Samsung E1081T: pan nejlevnější [recenze]

Malý a jednoduchý telefon za 277 Kč u Vodafonu je dobrou investicí, pokud máte zájem jen o volání a zprávy. Svítilna je bonusem.

Samsung E1081T je nejlevnějším telefonem v portfoliu Samsungu a jedná se i o jeden z nejlevnějších telefonů na českém trhu. Častokrát se nám pod články objevují komentáře lidí, kteří si stěžují na to, že chtějí s telefonem jen volat a psát zprávy. Konečně se tedy zavděčíme i těmto čtenářům. Při posuzování funkčnosti telefonu mějte na paměti, že jeho koncová cena u Vodafonu, který telefon nabízel bezkonkurenčně nejlevněji, činila 277 Kč i s poštovným zdarma. V současné době už telefon seženete jen na volném trhu, u operátora Vodafone se přestal prodávat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Samsung E1081T na tiskových snímcích

Klíčové vlastnosti:

  • velmi nízká cena
  • dobře ovladatelná klávesnice, poměrně velké klávesy
  • výdrž pět dní na jedno nabití
  • jednoduché uživatelské rozhraní
  • vestavěná svítilna
  • mobilní stopař

Hlavní nedostatky:

  • nekvalitní displej s pomalejším překreslováním dělá „duchy“
  • malé rozměry displeje
  • starší systémový konektor
  • minimum funkcí

Graf ceny produktu Samsung E1081 Guru poskytuje server Heureka.cz

Pasivní displej s pomalým překreslováním

Samsung E1081T je telefonem klasické konstrukce o rozměrech  107 × 46 × 14 mm a hmotností 64,5 gramů. Telefon je poměrně malý a lehký, přesto se v ruce drží příjemně. Zařízení je celé vyrobeno z plastu, na čelní straně okolo displeje a klávesnice se však jedná o plast lesklý, takže na něm budou často ulpívat otisky prstů a bohužel i mikroškrábance půjdou poměrně dobře vidět. Na boky přístroje byl použit matný plast, zadní kryt je pak vyroben ze zdrsněného lesklého plastu. Jsem rád, že otisky na zadním krytu nejsou moc nápadné. Dílenské zpracování je výborné, nikde nic nevrže a plasty na sebe navazují bez větších mezer.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
První pohled na telefon naznačuje, že by se klávesnice mohla dobře ovládat, displej je ale poněkud malý. Na lesklém plastu, od kterého se odráží bílé osvětlení, jsou již po vybalení z krabice patrné mikroškrábance. A bude hůř...

Na čelní straně a uvnitř stříbrného rámečku najdeme 1,43" CSTN zobrazovač s rozlišením 128 x 128 obrazových bodů a podporou 65 tisíc barev. Displej je pasivní a má poměrně špatné pozorovací úhly, díky pomalému překreslování budete občas na zobrazovači potkávat „duchy“. Na druhou stranu je použitý displej logickým vyústěním ceny, za kterou se telefon prodává. V jednu chvíli můžete mít na displeji zobrazeno až pět řádků textu a dva informační řádky. Automatické čidlo regulace jasu chybí, displej však můžete upravit uživatelským nastavením. K dispozici je volba jasu displeje, kontrastu, doba podsvícení po stisku poslední klávesy a nebo nastavení, kdy má být osvětlení klávesnice zapnuto. Nastavit můžete i časový interval, ve kterém bude klávesnice zářit, resp. kdy si přejete, aby svým podsvícením neoslňovala. Při zamknuté klávesnici zobrazuje displej aktuální datum, čas a případné zmeškané hovory a nepřečtené zprávy.

Svítilna se aktivuje klávesou nahoru

Na stříbrnou linku hned navazují hlavní ovládací prvky v čele se šestiúhelníkovou kurzorovou klávesou s potvrzovacím středem. Ovládá se mi poměrně dobře, na každý směr je k dispozici plocha akorát na stisknutí palce. Středem můžete potvrzovat nabízené volby, v pohotovostním stavu můžete jednotlivým směrům nastavit zkratku na vybrané funkce telefonu. Dlouhým podržením směru nahoru je defaultně nastavena aktivace svítilny. O doplňkové ovládání se starají dvě kontextové klávesy, jejichž funkce závisí na jejich aktuálních popiskách. Barevně odlišená sluchátka slouží k obsluze hovorů. Alfanumerická klávesnice nabízí poměrně velké a dobře ovladatelné klávesy. Psát bez překlepů budou moci i lidé s většími prsty.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nejzajímavější prvky po stranách - LED dioda, prostor pro provlečení poutka a šuplíček kryjící systémový konektor.

Po bocích telefonu nenajdete nic důležitého, jen na levém se pod posuvným šuplíčkem, který se už tolikrát osvědčil, ukrývá systémový konektor pro nabíjení a připojení sluchátek. Jedná se o starší proprietální konektor Samsung, ale je to vlastně úplně jedno. USB kabelem by jste do malé interní paměti nic nedostali a díky absenci hudebního přehrávače a rádia jsou sluchátka nadbytečným doplňkem. Horní hrana disponuje otvorem pro provlečení poutka a pověšení telefonu na krk. Najdeme zde i svítilnu, která se bude hodit při nočních návratech z hospod a diskoték. Pro základní orientaci dokáže osvětlit i středně velkou místnost.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
LED dioda dokáže osvětlit i středně velkou místnost.

Pro odsunutí zadního krytu je třeba vynaložit větší sílu, pod skořápkou se ukrývá 800mAh baterie, která zaručí při běžném využívání (cca 15 minut volání a několika zpráv denně) výdrž okolo pěti dní, což je na levný telefon poměrně slušný údaj. Nabití z úplně vybité baterie do maxima je otázkou dvou a půl hodin.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Na zadním krytu občas ulpívají otisky prstů, pro lepší držení telefonů je zdrsněn.

V základním balení se pak nachází zmiňovaná baterie, telefon, nabíječka a uživatelský manuál. Ten je vůbec nejtenčí, jaký jsem mohl kdy vidět, je to však přímo úměrné funkcím, kterými testovaný model disponuje.

Devět ikon a nic víc

Na pohotovostní ploše najdeme mimo stavového řádku s indikátorem stavu baterie, signálu a vybraného profilu ještě aktuální čas velkým fontem, datum a název mobilního operátora. Na pozadí může být zobrazen jeden ze tří statických obrázků nebo se na něm mohou všechny rovnoměrně střídat. Do hlavní nabídky se dostaneme levou kontextovou klávesou, nabídka se skládá z devíti grafických ikon, aktuální je zvětšena a podbarvena v závislosti na použitém barevném schématu. Celkem jsou v telefonu k dispozici hned tři, další doinstalovat nelze. Podnabídky jsou již klasicky textové, číselná volba (zrychlené ovládání čísly podle pozic v nabídkách) funguje už od základního menu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pohotovostní obrazovka, hlavní menu a procházení telefonním seznamem.

Pro vícepoložkové kontakty je připraveno 500 pozic. Mimo jména a několika čísel lze přidat vyzváněcí melodii, faxové číslo nebo doplňující poznámky. Kontakty můžete zobrazovat současně ze SIM i z telefonu. Vyhledávání probíhá postupným psaním na jehož základě se vám roluje seznam validních kontaktů. Nastavení vyzváněcího tónu provedete v jednom z osmi předpřipravených profilů, vybrat si můžete mezi deseti *.MID melodiemi. Při vytáčení telefon informuje o aktivaci podmíněného přesměrování, nemusíte se ale bát, nic se na cílové destinaci hovoru nemění. Při příchozím volání může telefon vibrovat spolu s melodií nebo mohou fungovat oba způsoby upozornění samostatně či v postupně zesilující podobě. Hlasitost hovoru mi přišla dostatečná, kvalita hovoru místy pokulhávala, ale pořád se držela ve slyšitelných mezích. Protože chybí klávesy pro regulace hlasitosti, nastavujete ji kurzorovými klávesami pro směry nahoru a dolů. V průběhu hovoru můžete aktivovat i hlasitý odposlech.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zmeškaná událost se objeví na displeji hned po odemknutí klávesnice, falešný hovor a nastavení blokování čísel.

Informace o zmeškaném hovoru nebo nepřečtené SMS se na displeji zobrazí hned, jakmile odemknete klávesnici. Protokoly volání dělí hovory na zmeškané, přijaté a odchozí včetně doby trvání hovorů. Případné nežádoucí volání můžete filtrovat seznamem blokovaných čísel, pokud sami naopak potřebujete s omluvou odejít stranou, je zde připraven falešný hovor. Pro jeho aktivaci slouží dlouhé podržení klávesy dolů.

Zprávy a zbytek hlavní nabídky

Pro textové zprávy je v telefonu připraveno 300 slotů, nehledě na to, jakými zprávami svěřený prostor zaplníte (do kvóty se počítají doručené, odeslané i rozepsané). Editor zpráv je jednoduchý, při psaní je k dispozici až pět řádků textu. V horní části displeje vidíte, kolik znaků ještě můžete napsat, odečítání však začíná u krajně nesympatické číslovky 918, takže se raději řiďte údajem o tom, na kolik zpráv se výsledná textovka rozdělí. Psát můžete klasicky nebo pomocí prediktivního slovníku T9. Píše bez diakritiky, mezi jednotlivými nabízenými slovy procházíte směry nahoru a dolů. Pokud telefon slovo nezná, můžete jej do slovníku manuálně přidat. Při čtení zpráv je k dispozici opět pět řádků textu, font nikterak zvětšit nelze. Potvrzení o doručení zprávy se signalizuje jako samostatná doručená zpráva, můžete ji však jedním kliknutím rychle odstranit. Filtr dokáže zachytit zprávy až od deseti čísel, které si nepřejete číst - takto získané SMS jsou ihned smazány. Díky zámku soukromí si na telefonu můžete nastavit heslo, bez kterého se případný narušitel nedostane do zpráv, hovorů ani do telefonního seznamu. Telefon nepodporuje odeslání ani příjem MMS zpráv.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Píšeme zprávu, čteme zprávu, do paměti jich uložíte maximálně 300.

Organizační funkce jsou rozprostřeny napříč celou hlavní nabídkou, kalendář v měsíčním náhledu je však pouze pasivním elementem, vkládání nových událostí nepodporuje. K dispozici jsou alespoň poznámky o maximální délce sedmdesáti znaků, do paměti jich uložíte maximálně deset.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Časovač, budíky a profily.

Kalkulačka nabídne pouze základní počty, časovač a stopky asi není třeba blíže představovat. Nechybí zde ani převodník jednotek a již zmiňovaná softwarová aktivace svítilny. Budíků je k dispozici hned pět a mohou být i opakované, telefon vás samozřejmě vzbudí i při vypnutém telefonu. Je třeba ale graficky rozeznat aktivovaný a deaktivovaný budík v závislosti na zobrazených grafických symbolech.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Kalendář bez možnosti vkládání událostí, poznámka a nastavení zabezpečení  

Aby jste se pojistili při případné ztrátě nebo odcizení telefonu (netroufám si odhadnout, jak moc bude tato hrozba pravděpodobná), můžete aktivovat mobilního stopaře. Jakmile si do telefonu vloží nový držitel svoji SIM, může být až na dvě čísla odeslána SMS zpráva a vy tedy budete vědět číslo toho, kdo používá váš mobilní přístroj.

Pro koho je vlastně určen?

Suma sumárum, E1081T je základní model Samsungu oproštěn od veškerých výdobytků moderní doby. Ti, kteří prahnou po jednoduchosti a nízké ceně, tak konečně mají své želízko v ohni. Pro koho bych však testovaný model doporučil? E1081T bude ochotně zastupovat váš hlavní telefon na cestách, na kterých by mohl přijít k úhoně (typicky výjezd na kole, cesta do hospody a zpět, ...). Rád zastoupí pozici náhradního telefonu, případně druhého telefonu se soukromou/pracovní SIM kartou. Bohatě bude stačit malým dětem, o kterých chtějí mít rodiče neustále přehled. A pokud jej potomci ztratí, pak vás může hřát na mysli, že pořizovací částka nebyla nikterak závratná. I když jsem klávesnici v testu nabízel i starším lidem, díky malému displeji je pro ně telefon téměř nepoužitelný. Tak jako tak, zařízení splňuje to, co jsme od něj před testem očekávali. Umí volat a psát zprávy, všechno ostatní je bonusem, vestavěná svítilna dokonce příjemným překvapením.

Diskuze (16) Další článek: Apple iPad má dva roky. Daří se mu čím dál víc

Témata článku: Samsung, , , Samsung E1081T, Nový držitel, Náhradní telefon, Sam, Zmeškaná událost, Velký font, Stopař, Pán, Jednotlivý směr, Samsun, Pan, Aktivace svítilny, Podmíněné přesměrování, Kvóty, Šestiúhelník, Svěřený prostor, Běžné využívání, Vestavěná svítilna, Proprietální konektor, Hlavní telefon,