Samsung Galaxy Note II: výkon a stylus [megarecenze]

Rozměrné high-end zařízení s velkým Super AMOLED displejem a stylusem ve své druhé verzi opět útočí na peněženky zákazníků.
Samsung Galaxy Note II: výkon a stylus [megarecenze]

Dva zdroje her a aplikací

Základním zdrojem aplikací jsou portály SamsungApps a Google Play. Zatímco první nabízí optimalizovaný obsah pouze pro zařízení Samsungu a méně aplikací, Google Play je hlavním rozcestníkem a nabízí řádově daleko větší výběr. Aplikace S Suggest zobrazuje doporučené aplikace neznámými lidmi, orientujete se jen podle udělených palců, což v malých počtech není moc informativní. Je určitě dobré mít možnost doinstalovat řadu dalších aplikací a her, ať již freewarových, nebo placených, poměrně důležitým faktorem je i otázka předpřipravených aplikací.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Portály Google Play a SamsungApps. Informační hodnota doporučení v aplikaci S Suggest je přinejmenším diskutabilní.

V základní nabídce najdeme řadu funkcí pro organizaci času. Opakované budíky nyní korektně ukazují, na který den v týdnu je daný budík nastaven. Součástí aplikace Hodiny jsou světové hodiny odhalující čas v jiných částech světa, stopky, časovač i stolní hodiny, které se společně s kalendářem zobrazí na displeji při připojení do dokovací stanice. Kalkulačka pomůže se základními výpočty, po překlopení telefonu nabok se obohatí o některé pokročilejší funkce. Mimo detailně rozebraných poznámek a kalendáře je k dispozici i hlasový záznamník, který nahrává v méně kvalitním formátu *.3ga, pro základní porozumění ale postačí. Hlasem můžeme i vyhledávat na Googlu, pokud se vám nebude chtít klíčová slova zadávat ručně.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Budíky, stopky, kalendář s hodinami jakožto plocha při vložení zařízení do docku. Integrovaný správce souborů nabízí zkratky k několika složkám, integrovaný klient Dropboxu.

Integrovaný správce souborů pokračuje v nastoleném trendu základní správy souborů, přesto vám situaci ještě usnadňuje tím, že nabízí rychlý přístup do složek s obrázky, video soubory, hudbou a dokumenty. Soubory lze mezi složkami přesouvat, kopírovat a v případě potřeby i mazat. Menší problém může být se značením pamětí, které má Samsung zpracováno podle svého. Interní 10GB paměť je označována jako sdcard0, samotná SD karta je umístěna pod složkou ExtSdCard. Z toho určitě nebudou šťastni vývojáři aplikací, pokud mají nastavenou pevnou cestu pro stahování a načítání externích souborů, může se jim to v podání Galaxy Note II (i dalších Samsungů s Androidem Jelly Bean) vymstít.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Google Mapy s vybranou oblastí pro Offline stažení, kalkulačka a záznamník hlasu.

Pro připojení k počítači existuje pouze režim MTP (Media Transfer Protocol), Mass Storage se nekoná. Pro správu telefonu slouží PC aplikace Kies, připojit se k ní můžete i bezdrátově přes Wi-Fi. Update firmwaru funguje pouze přes kabelové spojení nebo přes OTA aktualizace přímo v telefonu. Kdy se Note II dočká Androidu 4.2, zatím není známo, telefonu však nic potřebného neschází, takže notorické sledování případné dostupnosti updatu určitě není nutné.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Defaultní prohlížeč a Google Chrome. Statistika přenesených dat i jejich největších žroutů.

Pro napojení na externí paměťové služby je v telefonu připraven Dropbox klient, v případě zájmu můžete nastavit automatické zálohování fotek na server. K internetu se lze připojit přes mobilní sítě (EDGE nebo UMTS s HSPA+) nebo lokálně přes Wi-Fi. Stabilita Wi-Fi je bezproblémová, telefon se umí připojit k již zapamatovaným sítím automaticky. Pohybujete-li se v sítích s podporou HSPA+, dejte si pozor na rychlé vyčerpání FUP limitu. Na telefonu se stránky načítají rychle, a pokud se neuhlídáte s downloadem větších souborů, za chvíli bude většina FUP limitu tatam. Pro prohlížení internetu je v nabídce aplikací připravena hned dvojice titulů. Defaultní browser založený na WebKitu má ještě alternaci v podobě Google Chrome. Pokud i na desktopu používáte Chrome, bude pro vás jistě jasnou volbou. Do telefonu si můžete přenést vaše stávající karty, záložky a potřebná data. Nováčci si budou muset zvyknout na netradiční rozvržení ovládacích prvků, rychlost a pohodlnost prohlížení za to ale stojí. Google Mapy poslouží jako základní prvek pro orientaci v terénu a navigaci. Mapové podklady jsou stahovány z internetu v reálném čase, menší vybrané oblasti si ale naštěstí můžete stáhnout ve formě dlaždic pro offline použití.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Aktivace S Beam a NFC se ukrývá v nastavení. Přes Wi-Fi se můžete připojit i k PC softwaru Kies.

Díky Wi-Fi Direct můžete bezdrátově sdílet soubory pomocí technologie S Beam. Pro čtení a vytváření NFC tagů bude třeba stáhnout z portálu SamsungApps aplikaci TecTiles. Na štítky se žádné velké nároky nekladou, generické však, oproti tagům Samsung TecTiles, většinou mívají menší dostupnou paměť.

Hudební ráj - poslech hudby podle nálady

Hudební přehrávač nabízí přehledné uživatelské rozhraní. Hudební soubory vyhledáte podle alb, interpretů nebo podle složek. Zajímavou funkcí je hudební ráj, který proskenuje vaší hudbu a zařadí ji do čtverců odpovídajících podle druhu nálady, kterou navozuje. Vy si pak můžete pro přehrávání vybrat jeden čtverec nebo více zároveň. Při přehrávání je na displeji zobrazen obrázek alba, ze kterého skladba pochází. K dispozici je i řada ekvalizérů, které dokážou obohatit zvukový výstup, pokud si nevyberete z předpřipravených, můžete si vytvořit svůj vlastní.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Panel, který se objeví po zasunutí sluchátek. Hudební ráj, ve kterém lze vybrat čtverce s odpovídající náladou, kterou má hudba navozovat. Při přehrávání je k dispozici obrázek alba, při minimalizaci se v horní liště nacházejí základní ovládací prvky. Přehrávač můžete ovládat i hlasovými povely v angličtině. Rádio zahraje jen s připojenými sluchátky, můžete jej pak ale přesměrovat do reproduktoru.

Telefon si mimo „empétrojek“ poradí i s přehráváním bezztrátových *.flac souborů, pokud hudbě nastavíte adekvátní ekvalizér je výstup z dodávaných sluchátek velmi kvalitní. Zhruba při 75% nastavení hlasitosti se mi již hudba zdála dost hlasitá, to však dodatečně otevírá možnost úpravy hlasitosti na obě strany. Pokud je hudba minimalizována nebo je zamknut displej, objeví se základní ovládací prvky v horní výsuvné liště. FM rádio si poradí i se zobrazováním informací RDS, zahraje však pouze s připojenými sluchátky, které slouží jako anténa.

Fotoaparát dokáže pořizovat snímky v maximálním rozlišení 8Mpix. Nabídka při focení se nijak neliší od jiných Androidů od Samsungu. Levá část displeje je vyhrazena pro čtveřici upravitelných zástupců, kterým můžete přiřadit nejčastěji nastavované volby při focení. V průběhu testování jsme zde měli přepnutí předního/zadního fotoaparátu, zapnutí/vypnutí blesku, nastavení ostření a vyvážení bílé. Zbylá nastavení pak najdete v souhrnném seznamu v nastavení. Spoušť fotoaparátu je pouze softwarová. Ostřit můžete ťuknutím na displej, spoušť poté pořídí snímek. Podržením spouště můžete fotit scénu rychle za sebou. Zvuk uzávěrky uživatelsky upravit nelze, při tichém režimu je ale naštěstí vypnut. Ze spousty uživatelského nastavení (scény, efekty, režim snímání, stabilizátor obrazu, nastavení ISO) bych rád vypíchnul jednu novou volbu - fotografování pomocí hlasu. Telefon rozumí čtyřem anglickým slůvkům a pokud je důrazně vyslovíte, vyfotíte zobrazenou scénu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Uživatelské rozhraní fotoaparátu, tři ikony v levé liště můžete vyměnit za jiné.

S kvalitou fotografií ve venkovních podmínkách jsme velmi spokojeni. Barvy odpovídají reálu, snímky jsou většinou velmi dobře zaostřené, na displeji si navíc můžete dotykem vybrat, kam chcete ostřit. Líbí se nám i výborné makrosnímky, makro se osvědčí i při focení textů. Přechod mezi světlým a tmavým povrchem není někdy úplně nejlepší, už jsme ale viděli horší. Při slabším osvětlení se do snímků začíná vkrádat šum. Pomoci tomu můžete přisvětlovací diodou, ta má smysl ale jen zhruba do dvou metrů, poté ztrácí na významu. Kvalitu fotografií si můžete sami ověřit na našich testovacích snímcích. Foceny byly na automatiku, v první části jsou zobrazeny snímky s automatickým ostřením a poté následují makrosnímky a fotky s přisvětlením.

Ukázkové snímky z fotoaparátu:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Pro prohlížení obrázků slouží galerie, perem můžete nahlížet do jednotlivých složek, případně zobrazovat větší náhledy snímků. V rámci jedné složky lze spustit prezentaci, které nastavíte efekty při přechodu mezi snímky, hudební soubor na pozadí a rychlost přechodu. Maximum je 5 sekund, přimlouvali bychom se i za delší časový interval. Základní zobrazení snímků v dlaždicích můžete přesunout do 3D prostoru nebo do 3D spirály. Vyhledávání to neusnadní, zato to vypadá cool.

Videa můžete natáčet maximálně v rozlišení 1080p, videosekvence jsou nahrávány ve formátu *.mp4. Jen pro orientaci, 30minutové video v maximální kvalitě zabírá necelé 4 GB. Pro demonstraci jsme si připravili ukázková videa se zapnutým stabilizátorem obrazu:

Samotný videopřehrávač má svoji ikonu přímo v hlavní nabídce. Již v náhledech se videa animují, což je hodně efektní. Pokud k nim přiblížíte pero, začnou se přehrávat i se zvukem v trochu větším náhledu. Co se týče podporovaných videí, mimo *.mp4 souborů jsou podporovány i *.avi soubory s českými titulky. Pro správnou funkčnost jim musíte ještě v počítači nastavit kódování UTF-8 a pojmenovat je stejně jako video samotné. V telefonu pak můžete titulky přečasovat, pokud nesedí, nebo upravit jejich velikost.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Video v režimu Pop-up Play se zobrazuje přes okolní obsah, lze jej zvětšit a libovolně přesouvat. Interface videopřehrávače má i screenovací tlačítko, kterým sejmete pouze zobrazenou scénu bez ovládacích prvků.

Z uživatelského pohledu můžete ještě zapnout viditelnost venku, která při ostrém slunci pomůže s viditelností, barevný nádech videa či patřičné nastavení ekvalizéru. Pro posouvání ve videu poslouží zobrazení kapitol, popř. stačí perem ukázat na osu a v malém okně vidíte náhled snímku. Díky funkci Pop-Up play můžete video přehrávat v okně a přitom dělat jinou práci. Plovoucí okno se poté zobrazuje nad vším ostatním, co právě děláte, dvojicí prstů mu můžete upravovat rozměry.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Aplikace AllShare, Aplikace YouTube pro procházení streamů vašich přátel či pro sledování videí. Readers Hub je zatím v plenkách, nenajdeme tu žádnou filtraci podle jazyka.

Aplikace YouTube slouží k přehrávání videí ze stejnojmenného portálu, Game Hub je v podobě rozcestníku pro různé druhy her. AllShare Play použijete ke sdílení multimédií, ať již mezi tabletem, smartphonem, počítačem nebo televizí (musíte být připojeni na stejné Wi-Fi) nebo dálkově přes webové úložiště Sugar Sync (je vyžadován uživatelský účet). Readers Hub slouží k nakupování a stahování elektronických knih, které si pak v telefonu můžete přečíst. Webový obchod Samsungu zatím neumožňuje filtraci obsahu vzhledem k jazyku, přesto za knihy můžete platit platební kartou.

Skvělý hardware, skvělý software, vysoká cena

Tak nějak bychom mohli shrnout Galaxy Note II v kostce. Telefon má velký přehledný Super AMOLED displeji, řadu softwarových vylepšení a dotykové pero k tomu. Od Galaxy Notu první generace uběhl teprve rok, rozdíl mezi oběma modely je však velmi výrazný. Pro pořízení Notu II vidím dvě rozdílné cílové skupiny. Jedna bude chtít telefon kvůli výbornému hardwaru a velkému displeji, takovýchto telefonů je totiž na trhu jako šafránu. Druhá bude chtít Note kvůli stylusu a celé funkcionalitě okolo psaní textů, nákresů a poznámek. Se svižností ovládání a odezvami nemá zařízení téměř žádný problém, paradoxně u poznámek se však někdy hodně načekáte, protože telefon má někdy i několikasekundové zpoždění nebo na dotyky nějaký čas vůbec nereaguje. To je jediná softwarová kaňka na zařízení, kterému z hlediska výkonu a pracovním záběru nemáme co vytknout.

hce counter

Témata článku: Samsung, Android, Smartphony, Recenze, Galaxy, Tablety, Stylus, Alcatel Pop Up, Samsung Galaxy, Samsung Galaxy Note, Samsung Galaxy Note 10.1, Samsung Galaxy Note 10.1 (2014 Edition), Samsung Galaxy Note 10.1 (2014 Edition) 16GB LTE, Samsung Galaxy Note 10.1 (2014 Edition) 32GB LTE, Samsung Galaxy Note 10.1 (2014 Edition) 32GB Wi-Fi, Samsung Galaxy Note 10.1 (2014 Edition) 64GB LTE, Samsung Galaxy Note 10.1 (2014 Edition) 64GB Wi-Fi, Samsung Galaxy Note 10.1 16GB 3G, Samsung Galaxy Note 10.1 32GB 3G, Samsung Galaxy Note 10.1 64GB 3G, Samsung Galaxy Note II, Samsung Galaxy S, Samsung Galaxy S III, Macromedia, Samsun, Tablety na Heureka.cz
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Jak ušetřit při nákupu na internetu. Pomohou srovnávače, slevy bank i správné karty

Jak ušetřit při nákupu na internetu. Pomohou srovnávače, slevy bank i správné karty

** Nejlepším pomocníkem jsou srovnávače cen jako Heureka ** Některé e-shopy umí dorovnat nižší ceny konkurence ** O ceně rozhoduje i to, čím zaplatíte

Lukáš Václavík
E-shopyTipy
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v srpnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v srpnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Samsung má speciální edici batohů. Získáte je zdarma k vybraným telefonům a tabletům řady Galaxy

Samsung má speciální edici batohů. Získáte je zdarma k vybraným telefonům a tabletům řady Galaxy

** Samsung se spojil s pražskou firmou Braasi ** Výsledkem je limitovaná edice městského batohu ** K vybraným telefonům a tabletům jej dostanete zdarma

Martin Chroust
GalaxyDárek
Xiaomi Mix Fold 2 je skládačka s tenkým tělem. Skvělou výbavu podtrhuje fotoaparát Leica

Xiaomi Mix Fold 2 je skládačka s tenkým tělem. Skvělou výbavu podtrhuje fotoaparát Leica

** Xiaomi představilo svůj druhý skládací smartphone ** Vylepšil co mohl, dostal nový typ displeje a fotoaparát Leica ** Zatím je dostupný pouze v Číně

Martin Miksa
Skládací konstrukceLeicaVlajková loď
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Do arénové vybíjené Fall Guys míří kostýmy z univerza ježka Sonica
Michal Maliarov
MediatonicFall Guys: Ultimate KnockdownSonic
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Vybrali jsme 16 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Za své peníze chtějte maximum

Vybrali jsme 16 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Za své peníze chtějte maximum

** Hledáme smartphone, který nestojí jmění, ale přitom je kvalitní ** Podle hlediska ceny a výkonu jsme vybrali 16 nejvýhodnějších modelů ** Připravte si šest až třináct tisíc korun

Jan Láska
Střední třídaSmartphonyNákup a ceny