Samsung Galaxy K Zoom: Kompakt Zoomuje [recenze]

Jak to dopadne, když se spojí kompaktní fotoaparát a smartphone? Zázraky nečekejte, ale máme aspiranta na nejlepší fotomobil na trhu.

Samsung Galaxy K Zoom měl být původně odvozeninou modelu Galaxy S5, nakonec pro něj výrobce připravil samotnou modelovou řadu. Proč? Protože u odovozených variant neustále docházelo k porovnávání hardwaru vzhledem k základnímu modelu, takže novinky vycházely ve srovnáních o něco hůře, zejména díky horšímu použitému hardwaru. Testovaný smartphone tak otevírá novou fotografickou řadu, která cílí na spojení smartphonu a kompaktu. Software pochází z Galaxy S5, k tomu se přidává 20Mpix snímač s 10× optickým zoomem. Při focení pak můžete využít celou řadu, i vámi vytvořených, fotografických efektů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tiskové fotografie Samsungu Galaxy K Zoom, prodává se bude v modré, černé a bílé barevné variantě

Samsung Galaxy K Zoom
rozměry a hmotnost: 138 × 71 × 16,6 mm, 200 g
displej: 4,8", kapacitní Super AMOLED, 1 280 × 720, 306 PPI
sítě: GSM, 3G, LTE (150|50 Mb/s)
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 4, GPS
paměť: 8 GB, microSDHC (32 GB), RAM: 2 GB, baterie: 2 430 mAh
procesor: Samsung Exynos 5260 (6× Cortex-A15, 2 GHz, 28nm)
operační systém: Google Android 4.4 (Kitkat)
fotoaparát: 21MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk
37 %
vybavenost
cena: už se neprodává

 

V prvních minutách testování...

Galaxy K Zoom nám nedorazil v prodejním balení, takže nemůžeme potvrdit obsah dodávaného příslušenství. Vybalujeme bílou barevnou variantu a již na první pohled nás zaměstnává větší tloušťka zařízení. Ta bude zřejmě největším kompromisem vzhledem k zařízení s desetinásobným optickým zoomem a stabilizací obrazu. Spolu s větším a tlustším tělem se pojí i zvýšená hmotnost, na druhou stranu díky zakřivení zadní strany se fotomobil drží v ruce poměrně jistě.

Po spuštění systému vidíme grafickou nadstavbu a většinu dalších funkcí přejatých ze Samsungu Galaxy S5. Navrch přibyly některé fotografické funkce a efekty, které si můžete dokonce sami vytvářet a poté je nasdílet ostatním uživatelům Galaxy K Zoom ke stažení z integrovaného obchodu s efekty. Testované zařízení sice, co se týká fotočipu, objektivu a optiky, vychází z loňského modelu Galaxy S4 Zoom, i tak ale aspiruje na nejlepší fotomobil na trhu. Dokáže dostát papírovým předpokladům?

Napsali jsme:

Z čelní strany běžný smartphone

Samsung Galaxy K Zoom je telefonem vyčnívajícím ze zaběhnutých standardů Samsungu. Z čelní strany sice vypadá jako jiný běžný Samsung s Androidem, při pohledu z boku se projeví větší rozměry a z nich plynoucí větší hmotnost zařízení. Na držení telefonu si budete muset pár dní zvykatt, skok z tenkých a lehkých smartphonů je opravdu razantní. Rozměry testovaného modelu činí 138 × 71 × 17 mm, váha je stanovena na rovných 200 gramů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pohled na čelní stranu Samsungu Galaxy K Zoom, pohled na horní hranu prozrazuje větší tloušťku zařízení

Telefon je vyroben z plastu, na lesklé čelní ploše vidíme jemnou texturu, zadní skořápka je naomak příjemná a perforovaná podobně jako u modelu Galaxy S5. Zadní část je však výrazně zaoblena, takže telefon padne dobře zejména do větších rukou. Nevadí ani vystoupnutý objektiv, sice se za něj prsty nezapřete, ale můžete přes něj poměrně jistě uchopit celý telefon. To nebylo u předchozí generace moc dobře možné, protože u S4 Zoom jste museli prsty zapřít pod objektiv a držení zařízení tak z dlouhodobého hlediska moc komfortní nebylo. Na bocích je pak výrazným prvkem pokovená stříbrná lišta.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Detail microUSB konektoru a ovladačů pod displejem. Na pravém boku je ve spodní části dvoupolohová spoušť fotoaparátu, na protějším boku zase slot pro microSD karty

Na čelní ploše je umístěn 4,8" Super AMOLED panel s rozlišením 1 280 × 720 pixelů. Líbí se nám podání sytých barev, absolutní černá (byť prostředí je laděno spíše do šedomodra a nevyužívá výhod černé barvy rovnající se vypnutému pixelu) a velmi dobré pozorovací úhly. Jas panelu můžete nastavovat manuálně přes horní lištu nebo to ponechat na automatice. Na sluníčku jsme ale došli k závěru, že mohlo být maximum nastaveno ještě o několik úrovní výše, doporučujeme manuálně nastavit maximum, i to ale někdy nemusí stačit. Pokud budete telefon nosit po kapsách, bude po jeho vytažení chvíli trvat, než to automatika zaregistruje a nastaví patřičný jas.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Díky vystouplému objektivu na zadní straně nemá zařízení na rovném povrchu moc velkou stabilitu. Galaxy K Zoom krytů zbavený ukazuje umístění 2 430mAh baterie 

Hlavním ovládacím prvkem je opět hardwarové domovské tlačítko, které doplňují senzorické ovladače po stranách. Mohou být osvětleny libovolnou dobu a disponují znatelnou vibrační odezvou. Nad displejem najdeme již pouze sluchátkový reproduktor (hlasitost hovorů je dostatečná), čidlo pro přiblížení k displeji a kamerku pro videohovory. Marně však budete hledat zapuštěnou informační diodu, na ní se ve výrobním procesu zapomnělo. Levý bok zařízení je poměrně strohý, místo pro provlečení poutka doplňuje slot pro microSD karty (pojme až 64GB kartu), regulátory hlasitosti se přesunuly na pravý bok hned vedle zamykacího tlačítka. To je nyní umístěno trochu níže, takže prvních pár dní budete chtít odemykat klávesou pro snížení hlasitosti. 

Vyhrazená spoušť a optický zoom

Velmi rychle si naopak zvyknete na vyhrazenou dvoupolohovou spoušť, kterou u chytrých telefonů nevídáme moc často. Jejím delším podržením kdekoliv v menu se aktivuje aplikace Fotoaparát a vysune se objektiv. A když už jsme nakousli focení, klávesy pro regulaci hlasitosti využijete při přibližování a oddalování scény. V případě K Zoom byly použity Samsung Lens s ohniskovou vzdáleností 4,4 - 44 mm (10× optický zoom), světelností F3,1 - 6,3, s optickou stabilizací a autofokusem. Jedná se tedy o stejný objektiv, jako v případě loňského Galaxy S4 Zoom. Čočka je kryta dvířky, přes které je opět potaženo ochranné sklo, takže se nemusíte bát jejího zaprášení nebo upatlání. Novinka však dostala do vínku upravený BSI CMOS snímač s rozlišením 20 Mpix o rozměrech 1/2,3. 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zadní plastová skořápka je naomak příjemná, vysunutý objektiv v pohotovostním stavu (1× zoom), při přiblížení se vysune z těla ještě o dva centimetry

Na zádech dále nalezneme xenonový blesk a hlavní reproduktor. Protože zařízení na rovném povrchu leží díky vystouplému kruhu objektivu zešikma, není jeho výduch nikterak utlumen. Pokud však o telefon na stole zavadíte rukou v pohybu, nemilosrdně a rychle sklouzne na zem. Stabilita není jeho silnou stránkou. Pod zadní skořápkou nalezneme 2 430mAh baterii, která dokázala smartphone živit zhruba dva dny na jedno nabití, výdrž se liší zejména podle míry vašeho mobilního focení. MicroSIM vkládáte pod baterii, microUSB na spodní hraně slouží k nabíjení a datovým přenosům, do 3,5mm konektoru na horní hraně zase zapojíte sluchátka.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Záda a detaily objektivu a Xenonového blesku, ten osvětlí objekty ve tmě do viditelného stavu zhruba do pěti metrů

Na testování jsme dostali předfinální verzi produktu, v jehož základním balení byl spolu s telefonem přítomen adaptér, USB kabel a špuntová sluchátka. V prodejní verzi by měl být obsah podobný, přibudou ještě uživatelské příručky, manuály a nástavce ke sluchátkům.

]: The file '/PubSystem.Controls.Run.Articles.2015/AddOn_Blank.ascx' does not exist.-->

Témata článku: Samsung, , , , , , , Samsung Galaxy, Samsung Galaxy K Zoom, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S4 Active, Samsung Galaxy S4 Zoom, Samsung Galaxy S4-A, Samsung Galaxy S5, Balíček karet, Předfinální verze, Plastová skořápka, Sam, Aspirant, Absolutní černá, Sero, Spousta detailů, Kabelové připojení, Pravá část, Úspora energie,