Samsung Galaxy Note 10.1: umělec s perem [recenze]

Vyzkoušeli jsme nejvybavenější tablet od Samsungu. Slušný hardware doplňuje jedinečný stylus zabudovaný v těle tabletu.

Samsung se pustil do tabletofonů (zařízení na pomezí mezi smartphonem a tabletem) v září roku 2011, kdy představil vlajkovou loď, model Galaxy Note. Toto zařízení také můžeme považovat za následníka Dellu Streak 5, což byl ve své době jediný Android smartphone s pětipalcovým displejem. Modelová řada Note dále dostala do vínku stylus, který lze, díky speciální vrstvě na displeji, použít jen na zařízeních rodiny Note. Na veletrhu IFA v Berlíně jsme se na přelomu srpna a září dočkali představení Samsungu Galaxy Note II, který koncept příručního smartphonu se stylusem posunuje ještě o něco dále.

Mezistupněm ve vývoji je Samsung Galaxy Note 10.1, tablet se stylusem, kterému věnujeme dnešní článek. Designově jasně vychází z dvojkového tabletu Galaxy Tab 10.1, inovací je však daleko více, než bychom zprvu čekali. Pojďme se podívat na, v současnosti, nejvybavenější tablet Samusngu, i na to, jak vám může stylus pomoci v každodenním životě.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tiskové fotografie Samsungu Galaxy Note 10.1 v obou barevných variantách. 

Samsung Galaxy Note 10.1 16GB 3G
rozměry a hmotnost: 257 × 175 × 8,9 mm, 583 g
displej: 10,1", kapacitní PLS LCD, 1 280 × 800, 149 PPI
sítě: GSM, 3G
konektivita: none, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 3, GPS
paměť: 16 GB, microSDHC (32 GB), RAM: 2 GB, baterie: 7 000 mAh
procesor: Samsung Exynos 4412 (4× Cortex-A9, 1 GHz, 32nm)
operační systém: Google Android 4 (Ice Cream Sandwich)
fotoaparát: 5MPx, video (1 280 × 720), blesk
22 %
vybavenost
cena: už se neprodává


 

Klíčové vlastnosti:

 • čtyřjádrový 1,4GHz procesor, 2GB RAM
 • stylus a jeho interakce s uživatelským prostředím
 • Android 4.0.4 s grafickou nadstavbou TouchWiz
 • bonusové aplikace pro práci se stylusem (např. Photoshop Touch)
 • přes integrovaný infraport lze ovládat domácí elektroniku
 • 7000mAh akumulátor s velmi dobrou výdrží
 • spousta dokoupitelného příslušenství
 • ještě letos se tablet dočká Androidu Jelly Bean

Hlavní nedostatky:

 • chybí unikátní design - vizuálně lze zaměnit za Tab 2 10.1
 • chybí dedikovaný USB port
 • hodilo by se větší rozlišení displeje
 • líbila by se nám větší interaktivita mezi Multidisplej aplikacemi

Samsung Galaxy Note 10.1 je desetipalcový tablet o rozměrech 257 x 175 x 8,9 mm a hmotnosti 583 gramů. Tablet se na trhu prodává ve dvou barevných variantách - černé a bílé, k nám do redakce dorazila druhá zmiňovaná verze. Stěžejním prvkem na čelní ploše je 10,1" PLS LCD displej, který nabízí rozlišení 1280 x 800 obrazových bodů. Displej je kvalitní; i přesto, že má průměrnou jemnost, je na něm vše velmi dobře vidět. S velikostí displeje úměrně roste ideální pozorovací vzdálenost, ze které i při hrubším rastru nerozpoznáte na displeji žádný rozostřený objekt. Při detailním pohledu z blízka na displej je místy vidět u ikon lehká pixelizace, případně lehce neostrý text. Displeji můžete systémově zvolit jeden ze tří barevných režimů, který vám sedí nejvíce. Z pohledu využití dokáže rozeznat až deset dotyků najednou.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Samsung Galaxy Note 10.1 z čelní plochy a detaily. Displej ve vypnutém stavu slouží jako zrcátko, odrážejí se v něm veškeré objekty. 

Při maximálním jasu displeji ani moc nevadí přímé sluneční světlo, při pohledech z bočních stran se barvy nijak nemění. Jedná se o kapacitní displej, který lze za normálních okolností ovládat pouze prsty, resp. rezistivními stylusy s širokými pogumovanými hroty. Displej u Notu 10.1 je však potažen speciální vrstvou od společnosti Wacom, která rozpozná až 1024 úrovní tlaku a interaguje se stylusem S Pen. Ten najdeme přímo v těle tabletu na spodní hraně, a v závislosti na jeho vytažení se spouští vybraná aplikace nebo postranní panel se zástupci aplikací, které jsou, v souvislosti se stylusem, používány nejčastěji. Pero je mezi chytrými telefony unikát, u tabletů to pak platí dvojnásob, proto se na něj detailně zaměříme dále v recenzi. Pro teď stačí říct, že je dotyková tužka lehká a dobře se drží v ruce.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Galaxy Note 10.1 ze zadní strany, dotykové pero držíte v ruce stejně jako běžnou propisku, funguje pouze u Galaxy Note 10.1.

Po stranách displeje nalezneme stereo reproduktory, z jejichž zvukového podání jsem byl příjemně překvapen. Zvuk v žádném případě není „plechový“, výstup se dobře poslouchá a lze mu nastavit i vysokou hlasitost. Alternativně k poslechu můžete použít sluchátka, 3,5mm konektor jack najdete na horní hraně, která nabídne snad všechny základní ovládací prvky. Začněme zamykacím tlačítkem, které se též stará o zapínání a vypínání tabletu. Dále zde najdeme klávesy regulace hlasitosti, okénko infraportu, slot microSD a volitelně i slot pro SIM kartu standardní velikosti. Záleží na tom, zdali máte Wi-Fi nebo 3G verzi tabletu. My dostali k zapůjčení Wi-Fi variantu, takže jsme ochuzeni o mobilní data, provádění hovorů a posílání SMS zpráv. Nad displejem je pak umístěna kamerka pro videohovory a čidlo regulace podsvětlení displeje. To přijde vhod zejména v noci, kdy vás po prbouzení tabletu nebude displej tolik oslňovat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Detaily: hlavní ovládací prvky na horní hraně, 5Mpix fotoaparát s přisvětlením, 30pinový konektor.

Pravý a levý bok je bez jakýchkoliv prvků, tablet tak můžete pohodlně držet v obou rukou, dlaně jej podpírají ze zadu a palce můžete využít pro psaní na softwarové klávesnici. Trochu skeptičtí jsme naopak z konektorové výbavy. Ta zahrnuje pouze 30pinový konektor, rádi bychom však na těle tabletu viděli USB i HDMI porty. Takto musíte pro připojení flash disku nebo pro připojení k televizi dokoupit redukce, které navyšují samotnou cenu celého zařízení. Na zádech najdeme 5Mpix s automatickým ostřením, vedle něhož je umístěna přisvětlovací dioda. Zadní kryt není uživatelsky přístupný, přesto ze specifikací víme, že se pod ním nachází 7000mAh akumulátor. Při 50% nastavení jasu a zvuku se spuštěnou Wi-Fi vydržel přehrávat video necelých 10 hodin na jedno nabití. V případě, že tablet nevyužíváte, vybíjí se velmi pomalu. Napomoci tomu ještě můžete aktivací úsporného režimu, která dokáže nastavit úsporný chování pro procesor i displej.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Detaily: jeden ze stereoreproduktorů, uchycení stylusu je umístěno v pravé části spodní hrany.

Co se týče materiálového zpracování, celý tablet je vyroben z kvalitního plastu. Zadní kryt je lesklý, takže na něm ulpívají otisky prstů ve stejné míře jako na celé přední straně, která je krytá sklíčkem. Ke zpracování nemám výhrady, tablet nosím spolu s dokumenty v často přeplněné tašce, ve které je někdy v pouzře „nadoraz“ a přesto nikde nic nevrže a vše dobře lícuje.

Témata článku: Samsung, , , , , Alcatel Pop Up, Samsung Galaxy, Samsung Galaxy Camera, Samsung Galaxy Note, Samsung Galaxy Note 10.1, Samsung Galaxy Note 10.1 (2014 Edition), Samsung Galaxy Note 10.1 (2014 Edition) 16GB LTE, Samsung Galaxy Note 10.1 (2014 Edition) 32GB LTE, Samsung Galaxy Note 10.1 (2014 Edition) 32GB Wi-Fi, Samsung Galaxy Note 10.1 (2014 Edition) 64GB LTE, Samsung Galaxy Note 10.1 (2014 Edition) 64GB Wi-Fi, Samsung Galaxy Note 10.1 16GB 3G, Samsung Galaxy Note 10.1 32GB 3G, Samsung Galaxy Note 10.1 64GB 3G, Samsung Galaxy Note II, Samsung Galaxy Tab, Samsung Galaxy Tab 16GB 3G, Dvojité tapnutí, Vybraná aplikace, Project Butter,