Samsung E1190: malé a vroubkované véčko [recenze]

Samsung oživuje nejlevnější véčkový model. Změny jsou pouze minimální, cenovka zůstává příznivá. Z požadavků ale budete muset slevit.

Véčkové modely jsou v portfoliu Samsungu poměrně stálými zástupci. Většinou se však bavíme o poskrovnu vybavených přístrojích, kde hraje hlavní roli především nízká cena. Testovaný model navazuje na předchůdce E1150, přináší však pramálo inovací. Tou hlavní je zdrsněný povrch, takže na telefonu nebudou ulpívat otisky prstů. Zlepšení se dočkáme i co se týče kapacity telefonního seznamu, vše ostatní zůstává při starém. Véčko se snadno vejde do každé kapsy a oceníte i dlouhou výdrž na jedno nabití, zamrzí absence externího displeje, ale na to si již pomalu zvykáme. 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tiskové fotografie: ve světe se véčko prodává i v černé, fialové a šedé barvě, u nás zatím pouze v červené.

Klíčové vlastnosti:

  • nízká cena
  • kompaktní rozměry
  • dobře ovladatelná klávesnice
  • dlouhá výdrž na jedno nabití

Hlavní nedostatky:

  • málo inovací oproti předchůdci
  • malý displej s hrubým rastrem
  • starší systémový konektor
  • místy zpomalený v nabídkách a při psaní SMS

Graf ceny produktu Samsung E1190 poskytuje server Heureka.cz

Hlavní inovace - vroubkované kryty

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Červeno-černý elegan z přední i zadní části, jednotvárnost narušuje až zásleka systémového konektoru na pravém boku.

Samsung E1190 je véčkový zaoblený model o rozměrech 88 x 44 x 19 mm v zavřeném stavu a hmotnosti 73 gramů. V dlani se trochu ztrácí, svou váhou vás nijak tížit nebude. Z hlediska použitých materiálů je na telefonu nejvýznamější zdrsněný červený plast na čelním i zadním krytu. Nejdou na něm vidět žádné mikroškrábance ani otisky prstů, na které předchůdce tak trpěl. Prostřední díl je vyroben s matného plastu, takže ani zde nevidím žádný problém. Proužek okolo klávesnice je však lesklý, takže se u něj budete často setkávat s otisky prstů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Véčko v rozevřeném stavu, hlavní ovládací prvky a tlačítka klávesnice mají optimální rozměry pro pohodlné ovládání.

Véčko postrádá externí displej, takže pro zjištění zmeškaných událostí jej vždy budete muset rozevřít. To provede podsunutím palce pod horní díl, stačí jej vyklopit zhruba do poloviny, o zbytek se už postará pružina. Hlavním ovládacím prvkem telefonu je kruhová kurzorová klávesa s potvrzovacím středem, které napomáhají dvě kontextové klávesy a sluchátka ovládající hovory. Hlavní klávesa má přesné ovládání a její stisk je jistý. O něco níže plynule navazuje alfanumerická klávesnice. Jednotlivá tlačítka mají poměrně jistý stisk, i když je poznat, že se pohybujeme v oblasti, kde nebyly použity ty nejdražší materiály. Na klávesnici se mi jinak psalo dobře a bez překlepů. Konstrukce je na dobré úrovni, véčko v kloubu nemá žádnou vůli.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Displej má okolo sebe spoustu místa, klidně mohl být větší.

Na opačném dílu najdeme v černém lesklém rámečku vsazený malý, 1,4", pasivní CSTN displej s podporou 65 tisíc barevných odstínů. Rastr displeje je poněkud hrubší, ale na to, co telefon dokáže, vám bohatě postačí. Jen musíte počítat s pomalejším překreslováním při přechodech mezi nabídkami. Nad displejem najdeme ještě reproduktor. Boky jsou poměrně strohé, jen na pravém najdeme prostor pro provléknutí poutka a širší systémový konektor Samsung krytý gumovou záslepkou. V útrobách je ukryta 800 mAh baterie, se kterou telefon vydrží na jedno nabití i týden. Jednoduše proto, že telefon nemá žádné funkce, které by z baterie dlouhodobě ukrajovaly velké porce energie. Budete s ním volat, psát zprávy a můžete využít něco málo z funkcí, kterými disponuje. V případě nízké kapacity baterie můžete aktivovat úsporný režim, který „životnost“ telefonu ještě o něco prodlouží.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
E1190 je opravdu malý telefon, pod baterií narazíme jen na slot pro kartu SIM a na 800mAh akumulátor.

V základním balení mimo telefonu najdeme jen baterii, nabíječku a uživatelskou příručku.

Jen to nejnutnější

Po spuštění vás uvítá plocha s informacemi o datu, čase, síle signálu a zbývající kapacitě baterie. Na pozadí můžete umístit jeden z pěti obrázků v paměti nebo se na něm můžete zobrazovat náhodně jeden z nich. Schémata přebarvují celý vzhled nabídek, k dispozici jsou tři a žádné další do telefonu nedostanete. Manuálně můžete dále upravit jas displeje i jeho kontrast. V pohotovosti vám směry kurzorové klávesy vedou na vybrané funkce v telefonu, pokud si aktivujete na ploše zástupce aplikací, budete mezi nimi kurzorovou klávesou umět přecházet. Kontextová tlačítka vás směrují ke kontaktům a do menu. Hlavní nabídka je maticová, podnabídky již klasicky jen textové s možností zrychlené číselné volby.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pohotovostní obrazovka, vzhled hlavní nabídky u dvou odlišných schémat, ukázka číselné volby v podnabídkách.

Telefonní seznam pojme na jeden tisíc vícepoložkových záznamů, při vytváření nového kontaktu je možno mimo jména a několika čísel přidat i vyzvánění nebo obrázek volajícího. Vyhledávání v seznamu probíhá postupným psaním v horní liště. Na vyzvánění můžete použít předpřipravené melodie ve formátech MID a MP3, při maximální hlasitosti telefon uslyšíte i v hodně hlučném prostředí. S kvalitou a maximální hlasitostí zvuku během hovoru jsem byl nad míru spokojen, protože však chybí boční klávesy regulace hlasitosti, musíte zvuk nastavovat kurzorovou klávesou ve vertikálních směrech. V telefonu nalezneme i funkci Falešný hovor, která vám můžete pomoci dostat se z nepříjemné situace. Aktivuje se delším podržením směrů dolů, při aktivaci tedy musíte mít véčko rozevřeno. Pokud vás bude otravovat nějaké neznámé číslo, můžete jej přidat do seznamu automaticky odmítaných.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vytváříme nový kontakt, vyhledávání v seznamu, průběh hovoru, hlasitost hovoru na maximu.

Pro všechny zprávy (doručené, koncepty, odeslané) je souhrnně připraveno pět set pozic. Při vytváření nové textovky na displeji vidíte, na kolik dílčích celků se odeslaná zpráva rozdělení. Jste informování i o počtu naspaných znaků, ale trochu ošemetně se odečítá od číslovky 918. Psát můžete klasicky nebo s využitím slovníku T9. Pokud nastavíte jazyk jako Abecedu GSM, bude prediktivní slovník odesílat zprávy bez diakritiky. Při psaní se jí však nevyhnete. Zprávy od nechtěných čísel pak můžete s klidným svědomím blokovat. Pro hovory i zprávy souhrnně platí, že všechna nastavení zvuků, vibrací a melodií provedete při úpravě aktuálně nastaveného profilu. K dispozici jich je celkem osm, téměř každý je plně customizovatelný. Mezi  profily musíte přepínat manuálně, jen pro tichý režim existuje klávesová zkratka - delší podržení křížku v pohotovostním stavu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nabídka zpráv, píšeme novou textovku, zprávy budou odeslány bez diakritiky, čtení doručené SMS.

Zbývající funkční nadílku můžete spočíst na prstech jedné ruky. V telefonu je připraven kalendář, do kterého můžete vkládat textové položky, upozorňovat ale neumí. Dále můžete vytvářet poznámky, aktivovat opakované budíky do nejmenších detailů (včetně prodlevy po odložení či maximálním počtu opakování budíku) nebo si zahrát hru Luxor Quest. Telefon však nepodporuje Javu, takže to bude první a zároveň poslední hra, kterou si na telefonu pustíte.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Budíky, nabídka aplikací, vestavěná „svítilna“, hrajeme hru Luxor Quest.

O interní paměti ani nemá smysl mluvit. Telefon nenabízí ani správce souborů, takže můžete počítat jen s předpřipraveným mobilním obsahem. Funkční nabídku telefonu doplňují Aplikace, ve kterých se ukrývá jednoduchá kalkulačka, převodník jednotek a měn, časovač, stopky a baterka, což není nic jiného, než využití maximálního jasu displeje v praxi.

Jednoduchost především

Jak již bylo zmíněno výše, Samsung E1190 je hlavně malý, levný a jednoduchý telefon. S véčkem si kvalitně zavoláte, napíšete zprávy, zaznamenáte do něj nákupní seznam a dokáže vás přesně vzbudit. S ničím více nepočítejte, ono v tak nízké cenové hladině to ani není třeba. Ruku na srdce, co více by jste si přáli od telefonu, který stojí 890 Kč?

Diskuze (3) Další článek: Vyhráli jste. Vodafone nakonec data nezastaví

Témata článku: Samsung, Recenze, Véčko, Samsung E1190, Vestavěná svítilna, Vybavený přístroj, Samsun, Neznámé číslo, Odeslaná zpráva, Ruby, Mobilní obsah, Nový kontakt, Přesné ovládání, Pružina, Klávesová zkratka, Kurzorová klávesa, Celý vzhled, Nejmenší detail, Hlavní inovace, Sam, Zdrsněný povrch, Mobilní telefony véčka na Heureka.cz
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Výrobci upouštějí od testování v Dxomark. Pokud nemá telefon šanci na první místo, nestojí to za to

Výrobci upouštějí od testování v Dxomark. Pokud nemá telefon šanci na první místo, nestojí to za to

** Mobilní výrobci přestali Dxomarku posílat telefony na testování ** Výsledky DXO se stále používají, tak v čem je problém? ** Pokud nemá telefon šanci na první místo, testování se nevyplatí

Martin Chroust
FotomobilyDxOMarkFocení mobilem
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby
David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme 15 tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián
Mapy.czMapyTipy
Xiaomi Mix Fold 2 je skládačka s tenkým tělem. Skvělou výbavu podtrhuje fotoaparát Leica

Xiaomi Mix Fold 2 je skládačka s tenkým tělem. Skvělou výbavu podtrhuje fotoaparát Leica

** Xiaomi představilo svůj druhý skládací smartphone ** Vylepšil co mohl, dostal nový typ displeje a fotoaparát Leica ** Zatím je dostupný pouze v Číně

Martin Miksa
Skládací konstrukceLeicaVlajková loď
Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

** Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty ** Vlajkové modely jsou skoro jistota, dobře fotí ale i levnější přístroje ** Po kterých fotomobilech byste měli aktuálně sáhnout?

Jan Pánek
FotomobilyVýběry
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Jak reklamovat vyúčtování? Částku je potřeba nejdřív zaplatit, potom teprve podat námitku

Jak reklamovat vyúčtování? Částku je potřeba nejdřív zaplatit, potom teprve podat námitku

** Zahájení reklamace nemá odkladný vliv na uhrazení platby ** V případě nespokojenosti s vyřízením reklamace pomůže ČTÚ ** Vše je lepší řešit písemně a hlavně si hlídat lhůty

Jan Láska
VyúčtováníOchrana spotřebiteleReklamace
Srovnávací test výdrže baterie 120Hz telefonů. Jasné vítězství iPhonu, první se vypl Samsung s největší baterií

Srovnávací test výdrže baterie 120Hz telefonů. Jasné vítězství iPhonu, první se vypl Samsung s největší baterií

** Malá baterie Flipu a velký displej Foldu jsou velké nevýhody ** Naproti jim však jde energeticky efektivnější čipset od Qualcommu ** Obě nové skládačky tak v testu výdrže příjemně překvapily

Martin Chroust
VýdržSrovnání