Samsung Galaxy Gear s Tizenem: druhá míza

Samsung oživil své první hodinky Galaxy Gear softwarovým updatem, který stávající Android přepíše Tizenem. Má cenu aktualizovat?

Chytré hodinky Samsung Galaxy Gear zažily svou premiéru po boku Galaxy Note 3 na loňském veletrhu IFA v Berlíně. Pokud pomineme kontroverzní design, který nesedne každému, zaujal nás upravený Android. Jeho nevýhodou v tak malém zařízení je nízká výdrž na baterii, protože ani četnými úpravami nebylo možné úplně odstranit systémové služby Androidu běžící na pozadí. Zřejmě proto, i v návaznosti na patentové licitace s Googlem a tvorbou vlastního operačního systému, který ještě do smartphonů nebyl uveden, představil jihokorejský výrobce hodinky Gear druhé generace. Ty však již běžely na operačním systému Tizen.

Vyvstala teda otázka - zvládne Samsung podporovat v hodinkách dva systémy? Odpovědi jsme se dočkali již krátce po představení hodinek Gear 2, kdy se zástupce Samsungu zmínil o tom, že původní Galaxy Gear budou aktualizovány na Tizen. Nakonec jsme se u nás dočkali poslední květnový den. Aktualizace pro hodinky je dobrovolná, můžete ji provést přes PC aplikaci Kies. V tomto článku se podíváme na průběh aktualizace, co jí získáte, a co naopak ztratíte. Jedno je však jasné, přesun z Androidu na Tizen s sebou nese velké změny a ne všechny se vám musí zamlouvat.

Kies 3 a hodinky v kolébce

Aktualizace hodinek sice běžně provádíte v Gear Manageru, ovšem v případě aktualizace na Tizenu není aktualizace přes OTA (Over-the-air) dostupná. Je to proto, že vás výrobce do aktualizace nenutí, pokud se však do ní pustíte, není cesty zpět. Pokud se rozhodnete k aktualizaci, je třeba hodinky připojit k počítači přes dokovací stanici a spustit v PC aplikaci Kies 3. Pokud to je vaše „poprvé‟, objeví se hláška ohledně nutné instalace ovladačů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Instalace ovladačů a odsouhlasení všech změn, protože není žádná cesta zpátky

Musíte hodinky nejprve odpojit, poté zahájit instalaci a poté zase hodinky připojit. Následně dojde k vyhledání systémových ovladačů a hodinky se k PC aplikace konečně připojí. Na monitoru počítače se hned objeví informace o tom, že pro hodinky je k dispozici nový firmware a doporučuje se aktualizovat. Po odsouhlasení podmínek, které uvádějí, že bude zařízení obnoveno, jste informováni i o tom, že po updatu nebudou k dispozici veškeré aplikace. Samotná instalace nového firmwaru s Tizenem trvá 10 minut, hodinky se následně spustí s nápisem Samsung Gear, slůvko Galaxy totiž již postrádá smysl.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Dvacet titulů, které po updatu na Tizen nebudou fungovat, protože za ně není žádná náhrada, aktualizace firmwaru trvá zhruba 10 minut

Ve stávající aplikaci Gear Manager jsou hodinky vedeny jako odpojené, poté, co se pokusíte připojit, se ve správci objeví nový vzhled aplikace, doinstaluje se potřebný software a na hodinkách i telefonu se objeví stejný kód určený k párování. Poté máte Tizen úspěšně nainstalovaný v hodinkách a můžete jej začít používat.

Změny k lepšímu...

Domovskou obrazovku hodinek jsme u Androidu mohli zabarvit, u Tizenu ji mžete kompletně přeměnit. Buď si vyberete nějaké předpřipravený vzhled, nebo jej naskenujete přes aplikaci WatchFace nebo dokonce sami naprogramujete. Nevýhodou praktického používání je absence gesta pro potažení vzhůru, které u Androidu spouštělo číselník i potažení shora dolů, které v pohotovosti spouštělo fotoaparát. Stejné gesto slouží stejně jako u Androidu pro návrat o úroveň zpět. 

Podržením dvojice prstů se stále zobrazují poslední spuštěné aplikace, dvojklik dvěma prsty slouží k rychlému nastavení jasu a hlasitosti. Uživatelské prostředí je ale svižné, daleko více customizovatelné, lze si upravit umístění a rozložení ikon v hlavní nabídce i mezi aplikacemi. Už nemusíte mít jen jednu ikonu přes celý displej ale vměstnáte tam hned čtyři.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Možné vzhledy obrazovky s hodinami a volba velikosti ikon, můžete mít zobrazeny čtyři najednou nebo pouze jednu jako u Android ROM

Mezi aplikacemi najdeme tituly, na které jste byli zvyklí, přibyly ale i některé novinky. Z hodinek můžete stále ovládat hudební přehrávání, navíc si do nich můžete přes kolébku a USB kabel nahrát vlastní hudbu a tu poslouchat např. při běhání. Narostlo nám i možnosti podporovaných zdravotních funkcí, mimo základního krokoměru, jehož výstupy lze vidět hned na domovské obrazovce, jsou zde i režimy cvičení pro běh, chůzi, turistiku a cyklistiku. Nejsou sice doplněny kontinuálním měřením srdečního tepu jako u hodinek Gear 2, ovšem alespoň počítají kalorie, zobrazují se do mapy pokud máte po kapsách i připojený smartphone a umí nastavit cíl cvičení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Rychlé nastavení jasu a hlasitosti, číselník a notifikační centrum
 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Cvičení, krokoměr a monitoring pěší turistiky
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Monitoring spánku, ovládání přehrávání hudby a hudební přehrávač přímo v hodinkách 

V neposlední řadě je novinkou monitoring spánku, v rámci kterého nasazení hodinky monitorují váš noční pohyb a podle toho do grafů percentuálně zanášejí dobu vašeho kvalitního spánku a polospánku. V propojeném smartphonu stačí stáhnout aplikaci Fitness with Gear, která od první polofunkční verze prošla již celou řadou aktualizací, takže konečně funguje bez větších problémů. Zbylá porce aplikací zůstává víceméně při starém, další aplikace lze stáhnout přes aplikaci Gear Manager. OS Tizen v hodinkách v neposlední řadě přinesl i zvýšení výdrže na jedno nabití, při poměrně častém využívání jsme se dostali až na tři dny, což bylo s Androidem běžně ne moc dosažitelné číslo.

A změny k horšímu...

Aplikace, které jste si koupili v první verzi Gear Manageru, byly určeny pro Android, takže je do hodinek zpět nepůjde nainstalovat. Protože však pro hodinky první generace nebylo vypuštěno tolik aplikací, jedná se o nedostupnost zhruba dvaceti titulů. V Gear Manageru si můžete stáhnout další aplikační obsah, který sice narůstá každým dnem, ale aplikace jsou zároveň řazeny ve více kategoriích, aby byl aplikační portál zaplněn, takže je titulů ještě poměrně málo.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Gear Manager pro Galaxy Gear s nabídkou Android aplikací...

U Android verze hodinek jsme si mohli nainstalovat vlastní launcher a pak do něj přes povolení instalace ze třetích stran nainstalovat libovolné aplikace. To u Tizenu možné není, do hodinek sice můžete instalovat aplikace z jiných zdrojů, protože je však smartphone s Tizenem pouze jeden a ještě není v prodeji, moc volně dostupných aplikací neseženete. Budete se tedy muset spokojit se současnou nabídkou aplikací, které zatím nepotěší úplně každého.

Aktualizace bude logickým krokem

Na druhou stranu je jasné, že Samsung ukončil vývoj Android aplikací pro původní Galaxy Gear, od třetích stran se sice ještě mohou objevit některé tituly, důraz je v oblasti nositelných zařízení ale kladen již jen na Tizen. Pokud na hodinkách hojně používáte Android aplikace a custom ROM k tomu, asi nemáte důvod updatovat, pokud však chcete větší výdrž, rozšíření funkčnosti hodinek a potenciálně hodně aplikací do budoucna, bude aktualizace zřejmě logickým krokem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
...po instalaci Tizenu ze změní Gear Manager k nepoznání, nově nabídne aplikace pro Tizen 

Vydělá na tom i nový kupující, který nechce investovat velké peníze do hodinek Gear 2 a Gear 2 Neo, původní Galaxy Gear totiž ve výprodejích můžete sehnat za cenu okolo tří tisíc a s aktualizací se, alespoň softwarově, budete moci rovnat novějším hodinkám Samsungu. Oželet ale samozřejmě budete muset měřič srdečního tepu a ovládání televize, což jsou ale otázky použitého hardwaru, kterým loňské hodinky nedisponují.

]: The file '/PubSystem.Controls.Run.Articles.2015/AddOn_Blank.ascx' does not exist.-->
Diskuze (5) Další článek: Podívejte se na vizi 3D snímání v mobilech

Témata článku: Samsung, , , , , , Samsung Galaxy, Samsung Galaxy Note, Samsung Galaxy Note 3, Samsung Galaxy Note 3 Neo, Samsung Galaxy Note 3 Neo Duos, Licit, GAL, Gear s, Tizenem, Nízká výdrž, Samsun, Potřebný software, Praktické používání, Květnový den, Gear, Systémový ovladač, Základní krok, Custom ROM, Sam,