Poslední článek do rodiny modelu Galaxy S4 se může pyšnit zvýšenou odolností, na řadě míst ale došlo ke snížení specifikací.
Odolný a vodotěsný, takový high-end Samsungu v portfoliu chyběl, napravit to musel až model S4 Active, který se ve své podstatě stal odpovědí Samsungu na Sony Xperia Z. S4 Active doplňuje stávající produktovou řadu modelů S4, která se v rozdrobené formě soustředí na různé aspekty mobilního trhu. Pokud vezmeme stranou univerzální vlajkovou loď Galaxy S4, máme zde fotografickou verzi S4 Zoom (recenze zde), zmenšenou verzi S4 Mini (recenze zde) a dnes testovaný Galaxy S4 Active. Zvýšená odolnost a nemožnost přílišné konkurence samotné vlajkové lodi jihokorejského výrobce měla za následek snížení hardwarových specifikací, zejména co se displeje a fotoaparátu týče. Surový výkon zůstává při starém.
Tiskové fotografie Samsungu Galaxy S4 Active
Klíčové vlastnosti:
- mohutnější tělo, zvýšená odolnosti (norma IP67)
- 5" displej s Full HD rozlišením
- 8Mpix fotoaparát s autofokusem a LED přisvětlením
- natáčení Full HD videí
- fotografický režim pro snímání pod vodou
- snímání makrosnímků bez nutnosti přepnutí na režim makro
Hlavní nedostatky:
- dioda občas nesignalizuje zmeškané události
- zadní kryt přichycen k tělu zacvakávacím mechanizmem
- málo změn oproti Galaxy S4
- očekávali bychom speciální outdoorové příslušenství, zatím nic na trhu není
- absence čidla teploty
- otisky prstů na lesklých krytech
I9295 |
| rozměry a hmotnost: 140 × 71 × 9,1 mm, 153 g displej: 5,0", kapacitní TFT LCD, 1 080 × 1 920, 441 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (100|50 Mb/s) konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 5, Bluetooth 4, GPS paměť: 16 GB, microSDHC (32 GB), RAM: 2 GB, baterie: 2 600 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 600 (4× Krait 300, 2 GHz, 28nm) operační systém: Google Android 4.2 (Jelly Bean) fotoaparát: 8MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
]: The file '/PubSystem.Controls.Run.Articles.2015/AddOn_Blank.ascx' does not exist.-->
Samsung Galaxy S4 Active v šedé barevné variantě, Samsung použil hardwarové ovladače pod displejem namísto senzorických tlačítek, to je ostatně výsadou všech jeho odolných telefonů
Samsung Galaxy S4 Active je telefonem klasické konstrukce navazujícím na vlajkovou loď Galaxy S4. Jedná se o zaoblený obdélník o rozměrech 140 × 71 × 9,1 mm a hmotnosti 153 gramů. Samsung vyrábí tento odolný model ve dvou barevných variantách, zajímavě vypadající oranžová se na náš trh doposud nedosala, takže se musíme spokojit s poměrně fádní šedou. V ruce zařízení působí navzdory Galaxy S4 trochu mohutněji.
Galaxy S4 Active v ruce působí mohutněji, než Galaxy S4, testovaný model s vypnutým a zapnutým displejem
Po stránce materiálového zpracování se jedná o lesklý plast, nejvýraznějším designovým prvkem je pak široký stříbrný proužek, který běží po obvodu zařízení. V něm jsou vsazeny zdrsněná tlačítka pro regulaci hlasitosti a pro zamykání a odemykání telefonu. Velmi dobře se mačkají i poslepu, protože jsou poměrně hodně vystouplá. Tlačítka netradičně najdeme i na čelní ploše zařízení, jedná se o hlavní hardwarové ovládací prvky - klávesu Home, zpětnou šipku a kontextové tlačítko. Klávesy mají poměrně tuhý stisk a jsou rozhodně tou první věcí, na kterou si bude třeba zvyknout.
Mezi pogumovanými částmi pokrývá záda tenká plastová skořápka, ta je k tělu přichycena zobáčky, které se starají o vodotěsnost.
Většina čelní plochy je vyplněna 5" Full HD LCD displejem, oceňujeme vysoké rozlišení i kvalitu zobrazování barev, byť se nerovná sytým barvám Super AMOLED panelům. Nad displejem je umístěn hlavní reproduktor a čidla pro regulaci jasu a přiblížení k displeji, vedle kterých se nachází i kamerka pro videohovory. V levé části je pak umístěna notifikační dioda, občas se nám však stávalo, že neinformovala o zmeškaných hovorech a nepřečtených zprávách. Horní a spodní část zadní strany zařízení je potažena gumou, v rozích jsou díly přichyceny k šasi telefonu. Sluchátkový konektor na horní hraně je vodě nepropustný, takže jej není třeba chránit záslepkami. To naopak neplatí o microUSB na protější hraně. Na svém místě drží pevně a k telefonu je přichycen tenkým plastovým páskem, jenž na první pohled vypadá vcelku odolně.
S oranžovou variantou jsme se setkali na veletrhu IFA v Berlíně, přijde nám exkluzivnější než standardní šedá verze, do ČR se však doposud nedostala
Bateriový kryt vyplňuje většinu zadní strany. Samsung překvapivě nepoužil masivní zámek zadního krytu jako u odolných modelů Xcover, ale vsadil na zacvakávací mechanismus, přičemž vnitřek zadní skořápky je ještě obehnán membránou. Celé řešení na nás nepůsobí nikterak přehnaným dojmem, určitě bychom si dokázali představit masivnější konstrukci i důmyslněji vyvinuté bezpečnostní mechanismy. Odolnost se v případě S4 Active spoléhá na to, že kryt zatlačíte po bočních hranách i u míst, kde se kryt setkává s gumovými částmi. Opomenout nesmíte ani část pod fotoaparátem, kde je poslední zacvakávací zoubek.
Pod zadním krytem najdeme 2600mAh se kterou nám telefon při průměrném používání vydržel dva dny na jedno nabití. V testovacích podmínkách se jednalo o 30 minut volání, desítku zpráv, aktivní push synchronizaci e-mailů, focení zhruba desítek fotek a o zhruba hodinové brouzdání na internetu, samozřejmostí bylo připojení k 3G sítím, aktivováno jsme měli pouze několik základních gest. S počtem gest narůstá energetická náročnost jejich detekce, takže si opravdu aktivujte jen ta, která potřebujete. Na výdrži se notně podepisuje i jas displeje, pokud jej nenecháte na automatiku ale nastavíte jej na maximum, spolu s hraním 3D her můžete telefon bez problémů můžete vybít i za jediný den. Nám se to stalo pouze první den, kdy jsme se při testování z S4 Active snažili vyždímat maximum. Z jiného pohledu můžeme říci, že testovaný model zvládne i hodně náročný pracovní den na jedno nabití.
Několik zkušebních ponorů zařízení přestálo bez úhony, stopy vlhkosti jsou sice po krytem baterie patrné, voda se ale nedostala přes membránu, takže nevnikla do bateriového prostoru
Zařízení disponuje odolnostní normou IP67, což zaručuje přežití jednoho metru pod vodní hladinou po dobu 30 minut a absolutní odolnost vůči vniknutí prachových částic. Samotnou odolnost otestujeme v samostatném článku, již teď je ale jasné, že některé aspekty odolnosti Samsung nedomyslel. Problémy asi nastanou zejména při dokazování viny a neviny v případě potopení zařízení do vody, ke kterému Samsung podvědomě vybízí v menu fotoaparátu, ale v uživatelské příručce na jiném místě jasně deklaruje, že na vniknutí tekutin do zařízení se záruka nevztahuje. Podle českého zastoupení Samsungu se ale jedná o chybu při tvorbě uživatelského manuálu, která bude brzy odstraněna.