Samsung Galaxy S6 Edge: zaměřeno na hrany [video]

Největší odlišností Galaxy S6 je dvojitě zahnutý displej. K čemu všemu jej můžete využít u nového vlajkového modelu Samsungu?

Samsungy Galaxy S6 a Galaxy S6 Edge jsou klíčové smartphony Samsungu, které zcela jistě rozhodnou o tom, zda se výrobce vrátí do lepších čísel nebo budou jeho konsolidované prodeje i nadále klesat. Zřejmě největším želízkem v ohni je model S6 Edge, varianta s dvojitě zahnutým Super AMOLED displejem, která i trochu zastiňuje základní model Galaxy S6. I my v redakci testujeme právě onu zahnutou variantu, abychom vám mohli ukázat využití zahnutých ploch. Jinak jsou ale oba modely, až na displej a o 50mAh větší baterii u testované verze, naprosto identické, takže to co jinak platí pro S6 Edge, můžeme vztáhnout i na Galaxy S6.

Samsung Galaxy S6 Edge 32GB
rozměry a hmotnost: 142 × 70 × 7,0 mm, 132 g
displej: 5,1", kapacitní Super AMOLED, 1 440 × 2 560, 576 PPI
sítě: GSM, 3G, LTE (300|50 Mb/s)
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 5, Bluetooth 4.1, GPS
paměť: 32 GB, RAM: 3 GB, baterie: 2 600 mAh
procesor: Samsung Exynos 7420 (8× Cortex-A57, 2 GHz, 14nm)
operační systém: Google Android 5 (Lollipop)
fotoaparát: 16MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk
48 %
vybavenost
cena: už se neprodává

Menší zahnutí, než u Galaxy Note Edge

Galaxy S6 Edge je vyroben z hliníku v kombinaci s Gorilla Glass 4 na přední a zadní hraně. V případě čelního panelu pokračuje odolné sklo i přes zakřivené boční hrany. Ale ne úplně přes celé, protože ve zbývající části zůstalo zachováno kovové šasi s ovládacími prvky. Nalevo to jsou regulátory hlasitosti, napravo zase zamykací tlačítko. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Samsung Galaxy S6 Edge není moc fotogenický. Ve skleněných plochách se odrážejí okolní objekty, po vizuální stránce se nám ale líbí to, že se barva krytů mění s úhlem pohledu a intenzitou okolního světla

Protože však nejsou zahnuté části plnohodnotnými zobrazovacími plochami, jako bok displeje u Galaxy Note Edge, je jejich využití omezené. Při běžném používání smartphonu na boky „přetéká“ obsah z hlavní části displeje, přičemž při běžném používání to nijak nevadí. Žádné problémy nepozorujeme ani při konzumaci obsahu, tj. při sledování videa na šířku displeje, kdy několik horních a spodních řad pixelů zasahuje právě do zmiňovaného zahnutí. Pokud jste byli zvyklí z Notu Edge používat boční panely samostatně, zklameme vás, u Galaxy S6 Edge to možné není.

Klepněte pro větší obrázek
Nejdůležitější výběr - chcete využívat zahnutí na levé nebo na pravé straně displeje?

V Nastavení je ale stále přítomna sekce Panely Edge, kde můžete vybírat různou funkčnost, která je s panely spojena. Proč má ale Galaxy S6 Edge displej dvakrát zahnutý? Prvním měřítkem je neotřelý design telefonu, druhým pak to, že je panel k dispozici pro praváky i pro leváky, záleží na vašem výběru. Na vybrané straně se pak budou odehrávat veškeré interakce mezi vámi a zahnutým displejem.

Lidé na okraji plochy

„Lidé na okraji“ je nešťastně pojmenovaná funkce, která ve skutečnosti sdružuje pětici kontaktů, které jsou vám paradoxně nejbližší. Narazíte na ně na ploše, když z bočního panelu v oblasti malého šedého proužku vysunete nabídku vaší „elitní“ pětice. Ke každému z nich můžete napevno přiřadit jednu barvu (modrá, zelená, žlutá, oranžová a fialová), která se rozsvítí na bočním displeji tehdy, pokud máte na rovném povrchu telefon displejem dolů a zároveň od těchto kontaktů přijde hovor, textovka nebo e-mail. Barevná notifikace se však zobrazuje pouze na té straně displeje, kteoru máte vybranou, pokud k sobě tedy telefon nenatočíte tou správnou stranou, notifikaci neuvidíte. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Další položky v nastavení - Informační panel a Noční Hodiny. Výběr a přeskupení panelů funguje stejně jako u Galaxy Note Edge. Z Galaxy Apps si můžete stáhnout několik další, výhledově zcela jistě přibudou další. U RSS panelu lze nastavit interval automatické aktualizace zdrojů

Pokud vidíte takto barevně indikovaný příchozí hovor, můžete jej jednoduše odmítnout, stačí přiložit prst na dvě vteřiny na snímač srdečního tepu. Volajícímu se ozve notifikace, že „uživatel hovor nepřijímá“ a je mu automaticky odeslána zpráva o tom, že zavoláte později. Tato „barevná volání“ můžete později procházet opět z plochy, na kraji bočního panelu se vám zobrazí drobné barevné proužky, které otevřou informace o poslední události s daným „barevným“ kontaktem. Pokud si deaktivujete funkcí Lidé na okraji, na zvoleném bočním panelu se bude při příchozí události zobrazovat pouze bílý pruh.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Lidé na okraji, tedy vybraná pětice kontaktů s barevnými notifikacemi. Nepřijaté volání si můžete zobrazit potažením z pravého kraje displeje. Podržením prstu na snímač srdečního tepu můžete příchozí hovor na telefon displejem dolů odmítnout touto automaticky odeslanou textovkou

Boční panel můžete být využit i pro zobrazování hodin a základních stavových informací v zadaném časovém intervalu, typicky v noci při zamknutém displeji. Maximálně mohou být hodiny zobrazeny po dobu dvanácti hodin, v praxi jsme si však v noci všimli, že při zobrazení hodin displej nepatrné svítí. Nepodařilo se nám to zachytit fotoaparátem, ovšem okem z blízka vidíte na displeji velmi nepatrně prosvětlené mapy, které se neztratí ani při restartování zařízení. Pokud však aktivujeme boční panel samostatně, zbytek displeje je úplně vypnutý. Samsung by měl tedy panely Edge určitě ještě optimalizovat.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Indikace příchozího hovoru a pohled na displej Galaxy S6 Edge v noci z bočního úhlu

Posledním využitím displeje je Informační panel, což značí přepínatelné boční panely, tak, jak je známe z Galaxy Note Edge. Ovšem hlavní rozdíl je ten, že tyto panely můžete zobrazit pouze v zamknutém stavu, když přes boční část displeje přejedete prstem rychle nahoru a zase dolů. Poté můžete mezi nastavenými panely přecházet do stran. V Nastavení si můžete zvolit, jak dlouho chcete, aby okraj obrazovky zůstal po aktivaci osvětlen, případně jak často chcete aktualizovat informace o počasí.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Základní panel s počasí, baterií a časem, panel s notifikacemi, nejpoužívanějšími hashtagy na Twitteru a RSS panel, do kterého jsme přidaly jako zdroj RSS Mobilmánie

V telefonu nechybí Správce panelů Edge, který je opět obdobný jako u Galaxy Note Edge. V základu je jich na výběr šest, z Galaxy Apps si stáhnete další tři. Jedná se o panel s počasím, časem, bateriím datem, panel s notifikacemi, panel často používaných hashtagů na Twitteru, panel s akciemi vybraného subjektu (od Yahoo!), panel s informaci o vybraném sportovním klubu (opět od Yahoo!) a mezi doinstalovatelné patří RSS čtečka německého deníku Bild, panel Whoscall pri identifikaci volání a zmeškaných hovorů a také RSS panel, do kterého můžete přidat zdroje RSS ve formě odkazu. Na panelu se rolují nadpisy článků, nejkratší doba aktualizace dat je 30 minut.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Panely Yahoo! finance a Yahoo! sports

A to je vše. Využití bočních panelů není nikterak výrazné, a to zejména díky tomu, že je na bočních hranách přítomen displej pouze do poloviny. Díky tomu nejdou panely využívat samostatně, což je trochu škoda. Asi bychom čekali trochu více, na druhou stranu rozhraní pro nové panely je připraveno, takže se do budoucna můžeme dočkat většího využití bočních zahnutých displejů. 

Samsung Galaxy S6 Edge začínáme důkladně testovat, pokud máte jakékoliv dotazy, můžete se ptát v diskusi pod článkem. Jejich zodpovězení si necháme do připravované recenze.

]: The file '/PubSystem.Controls.Run.Articles.2015/AddOn_Blank.ascx' does not exist.-->
Diskuze (82) Další článek: Spira: Když je nabíječka zároveň i umělecké dílo…

Témata článku: Samsung, , , , , , , Samsung Galaxy, Samsung Galaxy Note, Samsung Galaxy Note Edge, Samsung Galaxy S6, Samsung Galaxy S6 128GB, Samsung Galaxy S6 64GB, Samsung Galaxy S6 Edge, Samsung Galaxy S6 Edge 128GB, Samsung Galaxy S6 Edge 64GB, Samsung Galaxy S6 Edge+, Samsung Galaxy S6 Edge+ 64GB, Zbývající část, Zobrazovací plocha, Galaxy s, GAL, Boční část, Čelní panel, Boční displej,