Povedené hliníkové unibody
Kvalitní IPS displej s vysokým kontrastem
Přibalené dotykové pero S Pen v barvě tabletu
Kvalitní stereoreproduktory od AKG
Slušná výdrž na jedno nabití
Ořezaný "pasivní" stylus
Displej pouze s frekvencí 60 Hz
Postrádáme čtečku otisků prstů
5G varianta má o něco slabší čipset
Pouze 15W nabíječka v krabici (tablet umí až 45W)
Modely řady Galaxy S20 FE se na trhu velmi dobře ujaly, a tak chtěl Samsung použít podobný přístup i u tabletů. Výsledkem je „fanouškovský“ Galaxy Tab S7 FE, který je ořezanou verzí výkonnějšího Galaxy Tab S7+. Největším ústupkem je procesor a displej, který sice ztratil technologii AMOLED, i tak se však jedná o povedený IPS panel, který se populárnějším AMOLEDům alespoň částečně vyrovná. Tablet má i nadále obří baterii s rychlonabíjením, stereoreproduktory od AKG Audio a také podporuje stylus S Pen. Zajímavý hardwarový mix doplňují zajímavé barvy i volitelná 5G verze. Tak v čem je háček?
Jedná se prakticky o přímou konkurenci pro levnější iPady, které se pohybují v cenové relaci 11 - 15 tisíc korun. Ve výbavě čekejte inspiraci dražším Tab S7, ovšem kompromisů je poměrně dost. Tablet má vcelku malou interní paměť, stylus je jen pasivní, ve výbavě postrádáme dva reproduktory a sahalo se i na výpočetní výkon nebo na obnovovací frekvenci displeje. Kvůli zbytečným ústupkům bychom u tabletu uvítali o něco nižší cenovku. Myslete i na to, že 5G verze tabletu není tou nejvýkonnější.
|
 | rozměry a hmotnost: 285 × 185 × 6,3 mm, 608 g displej: 12,4", kapacitní TFT LCD, 1 600 × 2 560, 243 PPI sítě: 2G, 4G, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (1 TB), RAM: 4 GB, baterie: 10 090 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 750G (8× Cortex-A77, 2,2 GHz, 8nm) operační systém: Google Android 11 fotoaparát: 8MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus |
cena: není v prodeji |
Recenze tabletu Samsung Galaxy Tab S7 FE pokračuje na následujících listech.
Pokračování 2 / 8
Design
Útlý profil v celokovu. Tablet Galaxy Tab S7 FE nám do redakce dorazil v netradiční zelené variantě, která vypadá povedeně. Černá a šedá jsou dnes už tak trochu „nuda“. Tablet si však zachovává to nejlepší z vybavenějšího Galaxy Tab S7+. Tělo je vyrobeno z jednoho kusu kovu, plocha tabletu je díky použitému 12,4" displeji obrovská, boky jsou však příjemně tenké. Měří necelých šest milimetrů, a v dlani budete mít i nadále pocit prémiového zařízení pro konzumaci multimédií.


Samsung Galaxy Tab S7 FE jsme otestovali v netradiční zelené barevné variantě
Tablet se sice sám označuje jako „fanouškovský“, ovšem tato skupina uživatelů by jistě primárně uvítala návrat sluchátkového jacku, což se nestalo. Musíte tak vzít zavděk klasické konektorové výbavě, a to USB-C konektoru umístěném ve středu jedné z užších hran. Uprostřed delší hrany najdeme POGO piny pro připojení pouzdra s QWERTY klávesnicí. Alespoň, že Samsung nevymýšlel žádné „invence“, a zachoval kompatibilitu s krytem pro Tab S7+. Mezi další ústupky patří „jen“ dva reproduktory (namísto čtyř), které však i tentokrát vyladila firma AKG. Můžete tedy počítat s velmi slušnou zvukovou kvalitou.



Přibalený stylus magneticky přichytíte k zádům tabletu, detaily vývodů antén a zdánlivě „dvojitého“ fotoaparátu
V redakci testujeme 5G verzi tabletu, takže do bočního šuplíčku vkládáte na jednu stranu nanoSIM, a na druhou microSD kartu, kterou si rozšíříte interní 64GB úložiště. Na rámu, který obepíná celé tělo tabletu, dále najdete regulátory hlasitosti a zamykací tlačítko. Chybějící čtečka otisků prstů je však ve výbavě první větší kaňkou. Tablet je velmi dobře vyvážen, na úzké boční hraně dokáže stát i bez sebemenší opory.


Celokovový tablet je příjemně tenký
Na celokovových zádech, která v dlani příjemně chladí, naleznete vystouplý fotomodul se zdánlivě dvěma fotoaparáty. Jedna pozice je však slepá, takže máte k dispozici jen jeden 8Mpx snímač s automatickým ostřením a bez přisvětlení. Na zádi můžete přenášet stylus, který se poblíž fotoaparátů dokáže magneticky přichytit. To stejné funguje i na boční hraně s regulátory hlasitosti, byť magnet by zde mohl být o něco silnější. Do těla se dostala baterie o kapacitě 10 090 mAh, tablet jako takový je vyloženě obrovský. Je však primárně navržen pro sledování videí, brouzdání na webu nebo na čtení elektronických knih.

Na spodní hraně je připraven USB-C, mikrofon a jeden ze stereoreproduktorů
V základní krabičce najdete mimo tabletu i základní 15W dobíjecí adaptér (tablet podporuje až 45W dobíjení), USB-C kabel, dotykové pero S Pen a uživatelskou příručku.
Pokračování 3 / 8
Displej
IPS se špičkovým kontrastem. Málokdy se stane, že v redakci na první pohled nerozlišíme AMOLED od IPS displeje. A právě to se stalo v případě Galaxy Tab S7 FE. Tablet dostal do výbavy 12,4" panel s rozlišením 2 560 × 1 600 pix a širokými rámečky, který se může pyšnit špičkovým kontrastem a velmi slušným jasem, byť jemnost a základní obnovovací frekvence 60Hz je papírově spíše zklamáním.


Povedený IPS displej s vysokým kontrastem budete používat spíše v režimu na šířku. Na výšku je panel opravdu dost výrazně protáhlý, takže se při ovládání prsty budete muset dost často přechytávat
V praxi jsem však byl z displeje pozitivně naladěn, odrazy okolí jsou minimální, panel má špičkové „plné“ barvy známé z AMOLEDů, navíc si jejich odstíny můžete upravit přímo v nastavení. Nepamatuji si jiné další produkty od Samsungu s IPS TFT displeji, které by dokázaly upravit svou barevnou paletu. Panel dále podporuje HDR10+ (u YouTube a Amazon Prime). Maximální jas se na automatiku přehoupne přes 500 nitů, černá je opravdu hluboká, což značí i velmi dobrý kontrastní poměr. A na minimální jas displej tabletu svítí opravdu jen velmi málo, takže s ním můžete pohodlně pracovat i v noci.


Nastavení zobrazení včetně světlého módu a výběru displejových režimů
Displej si poradí i s dotykovým perem S Pen, které je přibaleno přímo v základní krabici. Jeho barva bude co nejblíže základní barvě tabletu, v případě zelené verze je stylus stříbrný s nádechem zelené.
AMOLED to není, použitý IPS displej se mu chce však co nejvíce přiblížit.
Magnetický slot na zádech nedokáže připojený stylus bezdrátově dobíjet, takže máte po ruce jen „pasivní“ stylus, s nímž nemůžete využít bezdotyková gesta. Ovšem, pokud jsme stylus přicvakli na záda Galaxy Tab S7+, začal se automaticky dobíjet, byť bezdrátovou konektivitu jsme s ním nezprovoznili. Samsung tedy u stylusu zcela zbytečně šetří, a pokud chcete aktivní pero, musíte si dokoupit S Pen Pro, které vychází na 2 500 Kč!

Srovnání rozměrů přibaleného a aktivního stylusu, který je třeba dokoupit
Jinak se jedná o starý známý stylus s minimální latencí, který můžete využít pro črtání poznámek, kreslení, pro ovládání systému, pro přímé psaní do zadávacích polí či pro rozpoznávání ručně psaného textu. Stylus je i tentokrát špičkový a bude jednou z klíčových vlastností tabletu.




Bohaté možnosti bezdotykového příkazu, možnosti stylusu S Pen a nabídka pro připojení aktivního pera
Možnosti stylusu si, včetně případných bezdotykových akcí, upravíte přímo v systémovém nastavení. Navíc jsou tři předinstalované aplikace pro práci se stylusem, jedná se o apky Clip Studio, Noteshelf a Canva s časově omezeným bezplatným režimem. A to můžeme brát jako drobný bonus navíc.




V systému najdete i tři předinstalované kreslící aplikace, které mají časově omezené bezplatné režimy
S ohledem na úpravy zobrazení můžete počítat s dobře fungující automatickou regulací jasu, s úpravou velikosti a stylupísma nebo se zvětšením prvků uživatelského rozhraní. Selfie kamerka s rozlišením 5 Mpx a fixním focusem je umístěna v bočním rámu nad delší displejovou stranou. Výrobce počítá s tím, že tablet budete využívat převážně s displejem na šířku, a my mu musíme dát zapravdu.
Pokračování 4 / 8
Hardware
Čipset závisí na zvolené variantě tabletu. Samsung poměrně překvapivě u tabletu nevsadil jen na jeden čipset. Musíte si tak hlídat variantu, kterou máte v hledáčku. 5G verze dostala paradoxně méně výkonný čipset, pokud tedy 5G (resp. připojení na mobilní data v terénu) nevyužijete, určitě sáhněte po Wi-Fi variantě se Snapdragonem 778G.


CPU-Z a výsledek starší verze benchmarku Antutu 8.4.5
My jsme na testování obdrželi 5G verzi, která běží na Snapdragonu 750, která v benchmarku Antutu získala 298 tisíc bodů. Ovšem ve starší verzi 8.4.5, protože nejnovější verze testu si nedokázala poradit s testováním grafiky, u které svítila čistá nula. Herní výkon se však ukázal jako naprosto dostatečný, záda tabletu se sice při delším hraní citelněji zahřívají, ovšem hratelnost tím nijak netrpí. Bez jakýchkoliv výraznějších problémů jsme si zahráli třeba Asphalt 9 na maximální grafickou kvalitu nebo třeba karetní MTG Arenu.


Ukázkové hry MTG Arena a Asphalt 9 běžely bez jakýchkoliv zádrhelů
Operační paměť tabletu je 4GB, což je na použití Android tak trochu hraniční, každopádně jsme při testování nenarazili na žádné zásadní problémy. I když nezastíráme, že při náročném pracovním nasazení by se hodila minimálně 6GB operační paměť, ještě když budete pracovat v DeXu se spoustou otevřených aplikací. Při běžném používání tabletu jsme se dostali k zabrané 2,5GB operační paměti, a dá se předpokládat, že s updatem na Android 12 by se mohla do systému dostat i virtuální RAM. Ovšem oficiálně černé na bílém to nikde zaevidováno není.




Správce zařízení se stará o správu baterie, úložiště, operační paměti a zabezpečení
Případná virtuální paměť se bude ukusovat z 64GB úložiště, a komu by to bylo málo, jsou tu ještě microSD karty v samostatném slotu. V případě námi testované 5G verze je na druhé straně i slot pro nanoSIM, se kterou se přihlásíte do 5G sítě pro využití mobilních dat. Alternativou je samozřejmě Wi-Fi se slušným příjmem i v hraniční vzdálenosti od routeru a také Bluetooth 5.2. NFC tablet nepodporuje, což platí i o FM rádiu.


Nastavení konektivity, z biometrického zabezpečení je dostupné jen rozpoznávání obličeje
Biometrické zabezpečení tabletu je velkým zklamáním. Jedná se o jedno z mála zařízení od Samsungu, které nemá čtečku otisků prstů. Pomoci si můžete jen nepříliš spolehlivým skenem obličeje a pak obligátním PINem, heslem či vzorem.
Příjemným překvapením je na druhou stranu zvuková kulisa tabletu, který sice přišel o dva reproduktory, i tak je efekt prostorového audia Dolby Atmos v repráčcích od AKG stále dost dobře patrný. Repráky mají slušné basy, zvuk je dostatečně bohatý, čistý a má i slušnou hlasitost. iPady však zřeejmě zahrají o něco hlasitěji. Sluchátkový jack chybí, takže musíte vsadit na USB-C sluchátka (v krabici žádná nedostanete) nebo na sluchátka bezdrátová.

Nastavení zvukových efektů, ekvalizér a Dolby Atmos
Baterie je v tabletu gigantická, 10 090mAh je stejná kapacita jako u Galaxy Tab S7+, čas se zapnutým displejem se při brouzdání na webu přehoupl přes 10 hodin, v případě sledování videí to bylo zhruba o hodinu a půl méně. Výdrž baterie je na tablet více než dostatečná, o to více však bude vadit pomalé dobíjení. V základní krabici totiž obdržíte jen 15W síťový adaptér, s nímž se nabíjení z nuly na sto dost protáhne. Tablet podporuje až 45W dobíjení, abyste jej však využili, budete si muset nabíječku dokoupit samostatně.
Pokračování 5 / 8
Software
Android 11 a DeX přímo na tabletu. V tabletu běží od vybalení plnohodnotná nadstavba One UI 3.1, a to na Androidu 11. Její součástí je celá řada bonusových softwarových funkcí známých ze základní dvojice „sedmičkových“ tabletů. Největším přínosem je podle nás desktopový režim DeX, který si pustíte přímo na tabletu, i přesto, že má tablet na multitasking poměrně malou operační paměť. Pokud se nepřepnete na prostředí DeX, které má svou variaci plochy a nabídky „Start“, můžete tablet používat v tabletovým a desktopovým rozhraním. DeX však můžete rozjet i na televizi přes bezdrátovou konektivitu.




Základní „tabletové“ rozvržení prostředí
Samozřejmostí je režim Multidisplej, který vám dovolí pracovat se dvěma aplikačními okny najednou, další okna pak otevřete ve formě plovoucích aplikací, které můžete v případě potřeby minimalizovat. Ovládání systému zajišťuje spodní lišta s dotykovými tlačítky, která můžete alternativně nahradit za systémová gesta. Prostředí je dostatečně svižné, přechodové animace nijak zásadně nezdržují, takže ani není třeba jejich deaktivace. Pokud byste přeci jen měli při práci pocit, že zbytečně čekáte na odezvu tabletu, můžete si animace ve vývojářském menu jednoduše vypnout nebo alespoň zkrátit.




Režim DeX si spustíte přímo na tabletu, práce s více okny je samozřejmostí
V horní liště nechybí užiteční zástupci rychlého spuštění, lišta však při vysunutí nezabírá celou plochu, ale jen zhruba polovinu displeje (v režimu na šířku). Přečtete si zde notifikace, upravíte jas nebo zde můžete ovládat hudební přehrávání. Aplikační výbava je víceméně standardní, obsah je rozdělen do složek Samsung, Google a Microsoft s tím, že část softwaru je rozprostřena samostatně v hlavní nabídce. O stažení dalších her a aplikací se stará Google Play a Galaxy Store.




Hlavním bonusem je však stylus S Pen, který využijete, nejen pro běžné ovládání systému, ale také pro črtání, kreslení, psaní poznámek, rozpoznávání tvarů, textu, překlady, lupu a mnoho dalšího. Pokud se poohlížíte po Galaxy Tab S7 FE, tak vás s ohledem na software nejvíce zajímá nadstavba pro dotykového pero. Mimo ovládání gesty je nabídka funkcí prakticky stejná jako u daleko dražšího Galaxy Tab S7+.
Pokračování 7 / 8
Závěr
Testovanému tabletu by slušelo spíše označení Galaxy Tab S7 Lite, čímž by tablet pokračoval ve šlépějích loňského Galaxy Tab S6 Lite. FE odkazuje na „fanouškovský“ tablet, ovšem fanouškům se zcela určitě nebude líbit zbytečně ořezané dotykové pero, pouze 60Hz panel nebo slabší čipset v podání 5G varianty. Výkonnější nabíječku si budete muset k tabletu dokoupit samostatně, čtečka otisků na tabletu chybí úplně. A 4GB operační paměť u tabletu pro multitasking je trochu „na hraně“.
|
 | rozměry a hmotnost: 285 × 185 × 6,3 mm, 608 g displej: 12,4", kapacitní TFT LCD, 1 600 × 2 560, 243 PPI sítě: 2G, 4G, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (1 TB), RAM: 4 GB, baterie: 10 090 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 750G (8× Cortex-A77, 2,2 GHz, 8nm) operační systém: Google Android 11 fotoaparát: 8MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus |
cena: není v prodeji |
Oproti Galaxy Tab S7+ však ušetříte rovných 13 tisíc, takže ústupky prostě musí být někde vidět. Poměrně překvapivě se nám zamlouval použitý IPS displej s výborným kontrastem, kvalitní audio či velmi slušná výdrž baterie. Výkon tabletu je stále poměrně slušný, můžete se spolehnout na režim DeX, na dotykové pero S Pen i na zpětnou kompatibilitu s doplňkovým krytem s QWERTZ klávesnicí.
Samsung Galaxy Tab S7 FE se v Česku nabízí za 11 999 Kč (Wi-Fi), resp. 13 999 Kč, v černé, stříbrné a námi testované zelené barevné variantě. I když by se nám líbila cena tabletu ještě o něco nižší, cenový rozdíl mezi Galaxy Tab S7 (18 999 Kč) je adekvátní hardwarovým rozdílům. Testovaný tablet tak prakticky vyřadil ze hry loňský Galaxy Tab S6 Lite, který s cenou těsně pod deset tisíc nemá prakticky žádnou šanci. Stačí se podívat na čipet a displej, kde Tab S7 FE vítězí na plné čáře, jenže pozor. Pokud hledáte nejvýkonnější verzi tabletu, vyhněte se obloukem (zcela nepochopitelně) 5G verzi...
Hlavní konkurenti:
|
 | rozměry a hmotnost: 254 × 165 × 6,3 mm, 498 g displej: 11,0", kapacitní LTPS LCD, 2 560 × 1 600, 274 PPI sítě: 2G, 4G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, microSDXC (1 TB), RAM: 6 GB, baterie: 8 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 865 Plus (8× Kryo 585, 3,1 GHz, 7nm) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 13MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: není v prodeji |
|
 | rozměry a hmotnost: 246 × 159 × 7,2 mm, 460 g displej: 10,8", kapacitní IPS LCD, 1 600 × 2 560, 280 PPI sítě: přístroj nepodporuje telefonní sítě konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.1, GPS paměť: 128 GB, NM Card (256 GB), RAM: 6 GB, baterie: 7 250 mAh procesor: Hisilicon Kirin 990 5G (12× Cortex-A76, 2,9 GHz, 7nm) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 13MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: není v prodeji |
|
 | rozměry a hmotnost: 174 × 251 × 7,5 mm, 490 g displej: 10,2", kapacitní IPS LCD, 1 620 × 2 160, 265 PPI sítě: přístroj nepodporuje telefonní sítě konektivita: Lightning, Wi-Fi 5, Bluetooth 4.2 paměť: 32 GB, RAM: 3 GB, baterie: 8 827 mAh procesor: Apple A12 Bionic (6× Vortex, 2,5 GHz, 7nm) operační systém: Apple iPadOS 14 fotoaparát: 8MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: není v prodeji |
|
 | rozměry a hmotnost: 245 × 154 × 7,0 mm, 467 g displej: 10,4", kapacitní TFT LCD, 1 200 × 2 000, 224 PPI sítě: 2G, 4G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (512 GB), RAM: 4 GB, baterie: 7 040 mAh procesor: Samsung Exynos 9611 (8× Cortex-A73, 2,3 GHz, 10nm) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 8MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus |
cena: není v prodeji |
Verdikt:
Odlehčená verze Galaxy Tab S7+ má sice řadu kompromisů, to nejdůležitější ale zůstává - kovové tělo, slušná výdrž baterie, stylus a stále dost kvalitní displej.
Plusy:
- povedené hliníkové unibody, zajímavé barevné varianty
- kvalitní displej, ani nevadí, že se nedostalo na AMOLED
- dotykové pero S Pen přímo v základní krabici
- slušná výdrž na jedno nabití
- volitelná podpora 5G sítí
- kvalitní zvuk ze stereoreproduktorů
Minusy:
- v základní krabici jen 15W adaptér a pasivní S Pen
- u fanouškovské verze bychom očekávali 3,5mm jack
- méně výkonný čipset (stejný jako u Galaxy A52 5G)
- cenovka by mohla být trochu nižší
- stylus by mohl držet pevněji
- chybějící čtečka otisků prstů
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Chci Premium a Živě.cz bez reklam
Od 41 Kč měsíčně