Samsung E2252: dvě SIM a základní funkce [recenze]

Jednoduchý model se dvěmi SIM kartami se bude líbit především nenáročným uživatelům, kteří odmítají přestoupit na dotykové displeje.

Dvousimkové modely jsou u Samsunu v poslední době často vídanou záležitostí. Mezi poslední novinky patří aktuálně prodávaný Galaxy Ace Duos, v poslední době rozšířil dvousimkové řady i Galaxy S Duos. My dnes ale zamíříme na opačnou stranu portfolia. Samsung E2252 nabízí alfanumerickou klávesnici, nedotykový displej a VGA fotoaparát. Pro někoho neskutečně nízké specifikace mohou některým uživatelům bohatě stačit, pojďme se tedy podívat, co zvládne dvousimkový model za necelých třináct set korun.

Klíčové vlastnosti:

  • malý, lehký a kompaktní přístroj
  • rozměrná kurzorová klávesa
  • podpora dvou SIM karet najednou
  • slot pro microSD karty
  • vestavěná svítilna
  • nízká cena

Hlavní nedostatky:

  • lesklý zadní kryt je magnet na otisky prstů
  • k internetu se připojíte pouze přes GPRS
  • fotoaparát má pouze VGA rozlišení
  • chybí klávesa regulace hlasitosti
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tiskové fotografie v maximálním rozlišení.

Malý a jednoduchý

Samsung E2252 je kompaktním zaobleným zařízením o rozměrech 113 x 46 x 13,9 mm s příjemnou hmotností 79 gramů. Telefon je malý, ale díky zaobleným rohům padne velmi dobře do dlaně. Mezi použité materiály patří téměř výhradně plast, snad jen u bočního rámečku můžeme hovořit o pokovené vrstvě. Na čelní ploše je matný, zatímco na zadní je nepochopitelně lesklý, takže se otisků prstů po vybalení z krabice jen tak nezbavíte. Displej telefonu se musel trochu uskromnit. Nabídne úhlopříčku rovné dva palce, při bočních pohledech ale dochází k mírné degradaci barev. Znát je i nižší rozlišení 128 x 160 bodů, na cenové poměry zařízení to ale asi bude stačit. Díky menšímu počtu obrazových bodů jsou některé ikony v telefonu rozmazané nebo lehce neostré.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Samsung E2252 z různých úhlů pohledu.

Chválit naopak musíme hlavní ovládací kříž, směry do stran se ovládají velmi přesně, plusem je i rozměrný potvrzovací střed, který v telefonu otevírá i různé podnabídky. Po jeho stranách jsou umístěny kontextové klávesy, jejichž činnost odpovídá popiskům, které dostávají přiděleny od systému. Levá však často slouží pro výběr, pravá naopak k ukončení aktuální nabídky. Pod nimi uzavírají funkční blok kláves barevně odlišená sluchátka. Mimo svých funkcí k ovládání hovorů slouží zelené pro zobrazení protokolů volání, červeným zapnete telefon nebo se vrátíte z jakékoliv podnabídky přímo do pohotovostního stavu. Klávesnice je pro středně velké prsty dobře uzpůsobena, při psaní však poznáte, že se jedná o levnější model. Horní řada kláves se k ovládacímu bloku přiliš nepřibližuje, spodní řada kláves pak má dobrý odstup od spodní hrany. Pro zamčení přístroje slouží klávesa s hvězdičkou, pro přepnutí mezi dvojicí SIM karet pak slouží dlouhé podržení křížku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klávesnice má slušné odstupy od funkčního bloku a od spodního okraje, psalo se nám na ní poměrně dobře. Přesnou ovladatelností disponuje kurzorová klávesas rozměrným středem, která jasně vystupuje nad povrch.

Boky telefonu jsou poměrně strohé, najdeme na nich jen prostor k provléknutí poutka (telefon je lehký, takže vás na krku příliš tížit nebude) a záslepku standardního micoUSB konektoru. Z pohledu uživatele je nejzajímavější horní hrana, kde se nachází 3,5mm konektor jack sloužící k připojení sluchátek a LED svítilna. Ocenili bychom i vyhrazené tlačítko na její aktivaci, takto ji je třeba softwarově povolit v podnabídkách nebo ji přidat jako zkratku. Zadní stranu okupuje jen zapuštěný VGA fotoaparát a hlavní reproduktor. Pod skořápkou je schována 1000mAh baterie, pod kterou se ukrývají hned dva sloty pro SIM karty. Prestože je vše podmíněno cenou, nenajdeme u telefonu vyhrazené tlačítko pro přepnutí mezi SIM kartami, což je rozhodně škoda.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
MicroUSB konektor poslouží k nabíjení, zadní strana je lesklá, takže počítejte s otisky prstů. Pod baterií jsou umístěny dva sloty pro SIM karty standardních velikostí.

Základní balení nenabídne nic navíc. Je zde umístěna nabíječka a uživatelská příručka. Možností rozšíření máte (datový kabel, sluchátka, paměťová karta), ale je na vás, aby jste si potřebné příslušenství dokoupili.

Nedotyková platforma s minimem inovací

Po prvotním spuštění telefonu vás čeká registrace obou SIM karet, každé z nich můžete přiřadit vlastní název a ikonu. Dále vás uvítá pohotovostní režim se stavovým řádkem zobrazujícím síly signálu jednotlivých SIM, baterii a další stavové symboly. Pohotovostní plochy může zobrazovat jednoduché informace o aktuálním datu a času, v tom případě pak máte aktivní zkratky, které lze umístit na čtyři směry kurzorové klávesy. O ně naopak přijdete, pokud zvolíte inteligentní pohotovostní režim, který nabídne zástupce na vybrané aplikace, hodiny, program na aktuální den, kalendář, náhledy komunitních webů nebo počasí. Pro potvrzování voleb slouží středová nebo levá kontextová klávesa, pravá je doplňková. Většinou vás vrací o úroveň zpět. Hlavní menu je maticové, podnabídky jsou již textové s možností zrychlené číselné volby.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pohotovostní obrazovka, při poslechu hudby se na displeji ukazuje widget s rychlým ovládáním přehrávače, hlavní menu je maticové.

Mezi různá systémová nastavení patří možnost výběru velikosti fontu a barvy při manuálním vytáčení, případně vlastní jas a podsvícení displeje. Zvolit si můžete i animovaný přechod při prolínání nabídek, v konečném důsledku to ale při běžném používání zbytečně zdržuje. V nastavení dále můžete pravidelně zálohovat kontakty, kalendář, úkoly, zprávy a poznámky na paměťovou kartu.

Textové zprávy, telefonování

Dual SIM technologie umožňuje oběma SIM kartám být na příjmu zároveň. Pokud je jedna z nich nedostupná (pokud ji máte manuálně deaktivovanou nebo při hovoru), mohou být hovory přesměrovávány na druhou SIM. Vyzkoušeli jsme několik SIM karet našich operátorů a korektní nastavení vlastních čísel se povedlo pouze u dvojice SIM karet od Vodafonu. Jakmile máte na jedné SIM ustaven hovor, při hovoru na druhou SIM volaná strana dostane hlášku o tom, že volaný právě hovoří. Na vašem displeji se pak zobrazí notifikace o příchozím hovoru, který můžete přijmout. Pokud přepínání mezi kartami nezapnete, bude se při volání na druhou kartu zobrazovat standardní obsazovací tón. 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nastavení funkcionality přesměrován hovorů, registrace SIM karet po jejich vložení. Jednotlivé karty lze v telefonu vypnout, případně lze nastavit jejich automatické přepínání.

Je na vás, kterou kartu zvolíte jako primární, tj. tu, která bude použita pro odchozí SMS zprávy a volání. K přepnutí slouží klávesa s křížkem, aktivní SIM je ve stavovém řádku podbarvená. Můžete to ale poznat již na první pohled, pokud si pro každou z karet nastavíte vlastní schéma nebo pozadí. Pokud byste měli pravidelně přepínat mezi SIMkami (např. pracovní vs. soukromá), můžete přepnutí nastavit na automatiku dle aktuálního času. Maximální hlasitost hovoru je více než dostatečná, pro korekci hlasitosti slouží vertikální směry kurzorové klávesy. Bude-li v nesnázích, je k dispozici funkce falešný hovor, díky které se vám podaří uniknout z potenciálně nevhodné situace. Slouží k tomu tlačítko domů, spustíte jej i při zamknuté klávesnici.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Protokoly volání, telefonní seznam, e-mailový klient, telefonní profily.

Při psaní zprávy standardně píšete SMSku, přidáním objektů se dokáže proměnit na multimediální zprávu. Psát můžete standardně nebo pomocí slovníku T9. Ten rovnou píše bez diakritiky, takže zprávy v konečném důsledku nezkracuje. Doručené zprávy se zobrazují standardně podle času doručení nebo v konverzační podobě v rámci jednoho kontaktu. U nadpisu zpráv je uvedena ikona karty, na kterou byla zpráva doručena. Zprávy lze seřazovat i podle SIM karet. V telefonu dále najdeme e-mailového klienta, který je však trochu do počtu. Samsung E2252 zvládá pouze GPRS, což se hodí akorát na kontrolu hlaviček e-mailů, na stahování příloh zapomeňte. Pokud však internet budete používat, můžete si v nastavení zvolit, která SIM karta se svými odpovídajícími profily bude použita globálně pro data a která případně pro připojení komunikační aplikace ChatOn. Díky ní můžete textově komunikovat s našimi přáteli, kteří mají ve svém telefonu nainstalovánu stejnojmennou aplikaci.

Organizace času, zábava

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Funkcí pro organizaci času a aplikací je spousta. Najdeme zde např. Bluetooth Messenger, aplikaci ChatOn, klienty Facebooku a Twitteru nebo správce souborů.

Organizační funkce nakousneme u opakovaných budíků, nechybí ani kalendář s možností přidávání upomínek s upozorněním. Poznámky poslouží k rychlému zapsání např. nákupního seznamu, úkolům můžete nastavovat důležitost i upozornění, splněné úkoly jsou odškrtnuty fajfkou. V organizéru dále najdeme stopky, časovač  nebo jednoduchou kalkulačku. Převodník si poradí i s měnami, musíte jim ale nejprve nastavit patřičný převodní kurz. Diktafon potěšitelně nahrává do formátu *.mp3, zapnutí svítilny je utopeno až na patnácté pozici v podnabídce, raději bychom tedy na krytu telefonu viděli vyhrazenou klávesu. Naštěstí jsou k dispozici klávesové zkratky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Kalendář, úkoly, jednoduchá kalkulačka, stopky a převodník jednotek a měn.

Mezi doplňkovými aplikacemi najdeme Facebook, Twitter, přihlásit se lze i k chatovacím službám MSN, Yahoo! nebo zvlášť k chatu Facebooku. Vlastní zkratku má i hledání Google nebo Gmail, jedná se však jen o odkazy na webové stránky. Bluetooth messenger poslouží k lokální textové komunikaci ve školních lavicích, defaultní webový prohlížeč má přímo v menu zdatného konkurenta - Javovou Operu mini. Soubory jsou třízeny podle základních podporovaných tipů (obrázky, videa, zvuky, jiné) zbytek souborů (např. na paměťové kartě) je zobrazen standardně jako v počítači. Telefon si poradil až s 16GB microSD kartou, k připojení k počítači existují dva režimy. Přes režim telefon se lze připojit k aplikaci Kies spravující telefon, velkokapacitní úložiště, při kterém se karta zobrazí jako výměnný disk, se hodí pro přenos větších souborů. Při prvním připojení se nevyhnete instalaci ovladačů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Uživatelské rozhraní hudebního přehrávače, nastavení při přehrávání, volby ekvalizéru, FM rádio.

FM rádio si spustíte jen s připojenými sluchátky, můžete z něj dokonce i nahrávat zvukové záznamy, v dnešní době to ale nejžádanější funkčnost rozhodně není. Hudební přehrávač si poradí s populárními „empétrojkami“, hudbu dělí podle názvů alb a interpretů. K dispozici je řada nastavení ekvalizérů i možnost poslechu s nastaveným intervalem, po kterém se reprodukce přeruší. Hudba se přehrává i při zamknutém telefonu, na pohotovostním displeji se pak zobrazí základní ovládací prvky. Pro zabavení jsou v telefonu k dispozici čtyři demoverze her. Fotoaparát pořizuje snímky v maximálním rozlišení 640 x 480 pix, výsledné fotky se hodí snad jen do MMS zpráv, žádnou přehnanou kvalitu od nich nečekejte. Přesto je v telefonu dostupný i jednoduchý editor obrázků.

Ukázkové fotografie:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Nutný základ, dvě SIM k tomu

Samsung v modelu E2252 oživil jednodušší verzi své nedotykové platformy. Některé funkce nebyly dotaženy k dokonalosti, na druhou stranu má telefon vše potřebné, nějaké velké zázraky ale nečekejte. Mimo dvojice SIM karet u něj najdeme microSD kartu, přehraje vám hudbu a v krajním případě vám dovolí se připojit i k internetu přes GPRS. Cílová skupina je ale podle mě úplně jiná, bude se soustředit na funkcionalitu dvou SIM karet a na co nejnižší cenu. Ta se v současně době pohybuje okolo 1300 Kč a jistě bude mít na případnou koupi přístroje nemalý vliv.

Diskuze (5) Další článek: Neslavný konec, nebo velká příležitost? Verzo Kinzo je za 2 879 Kč

Témata článku: Samsung, , , , Samsung E2252, Samsung Galaxy Ace, Samsung Galaxy Ace Duos, Samsung Galaxy S, Samsung Galaxy S Duos, Funkce, Vyhrazené tlačítko, Nedotykový displej, F +, Funkční blok, Nutný základ, Základ, Nesnáze, Automatické přepínání, Vertikální směr, Obsazovací tón, Sam, Sobota, Samsun, Vestavěná svítilna, Zak,