Samsung Galaxy Ace 2: přebije trumfy? [recenze]

Korejská střední třída dostává novou ikonu. Galaxy Ace 2 nabídne rozměrný displej, operační systém Android a množství doplňkových funkcí.

Model Galaxy Ace sklidil před rokem velké úspěchy. Uvést ve střední třídě dotykový telefon s rozumně zvolenou funkční výbavou, přiměřeně velkým displejem a systémem Android se ukázalo být šikovným tahem. I proto jsme se postupem času dočkali několika variací, mimo jiné například modelu Galaxy Ace Plus s rychlejším procesorem nebo designově téměř identického Galaxy Ace Duos s podporou dvou SIM karet. Pravým generačním nástupcem je ale až Samsung Galaxy Ace 2. Trochu se zvětšil, posílil na výbavě, přidal NFC a nyní už bude jen čekat, zda o něj zákazníci projeví alespoň stejně velký zájem, jako o jeho předchůdce.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Samsung Galaxy Ace 2 na tiskových snímcích

Klíčové vlastnosti:

  • dobré konstrukční zpracování
  • svižný dvoujádrový procesor NovaThor U8500 s taktem 800 MHz
  • kapacitní PLS LCD displej s rozlišením 480 × 800 bodů
  • funkce NFC

Hlavní nedostatky:

  • stále stejný design
  • chybí stavová dioda
  • jen průměrná výdrž baterie

Samsung Galaxy Ace 2
I8160
rozměry a hmotnost: 118 × 62 × 10,5 mm, 122 g
displej: 3,8", kapacitní PLS LCD, 480 × 800, 246 PPI
sítě: GSM, 3G
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 3, GPS
paměť: 4 GB, microSDHC (32 GB), baterie: 1 500 mAh
procesor: ST-Ericsson U8500 (2× Cortex-A9, 1 GHz, 45nm)
operační systém: Google Android 2.3 (Gingerbread)
fotoaparát: 5MPx, video, autofocus, blesk
30 %
vybavenost
cena: už se neprodává

hce counter

I plast může být pevný

Výhradně dotykové ovládání jsme tu měli už mnohokrát a téměř vždy si povzdechneme nad tím, že design postrádá jakoukoli originalitu. I v tomto případě si na své přijdou spíše příznivci konzervativních tvarů. Ace 2 od předchůdce, i od jiných modelů výrobce, odliší pouze zkušenější oko. Základem jsou zaoblené tvary, pokovený rám okolo přední strany a mírně zakulacená záda s jen nenápadně vyvýšenou bradou. Z materiálů převažuje plast.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Galaxy Ace 2 se až příliš podobá všem ostatním letošním modelům Samsungu  

Pokrok registrujeme v kvalitě konstrukce. I přes plastové šasi se jednotlivé části nehýbou a nevydávají nepříjemné zvuky. Chválíme zvolený vroubkovaný reliéf, díky kterému se můžete spolehnout, že na telefonu hned nevynikne každá šmouha a nebudete se muset bát ani vlasových škrábanců, na něž je náchylná třeba vlajková loď Galaxy S III. Rozměry si zachovaly rozumné hodnoty 118 × 62 × 10,5 mm při hmotnosti 122 gramů. Telefon můžeme zařadit mezi středně velké, potíže s držením nebo ovládáním jednou rukou by tedy neměl mít nikdo.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Záda jsou z vroubkovaného plastu, takže zde alespoň nebudou vidět šmouhy

Po obvodu mobilu najdeme několik tradičních ovládacích a funkčních prvků, nejradši bychom zde přivítali i mechanickou spoušť fotoaparátu. Na tu se ale u Samsungu ani tentokrát nedostalo. Při focení jsme tedy odkázáni na dotykové ovládání, které v tomto případě není moc pohodlné kvůli delší odezvě virtuální spouště. Jinak ale nechybí nic podstatného. Na levé straně vidíme dvojklávesu regulace hlasitosti spolu se slotem pro microSD karty. Podobné umístění není u všech mobilů samozřejmostí, nese s sebou výhodu možnosti měnit karty za chodu nejen bez vyjmutí baterie, ale i bez odstraňování krytu.

Dva dny v poklusu

Na opačnou stranu se dostal zámek displeje. Oba zmíněné ovladače jsou od okolního povrchu jen nenápadně vizuálně odlišené, avšak nahmatávají se velmi snadno a mají vhodně nastavenou odezvu. Univerzální microUSB konektor je umístěn ve spodní části, horní hranu obsadil 3,5 mm audio jack. Připojit do něj můžete například v balení obsažená pecková sluchátka, která ale poskytnou jen základní užitek. Pro lepší podání zvuku použijte vlastní značková sluchátka.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ace 2 nepatří mezi přehnané štíhlouny, v pase má 10,5 mm

Galaxy Ace 2 není telefon monolitické konstrukce, takže se mu můžete podívat pod čepici. Odstranění zadního krytu je velmi jednoduché přesto, že ho chrání několik mechanických pojistek po obvodu. Uvnitř se ukrývá akumulátor o kapacitě 1 500 mAh a také otvor pro SIM kartu. Slot pro "běžně velkou" miniSIM kartu napovídá, že Ace 2 byl projektován ještě před vypuknutím microSIM horečky a většina uživatelů to jistě ocení. Pro výměnu SIM karty není třeba baterii vyjmout, ale restart zařízení je nezbytný.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Baterii není nutné vyjmout pro vložení SIM karty ani paměťové microSD karty

Z hlediska výdrže telefonu nejde o žádné překvapení, hodnoty jsou pro Android zcela běžné. V praxi tedy počítejte s každodenním nabíjením při náročném využití, střídmější používání tuto hodnotu zdvojnásobí. Na rubové straně zadního krytu si ještě můžete všimnout zvláštní čtvercové oblasti sahající zhruba do spodní části zad. To je místo, kudy komunikuje na blízkou vzdálenost modul NFC. Pokud tedy budete mobil přibližovat k jinému objektu za účelem párování, směřujte jej právě do této spodní půlky krytu.

O fous navíc

Přední strana obsahuje pro Samsung charakteristickou kombinaci ovládacích prvků. Důležité je mechanické tlačítko Home, které je sice plasticky odlišeno pouze minimálně, ale pracuje se s ním pohodlně. Společnost mu dělá dvojice senzorů pro návrat zpět a vyvolání kontextové nabídky. Šipka zpět byla u námi testovaného vzorku nerovnoměrně podsvícená, dioda jako by se schovávala "za rohem". Samsung navíc opět zapomněl na notifikační diodu pro zmeškané události, přitom z Galaxy S III víme, že ji vyrobit umí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nad displejem najdeme telefonní sluchátko a sekundární kameru, pod displejem trojici ovládacích tlačítek

Největší plochu přední strany přední strany zabírá displej. Ten se dočkal nárůstu úhlopříčky z 3,5 u loňského Galaxy Ace až na 3,8 palce. To si naštěstí vyžádalo i změnu původního slabšího rozlišení na dnes stále slušných 480 × 800 bodů. Připomeňme, že jde o typ PLS TFT. Panel je kapacitní a multidotykový, chráněný zpevněným sklíčkem. Prst po povrchu příjemně klouže a pozorovací úhly jsou také na slušné úrovni. Vzhledem k dostatečnému podsvícení, které si uživatel musí regulovat pouze manuálně, je displej dobře čitelné i na slunci. V konečném důsledku nemáme displeji co vyčítat a vzhledem k cenové hladině telefonu si zaslouží velmi dobré hodnocení.

Klepněte pro větší obrázek
Fotoaparát má rozlišení 5 Mpx a není chráněn krytkou

Zbytek podstatných hardwarových součástek se ukrývá uvnitř. I zde nastaly některé změny. Papírová frekvence procesoru s čipsetem NovaThor U8500 sice zůstala na 800 MHz, ale výpočetní jednotka je tentokrát dvoujádrová. K tomu připočtěme až třínásobnou kapacitu RAM 768 MB, 1 GB vnitřního prostoru namísto původních 158 MB a máme prakticky o třídu vyšší mobil, než byl loňský Galaxy Ace. S přihlédnutím k překotnému vývoji smartphonů a příchodu čtyřjádrových monster jde ve skutečnosti posun zhruba o půl třídy.

Témata článku: Samsung, Android, Smartphony, Recenze, Galaxy, Huawei Ascend G300, Nokia Lumia 710, Samsung Galaxy, Samsung Galaxy Ace, Samsung Galaxy Ace 2, Samsung Galaxy Ace Duos, Samsung Galaxy Ace Plus, Samsung Galaxy S, Samsung Galaxy S Advance, Samsung Galaxy S II, Samsung Galaxy S III, Samsung Omnia, Samsung Omnia M, ZTE Blade, ZTE Blade II, Povzdech, Pře, Trumf, Nový e-mail, Samsun, Telefony s Androidem na Heureka.cz
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Aplikace pro iOS teď mohou zvýšit cenu předplatného bez vašeho souhlasu

Aplikace pro iOS teď mohou zvýšit cenu předplatného bez vašeho souhlasu

** Vývojáři už nemusí čekat na svolení ke zdražení předplatného ** Zákazníka ale musí včas na zdražení upozornit, aby měl čas jej zrušit ** Apple nastavil i maximální částky, o které se mohou ceny navyšovat

Martin Miksa
předplatnéApple App Store
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Toto jsou nejlepší levné telefony. Alespoň 90Hz displej je už téměř standard, 5G ani zdaleka ne

Toto jsou nejlepší levné telefony. Alespoň 90Hz displej je už téměř standard, 5G ani zdaleka ne

** Vybrali jsme ty nejlepší levné smartphony ** Nejlevnější startují na 2 000 Kč, nejdražší jsou téměř za 6 tisíc ** Většina nabídne alespoň 90Hz displej a některé i 5G konektivitu

Martin Miksa
Nižší třída
Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Už brzy se dočkáme nového čtyřpalcového telefonu do kapsy

Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Už brzy se dočkáme nového čtyřpalcového telefonu do kapsy

** Hledáte kompaktní telefon okolo čtyř palců? ** Dotykáč už možná nenajdete, budou zde jen tlačítkové telefony ** Zavedené pořádky chce brzy změnit Cubot Pocket

Martin Chroust
Kompaktní velikostAndroid
15 skvělých filmů česky a zdarma. Víme, kde je najdete online

15 skvělých filmů česky a zdarma. Víme, kde je najdete online

Když se chcete podívat na povedené filmy zdarma a česky, nemusíte pirátit. Vybrali jsme 15 filmů, které najdete na YouTube či Seznam.cz, jsou zcela zdarma a přitom určitě stojí za shlédnutí.

Jaromír Puk
Filmy zdarma
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Hisense ukázal e-ink smartphone. Je to zajímavý hybrid Kindlu, telefonu a hudebního přehrávače

Hisense ukázal e-ink smartphone. Je to zajímavý hybrid Kindlu, telefonu a hudebního přehrávače

** Potřebujete smartphone, který vydrží dlouho na jedno nabití? ** Řešení se nabízí samo - elektronický inkoust ** Proč by váš telefon nemohl vypadat jako Kindle s Androidem?

Martin Chroust
HisenseE-inkSmartphony
Call of Duty: Vanguard neuspěl, protože nikdo nechtěl druhou světovou, tvrdí Activision

Call of Duty: Vanguard neuspěl, protože nikdo nechtěl druhou světovou, tvrdí Activision

Už známe důvody, proč se poslední díl akční série nechytil dle představ.

Michal Maliarov
Call of Duty: VanguardActivisionByznys
Suicide Squad se odkládá. Ligu spravedlnosti pozabíjíme až v příštím roce

Suicide Squad se odkládá. Ligu spravedlnosti pozabíjíme až v příštím roce

O odkladu novinky od studia Rocksteady už se mluví několik měsíců. Nyní to máme potvrzené z oficiálních zdrojů.

Martin Nahodil
OdkladSuicide Squad: Kill the Justice League