Samsung Galaxy S4: znovu nejlepší [recenze]

Právě se začal prodávat, není levný, ale zato nabídne univerzální balík funkcí spolu se špičkovou výbavou. Samsung Galaxy S4.

Fotoaparát: jeden z nejlepších

Snad největším překvapením se při testování Galaxy S4 stal fotoaparát. Samsung se nechlubí žádnou zvučnou technologií (i když se šušká, že použil fotočip Exmor RS od konkurenčního Sony), přesto fotoaparát nabídne mix dobrých vlastností a k tomu přidává některé funkce navíc. Připomeňme, že rozlišení čipu je 13 Mpx, optika umí automaticky doostřovat a ve tmě využijete LED blesk. Ve srovnání s Galaxy S III se ohnisko prodloužilo na 31 mm, což znamená, že při focení ze stejného místa se do záběru S4 „vejde méně věcí“.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Rozhraní aplikace fotoaparátu se všemi 12 režimy

Foťák nabídne několik režimů snímání (např. Noc, Panorama, HDR aj.), mezi novinky patří tzv. Animovaná fotografie, kde některé části obrázku budou animovány, dále Zvuk a foto, kde se k fotografii přidá krátký zvukový záznam, a také Akční snímek pro vytvoření kontinuálního časosběrného záznamu. Novinkou je také funkce Dual Camera (v režimu kamery Dual Video), která v jednom okamžiku snímá scénu přední i zadní kamerou a následně vytvoří složený snímek.

Ukázkové fotografie:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Exteriér
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Exteriér
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Exteriér - stejný objekt v různých světelných podmínkách
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Exteriér - objekt v pohybu
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Test dynamického rozsahu
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Exteriér makro
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Exteriér makro
Klepněte pro větší obrázek
Interiér makro
Klepněte pro větší obrázek
Interiér ve tmě s bleskem
Klepněte pro větší obrázek
Exteriér ve tmě bez blesku

Foťák podává věrné barvy a vyniká v zaostřování na vybraný bod, což je patrné hlavně u makrosnímků. Snímky netrpí přehnanou kompresí, ani u maximálního rozlišení 13 Mpx při zvětšení na originální velikost nekoukáme na impresionistickou olejomalbu. Šum se objevuje pouze ve zhoršených světelných podmínkách, ve tmě už je hodně patrný. Náročnějším úkolem jsou kompozice se současně výrazně tmavou a světlou scénu. Pro tyto účely najdeme ve foťáku i softwarovou úpravu HDR. Celkově musíme fotoaparát velmi pochválit, patří k tomu nejlepšímu, co lze v mobilech nalézt.

Ukázka funkce Dual Camera:

Klepněte pro větší obrázek

Dalším dílčím testem snímače Galaxy S4 bylo jeho využití v módu kamery. Výhodou je virtuální nahrávací tlačítko na stejné obrazovce jako spoušť, takže se můžete na poslední chvíli rozhodnout, jestli chcete fotit, nebo natáčet. Smartphone zvládá natáčení FullHD videa. Při vzorkování 30 fps lze okem zpozorovat mírné trhání obrazu, hlavně u rychleji se pohybujících objektů. U kamer v mobilech je to běžný jev, ale i tak bychom dokázali najít modely, které video natáčí lépe. Galaxy S4 se nicméně dobře vypořádal s kontinuálním přeostřováním i automatickým vyvažováním expozice. Kladně hodnotíme ostrý obraz a věrné podání barev. Kvalitnější než u S III je zvuková stopa videa, v menším trhání obrazu měl ale předchůdce navrch.

Ukázkové video:

Závěr: kdo ho překoná?

Samsung Galaxy S4 po náročném testu dokazuje, že je opět na vrcholu žebříčku současných supersmartphonů. Nemá výraznější slabé místo a ve spoustě věcí konkurenci převyšuje. Ať už je to jeden z nejlepších displejů, jaký byl kdy na mobilu vyroben, skvělý fotoaparát nebo nekompromisní podpora všemožných audio/video formátů. S konkurencí minimálně drží krok v oblasti zvuku, kompletní konektivity a telefonování. Prostředí TouchWiz navrch přidává balík vlastních gest a funkcí, které sice ne vždy zcela využijeme, ale v telefonu jsou dostupné jako bonus.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Samsung Galaxy S4 a konkurence: Sony Xperia Z (uprostřed), HTC One (vpravo)

Z objektivních nedostatků je potřeba zmínit pouze 9 GB reálné paměti z avizovaných 16 GB a k nelibosti spousty uživatelů chybějící FM rádio. Pokud bychom chtěli hodně rýpat, pak se nám ještě moc nelíbila nekonzistentní grafická podoba ikon a widgetů v prostředí TouchWiz. Ostatní sporné body už jsou hodnotitelné pouze na subjektivní úrovni, někomu mohou vyhovovat, jinému ne. Patří sem zejména design přístroje a tolik diskutované plastové tělo. Je lepší sklo, nebo uživatelský přístup k baterii? Je lepší pocit kovu v ruce, nebo lepší propustnost signálu pro antény? Tyto parametry už patří do oblasti osobních preferencí a ty má každý člověk jiný.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Samsung bude ke Galaxy S4 prodávat spoustu originálního příslušenství. Tento kryt se jmenuje S View Cover

Ať se to někomu líbí, nebo ne, minimálně do příchodu nového iPhonu se Samsung Galaxy S4 stane opět nejúspěšnějším smartphonem na trhu. Jeho jedinými reálnými konkurenty jsou HTC One a Sony Xperia Z. Ani jeden z modelů ale není natolik přesvědčivý, aby se dokázal postavit marketingové síle Samsungu a jeho schopnosti dodat telefony včas na trh. S dochvilností má problém hlavně HTC, které se potýká s výrobními problémy, Xperia Z má zase na svou třídu nepřesvědčivý displej a fotoaparát, což jsou hlavní prvky výbavy, na které reagují i méně informovaní uživatelé.

]: The file '/PubSystem.Controls.Run.Articles.2015/AddOn_Blank.ascx' does not exist.-->

Poslední překážkou na cestě Samsungu Galaxy S4 do vaší kapsy může být cena. Telefon se 16 GB vnitřní paměti se prodává za bezmála 17 tisíc korun. To sice není málo, ale Samsung si takovou cenovku vzhledem ke svému postavení na trhu může dovolit. Zlevňovat jej příliš nenutí ani konkurence, jejíž srovnatelné modely s cenou taktéž oscilují okolo 15-17tisícové hranice. Pokud chcete aktuálně nejlépe vybavený smartphone a nemáte problém s plasty, volba pro vás bude jednoduchá.

Témata článku: Samsung, , , , , HTC One, HTC One (E8), HTC One (M8), LG Nexus 4, Samsung Galaxy, Samsung Galaxy S, Samsung Galaxy S II, Samsung Galaxy S III, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S4 Active, Samsung Galaxy S4-A, Sony Xperia Z, Samsun, Dodatečné příslušenství, Osobní váha, Galaxy s, Bezplatná aplikace, Vybraný bod, Originální velikost, Barcode Scanner,