Samsung Galaxy Camera: chytrý foťák nevolá [recenze]

Zařízení na pomezí mobilní a fotografické sekce Samsungu nese název Galaxy Camera. Mimo focení poslouží téměř jako běžný smartphone.

Samsung Galaxy Camera je chytrým zařízením, které stojí na pomezí smartphonu a fotoaparátu. Upřít mu rozhodne nemůžeme originalitu, Samsung jím definuje novou skupinu hybridních zařízení a netrpělivě čeká na to, jaké přízně se tomuto produktu dostane na trhu. Možná proto jsme se nedočkali kýženého volání, aby zařízení případně nekonkurovalo jiným vybaveným smartphonům v portfoliu Samsungu. Ošizeni přesto nejste na textových zprávách a mobilním internetu, GSM modul ve foťáku je přítomen, takže je jen otázkou času, než k němu bude přístup neoficiálně odblokován. Oficiální cestou ale před sebou máme křížence fotoaparátu s téměř plnohodnotným smartphonem, čtyřjádro pod kapotou a Android Jelly Bean k tomu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tiskové fotografie Samsungu Galaxy Camera ve dvou barevných variantách - modré a bílé

Klíčové vlastnosti:

 • hybrid mezi kompaktem a smartphonem
 • čtyřjádrový 1,4GHz procesor, 780MB RAM
 • 4,77" Super Clear LCD s rozlišením 1280 x 720 pix
 • microSIM slouží pro posílání zpráv a EDGE/3G připojení k internetu
 • konektorová výbava: microHDMI, microUSB a 3,5mm jack
 • 16Mpix snímač s 21x optickým zoomem, obrazovou stabilizací a bleskem
 • Android 4.1.1 s grafickou nadstavbou TouchWiz UX
 • režim hibernace pro úsporu baterie

Hlavní nedostatky:

 • vyšší cena - 13 tisíc Kč
 • nemožnost volání
 • ocenili bychom větší výdrž na baterii, půl den intenzivního focení vybije baterii na 20 %
 • ne příliš pohodlné a jisté držení v jedné ruce
 • otisky prstů na displeji
 • kolísání úrovně signálu
 • absence čidla regulace podsvětlení

Samsung Galaxy Camera
rozměry a hmotnost: 129 × 71 × 19,1 mm, 305 g
displej: 4,8", kapacitní TFT LCD, 1 280 × 720, 308 PPI
sítě: GSM, 3G
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi none, Bluetooth 4, GPS
paměť: 8 GB, microSDHC (32 GB), baterie: 1 650 mAh
procesor: Samsung Exynos 4412 (4× Cortex-A9, 1 GHz, 32nm)
operační systém: Google Android 4.1 (Jelly Bean)
fotoaparát: 16MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk
26 %
vybavenost
cena: už se neprodává

]: The file '/PubSystem.Controls.Run.Articles.2015/AddOn_Blank.ascx' does not exist.-->

Samsung Galaxy Camera je kompaktní fotoaparát o rozměrech 129 x 71 x 19,1 mm a hmotností 305 gramů. Ta je ve srovnání s kontextem mobilních zařízení značně zvýšená, u fotoaparátů se ale dostáváme na poměrně běžnou hmotnostní úroveň. Hlavním prvkem na čelní straně je jednoznačně širokoúhlý 23mm objektiv Samsungu (4.1-86.1mm, světelnost 1:2.8-5.9) s 21x zoomem. Bez zoomu vystupuje čočka 3 cm z těla přístroje, v maximálním přiblížení je to pak 5,5 cm. O snímání obrazu se stará 16Mpix BSI CMOS snímač. Protilehlá strana je téměř celá vyplněna 4,8" super LCD displejem, který dokáže rozeznat až pět dotyků zároveň. Jedná se o zatím nejpovedenější LCD panel v podání Samsungu, fotografie i samotný obsah vypadá velmi dobře, navíc při bočních pohledech dochází k minimálnímu zkreslení zobrazovaných barev.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Porovnání TFT LCD displeje Galaxy Camery (nahoře) a Super AMOLED HD zobrazovače v podání Galaxy S III (dole) při maximálním jasu displeje. LCD panel Galaxy Camery se rozhodně nemá za co stydět, barevným podáním se hodně blíží Super AMOLED displeji.

Při přímém porovnání se stejně velkým Super AMOLED displejem Galaxy S III působí barvy trochu vybledle, na druhou stranu nejsou tolik přesaturované a trochu více se blíží skutečnosti. Displej má skvělé pozorovací úhly, až na svítící černou barvu mu moc nemáme co vytknout. Inovace LCD panelů je opravdu viditelná. Na fotoaparátu chybí jakékoliv hardwarové ovládací prvky Androidu, takže se musíme spokojit s jejich přítomností na displeji. Dotykové ovládací prvky zabírají jen část displeje, jsou umístěny při pravém okraji a jsou vždy po ruce. V multimediálních aplikacích se navíc vypínají, takže máte k dispozici celý displej.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Samsung Galaxy Camera z různých úhlů pohledu.

Horní část je u fotoaparátu vyhrazena pro zamykací tlačítko, kterým též zapínáte, odemykáte, restartujete (dlouhým podržením) a vypínáte zařízení. Najdeme zde i mikrofon či dvoupolohovou spoušť fotoaparátu se zoomovacím jezdcem. V levé části je ohraničen prostor, ze kterého mechanicky vystupuje xenonový blesk, který vypustíte tlačítkem na levém boku. Po použití jej musíte zacvaknout zpět manuálně. Na levém boku je dále umístěn hlavní systémový reproduktor. Levý bok pokračuje svou pogumovanou části až na čelní plochu, díky ní se dobře drží a Camera tak nemá tendenci vyklouzávat z ruky. Pod gumovou záslepkou najdeme ukrytý microUSB konektor, nechráněný 3,5mm konektor jack je naopak o něco výše. Fotoaparát si můžete pověsit i na krk, hmotnostně se ale dosti pronese. Raději jsem jej nosil v kapse u kalhot, ale ideální přenášení to také není. Budeme čekat, až Samsung na trh uveden kožené pouzdro pro Galaxy Cameru, aby byla dokonale chráněna proti poškrábání.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Detaily - spoušť, mikrofon a vypínací tlačítko, bateriový kryt a jeho obsah

Spodní část zařízení je vyhrazena pro dvířka baterie, ve kterých najdeme mimo 1 650mAh akumulátoru i slot pro microSIM, microSD a konektor microHDMI, který je přístupný přes gumovou záslepku i bez otevírání bateriového prostoru. Výdrž baterie hodnotím vzhledem k její kapacitě poměrně pozitivně, bez focení jsem se při Wi-Fi připojením a občasným používáním multimédií dostal na tři dny. V případě intenzivního focení bleskem vydrží Galaxy Camera jen několik hodin. Zde bychom si rozhodně dokázali představit akumulátor o vyšší kapacitě. I přesto má Galaxy Camera integrováno nastavení úsporného režimu, u kterého lze nastavit interval, po jehož nečinnosti se Galaxy Camera vypne. Současně existuje ještě volba rychlého zapnutí po dobu 24 hodin od tohoto automatického vypnutí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pravý bok se záslepkou microUSB konektoru, vysunutý blesk a vysunutý objektiv v klidovém stavu

Systém je pravděpodobně uložen na disk a najíždí znatelně rychleji, než při „studeném“ startu. Spodní rovná hrana Galaxy Camery přímo vybízí k postavení zařízení na rovný povrch, využijete to při focení nebo při přehrávání videí. Zpracování Galaxy Camery je na výborné úrovni, plasty přesně lícují a jsou matné, takže na nich neulpívají otisky prstů. To samozřejmě neplatí o displeji, čistící hadřík nebo alespoň občasné otření o oděv bude nutností.

Témata článku: Samsung, , , , , , Alcatel Pop Up, Samsung Galaxy, Samsung Galaxy Camera, Samsung Galaxy Note, Samsung Galaxy Note II, Samsung Galaxy S, Samsung Galaxy S II, Samsung Galaxy S III, Samsung Z, Makro režim, GAL, Doplňkové zařízení, Skupinové focení, Minimální zkreslení, Softwarové zpracování, Samsun, Zelená barva, Sériové snímání, Ekvalizér soundalive,