Samsung C3520: růžová exploze [recenze]

Růžové véčko asi v očích mužů neuspěje, ženy se však mohou radovat. Atraktivní barva, velký displej a klávesy, na kterých si (snad) nezlomí nehty.
Kapitoly článku

Klasické prostředí

Klasickou nedotykovou platformu, kterou u Samsungu s obměnami vídáme již nějaký ten pátek, samotný výrobce nazval Paragon UX. Pyšní se rychlostí nalezení a uskutečnění všech zamýšlených úloh, ale nejprve se pojďme podívat na pohotovostní obrazovku. Na té může být zobrazena statická tapeta, přes kterou se může vykreslovat datum a čas nebo rovnou jakási varianta aktivního pohotovostního režimu, do kterého si můžete umístit zkratky na aplikace, oblíbené kontakty, události na aktuální den, kalendář či zástupce klientů Facebooku, Twitteru nebo informace o počasí. V posledních třech případech ale bude nutná podpora internetového připojení. Sám telefon tuto informaci signalizuje v horní stavové liště. Maximálně se zde dočkáme písmena E indikující EDGE. Pouhá jeho přítomnost znamená modrý čtverec, využíváním internetu se zbarví do červena. Na stavovém řádku nalezne uživatel mj. i informace o signálu, profilu nebo stavu baterie.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Aktivní pohotovostní režim, přehrávání hudby na pozadí, hlavní menu, podnabídky v textové podobě, nastavení zobrazování.

Pokud na aktivní pohotovostní režim zanevřete, můžete všem směrům kurzorové klávesy nastavit zkratky na vybrané funkce, klávesa s křížkem slouží k rychlému aktivování tichého profilu. Na výběr jich v telefonu celkem máte hned šest, téměř každý je pak plně upravitelný co se týče hlasitostí oznámení, melodií, tónu tlačítek a vibrací. Hlavní nabídka se zobrazuje v rolovatelné matici devíti ikon, defaultní uspořádání můžete manuálně pozměnit tak, aby se např. v první dvanáctce aplikací zobrazovaly ty, které nejvíce používáte. Podnabídky jsou vždy textové s možností číselné volby, pokud si pamatujete čísla jednotlivých položek, můžete se do dané nabídky dostat velmi rychle. V rámci vizuálních úprav systému je možno vybírat mezi dvěmi styly a třemi velikostmi písma, u největšího ale oproti střednímu nevidím žádný převratný rozdíl. Upravit lze i barevnost cifer při vytáčení, jas displeje v pěti krocích (čidlo automatické regulace není přítomno) nebo animované přechody. Ty spíše jen zdržují a moc mým očím nebyly příjemné, můžete je ale s klidem nechat vypnuté. V telefonu najdeme i trojici připravených schémat, další do telefonu bohužel nedostanete.

Po připojení k počítači se nainstalují ovladače, interní 32 MB paměť se ukáže jako výměnný disk, to samé se stane i s paměťovou kartou. Telefon neměl problém rozpoznat ani 16GB microSDHC kartu. Pro správu telefonu slouží aplikace Samsung Kies, můžete v ní mj. i aktualizovat verzi firmwaru v telefonu nebo spravovat multimediální soubory. V základní balení najdete mimo telefonu a baterie jen nabíječku a uživatelský manuál.

Volání, zprávy, organizace času

Při vytváření nového kontaktu v telefonním seznamu můžete položce přidat i e-mail, skupinu, vlastní vyzvánění, obrázek a další více či méně potřebné podrobnosti. Mějte ale na paměti, že jste omezeni celkovým počtem kontaktů, který nesmí překročit jeden tisíc. Kontakty můžete řadit do skupin za účelem hromadné korespondence, případně je můžete zařadit mezi oblíbené. V seznamu můžete vyhledávat postupným psaním, případně je můžete ručně vyhledat z pohotovostní obrazovky. stačí zadat počáteční cifry a stisknout hledat. Protokoly se dělí na hovory (zmeškané, ochozí, příchozí) a zprávy (odeslané, přijaté). V průběhu hovoru je na pozadí slyšitelný jemný šum, přesto je dobře rozumět. Maximální hlasitost je na slušné úrovni, můžete využít i hlasitý odposlech. V nabídce najdeme i falešný hovor, který vám pomůže dostat se z nezáviděníhodné situace, kdy se vám telefon rozezvoní falešným hovorem s udaným jménem a číslem. Problém je ten, že pro aktivaci falešného hovoru je pevně nastaven směr kurzorové klávesy dolů, takže v zavřeném stavu véčka v kapse falešné volání nijak neaktivujete.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Protokoly volání, kontakty, skupiny, oblíbené kontakty - delším podržením v pohotovostním režimu vytočíte kontakt pod daným číslem.

Telefon si poradí s klasickými textovými i multimediálními zprávami. Editor je jednotný, přidáním multimédií se zpráva změní na MMSku. Doručené zprávy se mohou zobrazovat chronologicky nebo podle konverzací. Do interní paměti jich uložíte maximálně 300. Při psaní si můžete dopomoci i slovníkem T9, vždy máte přehled, na jaký počet dílčích zpráv se SMS rozdělí. V telefonu najdeme i e-mailový klient, můžete si vybírat z předpřipravených účtů Live, Hotmail, Gmail nebo jiným účtem třetí strany. Stačí vložit uživatelské jméno a heslo a účet je nastaven.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Menu zpráv, vytváříme novou textovku, doručené zprávy ve formě konverzací a individuálního zobrazení. Velikost textu zprávy lze zvětšit pomocí kontextového menu.

O organizaci času se stará kalendář s opakovanými událostmi, úkoly a poznámky. V telefonu dále nechybí stopky, časovač, jednoduchá kalkulačka a převodník měn a jednotek. Diktafon nahrává hlasové úryvky ve formátu MP3, omezeni jste jen velikostí zbývající paměti v telefonu nebo na paměťové kartě. Internetový prohlížeč je jednoduchý a v souvislosti s EDGE bude případně sloužit maximálně na základní navigaci po mobilních webech (s prefixem m, např. m.mobilmania.cz), na žádné velké brouzdání to rozhodně nevidím. Pokud plánujete internet využívat na stálo, je zde připraven ActiveSync a vzdálená synchronizace se serverem, v opačném případě můžete zálohovat kontakty, zprávy, kalendář, úkoly a poznámky na paměťovou kartu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Kalendář, budíky, vytváření nového úkolu do seznamu úkolů, píšeme novou poznámku.

V telefonu najdeme i další komunikační kanály, jedná se o klienty instant messengerů Live, Yahoo a Gtalk, nechybí ani aplikace pro Facebook a Twitter. Communities jsou jen zkratky na webové verze komunitních webů. Pokud chcete komunikovat s blízkým okolím, můžete využít vestavěný Bluetooth messenger, který posílá zprávy kolegům ve vzdálenosti zhruba do deseti metrů. Pro školní prostory ideální, jinak nepoužitelné.

Hudba a fotoaparát

Hudební přehrávač třídí skladby podle několika kritérií. Na pozadí se při přehrávání mohou přes obrázek alba zobrazovat vizualizace. Součástí nastavení je i několik voleb ekvalizéru, hudbu můžete poslouchat i na dobrou noc - po stanoveném intervalu se může vypnout. Kvalita hudby je přímo úměrná ceně telefonu, cílová skupina bude určitě potěšena. Skladby si můžete ukládat na paměťovou kartu, bude ji ale třeba dokoupit. FM rádio bude zpočátku problém, protože bez sluchátek se nespustí a sluchátka, jak již víte, v základním balení chybí. Budete je také muset dokoupit, jakmile tak učiníte budete moci z rádia nahrávat hudební úryvky ve formátu MP3, které můžete dále poslouchat nebo je nastavit jako vyzvánění.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Hudební přehrávač, obrázek alba na pozadí, nastavení přehrávání i s ekvalizérem, rádio zahraje jen se sluchátky, fotografie lze po vyfocení v telefonu hned upravit.

Telefon podporuje Javu, takže do něj můžete doinstalovat kompatibilní aplikace pro jeho rozlišení displeje. Nezáleží na tom, zda se jedná o hru nebo aplikaci, vždy bude zobrazena v nabídce Hry a další. Fotoaparát moc velkými možnostmi nastavení neoplývá, najdeme zde snad jen vyvážení bílé barvy, samospoušť a noční režim. Asi již tušíte, že od low-endového véčka nemůžeme čekat žádné fotografické zázraky. Vyfocené snímky si budete prohlížet na displeji nebo je nastavíte jako pozadí, veškerá další činnost s nimi by byla kontraproduktivní. Vyfocené snímky můžete zkrášlit a upravit ve vestavěném editoru obrázků, ten se povedl. Nabízí poměrně velký počet úprav a efektů.

Ukázkové fotografie:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Závěrem

Samsung C3520 je sympatické véčko, které však do portfolia hloupých Samsungů nepřináší žádné inovace. Do karet mu hraje růžová barva, která se bude líbit dámskému osazenstvu, a také nízká cena. Za necelých 1800 Kč dostanete telefon s tím nejdůležitějším, v případě vašeho zájmu můžete jeho funkčnost vylepšit dokoupením sluchátek a paměťové karty. Nenáročné dámy, tento model je určen právě pro vás, pánové, podívejte se raději po alternativním černém Samsungu C3560, které jsme již na SamsungManii testovali.

Kapitoly článku

Témata článku: Samsung, , , , Samsung C3520, Samsung C3560, Informační displej, Sam, Zhasnutý displej, Klasické prostředí, Vyhrazená klávesa, Ostatní objekt, Samsun, Barevné zpracování, Vysouvací konstrukce, Rozevření, Rádiové vysílání, Široké okolí, Protější díl, Vzácný jev, Ovládací klávesa, Ochoz