Samsung chce do roku 2030 vysbírat 10 milionů tun elektroodpadu. Pomůže si i výkupní akcí při koupi nových zařízení

Chytré telefony jsou nejčastěji obměňovaným „elektrospotřebičem“ na světě. Jen v loňském roce se prodalo více než 1,3 miliardy telefonů. Současně však více než 5 miliard chytrých telefonů figuruje v kolonce „elektroodpad“. Problém je zejména to, že starší telefony často leží doma v šuplíku jako „náhradní telefony“, často však pouze zabírají místo. Smartphony obsahují velké množství vzácných kovů, takže jejich recyklace rozhodně má smysl. Opětovného využití součástek a materiálů se však dočká jen 10 procent vysloužilých mobilů.

Klepněte pro větší obrázek
Toto jsou komponenty Samsungu Galaxy S24 Ultra, které jsou částečně vyrobené z recyklovaných materiálů

Zbytek telefonů si dokonce necháme v rozbitém či nefunkčním stavu, a místo recyklace je často přímo vyhodíme. Z telefonů se dá získat až 11 druhů kovů pro další výrobu telefonů. Z recyklace však pochází pouze 1 % vzácných kovů při výrobě nových telefonů. Samsung tomu jde naproti v rámci vlastní ekologické iniciativy, díky které začíná u smartphonů používat stále větší podíly recyklovaných materiálů.

Do roku 2030 až 10 milionů tun e-odpadu

Řada Galaxy S24 je první, ve které Samsung využívá recyklovaný kobalt a další vzácné prvky. Boční tlačítka jsou minimálně z 10 % vyrobena z recyklovaného plastu. Přední a zadní sklo je zhruba ze čtvrtiny vyrobeno z recyklátu. U reproduktorů je minimálně ze 40 procent použita recyklovaná ocel. Galaxy S24 Ultra využívá v různých komponentách 28 % recyklovaného hliníku, u zbývající dvojice se můžeme bavit o 30% podílu recyklovaného hliníku u kroužků zadních fotoaparátů.

Baterie pro Galaxy S24 Ultra obsahují 50 % recyklovaného kobaltu, u Galaxy S24+ je to 10 %. Magnety v reproduktorech jsou vyrobeny kompletně z recyklátu, což platí i pro základních papírových krabičkách telefonů. Samsung chce do roku 2030 shromáždit 10 milionů tun elektroodpadu, a pomoci mu v tom má i výkupní program. K odprodeji starého telefonu přidá výkupní bonus na nákup nového high-end telefonu nebo tabletu.

Jak využít výkupní akci

  1. Kupte nový telefon řady Galaxy S24 nebo tablet řady Galaxy Tab S9.
  2. Zaregistrujte se do kampaně na odkup starého zařízení na www.novysamsung.cz.
  3. Dokončete výkup svého starého zařízení (starý telefon či tablet můžete poslat bezplatně kurýrem či ho odevzdat na jednom z mnoha podacích míst).
  4. Peníze za zaslané staré zařízení vám budou vyplaceny po dokončení kontroly starého modelu. Výkupní ceny a bonusy najdete zde.
  5.  Pokud se rozhodnete pro nákup nového telefonu přímo ve značkové prodejně Samsung nebo v prodejnách Mobil Pohotovost, starý telefon vám rovnou vykoupí a vy získáte bonus na místě bez nutnosti registrace a čekání.
Diskuze (1) Další článek: Zkusili jsme používat Android za dva tisíce korun. Překvapivě to šlo, ale musíte pečlivě vybírat

Témata článku: , , , , , , Telefon, Milión tun, Starý telefon, Kovy, Tuna, Nové zařízení