Když se sejdou dva modely Samsung Galaxy S III, lze vyzkoušet datový přenos S Beam. K tomu si ukážeme standardní Android Beam a porovnáme funkčnost.
Telefony s Androidem Ice Cream Sandwich a NFC čipem mají v systému přidanou položku Android Beam. Jedná se o sdílení dat dotykem dvou zařízení (obvykle zadními stranami, kde je NFC čip). V případě Android Beamu je pro párování použito NFC, které se také stará o následný přenos dat. Technologie je určena pro přenos dat malého objemu, typicky se jedná o sdílení navštívených stránek z prohlížeče, videí z YouTube, kontaktních informací a dalších dat. Maximální rychlost přenosu se udává do 400 Kbps, je navíc třeba aby obě zařízení NFC měla Android Beam povolený v nastavení a samozřejmě zapnuté NFC.

S Beam na prezentačních fotografiích Samsungu
Samsung si pro dotykové sdílení souborů připravil vlastní řešení pod názvem S Beam, které je zatím dostupné pouze u modelu Galaxy S III. Pro uživatele to znamená, že jej zatím mohou využít pouze při interakci s jiným Galaxy S III. Jaký je mezi oběma řešeními rozdíl? S Beam je primárně určen pro přenášení velkých souborů, např. dokumentů, videí, fotografií nebo hudby. Párování zařízení opět probíhá přes NFC, tady platí to samé, co jsem zmiňoval výše, jen musí být aktivována položka S Beam (současná aktivace obou „Beamů“ na škodu není, nenahrazují se, ale vzájemně se doplňují).
Samotný přenos dat ale již automaticky probíhá přes Wi-Fi Direct. Mezi našimi modely Galaxy S III jsme přenášeli film zhruba o velikosti 2,2 GB s rychlostí 3,7 MB za vteřinu, doba přenosu se pohybovala okolo deseti minut. Pokud budete přenášet krátké videoklipy, hudební soubory nebo jiná data, ne tak velká, bude přenos hotov za několik vteřin. Podívejte se s námi na video, na kterém si ukážeme obě řešení sdílení dat přes NFC v praxi: