Tabletům se na trhu dlouhodobě nedaří. Přežívají jen ultralevné tablety s Androidem, iPady či několik vysoce postavených tabletů s Androidem. Jedním z nich je i Galaxy Tab S9 Ultra, který je nejvýše postaveným zástupcem letošní řady high-end tabletů od Samsungu. Jenže, mezigenerační progres není nijak výrazný. Tab S9 Ultra od Galaxy Tab S8 Ultra na první pohled jen těžko rozpoznáte, a hodně podobná je i samotná výbava tabletu. Co ospravedlňuje existenci letošního modelu?
Jednoznačně odolnost IP68, kterou dostal, jak tablet, tak i dotykové pero S Pen. Tablet je spíše laděn do rukou multimediálních či firemních uživatelů, a to, že jej můžete potopit pod vodní hladinu, nebo dokonce psát texty stylusem pod vodou, je jakýsi bonus navíc. Celkově se však na koncepci Ultry nic výrazného nezměnilo, jedná se o velmi obrovský ale příjemně tenký (tloušťka 5,5 mm) celokovový tablet, který má i tentokrát 14,6" displej s výřezem pro duální selfie kamerku.


Tab S9 Ultra je obří tablet od Samsungu se 14,6" AMOLED displejem
Na hliníkových zádech je připraven malý ostrůvek pro dva fotoaparáty (13 + 8 Mpx), které vystupují samostatně z těla tabletu, takže na něj jen těsně nepasuje loňský kryt s klávesnicí. Tablet dokonce vypisuje hlášku o tom, že je „klávesnice určena pro jiný model tabletu, takže se mohou objevit neočekávané výsledky“. V době vzrůstajících ekologických snah by si Samsung mohl ušetřit spoustu práce, stačilo jen ostrůvek nechat tak, jak byl, popř. alespoň lehce zmenšit objektivy. Přiznejme si, že u těchto typů tabletů není foťák tou nejdůležitější položkou ve specifikacích...


Při používání na výšku je displejová plocha doslova gigantická. Toto je rozměrové srovnání tabletu a Galaxy S23 Ultra...
Na tenkém těle tabletu jsou i nadále připraveny čtyři reproduktory od AKG, které jsou o něco větší než vloni a hrají velmi kvalitně. Zvukový výstup má „grády“, bohaté basy a slušné výšky, a ohluší i větší místnost, Pokud si výduch reproduktoru zakryjete dlaní, bude vás znatelně „šimrat“ do dlaně. Zvuk může obohatit i efekt Dolby Atmos, a na úkor velmi jemného snížení maximální hlasitosti. A to je obchod, který jsem ochoten akceptovat.

Displej lze ovládat dotykovým perem S Pen, které je přibaleno v základní krabici. Jednolitost displeje narušuje jen výřez pro duální selfie
Na bocích najdete i regulátory hlasitosti, zamykací tlačítko a konektor USB-C. Veškeré fyzické ovladače se ovládají velmi přesně, a to platí i o displeji. Ten je doslova pastvou pro oči. Jedná se o rozměrný 14,6" Super AMOLED displej se 120Hz obnovovací frekvencí, rozlišením 2 960 × 1 848 (jemnost 239 ppi), vylepšeným filtrem modrého světla a maximálním jasem až 1 750 nitů. Oproti Tab S8 Ultra je největším přídavkem vylepšená funkce Vision Booster, která na ostrém sluníčku vylepšuje barevné podání a kontrast.

K tabletu si můžete dokoupit kryt s QWERTZ klávesnicí
Barvy upraví dva základní zobrazovací režimy. Živý využívá paletu barevného prostoru DCI-P3, Přirozený má zase nejblíže prostoru sRGB. Chladnější odstíny živého režimu můžete snadno upravit v nastavení, a to odstínem bílé a intenzitou RGB.
Představení tabletů řady Galaxy Tab S9:
Obnovovací frekvence je adaptivní, tablet se dokáže přepínat mezi 30 Hz (statický obraz), 60 Hz (hry, které nepovolují vyšší framerate a videa s vyšším frameratem) a 120 Hz, který je určen pro vše ostatní. Např. pro animaci, pohyb v menu, brouzdání na webu, apod.

Poblíž užších hran se nachází i optická čtečka otisků prstů
Poblíž spodní užší hrany se nachází i optická poddisplejová čtečka otisků prstů, která fungovala bezchybně. I když si otisky „načtete“ v režimu na výšku, čtečka funguje stejně přesně i v landscape režimu.
Pokračování 2 / 3
Stylus odpočívá na zádech
Na tabletu je radost pracovat, brouzdat si na webu nebo sledovat filmy. Tedy za předpokladu, že si zvyknete na jeho držení a ovládání v obou dlaních, kterými se musíte občas hodně natahovat (zvláště při používání tabletu v režimu na výšku, kde je 16:10 až neúměrně protažený do výšky). Velké rozměry jsou na škodu u některých typů her, a u tak velkého tabletu musíte řešit i jeho šetrné přenášení. Minimálně bez flipového krytu to rozhodně nepůjde.

Stylus odpočívá na zádech tabletu, kde se současně nabíjí, při přenášení jej můžete přicvaknout na delší hrany tabletu
A ani bez stylusu. Ten v případě nečinnosti odpočívá na zádech tabletu a je skvělým nástrojem pro produktivitu nebo třeba pro kreslení. Plocha displeje je obrovská, stylus rozezná spoustu úrovní tlaku, takže jim můžete kreslit, črtat poznámky, podtrhovat text či ovládat prostředí tabletu. Stylus odpočívá na zádech, odkud se i nabíjí. K tabletu se připojuje přes Bluetooth a využít jej můžete pro bezdotykové akce kreslením ve vzduchu, kterým lze suplovat základní navigaci v systému.


Softwarová klávesnice a kreslení stylusem S Pen
Funguje to stejně jako u loňské Ultry, stejně tak máte k dispozici i bezdotykové nahlížení, které při přiblížení stylusu k displeji roluje stránku, nakukuje do složek fotek nebo na časovou osu videa. Stylusem můžete i přímo vypisovat texty přímo do textových polí, v tomto ohledu je stylus špičkový pomocník při práci s tabletem. Stylus se ze zad dobije zhruba za dvě minuty, a aby vám na zádech nezacláněl, můžete jej magneticky přicvaknout k jedné z delších bočních hran.



Do tenkého těla se dostala velká 11 200mAh baterie, na užších hranách se nachází čtyři reproduktory do AKG s podporou Dolby Atmos. Zahrají překvapivě kvalitně. Přes POGO konektor připojíte přídavnou klávesnici
Samotná baterie tabletu má i tentokrát štědrou kapacitu 11 200mAh. Dobijete ji za něco málo přes dvě hodiny, ovšem jen v případě 45W adaptéru. Ten si musíte dokoupit zvlášť, protože uvnitř krabičky mimo tabletu a S Penu najdete už jen oboustranný USB-C kabel. Výdrž je stejná jako u loňské Ultry, čekejte jeden náročný pracovní den, a ještě vám zhruba třetina baterie zbyde k dobru. V případě nepoužívání se tablet vybíjí velmi pomalu.
Nový Snapdragon, Android 13 a DeX
Výpočetní výkon u tabletu zajišťuje Snapdragon 8 Gen 2 for Galaxy s přetaktovaným procesorem a grafikou, který se posléze dostal i do dalších Androidů jiných výrobce (bez označení „for Galaxy“). Tablet jsme si vyzkoušeli s 12GB operační pamětí LPDDR5X a s 512GB úložištěm typu UFS 4.0. A to si ještě navíc rozšíříte microSD kartami. Benchmarky ukazují na to, že má tablet velmi vysoký výkon, který si drží po delší dobu, u her sice v závislosti na jeho zahřívání grafický výkon postupně klesá, ale při běžném hraní na limity hardwaru rozhodně nenarazíte.




Antutu a Geekbench 6 u Galaxy Tab S9 Ultra (vlevo) a u Galaxy Tab S8 Ultra (vpravo)
V prostředí je připraven Android 13 s nadstavbou One UI 5.1 od Samsungu, kterou však můžete přímo v tabletu přepnout do desktopového rozhraní DeX. Systém funguje svižně bez jakýchkoliv výhrad, a je plný „zlepšováků“ od Samsungu, tj. různých doplňků, gest a rozšířených funkcí. Na druhou stranu, oproti loňsku se v systému nic zásadního nezměnilo. Navíc můžete počítat se špičkovou softwarovou podporou jako u řady Galaxy S.




Zpomalení čipsetu a grafiky v závislosti na teplotě. Vlevo Galaxy Tab S9 Ultra, vpravo Galaxy Tab S8 Ultra
Ve spodní části displeje čeká taskbar, na zobrazovací panel si v jednu chvíli umístíte až čtyři aplikace a ještě je v případě potřeby můžete překrýt plovoucími okny. Aplikace si na plochu snadno vysunete z bočního panelu Edge, a pracovat můžete samozřejmě i v rozvržení na šířku displeje. Texty zadáváte na dotykové klávesnici s vibrační odezvou, a nebo pomocí stylusu či na klávesnici, která je součástí dokoupitelného krytu.


Displej tabletu poslouží i jako druhý (bezdrátový) displej pro váš počítač či notebook s Windows 11. Systém na něj můžete duplikovat, nebo rozhraní rozšířit. Přímo v tabletu však můžete přepnout i na režim DeX
A pokud nebudete chtít využít rozhraní DeX přímo na tabletu, můžete prostředí „Android počítače“ snadno zobrazit třeba bezdrátově na domácí televizi. Stačí na ní jen zapnout režim zrcadlení, což platí např. pro televize LG a Samsung. Alternativně jej rozjedete i v aplikaci na počítači.




Uživatelské rozhraní Androidu 13 s nadstavbou One UI 5.1
Bezdrátový DeX funguje samostatně, i při aktivním zrcadlení můžete tablet i nadále používat, resp. ovládat DeX v televizi virtuálním touchpadem a dotykovou klávesnicí, a nebo využít jejich bezdrátové varianty. I u mého AMD notebooku jsem mohl tablet v systému Windows 11 připojit jako druhý displej, a plochu, buď duplikovat, nebo rozšířit.
Doplněno duben 2024: po aktualizaci softwaru na One UI 6.1 má tento tablet k dispozici funkce Galaxy AI, blíže se s nimi seznámíte zde.
Pokračování 3 / 3
Foťáky pro konferenční hovory a skenování
Fotoaparáty u tabletu nikdy nebyly nejdůležitějšími položkami ve specifikacích, a to platí i tentokrát. Na zádech tabletu je umístěn 13Mpx hlavní snímač (F2.0) s automatickým ostřením a 8Mpx širokáč s fixním focusem. Oboje dodala firma Hynix. Ve výřezu displeje jsou umístěny dvě 12Mpx selfie. Jedna je širokoúhlá se světelností F2.2, druhá zase ultraširokoúhlá (F2.4).


Uživatelské rozhraní fotoaparátu je důvěrně známe, jen je adekvátně zvětšené
Rozhraní fotoaplikace je stejné jako u jiných Samsungů, jen je, v závislosti na orientaci tabletu, dotyková spoušť daleko více po ruce. S tak velkým tabletem je manipulace přeci jen o dost obtížnější. Při focení je automaticky aplikováno HDR, a systém zapíná i optimalizátor scén. Fotorežimů je hned několik, nechybí ani noční režim nebo mód Pro. Ruku na srdce, s tabletem nebudete fotit běžné scenérie.

Primární funkcí fotoaparátu bude „skenování“ dokumentů
Zadní foťák využijete nejčastěji ke „skenování“ dokumentů, které software automaticky rozpozná a nabídne jejich oříznutí a následné sdílení, selfie zase použijete pro konferenční hovory. V obou případech je kvalita více než dostatečná.




Dvojnásobný zoom je pouze ve formě výřezů
Pokud byste se s tabletem přeci jen vydali fotit do přírody, na sluníčku z něj dostanete velmi slušnou foto kvalitu. Fotky jsou ostré, mají široký dynamický rozsah a koukatelné barvy. Širokáč má slušnou kvalitu, byť barvy už nejsou tak živé, ale o to více odpovídají skutečnosti. Detaily jsou slušné, ale k ideálu mají daleko. I u videí, která natočíte maximálně v rozlišení 4K s 30 fps, se ukazuje, že fotoaparát není stěžejní funkcí tabletu. Stabilizace je pouze elektronická.
Ukázkové fotografie:








Ukázkové fotografie z interiéru i exteriéru




Základní a širokoúhlá selfie
Ukázkové video:
Málo mezigeneračních změn
Galaxy Tab S9 Ultra vyhlíží majitele tabletů Galaxy Tab S6 a Galaxy Tab S5e, kteří hledaji náhradu s větším displejem. A tento aspekt testovaná Ultra splní do puntíku. Ti, kteří si však pořídili loňskou Ultru, rozhodně nemusí smutnit. Rozdíly totiž nejsou nijak velké. Mimo procesoru jsou spíše jen kosmetické. Samsung však řadu tabletů bere spíše „sportovně“, a to proto, že jako jeden z mála dokáže svými nejvýše postavenými tablety alespoň částečně konkurovat iPadům.

Vlevo Galaxy Tab S8 Ultra, vpravo Galaxy Tab S9 Ultra. Pouze podle fotoaparátů rozeznáte letošní a loňskou generaci nejvýše postaveného tabletu od Samsungu
To však nic nemění na tom, že Galaxy Tab S9 Ultra je špičkou své kategorie. Má příjemně tenké kovové tělo, nově i zvýšenou odolnost a stylus dostanete přímo v základní krabici. Čekejte maximální výkon, špičkový AMOLED s vylepšenou čitelností na slunci. A samozřejmě i bohatý software s DeXem jako třešničkou na dortu. V mnohém je na tom však úplně stejně jako loňský Galaxy Tab S8 Ultra, jehož obsáhlou recenzi si můžete přečíst zde.

Velký, větší a největší. Řada Galaxy Tab S9 obsahuje tři tablety, startuje se na 11 palcích a končí na úhlopříčce 14,6 palců
Samsung Galaxy Tab S9 Ultra se v Česku nabízí ve dvou paměťových variantách. Verze 12/515 GB vychází na 37 999 Kč, varianta 16GB/1TB stojí 44 999 Kč. V Česku jsou však dostání i menší verze tabletu, a to základní Galaxy Tab S9, a také Galaxy Tab S9+, který je svými rozměry někde uprostřed. Tablety se liší velikostí těla, kapacitou baterie, úhlopříčkou displeje a v některých případech i počtem fotoaparátů. Zbytek zůstává stejný.
Plusy:
- Nejlepší tablet na trhu s Androidem
- Zvýšená odolnost IP68 (včetně stylusu)
- Špičkový výpočetní a grafický výkon
- Obří displej s vylepšenou čitelností na sluníčku
- Dual SIM, microSD, rychlé dobíjení, volitelně 5G
Minusy:
- Málo změn oproti předchozí generaci
- Velmi velké zařízení na pohodlné přenášení
- Vysoká prodejní cena
- Základní krabice bez nabíječky
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Chci Premium a Živě.cz bez reklam
Od 41 Kč měsíčně