Samsung Galaxy S4 vs. Galaxy S5: duel dvou bratří

Má smysl pořizovat Galaxy S5 namísto stávajícího Galaxy S4? Ukážeme si, jaké jsou rozdíly mezi loňským a letošním vlajkovým modelem.
Kapitoly článku

Dva roky, dva rozdílné přístupy a dva různé vlajkové modely. Zatímco Galaxy S4 byl představen na samostatné události s bohatým divadelním vystoupením v New Yorku a k funkcím jsme se téměř nedostali, Galaxy S5 byla představena v Barceloně v průběhu konání veletrhu MWC a bez jakéhokoliv zdržování jsme se dostali přímo k inovacím a samotným funkčním specifikacím. Letošní vlajková loď to hned ze začátku schytala za přílišnou podobnost vzhledu a funkcí s Galaxy S4, takže je na čase si oba modely porovnat. Který z nich je lepší, co se nám líbí a nelíbí, a má vůbec cenu přecházet na Galaxy S5?

Samsung Galaxy S4
I9505
rozměry a hmotnost: 137 × 70 × 7,9 mm, 130 g
displej: 5,0", kapacitní Super AMOLED, 1 080 × 1 920, 441 PPI
sítě: GSM, 3G, LTE (100|50 Mb/s)
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 5, Bluetooth 4, GPS
paměť: 16 GB, microSDHC (32 GB), RAM: 2 GB, baterie: 2 600 mAh
procesor: Qualcomm Snapdragon 600 (4× Krait 300, 2 GHz, 28nm)
operační systém: Google Android 4.2 (Jelly Bean)
fotoaparát: 13MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk
37 %
vybavenost
cena: už se neprodává

Samsung Galaxy S5
rozměry a hmotnost: 142 × 73 × 8,1 mm, 145 g
displej: 5,1", kapacitní Super AMOLED, 1 080 × 1 920, 432 PPI
sítě: GSM, 3G, LTE (150|50 Mb/s)
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 5, Bluetooth 4, GPS
paměť: 16 GB, microSDHC (32 GB), RAM: 2 GB, baterie: 2 800 mAh
procesor: Qualcomm Snapdragon 801 (4× Krait 400, 3 GHz, 28nm)
operační systém: Google Android 4.4 (Kitkat)
fotoaparát: 16MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk
43 %
vybavenost
cena: už se neprodává

Nárůst rozměrů

První čeho si všimnete při zběžném porovnání, je nárust rozměrů. Zatímco Galaxy S4 jste většinou mohli vložit do stejných pouzder a obalů, které byly určeny pro Galaxy S III, nyní je mezigenerační rozdíl daleko výraznější. Byť displej narostl v úhlopříčce jen nepatrně, zařízení na nás působí mohutněji, než ve skutečnosti vypadá. Displej si zachoval technologii Super AMOLED, zůstává i FULL HD rozlišení. Displej je u obou porovnávaných modelů kryt odolným sklíčkem Gorilla Glass 3, v odlesku je však displej S4ky zabarven do modra, zatímco displej S5ky do šeda. U novinky je navíc displej obehnán ještě do šeda zbarveným pruhem, vypadá to, jako by na něm bylo nalepeno samotné krycí sklíčko.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Samsung Galaxy S5 (vlevo) při porovnání čelní strany se Samsungem Galaxy S4 

Barevné podání obou panelů je výborné, při přímém porovnání bílé barvy však displej S5 bíle svítí, zatímco panel u S4 je zabarven do bílé s příměsí šedé. Rozdíly jsou i v hraničních oblastech jasu, S5ka má daleko větší rozsah, minimální jas neoslňuje, na displeji již obsah skoro nevidíte, v maximálním jasu pak svítí o něco více. U obou zařízení však můžete nechat aktivní automatickou regulaci jasu. U Super AMOLED panelů se černá barva rovná vypnutému pixelů, takže je jasné, proč je uživatelské prostředí Galaxy S4 laděno do černé. U Galaxy S5 jsou hlavními barvami tyrkysová a šedá, což může mít určitý vliv na spotřebu energie. Oba panely mají jinak srovnatelné pozorovací úhly a odezvu na dotyk, rychlost vyhodnocování bezdotykových příkazů je taktéž srovnatelná.

Změna filozofie ovládání

Prostor nad displejem vypadá lépe u Galaxy S4, kde je viditelným prvkem stříbrná mřížka reproduktoru. Senzorová výbava se shoduje, v levém rohu je pak u obou zařízení připravena notifikační LED dioda. Zatímco u S4 je utlumena strukturou krycího sklíčka, u S5 je daleko lépe viditelná. Prostor pod displejem doplňují základní ovládací prvky. U obou telefonů se jedná o domovské tlačítko doplněna dvěma senzorickými klávesami. Klávesa Home jde jednoznačně pohodlněji stisknout u Galaxy S4, u Galaxy S5 je dost tuhé, musíte vynaložit větší sílu, navíc je slyšet znatelné cvaknutí. Přikládáme to na vrub sjednocení tlačítka s čtečkou prstu. Na větší tlak si musíte chvíli zvykat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Změny se týkají i ovládacích prvků pod displejem, kde bylo kontextové tlačítko nahrazeno klávesou spouštějící nabídku posledních aplikací. Širší systémový konektor je v případě Galaxy S5 kryt plastovou krytkou

Zvyknout si budete muset i ne reorganizaci ovládacích prvků, pokud jste navykli na levé kontextové tlačítko. To se totiž přesunulo do nabídek aplikací do pravého horního rohu. Místo něj je připravena klávesa otevírající poslední spuštěné aplikace, která je po výrobcích požadována Googlem u všechn modelů, které se na trh dostanou s Androidem KitKat. Zatímco u S4 spouštělo podržení kontextové klávesy Chytré karty Google a podržením zpětné šipky jste aktivovali režim Multidisplej, u S5 se karty spustí podržením klávesy Home, levé kontextové tlačítko spouští podržením úpravu ploch. Multidisplej zůstává namapován na zpětné šipce. Největší problém ale bude s ukončováním aplikací  RAM, které je přístupné přes levou klávesu a výběr z nabídky, pokud jste navykli na léta neměnné podržení domovského tlačítka, budete si muset pár dní zvykat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sluchátkový konektor si s infraportem prohodil pozice, ozdobný reproduktor se u novinky neobjevil, patrný je však šedý proužek na čelní straně, který ke zbývající barvě telefonu moc nesedí

Zřejmě největším znepokojením budou celkové rozměry zařízení. Když Galaxy S4 chytíte do pravé ruky, bez přechytávání obsloužíte domovské tlačítko, zpětnou šipku, regulátory hlasitosti, zamykací tlačítko a tři čtvrtiny displeje k tomu. U Galaxy S5 nemáte možnost v jednom úchopu obsloužit vše najednou. Pro tuhou klávesu Home nevědomky přechytnete zařízení ve spodní hraně, pro obsluhu bočních tlačítek zase přejdete na horní polovinu. Odemykat otiskem prstu jej musíte tak, že jej v jedné ruce držíte a druhou přikládáte na senzor. Operativnost s telefonem se tedy poněkud ztížila.

Plast jako náplast

Materiálové zpracování Galaxy S5 vzbudilo asi největší vlnu reakcí, svou strukturou byla dokonce přirovnávána k náplasti. Samsung navzdory očekávání umělé prošívané kůže, kterou debutoval u Galaxy Note 3, přišel s naomak příjemným plastem, který se má na dotyk přibližovat lidské kůži. Nechejme stranou marketingová hesla, S5 se drží lépe a při zpocených dlaních, kdy plastová záda S4 již prokluzují, v nich drží velmi dobře. Záda se nijak nešpiní, neupatlávají a není na nich vidět ani případná vlhkost. Malé dírky na zadním krytu nejsou hluboké, takže se v nich nezachytávají nečistoty, ani zrnka písku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Místo lesklých zad má novinka matný kryt příjemný na dotek, důležité je to, že při zpocených dlaních neklouže. Změny se odehrály i pod zadním krytem, baterie je situována na výšku a má o 200mAh větší kapacitu

Drobné rozdíly vidíme ve zpracování boční lišty, u S4 je hladká, u S5 má dvě rýhy, za které se můžete zapřít prsty, u S4 boky naopak klouzají. Nabídka zbylých ovladačů po stranách je identická, zaujala nás jen snad horší ovladatelnost regulátorů hlasitosti a zamykací tlačítko u S5, které má vyšší zdvih a jeho stisk jde slyšet. Lépe ovladatelné se nám zdá zamykací tlačítko u S4, u novinky je to zřejmě daň za voděodolnost (IP67). Tím se přesouváme na spodní hranu, kde nalezneme systémový konektor. S5 jej má široký a krytý záslepkou, ta je kusem plastu připevněna k tělu telefonu, pokud jej však povytáhnete, můžete krytku vykroutit stranou, aniž by zavázela připojení kabelu. Širší konektor má výhodu v rámci rychlejšího nabíjení dodávaným nabíječem a rychlejšími datovými přenosy v režimu MTP, je navíc i zpětně kompatibilní se standardním microUSB.

Chybí senzor teploty a vlhkosti

Na zádech je u Galaxy S5 poměrně hodně vystouplá čočka 16Mpix fotoaparátu, díky ní je zařízení ležící na stole vyšší a hlavně méně stabilní, než u GalaxyS4, kde čočka 13Mpix snímače jen decentně vykukuje nad okolní povrch. Fotomodul u S5 má snímač s technologií ISOCELL, takže by měl lépe fotit v horších světelných podmínkách. Ve výřezu pod fotoaparátem je umístěna přisvětlovací dioda a senzor srdečního tepu. Baterie hovoří o 200mAh ve prospěch novějšího modelu, úzká 2 800mAh baterie způsobuje lehký odklon od přirozeného těžiště, není to ale nic dramatického. Výdrž nám přijde za několik testovacích dní srovnatelná, snad jen u S5 jsme výdrž dokázali prodloužit o několik minut či hodin aktivací odstínů šedi, navíc je zde připraven i Ultra úsporný režim, který baterii značně pomůže omezením většiny funkcí. Poměrně pohodlně jsme se dostali na dva dny výdrže na jedno nabití. Nabíjení pomoci širokého microUSB v základním balení trvá dvě hodiny, tedy stejnou dobu jako standardní microUSB nabíječkou u Galaxy S4.

Při porovnání hardwaru jsme došli k tomu, že mimo výkonnějšího čtyřjádrového procesoru (2,5 GHz vs. 1,9 GHz) má novinka o 39 MB RAM více a přítomen je novější grafický čip Adreno 330, S4 má grafický adaptér Adreno 320. Po stránce senzorů je nabídka obdobná, u S5 však postrádáme měřiče vlhkosti a teploty, které u Galaxy S4 předávají data aplikaci S Health. To je oproti loňské generaci určitým krokrm zpět. Výkonově jsou rozdíly mezi benchmarky patrné v tabulce, novinka je lepší ve většině provedených testů.

BenchmarkGalaxy S4Galaxy S5
AnTuTu29 26035 341
Linpack209,061 / 589,744361,351 / 542,337
Sunspider1022 ms669,2 ms
Pi Benchmark25,29 s18,04 s
Quadrant12 96124 022
Smartbench 20127 421 / 3 6476 065 / 4 471
3D Mark Ice StormMAXMAX
3D Mark Extreme4 187MAX
3D Mark Unlimited6 04518 531

Při načítání systémových aplikací je paradoxně Galaxy S4 o něco rychlejší, je to zlomek vteřiny, ale již patrný. Galaxy S5 nabízí mimo Dalviku běhové prostředí ART, kdy se aplikační kód předkompilovává již při instalaci aplikace a ne až při jejím spuštění. Pokud přepnete na ART, rozdíl v běhu poznáte až při odinstalaci a opětovné instalaci daných aplikací a her v ARTu. Modelovým příkladem může být hra Asphalt 8, která najede do hlavní nabídky u S5 po spuštění za 10 vteřin (Dalvik), resp. 8 vteřin (ART). U Galaxy S4 se stejná hra spouští 11 vteřin. Rozdíl v rychlosti načítání a výkonu tedy není nijak drastický.

]: The file '/PubSystem.Controls.Run.Articles.2015/AddOn_Blank.ascx' does not exist.-->]: The file '/PubSystem.Controls.Run.Articles.2015/AddOn_Blank.ascx' does not exist.-->

Témata článku: Samsung, , , , , Samsung Galaxy, Samsung Galaxy Note, Samsung Galaxy Note 3, Samsung Galaxy Note 3 Neo, Samsung Galaxy Note 3 Neo Duos, Samsung Galaxy S, Samsung Galaxy S III, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S4 Active, Samsung Galaxy S4-A, Samsung Galaxy S5, Dalvik, Příjemný plast, Polední slunce, Hlavní barva, Případné flashování, Modelový příklad, Sero, Osobní data, Hraniční oblast,