Samsung Galaxy Chat: klávesnice nutností [recenze]

Galaxy Chat přináší hardwarovou klávesnici pod displejem, funkčně se však drží hodně při zemi. Nejvíce je to znát na QVGA displeji.
Kapitoly článku

Samsung na český trh před nedávnem uvedl model Galaxy Chat, který kloubí Android Ice Cream Sandwich s QWERTY klávesnicí pod displejem. Bohužel zařízení míří do nižších tříd, takže od něj nemůžeme očekávat zázraky. Náročné psavce určitě potěší, technoidy, kteří prahnou po obdobném high-end zařízení, musíme zklamat. Výrobci si stále, napříč širokým spektrem, neuvědomují, že bychom rádi viděli v podobné konstrukci i některá high-end zařízení. Klávesnice pod displejem totiž není na škodu, ba naopak.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tiskové fotografie Samsungu Galaxy Chat v bílé barevné varintě

Klíčové vlastnosti:

 • kompaktní zařízení, dobře padne do dlaně
 • výborně ovladatelná QWERTY klávesnice pod displejem
 • 850MHz procesor, 445MB RAM
 • Android 4.0.4 s grafickou nadstavbou TouchWiz
 • bonusová nabídka aplikací - ChatOn, S plánovač, Quick Office
 • nízká cena

Hlavní nedostatky:

 • hrubý rastr displeje při použitém QVGA rozlišení
 • fotoaparát bez autofocusu
 • na lesklých plastech ulpívají otisky prstů
 • senzorickým ovládacím klávesám Androidu chybí vibrační odezva
 • zpětná šipka je při psaní nebezpečně blízko kláves I a O

Samsung Galaxy Chat
B5330
rozměry a hmotnost: 119 × 59 × 11,7 mm, 112 g
displej: 3,0", kapacitní TFT LCD, 240 × 320, 133 PPI
sítě: GSM, 3G
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 3, GPS
paměť: 4 GB, microSDHC (32 GB), baterie: 1 200 mAh
procesor: neuvádí se
operační systém: Google Android 4 (Ice Cream Sandwich)
fotoaparát: 2MPx, video (640 × 480)
20 %
vybavenost
cena: už se neprodává

Samsung Galaxy Chat (v textu se budeme dále držet tohoto označení, na krabici s telefonem je jinak uvedeno Galaxy Ch@t) je kvádřík se zaoblenými hranami o rozměrech 119 × 59 × 11,7 mm a hmotnosti 112 gramů. Zařízení padne poměrně dobře do ruky, škoda však zadního lesklého krytu, po němž prsty kloužou a hlavně na něm ulpívají jejich otisky. Výrobním materiálem je plast, telefon se vyrábí v černé a bílé barevné variantě. My jsme obdrželi prvně jmenovanou, která k černé barvě ještě přidává stříbrný rámeček po obvodu čelní strany.

Učíme se psát

Většina přední části je pokryta krycím sklíčkem (stopám po dotecích prstu se opět neubráníme), pod nímž se ukrývá třípalcový kapacitní TFT LCD displej s rozlišením 240 × 320 bodů. Samsung bohužel použil poměrně hrubou matici, na které lze místy vidět samotné pixely i neostré písmo. Při bočních pohledech se mění zobrazované spektrum barev, na sluníčku budete displej telefonu instinktivně zakrývat dlaní. Je to opravdu škoda, displej s HVGA rozlišením by telefon posunul o řád výše. Na druhou stranu zvládá dotykové povely vyhodnocovat bez problémů. Řekněme si tedy rovnou, pokud od smartphonu očekáváte skvělé zobrazovací kvality, poohlédněte se rovnou někde jinde.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pohled na Samsung Galaxy Chat z boků a z horní hrany.

Galaxy Chat má totiž silnou stránku úplně v něčem jiném. Pod disiplejem narazíme na senzorické ovládací klávesy, kterým však chybí očekávaná vibrační odezva. Minimálně ze začátku nenabudete jistoty, zdali jste klávesu stiskli nebo nikoliv. Pomoci může zvuková odezva, ta se však neozývá vůbec nebo při jakémkoliv výběru (i na displeji), což zakrátko omrzí. Tím nejdůležitějším je ale hardwarová QWERTY klávesnice pod displejem. Rukou už mi prošlo několik zařízení s QWERTY klávesnicemi pod displejem, moc jich však v současné době na trhu není a žádné neaspiruje na vyšší příčky. Všechna zařízení se drží v různých patrech střední třídy a to samé se týká i Samsunugu Galaxy Chat, který vsází hlavně na slušnou cenu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Detaily - klávesy regulace hlasitosti, QWERTY klávesnice s microUSB konektorem, displej a ozdobná mřížka reproduktoru.

Jednotlivé klávesky jsou zaoblené a poměrně blízko u sebe, přesto se na nich píše výborně, již chvíli po vybalení z krabice dokáže psát věty bez větších překlepů. Mám však malé prsty a jednotlivé znaky píši špičkou prstu nebo nehtem, osoby s většími palci budou mít zřejmě problém. Psát efektivně můžete dvojicí palců, zatímco ukazováčky telefon podpíráte. Klávesnice standardně píše klasické znaky bez diakritiky. K té se případně dostanete až po delším podržení inkriminovaného znaku. Žluté symboly píšete po stisknutí tlačítka Alt. Dvojnásobný stisk altu vynutí psaní pouze žlutých symbolů a číslic. Shiftem píšete velká písmena, backspace maže napsané znaky, enter slouží k potvrzování.

Tři dny ťukání

Na klávesnici najdeme i tři speciální tlačítka. Přes klávesu Sym se jednoduše můžete dostat ke speciálním symbolům a předpřipraveným smajlíkům, často používaná tečka a otazník mají svoji vyhrazenou klávesu. V pravé části klávesnice se pak nachází dvojice vlastních tlačítek, kterým můžete přiřadit spouštění vybrané nainstalované aplikace. S psaním na klávesnici jsme spokojeni, můžeme snad vytknout jen absenci kurzorových šipek, které by se hodily při editaci textu. Na klávesnici však pro ně místo nezbylo. Za začátku jsem při psaní písmen I a O často zavadil o zpětnou šipku, která zavřela aplikaci a otevřelo se vyhledávání. Na to si budete muset dát pozor.

 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zadní kryt na Galaxy Chat je vyroben z lesklého plastu, trochu se obáváme brzkého výskytu mikroškrábanců, po dobu testování jsme však žádný neobjevili.

Zamykací tlačítko je umístěno na pravém boku, prstem jej často budete chvíli hledat, protože moc nevystupuje nad povrch a je vyrobeno z hladkého plastu. Je zároveň jedinou možností, jak „oživit“ zamknuté zařízení. Na protějším boku je pak umístěna dvojklávesa regulace hlasitosti a prostor k provléknutí poutka pro pověšení telefonu na zápěstí nebo na krk. Horní hrana je osazena 3,5mm konektorem jack, který poslouží k připojení vlastních sluchátek. Záměrně se vyhýbám slovu „dodávaných“, protože v základním balení mimo telefonu a uživatelské příručky najdeme jen cestovní nabíječku a USB kabel. Pro přenos dat a nabíjení pak poslouží microUSB konektor na spodní hraně telefonu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Samsung Galaxy Chat v dlani působí přirozeně, psát texty však budete obouruč, kdy ukazováčky podpírají telefon a palce píší.

Na zádech je umístěn hlavní reproduktor a 2Mpx snímač, automatické zaostřování od něj ale nečekejte. Pod zadní skořápkou je umístěna 1 200mAh baterie i slot pro microSD karty. Výdrž se při průměrném využívání pohybuje okolo tří dní.

Android, jak jej známe

Výše uvedené informace jasně naznačují, že se pohybujeme v nižších patrech a nejinak tomu je i u procesoru. Pod kapotou je umístěn 850MHz procesor a 445MB operační paměť, po najetí systému máte zhruba 200 MB volných pro vaši potřebu. Není to moc, ale pro potřeby zařízení to postačí. Líbí se nám, že se telefon dostal do prodeje rovnou s Androidem 4.0.4. Není to sice nejnovější Jelly Bean, ale je to daleko lepší, než pouštět na trh low-cost zařízení s, dnes již zastaralým, Androidem 2.3 Gingerbread. Chybět nemůže ani osvědčená grafická nadstavba TouchWiz Nature UX - stejná jako u vlajkové lodi Galaxy S III. Bylo ji však třeba upravit tak, aby dokázala běhat i na horších displejích a slabších procesorech. Optimalizace se Samsungu povedla, animace jsou plynulé, procházení nabídkami je vceku svižné, koncový zákazník si určitě nebude stěžovat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pohotovostní obrazovka, hlavní nabídka, výběr widgetů a zamykací obrazovka.

I když je systémově podporována rotace displeje, s hardwarovou klávesnicí budete telefon využívat výhradně na výšku. Častokrát v systému využijete pinch-zoom, kde dvojicí prstů přibližujete nebo oddalujete zobrazený prvek. Nejčastěji se to hodí při zobrazování fotografií nebo webových stránek, můžete jej použít i na plochách na pozadí nebo v hlavní nabídce, dokáže tak zobrazit na displeji v jeden čas všechny plochy, resp. části menu, najednou. Spolu s TouchWizem můžeme očekávat i řadu vylepšení, která do systému přináší výrobce. Začněme stavovou lištou, na které jsou umístěni zástupci pro rychlé vypnutí a zapnutí. V jednu chvíli se jim nedaří vměstnat se na displej najednou, takže je musíte odscrollovat do boku. V odrolované informační liště pak najdete i slider pro manuální úpravu jasu displeje.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Informační lišta se zástupci pro rychlé zapínání a vypínání, seznam posledně spuštěných aplikací, aktuální stav paměti RAM, seznam spuštěných aplikací na pozadí.

Delším podržením klávesy Home se objeví seznam posledních spuštěných aplikací, ze kterého lze spustit správce úloh. Ten mj. eviduje aktivní aplikace i aktuální stav operační paměti, běžící aplikace můžete po jedné nebo hromadně ukončovat. V zamknutém stavu máte na lockscreenu zobrazeny zástupce některých aplikací, pokud těmito ikonami odemknete, dostanete se do odpovídajících nabídek.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Menu po podržení vypínacího tlačítka, pinch-zoom v praxi - v jedno chvíli na displeji můžete zobrazit najednou všechny podplochy, widgety nebo části hlavní nabídky.

Na pozadí můžete mít umístěno až sed podploch. Čtyři ikony ve spodní části displeje jsou neměnné, zbývající obsah (4 × 4 pozice) můžete měnit a přidávat na něj ikony aplikací, zkratky, složky a widgety. Jejich seznam najdete ve druhé záložce hlavní nabídky, je jich opravdu spousta. Aplikace procházíte horizontálně, nepotřebné můžete schovat do vlastní nabídky, naopak ty potřebné lze shromažďovat do složek. Díky menšímu rozlišení jsou ikony v hlavní nabídce poněkud nahuštěny, texty sousedních ikon na sebe často téměř plynule navazují. Systémově lze nastavit font nebo jednu z pěti velikostí písma, ta se aplikuje zejména u systémových aplikací (např. nastavení, kontakty, číselník, apod.), v hlavním menu nikoliv. Největší velikost je už opravdu obrovská.

Témata článku: Samsung, Android, Smartphony, Recenze, Galaxy, Klávesnice, Samsung Galaxy, Samsung Galaxy Chat, Samsung Galaxy S, Samsung Galaxy S III, Galaxy c, Aktivní aplikace, Protější bok, Zadávací pole, Samsun, Zobrazený prvek, Malé rozlišení, Zastaralý android, WMO, Hrubý rastr, Hrubé rozlišení, GAL, Manévrovací prostor, Předpřipravený smajlík, Sam, Telefony s Androidem na Heureka.cz