Samsung Galaxy J7 (2016): nejnižší třída pomalu dospívá [recenze]

Otestovali jsme nejvybavenější model řady Galaxy J. Telefon má kovové šasi, Super AMOLED displej a dokonce přísvit pro selfie kamerku.
Kapitoly článku

1. Design

Samsung Galaxy J7 (2016) je modelem klasické konstrukce o rozměrech 152 × 76 × 8 mm a s poměrně vyšší hmotností 170 gramů. Pod ní se velkou měrou podepsal i použitý materiál, šasi telefonu je totiž vyrobeno z kovu. Je to poznat již na první pohled, a to díky přerušení po kovovém rámu, která jsou využívána jako vývody antén. Samotný kovový rám je poměrně široký a dosti bytelný, běžné drobné pády přestojí bez šrámů.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Do redakce nám dorazila bílá barevná varianta Galaxy J7 (2016)

U přechodu kovového rámu a čelní plochy je patrné drobné zbroušení, které naomak působí trochu ostře. O pořezání se v žádném případě nebojte, ovšem samotný přechod je trochu drsnější, než bychom očekávali. Za zbroušenou hranou se také místy usazují drobné nečistoty, zvláště u bílé verze jsou dost vidět. Hadříkem je však bez problémů odstraníte.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Ovladače pod displejem jsou opět v seskupení jednoho tlačítka a dvou senzorických ovladačů

Pokud pomineme plochu 5,5" displeje, o kterém se zmíníme dále, jsou na přední straně nejdůležitějšími prvky základní ovladače. Jsou zde přítomny v již osvědčeném rozložení, domovské tlačítko doplňují dva senzorické ovladače. Nečekejte však, že by byly podsvětleny, a navíc ani na dotyk nezavibrují. To je bohužel daň za nižší třídu, do které můžeme testovaný model zařadit. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Zadní strana trio nepřehlédnutelných prvků - foťák, reproduktor a přisvětlovací dioda

Naopak spokojeni jsme z ovladatelnosti klávesy Home. Je trochu vystouplá nad povrch, má jemný a přesto jistý stisk, dvojklikem dokáže rychle spustit fotoaparát, podobně jako u modelů řady Galaxy S7. Regulátory hlasitosti na levém boku můžete navíc použít třeba jako hardwarovou spoušť při focení či pro úpravu písma při čtení textových zpráv. Zamykací tlačítko umožní i restartování či rychlou aktivaci Tísňového režimu. I pro boční ovladače platí, že jsou dost vystouplé, takže je pohodlně najdete i poslepu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Detaily - zamykací klávesy a konektory ve spodní kovové hraně

Celá přední strana je potažena sklem (nejedná se o Gorilla Glass), nad displejem v něm najdeme zapuštěnou mřížku reproduktoru a senzor přiblížení k displeji. Nechybí zde ani přední 5Mpix kamerka pro selfie. Ale na místě, kde byste očekávali čidlo pro regulaci podsvětlení, místo toho najdete přední přisvětlovací diodu. Populární „selfíčka“ pořízená za šera tedy budou mít o něco lepší kvalitu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Pod zadní skořápkou se skrývá 3 300mAh baterie a sloty pro microSIM a microSD

Záda jsou vyrobena z nepatrně strukturovaného plastu, který neklouže ani při zpocených dlaních. Dominantou je zde zejména vystouplá čočka 13Mpix fotoaparátu, díky čemuž se telefon, např. při psaní zprávy na stole, nepatrně kolébá. Vpravo od čočky najdete přisvětlovací diodu, kterou můžete použít i pro rychlý přísvit, vlevo se pak nachází hlavní reproduktor. Zahraje dostatečně hlasitě, ale příliš velkou kvalitu s od něj nečekejte. Hraje plechově a s minimem basů, na druhou stranu, pokud telefon leží na stole, není jeho výduch téměř vůbec utlumen.

Konektorová výbava je umístěna na spodní hraně. MicroUSB slouží k nabíjení a datovým přenosům, do 3,5mm jacku zase zapojíte (nejen) přibalená sluchátka.

Telefon se dobře drží i přenáší, při běžném používání oceníte i zpracování zadního krytu. Případná špína a nečistoty jdou snadno dolů. K úplné spokojenosti nám chybí vibrační odezva a podsvětlení ovladačů či odolné sklo typu Gorilla Glass. Z pohledu barevných variant nás zaujala zejména zlatá verze, bílá a černá mohou leckomu připadat trochu „tuctově“.

2. Displej

Pokud nás designově telefon spíše potěšil, tak displej nás spíše trochu zklamal. Zobrazovač má sice 5,5" úhlopříčku a je typu Super AMOLED, rozlišení je však pouze HD, tedy 1 280 × 720 pix. Při běžném používání si rozlišení zřejmě nevšimnete, při spuštění her a graficky náročných aplikací se hraniční jemnost 267 ppi projeví na drobném rozostření či „zubatých“ texturách. Musíme tedy vzít v potaz, že se stále nacházíme v nižší třídě.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Samsung u telefonu použil 5,5" Super AMOLED s rozlišením 1 280 × 720 pix

Zřejmě i právě proto chybí automatická regulace jasu, tedy funkce, která je u vybavenějších Samsungů (počínaje řadou Galaxy A) brána jako standard. Místo toho máte v telefonu možnost krátkodobě (na 15 minut) aktivovat režim Venku, který nastaví jas krátkodobě na jinak nedostupné maximum. A v tomto režimu jsme neměli problém přečíst text z displeje i na přímém slunci. Při vstupu do objektů však nezapomeňte jas patřičně snížit, jinak se displej podepíše pod rychlé vybíjení baterie.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Čitelnost displeje Galaxy J7 (2016) s režimem  „Venku“ ve venkovních podmínkách

Samotný Super AMOLED displej má jinak syté odstíny barev a absolutní černou, která se rovná vypnutému pixelu. Toto chování můžete využít, když si z obchodu stáhnete schéma, které hojně využívá právě černou barvu. V nastavení si navíc můžete upravit barevný režim displeje, mimo adaptivního módu je na výběr i posun barev do žluta či do šeda.

Displej si můžete v řadě aplikací otočit i na bok, zřejmě největší nedostatek ale vidíme v HD rozlišení, které klidně mohlo být Full HD. Na funkčnost to sice vliv nemá, při hraní ale nižší rozlišení už místy poznáte. Navíc bychom ocenili i menší minimální jas, za současného stavu budete v noci i s minimálním jasem oslňovat vedle vás spící manželku. 

3. Hardware

Co se týká výkonu, koncový uživatel bude jistě spokojen. Smartphone je postaven na 64bit osmijádru řady Exynos (zřejmě model 7870) o taktu 1,6 GHz. Jednotlivá jádra jsou variabilně taktována, základní čtyři jsou aktivní neustále a podtaktována, v případě nutnosti se k nim přidá další čtveřice.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Výsledek Antutu, informace o procesoru a o použitém hardwaru

Smartphone má 2GB operační paměť, která pro použití zařízení plně postačuje, byť v systému je adresovatelných „pouze“ 1,8 GB. Po dlouhodobém používání bývá typicky obsazeno až 85 procent operační paměti,  po vymazání dat se dostáváme na 55% zaplnění RAM. Systém aplikace ukončuje průběžně, Garbage Collector na pozadí není moc agresivní. Díky tomu v RAM i poměrně dosti dlouho zůstávají např. načtené stránky webového prohlížeče.

Klepněte pro větší obrázek
Obrazovka posledních spuštěných aplikací, ve které zůstávají aplikace poměrně dlouhou dobu v načteném stavu

Součástí čipsetu je grafický čip Mali-T830, který nemá problém se zobrazením obsahu na HD displeji. V případě delšího hraní pozorujeme jen nepatrné zahřívání zadní části telefonu.

Výsledky benchmarku Antutu 6.1.4:

 • 3D: 4 799
 • UX: 16 682
 • CPU: 16 689
 • RAM: 6 195
 • celkem: 44 365

 

Antutu battery test:

 • Celkové skóre: 15 346
  (poměrně vysoké hodnocení nás utvrzuje ve slušné výdrži i v tom, že je hardware mírně naddimenzován. Telefon byl zřejmě připraven na Full HD displej, osazen byl však pouze HD zobrazovačem.)

 

Telefon se na trh dodává s 16GB interní pamětí, pokud však odečtete cca 7 GB zabraného místa systémovou ROM, zbývá vám jen cca 9 GB volného paměťového prostoru. Naštěstí je zde ještě slot pro microSD karty, na kterou můžete přesunout většinu her a aplikací nainstalovaných v telefonu. Stačí se proklikat do Nastavení - Aplikace - Správce aplikací - „vybraná aplikace“ - Změnit úložiště.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Hry a aplikace lze z Nastavení jednoduše přesouvat na paměťovou kartu

V ČR prodávaný Samsung Galaxy J7 (2016) je, na rozdíl od levnějšího Galaxy J5 (2016), single SIM, takže počítejte s vložením pouze jedné microSIM. Dual SIM varianta (SM-J710DS) se do ČR nedostala. K mobilním datům se mimo Wi-Fi připojíte i přes sítě 4. generace, bezdrátovou konektivitu doplňuje Bluetooth a NFC. V prvním případě k telefonu můžete připojit různé příslušenství (např. hodinky Gear S2, náramek Gear Fit nebo fitness band Samsung Smart Charm), ve druhém pak můžete využít např. různé NFC štítky.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Smart Manager, zabezpečení zařízení a antimalware software „v akci“

Kabelovou konektivitu zajišťuje datový kabel (USB 2.0), k počítači se však připojíte maximálně v pomalejším režimu MTP. Co se týká bezpečnosti, stejně jako u jiných Samsungů je možnost instalace soukromého zabezpečeného prostředí Můj KNOX, navíc je pak volba aktivní ochrany KNOX, která ještě zvýší samotné zabezpečení smartphonu. Po aktivaci funkce je vyžadován restart telefonu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
V rámci konektivity nechybí NFC ani Wi-Fi Direct, telefon umí sledovat využití mobilních dat celkově i v rámci jednotlivých aplikací

Pokud používáte mobilní data, má GPS dostatečně rychlou fixaci, zhruba do 15 vteřin. V interiérech je to horší, ale můžete si pomoci připojením k Wi-Fi síti. K navigaci v základu slouží Google Mapy, ale samozřejmě je můžete nahradit za váš oblíbený navigační software.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Statistiky využití baterie - displej se ukázal jako největší žrout energie. V případě nouze si můžete aktivovat Ultra úsporný režim, který prostředí přebarví do černobíla a umožní spouštět pouze omezenou sadu aplikací

Ve smartphonu najdeme uživatelsky vyměnitelnou 3 300mAh baterii, se kterou nám telefon na příjmu vydržel zhruba 2 dny. Jednalo se ale o poměrně velkou zátěž s jasem ve vyšších hodnotách a často využívanou GPS. Pokud by vás zajímal víkendový provoz, zbude vám na pondělí ještě zhruba čtvrtina akumulátoru k dobru.

Neodpustíme si však zmínku ohledně senzorů, Galaxy J7 (2016) totiž nedisponuje gyroskopem. Díky tomu je telefon prakticky vyloučen z použití brýlí virtuální reality, a nevyužijete jej ani v případě rozšířené reality. Jako příklad můžeme uvést hru Pokémon Go, při chytání pokémonů tedy budete muset rozšířenou realitu skrz fotoaparát deaktivovat.

Slušný hardware ve spojitosti s HD displejem bohatě postačuje, můžeme hovořit i o tom, že je vzhledem k displeji mírně naddimenzován. Oceňujeme přesuny aplikací na SD kartu, v rámci bohaté konektivity pak postrádáme snad jen podporu dvou SIM karet, která je však v ČR vyhrazena pouze pro méně vybavené Galaxy J3 (2016) a Galaxy J5 (2016).

4. Software

Samsung Galaxy J7 (2016) je postaven na Androidu 6.0.1 Marshmallow, krátce před dopsáním recenze se u telefonu objevil druhý softwarový update, který přinesl i červencovou aktualizaci zabezpečení. Z pohledu aktuálnosti tedy máme před sebou model, který je v tuto chvíli aktualizován „co to jde“.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
V průběhu testování na telefon dorazily dvě aktualizace, jednou nový firmware, podruhé červencový update zabezpečení

Prostředí je opět laděno do stylu grafické nadstavby TouchWiz, takže můžete počítat i se zástupci rychlého spuštění v horní liště. Z pohledu systému na vás sice „vyskočí“ syté barevné odstíny, ovšem díky přítomnosti obchodu se schématy si můžete stáhnout jakékoliv téma, které změní ikony v hlavním menu a dokonce i podobu některých předinstalovaných aplikací (např. Zprávy nebo Kalendář).

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Horní výsuvná lišta, pohotovostní režim, hlavní nabídka a výběr ze stovek bezplatných schémat

V základu čekejte trochu méně aplikací, než jste byli dříve zvyklí. Mimo absolutního základu a „povinností“ od Googlu najdete v telefonu navíc snad jen FM rádio. To však zahraje pouze s připojenými sluchátky. Aplikace S Health pak slouží k základnímu monitoringu vašeho energetického přijmu a výdeje, a je také nutností, pokud budete chtít s telefonem používat i různé nositelné příslušenství od Samsungu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
S Health se stará o vaše fyzické aktivity, FM rádio zahraje pouze s připojenými sluchátky

Telefonní seznam a aplikace Zprávy nedoznaly žádných výraznějších změn. V prvním funguje rychlé vytáčení, resp. napsání zprávy, potažením do stran, ve druhém případě pak oceníte možnost zvětšování velikosti písma u textovek bočními tlačítky. Bohužel, klávesnici chybí vibrační odezva, takže počítejte (alespoň zpočátku) s častými překlepy.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Číselník, rychlé volby v telefonním seznamu a psaní SMS na výšku displeje

V režimu na šířku displeje máte sice na výběr širší klávesnici, u krajních znaků se však překlepy objevovaly možná ještě častěji, než v režimu na výšku. Na výběr je také psaní přejíždění prstem či hlasové zadávání. V nastavení klávesnice vám pak doporučíme zapnout číselný řádek, ať při psaní číslic nemusíte zbytečně přeskakovat k symbolům a nazpět.

Klepněte pro větší obrázek
Klávesnice na šířku zabírá zhruba polovinu displeje

Maximální hlasitost ve sluchátku byla dostatečná, ovšem kvalita hovorů mohla být trochu na vyšší úrovni. Protistraně jsme někdy trochu hůře rozuměli, a samotné vytáčení občas trvalo déle, než obvykle. Ovšem se stejnou pravděpodobností to může být výtka i na samotného operátora.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Kalendář s počasím a webový prohlížeč, u něhož můžete aktivovat režim utajení. Nikdo se tak nedozví vaši historii prohlížených stránek

Organizační funkce zastřešuje kalendář, do kterého můžete vkládat barevně odlišené události. Automaticky vkládané informace o počasí nás ale moc nenadchly, navíc je pouze ikonka, teplotu vyčtete až z denního náhledu. Nikoliv z měsíčního. Mimo opakovaných budíků a jednoduché kalkulačky jsou připraveny i základní poznámky. Internetový prohlížeč může fungovat i v černobílém režimu utajení (týká se pouze grafiky aplikace, obsah je barevný), bez hesla se tak k historii prohlížení nikdo nedostane.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Jednoduché poznámky, přehledný správce souborů a kalkulačka, která dostane další funkce po přetočení nabok. Nechybí ani obligátní šestice aplikací od Microsoftu

Nedávná dohoda Samsungu a Microsoftu je patrná i na šestici předinstalovaných aplikací od amerického giganta. Word, Excel a PowerPoint zaručují zřejmě nejkvalitnější tvorbu a editaci dokumentů Office na Androidu, pozor však na prvky z SharePointu, díky kterým se dokumenty v telefonu nedokáží zobrazit. Trio doplňují poznámky OneNote, komunikátor Skype a cloudové úložiště OneDrive.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Hudební přehrávač a dostupné volby ekvalizéru

Hudební přehrávač si musíte doinstalovat z Galaxy Apps, podporuje celou řadu formátů a filtraci hudby podle několika kritérií. A to důležité, zvukový výstup lze vcelku povedeně upravit. Na pecková sluchátka jsme si však při testování moc nenavykli, zejména díky vykrojení plastových nástavců. Můžete je však nahradit za jakékoliv jiná. V telefonu chybí i samostatný videopřehrávač, stačí však z Google Play stáhnout VLC Player, a budete mít po starostech. Kvalita hudebního výstupu je na poměry telefon na velmi dobré úrovni.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Nastavení, úpravy zobrazení, písma a blokovací režim

Nastavení telefonu má poměrně hodně voleb a dalších „zákoutí“. V systému můžete nastavit vlastní velikost a použitý font, blokovací režim (ať vás třeba v noci neruší volání) či několik systémových gest. Nejčastěji jsme z nich využívali rychlé spouštění fotoaparátu dvojklikem na klávesu Home. 

Prostředí na nás působí svižným dojmem, zřejmě i díky tomu, že systém nechává otevřené aplikace na pozadí poměrně dlouho. Při spouštění některých systémových aplikací si ale přeci jen budete muset sekundu počkat. Týká se to hlavně zpráv a telefonního seznamu. Oceňujeme i možnosti úprav vzhledu základního TouchWizu, čímž můžete eliminovat neefektivní bílou barvu.

5. Fotoaparát

Fotoaparátu jsme nedávali přílišné naděje, a nakonec nás ani nepřekvapil, ani vyloženě nezklamal. Jihokorejci u telefonu použili 13Mpix snímač vlastní výroby, který dokáže automaticky i kontinuálně zaostřovat. Stabilizace obrazu při natáčení videa se ale nekoná.

Klepněte pro větší obrázek
Za výrobou hlavního 13Mpix snímače stojí Samsung

Při focení hlavním fotoaparátem je na výběr několik režimů včetně HDR, focení se zvukem, focení v noci, panorámat včetně režimu Pro, v němž můžete navíc několik voleb nastavit manuálně (ISO, vyvážení bílé a +/-). Kvalita výsledných fotek je ale spíše průměrná. Ze snímků se vytrácí „živé“ odstíny, fotky jsou často neostré a přeexponované. A to platí i při focení za slunečného počasí. Jen výjimečně se vám podaří pořídit nadstandardní snímek. To stejné platí i pro videa, která mají maximální rozlišení Full HD.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Rozhraní aplikace Fotoaparát a dostupné fotorežimy

Samostatnou kapitolou jsou pak 5Mpix „selfíčka“, která můžete doplnit o přisvětlení. Pokud si jej aktivujete, přední přísvit se rozsvítí a po vyfocení zase zhasne, k žádnému „blýsknutí“ nedojde. Telefon navíc ještě pomáhá tím, že displej krátkodobě přebarví do bíla. Pokud máte aktivní přísvit, největší zlepšení budete pozorovat u selfie pořízených v restauracích či v noci za pouličního osvětlení, když se budete vracet z nočních akcí.

Ukázkové fotografie:

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Fotografie pořízené v exteriérech
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekFotografie pořízené v interiéru
Klepněte pro větší obrázek
5Mpix selfie pořízená s přísvitem ve 21:30

Ukázková videa:

Hodnocení: 70 %

Samsung Galaxy J7 (2016) se ukázal jako slušný ukazatel toho, kam až se nejníže postavená řada Galaxy J od Samsungu postupem času dostala. Pokud pomineme již klasicky chybějící vibrační odezvu a čidlo okolního osvětlení, nebude vám oproti vlajkovým modelům chybět nic výrazného. I když rozdíly v kvalitě focení a natáčení videa jsou oproti „es sedmičkám“ propastné.

Samsung Galaxy J7 (2016) seženete na českém trhu za 7 490 Kč vč. DPH, ovšem kvůli chybějícímu Full HD displeji bychom očekávali přeci jen trochu nižší cenu.

Plusy:

 • kovové šasi, dobré dílenské zpracování
 • Super AMOLED displej je dobře čitelný i na slunci
 • dostatečný výkon s osmijádrovým Exynosem a 2GB RAM
 • bohatá konektivita - LTE, NFC, Bluetooth a Wi-Fi Direct
 • aktuální firmware i aktualizace zabezpečení
 • povedenější selfie za horšího osvětlení
 • funkční přesuny her a aplikací na microSD kartu

Minusy:

 • chybí čidlo pro automatickou regulaci jasu displeje
 • displeji by slušelo Full HD rozlišení
 • postrádáme vibrační odezvu ovladačů a dotykové klávesnice
 • v nabídce senzorů nám chybí gyroskop
 • „ostřejší“ boční zbroušená hrana
 • horší kvalita fotografií

Verdikt:

Samsung Galaxy J7 (2016) je model nižší třídy, který se tu a tam snaží nabídnout funkce modelů vyšší třídy, a ne vždy se mu to úplně daří. Poměr ceny a výkonu je však poměrně atraktivní.

]: The file '/PubSystem.Controls.Run.Articles.2015/AddOn_Blank.ascx' does not exist.-->

Témata článku: Samsung, , , , , , , , , Samsung Galaxy, Samsung Galaxy J1, Samsung Galaxy J1 (2016), Samsung Galaxy J3 (2016), Samsung Galaxy J5, Samsung Galaxy J5 (2016), Samsung Galaxy J7, Samsung Galaxy J7 (2016), Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S7 64GB, Samsung Galaxy S7 Active, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Galaxy S7 Edge 64GB, Boční ovladač, Excel a PowerPoint, OneNote,