Čekání je u konce. Samsung v Londýně představil špičkové modely pro nadcházející sezónu: Galaxy S8 a větší S8+. Revoluce je hojně zneužívané slovo, ale jestli tak mám označit některou z jarních premiér, pak je to právě S8. Jaké jsou její největší evoluční skoky?
1) Displej a design
Větší plocha zakrytá displejem. Trend, o kterém všichni mluví, ale až Samsung (a Xiaomi) jej dostal do telefonu pro masy. To s sebou nese změnu designu. Nerad bych papouškoval kampaň, která premiéře S8 předcházela, ale ten telefon opravdu vypadá jinak, než typický dnešní smartphone.
Pokračování 2 / 4
2) DeX
Podle některých názorů je DeX významnější novinka než Galaxy S8. Telefon odejde, nahradí jej novější, ale koncept, který DeX reprezentuje, s námi už zůstane. Stojánek DeX Station umožní používat mobil jako počítač s monitorem, klávesnicí a myší. Takové pokusy už tu byly, ale až Samsung to vzal za správný konec.
3) Bixby
Největší výrobce mobilů na světě má svoji umělou inteligenci/hlasového asistenta. Jmenuje se Bixby, máme pár působivých ukázek, ale je to spíše příslib do budoucna, takováhle platforma nevznikne přes noc (a nikdy není hotová).
Pokračování 3 / 4
Displej!
Právě displej je nejviditelnější změnou. Zabírá větší část čelní strany, což je dobře vidět na srovnání generací. Malá S8 je o fous menší než loňská velká S7 Edge, ale displej je znatelně větší (5,5" vs. 5,8"). Galaxy S8+ je ještě větší a displej má 6,2" (úhlopříčka se měří jako by se jednalo o plochý displej).
Napadá vás jiný důvod pro zaoblené rohy displeje než design?
Technologie Super AMOLED a rozlišení 2K zůstává, ale přibyl 400 pixelů široký pruh pro funkční tlačítka. Výsledkem je netradiční poměr stran 18,5:9 a rozlišení 2 960 × 1 440 pixelů (tedy 2K+). Zvláštní je, že displej má zakulacené rohy. Patrně jediným důvodem je design (a povedlo se, vypadá to přinejmenším zajímavě).
Ten „bonusový“ pruh využívá režim Snap Window, který v něm zobrazí stále aktivní aplikaci (takže třeba YouTube bude stále přehrávat). Na zbytku displeje můžete normálně pracovat a spouštět další aplikace.
Podrobná prohlídka Galaxy S8
Pokračování 4 / 4
Tlačítka a senzory ustupují
Tlačítko Domů/Home se přesunulo na displej, má výraznou vibrační odezvu a Samsung uvádí, že je citlivé na sílu doteku. V praxi jsme však rozdíl mezi slabým ťuknutím a silným zatlačením nepozorovali, prostě se jen vrátíte na domovskou obrazovku. Zajímavé je, že tlačítko nemusí být zobrazené (třeba při sledování videa), přesto kdykoliv stisknete to správné místo, tlačítko zafunguje.
Čtečka otisků se přesunula na záda. Z používání jiných telefonů víme, že si budete několik dní prstem patlat po objektivu sousedícího fotoaparátu, ale pak si zvyknete. Důležitější je, že čtečka v porovnání s loňskou S7 výrazně zrychlila.
Velkému displeji ustoupily i čelní kamerka a okolo umístěné senzory. Jsou blíž horní hraně a maskují se černou barvou (ať už máte jakoukoliv barevnou variantu telefonu). Kamerka se naučila zaostřovat, což je mezi konkurenty vzácnost. Navíc je zde skener oční duhovky, nová metoda zabezpečení. Funguje rychle, při natáčení mne telefon poznal i částečně schovaného za kamerou.
Obraz a zvuk
Fotoaparát má být znovu lepší. Má rozlišení 12MPx, snímač Dual Pixel PDAF (zřejmě Sony IMX333) se světelnosti F1,7. Novinkou je „multi-frame“ post-processing. S každým stisknutím spouště se pořídí tři snímky, automatika vybere nejlepší a ze zbývajících dvou si vezme doplňková data (představme si to jako variaci na HDR).
Spekulovalo se o stereu, ale reproduktor je pouze jeden (na spodní hraně telefonu) a hraje hodně nahlas. Nabíjí se přes USB-C, zachován byl i 3,5mm jack pro sluchátka (v balení dostanete „špunty“ značky AKG Audio).
Co má navíc Galaxy S8+
Jediným rozdílem je velikost a kapacita baterie (3 000 a 3 500 mAh). Dokud nedáte S8 a S8+ přímo vedle sebe, těžko poznáte rozdíl. S větším displejem (6,2") se zhoršilo ovládání jednou rukou. Já jsem palcem obsáhl jen spodní polovinu displeje a na čtečku otisků na zádi jsem musel ukazovák hodně natahovat. Častěji to bude chtít zapojit obě ruce.



8+ je pořádně velká „plácačka“
Nanometry, gigahertzy a gigabajty
Telefony dostaly nové procesory poprvé vyrobené 10nm technologií. Toto vyjádření oficiálně nepadlo, ale v Evropě to má být Samsung Exynos 8895, na vybraných trzích Qualcomm Snapdragonem 835 (Samsung na něj má dočasnou exkluzivitu). Operační paměť je 4 GB, u vystaveného kusu, který již nějakou dobu běžel a byly na něm neustále otevírány aplikace, bylo v RAM volných zhruba 900 MB. Ze 64GB interní paměti uživateli zbývá zhruba 48 GB.
Prostředí se podobá Galaxy S7 s Androidem 7, takže čekejte dominanci bílé barvy v Nastavení, u systémových aplikací i v horní liště. Nové je i jméno, nadstavba se jmenuje Samsung Experience 8.1, základem je Android 7.0. A největší systémová změna? Menu (seznam aplikací) se vysunuje ze spodní hrany displeje.
Nabídka základních aplikací nepřekvapí: poznámky, kalendář, Game Launcher, S Health Zabezpečená složka. Prostředí je dostatečně svižné, zmizely delší prodlevy při načítání některých základních aplikací a telefony mají velmi dobrou odezvu při psaní textů.
|
 | rozměry a hmotnost: 149 × 68 × 8,0 mm, 155 g displej: 5,8", kapacitní Super AMOLED, 1 440 × 2 960, 568 PPI sítě: 2G, 4G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 4 GB, baterie: 3 000 mAh procesor: Samsung Exynos 8895 (8× Exynos M2, 2,3 GHz, 10nm) operační systém: Google Android 7 (Nougat) fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: není v prodeji |
|
 | rozměry a hmotnost: 160 × 73 × 8,1 mm, 173 g displej: 6,2", kapacitní Super AMOLED, 1 440 × 2 960, 531 PPI sítě: 2G, 4G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 4 GB, baterie: 3 500 mAh procesor: Samsung Exynos 8895 (8× Exynos M2, 2,3 GHz, 10nm) operační systém: Google Android 7 (Nougat) fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: není v prodeji |