Samsung Galaxy S IV: vše, co zatím víme [souhrn]

Viděli jsme fotky i video, v rámci oficiálního představení ale může být vše úplně jinak. Co vše zatím o chystaném telefonu víme?

Samsung Galaxy S IV je doposud nejočekávanějším modelem jihokorejského výrobce a není proto divu, že nás různé informace o tomto modelu zásobují prakticky denně již po několik uplynulých měsíců. Jak může novinka vypadat, jsme si ukázali včera. Její design se velmi podobá loňskému Galaxy S III, dokonce by mělo být zachováno převážně plastové tělo, přesto stále věříme, že finální podoba novinky bude diametrálně odlišná.

Na druhou stranu, Samsung je evidentně spokojen s prodeji třetí verze Galaxy S, a to znamená, že úspěšnou sestavu není třeba měnit. Svou trochou do mlýna přispěl i samotný Samsung, který odhalil část z designu chystaného přístroje. Všimli jsme si absence reproduktoru nad displejem, což může znamenat integraci technologie Tissue Conduction, jenž byla použita např. u modelu Kyocera Torque, kdy můžete volat takřka jakoukoliv částí děla, zvuk je pak po kůstkách veden vibracemi do vnitřního ucha. Alternativně může být reproduktor umístěn pod logotypem výrobce, uvidíme.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Design dvousimkové varianty pro čínského operátora Unicorn. Zdali se jedná o vzhled testovacího prototypu nebo finální prodejní verze, uvidíme až podle oficiálního představení v New Yorku.

Co se týče specifikací, je potvrzen 5" Full HD Super AMOLED displej (nebo spíše Green PHOLED) s technologií Floating Touch, na jejímž principu pracuje hrot dotykového pera S Pen u modelů Galaxy Note. Obměna bude taková, že podobnou funkcionalitu docílíte vlastním prstem, snad proto bylo nakonec upuštěno od integrace dotykového pera. Hlavním hnacím motorem bude osmijádrový 1,8GHz procesor Exynos 5 Octa, u kterého budou čtyři jádra Cortex-A7 pro úsporu energie, zatímco čtyři jádra Cortex-A15 pro výkon.

Chipset je založen na ARM technologii big.LITTLE, Samsung slibuje snížení spotřeby elektrické energie až o 70 % vzhledem k chipsetům Exynos 5 Dual, které najdeme v tabletu Nexus 10 a posledním Chromebooku od Samsungu. Exynos 5 Octa disponuje dvojnásobným výkonem 3D renderingu, než Exynos 4 Quad, který se nachází u Galaxy Note II a Galaxy S III. O zobrazování se bude starat grafický čip PowerVR SGX 544, pravděpodobně ve verzi se třemi výpočetními jádry. K dispozici dále bude 2GB operační paměť, část z ní si ukousne zmiňovaný grafický čip.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Trojice fotografií, která byla vyfocena korejskou a americkou verzí budoucího modelu Samsung Galaxy S IV.

Na zádech je umístěn 13Mpix BSI (f/2.2, 4,2mm) fotoaparát s autocusem, obrazovou stabilizací a LED přisvětlením, samozřejmostí je natáčení 1080p videa. Spekuluje se i o možném 3D fotoaparátu, to však zatím nebylo potvrzeno. Co naopak již víme, je použitý systém. Zařízení bude pracovat na Androidu 4.2.1 s grafickou nadstavbou TouchWiz. Podobně jako u předchůdce, bude mít i Galaxy S IV širokou paletu systémových vylepšení a funkcí. Zatím proběhly zmínky o technologii Smart Scroll, kdy telefon podle pohledu vašeho oka bude automaticky posouvat listovací seznamy či webové stránky. Smart Pause má zase pozastavit přehrávání videa, pokud se na displej přestanete dívat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Bezdrátová nabíjecí podložka Samsung EAD-W10EWE na prvních fotografiích.

Zadní kryt bude odnímatelný, Samsung tedy zachovává možnost výměny baterie v případě nutnosti. Ta bude konkrétně typu Li-Pol o kapacitě 2600mAh. Vypadá to, že Samsung konečně dostojí svým závazkům a trochu se zpožděním (původně jsme měli bezdrátově nabíjet už Galaxy S III) dodá pro Galaxy S IV bezdrátovou nabíječku ve standardu Qi. Nabíjecí podložka Wireless Charging Pad má produktové označení Samsung EAD-W10EWE a mj. disponuje na jedné hraně i notifikační diodou. Ta znázorňuje trojici stavů nabíjecí podložky, informuje o aktuálním nabíjení (blikající zelená), o dokončení nabíjecího procesu (svítící zelená) a o chybovém stavu (červená).

Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Samsung uvolňuje kusé informace velmi pomalu s cílem mnoho neprozradit. Snímek horní části těla přístroje zatím prozradil nejvíce, pravděpodobně se dočkáme podobného vzhledu jako v případě Galaxy S III, protože ve srovnání vychází design téměř nastejno.

Samsung Galaxy S IV bude představen 14. března v podvečer v New Yorku (v Česku bude tou dobou už pátek 15. března, 1:00 hod ráno) a na YouTube kanálu Samsungu pak bude k dispozici live stream. Novináři, partneři Samsungu a pozvaní hosté zasednou do majestátního sálu Radio City Music Hall v Rockefellerově centru, ostatní kolemjdoucí a návštěvníci New York City budou moci sledovat projekci na náměstí Time Square. Přímo do sálu dostalo pozvánku na 3 tisíce lidí, pro zájemce ještě dodávám odkaz na webkamery z Times Square. Nikdo nepochybuje, že premiéra nástupce vlajkové lodi Galaxy S III bude velkolepá, reklamy „Be Ready 4 The Next Galaxy“ lze vidět doslova na každém kroku. Na akci nebudeme chybět ani naše redakce, co nejdříve po představení se vám ozveme s našimi prvními dojmy.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Již necelé dva dny zbývají do představení Samsungu Galaxy S IV (akce začne v Pátek v 1:00 hod ráno našeho času), buďte připraveni. Čtyřku vídáme téměř na všem, dokonce si začínáme myslet, že Samsung stoji vlajkovou loď začne nově označovat arabskou číslicí 4.
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
New York se připravuje, na Times Square se už nyní zobrazují reklamy Samsungu...
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
... stejně jako u řeky nebo v rámci tanečních skupin ve městě. Samsung akci pojal skutečně velkolepě.


 

Diskuze (52) Další článek: Nokia Lumia 620 je v prodeji. Časem přidá odolnost

Témata článku: Samsung, Smartphony, Android, Galaxy, Příslušenství, 3D fotoaparát, Google Nexus 10, Google Nexus 10 32GB Wi-Fi, Samsung Galaxy, Samsung Galaxy Note, Samsung Galaxy Note II, Samsung Galaxy S, Samsung Galaxy S III, Galaxy s, GAL, Sam, Samsun, Unicorn, Dvojnásobný výkon, Souhrn, Torque, New York City, Třetí verze, Hnací motor, Telefony s Androidem na Heureka.cz
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Recenze hry Vampire: The Masquerade – Swansong. Těžce uchopitelný zážitek

Recenze hry Vampire: The Masquerade – Swansong. Těžce uchopitelný zážitek

Upíří detektivka ze světa World of Darkness je konečně tady. Již předem však upozorňujeme, že rozhodně není pro každého.

Ladislav Novák
Vampire: The Masquerade - SwansongRecenzeAdventury
Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Koupě originálního programového vybavení přímo od výrobce není jedinou možností, jak sehnat pro váš počítač legální software. Další možností je koupit licenci od toho, kdo ji už nepotřebuje nebo nevyužije. Můžete ušetřit nemalou částku, zároveň si však dávejte pozor na podvodníky.

Jan Spěšný
Nejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

Nejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

**V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? **Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. **Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace
Připojíme k Raspberry Pi 64MP snímač za tisícovku a postavíme si kompaktní fotoaparát

Připojíme k Raspberry Pi 64MP snímač za tisícovku a postavíme si kompaktní fotoaparát

** Do redakce dorazila kamerka Arducam Pi Hawk-eye s 64 MP ** Nechybí ani autofokus nebo třeba digitální zoom ** My si vyrobíme kompaktní fotoaparát v Pythonu

Jakub Čížek
FotoaparátPojďme programovat elektronikuRaspberry Pi
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Studio Frogwares připravuje hororový projekt Palianytsia

Studio Frogwares připravuje hororový projekt Palianytsia

Na akci v otevřeném světě si budeme muset ještě počkat.

Michal Maliarov
FrogwaresHoror
Hej, Google! Chytré hodinky od Samsungu se po devíti měsících dočkaly podpory Google Assistanta

Hej, Google! Chytré hodinky od Samsungu se po devíti měsících dočkaly podpory Google Assistanta

** Galaxy Watch4 konečně dostaly aplikaci Google Assistant * Čekali jsme na ni „pouze“ devět měsíců ** Nastavení je jednoduché, ale musíte přesně vědět, kde začít

Martin Chroust
Galaxy Watch4Google Assistant
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
S odolnými telefony se musí počítat. Tenhle tank se může opřít o vysoký výkon, noční vidění i o rychlá data

S odolnými telefony se musí počítat. Tenhle tank se může opřít o vysoký výkon, noční vidění i o rychlá data

** Značka Blackview uvedla na trh dvě nová odolná monstra ** Pyšní se maximální odolností, obří baterií i podporou 5G sítí ** Jeden telefon vsadil na noční vidění, druhý zase na termovizi

Martin Chroust
TermokameraMIL-STD 810BlackView
Toto jsou nejlepší levné telefony. Alespoň 90Hz displej je už téměř standard, 5G ani zdaleka ne

Toto jsou nejlepší levné telefony. Alespoň 90Hz displej je už téměř standard, 5G ani zdaleka ne

** Vybrali jsme ty nejlepší levné smartphony ** Nejlevnější startují na 2 000 Kč, nejdražší jsou téměř za 6 tisíc ** Většina nabídne alespoň 90Hz displej a některé i 5G konektivitu

Martin Miksa
Nižší třída