Samsung Galaxy S a CM10: oživení starého železa

První významný Samsung skončil oficiálně na Androidu 2.3.6, s CM10 a Androidem 4.1.2 nabírá druhý dech

Galaxy S byl vůbec nejvýraznějším a nejvýznamnějším smartphonem Samsungu uplynulé pětiletky. Jihokorejský výrobce s ním definoval modelovou řadu Galaxy, která je úspěšná natolik, že prakticky táhne celou mobilní divizi Samsungu. Vzpomeňme si ještě na časy, kdy byla nejnovějším Androidem verze 2.1 Eclair, právě v té době se Galaxy S dostal na trh a obdržel dva majoritní updaty na Android 2.2 Froyo a na Android 2.3.x Gingerbread, i když se značným zpožděním.

Mnoho uživatelů bylo zklamáno, že se neplánuje update na Android 4.0 Ice Cream Sandwich, protože vlajkové lodi té doby by to určitě slušelo. Jenže došlo na neméně úspěšný Galaxy S II, takže se programátoři soustředili na ladění systému u nového modelu. Přestože možná řada uživatelů neschvalovala či odsouvala flashování custom ROM na pozdější dobu, nyní už jim v cestě nic nestojí. Dvouletá záruční doba již uplynula, navíc se s updatem mohou dostat na jiný uživatelský komfort. My jsme to vyzkoušeli asi na nejlepší alternativní distribuci s velkou uživatelskou základnou, na CyanogemModu 10, který přináší do Galaxy S Android Jelly Bean 4.1.2, instalace se neobejde bez problémů, výsledek za to ale stojí.

Instalace CyanogenMod

Internetem koluje řada návodů, které krok po kroku ukazují, jak CM10 nainstalovat. Ve zkratce je třeba na čistý systém nainstalovat CWM (ClockWorkMod recovery), rootnout zařízení, pak přes CWM nainstalovat samotný CyanogenMod a systémové aplikace. Postupoval jsem podle návodů na stránkách CM a na fóru XDA, samotný postup si samozřejmě můžete najít i jinde. Smyslem článku není instalace CyanogenModu, při která samozřejmě vše děláte na vlastní riziko.

Klepněte pro větší obrázek 
Bootovací animace CyanogenModu 10.

Při instalaci jsem se setkal snad se všemi možnými problémy. Zpočátku jsem měl trable při instalaci ovladačů ve Windows, které bylo třeba několikrát přeinstalovat. Pro instalaci CWM jsem použil prográmek Zadig, který nemohl nainstalovat ovladače, protože Windows 8 je automaticky zakazují. Bylo třeba upravit nastavení Windows Boot režimu. Následně jsem přes CWM nainstaloval ze *.zip souboru CM10 i s aplikacemi, ale telefon byl v nekonečné boot smyčce. Napodruhé systém najel, ale neustále se ukončovala klávesnice, nefungovala klávesa Home a systém ztratil IMEI, takže nešlo volat. Napotřetí se naštěstí vše povedlo, ovšem očekávejte, že se nějaké ty komplikace při instalaci CM10 určitě objeví.

Systémově obrovský skok kupředu

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Čistý Android v podání Samsung Galaxy S - lockscreen a možnosti personalizace ikon při odemčení zařízení. Jedna z podploch a horní výsuvná lišta. Nabídka nastavení, evidence přenesených dat, detaily nastavení domovské obrazovky a zámku displeje.

Určitě nemusím zmiňovat, že Galaxy S s Androidem 4.1.2 je neporovnatelně rychlejší a svižnější, vzhledem k poslednímu oficiálnímu Gingerbreadu od Samsungu. Na systému od Googlu jde vidět hromada práce. Z lockscreenu je možné spouštět až petici navolených aplikací, v horní liště se pak nacházejí rozšířené notifikace. Na zprávy lze rychle odpovídat, zmeškaná volání můžete hned opětovat. V liště jsou i čtyři zástupci pro spuštění nebo vypnutí Wi-Fi, Bluetooth, GPS a zvuků, nechybí ani ikona pro vstup do nastavení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nastavení schématu a barev zařízení, upravit lze chování stavové lišty a oznamovací oblasti, specifická nastavení pro Galaxy S a profily a jejich customizace.

Nastavení je oproti oficiálnímu systému o mnoho komplexnější. K dispozici je statistiky přenesených dat, rozšířené nastavení launcheru, vzhledy GUI i pokročilá systémová nastavení týkající se stavové lišty a oznamovací oblasti. Z pohledu optimalizace vzhledu je k dispozici korekce barevných odstínů, pokud se vám barvy nezdají věrné, můžete si je upravit podle svého uvážení. Nastavit lze i jednu ze čtyř velikostí písma, případně i živou tapetu na pozadí. Nechybí ani řada předpřipravených profilů, které je možné upravit a nastavit povolené chování zařízení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nastavení výkonu je jen pro odborníky, v telefonu je opravdu Android 4.1.2 Jelly Bean, jakmile se objeví update CM10, můžete jej provést přes OTA aktualizaci přímo v telefonu.

Na výběr je široká základna widgetů, nechybí hodiny, fotogalerie, hudební přehrávač, kontakty, e-mail, kalendář, vyhledávání,  záložky, počasí, a další. Z pohledu nainstalovaných aplikací zaujme hudební přehrávač Apollo, ke kterému je k dispozici i pokročilý ekvalizér a nastavení hudebního výstupu HSPManager, ve kterém je možné aplikovat různé nastavení sluchátkům i reproduktoru. Fotoaparát disponuje ostřením dotykem, natáčené video může mít maximální rozlišení 720p. Movie Studio slouží k vytváření multimediálních video prezentací. Poměrně přehledný je i integrovaný správce souborů. ROM je navíc rootnutá, takže na telefonu můžete nainstalovat i řadu podpůrných aplikací, které vyžadují režim superuser. 

Pro Galaxy S skvělá volba

CyanogenMod ve verzi 10 je pro majitele Galaxy S skvělou volbou. Otevřou se jim totiž zcela nové možnosti při využívání systému Android. Uživatelské rozhraní je svižné a přehledné, navíc je k dispozici OTA CyanogenMod aktualizace v případě, že se objeví nová verze systému. Řada Galaxy S již bude bez záruky, takže instalací maximálně riskujete nefunkčnost zařízení, což je ovšem riziko, se kterým je třeba počítat. Pokud bychom se ale bavili o CyanogenModu pro jiná zařízení, určitě platí, že něco získáte a něco naopak ztratíte. Např. u modelů Galaxy S III a Note II byste přišli o řadu systémových vylepšení Samsungu, takže zde doporučujeme držet se oficiálních updatů. V případě starších zařízení s prošlou nebo končící zárukou, popř. u těch, kterým se moc softwarové pozornosti nedostalo, ale můžete jen a jen získat.

Diskuze (44) Další článek: Tesco Mobile zakládá českou pobočku. Kdy se dočkáme operátora?

Témata článku: Samsung, Galaxy, Samsung Galaxy, Samsung Galaxy S, Samsung Galaxy S II, Samsung Galaxy S III, Sam, Trabl, Oficiální systém, Rozšířené nastavení, Integrovaný správce, Želé, Galaxy s, Oznamovací oblast, Trable, Natáčené video, GAL, Možný problém, Skvělá volba, Oživení, Záruční doba, Vypnutí wi-fi, Samsun
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Už brzy se dočkáme nového čtyřpalcového telefonu do kapsy

Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Už brzy se dočkáme nového čtyřpalcového telefonu do kapsy

** Hledáte kompaktní telefon okolo čtyř palců? ** Dotykáč už možná nenajdete, budou zde jen tlačítkové telefony ** Zavedené pořádky chce brzy změnit Cubot Pocket

Martin Chroust
Kompaktní velikostAndroid
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Nejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

Nejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

**V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? **Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. **Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Toto jsou nejlepší levné telefony. Alespoň 90Hz displej je už téměř standard, 5G ani zdaleka ne

Toto jsou nejlepší levné telefony. Alespoň 90Hz displej je už téměř standard, 5G ani zdaleka ne

** Vybrali jsme ty nejlepší levné smartphony ** Nejlevnější startují na 2 000 Kč, nejdražší jsou téměř za 6 tisíc ** Většina nabídne alespoň 90Hz displej a některé i 5G konektivitu

Martin Miksa
Nižší třída
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy
Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

** Smartphone s Androidem dnes využijete i pro autodiagnostiku ** Jednotku OBD-II dnes pořídíte za pár stovek ** Co se vše dokáže diagnostika s bezplatným SW v češtině?

Martin Chroust
DiagnostikaPro řidiče