Reportáž: Vývojová centra Samsungu v USA jsou jako cukrárna, která chrlí úžasné technologie

  • Navštívili jsme 3 centrály Samsungu na západním pobřeží USA
  • Samsung vyvíjí samořídící auta a komunikační technologie 5G
  • Nakoukli jsme pod pokličku toho, jak se navrhuje design chytrých hodinek a náramků

Po skončení veletrhu CES jsme se zúčastnili tour po tzv. Samsung West Coast Facilities. Na západním pobřeží USA jsme viděli kampus pro výzkum a inovace, druhá pobočka odhaluje a podporuje startupy a třetí (ta nejzajímavější!) se stará o design chytrých hodinek a náramků.

Samsung Design America

Nejzajímavější zastávkou byl Samsung Design America (SDA) v San Franciscu. Je to jedno z designových center firmy, další jsou v Londýně, Dillí, Pekingu, v Latinské Americe a v Japonsku. Každé má unikátní pohled na design vzhledem k místní kultuře, pobočky při návrhu spolupracují a soupeří.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Pobočka SDA nám představila základní proces při návrhu vzhledu zařízení

Z centrály (Corporate Design Center v Jižní Koreji) dostanou pobočky zadání, které zpracují a pak jsou návrhy hodnoceny. Pokud některý zaujme, následují setkání s inženýry a ladí se design s ohledem na očekávaný hardware. Spousta návrhů končí v koši, jen hrstka se dočká výroby. SDA měla blízko k dřívějšímu prezidentovi Samsung, JK Shinovi. Z té doby pramení i zaměření na nositelnosti.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
První dítě SDA byl Gear Fit. Jako Projet W šel od náčrtů a papírových maket přes textilní a pěnové prototypy se snímači po 3D tisk. Vizuálně lákavější prototypy vyrobili v Koreji.
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Na textilních prototypech se testuje uchycení a délka řemínků, nebo funkčnost snímačů

Jakmile jedna pobočka dostane zelenou pro návrhu produktu, automaticky se stará i o další generace. SDA po Gear Fit vyvinula i Gear Fit 2, do kterého zapracovala opravy nedostatků. Centrum také navrhlo sluchátka Gear IconX i generaci 2018. Popovídali jsme si s konkrétním designérem, který se pod jejich vzhled podepsal.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Prototypy hodinek Gear S, Gear S2 a náramku Gear Fit2

SDA má na svědomí také sluchátka Level On či tablet Galaxy View. Šéf vývojového centra se prořekl, že se aktuálně pracuje na vzhledu nástupce Galaxy View 2. Návrhy se však netýkají jen mobilní oblasti, ale třeba i domácích spotřebičů. SDA např. vyvinula koncept chytré kuchyně postavený na operačním systému Tizen, podle šéfa pobočky je koncept neuvěřitelný, ale předběhl dobu, takže se s ním počítá až v několikaletém časovém horizontu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Prototyp sluchátek Samsung Level On, jejichž design opět vznikl v SDA

SDA vytváří spoustu konceptů na 3 - 5 let dopředu, často je zadání velmi specifické (navrhněte lehké sportovní hodinky s GPS), jindy velmi neurčité (vymyslete kuchyň budoucnosti). Šéf SDA má v databázi několik tisíc artworků, viděli jsme návrh nových hodinek s kruhovým a oválným displejem, na stolech se povalují sádrové odlitky ovladačů pro virtuální realitu, zřejmě nástupce současného VR Controlleru. Zda se některých z těchto produktů objeví v prodeji v podobě, jakou jsme viděli, pochopitelně není jasné a zatím to neví ani lidé v SDA.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Prototypy sluchátek IconX nesou známky intenzivního testování. Dále následují fotografie prototypu první generace Gear IconX 

V SDA pracuje 25 až 30 designérů, kteří navrhují v programu Siemens NX12. Stejný software se používá i pro renderování obrázků, které Samsung přikládá k tiskovým zprávám.

Diskuze (4) Další článek: Tim Cook chce pomoct Americe. iPhony dostanou možnost vypnout omezení výkonu

Témata článku: Samsung, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,