Hybrid smartphonu a tabletu
Špičkový hardware - Snapdragon 865+ a 12GB RAM
Skvělý vnitřní AMOLED displej s podporou 120 Hz
Režim Flex Mode je příslibem do budoucna
Selfie lze fotit univerzálním zadním foťákem
Interní paměť je oproti prvnímu Foldu poloviční
Postrádáme natáčení 8K videí a microSD karty, vhod by přišel i stylus S Pen
Aplikace bojují s netradičním poměrem stran displeje
Vnější AMOLED běží jen v 60Hz režimu
Vysoká cena
Samsung Galaxy Z Fold2 je suverénně nejdražší Samsung letošního roku. Oproti loňské generaci o tisícovku podražil, přestože se úložiště o polovinu zmenšilo. Oproti původnímu Foldu však Samsung svůj skládací koncept vylepšil na všech frontách. Pant je kompaktnější a odolnější, udrží zařízení rozevřené ve tvaru písmena L podobně jako u véčka Galaxy Z Flip, vnitřní displej obsahuje UTG sklo a vnější panel (loňský sklízel posměšky za malé rozměry) je daleko lépe použitelný.
Ani tentokrát to není bez chyb, většinu z dříve vytýkaných nedostatků si však Samsung vzal k srdci. Špičkově vybavenému smartphonu můžeme hardwarově vytknout jen absenci microSD karty. Vnější displej je pro základní ovládání dostatečný, takže Fold nemusíte otevírat tak často. A s tím jde ruku v ruce i výdrž na jedno nabití. Ta je rámcově stejná jako u Galaxy Note20 Ultra. Pokud by měl Z Fold2 dotykové pero S Pen, několik nedostatků byste mu zřejmě odpustili, ovšem po dopsání recenzi máme pro Samsung v rukávu hned několik vylepšení pro budoucí skládací hybridy. Číslem jedna je nižší prodejní cena...
|
 | rozměry a hmotnost: 159 × 128 × 16,0 mm, 282 g displej: 7,6", kapacitní Dynamic AMOLED, 1 768 × 2 208, 372 PPI sítě: 2G, 4G, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6, Bluetooth 5, GPS paměť: 256 GB, RAM: 12 GB, baterie: 4 500 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 865 Plus (8× Kryo 585, 3,1 GHz, 7nm) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: není v prodeji |
Celou recenzi Samsung Galaxy Z Fold2 si můžete přečíst v následujících kapitolách.
Pokračování 2 / 8
Design
Bronzová sluší i skládacímu hybridu. U skládaček to možná slyšíte poprvé, ovšem Galaxy Z Fold2 nás překvapil svým dílenským zpracováním. Mezigeneračně je skládačka v zavřeném stavu o něco kompaktnější, obě poloviny při sobě drží pevně i díky magnetům. Pokud čekáte nějakou vůli v pantu jako u první generace, čekáte marně.


Základní koncepce Galaxy Z Fold2 se nijak nezměnila. V zavřeném stavu se jedná o telefon, v rozevřené podobě spíše o tablet
Hliníkové skládací tělo na zádech doplňuje stejné matné sklo, jako u Galaxy Note20 Ultra. Jenže tentokrát se nejedná o Gorilla Glass Victus ale o generaci starší Gorilla Glass 6. A je rozhodně dobře, že se Samsung k tomu kroku odhodlal, protože záď vypadá daleké lépe bez jinak všudypřítomných otisků prstů. Najdeme zde také vystouplý fotomodul se třemi fotoaparáty a prisvětlovací diodou.


Matná bronzová skládačce sluší, Samsung mezigeneračně zmenšil mezeru mezi oběma díly v oblasti pantu. Displejové poloviny drží při sobě silnější magnet
V zavřeném stavu měří Fold 159 × 68 × 16,8 mm, v rozevřeném stavu naroste do rozměrů 159 × 128 × 6,9 mm. V kompaktnější podobě nám telefon stále evokuje dálkový ovladač, ovšem z toho dobrého úhlu pohledu, protože jej pevně sevřete v dlani a palcem obsáhnete velkou část displeje. V rozevřeném stavu budete hybrid typicky používat obouruč nebo si jej podepřete celou dlaní a druhá ruka se postará o ovládání. Inu, stylus S Pen by se zde určitě hodil. A ne, že ne...


Přepracovaný pant je tužší a odolnější, dokáže zůstat rozevřený až do 115 stupňů, následně se hybrid převrátí do této „vaničky“
Samsung u hliníkového rámku přiznal strukturu broušeného kovu, kov je však ke krajům příjemně zabroušen. Pokud se na boky podíváme v rozevřeném stavu, je na spodní hraně připraven repráček, mikrofon a USB-C konektor. Do šuplíku na levé hraně vložíte nanoSIM (druhou kartu lze přidat jako eSIM), na horní hraně čekejte druhý repráček od AKG a také sekundární mikrofon. Pravý bok je vyhrazen dostatečně vystouplým regulátorům hlasitosti a zapuštěné zamykací klávese, která je sloučená se čtečkou otisků prstů.



Když používáte vnitřní displej, ten vnější se automaticky deaktivuje, detail fotomodulu na zadní straně, reverzní dobíjení bezdrátových sluchátek
Čtečka otisků prstů v základu není aktivní neustále, takže musíte nejprve stisknout boční tlačítko, a až poté se začnou vyhodnocovat otisky prstů. Naštěstí si v nastavení můžete aktivovat neustálou registraci otisků, takže po přiložení prstu se hybrid hned odemyká. Tato volba zredukuje jinak běžné situace, kdy kdy telefon prst ani po pátém položení nerozpoznal. Čtečka otisků ve vnějším displeji by zřejmě byla praktičtějším řešením, takto jsme museli poměrně často využít záložní vzor. Alespoň, že jej můžete na vnitřním displeji kreslit vlevo, vpravo nebo uprostřed.



Samsungu se sázka na uniformní matnou bronzovou u letošních novinek povedla na výbornou
Za samostatnou zmínku stojí i pant, který drží oba díly skládačky v zavřeném stavu s pomocí magnetů pevně u sebe. Pryč je drobná vůle z první generace, pant navíc nevydává žádné pazvuky a při rozevírání působí dost bytelně.

Pant složený z 60 dílů je testován na 200 tisíc složení (při sto akcích denně to dělá cca pět let)
Zapracovalo se i na jeho vnitřních součástech, dovnitř se dostaly mikrokartáčky, které brání vniknutí nečistot (asi není překvapení, že telefon nesplňuje normu IP68), resp. ty, které by se dovnitř náhodou dostaly, vytlačují ven. Po náročném redakčním testování, kdy byl telefon přenášen jen v kapse bez jakéhokoliv krytu, funguje pant stejně jako po vybalení z krabice. Ani jeho hlasitost při otevírání se nijak nezměnila.
Mechanismus pantu na oficiálním videu od Samsungu:
Pant je trochu tužší, než bychom čekali, ale brzy si na něj zvyknete. Tuhost můžeme připočíst i tomu, že jej můžete rozevřít podobně jako víko notebooku až do 115 stupňů bez převážení.



Zajímavá je i samotná základní krabice s křídly, které odkazují na skládací konstrukci
Pant otevírá nové možnosti využívání, skládačku můžete používat jednoruč a ovládat ji na vnějším displeji, nebo přejít do tabletové podoby a využít obě ruce. A nebo si můžete hybrid zapřít na rovném povrchu. Využitelnosti se meze nekladou. Součástí základní krabice, ve které je telefon stylově zabalen, je ještě 25W síťový adaptér, oboustranný USB-C kabel, AKG sluchátka, špendlík pro vytažení bočního šuplíku a také základní uživatelské příručky
Pokračování 3 / 8
Displej
Displeje jsou dva, rovný a skládací. V základní krabici je Galaxy Z Fold2 přepravován v rozevřeném stavu, takže jako první přijdete do styku s vnitřním skládacím displejem Dynamic AMOLED 2X, který na úhlopříčce 7,6 palců používá rozlišení 2 208 × 1 768 pix. Jemnost 373 ppi je z praxe dostatečná, mnohem více vám (resp. aplikacím) bude vadit netradiční poměr stran displeje 22,5:18.

Vnější Super AMOLED displej používá na úhlopříčce 6,23 palce rozlišení 2 260 × 816 pixelů (poměr stran 25:9). Od výroby jej kryje základní ochranná fólie, která je nalepena na odolném skle Gorilla Glass Victus
Displej je kvalitativně skvělý, máme před sebou velmi jasný panel s absolutní černou, sytými barvami, které si ještě upravíte aktivací jednoho ze dvou grafických režimů. Displej je výborně čitelný na slunci (má jas až 900 nitů, o sto více než u Foldu), v noci jeho jas utlumíte filtrem modrého světla a naomak vám bude připomínat sklo. Jeho strukturální součástí je, podobně jako véčka Galaxy Z Flip, sklo UTG, takže na dotyk vám bude displej připadat hodně blízký klasickým rovným displejům.

Vnitřní skládací Dynamic AMOLED 2X displej s úhlopříčkou 7,6" vsadil na rozlišení 2 208 × 1 768 pix. Vnitřní displej se dost upatlává, už po pár dnech budete muset vzít do ruky čistící hadřík. Škoda, že Samsung žádný nepřibalil přímo do základní krabice
Je tu ale ještě jeden poznávací znak, a to překlad v displeji, který je proti světlu stále vidět, v praxi však překlad není nijak rušivý. I na omak se toho oproti minulosti dost zlepšilo. Mírnou prohlubeň sice dotykem stále poznáte, ovšem už o něco méně než dříve. Pocit, že by snad bylo s displejem něco špatně, už kompletně vymizel.
Displej sice kryje UTG sklo, ovšem na něm je ještě umístěna polyimidová fólie, která byla již součástí displeje u Galaxy Fold. A na ní je ještě jedna vrstva, a to krycí fólie nalepená od výroby. Na vnější fólii nepozorujeme žádnou vadu, tedy ani škrábance ani jakékoliv vzduchové bubliny. A pokud se fólie nějak při používání poškodí, půjde místo ni ve vybraných servisních centrech aplikovat fólie nová. Cena by se měla pohybovat maximálně okolo 700 Kč, ale konkrétní částka se může u různých servisních partnerů lišit.
Oficiální představení displejů Samsungu Galaxy Z Fold2:
Přítomnost fólie zaregistrujete v místě displejového průstřelu, ten je sice vítaným doplňkem místo loňského obřího výřezu, v praxi však průstřel stále trochu ruší. Samsung jej sice šikovně schovává do horní lišty, ale nepopíráme, že mnoho jiných možností jihokorejci neměli. Snad ještě šlo průstřel umístit přímo do rohu, ale na své klasické vycentrované pozici je překlad v displeji, což je překážka neřešitelná. Na krajích displeje jsou umístěny vyvýšené rámečky s „bumpery“, které tlumí rázy při zavření. V oblasti pantu vidíme dvě gumové plošky, které brání vniknutí nečistot.


Bumpery vstřebávají nárazy při zavření, pant chrání proti vniknutím nečistot jakási gumová „téčka“
Skládací displej není jen radost, je to i starost. Ovšem pokud byste si displej nebo jakoukoliv část skládačky poničili, Samsung při koupi nabízí bezplatnou roční pojistku, v rámci které případnou opravu provede na své náklady. Vy zaplatíte pouze spoluúčast v hodnotě 3 319 Kč. Nesmíte však zapomenout registrovat se ke službě Galaxy Z Premier Service do třiceti dní od zakoupení skládačky.

Překlad v displeji je stále vidět, na omak však už tolik cítit není, rychle si na něj zvyknete. A Jak Z Fold2 vlastně používat? Nejčastěji si jej položíte do dlaně a ovládat jej budete druhou rukou
Displej podporuje adaptivní 120Hz obnovovací frekvenci při maximálním rozlišení, takže graficky je na tom zařízení opravdu skvěle. Při hraní her displej přepíná mezi 48 - 120 Hz, u filmů je interval 24 - 120 Hz. Při čtení statického textu zůstává displej na 11 Hz, což šetří energii. Adaptivní frekvence má však i přesto vyšší nároky na baterii, pokud budete chtít ušetřit energii, můžete se vrátit k základním 60 Hz, jen prostředí už nebude působit tak svižným dojmem.

Práci v polorozevřeném režimu Samsung označuje jako Flex Mode. Horní polovina zobrazuje obsah, spodní zase doplňkové ovladače, jenže podporovaných aplikací je zatím málo
Prakticky nám schází jen pero S Pen, které by se na vnitřním panelu doslova „vyřádilo“. Tak snad se dočkáme u nástupnické generace. Když palci zatlačíte proti polovinám displeje, hybrid „zlomíte“, takže můžete následně obě poloviny displeje k sobě magneticky přichytit. Zavření doprovází i uchu lahodící cvaknutí, které, tak nějak, symbolizuje ukončenou práci a současně navodí určitý „příjemný pocit“. Rozumněji to popsat asi nelze.


Flex Mode funguje i na vnějším displeji. Tuto podobu můžete brát jako menší „chytrý“ displej se stojánkem
Práce ale rozhodně nekončí, protože, máte-li nastavený přechod aplikací z vnějšího displeje na vnitřní, můžete plynule pokračovat i na vnějším Super AMOLED panelu. Ten narostl do daleko užitečnější úhlopříčky 6,23 palce při rozlišení 2 260 × 816 pixelů (poměr stran 25:9). Ani vnější panel tedy nemá standardizovaný poměr stran, přesto jej však bez větších problémů využijete k základnímu ovládání telefonu. Ano, klávesnička je titěrná a je roztažena do výšky, což platí i pro hlavní nabídku, ale rychlou odpověď na ni (i s překlepy) vyťukáte rychleji, než byste skládačku vůbec otevřeli.

Vyloučen není ani režimu „stanu“ známý z konvertibilních notebooků
Palcem obsáhnete většinu vnějšího displeje, přehmatávání se však úplně nevyhnete. Vnější displej bez problémů použijete jako hledáček foťáku, vyhledáte si na něm kontakt pro vytočení, přečtete e-mail, dokument ve Wordu či dokonce spustíte v hratelné podobě některé hry. A to s dojmem, že vás vnější panel vlastně ani nijak zásadně neomezuje. A to je oproti Foldu zásadní posun kupředu. Vadí nám jen chybějící 120Hz režim pro vnější displej. U telefonu s cenou 55 tisíc Kč by to mělo být nepsaným standardem.








Vnější displej je „nudloidní“, na základní operace však bohatě stačí
Displeje jsou na hybridu sice dva, pokud však upravíte jas, aktivujete filtr modrého světla nebo upravíte displejové režimy, dějí se změny na obou displejích najednou. Stejně tak funguje režimu Always On u obou displejů, u vnějšího se hodí vždycky, u vnitřního jej uvidíte jen tehdy, pokud Z Fold2 zapomenete zavřít.



Nastavení světlého a tmavého režimu, nastavení 120Hz adaptivní obnovovací frekvence a volba režimu displeje
Spolupráci displejů jsme nakousli již u přepínání aplikací z vnějšího na vnitřní displej. Ta je selektivní a u her s ní nepočítejte, protože při přepnutí z vnitřního na vnější se musí drtivá většina z nich restartovat. Naopak (tzv. App Continuity) to ale funguje u všech aplikací a her bez problémů. Jakmile rozevřete Z Fold2 jste přesně tam, kde jste na vnějším displeji skončili. A toto chování je hodně návykové.


App Continuity může fungovat i při zavření hybridu, musíte však přepínání zapnout pro každou aplikaci zvlášť, nastavení písma a volba mezi telefonním a tabletovým rozhraním
Pant z véčka Galaxy Z Flip vás navíc nenutí pracovat jen na vnějším nebo na vnitřním displeji. Můžete fungovat i někde „uprostřed“. Vnější displej lze polorozevřit tak, že půlka hybridu poslouží jako stojánek. A nebo lze polorozevřít vnitřní displej, kdy se půlka displeje stane pozorovací a druhá zase ovládací částí.
Oficiální představení režimu Flex Mode:
Tzv. Flex Mode však zatím nefunguje u všech aplikací, jen v galerii, fotoaparátu, kalendáři, YouTube a v Google Duo. Pokud používáte Facebook Messenger pro videohovory, máte smůlu. Samsung v tomto případě čeká na vývojáře, než své aplikace patřičně upraví, a to může být běh na dlouhou trať.


Některé hry, např. Hearthstone, se na vnitřním displeji díky nestandardním poměrům stran nedokáží roztáhnout přes celou plochu. Osvětlení okraje funguje na vnitřním i vnějším displeji
To stejné platí i o poměru stran 22,5:18 u vnitřního displeje, se kterým má spousta her problém. Jistě, PUBG a Fortnite se displeji přizpůsobí, ale je zde spousta dalších (Hearthstone nebostreamované hry z GeForce Now, a další), které se dynamicky přizpůsobit nedokáží, a proto se zobrazují menší a zbytek prostoru vyplní černými pruhy. A to je v případě skládacího hybridu, který těží právě ze zobrazení na velkém vnitřním displeji, hrozná škoda.
Pokračování 4 / 8
Hardware
Samsung si schoval Snapdragon 865+ až na skládačku. Zapomeňte na Exynos 990, aktuálně nejdražší novinka od Samsungu je věrná nejvýkonnějšímu mobilnímu čipsetu Snapdragon 865+. Grafickému výkonu tak nemáme absolutně co vytknout, hraní na maximální detaily je bezproblémové bez jakýchkoliv zádrhelů a grafických nedostatků.



Antutu dokazuje, že v rozevřeném stavu je telefon o něco výkonnější, Snapdragon 865+ je dostatečnou zárukou výkonu, benchmark Androbench zase odhalil rychlou paměť UFS 3.1
Hraní je u Foldu příjemnou kratochvílí, a to zejména na vnitřním displeji. Je ale potřeba počítat s tím, že se ne všechny hry dokáží poprat s netradičním poměrem stran, takže zbývající část displeje vyplní černé pruhy. Třeba takový Fortnite, PUBG nebo Asphalt 9 ale běží bez problémů na celé ploše vnitřního displeje. Při delším hraní se záda skládačky trochu zahřívají, ani po delší době však nepozorujeme žádný zásah do frameratu. Tam kde vás hry pustí na 60 fps (např. PUBG), tak 60 fps zůstává po celou dobu.




Na celý vnitřní displej vás pustí PUBG i Fortnite, u Black Desert a Legends of Runeterra už zbytek obrazu vyplňují úzké černé pruhy
Hraní na vnějším displeji je „nouzovka“, spousta her navíc nepodporuje přechod z vnitřního panelu na displej vnější, takže se musí nejprve restartovat. Neplatí to snad jen pro Pokémon Go. Ve Flex módu si žádné hry nezahrajete, resp. o žádných podporovaných nevíme.



Hraní na vnějším displeji je spíše „nouzovka“, a někdy není ani přechod na vnitřní displej úplně ideální...
Operační paměť má při běžném používání dostatečné rezervy. Z 12 GB je v průběhu 24 hodin volná RAM zhruba z poloviny, takže máte dostatečné rezervy. Tři aplikace si navíc můžete nastavit tak, aby se ani při čištění RAM a ukončení aplikací nikdy nezavíraly. Připravte se však na to, že aplikace budou běžet na pozadí a „ukusovat“ baterii o dost výrazněji.


Hearthstone a streamované hry přes GeForce Now však mají černé rámy o dost výraznější...
Ani původní generace Galaxy Fold sice nepodporoval microSD karty, Samsung však interní úložiště typu UFS 3.1 meziročně zeštíhlil o polovinu. K dispozici tak v Česku máte jen 256GB úložiště (volných cca 220 GB), které sice s ohledem na chybějící podporu natáčení videí v 8K zřejmě bude stačit, i tak ale mohl Samsung na druhou stranu šuplíčku přidat pozici pro microSD. Z boku tak vkládáte jen jednu nanoSIM kartu, druhou si lze v nastavení přidat v podobě eSIM. Čekáme však na zářijovou aktualizaci, která eSIM odemkne. V testovací verzi firmwaru zatím eSIM přidat nelze.



Správce zařízení, pohled na rozdělení paměti a konektivita včetně podpory 5G
Podpora 5G je samozřejmostí, v rámci úspory baterie si však můžete 5G ručně deaktivovat. K internetu se připojíte i přes Wi-Fi, která se dokáže sama zapnout na místech, kde ji používáte, a poté se zase vypne. Lokálně se spojíte s dalšími zařízeními přes Wi-Fi Direct, mobilní platby obstará NFC. Rychlé sdílení souborů má pod palcem funkce Sdílení nablízko (Narby Share), která těží z technologie UWB, kterou je hybrid, teprve jako druhý model od Samsungu, vybaven. Rychlé sdílení souborů s řadou Galaxy obstará režim Quick Share.
Pracovní prostředí DeX sice na hybridu přímo nespustíte (to lze jen u tabletů), ovšem můžete jej alespoň zrcadlit na televizi. Řešení funguje stejně jako u Galaxy Note20 Ultra. Samsung v tiskové zprávě hodně chválil zvukové možnosti Galaxy Z Fold2, a v praxi jej skutečně můžeme zařadit ke špičce, co lze na trhu najít. Režim Dolby Atmos dělá s repráčky zázraky a, i když při vyšších úrovních zní reprák už dost plechově a všimnete si i šumu na pozadí, kolem poloviční úrovně hlasitosti je poslech stále dost povedený. Hybrid dokáže zvukovým výstupem ozvučit celou místnost.



Zvukové úpravy Adapt Sound, Dolby Atmos a nastavení ekvalizéru
Kvalitnější hudební poslech je samozřejmě ve sluchátkách, u přibalených od AKG toho nemáme moc co vytknout. Pokud si výstup okořeníte patřičným nastavením ekvalizéru, bude zvuková kvalita velmi vysoká. Navíc si nastavíte zvětšení rozsahu na UHQ Audio, příp. lze upravit naladění režimu Dolby Atmos, který funguje i u her, a podepisuje se pod příjemný audiopodkres, který vás vtáhne do centra dění. Zvláště v akčních hrách se vám bude zdát, že střelba skutečně přichází odněkud za vámi...



Výkonové režimy, využití baterie (půlhodina PUBG na maximální kvalitu spolkne 13 % baterky) a nastavení funkce Wireless PowerShare
Baterie má kapacitu 4 500 mAh, samotný akumulátor je složen ze dvou částí. V praxi je výdrž hybridu stejná jako u Galaxy Note20 Ultra, který má baterii o stejné kapacitě. Jednodenní výdrž je jistota, maximem je při méně častém používání den a půl. Pokud ale budete používat jen vnitřní displej, půjde baterie půjde dolů daleko rychleji. Pokud však párkrát vyřešíte rychlé úkony na vnějším displeji, ušetříte si cennou energii. Na vnitřním displeji můžete počítat s nepřetržitým brouzdáním na webu nebo s přehráváním YouTube videí ve smyčce po dobu až 7 hodin, což zhruba odpovídá i zmiňované Ultře. Výdrž není nějak nadstandardní, ovšem také se nejedná o žádný vyložený propadák.

Ze zad můžete zpětně bezdrátově dobíjet nositelnou elektroniku, např. sluchátka Galaxy Buds+
Půlhodina hraní však dokáže ukousnout i přes 15 procent baterie, dvacet minut sledování videa na minimální jas ukousne pět procent baterky. Pomocí 25W dobíječky jsme z nuly na sto dobili hybrid za hodinu a třičtvrtě, bezdrátově můžete Z Fold2 dobíjet 15 Watty, příp. ze zad dobíjet další elektroniku, např. nositelnosti, reverzním 9W bezdrátovým dobíjením Wireless PowerShare.
Pokračování 5 / 8
Software
Až se třemi okny najednou. Uživatelské rozhraní hybridu se opírá zejména o režim Flex Mode, který jsme nakousli v kapitole o displeji. V praxi tak máte volnost v tom, jak chcete hybrid používat. Můžete vsadit na vnější displej, na vnitřní nebo na hybridní režim Flex Mode. Je ale škoda, že jej zatím nepodporuje mnoho předinstalovaných aplikací, a na další aplikace třetích stran zatím můžete zapomenout.

Při úvodním nastavení čekejte stejnou uvítací obrazovku jako u Galaxy Fold...
Samsung v Androidu 10 s nadstavbou One UI 2.5 vrací do hry režim App Continuity, který vám umožní pokračovat na vnitřním displeji po rozevření tam, kde jste na vnějším panelu skončili. Prodleva v zobrazení obsahu je minimální, aplikace se rychle přetransformuje do větší podoby. A pokud chcete, můžete to vybraným aplikacím nastavit i obráceně. Musíte ale počítat s tím, že při zavření se skládačka nezamkne, takže to budete muset udělat ručně. Asi by to chtělo o něco elegantnější řešení, ale nic revolučního nás v tuto chvíli nenapadá.


App Continuity v praxi, přepnutí z vnějšího na vnitřní displej je otázka chvilky
Samsung vám dá volnost i s ohledem na samotné prostředí, které si na vnitřním displeji můžete zobrazit jako na smartphonu (se zvětšeným rozhraním) nebo na tabletu (menší rozhraní ale více informací). Stejně tak si můžete pohrát i s dotykovými ovladači ve spodní liště. Chcete je vlevo, vpravo nebo uprostřed? Výběr je na vás! Vlastně ani podoba systému není finální, sytě bílé obrazovky na pozadí můžete rychle přepnout do úspornější podoby aktivací tmavého režimu. Z Galaxy Themes Storu si navíc můžete stáhnout schémata, tapety, balíky ikon a vzhled Always On režimu.



Vzorec pro odemknutí můžete kreslit tam, kde se vám to lépe hodí
A tím jsme s úpravami neskončili. Změnit si můžete i mřížku pohotovostních ploch, na které skládáte widgety, nebo mřížku hlavní nabídky. A pokud chcete, lze do spodní lišty vrátit ikonické tlačítko Aplikace (jinak menu vysouváte ze spodní hrany) nebo hlavní nabídku vůbec nepoužívat a mít aplikace rozesety jen po plochách. A nebo lze alespoň schovat ikony her a ukázat je až v Game Launcheru. Univerzálnost hybridu je patrná, nejen designově, ale také v oblasti softwaru.



Schémata, nastavení domovské obrazovky a plovoucí aplikační okno
Jak jinak popsat práci ve třech oknech v režimu Multidisplej? Chcete je vedle sebe, nebo prohodit pozice? Žádný problém. Okna můžete mezi sebou rychle prohazovat, přetahovat mezi nimi soubory (např. fotky jako přílohu do Outlooku) nebo texty. Oblíbené dvojice a trojice aplikací si můžete uložit k rychlému otevření z boční lišty.
Oficiální video prezentující multitasking u Galaxy Z Fold2:
V režimu trojitého zobrazení si můžete dokonce pustit tři okna aplikace Samsung Internet najednou! S budoucí aktualizací MS Office bude možné v jednom okně zobrazit Word, a ve druhém Excel. Update však na Android dorazí až v polovině září.



V režimu Multidispleje můžete mít najednou zobrazeny tři aplikace (dokonce fungují tři okna prohlížeče Samsung Internet), a pohrát si můžete i s poloprůhlednými plovoucími okny, kterých může být najednou spuštěno maximálně pět
Nové aplikace můžete spouštět i v plovoucích oknech, která lze následně minimalizovat nebo jim alespoň nastavit částečnou průhlednost. Klávesnice je v rozevřeném stavu rozdělena na dvě poloviny, ovšem to nám při psaní přišlo trochu matoucí, tak jsme si klávesnici v nastavení opět „spojili“. Vnější klávesnička je titěrná, překlepům se nevyhnete. Volání je zase lepší v zavřeném stavu, pokud je hybrid otevřen, probíhá hovor přes hlasitý odposlech. Kvalita hovorů byla bezproblémová.



Klávesnice na vnějším displeji, klávesnice na vnitřním displeji - kompletní a rozdělená
Nadstavba je samozřejmě bohatá i co se týká přidaného softwaru. Ochutnávku můžete vidět v horní výsuvné liště se zástupci rychlého spuštění, k dalším doplňkům se musíte „prokousat“ přes Nastavení. To je však řazeno logicky, a Samsung navíc na konec obrazovek přidává funkce, které jsme mohli hledat a nenašli. Přinejhorším si pomůžete integrovaným vyhledáváním. Aplikace sotva vyplní jednu stránku hlavního menu, některé základní položky, např. hudební přehrávač, si budete muset stáhnout ručně.



Základní nabídka a aplikace od Samsungu a od Googlu
V základní výbavě máte k dispozici vše potřebné. Samsung Health hlídá vaše aktivity a zdraví, přes Galaxy Wearable se spojíte s chytrými hodinkami Samsungu. Je tu i asistent Bixby, ovšem česky nehovoří a potkáte jej zřejmě až při vypnutí Z Fold2. Zamykací tlačítko totiž spouští Bixbyho, „správné“ vypínání však v nastavení můžete jednoduše vrátit zpět. Na dvojklik můžete nastavit libovolnou aplikaci, např. spuštění fotoaparátu.




Ukázka režimu Flex mode - fotoaparát, galerie, kalendář a YouTube (ve spodní polovině displeje můžete hledat další videa nebo procházet komentáře)
Pochválit můžeme i přehledný správce souborů, velký kalendář se synchronizovanými daty a také nové poznámky z řady Galaxy Note20 (není je třeba neustále ukládat). Samsung Pay je mezi aplikacemi jen do počtu, v Česku služba stále nefunguje. Další apky stáhnete z Google Play a Galaxy Storu.
Pokračování 6 / 8
Fotoaparát
Samsung Galaxy Z Fold2 má na zádech fotomodul, který náramně připomíná řadu Galaxy Note20. Jenže, optika má spíše blíže k řadě Galaxy S20. Těšit se tak můžete na tři 12MPx fotoaparáty. Mimo nového hlavního objektivu čekejte i nový ultraširokoúhlý foťák a také „starý známý“ teleobjektiv s dvojnásobným optickým přiblížením. Počítat můžete s rychlým ostřením i optickou stabilizací, přiblížení je však, na dnešní dobu, poměrně malé. Navíc musíte zapomenout i na podporu 8K videí. A to je při pořizovací ceně přes 50 tisíc Kč jednoznačně zklamání


Fotoaparát má vekou variabilitu, fotit můžete na šířku v polorozevřeném stavu nebo Fold2 rozevřít jako tablet
Začněme přepracovanou fotoaplikací, která využívá režim Flex Mode. Pokud Fold rozevřete napůl (a třeba postavíte druhou polovinou na stůl), uvidíte v horní části displeje hledáček, ve spodní pak všechny doplňkové ovladače, volby, objektivy a režimy včetně náhledu posledních fotek z galerie. Stačí však displej vyrovnat a máte před sebou fotorozhraní z tabletu. Fotit však můžete i v zavřeném stavu, kdy jako hledáček slouží vnější displej s telefonním rozhraním. A při focení momentek je to jednoznačně nejlepší řešení.



V rozevřeném stavu lze fotit i na výšku nebo můžete používat vnější displej jako hledáček, a to, jak při focení zadním fotoaparátem, tak při focení selfíček
Jak shrnout fotografickou výbavu druhé generace Foldu? Je to sázka na jistotu bez experimentů. Vystouplý fotomodul na zádech nemá žádné doplňky, o rychlé ostření se stará technologie Dual Pixel PDAF, takže není třeba laserový autofocus. O rozostření při focení v režimu Živého zaostření se postará umělá inteligence, která jinak optimalizuje nastavení scén, takže samostatný ToF snímač nebyl třeba. Foťáky doplňuje pouze přisvětlovací LED dioda, na kraji vystouplého fotomodulu si ještě všímáme samostatného mikrofonu pro natáčení videí.







Fotografie pořízené v exteriéru
Fotografie za dobrého světla se ukázaly jako dostatečně kvalitní s dobrým dynamickým rozsahem, který zvládne na jedné fotce vykreslit projasněnou oblohu a současně povedené stíny stromů. Barvy se občas zdají jako lehce přesaturované a možná směřují trochu dožluta, to je však klasický přístup Samsungu, který fotky lehce přikrášluje v rámci post-processingu. U snímku na výstupu si však snímač nijak výrazně nevymýšlí, a co je důležité, podání fotografií se vám bude líbit, zejména na vnitřním skládacím displeji.








Detaily a makrosnímky pořízené v exteriéru
Vcelku slušnou kvalitu můžete čekat i od fotek detailů a makra, byť tentokrát musíte docela dost často dotykem do fotky přeostřit na správné místo. Hlavní snímač ostří rychle, často však ne tam, kam potřebujete. Pokud si ostření nepohlídáte, můžete se stát, že se vám detaily slévají dohromady, jinak k detailům nemáme moc co vytknout.








Detaily pořízené v interiéru
Snad jen při focení uvnitř budete hledat dostatek světla. Jakmile světlo chybí, klesá kvalita fotek poměrně rychle dolů. V případě zářivek se na fotky vkládá lehká mlha, a to jsem měl samozřejmě optiku na zádech úplně čistou.












Základní, ultraširokoúhlý a dvakrát přiblížený snímek
S kvalitou ultraširokoúhlého fotoaparátu jsme plně spokojeni, barevná odchylka od hlavního snímače je minimální. Fotografie pořízené širokáčem nevypadají nějak uměle, efekt rybího oka je defaultně omezen automatickou úpravou širokoúhlého tvaru.








Základní a 2× přiblížená fotografie. Optický zoom je povedený, ovšem dvojnásobné přiblížení dnes už nikoho příliš nenadchne...
Přiblížení je tentokrát velkým zklamáním. V době, kdy u Galaxy S20 Ultra přišli jihokorejci se 100× Space Zoomem (a u Note20 Ultra jej rozumně zredukovali na 50×), má druhá generace Foldu jen 2× optické přiblížení, přičemž digitální přiblížení je k dispozici až do úrovně 10×. Pokud jste namlsaní ze zmíněných smartphonů, u nichž je často 10 - 30× hybridní zoom ještě snesitelný, bude vám výrazné přiblížení scény chybět jako sůl.



10× digitální zoom už v praxi příliš využitelný není
Naopak hodně se nám líbí fotografie pořízené v režimu Živého zaostření, u nichž se o rozmazání stará umělá inteligence. I přesto, že chybí samostatný ToF snímač, jsou výsledky dost povedené, jen příliš nechápeme, proč režim hned přechází na zoomový objektiv, když nám kvalitnější fotky přijdou z hlavního snímače. Živé zaostření využijete i při natáčení videí, funguje však pouze na obličeje nikoliv na běžné objekty.




Ukázkové fotografie v režimu Živého zaostření
Ve fotovýbavě nechybí ani režim Single Take, u něhož můžete nastavit maximální dobu snímání až na 15 vteřin. Po natočení vám telefon sám nabídne hotový foto a video obsah s filtry a přídavnými efekty. Pokud se nemůžete rozhodnout mezi točením a focením (a chtěli byste ideálně obojí najednou), je pro vás režim Single Take jako dělaný.

Ukázkový výstup z režimu Single Take zabere doslova celý vnitřní displej
Noční fotografie můžete fotit na automatický režim či na noční režim, na nějž vám doporučí přepnout umělá inteligence. Pokud budete fotit na automatiku, je doba expozice maximálně tři vteřiny. V nočním režimu z ruky je maximem sedm vteřin, příp. více pokud si telefon umístíte do stativu (až půlminuta) nebo alespoň ve tvaru L zapřete do dlaně. Tady se nám však větší časy příliš nedařily.








Automatika vs. samostatný noční režim. Pokud bude telefon v klidu, zvýší se doba expozice. A pokud nedojde k pohybu telefonu, mohou fotky jen získat na své kvalitě
Delší expozice propustí více světla na snímač, hybrid ale musí být v klidu, aby nedošlo k rozmazání fotografie. V tom je Z Fold2 skvělý, protože se sám může zapřít na rovném povrchu. Ale bude to chtít minimálně kryt na zadní stranu, protože sklo určitě nebude přímo pokládat na kamennou zeď nebo na schody.








Další noční fotografie
U Z Fold2 vidíme i přínos při focení kvalitních selfíček. Vnější a vnitřní 10MPx selfie kamerky jsou zcela identické, ovšem automaticky neostří, takže jej využijete spíše při videovolání přes Google Duo nebo Facebook Messenger. K pořádnému focení selfie totiž využijete zadní fotoaparáty a vnější displej, který poslouží jako hledáček. Nataženou dlaní dáte telefonu signál, aby spustil odpočet k vyfocení selfíčka nebo si selfe vyfotíte „ručně“.

K focení selfie můžete využít kterýkoliv z objektivů na zadní straně hybridu
A rozdíly mezi kamerkami jsou opravdu výrazné. Pokud chcete kvalitní selfíčka, nebudete fotit jinak než v podobě popsané výše.








Selfie pořízená 10MPx snímačem následovaná selfie pořízenou hned poté pomocí zadního fotoaparátu
Samsung naplno nevyužívá možnosti Snapdragonu 865+, který zvládne zpracovat až 8K video. A to proto, že 8K videa potřebují k natáčení alespoň 32MPx fotoaparáty, kdežto u Z Fold2 je maximem 12Mpx snímač. Kvůli omezení paměti (chybějící microSD) sice 8K videa nevyužijete, ovšem u nejdražšího letošního Samsungu byste běžně podporu 8K jistě očekávali...


Nastavení rozlišení videí pro běžný režim Video a také pro režim Pro Video. S podporou 8K se nepočítá
Z hybridu tak na výstupu lezou maximálně 4K videa (až s 60 fps), v běžné praxi však zřejmě dáte přednost základním Full HD videí. A ty vypadají jednoduše skvěle. Pochválit můžete obrazovou stabilizaci, rychlé ostření (bez přeostřování) a absenci jakýchkoliv artefaktů. V režimu Pro Video může navíc nahrávat Full HD videa se 120 fps, což oceníte např. při natáčení tekoucí vody.
Ukázka režimu Automatické rámečky:
Osobně jsem si oblíbil (a YouTubeři to možná docení o dost výrazněji) režim, který Samsung nazývá „Automatické rámečky“. Z Fold2 si zapřete do režimu stojánku a spustíte natáčení. Jakmile si stoupnete před objektiv, umělá inteligence se na vás neustále zaměřuje, takže můžete čekat dynamickou scénu bez jakéhokoliv přenášení telefonu. V režimu Pro Video si nastavíte vícenásobné ostření, ISO, expozici, ostření, vyvážení bílé, zobrazíte histogram, zvukové úrovně kanálů a nastavíte zesílení a typ mikrofonu (všesměrový, zezadu, zepředu nebo externí).
Další ukázková videa:
Celkově vzato je fotoaparát u Galaxy Z Fold2 univerzální, společně s netradiční skládací konstrukcí si můžete s fotoaparáty doslova vyhrát. Selfie můžete pohodlně fotit zadním fotoaparátem, kvalita videí byla bezproblémová. A to i díky povedené optické stabilizaci, videa za chůze navíc ještě lépe zastabilizujete v režimu Superstabilní video.
Pokračování 7 / 8
Závěr
Samsung Galaxy Z Fold2 je pořádným vylepšením první generace skládačky. Dá se říci, že výrobce vyslyšel zpětnou vazbu, a provedl všechny potřebné úpravy. Vnější panel má konečně smysl, dokonce si i rychle zvyknete i na používání hybridu v polorozevřeném stavu. Osobně jsem využil i zobrazení trojice aplikací na displeji najednou, kdy jsem byl neustále pracovně vytížen s otevřeným webovým prohlížečem, Gmailem a Facebookem. Displeje jsou skvělé, fotoaparát je univerzální, byť vyšší úroveň zoomu a také podpora 8K videí by určitě nebyla od věci.


Nosit v kapse vyčnívající hybrid za 55 tisíc korun pro ně rozhodně není ideální stav...
Nic není bezchybné, a to ani Galaxy Z Fold2. Jako největší nedostatek tentokrát nedáváme cenu, byť jedním dechem dodáváme, že je Z Fold 2 hodně drahá záležitost, ale přenositelnost. Osobně nosím smartphony vždy v pouzdře za opaskem (ano, jsem tak staromódní), jenže Z Fold2 mi prakticky nedává jinou možnost, než jej nosit v kapse. A když to nedělám ani u telefonů za 10 tisíc, přijde mi to u pětkrát dražšího telefonu jako zbytečný hazard. Telefon je vysoký, takže z kapsy trochu vyčnívá, a stačí neopatrný pohyb, náhodné rozběhnutí či sehnutí v jiné poloze, a pravděpodobnost vypadnutí z kapsy je hodně veliká. Jistě, může si Z Fold2 nasadit kryty, ale v případě pádů pant nijak neochráníte...
|
 | rozměry a hmotnost: 159 × 128 × 16,0 mm, 282 g displej: 7,6", kapacitní Dynamic AMOLED, 1 768 × 2 208, 372 PPI sítě: 2G, 4G, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6, Bluetooth 5, GPS paměť: 256 GB, RAM: 12 GB, baterie: 4 500 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 865 Plus (8× Kryo 585, 3,1 GHz, 7nm) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: není v prodeji |
Druhým nedostatkem je nestandardní poměr stran vnitřního displeje. Displej mezi smartphonem a tabletem vypadá na papíře skvěle. V reálu se však spousta aplikací a her se na vnitřní displej neroztáhne úplně, ale zbytek vyplní černými pruhy. U některých her tak můžete zobrazení ve větší podobě úplně škrtnout, záleží samozřejmě na tom, jak jsou naprogramovány. A hodilo by se i rozšíření Flex módu pro další aplikace. Chcete videovolat přes Messenger nebo WhatsApp a telefon si zapřít jako stojánek? Bez toho, abyste měli přes protistranu překlad v displeji, to (zatím) nepůjde.
|
 | rozměry a hmotnost: 161 × 63 × 17,0 mm, 263 g displej: 7,3", kapacitní Dynamic AMOLED, 1 536 × 2 152, 362 PPI sítě: 2G, 4G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 512 GB, RAM: 12 GB, baterie: 4 380 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 855 (8× Cortex-A76, 2,8 GHz, 7nm) operační systém: Google Android 9 (Pie) fotoaparát: 16MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: není v prodeji |
A třetím zásadním nedostatkem je cena. Samsung si za Galaxy Z Fold2 5G účtuje 54 990 Kč, a to přesto, že meziročně došlo k polovičnímu poklesu kapacity interní paměti. U hybridních skládaček to tedy na nějaké velké zlevňování nevypadá, ovšem svou cílovou skupinu si novinka, i na Českém trhu, jistě najde. Pokud se totiž do skládaček zamilujete, je to vždy na první pohled...
Hlavní konkurenti:
|
 | rozměry a hmotnost: 161 × 146 × 11,0 mm, 300 g displej: 8,0", kapacitní OLED, 2 200 × 2 480, 414 PPI sítě: 2G, 4G, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 512 GB, NM Card (256 GB), RAM: 8 GB, baterie: 4 500 mAh procesor: Hisilicon Kirin 990 5G (12× Cortex-A76, 2,6 GHz, 7nm) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 40MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: není v prodeji |
|
 | rozměry a hmotnost: 161 × 63 × 17,0 mm, 263 g displej: 7,3", kapacitní Dynamic AMOLED, 1 536 × 2 152, 362 PPI sítě: 2G, 4G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 512 GB, RAM: 12 GB, baterie: 4 380 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 855 (8× Cortex-A76, 2,8 GHz, 7nm) operační systém: Google Android 9 (Pie) fotoaparát: 16MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: není v prodeji |
|
 | rozměry a hmotnost: 168 × 74 × 7,2 mm, 183 g displej: 6,7", kapacitní Dynamic AMOLED, 1 080 × 2 636, 425 PPI sítě: 2G, 4G, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 256 GB, RAM: 8 GB, baterie: 3 300 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 865 (8× Kryo 585, 3,1 GHz, 7nm) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: není v prodeji |
Verdikt:
Univerzální skládací zařízení, které můžete používat tak, jak se vám zlíbí. Základní úlohy obstará vnější displej, jinak můžete používat vnitřní panel, a to i v polorozevřené podobě. Škoda vysoké pořizovací ceny, která meziročně neklesla.
Plusy:
- hybrid smartphonu a tabletu
- pevný přepracovaný pant, konstrukce bez vůle
- pant lze napozicovat do tvaru písmena L (sklon 75 - 115 stupňů)
- vnější displej je konečně daleko lépe použitelný
- špičkový vnitřní displej, překlad je i naopak méně poznat než dříve
- špičkový hardware (Snapdragon 865+ a 12GB RAM)
- přechází mezi displeji (App Continuity) funguje oběma směry
- režim Flex Mode umožní na každé polovině zobrazit jinou část aplikace
- povedený univerzální zadní fotoaparát
- selfie můžete fotit hlavními fotoaparáty (přes vnější displej)
Minusy:
- vysoká pořizovací cena (navíc poloviční paměť oproti Foldu)
- chybí zvýšená odolnost IP68
- hodila by se podpora stylusu S Pen
- chybějící podpora natáčení 8K videí (s ohledem na koncovou cenu)
- dvojnásobný optický zoom nestačí, hodilo by se větší přiblížení
- aplikace se nedokáží popasovat s netradičním poměrem stran displeje
- absence 60 Hz obnovovací frekvence u vnějšího panelu
- podpora Flex Módu není zdaleka u všech aplikací
- postrádáme microSD kartu
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Chci Premium a Živě.cz bez reklam
Od 41 Kč měsíčně