Samsung Galaxy S4: znovu nejlepší [recenze]

Právě se začal prodávat, není levný, ale zato nabídne univerzální balík funkcí spolu se špičkovou výbavou. Samsung Galaxy S4.

Hardware: současná špička

Galaxy S4 patří mezi hardwarově nejlépe vybavené smartphony současnosti. Nad výbavou určenou pro jednotlivé světové regiony dlouho viselo několik otazníků. Dnes už víme, že většina Evropy a s ní i Česká a Slovenská republika dostala „odlehčenou“ verzi telefonu I9505 s čipsetem Qualcomm Snapdragon 600 a čtyřjádrem Krait 300 taktovaným na 1,9 GHz. Grafiku obstarává výkonná jednotka Adreno 320. Důvodů pro volbu tohoto čipsetu je hned několik. Zaprvé chtěl Samsung co nejdříve po březnovém představení dostat produkt do prodeje a čipset Qualcommu už byl v té době vyvinutý i otestovaný. Za druhé Snapdragon obsahuje přímo na čipsetu integrovanou anténu LTE, což je pro většinu vyspělých evropských zemí důležitý požadavek. V tuzemsku se sice LTE teprve začíná dávat do pohybu, ale Samsung kvůli zabržděnosti českých operátorů jinou verzi dovážet nebude.

Klepněte pro větší obrázek
Nenápadná přelepka v sousedství 3,5mm jacku prozrazuje verzi čipsetu: je to Qualcomm Snapdragon 600

Naháněči výkonu teď jistě pláčou a přáli by si „plnotučnou“ verzi I9500 s čipsetem Exynos 5 Octa od Samsungu. Ten se chlubí procesorem s osmi jádry o taktu až 1,6 GHz a grafikou PowerVR SGX 544 od Imagination Technologies. S tímto čipsetem je to ale ve skutečnosti tak, že obsahuje dvakrát čtyřjádrový procesor, výkonnější Cortex A15 na 1,6 GHz pro nejnáročnější úkoly a 1,2GHz Cortex A7 pro méně náročné operace při nižší spotřebě energie. Ve výkonnostních testech dopadl S4 s Exynosem o trochu lépe, ale na čipsetu nemá osazen LTE modul. Proto bude Samsung tuto verzi dodávat na trhy, které LTE nevyžadují a dostupná bude o něco později.

Výkon a výdrž: nemůžeme si stěžovat

Z pohledu praktického využití zařízení je lhostejné, kterou verzi S4 máte. Rozdíly ve výkonu byste poznali opravdu jen v měření různými benchmarky. Jinak si můžete být jisti, že v obou typech rozběhnete i ty graficky nejnáročnější hry a zhlédnete filmy ve Full HD. Dostatečně velké množství naráz spuštěných aplikací zajistí operační paměť RAM, které je fyzicky k dispozici 1,78 GB, ovšem zhruba 700 MB si vyžádá samotná grafická nadstavba prostředí. Zbylý volný gigabajt pro další aplikace přesto bohatě postačuje. Na český trh se zatím dostala pouze varianta se 16 GB vnitřní paměti. V praxi však počítejte jen zhruba s 9 GB volného místa, zbylý prostor zabírá instalace systému a uživatelské nadstavby. Samsung připravuje i 32 a 64GB verzi S4, u nich ale budeme muset počítat s vyšší cenovkou.

BenchmarkSkóre (v obvyklých jednotkách)
Linpack Single-Thread302,647
Linpack Multi-Thread587,689
AnTuTu24793
Quadrant12864
CF-Bench Native30575
CF-Bench Java22707
CF-Bench Overall25854
3D Mark - Ice Storm11185
3D Mark - Ice Storm Extreme6583

S výkonem úzce souvisí výdrž celého zařízení. Pokud jej budete intenzivně ždímat hraním Real Racing 3 a jiných grafických lahůdek, dostanete se s výdrží na necelý den. I nám se v první dny intenzivního sbližování s telefonem podařilo vybít jej po 19 hodinách. Ale takové používání není standard. Při průměrném denním zatížení (hodina hovoru, hodina na internetu včetně videa, půl hodiny poslechu hudby, 10 fotek a dvě minutová videa, zapnuté 3G a synchronizace) s trochou štěstí přečkáte i 48 hodin. Druhý den bez nabíječky už bych ale neriskoval, stačí nechat zapnutá nejrůznější chytrá gesta, která běží na pozadí a baterie může rychle spadnout k nule. Připomenu, že v telefonu je osazen akumulátor s kapacitou 2 600 mAh a největší část jeho energie ukousne provoz displeje.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
V testech výkonu poráží Galaxy S4 všechny ostatní telefony

Systém: nejnovější Android a nenasytný TouchWiz

Domovským systémem pro smartphony řady Galaxy je Android, u S4 rovnou v nejnovější dostupné verzi 4.2.2 Jelly Bean. Samsung se tedy v aktuálnosti prostředí může srovnávat se softwarovým etalonem Androidů, LG Nexus 4. Čistý Android jako u řady Nexus ale neočekávejte. Chování i vzhled prostředí do velké míry ovlivňuje uživatelská nadstavba TouchWiz v provedení Nature UX, kterou jsme poprvé viděli u loňského modelu S III. Její nejnovější verze je bohatší o spoustu přidaných softwarových funkcí, které rozebereme podrobněji v pasáži o aplikacích. Tím ale TouchWiz ještě víc nabobtnal, což dokazuje nejen uvedená paměťová a operační náročnost, ale i chování prostředí, které není ve všech situacích maximálně plynulé, jak bychom od vlajkové lodi očekávali.

Srovnání pamětíSamsung Galaxy S IIISamsung Galaxy S4
Udávaná velikost flash paměti16 GB16 GB
Skutečně dostupná velikost flash paměti11,25 GB9,15 GB
Udávaná kapacita RAM1 GB2 GB
Skutečná kapacita RAM833 MB1,78 GB
Volná kapacita RAM po startu telefonucca 430 MBcca 1 GB

Tu nastane menší prodleva při otevření e-mailu, tu si okamžik počkáme na spuštění Samsung Hubu, tu se drobně zaškobrtne animace při návratu na domovskou plochu. Všechno jsou to ale prodlevy v řádu desetin sekund, na které nejhalasněji upozorňují kriticky nekompromisní geekové. Ti ale cílovou skupinu stejně primárně tvořit nebudou a typický cílový uživatel se tímto chováním prostředí zabývat nikdy nebude, pokud si jej vůbec všimne. To však neznamená, že by Samsung nemohl na lepší celkové plynulosti prostředí zapracovat. Podle zkušeností s předchozími vlajkovými loděmi přijde zlepšení s některou další softwarovou aktualizací.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Seznam naposled spuštěných aplikací • dokonce i 1,78 GB RAM se dá pořádně vyplácat

Témata článku: Samsung, , , , , HTC One, HTC One (E8), HTC One (M8), LG Nexus 4, Samsung Galaxy, Samsung Galaxy S, Samsung Galaxy S II, Samsung Galaxy S III, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S4 Active, Samsung Galaxy S4-A, Sony Xperia Z, Pohybující objekt, Rychlé párování, Cílový uživatel, Volná kapacita, Pohodlné držení, Slabé místo, Vrchol žebříčku, Současná špička,