Samsung 17. ledna spustil aktualizace modelů Galaxy S7 a Galaxy S7 Edge na Android 7.0 Nougat. Stalo se tak zhruba dva týdny po ukončení betaverze nejnovější verze Androidu, která na vybraných trzích probíhala již od poloviny listopadu. Aktualizace ukázala na zlepšenou dostupnost firmwarů pro modely prodávané v ČR (hlavně O2 bylo hned v první vlně aktualizací).
Mimo firmwaru pro české O2 byla zatím distribuována jen verze pro britské modely z volného prodeje. A to se dalo čekat, protože Velká Británie byla hlavní uživatelskou základnou ve zmiňované betě Nougatu. Protože však v ČR stále čekáme na uveřejnění firmwaru pro zbývající operátory a volný trh, můžete se alespoň podívat na nejvýraznější změny, které vás čekají.
Původně se spekulovalo o tom, že Samsung rovnou vydá update na Android 7.1.1. Původcem této informace byla zpráva v Beta programu, ale nepotvrdila se. Očekáváme, že s Androidem 7.1.1 přijde až připravované duo smartphonů řady Galaxy S8.
Změna rozlišení a upravený TouchWiz
Ikony aplikací jsou méně barevnější, základní schéma telefonu však hojně využívá bílou barvu
Jestliže se grafické nadstavbě TouchWiz v minulosti vytýkala přílišná barevnost, u Nougatu můžete očekávat určité vizuální změny. Ikony nativních aplikací jsou zjednodušené, uniformní a to hlavní - místo devíti základních barev je u ikon použito pouze sedm základních odstínů. Celé prostředí je navíc včetně všech nabídek přebarveno do bíla, což pro Super AMOLED displej určitě není ten nejvhodnější odstín s ohledem na prodloužení výdrže telefonu na jedno nabití...
Hned po aktualizaci se rozlišení displeje nastaví na Full HD. Možná je to trochu nešťastné, ovšem zpět na plné rozlišení se můžete vrátit v Nastavení zobrazení
Samsung však zachoval schémata, kterými můžete vzhled prostředí kompletně upravit, a to včetně designu většiny předinstalovaných aplikací. V hlavním menu je nově přítomno integrované vyhledávání a v Nastavení nás zaujala i možnost samostatné změny rozlišení displeje. Hned po aktualizaci vás zřejmě překvapí, že se automaticky nastaví Full HD, přes Nastavení - Zobrazení - Rozlišení obrazovky jej však můžete vrátit zpět na WQHD. Velmi brzy si také všimnete o něco vyššího a tenčího systémového fontu.
Přepracovaná horní lišta
Zřejmě nejvýraznější změnou prošla horní výsuvná lišta, a to od pozadí až po ikony, rychlé zástupce a vzhled notifikací. Vše vypadá přehledněji, ovšem, lišta má nyní dvě úrovně vysunutí. První zobrazí šest rychlých zástupců, mezi kterými již nejde přecházet do stran, a až po druhém vysunutí se vám zobrazí zbytek zástupců rychlého spuštění.
Přepracovaný design a chování horní výsuvné lišty. Na notifikace můžete reagovat přímo z lišty
V betaverzi jsme byli zaskočeni chování rychlých zástupců, protože jejich podržení vedlo k editačnímu režimu a nikoliv do odpovídajících nabídek nastavení, jak jsme byli dříve zvyklí. Samsung však tuto funkci ve finálním Nougatu naštěstí vrátil zpět. Notifikace stejného typu se seskupují, a na některé z nich lze přímo z lišty odpovědět, např. na textové zprávy.
Jezdec s nastavením jasu však při prvním vysunutí lišty chybí. Naštěstí si jej můžete „vrátit zpátky“
Při prvním vysunutí lišty vám může chybět jezdec pro nastavení jasu. Pokud nechcete lištu vysouvat nadvakrát, lze si nastavit, aby se zde jezdec objevil i při prvním vysunutí. Upravit jde i hustota zástupců rychlého spuštění, v liště je také integrovaný vyhledávač S Finder, který hledá podle názvu, ale také okolní zařízení k možnému přenosu či sdílení souborů.
Nastavení výkonových režimů
Další novinkou jsou výkonové režimy telefonu, které najdete v novém centru „Údržba zařízení“ v Nastavení. Na jednom místě pak máte optimalizaci telefonu (tj. ukončení aplikací a procesů na pozadí), která prezentována v indexu X/100. Čím menší číslo, tím potřebnější je optimalizace zařízení. Ze záložek ve spodní části displeje můžete aktivovat úsporné režimy, vymazat nepotřebná data z úložiště, ručně promazat RAM nebo aktivovat anitmalware systém od Intelu.
Údržba zařízení a nová položka - Režim výkonu
Tou největší novinkou jsou však výkonové režimy. Telefon vám dá na výběr hned čtyři. V základu je aktivní Optimalizovaný výkon, tam však můžete zaměnit za Herní, Zábavní nebo Vysoký výkon. Všechny výkonové varianty jsme otestovali v benchmarku Antutu 6.2.7 a zde jsou výsledky:
Výsledky Antutu (zleva): optimalizovaný režim, herní, zábavní a vysoký výkon. Každý z režimů má svá specifika, zejména co se týká výkonu, maximálního jasu a rozlišení displeje
Po aktualizaci jsme zatím zůstali věrni základnímu bílému schématu a pozorujeme, že se výdrž baterie oproti Marshmallow nepatrně snížila. Budeme však delší dobu používat tmavší schémata, takže brzy do článku doplníme, zda se výdrž nějak citelně zlepšila nebo na ni použité schéma nemělo žádný výraznější vliv.
Svítilna s volbou intenzity
Další drobnou úpravou prošla svítilna, tedy možnost rychlého přísvitu, která se nachází mezi zástupci v horní liště. Pokud mezi ikonami rychlého spuštění kliknete na nápis „Baterka“, dostanete se do editačního módu, v rámci něhož můžete upravit intenzitu jasu svítilny.
Nastavení intenzity svítilny v pěti možných intervalech
V základu je nastavena úroveň 3, můžete ji však ještě zvýšit na maximální úroveň 5. V případě nejvyšší úrovně jste ale varování, že dlouhodobý svit na kůži můžete způsobit nízkoteplotní popáleniny. Používejte tedy intenzitu svítilny s rozumem.
Upravené rozhraní fotoaparátu
Poslední změnou, která stojí za zmínku, je přepracované rozhraní fotoaparátu Změnil se, nejen základní vzhled ovladačů, ale přibyla i nová gesta. Pokud ve fotoaparátu potáhnete směrem doprava, zobrazíte si výběr dostupných efektů s náhledem v reálném čase, pokud obraz posunete doleva, můžete si vybrat mezi dostupnými fotografickými režimy.
Nové rozhraní fotoaparátu a gesta, kterými otevřete efekty, fotorežimy nebo přepnete na selfie. Fotografie zobrazení v režimu na šířku displeje se nejprve doplní o bílé pruhy, které se později nahradí černými. Jedná se o účel nebo o chybu?
Potažení shora dolů či naopak pak slouží k přepnutí mezi focením selfie a hlavním fotoaparátem. Levý bok displeje je vyhrazen pro několik zástupců (dle zvoleného fotorežimu), které nelze nijak editovat.
V době psaní článku byla aktualizace na Android Nougat v ČR dostupná pouze pro modely od operátora O2. Aktualizace pro modely od T-Mobile, Vodafonu a telefonů z volného trhu očekáváme v horizontu několika týdnů. Jakmile se v ČR objeví, budeme vás samozřejmě informovat.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium