Samsung Galaxy J5: ...až tu nebude S3 Neo [recenze]

Samsung Galaxy J5 je zajímavým zástupcem nižší třídy, bohužel si zatím konkuruje ve vlastní stáji s modelem Galaxy S3 Neo.
Kapitoly článku

Řada Galaxy J se u Samsungu rozrostla o další model, dříve testovaný Galaxy J1 doplnil podstatně výše postavený Galaxy J5. Rozdílů je celá řada, mezi ty nejpodstatnější můžeme zařadit větší displej, přítomnost Super AMOLED panelu, samostatné přisvětlení pro selfie, hlavní 13Mpix fotoaparát nebo FM rádio mezi aplikační výbavou. Telefon se s cenovkou dostal těsně pod 6 tisíc korun, kde mu ale na záda dýchá starší model od Samsungu, Galaxy S3 Neo.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Tiskové fotografie Samsungu Galaxy J5 v bílé barevné variantě, my jsme na testování obdrželi černou verzi

Testovaný J5 se mu v lecčems vyrovná, navrch nabídne větší rozlišení fotoaparátu, větší baterii, novější Android a LTE. S3 Neo má na druhou stranu větší interní paměť a větší takt procesoru. Pokud pomineme odlišnosti v designu obou modelů, můžeme Galaxy J5 v dohledné době postavit na úroveň S3 Neo. Ovšem do té doby budeme mít zřejmě navrch doprodávající model starší koncepce, v jehož prospěch hovoří zhruba o 400 Kč nižší prodejní cena.

Samsung Galaxy J5
rozměry a hmotnost: 142 × 73 × 8,5 mm, 149 g
displej: 5,0", kapacitní Super AMOLED, 720 × 1 280, 294 PPI
sítě: GSM, 3G, LTE
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.1, GPS
paměť: 8 GB, microSDHC (32 GB), RAM: 1,5 GB, baterie: 2 600 mAh
procesor: Qualcomm Snapdragon 410 (4× Cortex-A53, 1 GHz, 28nm)
operační systém: Google Android 5.1 (Lollipop)
fotoaparát: 13MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk
33 %
vybavenost
cena: už se neprodává

V prvních minutách testování...

Samsung Galaxy J5 vypadá, jako by do řady Galaxy J snad vůbec ani nepatřil. Soudíme tak z prvního modelu Galaxy J1, který nabídnul absolutní základ. Testovaný model je větší, dobře se drží v ruce a jeho hlavní výhodou je přítomnost Super AMOLED displeje s velmi dobrou čitelností na přímém slunci. Samsung však níže postavené modely stále uměle obírá o drobné funkce, takže displej nemá automatické přisvětlení, senzorickým ovladačům a klávesnici chybí vibrační odezva a Ultra úsporný režim prostředí nepřebarvuje do černobíla, což je vlastně jinak jeho největší výhoda.

Po hardwarové stránce je telefon vybaven vcelku slušně, nový TouchWiz je naroubován na Androidu 5.1.1, a tváří se stejně jako u high-end modelu Galaxy S6. Základní aplikační výbava zahrnuje „povinné“ aplikace od Samsungu a od Googlu, připočíst k tomu můžete ještě trojici aplikací od Microsoftu. Na první pohled nás těší přítomnost FM rádia, naopak zvědavi budeme na přední přisvětlovací diodu. Půjde ji využít i pro notifikace, když samostatná informační LED chybí?

Pokovené boky bez sekundárního mikrofonu

Samsung Galaxy J5 je model klasické konstrukce vyrobený z plastu, u něhož z pohledu designu vyčnívají pouze poněkud široké pokovené boky. Ty jsou příjemně zakulacené, a zřejmě díky tomu se telefon pohodlně drží v jedné dlani. Možná za to může i velikost celého zařízení podpořená úhlopříčkou pětipalcového displeje. Ten má rozlišení 1 280 × 720 pix a při testování nám rozlišení přišlo dostačující, daleko významnější je ale typ panelu, tedy Super AMOLED, a jeho velmi dobrá čitelnost na sluníčku.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Samsung Galaxy J5 v černé barevné variantě při pohledu z čelní strany

Aby ale optimismu nebylo zase mnoho, Samsung nedodal výběr režimů displeje ani automatickou regulaci jasu, takže venku budete jas na venkovní prostředí nastavovat manuálně. Režim venku ale nastaví osvětlení displeje na maximum jen na dobu patnácti minut. V noci zase bude váš první krok směřovat do horní lišty, ve které utlumíte záři displeje na minimum, abyste něco viděli. I tak je ale jas stále poměrně vysoký, např. displej Galaxy S6 můžete utlumit výrazněji. Rozdíl mezi třídami jednotlivých modelů ale zřejmě musí být někde vidět.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Nad displejem postrádáme sekundární mikrofon, na spodní hraně je vedle microUSB umístěn 3,5mm jack

Domovské tlačítko má jistý stisk následovaný poměrně hlasitým cvaknutím. Senzorické ovladače jsou, u nižší třídy již tradičně, bez vibrační odezvy. V noci vám může vadit i jejich nepodsvětlení, ve dne jej ale, díky inverzním logotypům, postrádat nebudete. Zbylé ovaldače jsou již jen tlačítkové a nesou se ve stejné formě jako domovská klávesa, snad jen zamykací klávesa na pravém boku se nám zdá trochu „utopená“. Regulátory hlasitosti nalevo mimo své zřejmě funkce dovolí upravit velikost písma v SMS konverzacích nebo poslouží jako hardwarové tlačítko spouště pro focení. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Pohled na záda s 13Mpix fotoaparátem a LED přisvětlením

Nad displejem je v pravé části umístěn 5Mpix fotoaparát, který nečekaně doplňuje přisvětlovací dioda. Samsung v telefonu použil diody hned dvě, druhá je logicky umístěna u nepatrně vystouplého hlavního 13Mpix snímače na zadní straně. Přední přisvětlení je určeno pro focení selfie, samotné osvětlení je při svém zapnutí neustále aktivní, takže váš obličej osvětluje již před vyfocením snímku, nikoliv až při něm. Na první pohled opomenutá funkce ale má svůj důvod. V hledáčku vidíte, jak bude vaše přisvětlené selfie skutečně vypadat. 

Klepněte pro větší obrázek
Samsung Galaxy J5 padne dobře do dlaně

Přední blesk můžete částečně využít jako stavovou diodu, při příchozím volání nebo nové zprávě se může díky aplikaci Flash Alerts 2 několikrát rozblikat. Nečekejte ale, že bude blesk blikat při zamknutém telefonu. Plnohodnotnou náhradou LED diody se tedy přední blesk rozhodně nestane. Záda jsou vyrobena z matného a poněkud měkkého plastu, v němž se zřejmě postupem času budou objevovat drobné mikroškrábance. Již při testování jsme jich objevili několik. Hlavní reproduktor vedle fotoaparátu, díky jeho vyvýšení, není na rovném povrchu tolik utlumen, takže vyzvánění bez problémů uslyšíte. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Díky aplikaci Flash Alerts 2 můžete využít rozblikání předního blesku jako indikaci příchozí události

Na spodní hraně je připraven microUSB (USB 2.0) pro nabíjení a datové přenosy, sluchátka zapojíte do standardního 3,5mm konektoru jack. Nepočítejte ale s žádným přibaleným handsfree, pomoci si musíte z vlastních zdrojů. Mikrofon na spodní straně nemá na horní hraně žádné dvojče, takže nepočítejte s rozšířenou filtrací šumu ani s režimem diktafonu pro nahrávání rozhovorů.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
V horní liště se dozvíte, jak dlouho bude nabíjení ještě trvat, případně můžete aktivovat Režim Venku, který nastaví jas displeje po dobu 15 minut na jinak nedostupné maximum

Pod zadní skořápkou se ukrývá 2 600mAh baterie, která v rámci „odpočinkového“ provozu dokázala telefon napájet po dobu tří dní. V průběhu pracovního týdne jsme se dostali zhruba na jeden a půl až dva dny provozu na jedno nabití. Probíhalo testování benchmarky, telefon byl synchronizován s Exchange a neustále připojen k Wi-Fi či k mobilnímu internetu. Proběhlo 50 minut hovorů a bylo odesláno zhruba 20 zpráv. Baterie se nabíjí zhruba 2 a půl hodiny.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Pod zadním krytem je umístěn 2 600mAh akumulátor

V základním balení najdete mimo telefonu a baterie již jen USB adaptér, datový kabel a uživatelské manuály.

]: The file '/PubSystem.Controls.Run.Articles.2015/AddOn_Blank.ascx' does not exist.-->

Témata článku: Samsung, , , , , , , , Samsung Galaxy, Samsung Galaxy J1, Samsung Galaxy J1 (2016), Samsung Galaxy J5, Samsung Galaxy J5 (2016), Samsung Galaxy S, Samsung Galaxy S III, Samsung Galaxy S3 Neo, Samsung Galaxy S6, Samsung Galaxy S6 128GB, Samsung Galaxy S6 64GB, Samsung Galaxy S6 Edge, Samsung Galaxy S6 Edge 128GB, Samsung Galaxy S6 Edge 64GB, Samsung Galaxy S6 Edge+, Samsung Galaxy S6 Edge+ 64GB, Galaxy J,