na ní budou často (resp. hned po vybalení z krabice) objevovat otisky prstů. Mimo loga výrobce najdeme na zádi 12Mpix fotoaparát Dual Pixel, vedle něhož je umístěn společný modul přisvětlovací diody a měřiče srdečního tepu. Z druhé strany pak k fotoaparátu, poměrně netradičně, dosedá snímač otisků prstů.

Jeho umístění mimo střed je jedna z nejkontroverznějších záležitostí „es osmiček“. U většího Galaxy S8+ jsme se museli palcem už trochu natahovat, u Galaxy S8 je snímání už trochu pohodlnější. Na druhou stranu, hned ze startu budete za čtečku mylně považovat čočku fotoaparátu. A na to myslí i jihokorejci, protože vás telefon čas od času upozorní abyste utřeli sklíčko foťáku. Snímač otisků by mohl mít o něco výraznější hranu, abyste jej mohli poslepu přesně nahmatat. To docílíte až při nasazení libovolného krytu na zadní část telefonu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Jednoruční ovládání - „displej“ si můžete přesunout k pravém nebo levému boku

Režim jednoručního ovládání není u Galaxy S8 až tak potřebnou funkcí, protože jednou rukou často bez problémů obsáhnete celý displej i doplňkové ovladače. Pokud by pro vás však i přesto byl protažený 5,8" displej moc „rozsáhlý“, můžete si nastavit trojklik na domovské tlačítko, načež se zmenšená ovládací plocha přesune k levému či pravém kraji. Diskriminováni tak nejsou praváci ani leváci.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Porovnání rozměrů Galaxy S8 a Galaxy S8+ z pohledu na čelní stranu, boční hranu a z detailu konektorů na spodní hraně

V neposlední řadě stojí za zmínku i zvýšená odolnost dle normy IP68, která zaručuje, že telefon přežije 1,5 metru pod vodní hladinou po dobu 30 minut. Voděodolnost je řešena vnitřními membránami, ovšem vztahuje se pouze ke sladké vodě. Pokud by vám telefon spadl do moře nebo do sladké limonády, je třeba jej co nejdříve umýt v kohoutkové vodě, aby nedošlo k oxidaci konektorů či k naleptání ochranných membrán. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Porovnání zadní strany Galaxy S8 v šedé a Galaxy S8+ v modré

Pokud by byl telefon přece jen vytopen, v servisu poznají kudy kapalina do telefonu vnikla. Jediným místem, které může ovlivnit uživatel, je šuplík pro nanoSIM a microSD, který nemusí být dovřen na 100 procent. Pokud se ukáže, že kapalina vnikla jinudy, může to být ze servisní strany považováno za skrytou výrobní vadu. Telefon má uvnitř detekční čidla, podle kterých servis určí i přibližný druh kapaliny, která se případně do útrob dostala.

Součástí základního balení je mimo telefonu USB-C kabel, síťový adaptér typu Adaptive Fast Charging, redukce z USB-C na microUSB, redukce z USB-C na plnohodnotné USB, sluchátka s pleteným kabelem od AKG a uživatelské manuály.

Hlavním lákadlem telefonu je bezesporu design, díky zahnutým hranám se telefon velmi dobře drží v ruce, a oproti většímu S8+ se také lépe ovládá v jedné ruce. Design se jednoznačně povedl, telefon můžete dovybavit o různobarevná pouzdra a všemožné ochranné kryty. Na výběr je jich spousta, navíc vám pomohou i s lokalizací čtečky otisků poslepu.

2. Displej

Samsung Galaxy S8 používá tzv. Infinity displej, který používá netradiční poměr stran 18,5:9. Displej zabírá většinu přední strany (přesně 83,3 %) a z bočních pohledů to vypadá, jakoby vlastně vůbec nekončil. Aby toho nebylo málo, je displej v rozích ještě zakulacený. Má to nějaký význam nebo jde čistě jen o design?

Úhlopříčka použitého panelu je 5,8" a počítá se bez zakulacených rohů. V praxi má tedy displej úhlopříčku nepatrně nižší. Zakulacení v rozích nemá žádný výrazný účel, spíše se zde hraje na design, protože kulatý displej koresponduje se zahnutými rohy telefonu, což na první pohled působí jednolitě. Pokud však budete aplikace spouštět ve zvětšeném režimu, můžete se stát, že vám budou právě rohy citelně chybět. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Displej je dvakrát zahnutý a zakulacený v rozích. Design displeje tak ladí se zakulacenými rohy telefonu

Aplikace a hry se totiž standardně spouštějí v poměru stran 16:9, což znamená, že nad a pod aplikací (resp. vpravo a vlevo) je nevyužitý prostor. Aplikace lze roztáhnout na celou obrazovku, buď přes Nastavení - Zobrazení - Aplikace na celou obrazovku, nebo ručně po stisknutí tlačítka s roztaženými šipkami v přehledu posledních spuštěných aplikací. To má často za následek, že některé dotykové prvky v rozích se zobrazí přesně ve vykrojení displeje, takže půjdou hůře ovládat.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Přední strana se zhasnutým a rozsvíceným displejem. Při bočním pohledu to vypadá, jako by displej vůbec nekončil. Samsung mu říká „Infinity“

Samotné zvětšení s sebou nese i změnu DPI pro konkrétní titul, takže se některé hry mohou spouštět rovnou v tabletové podobě. Příkladem za všechny je hra Hearthstone, jejíž vzhled „před a po“ můžete vidět na níže přiložených screenshotech.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Nastavení otevírání aplikací přes celý displej a rychlá úprava zobrazení přes kruhové tlačítko u poslední otevřené aplikace

V maximalizovaném režimu se také může stát, že u konců displeje nebudou přímo navazovat, či budou dokonce částečně chybět, textury. Ovládací prvky telefonu jsou při hraní schované, ovšem můžete je ze spodní hrany jednoduše „vysunout“ nebo zobrazit po kliknutí na „virtuální“ spodní lištu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Hearthstone „před“ a „po“. Tlačítka ve spodních rozích jsou v režimu na celý displej z poloviny překryta zakulacením displeje a jsou podstatně hůře ovladatelná

Samotný displej je roztažený na výšku a nabídne rozlišení 2 960 × 1 440 pixelů. Jedná se o Super AMOLED, takže máte opět k dispozici celou řadu zobrazovacích režimů, u nichž si můžete zvlášť upravit i jednotlivé tóny červené, modré a zelené. U dvou režimů si Samsung „vymýšlí“, zbylé dva pak s minimální rozdíly odpovídají zavedeným standardům. Výběr je tedy na vás.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Naměřili jsme: barevný prostor Adaptivního a Základního displejového režimu vzhledem ke standardu sRGB

V adaptivním režimu jsou barvy od standardu sRGB odchýleny poměrně výrazně. Na displeji je tak zelená zelenější, modrá modřejší a červená červenější. Všechny barvy jsou tak sytější a oku líbivější. Samsung však reálné barvy umí, Základní režim s minimálními odchylkami odpovídá barevnému prostoru sRGB.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Barevný prostor režimu Fotografie AMOLED vzhledem ke standardu sRGB, barevný prostor v režimu Kino AMOLED vzhledem ke standardu DCI-P3 (používaný u 4K UHD televizí)

Režim Fotografie AMOLED jsme opět porovnali se standardem sRGB, a je vidět velké zvýraznění zelené. Při prohlížení fotografií tak bude tráva a listy stromů „živější“ a „zelenější“. Z jiného úhlu pohledu se však jedná o téměř stoprocentní standard Adobe RGB. Režim Kino AMOLED zase s minimálními odchylkami odpovídá standardu DCI-P3, který se používá u digitálních filmů v americkém filmovém průmyslu.

Klepněte pro větší obrázek
Zlepšovač videa je určen jen pro některé aplikace

Pokud by tedy film natočen v DCI-P3 a přehráváte si jej na telefonu v některém z HD formátů, jsou barvy v režimu Kino AMOLED zobrazeny přesně tak, jak byly natočeny. I díky tomu získal telefon certifikaci Mobile HDR Premium od UHD Alliance.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Režimy displeje, samostatná úprava odstínu a nastavení rozlišení displeje. Poslední položka je přídavkem dubnové softwarové aktualizace, která u některých modelů řeší načervenalý displej

Pokud se spolehnete na automatický jas, počítejte s velmi dobrou čitelností displeje, a to i na přímém slunci. Pokud však chcete venku jas lehce upravit, musíte automatiku nejprve deaktivovat. Minimální jas mohl být sice trochu lepší, ale pokud si pomůžete Filtrem modrého světla v maximální intenzitě, poměrně výrazně utlumíte záření displeje. Z bílé se stane žlutá, což v převážně bílém prostředí (dané základním systémovým schématem) výrazně uleví vašim očím. 

Klepněte pro větší obrázek
Filtr modrého světla

Po vybalení telefonu z krabice se neděste, alespoň náš redakční model měl od výroby nastaveno rozlišení Full HD+ (2 220 × 1 080 pix). Občas však jde poznat, že rozlišení není ideální. V Nastavení jej však můžete nastavit na maximální hodnotu 2 960 × 1 440 pix. Na výběr je i minimální rozlišení HD+, které z baterie ušetří několik hodin.

Klepněte pro větší obrázek
V režimu na výšku se na displej vejde v jednu chvíli až sedm notifikačních pruhů

Ty získáte i deaktivací režimu Always On Displej (AOD), který je v základu zapnutý a ukazuje vám základní stavové informace, notifikace či hudební ovladače na jinak „zamknutém“ displeji. V AOD je zobrazen i logotyp domovské klávesy, která spolu se zamykacím tlačítkem slouží k „oživení“ telefonu, nebo při „promáčknutí“ k jeho automatickému odemknutí.

Protože Galaxy S8 testujeme s odstupem času s nejnovější FW aktualizací, nastaly změny v ovládacím pruhu displeje. Ovladačům můžete navolit jen několik vybraných barev na pozadí, ovšem „úsporná“ černá navždy zmizela. Mimo základního rozvržení (zpětná šipka vpravo) můžete navolit i opačný režim, na který jsou zvyklí uživatelé jiných značek smartphonů. Zvolit lze i úroveň citlivosti tlaku na zaregistrování stisku domovského tlačítka.

Klepněte pro větší obrázek
Úprava barev a chování ovladačů ve spodní části displeje po nedávné FW aktualizaci

Při hraní mohou být softwarové ovladače skrz nabídku Game Tools dočasně deaktivovány. Stejně tak se mohou i schovávat, abyste využili celý prostor displeje. Opět se objeví po vysunutí lišty ze spodní hrany displeje.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Dotykové ovladače jsou umístěny ve spodní části displeje. Pozici zpětné šipky můžete prohodit s tlačítkem posledních aplikací

Samsung opět vylepšil citlivost displeje na bočních hranách, takže boky v průběhu testování nikdy nevyhodnotily držení telefonu jako dotyk, zahnuté části displeje tedy nijak nenaruší běžné ovládání.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Prostředí, kde nastavujete panely, mimo několika základních si můžete další stáhnout z Galaxy Apps

Z libovolného boku si můžete opět vysunout panely Edge, např. se zástupci aplikací, rychlými kontakty či nástroji pro výběr obsahu na displeji. Panely mohou obsahovat ovladače hudby, sportovní zprávy, internetové záložky nebo různé nástroje (kompas, pravítko, ...). Doplňkové panely lze stáhnout z Galaxy Apps. A zatímco u první Galaxy Note Edge měly panely smysl, protože pro ně byl vyhrazen samostatný displej, u Galaxy S8 se z nich stává softwarový dodatek, který již zřejmě nebude mít tolik uživatelů.

Na sluníčku je displej velmi dobře čitelný, má syté barvy, absolutní černou i filtr modrého světla. V testech serveru DisplayMate se ukázalo, že se jedná o jeden z nejkvalitnějších displejů u současných smartphonů, zamrzí snad jen drobnost, a to agresivní nastavení maximálního jasu ve venkovních podmínkách, a to i tehdy, je-li zataženo. Pokud chcete ušetřit baterii, musíte přepnout na ruční ovládání nebo aktivovat alespoň středí úsporný režim (maximální jas displeje -10 %)

3. Hardware

Samsung Galaxy S8 je stejně jako Galaxy S8+ postaven na 10nm čipsetu. V případě americké a čínské varianty je hlavní výpočetní silou Snapdragon 835, v případě Evropy je to Exynos 8895. Oba čipsety shodou okolností vyrábí Samsung, a samozřejmě došlo i na jejich vzájemné porovnání. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Informace o procesoru udává aplikace CPU-Z, telefon jsme prohnali i benchmarkem Antutu. A jaký je výsledek?

U Snapdragonu 835 se výsledky pohybovaly okolo 162 tisíc, redakční S8 získala téměř 174 tisíc, takže alespoň na papíře letos vítězí evropská varianta. Jedná se však samozřejmě pouze o standardizované testy, které rozdíly v reálném zatížení telefonu těžko porovnají. Protože je hardware S8 a S8+ stejný, není divu, že jsou i výsledky Antutu téměř identické.

Výsledek benchmarku Antutu 6.2.7:

 • Celkem: 173 897
 • 3D: 72 636
 • UX: 52 472
 • CPU: 38 865
 • RAM: 10 197

Součástí Exynosu 8895 je osm jader v konfiguraci 4 × 1,69GHz Cortex-A53 a 4 × 2,31GHz Exynos M1. Jedná se o „custom“ jádra od Samsungu, která jsou určena pro vyšší výkon. Čipset je postaven na architektuře big.LITTLE s HMP (Hetrogeneous Multi-Processing), který je rozdělen na dva clustery podle typu jader. V praxi tak přepínání procesů na pozadí a jejich přetaktování probíhá plynule stylem „on demand“. Nejnižší takt čtveřice jader je v pohotovostním režimu 741 MHz.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
V Nastavení najdete centralizovanou údržbu paměti, RAM a baterie. Paměť můžete čas od času ručně „optimalizovat“

Součástí čipsetu je 20jádrový grafický adaptér Mali-G71 od ARM, který má oproti loňské generaci přinést zlepšení výkonnosti až o 60 procent. Abychom ale byli upřímní, v praxi změnu nepoznáte. Grafika nemá problém se zobrazením i těch nejnáročnějších her pro Android, při delším hraní pozorujeme výraznější zahřívání zadní strany telefonu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Výkonové režimy v podání Galaxy S8. Při používání telefonu však žádné výkonové rozdíly nepozorujeme. Pro mobilní hráče je připravena herní nabídka Game Tools

Zvláště při hraní nejnáročnějších her si můžete aktivovat různé výkonové režimy telefonu. V základu je aktivní optimalizovaný režim, který můžete upravit na hraní (nižší rozlišení, vyšší jas), zábavu (maximální rozlišení, zlepšovač videa, UHQ audio) či vysoký výkon (zvýšený jas, rozlišení na maximum). Výsledky v Antutu se však ani na maximální výkon nijak neprojeví, u her jsme si také žádného zlepšeného výkonu nevšimli.

Klepněte pro větší obrázek
Centrum správy operační paměti

Operační paměť má tabulkovou kapacitu 4 GB, po odečtení rezervované části se dostáváme na adresovatelných 3,4 GB. Při běžném používání telefonu se volná RAM běžně pohybuje okolo 690 MB, při ukončení služeb na pozadí se dostáváme zhruba na 900 MB volné operační paměti. Co se týká Garbage Collectoru, není úplně mírný, ale také není úplně agresivní. Aplikace tak nějakou dobu zůstávají v RAM, např. u internetového prohlížeče byla v paměti uložena naposledy otevřená stránka i po několikahodinovém časovém odstupu.

Klepněte pro větší obrázek
Benchmark Androbench, který testuje rychlost interního úložiště. Galaxy S8 používá UFS 2.1

Samsung u „es osmiček“ navýšil paměť. Od papírových 64GB však musíte odečíst předinstalované soubory, takže se v konečném důsledku dostáváme „jen“ na 51,7GB interní úložiště. Pro ukládání dat to bohatě postačuje, „empétrojky“ a fotografie můžete směřovat na microSD kartu (až 256 GB), stejně tak lze na kartu přesunout i hry a aplikace. Většina z nich fungovala při ručním přesunu bez problémů, některé si musely ještě „dostahovat“ určité soubory.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Cloudové úložiště Samsung Cloud nabídne bezplatný 15GB prostor, stále však chybí jakékoliv webové rozhraní, kde by šlo soubory spravovat

K dispozici máte i aplikace pro různá cloudová úložiště, počítat můžete i s 15GB Samsung Cloudem, a to na zálohy vašich fotek a různých aplikačních dat. Bohužel, Samsung stále nezprovoznil PC aplikaci pro správu cloudu, takže pokud jej naplníte např. fotkami, nemůžete jej uvolnit jinak, než smazáním všech fotografií z cloudu. Jinak je třeba zajistit si navýšení cloudu, za což ale platíte pravidelné měsíční poplatky.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Využití baterie, optimalizované aplikace a střední úsporný režim

A kde na to vše vzít energii? S8 má integrovanou baterii o kapacitě 3 000mAh, což je o 600 mAh méně, než v případě loňského Galaxy S7 Edge. Musíme však vzít v potaz menší šířku telefonu. Pokud z telefonu budete „ždímat“ maximum, po ranním nabití na 100 % budete již v pozdním odpoledni potřebovat nabíječku. Při víkendovém a volnočasovém provozu je výdrž zhruba dvojnásobná. Výrazně závisí i na spouštěném obsahu, několikahodinová navigace či hraní her může z baterie ukousnout i celou třetinu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Detaily spotřeby baterie a upozornění na aplikaci, která baterii až neúměrně zatěžuje

Při půlhodinové pauze na oběd telefon dobijete zhruba o 30 procent. A pokud si dokoupíte rychlou bezdrátovou nabíječku, časy dobíjení se přiblíží běžnému nabíjení (bez Fast Charge adaptéru). Jako samostatné příslušenství jsou na výběr i Fast Charge powerbanky. V průběhu testování se osvědčil i střední úsporný režim, který sice nepatrně utlumí výkon čipsetu, jas displeje a deaktivuje Always On režim, ovšem přidá řádově několik hodin výdrže navíc. A to i při plné zátěži.

Klepněte pro větší obrázek
Nastavení zabezpečeného přístupu k telefonu

Telefon můžete mít zabezpečen biometricky, na výběr máte tři dostupné možnosti. Nejméně bezpečné je odemykání obličejem, které je na Androidu již několik let, ovšem u Samsungu se objevuje vůbec poprvé. Možná i proto tento způsob odemykání vzbudil velký mediální zájem, protože odemykání obličeje můžete velmi rychle obejít, např. fotografií. Samsung však v průběhu června vydal update, který podstrčení fotografie znemožnil. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Přidáváme otisk prstu, v jednu chvíli můžete mít aktivní více než tři otisky

I letos zůstává snímač otisků prstů, který se však přesunul na zadní stranu. Jedná se o poměrně nepopulární rozhodnutí, byť řada výrobců snímač otisků již několik let nechává právě na zadní části telefonu. V případě Galaxy S8 však není vycentrován, což je vůbec ten největší problém, takže zpočátku budete sahat spíše na sklo fotoaparátu. Ten vám ostatně čas od času při svém spuštění připomene, že by bylo vhodné otřít jej hadříkem...

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Snímač otisků je umístěn na zadní straně. A fotoaparát se vám čas od času připomene, abyste jej očistili. Zpočátku se totiž budete prstem neomylně dotýkat fotoaparátu

Snímač otisků je téměř zarovnán s okolím, takže hmat poslepu není úplně přesný. Mnohem lépe se nám čtečka ovládala v jakémkoliv obalu, který má pro snímač samostatný výřez, který poslepu bez problémů nahmatáte. Pokud si na netradiční umístění zvyknete, bude pro vás čtečka vcelku dobře dostupná. Oceňujeme, že funguje i při zamknutém displeji.

Novinkou na čelní straně je oční skener, který je spolu s dodatečným heslem určen jako nejvyšší úroveň zabezpečeného přístupu k telefonu. Samsung jej sice ukázal již u Notu 7, ovšem až u řady Galaxy S8 se dostává do širšího podvědomí. Jakmile si nastavíte sken oční duhovky, je třeba telefon rozsvítit a následně vysunout „rozeznávací“ obrazovku ze spodní hrany displeje. Škoda, že skener očí má tolik kroků navíc, ovšem chápeme, že neustálá detekce očí by baterii velmi výrazně vyčerpávala.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Po přidání skenu oční duhovky se vám zobrazí užitečné tipy

Co je důležité, čtečka funguje velmi dobře, a to i ve zhoršených světelných podmínkách (skenování probíhá infračerveným světlem nízké intenzity), na přímém ostrém slunci však bude mít skener očí problém. Budete jej muset zastínit vaším obličejem. Skener je užitečný i pro ty, kteří nosí nezabarvené kontaktní čočky nebo brýle. Stačí oči naskenovat bez brýlí nebo čoček, následně vás telefon rozpozná i s brýlemi, resp. kontaktními čočkami.

Pokud budete Galaxy S8 používat v držáku v autě, lze nastavit kombinaci odemčení otisk prstu + sken očí + povinné záložní heslo, takže v autě můžete při odemknutí zadat PIN, heslo, znak nebo odemknout skenem očí. V praxi se tato dvojkombinace poměrně dobře osvědčila.

Samsung Galaxy S8 je jedním z prvních telefonů na trhu, který disponuje Bluetooth 5.0. Oproti Bluetooth 4.2, které bylo použito u Galaxy S7, nabídne „pětka“ až dvojnásobnou přenosovou rychlost, dvojnásobnou propustnost a až trojnásobný dosah.

  Bluetooth 4.2 Bluetooth 5.0
Max. rychlost 24 Mbps 48 Mbps
Propustnost 1 Mbps 2 Mbps
Dosah až 100 m 300 m

Samsung Bluetooth obohatil i o vlastní přídavek „Dual Audio“, díky němuž můžete k telefonu připojit dvě bezdrátová sluchátka a zvuk z telefonu přenášet do obou zároveň. To se hodí např. při sledování videa s partnerkou, funkci jsme zkoušeli u sluchátek Level Active a Level U, a fungovala naprosto bez problémů. Samsung však upozorňuje, že v jednotlivých Bluetooth zařízení může být odlišně nakládáno s úrovní hlasitosti.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Přídavkem od Samsungu je duální zvuk přes Bluetooth

Zbylá konektivita zahrnuje obligátní Wi-Fi, NFC, GPS, Galileo a Glonass. Citlivost na příjem GPS byla velmi dobrá, telefon i v zástavbě získal GPS pozici do třiceti vteřin bez pomoci Wi-Fi. Z pohledu mobilních dat telefon „předbíhá“ operátory, protože je připraven na vysokorychlostní přenosy přes LTE Cat.16. V rámci lokální Wi-Fi můžete počítat s rychlejšími datovými přenosy díky nové modulaci 1024-QAM.)

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
U vybraných aplikací můžete nastavit přesměrování zvuku do Bluetooth. Systémové zvuky se však mohou ozývat standardně z telefonního reproduktoru

Součástí výbavy je mimo senzoru okolního osvětlení také akcelerometr, gyroskop, geomagnetický senzor, barometr, senzor přiblížení k displeji, Hallův senzor a také snímač srdečního tepu. Ten je umístěn na zadní straně vedle fotoaparátu ve společném modulu s přisvětlovacím bleskem. Snímač srdečního tepu funguje výhradně s aplikací Samsung Health, orientační měření probíhá rychle, do půl minuty víte, jak si vedete.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Měříme srdeční tep a okysličená krve. Výsledky se ukládají do aplikace Samsung Health

Řada Galaxy S8 není jen o telefonech ale také o „ekosystému“ dostupného příslušenství. Nejzajímavějším z nich je krabička DeX, která připojený telefon do deseti vteřin od vložení přemění na pracovní stanici á-la „počítač“. DeX má dva USB 3.0 konektory pro připojení periferií, HDMI kabel pro zapojení monitoru, USB-C pro nabíjení a ethernetový kabel. Protože je příslušenství určeno pro S8 a S8+, musíte využít nabíječku dodávanou s telefony. V základním balení chybí.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Nejzajímavější příslušenství pro Samsung Galaxy S8+, dockovací stanice DeX

K DeXu si již nyní můžete přečíst samostatnou recenzi, jedná se o rozšíření, které má velký potenciál, zamrzí ale některé nedodělky. V krátkosti je důležité zmínit to, že na prostředí DeX je „předěláno“ několik systémových aplikací a několik dalších lze stáhnout z Galaxy Apps. Lze předpokládat, že se v obchodě od Samsungu budou postupně objevovat další tituly, v současné době jich však mnoho není.

Aplikace, které pro DeX nemají „svou“ podobu, se otevírají v okně, stejně, jako by byly zobrazeny na smartphonu. Hry pak často nespustíte vůbec, na displeji se zobrazí hláška o tom, že jsou dělány výhradně pro dotykové rozhraní, a s jejich spuštěním je amen.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Základní obrazovka DeX. Ne všechny aplikace a hry jsou pro prostředí optimalizované

Zmínit musíme i mobilní kancelářský balík Office od Microsoftu, který je na telefonu bezplatný, ovšem v DeXu se již musíte přihlásit pod účtem Office360. Jinými slovy, licenční podmínky mobilních Office se nevztahují na použití Wordu, Excelu, PowerPointu a OneNote na řádově větších displejích, resp. monitorech. Celý režim DeX toho ale skrývá mnohem více, takže od nás brzy čekejte podrobnou samostatnou recenzi.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Notifikační centrum v DeXu, klávesové zkratky, aplikace otevírající se v oknech a internetový prohlížeč se zkratkami rychlého spuštění

Mezi další příslušenství pro Galaxy S8 patří nová generace kamerky Gear 360 a také nové brýle Gear VR se samostatným ovladačem. Přímo v základním balení najdete i sluchátka s pleteným kabelem od AKG Audio v hodnotě 2 500 Kč, které půjde pořídit i samostatné. Špunty velmi dobře utlumí okolní ruch, hrají čistě a s výraznými basy, oproti loňským špuntům tedy čekejte výrazné zlepšení audiovýstupu. A to podstatné - v tašce se při přenášení již tak lehce nezamotají.

Samsung Galaxy S8 přichází na trh velmi dobře hardwarově vybaven. Vyzdvihnout můžeme 10nm čipset a také s Bluetooth 5.0 či bezdrátoé duální audio. Výdrž na jedno nabití je hodně podobná loňskému Galaxy S7 Edge, jako výrazný bonus vidíme krabičku DeX, která telefon promění v pracovní stanici. Myslím si však, že DeX ještě úplně neukázal veškeré své možnosti.

4. Software

Testovaný Samsung Galaxy S8 běží na Androidu 7.0 Nougat s grafickou nadstavbou Samsung Experience 8.1. I když grafická nadstavba ztrácí své typické označení „TouchWiz“, stále se původnímu konceptu hodně podobá. Najdou se ale i některé novinky. Tak kupříkladu, hlavní nabídku vysouváte a zasouváte potažením displeje nahoru, resp. dolů. Samsung tak do svého prostředí integroval funkci, která byla známa spíše z launcherů třetích stran. Typické tlačítko pro zobrazení nabídky aplikací si však můžete dodatečně vrátit na plochu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Domovská obrazovka, na kterou můžete  „vrátit“ klávesu pro otevření hlavní nabídky

Nepřijdete ani o rychlé spuštění fotoaparátu dvojklikem, ovšem místo Home buttonu je třeba stisknout zamykací tlačítko. Klávesa Bixby na levém boku spouští stejnojménného hlasového asistenta. Protože však neumí česky, lze na něj namapovat spouštění libovolných aplikací a funkcí telefonu (stisk, podržení, dvojklik) pomocí aplikace bxActions. O Bixbyho nepřijdete, je umístěn v levé části pohotovostního režimu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
I přes četné systémové záplaty stále platí, že se aplikace bxActions postará o úpravu funkcí klávesy Bixby. Přímo v systému její funkci měnit nelze

V současné době slouží Bixby zejména jako informační centrum, které vám ukáže časté kontakty, nejnavštěvovanější webové stránky, schůzky z kalendáře, počasí, centrum připomínek, kartu S Health a zahraniční zdroje zpráv. V tomto rozhraní Bixby nabídne češtinu, ovšem hlasová syntéza a rozpoznávání vašeho hlasu v češtině chybí. S8ky umí jen korejštinu a angličtinu, na kterou uživatelé „es osmiček“ čekali několik měsíců. Češtiny se podle našich odhadů v dohledné době určitě nedočkáme.

Druhým pilířem je Bixby Reminder, tedy jakési upomínkové centrum. Díky absenci češtiny však oproti základnímu kalendáři moc rozdílů nepoznáte. Protože Bixby Voice úplně chybí, dostáváme se k nejzajímavější funkci, a to k Bixby Vision. Ta dokáže při focení (nebo při zpětném vyhodnocení snímku) rozpoznat objekty, texty a památky. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Bixby je v současné podobě spíše informačním centrem a koncetrátorem

Bixby po analýze snímku nabídne dostupné možnosti, např. podobné fotografie (poskytuje Pinterest), rozeznání objektů a památek (Foursquare) či rozpoznání textu. Bixbymu dělají problém složitější struktury textu a změna fontu, pokud však máte např tištěný dokument a dostatečné osvětlení, můžete si nechat vybraná slova přeložit pomocí Google Translatoru nebo vyextrahovat text a s potřebnými úpravami některých slov text opětovně použít v e-mailu. Automatika samozřejmě není všemocná. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Rychle přidání připomínek a rozpoznávání objektů na displeji. Telefon rozpozná fotky (navrhne podobné), objekty (ukáže na mapě) či texty, které se rovnou pokusí přeložit pomocí Google Translatoru. Ne vždy jsou ale výsledky stoprocentní

Samsung počítá i s lokálním obsahem, takže by mělo být i u nás možné přes Bixby Vision rozpoznávat památky, k nimž se z Wikipedie načtou základní detaily a potřebné informace. Přímé nákupy z telefonu (např. po rozeznání objektů) v ČR k dispozici nebudou.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Nastavení mřížky displeje třikrát jinak...

Displej je roztažený do výšky a tomu můžete přizpůsobit i „hustotu“ obrazu. Layout mřížky lze nastavit samostatně pro domovskou obrazovku i pro nabídku aplikací, najednou můžete na jedné stránce menu vidět maximálně 30 aplikací. Nově můžete upravit i mřížku rychlých zástupců v horní liště, jezdec pro úpravu jasu můžete být dostupný i při prvním potažením lišty, je třeba to jen nastavit. Chování notifikací je podobné jako dříve, jednotlivé pruhy si můžete „vysunout“ a přímo na ně reagovat dostupnými tlačítky.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Z Galaxy Apps lze samostatně doinstalovat schémata, ikony a vzhledy Always On Displeje

Prostředí opět hojně využívá bílou barvu na podbarvení podnabídek, takže je vhodné jej upravit jiným schématem. K obchodu se dostanete rovnou s domovské obrazovky, a samostatně můžete aplikovat balíky ikon či doinstalovat nový vzhled Always On Displeje. Na výběr je pouze freeware obsah, placená schémata Samsung v ČR ještě nenabízí.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Dvě podoby horní výsuvné lišty a nabídka Nastavení

Nastavení je přeskupena podle vzoru „es sedmiček“ na Nougatu, takže se možná budete chvíli hledat. V Nastavení si můžete všimnout i funkce Zabezpečené složky, do které si můžete „schovat“ aplikace nainstalované v telefonu či soukromé soubory a přístup k ní ochránit heslem, otiskem prstu či skenem očí. Zabezpečená složka jde navíc přejmenovat nebo schovat, abyste na ni neupozorňovali. Spustit se dá přes několik podnabídek v Nastavení. Data ve složce jsou kryptována AES256 a neúčastní se konvenčního zálohování.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Zamykací obrazovka, hlavní nabídka a povinné aplikace Microsoftu a Googlu. Samsung přesunul některé aplikace k volitelnému stažení na Galaxy Apps, umožní vám však jejich stažení již při prvním spuštění telefonu

Z pohledu aplikací je vidět úbytek předinstalovaných titulů od Samsungu. Dokonce i samostatné hudební a video přehrávače si musíte zvlášť stáhnout z Galaxy Apps (sekce Galaxy Essentials), pokud vám tedy nestačí jejich hromadné otevírání v Galerii. Od Samsungu je dále připraven webový prohlížeč, kalendář, kontakty, hodinky, aplikace Zprávy, Telefon, komunitní aplikace Samsung Members a také správce souborů. K tomu si ještě připočtěte „povinné“ aplikace od Googlu a Microsoftu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Multidisplej, aplikace v okně, minimalizovaná aplikace a výřez prohlížeče, který se objeví v horní části displeje. Ve zbývajícím prostoru si můžete zobrazit další aplikace...

Displej roztažený na výšku vybízí k současnému zobrazení dvou aplikací najednou, které tak budou mít více prostoru. K režimu Multidisplej se dostanete výběrem „dvojokna“ v nabídce posledních spuštěných aplikací. Do režimu se zapojují všechny aplikace, které režim podporují. Mezi aplikacemi můžete přesouvat texty, fotografie, prohodit jejich umístění nebo jednu z aplikací minimalizovat do plovoucího okna.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
... tím však poměrně plynule přecházíme k režimu Multidispleje, v němž každá z aplikací zabírá polovinu displeje. Jednu z aplikací můžete minimalizovat do okna či do plovoucí ikony

Vybrané aplikace můžete „ukotvit“ u horního okraje obrazovky, kde zůstane spolu s každou další spuštěnou aplikací. Je to však pouze variace na Multidisplej, po stisku domovské klávesy aplikace u horního okraje nezůstane. Škoda také, že se ve zbylém prostoru neukazuje zbývající prostředí Androidu, ale jen pouze další spuštěná aplikace.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Číselník, telefonní seznam, rychlé volby a vestavěná identifikace neznámých volajících

Telefonní seznam a číselník se podobají dřívějším modelům, takže zde mnoho změn nečekejte. Potěšitelným přídavkem je integrovaný filtr volání s ochrannou proti spamu. Pokud vám volá neznámé číslo, je velká pravděpodobnost, že je v databázi, takže z pohledu na displej zjistíte, kdo vám volá nebo píše SMS zprávu. Obdobným způsobem můžete na server nasdílet i vaše telefonní číslo. Co se týká blokovací služby, Samsung spolupracuje s firmami Hyia a Yelp.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Podobně to funguje i u SMS zpráv. Píšeme textovku na výšku displeje

V průběhu hovoru si na kvalitu nikdo nestěžoval, dokonce zmizel neduh dřívějších modelů, kdy jste si mohli uchem nechtěně podržet hovor. V případě Galaxy S8 se nic takového už nestalo. Použitý displej je natolik širokoúhlý, že jej na šířku nevyplní ani softwarová klávesnice. Ta má od krajů zhruba ještě 1,5cm rezervu, ovšem palcem se nám na ní psalo velmi dobře a s minimem překlepů. Pomůže dostatečný rozestup kláves i vibrační odezva „tak akorát“.

Klepněte pro větší obrázek
Klávesnice v režimu na šířku displeje rozhodně nevyužívá celý vyčleněný prostor

Při psaní na výšku displeje vám pro psaní stačí i palec jedné ruky, pomohlo nám i natažení klávesnice na výšku. Diakritiku píšete podržením znaků, škoda, že ji nelze přiřadit k číselným klávesám. K zadávání textu zůstávají i další alternativy, tj. zadání hlasem přes servery od Googlu, či psaní tažením prstu po displeji s aktivní predikcí. Oba další způsoby fungují až na drobné výjimky bez větších zádrhelů.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Roztažení videa na šířku displeje a editace fotek ve vestavěném editoru

Pokud si na displeji přehráváte videa v poměru stran 16:9, budete mít po stranách displeje dva černé pruhy. Video ale můžete stiskem jednoho tlačítka maximalizovat přes celý displej, takže budou jeho kraje nepatrně ořezány. Při prohlížení fotografií v poměru stran 4:3 jsou kraje nejprve bílé, a až poté se přebarví dočerna. Fotky jde rychle upravit v integrovaném fotoeditoru, který se osvědčil již u dřívějších generací řady Galaxy S, a nyní dostal i některé funkce navíc.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Aplikace Samsung Health

Aplikace Samsung Health vám nabídne přehled o vašem celodenním pohybu. Počítá kroky, spálené kalorie, vypité šálky kávy, sklenice vody, apod. V aplikaci si můžete nastavit různé plány pro pohybové aktivity, spustit cvičení, ovšem nemusí to zůstat jen u telefonu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Internetový prohlížeč má integrovanou funkci pro blokování webových reklam

Ke Galaxy S8 můžete připojit i nositelnosti řady Gear (např. Gear S2, Gear S3 či Gear Fit2) a z nich odebírat získané údaje. Stačí si jen z Galaxy Apps nainstalovat aplikaci Gear Manager. Součástí internetového prohlížeče je i blokování reklam, je třeba jen stáhnout jednu z dostupných blokovacích služeb. 

Softwarová nadstavba se sice přejmenovala na Samsung Experience, to klíčové ale zůstává. Prostředí nabídne větší možnosti úprav, pokud si stáhnete aplikaci Fingerprint Quick Action, můžete si dokonce namapovat tři různá gesta na snímač otisků prstů. Prostředí je vcelku svižné, jen při otevírání některých aplikací (typicky seznam kontaktů nebo internetového prohlížeče) pozorujeme drobnou prodlevu. 

5. Fotoaparát

Galaxy S8 může být na českém trhu osazen dvěma snímači, které nabízí takřka stejný hardware. Jedním z nich je IMX333 od Sony, druhým pak S5K2L2 Isocell od Samsungu. V redakci jsme testovali telefon s fotoaparátem Isocell, který měl na čelní straně opět fotomodul Isocell, konkrétně S5K3H1. Stejný čip jsme si vyzkoušeli již dříve v podání Galaxy S8+.

Přední snímač má zorný úhel 80°, světelnost F1.7, rozlišení 8 Mpix a podporuje automatické ostření. V prvé řadě ostří na tváře, Touch Focusem mu ale můžete ručně vybrat místo pro zaostření. Velikost snímače je 1/3.6", jednotlivé pixely mají rozměry 1,22µm. 

Klepněte pro větší obrázek
V aplikaci Fotoaparát si můžete nechat zobrazit plovoucí tlačítko spouště. Přejížděním přes skutečnou spoušť můžete rychle digitálně zoomovat

Zadní fotoaparát typu Dual Pixel nabídne 12Mpix rozlišení, světelnost F1.7, optickou stabilizaci a zorný úhel 77°. Rozměry snímače jsou 1/2.55", rozměry jednotlivých pixelů činí 1,4µm. Samozřejmostí je automatické zaostřování, digitální zoom je maximálně osminásobný. U obou snímačů pak můžete aktivovat digitální stabilizaci při natáčení videa, režim HDR nebo si na displeji nechat zobrazit „vtipné nálepky“.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Dostupné fotorežimy a efekty při focení

Aplikace Fotoaparát vypadá podobně jako u dřívějších modelů, nová jsou jen gesta ve fotoaparátu. Potažením doprava otevřete výběr efektů, doleva otevíráte fotorežimy. V režimu Pro lze upravit ISO, čas závěrky, ostření, oblast AF, měření, vyvážení bílé a úpravu expozice. Souběžně s JPG lze fotit i do RAW a snímky později v počítači upravit.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Rozlišení fotografií, videa a další nastavení fotoaparátu

Kvalita fotek je však srovnatelná z loňskými „es sedmičkami“. Snímač si u většiny scén dokáže na automatiku poměrně slušně poradit. U krajů fotek se však místy ztrácí detaily, zkreslení na krajích můžete softwarově odfiltrovat. Makrosnímky jsou také velmi povedené, mají však dost výrazný bokeh. V noci a šeru čekejte o něco méně zašuměné snímky, než u Galaxy S7. Celkově vzato pořídíte „es osmičkou“ opět velmi povedené mobilní fotografie. Mějte však na paměti, že na displeji Galaxy S8 budou barvy vypadat jinak, než při prohlížení v počítači...

Ukázkové fotografie:

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Fotografie pořízené za slunečného dne
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Tradičně silnou oblastí je focení makrosnímků
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Základní fotografie a digitální zoom
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Pořízená selfíčka včetně dostupných „nálepek“. Ty můžete použít i na hlavní fotoaparát
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Snímek bez HDR (vlevo) a s aktivním HDR. Na fotce nejvíce vystoupilo pozadí
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Fotografie pořízené v noci
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Bez blesku (vlevo) a s bleskem

Videa můžete natáčet v několika rozlišeních. Maximem je UHD, následuje QHD a Full HD s 60 fps a menší formáty, včetně čtvercového 1:1. Optická stabilizace videa je k dispozici ve všech vyšších rozlišeních, foťák také může s ostřením automaticky na displeji sledovat výrazný snímaný objekt. Slow motion videa jsou natáčena v HD rozlišení s 277 fps, a samotné zpomalení si nastavíte až ve videoeditoru.

Kvalita videí je srovnatelná s fotografiemi. Za dobrého osvětlení vyprodukujete hodně kvalitní výstupy, v noci je kvalita nic moc. Na rodinnou dovolenou ale s sebou kameru určitě brát nemusíte, postačíte si s „es osmičkou“.

Ukázková videa:

Kvalita fotografií je při běžném srovnání s Galaxy S7 hodně podobná, Galaxy S8 má opět velmi dobré výstupy, na snímcích je však občas patrné větší zkreslení scény dané velikostí snímače. Přímo v nastavení fotoaparátu si však můžete zvolit automatickou korekci zkreslení. Celkově je Galaxy S8 opět jedním z nejlepších fotomobilů na trhu, byť oproti Galaxy S7 vidíme výrazný posun snad jen v oblasti focení „selfíček“.

Hodnocení: 86 %

Samsung do Galaxy S8 vměstnal i to nejlepší, ovšem tentokrát si můžete vybírat pouze podle velikosti zakřiveného displeje. Základní verzi s rovným AMOLED panelem jihokorejci nenabízejí, tedy alespoň ne v ČR. Ještě odolnější Galaxy S8 Active se totiž prodává jen v USA.

Hlavní předností oproti Galaxy S8+ je rozhodně větší kompaktnost. Telefon můžete držet v dlani a přenášet jej za chůze, aniž byste se museli bát o pád telefonu na zem. Zmenšená baterie jde v ruku v ruce s menším displejem, takže se výdrž pohybuje v očekávaných mezích. Vůbec bychom se však nezlobili, kdyby Samsung telefonu přidal milimetr navíc, pokud by to napomohlo k akumulátoru s větší kapacitou.

Samsung Galaxy S8 nabídne vysoký výkon, svižné prostředí (až na zahájení natáčení videa) a bohatou aplikační výbavu. Úplně na prvním místě však stojí design v čele s Infinity displejem, díky němuž se dlouholetí uživatelé Samsungů budou muset přeučit na dotykové ovladače na displeji. A to se daří překvapivě rychle a bez větších problémů.

Samsung Galaxy S8 jihokorejcům vyšlapal cestu, a dá se předpokládat, že bude Samsung na zahnutých displejích stavět i do budoucna. A pokud budete chtít smartphone s rovným displejem, očekáváme, že se v řadách Galaxy A a Galaxy J začnou brzy objevovat vybavenější modely s rovným AMOLED panelem...

Samsung Galaxy S8 se na českém trhu prodává za 21 990 Kč ve stříbrné, šedé a černé. Cena je tedy opět o něco vyšší, než bychom očekávali. Větší Galaxy S8+ se pohybuje ještě o tři tisíce výše.

Plusy:

 • skvělý „Infinity“ Super AMOLED displej s rozlišením 2 960 × 1 440 pix
 • velmi dobrá čitelnost displeje na slunci
 • kompaktnější rozměry, palec pohodlně obsáhne celý displej
 • 10 nm čipset Exynos 8895 (a nejde jen o obří skóre v Antutu)
 • 4GB RAM, rychlé 64GB úložiště UFS 2.1 a podpora až 256GB microSD karet
 • na dotykové ovladače na displeji si velmi rychle zvyknete
 • zvýšená odolnost IP68
 • skener očí funguje i při nasazených brýlích
 • kvalitní fotografie a videa se stabilizací
 • Doplňková dokovací stanice s desktopovým režimem (DeX)
 • kvalitní sluchátka s pleteným kabelem v základním balení

Minusy:

 • snímač otisků prstů na zadní straně je u S8+ pro ukazováček hůře dostupný
 • aplikace mohou mít problém s nestandardním poměrem stran displeje
 • otisky prstů na skleněném zadním krytu
 • Always On displej se neumí vystřídat s Nočními hodinami na kraji displeje
 • hlasový průvodce Bixby neholduje češtině
 • chování Bixby klávesy a snímače otisků prstů nelze v systému upravit, musíte si pomoct aplikacemi třetích stran
 • z počátku problémy při registraci očních duhovek
 • zhruba třísekundová prodleva před zahájením natáčení videa
 • reproduktor na nás působí až moc „uměle“
 • vyšší prodejní cena oproti loňské „es sedmičce“

Verdikt:

Skvěle vybavený Android vyšší třídy zaujme svou kompaktností, „infinity“ displejem, skenerem očí i bohatým příslušenstvím. Díky DeXu se z telefonu stane „počítač“, na výběr je i panoramatická kamerka nebo brýle virtuální reality.

Témata článku: Samsung, Smartphony, Recenze, Baterie, DeX, 3,5mm jack, Hardware, AMOLED, Barvy, Bixby, USB-C, Zvýšená odolnost, Ekosystém, Čtečka otisků prstů, Konektivita, Operační paměť, Biometrie, Zajímavosti, Oční skener, Zakřivený displej, Uživatelské prostředí, Odemykání obličejem, Samsung Galaxy S8, Samsung Galaxy S8+, Aktivní HDR
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v srpnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v srpnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Nekroletectví oživuje „mrtvé“ letouny pro budoucí války

Nekroletectví oživuje „mrtvé“ letouny pro budoucí války

** Předělávky bývalých pilotovaných letadel na dálkově řízené drony nejsou nic nového ** Někteří odborníci se však domnívají, že lze zajít ještě dál ** Vyřazená letadla je možné také vyzbrojit a poslat do boje

Stanislav Mihulka
LetadlaVojenstvíDrony
Honor 70 vplul do střední třídy s dvěma kruhy na zádech a zajímavým fotoaparátem

Honor 70 vplul do střední třídy s dvěma kruhy na zádech a zajímavým fotoaparátem

** Honor 70 je po všech stránkách odladěná střední třída s GMS** Má ambiciózní fotoaparát a slušnou výbavu ** O tom, jak zaboduje, ale rozhodne až cena

Martin Miksa
PreviewAndroid
Xiaomi Mix Fold 2 je skládačka s tenkým tělem. Skvělou výbavu podtrhuje fotoaparát Leica

Xiaomi Mix Fold 2 je skládačka s tenkým tělem. Skvělou výbavu podtrhuje fotoaparát Leica

** Xiaomi představilo svůj druhý skládací smartphone ** Vylepšil co mohl, dostal nový typ displeje a fotoaparát Leica ** Zatím je dostupný pouze v Číně

Martin Miksa
Skládací konstrukceLeicaVlajková loď