Galaxy Mini dospěl do druhé generace. Opět jsme se dočkali netradiční barvy krytů, chybět nemůže ani jemnější displej a vestavěné NFC.
NFC ve střední třídě? Dobrá zpráva
Po stránce konektivity nabídne Galaxy Mini 2 vše podstatné, co by jste mohli potřebovat. Začněme u standardizovaného microUSB konektoru, přes který se připojíte k počítači nebo elektrické zásuvce. Co se týče první možnosti, telefon se připojuje v režimu USB Mass Storage, kdy se po připojení tváří interní paměť a paměťová karta jako dva výměnné disky. Alternativně se můžete připojit k počítači připojit bezdrátově přes utilitu Kies Air. Pokud je váš telefon na stejné síti jako počítač, dostanete se ke správě telefonu zadáním přesné IP adresy v desktopovém prohlížeči. Jinak se bude třeba spojit s Kies pomocí datového kabelu. Rozdíl mezi jednotlivými verzemi je snad jediný, v PC aplikaci si můžete nechat upgradovat firmware, v internetovém prohlížeči to provést nelze. Naštěstí je zde ještě OTA (Over The Air) update, přes který můžete updatovat na novou verzi softwaru přímo přes telefon.
Mass Storage po připojení USB kabelu k PC • Přes Kies air můžete na dálku spravovat váš telefon • Aktualizace firmwaru je možné provést přímo v telefonu
K internetu se můžete připojit pomocí mobilních sítí (EDGE, UMTS s HSDPA) nebo lokálně přes Wi-Fi. Intenzita přijímaného Wi-Fi signálu notebook nepředčí, ale vede si stejně jako u Galaxy S III. Pokud jste dál od AP a máte jednu čárku nebo žádnou (minimální úroveň signálu), můžete očekávat časté výpadky. Pomocí Wi-Fi Direct můžete napřímo přenášet soubory mezi zařízeními. Stačí u patřičného souboru vybrat sdílení, protistrana potvrdí a soubor je přenesen.
Připojujeme se k Wi-Fi a Wi-Fi direct • AllShare a zobrazení videa z telefonu na vzdáleném počítači ve stejné Wi-Fi síti
Díky integrované technologii DLNA v telefonu najdeme i aplikaci AllShare, přes kterou můžete dálkově přehrávat média (např. přes Media Player s povolenými Datovými proudy). Můžete přehrávat multimédia z telefonu na počítači připojeném ve stejné Wi-Fi síti, případně použít telefon jako dálkový ovladač a přehrávat na dálku sdílená multimédia umístěná v počítači. S tím jsem neměl žádné problémy, až na hlasitost, která na dálku nešla ovládat, přestože na displeji byly umístěny tlačítka regulující hlasitost. Alternativně se můžete k požadovanému souboru na počítači proklikat a stáhnout jej přes Wi-Fi do telefonu. Pak jej můžete spustit ve videopřehrávači, hudebním přehrávači nebo prohlédnout v galerii.
Aplikace štítky, vybíráme štítek vysílaný zařízením a prohlížeme historii přečtených štítků • Po vytvoření nového štítku jej můžeme uložit na NFC tag
Poměrně netradiční položkou v softwarové nabídce je NFC, které má v základu i vlastní aplikaci Štítky. Ta je poměrně jednoduchá, můžete ji nastavit sdílení aktuálního štítku (tj. webové adresy, textu nebo kontaktu z telefonního seznamu, např. vašeho), kdy stačí, aby se jiný telefon dotkl vašeho zadním krytem, a dostane požadovanou informaci. Dále můžete vytvořit vlastní štítek, do kterého můžete uložit text, webovou adresu nebo kontakt. Snímání NFC tagů je aktivní jen pokud jej povolíte v nastavení, stejně tak nemusíte do okolí vysílat žádný štítek. Doplňkovou výbavou je Bluetooth pro připojení ke sluchátkům nebo k handsfree sadě do auta. Případně můžete použít i jednoduché VPN připojení do webových prostor školy nebo firmy. Mobilní internetové připojení můžete na cestách sdílet s vaším notebookem, a to buď po kabelu, nebo bezdrátově.
Přichystané aplikace
Jádrem telefonu je telefonní aplikace, která se skládá z číselníku, protokolů, kontaktů a oblíbených kontaktů. Přímo z číselníku můžete po zadání čísla zavolat nebo napsat zprávu. V protokolech se mísí hovory i zprávy, můžete si ale vybrat, které si chcete nechat zobrazit. Android se stará i o počítání provolaných minut, mějte ale na paměti, že v telefonu se mohou minuty zaznamenávat jinak, než vám je může účtovat váš operátor. Telefonní seznam nenabízí nic, s čím bychom se u Samsungu zatím nesetkali. Kontakty můžete vyhledávat postupným psaním nebo pomocí znaků abecedy v pravé části displeje. Každý kontakt může být provázán s několika dalšími (např. Gmailem, Facebookem), v jeho podrobnostech najdeme historii s daným kontaktem, jeho poslední příspěvky na komunitních webech (Facebook, Twitter) a alba a fotografie z Facebooku. Oblíbené kontakty můžete mít hned po ruce. Kvalita reprodukce během hovoru byla poměrně slušná, protistrana si na žádné šumy v pozadí nestěžovala, maximální hlasitost reproduktoru bych si dovedl představit trochu vyšší. Spokojen jsem byl na maximální hladině, ale ta by ideálně mohla být někde ve třech čtvrtinách aby i hůře slyšící měli nějaký manévrovatelný prostor.
Číselník • Protokoly volání a zpráv • Telefonní seznam • Kontakty lze řadit mezi oblíbené, máte je tak vždy po ruce • Skupiny slouží k hromadné adresaci zpráv
O část textové komunikace se stará Social Hub, v něm můžete pod jednou střechou vídat příspěvky z komunitních webů, stejně tak, jako zprávy z Facebooku nebo lokální textovky. V této oblasti bych si jistě dokázal představit změny, protože se v jednotném zobrazení neukazuje komunikace z aplikace ChatOn (aplikaci jsme otestovali zde) a chybí také integrace e-mailů, Google Talk nebo kecálka Google+, kteří mají své vlastní vyhrazené aplikace.
Social Hub - statusy a zprávy z komunitních webů • Píšeme text na klávesnici Samsung a Swype • Vestavěný klient Gmailu
Mimo defaultního Google účtu můžete směle přidávat i e-mailové účty třetích stran, u Gmailu a Exchange funguje push synchronizace, u ostatních lze nastavit časový limit pravidelné kontroly nových e-mailů. Standardní textové zprávy se zobrazují ve formě barevně odlišených konverzací. Při psaní zprávy je k dispozici klávesnice Samsung nebo klávesnice Swype. V režimu na výšku jsem upřednostňoval klávesnici Swype, protože na ni můžete psát tahem prstu i klasicky, má větší klávesy, do kterých se lépe strefuje. Na šířku se mi zdála lépe rozvržená klávesnice Samsung. Přidáním přílohy se zpráva automaticky přepne na MMSku. Za zmínku stojí hlasové zadávání textu, které funguje bez větších potíží. Diktovat můžete rovnou celé věty či souvětí v češtině, hlas se přes internet vzdáleně vyhodnotí a je odeslán ve formě textu na telefon. Celá operace zabere jen několik vteřin.
U kalendáře si můžete nechat zobrazit plán na několik dní dopředu • Přes webový prohlížeč můžete přidat zdroje RSS • Kalkulačka je zprvu jednoduchá, pokročilé funkce ukáže až po překlopení na bok
Kalendář je přehlednější, než u jiných, cenově podobných, modelů Samsung. Událost na aktuální den je signalizována modrým čtvercem, popis událostí se pak zobrazuje ve spodní části displeje. Můžete přepínat mezi měsíčním, týdenním a denním náhledem. Nadcházející události můžete přehledně zobrazit v seznamu položek. Nativní internetový prohlížeč Androidu poskytuje základní navigaci na internetu, alternativně můžete stáhnout další prohlížeče z portálu Google Play nebo SamsungApps, jejichž vstupy naleznete mezi aplikacemi.
Obchody Google Play a SamsungApps • Poznámky lze zamknout proti neoprávněnému přístupu nebo barevně podbarvit • Diktafon může nahrávat dlouhé záznamy, záleží jen na kapacitě úložiště
Poznámky ryze textového charakteru lze zamykat vlastním PIN kódem nebo tisknout na tiskárnách Sammsung přes Wi-Fi. Diktafon nahrává v méně kvalitním formátu *.3ga, kalkulačka nabídne zprvu jednoduchý interface, pokročilejší matematické funkce se objeví až po překlopení telefonu na bok. Aplikace Zprávy a počasí je přítomna i ve formě widgetu, jedná se o variantu RSS čtečky zpráv podle daných titulků, zvolit si můžete i vlastní. GPS navigace probíhá standardně přes Google Mapy, které jsou v reálném čase stahovány z internetu.
Vytváříme nový dokument v ThinkFree Office • Budíky, Světový čas, Stopky a Časovač
Aplikace ThinkFree Office se postará o otevření Office dokumentů i o jejich editaci. Aplikace hodiny pak sdružuje opakované budíky, světový čas, stopky a časovač. Přes správce souborů se můžete dostat do všech dostupných adresářů v interní paměti a na paměťové kartě. K multimédiím to ale není třeba, protože každý druh má svoji vlastní vyhrazenou aplikaci.