Samsung Galaxy S4: znovu nejlepší [recenze]

Právě se začal prodávat, není levný, ale zato nabídne univerzální balík funkcí spolu se špičkovou výbavou. Samsung Galaxy S4.

Prostředí a ovládání: mávnutím, hlasem i očima

Grafikou prostředí pokračuje v nastoleném trendu přírodních motivů, celé defaultní téma je laděno do modré barvy. Jednotlivé části prostředí včetně zamykací obrazovky, tapety pod plochami i hlavní nabídkou si můžete bohatě přizpůsobit podle vlastního vkusu. Krátce se zastavím u vzhledu nové sady „duhových“ ikon (např. aplikace Samsung Apps, Samsung Hub, Samsung Link aj.), které absolutně neladí se zbytkem starších ikon a navíc jsou díky podobné barevnosti i značně nepřehledné. Sice nejsem žádný grafik, ale designový nesoulad cítím také u některých widgetů (např. Samsung Hub, Fotopříběh), které vůči celému prostředí používají hranatější techničtější font a celkově působí, jakoby vypadly z jiného operačního systému (ano, mám na mysli Windows Phone). Až na nepraktičnost stejně zbarvených ikon jsou to ale doslova kosmetické záležitosti a ve vnímání jednotlivých lidí se mohou lišit podobně jako názory na celkový design přístroje.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zamykací obrazovka s ikonami, pohotovostní plochy s widgety. Styl některých písem se zbytkem prostředí neladí
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Hlavní nabídka, možnosti úprav a seznam dostupných widgetů

Logika procházení a ovládání prostředí zůstala zachována, Samsung se zatím nevydal cestou zjednodušování a vypuštění některých částí, např. hlavní nabídky jako konkurenční Huawei. To je pro uživatele starších Samsungů, ale i většiny ostatních smartphonů s Androidem dobrá zpráva, nebudou se muset s prostředím dlouho seznamovat. Určitá možnost zjednodušení ovládání zde přesto existuje. Stačí v nastavení domovské obrazovky zvolit tzv. Snadný režim. Počet ploch se zredukuje na tři a hlavní nabídka se seřadí do vertikálního abecedního seznamu. V dalších úrovních ale už aplikace vypadají podobně jako ve standardním režimu, jen je předvolen největší font a zvětšena některá virtuální tlačítka.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Snadný režim pro uživatele se zhoršeným zrakem. Ikony jsou větší, schematičtější a nabídka je ve formě seznamu

Prostředí si můžete přizpůsobit doslova, jak se vám zlíbí. Nemáte rádi widgety roztahané po desítkách ploch? Pak jejich počet zredukujte třeba na jedinou. Nevyhovuje vám pro aplikace chodit listováním doprava a doleva? Tak si vytvořte složky na jediné kartě a do nich ikonky nasypte. Ikony nepoužívaných aplikací můžete navíc zcela zneviditelnit, takže vám v matici nebo seznamu aplikací nebudou překážet. Samsung dále vylepšil notifikační oblast v horní výsuvné roletce. Přidal mnohem více rychlých přepínačů, jejichž kompletní seznam získáte dvouprstým stažením roletky z horního okraje. Při běžném jednoprstém gestu se přepínače seřadí horizontálně do jednoho řádku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nastavení telefonu už je natolik košaté, že bylo v nabídce rozděleno na čtyři karty

Galaxy S4 kromě tradičního ovládání tlačítky, dotykem po displeji a hlasem (pouze v angličtině), nabízí i paletu nových bezdotykových gest a funkcí, pomocí kterých dáte telefonu najevo, co má udělat. Právě k tomuto účelu slouží zástup senzorů, které jsme si představili v kapitole o konstrukci. Stačí, aby telefon rozeznal, kam se dívají vaše oči a podle toho dokáže třeba otočit obrazovku, posunout text nebo zabrání pohasnutí displeje. Další sada gest vychází z toho, že displej pozná, na které jeho místo směřuje špička vašeho prst, tím dokáže některé akce provést ještě dříve, než se ho dotknete. To je praktické třeba při procházení náhledů fotografií nebo seznamu písniček. Obecně bych ale gestům nepřikládal příliš velkou důležitost, klasické dotykové ovládání rozhodně nenahradí. Na některá gesta se spolehnout dá, jiná jsou často nepřesná a nereagují podle očekávání. Hodně také záleží na světelných podmínkách a různých individualitách. Například při nošení brýlí je většina „očních gest“ nepoužitelná, telefon totiž vaše oči nerozezná.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Většina speciálních gest je v telefonu srozumitelně popsána

Telefonování: křišťálový zvuk

K volání má Galaxy S4 dvojici mikrofonů, které dohromady mají zajistit čistý přenos hlasu volajícího a potlačení okolních šumů. Není to jen reklamní trik, zvuk u telefonování je opravdu vynikající, a to jsme ani nevolali v síti disponující specifikací HD Voice. Stejně tak i hlas druhé strany jsme ve sluchátku slyšeli velmi čistě a zřetelně. Jako formalitu zbývá doplnit, že Galaxy S4 volá na všech čtyřech používaných frekvencích GSM, stejně jako na čtveřici frekvencí 3G. Připravena je i podpora pro LTE na pro Česko relevantních pásmech (800, 1 800 a 2 600 MHz), ačkoli hlasových hovorů přes LTE (VoLTE) se u našich operátorů v tomto roce pravděpodobně nedočkáme.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Velký a přehledný číselník • telefonní adresář a detail vybraného kontaktu

Adresář a telefonní aplikace jsou u Samsungu již po nějakou dobu stejné, proto dále jen ve stručnosti. Galaxy S4 podporuje inteligentní vytáčení, virtuální číselník lze tedy využít i pro vyhledávání kontaktů podle čísla. Samozřejmostí je přítomnost tří vyzváněcích profilů (ticho, jen vibrace, zvuk), hlasitost různých druhů vyzvánění a upozornění můžete nastavit i zvlášť. Adresář působí přehledně, na prvním místě se vždy zobrazí vaše vizitka, až po ní začne běžný seznam jmen. Malá ikonka SIM karty, Googlu nebo Microsoft Exchange u každé položky dává najevo, ze kterého zdroje se kontakt zobrazuje. Uživatel si může rovněž vytvořit skupiny oblíbených kontaktů, do které se automaticky řadí i často používané kontakty.

Témata článku: Samsung, , , , , HTC One, HTC One (E8), HTC One (M8), LG Nexus 4, Samsung Galaxy, Samsung Galaxy S, Samsung Galaxy S II, Samsung Galaxy S III, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S4 Active, Samsung Galaxy S4-A, Sony Xperia Z, Nejnáročnější úkol, Rychlé párování, Tmavá varianta, Slabé místo, Dual Video, Diskotéka, Hodina hovorů, Dílčí test,