Samsung Galaxy A7: někde mezi S5 a S6 [recenze]

Celokovový Samsung se slotem pro microSD, Super AMOLED displejem a FM rádiem? Tak můžeme ve zkratce charakterizovat Galaxy A7.
Kapitoly článku

Samsung na českém trhu brzy začal prodávat posledního zástupce celokovové řady Galaxy A, na kterého jsme museli čekat několik měsíců. Dlouho to však vypadalo, že se k nám telefon vůbec nedostane, snad aby nenarušil prodeje vlajkové lodi Galaxy S5, se kterou má řadu věcí společných. Se zahájením prodejů Galaxy S6 se k nám však Galaxy A7 nakonec dostal, snad aby tvořil jakýsi vzhledový středobod mezi loňským S5 a letošním S6. Telefon totiž nabídne celokovové unibody, Full HD Super AMOLED displej a podporu FM rádia, navíc je ještě stále osazen slotem pro microSD karty. Jediným ústupkem je tak snad jen informační LED dioda, která se mimo řadu Galaxy S u Samsungu moc často neobjevuje.

Samsung Galaxy A7
rozměry a hmotnost: 151 × 76 × 6,3 mm, 141 g
displej: 5,5", kapacitní AMOLED, 1 080 × 1 920, 401 PPI
sítě: GSM, 3G, LTE (150|50 Mb/s)
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 4, GPS
paměť: 16 GB, microSDHC (32 GB), RAM: 2 GB, baterie: 2 600 mAh
procesor: Samsung Exynos 5430 (8× Cortex-A15, 2 GHz, 28nm)
operační systém: Google Android 4.4 (Kitkat)
fotoaparát: 13MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk
40 %
vybavenost
cena: už se neprodává

hce counter

V prvních minutách testování...

Naše první dojmy jsme již shrnuli v samostatném článku. Celokovové zařízení se příjemně drží v ruce, za což může nízká tloušťka. Na druhou stranu máme co do činění s opravdu velkým modelem, který se velikostně zařazuje těsně pod rozměry tabletofonu Galaxy Note 4. Testujeme bílou barevnou variantu, která, oproti Galaxy Alpha, nemá boky přiznané v kovu, ale eloxované na bílo. Vývody antén jsou tak viditelné pouze v dobném zboušení na okrajích horní a spodní hrany.

Displej je dobře čitelný na sluníčku, ovladače pod displejem mají vibrační odezvu, stejně jako QWERTZ klávesnice, na které se píše velmi dobře i díky rozměrnému displeji. Systémově je novinka téměř identická s dříve testovanými Galaxy A3 a Galaxy A5, čekejte tedy TouchWiz postavený na Androidu 4.4.4 KitKat a obvyklou porci předinstalovaných aplikací. Oproti posledním modelům řady Galaxy S můžeme vypíchnout podporu FM rádia a microSD karet, na druhou stranu budete postrádat informační diodu.

Full HD a zobrazovací režimy

Samsung Galaxy A7 je unibody smartphone o rozměrech 151 × 76 × 6mm a o hmotnosti 141 gramů. Oběma parametry se model poměrně výrazně blíží tabletofonu Galaxy Note 4, takže před sebou nemáme žádného drobečka. Boky a záda telefonu jsou kovová, čelní plocha je potažena kracím sklem, baterie je nevyměnitelná. Největším důsledkem velkých rozměrů je bezesporu 5,5" Super AMOLED displej s Full HD rozlišením, který má absolutní černou, výborné pozorovací úhly a syté barvy. Ty si však opět můžete upravit v rámci režimů displeje, podobně jako u Galaxy S5. Adaptivní displej přizpůsobuje barvy aplikacím, režim Kino je o něco světlejší, Fotografie naopak zastře intenzitu barev, a konečně Základní režim posune barvy trochu došeda. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Samsung Galaxy A7 v dlani, displej je i na přímém slunci velmi dobře čitelný

Nad displejem je mimo reproduktoru umístěno čidlo přiblížení k displeji, 5Mpix kamerka pro videohovory a také čidlo okolního osvětlení pro automatickou regulaci jasu displeje. To doporučujeme používat už jen z toho důvodu, že díky němu se jas displeje na sluníčku zvýší nad jinak nedostupné maximum, takže na něm vše velmi dobře přečtete. Samotný jas ale můžete ponechat i v manuálních hodnotách, rychlé přepínání je pak dostupné v horní výsuvné liště. Pokud chcete, aby displej v noci neoslňoval, je třeba automatiku vypnout a ručně nastavit minimální úroveň, kdy displej sotva svítí. Jemnost a zobrazovací kvality displeje jsou tedy na velmi vysoké úrovni srovnatelné s high-end modely Samsungu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Pohled na čelní stranu a na jednolité kovové boční hrany

Zajímavostí je i to, že při aktivaci větší citlivosti můžete displej ovládat nejen v rukavicích ale také pomocí obyčejné tužky. Opakuje se tedy situace z Galaxy S5, u které jsme zkoušeli displej ovládat klíčem, šroubovákem a tužkou.

Jako hlavní ovladač byla opět použita domovská klávesa pod displejem, která v tomto případě působí, vzhledem k rozměrům telefonu, poměrně titěrným dojmem. Ve skutečnosti je trochu užší, než jsme zvyklí, na druhou stranu je trochu vystouplá a má poměrně tuhý stisk, takže se přesně ovládá. Po stranách ji doplňují senzorické ovladače, které mají vibrační odezvu a můžete jim nastavit i dobu podsvětlení. Levý senzor zobrazuje poslední spuštěné aplikace, podržením pak otevírá kontextové nabídky. Pravý vrací o úroveň zpět a podržením aktivuje režim Multidisplej, tedy zobrazení dvou aplikací na displeji najednou.  

Obhlídka bočních hran

Boky jsou obehnány jednolitým pruhem, na kterém jsou umístěny konektory i zbývající ovladače. Na levém boku se nacházejí regulátory hlasitosti s tuhým stiskem, který tentokrát není ku prospěchu věci. Naopak u tuhé zamykací a zapínacího tlačítka v jednom na pravém boku nám až tolik nevadí. Na stejné hraně pak narazíme na sloty pro nanoSIM a microSD (telefon si poradil i s 64GB kartou), k oběma se dostanete až za pomoci přiloženého „špendlíku“.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Ovladače pod displejem a pohled na naddisplejovou část

Na spodní hraně je umístěn microUSB pro nabíjení a datové přenosy spolu s 3,5mm jackem. Ten se vzdal svého dlouholetého umístění na horní hraně a přesunul se na opačný pól, při testování nám to nevadilo, ovšem pokud budete chtít přehrávat hudbu z telefonu i tehdy, bude-li v pouzdru, budete jej do něj muset dávat naopak. Posledním prvkem je primární mikrofon, sekundární mikrofon na horní hraně pak poslouží k redukci šumu na pozadí při hovoru nebo při nahrávání zvuků. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Unibody zařízení má i zadní stranu vyrobenou z kovu, snad jen fotoaparát poměrně výrazně vystupuje nad okolní povrch

Na kovových zádech je nejvýraznějším prvkem 13Mpix fotoaparát. Snímač je však poměrně výrazně vystouplý, snad aby na rovném povrchu nedošlo k výraznému utlumení vedle umístěného hlavního reproduktoru. To se telefonu sice daří, díky snímači se však na rovném povrchu výrazně kolébá. Ani tedy nemyslete na to, že byste na telefonu ležícím na stole mohli komfortně napsat textovou zprávu. Vedle fotoaparátu je pak umístěna přisvětlovací dioda, kterou využijete přes widget na ploše i k nouzovému přisvětlení.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Porovnání vzhledu a rozměrů Galaxy A7 a Galaxy S5

Samotná baterie má kapacitu 2 600mAh je napevno vestavěna v telefonu. Na pomezí víkendu a začátku pracovního týdne telefon na jedno nabití vydržel necelé dva a půl dne. Na vybíjení se největší měrou podepsal displej, o polovinu méně pak samotný běh systému Android. Desetiprocentní podíl na vybíjení telefonu měla např. půlhodinová navigace přes Mapy Google.

Klepněte pro větší obrázek
Na vybíjení se největší měrou podílí displej. Telefon na přelomu víkendu a pracovního týdne vydržel dva a půl dne. Přes pracovní týden se při intenzivním používání dostaneme zhruba na jeden den a půl

Na statistiky baterie narazíte v nabídce Úsporného režimu, přičemž výdrž se počítá od posledního úplného nabití, případně od opětovného zapnutí telefonu. Základní úsporný režim toho moc nezmůže, lépe je na tom Ultra úsporný režim, který tabulkově zařídí až o několik dní delší výdrž, v reálu je to sice méně, ale i tak jsme dosáhli poměrně slušných hodnot. Využití telefonu se ale zmenší na několik málo aplikací, volání a a posílání zpráv. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Porovnání vzhledu a rozměrů Galaxy A7 a Galaxy Note 4

V základním balení najdete spolu s Galaxy A7 špuntová sluchátka se třemi velikostmi náušníků, adaptér, USB kabel, „špendlík“ a uživatelské příručky.

Témata článku: Samsung, Recenze, Galaxy, Apple iPhone 4GB, Samsung Galaxy, Samsung Galaxy A3, Samsung Galaxy A3 (2016), Samsung Galaxy A3 Dual, Samsung Galaxy A5, Samsung Galaxy A5 (2016), Samsung Galaxy A7, Samsung Galaxy A7 (2016), Samsung Galaxy Alpha, Samsung Galaxy Note, Samsung Galaxy Note 4, Samsung Galaxy S, Samsung Galaxy S5, Samsung Galaxy S6, Samsung Galaxy S6 128GB, Samsung Galaxy S6 64GB, Samsung Galaxy S6 Edge, Samsung Galaxy S6 Edge 128GB, Samsung Galaxy S6 Edge 64GB, Samsung Galaxy S6 Edge+, Samsung Galaxy S6 Edge+ 64GB
Dochází prostor v úložišti? Může pomoct vymazání mezipaměti. Poradíme, jak na to

Dochází prostor v úložišti? Může pomoct vymazání mezipaměti. Poradíme, jak na to

** Dochází vám v Androidu volné místo? ** Je třeba šetřit, kde se dá ** Nejméně bolestivým krokem je odstranění dočasných souborů

Martin Chroust
PaměťJak...Android
Další vlna podvodných SMS z čísla 2563. Neotevírejte odkaz a nezadávejte žádné platební údaje

Další vlna podvodných SMS z čísla 2563. Neotevírejte odkaz a nezadávejte žádné platební údaje

** Útočníkům první vlna nestačila, na důvěřivé Čechy útočí dál ** Nalákají vás na údajně nezaplacené clo ** Odkaz neotvírejte a podvodníkům rozhodně nic neplaťte!

Martin Chroust
PodvodOchranaSMS
Tohle nám na keynote neřekli. Nové verze systémů od Applu přináší nejen novinky, ale i omezení

Tohle nám na keynote neřekli. Nové verze systémů od Applu přináší nejen novinky, ale i omezení

** Apple předvedl na WWDC působivé novinky ** U některých ale neřekl úplně všechno ** Toto je pět zásadních detailů, které byste měli vědět

Martin Miksa
WWDCiOSSoftware pro mobily
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Recenze tabletu Samsung Galaxy Tab S8 Ultra. Tenhle „drobeček“ se vymyká snad všemu

Recenze tabletu Samsung Galaxy Tab S8 Ultra. Tenhle „drobeček“ se vymyká snad všemu

** Galaxy Tab S8 Ultra je největší tablet od Samsungu ** Je to také největší tablet, který jsme v redakci kdy měli ** Co vše umí tato multimediální bestie od Samsungu?

Martin Chroust
TabletyRecenze
Nejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

Nejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

**V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? **Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. **Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Studie sledovala přesnost chytrých hodinek. V měření kalorií jsou prakticky nepoužitelné

Studie sledovala přesnost chytrých hodinek. V měření kalorií jsou prakticky nepoužitelné

** Chytré hodinky dnes změří spoustu věcí, přeností ale někdy pokulhávají ** Studie se zaměřila na měření spálených kalorií ** Výsledky pro žádné z hodinek nedopadly dobře

Martin Miksa
MěřeníChytré hodinkyApple Watch
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
eSIM dostanete do každého smartphonu. Vypadá jako běžná nanoSIM, má však svou paměť i systém

eSIM dostanete do každého smartphonu. Vypadá jako běžná nanoSIM, má však svou paměť i systém

** Víte, že eSIM dnes může mít úplně každý telefon s Androidem ** Budete jen potřebovat kartičku eSIM.me, která vypadá jako nanoSIM ** Podle její ceny se odvíjí kapacita úložiště eSIM profilů

Martin Chroust
SIMeSIMAndroid
S jakou navigací na dovolenou? Vybrali jsme 7 nejlepších aplikací, které vám ukážou cestu

S jakou navigací na dovolenou? Vybrali jsme 7 nejlepších aplikací, které vám ukážou cestu

** Vybrali jsme sedm nejlepších navigací pro Android a iOS ** Na své si přijdou řidiči, cyklisté i pěší ** Většinu aplikací lze používat zdarma

Karel Kilián
Pro turisty a cyklistyPro řidičeNavigace
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Tohle superodolné monstrum vás dostane vylepšenou termovizí, nočním viděním a laserovým ukazovátkem

Tohle superodolné monstrum vás dostane vylepšenou termovizí, nočním viděním a laserovým ukazovátkem

** Odolné smartphony s logem AGM vždy něčím překvapí ** Nový Glory G1S dostal do výbavy zatím nejlepší mobilní termovizi ** Za zmínku stojí špičková odolnost i integrovaný laser

Martin Chroust
TermokameraZvýšená odolnostSnapdragon