Recenze skládacího mobilu Samsung Galaxy Z Fold5. Vyladil několik detailů

 • Samsung mění strategii, letos klade důraz na véčko Z Flip5
 • Testovaný Z Fold5 je trochu stranou, změn je poměrně málo
 • I to málo však výrobci stačí k nejvýkonnější skládačce na českém trhu

Plusy

 • Nový pant Flex Hinge s kolejničkami
 • Větší jas vnějšího displeje
 • Zmizela mezera mezi oběma díly
 • Špičkový výkon, kompaktnější stylus

Minusy

 • Minimum změn proti Z Fold4
 • Design začíná pomalu zastarávat
 • Netradiční poměr stran displejů
 • Vysoká prodejní změna
? 7/10
Hodnocení
redakce

Vývoj skládacích telefonů od Samsungu vždy táhl Galaxy Fold, véčkový Flip se s ním jen „vezl“. Poměry prodávaných skládaček však hovoří ve prospěch véček, a tak jihokorejci změnili strategii. Pro letošní rok je jedničkou Z Flip5, který dostal nejvíce novinek, a Fold jen drobně vylepšil některé aspekty, které mu byly dlouho vytýkány. Na jednu stranu sice nezmizely všechny nedostatky, a telefon se v mnohém podobá předchůdci, na stranu druhou dostanete do ruky skvělého univerzála pro práci i zábavu. A to v zajímavých barvách.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Samsung Galaxy Z Fold5 jsme otestovali v modré barevné variantě

Ne, poslední tři generace se na základním půdorysu Foldu nic výrazného nezměnilo. Pořád je v zavřeném stavu protažený do výšky, jen tentokrát (konečně) zmizela velká mezera mezi oběma díly v zavřeném stavu. A to kvůli nové generaci pantu, který můžeme ve všech aspektech jen chválit. Telefon si zachoval zvýšenou odolnost IPx8, a bohužel i stejně znatelný překlad v displeji. První dojmy sice naznačovaly, že se sklad ve vnitřním panelu zmenší, po testování telefonu nám však přijde úplně stejný jako u loňského Z Fold4...


Samsung Galaxy Z Fold5 5G 12GB/256GB F946B


...a to platí i o spoustě dalších funkcí, které jsou v mnohém podobné s předchůdci. Vnitrní displej je jasnější, ale třeba poddisplejová selfie má jemnost stejnou jako dříve. Mimo pantu nové generace je největší změnou menší stylus, který se snadno schová na záda krytu, který si musíte pořídit samostatně. Přesto už podle nás nastal čas, aby se stylus dostal přímo do těla telefonu.

Existence Foldu5 na trhu ale v žádném případě není zbytečná. Výkon skládačky je špičkový, využít ji můžete při práci i zábavě. Vlastně mi chybí jen několik detailů - stylus zabudovaný v těle telefonu, foťáky z S23 Ultra (nebo alespoň větší optický zoom) a vyšší kapacita baterie, klidně na úkor tloušťky telefonu. Jenže Samsung jde spíše cestou nepatrného zmenšování rozměrů a snižování hmotnosti (meziročně se uspořilo 10 gramů), a tak na větší baterii není prostor.

Představení nových skládaček od Samsungu:

Galaxy Z Fold5 je i přes minimum inovací stále tou nejlepší skládačkou, kterou na našem trhu můžete sehnat. Jenže je určený pro technologické nadšence a geeky, mainstream se za posledních pár let přesunul zcela jiným směrem. Možná i díky pořizovací ceně, která i tentokrát startuje na částce 45 tisíc korun. Véčka jsou totiž stále o dost levnější...

V pokračování pro předplatitele také najdete

 • Jak se Galaxy Z Fold5 liší od předchůdců
 • Jak vypadá nový kryt s kompaktnějším stylusem
 • Jak telefon fotí (nejen) v noci

Vyzkoušet za 1 Kč Nebo samostatné Živě Premium
Váš názor Další článek: T-Mobile přilákal nové mobilní zákazníky a zvýšil tržby o 6 %. Spotřeba dat nadále roste

Když navštívíte internetový obchod přes náš katalog zboží, Živě za to může získat provizi. Službu Zboží Živě provozujeme ve spolupráci s Heureka.cz.

Témata článku: Samsung, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , Samsung Galaxy Z Fold5, Notes, Lepení