Plusy
- Zvýšená odolnost, robustní konstrukce, vyztužené rohy
- Tři akční tlačítka, LED dioda
- Podpora dvou SIM a NFC
- Vyměnitelná baterie
- Zabezpečená platforma Knox
Minusy
- Spíše průměrný fotoaparát
- Tlačítkům chybí vibrační odezva
- mPOS řešení od Samsungu v ČR není k dispozici
- Hodil by se režim DeX
- Nevyvážený jas displeje
Samsung po letech konečně uvedl na trh smysluplného zástupce modelové řady Galaxy Xcover, která se odjakživa vyznačovala vysokou odolností. Jako důkaz poslouží sedm let starý crashtest Xcoveru 2, který na Islandu přežil škrábání ledovce, termální vodu, parní saunu, styk se sopečným štěrkem i přejetí autem. Nový Galaxy Xcover Pro tak má rozhodně na čem stavět, a pokud k tomu přidáme konečně vcelku slušný hardware, může toho telefon (překvapivě) dost nabídnout běžným uživatelům i firemnímu segmentu.
Zvýšená odolnost, čipset střední třídy a cena necelých 14 tisíc korun? Samsung se nezbláznil, skutečně odolné telefony tak prostě stojí. A teď nemáme na mysli telefony se skleněnými kryty s IP68 „jen aby se neřeklo“, ale opravdové odolné telefony, u nichž se nemusíte nijak zvlášť obávat pádu na zem nebo do vody. Připočtěte k tomu tři akční tlačítka, LED diodu, uživatelsky vyměnitelnou baterii, zabezpečenou platformu Knox, a vyjde vám z toho zajímavý mix, po němž mohou sáhnout, nejen běžný zákazníci, ale také firmy. A pro zaměstnance v terénu je Xcover Pro skutečný všeuměl, i když je škoda, že na dříve avizovaný mobilní platební terminál (mPOS) se v Česku zatím nedostalo...
]: The file '/PubSystem.Controls.Run.Articles.2015/AddOn_Blank.ascx' does not exist.-->
|
 | rozměry a hmotnost: 160 × 77 × 10,0 mm, 218 g displej: 6,3", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 400, 418 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (390|150 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (512 GB), RAM: 4 GB, baterie: 4 050 mAh procesor: Samsung Exynos 9611 (8× Cortex-A73, 2 GHz, 10nm) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 25MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: 6 929 Kč až 12 444 Kč
|
Celou recenzi Samsung Galaxy Xcover Pro si přečtěte na následujících listech.
Design
Xcover přišel o fyzická tlačítka pod displejem. Galaxy Xcover Pro je telefon s rozměry 160 × 77 × 10 mm a s hmotností 218 gramů. Novinka rozhodně nechce zvítězit v soutěži krásy, ovšem věc bere do rukou pragmaticky. Zvýšená odolnost zde hraje hlavní roli, a tak se jí vše podřídilo. Na konstrukci tak nenajdete kov ani sklo (vyjma krycí vrstvy displeje), šasi je plastové, obvodový rám je navíc v rozích vyztužen a pogumován. Boky dokonce i částečně vyčnívají nad okolní povrch, aby případný pád na zem displej schytal co možná nejméně.

Samsung Galaxy Xcover Pro se v Česku prodává pouze v jedné barevné variantě
Oproti minulým létům chybí vroubkování bočních hran, které umožnilo bezpečnější držení telefonu v jedné ruce. Záda však mají strukturu zachovanou, takže vám telefon ve zpocené dlani nebude podkluzovat. Samsung to mohl eliminovat i základním průhledným pouzdrem, to však v základní krabici (zcela nepochopitelně) chybí. S ohledem na barevné varianty nemáte žádnou možnost výběru. Telefon se v Česku prodává pouze v černé s oranžovým zvýrazněním levé akční klávesy.



Akční klávesa Xcover je umístěna na levém boku, další akční tlačítko najdete na horní hraně. Vedle něj se ještě tísní notifikační dioda
Pokud máte rádi personalizaci Androidu a rychlé spouštění aplikací, u testované novinky si přijdete na své. Na těle jsou totiž hned tři akční tlačítka! Nejvíce oceníte širokou klávesu Xcover na levém boku a menší tlačítko na horní hraně. V obou případech dost vystupují nad okolní povrch, takže je i poslepu velmi rychle nahmatáte. Na stisk a podržení můžete namapovat spuštění libovolné aplikace v telefonu, zapnutí svítilny, případně emulovat zpětnou šipku a klávesu Home. Obě klávesy mohou fungovat i při zamknutém telefonu.




Nastavení rychlých voleb na všech třech akčních klávesách
Třetí akční klávesou je zamykací tlačítko, které je sloučené se čtečkou otisků na pravém boku. Promačkávací ploška standardně na podržení spouští hlasového asistenta Bixby, protože však česky neumí, můžete si klávesu přeprogramovat na klasickou obrazovku vypnutí. A na dvojklik si můžete opět nastavit otevření libovolné aplikace. Celkem tedy máte hned pět slotů pro rychlé spouštění aplikací, přitom většina smartphonů má často jen jeden rychlý přístup.

Na pravém boku dominují dobře ovladatelné regulátory hlasitosti a čtečka otisků sloučená se zamykací klávesou v jeden celek
Čtečka otisků odemkne na přiložení prstu v devíti z deseti případů, a to i při vypnutém telefonu. Vyhnete se tedy jakémukoliv mačkání odemykací klávesy. Občas se však při přiložení prstu trochu načekáte, a protože je čtečka hladká, poslepu nevíte, zda jste správně přiložili prst nebo jej jen čtečka nevyhodnotila. Jenže displej nepodporuje režim Always On, takže se tuto informaci nijak nedozvíte (ani vibracemi), a můžete jen čekat na to, co telefon udělá. Nad zamykací klávesou najdeme ještě dost vystouplé regulátory hlasitosti s hlasitým stiskem.


3,5mm jack na horní hraně a USB-C, POGO piny a hlavní reproduktor na hraně spodní
Příjemným bonusem je notifikační dioda na horní hraně, která vás informuje o zmeškaných událostech, o vybité baterii či o dokončeném nabíjení. To navíc nemusí probíhat jen přes USB-C konektor, ale i přes vedle umístěné POGO piny. A to ocení zejména firemní flotily jejichž telefony se budou moci nabíjet v univerzálních POGO dobíječkách. Na zádech je připraven duální fotoaparát (25 + 8 MPx) s dvojitou přisvětlovací diodou, baterii o kapacitě 4 050 mAh najdete pod odcvakávacím zadním krytem.


Duální fotoaparát na zadní straně a pohled pod zadní kryt. MicroSD kartu a dvě SIM vkládáte do útrob telefonu
Sloty pro dvě nanoSIM karty se zpřístupní až po vyjmutí baterie, microSD (až 512 GB) můžete vyměňovat za chodu. Poměrně velkou raritou je zde konektor pro externí anténu, který s nástupem telefonů s napevno integrovanými bateriemi nadobro vymizel. Součástí baterie je i funkce NFC, bezdrátová cívka však v útrobách chybí.


Základní krabice a její obsah, pokud budete chtít druhou baterii, bude třeba ji dokoupit samostatně, ovšem zatím jsme ji nikde v obchodech neviděli
Na vnitřní straně zadního krytu je vidět voděodolná membrána, která se spolu s vnitřním utěsněním a membránami v konektorech stará o voděodolnost dle normy IP68. Ta zaručuje, že telefon přežije 30 minut až 1,5 metru pod vodní hladinou, aniž by přišel k úhoně. Musíte však samozřejmě důsledně docvaknout zadní kryt. Telefon splňuje i odolnostní normu MIL-STD 810G, v rámci jejíchž testovacích procedur je i pád telefonu z výšky 1,2 metru na překližkovou podložku položenou na beton.


Zkušební ponoření. Po vytažení z vody je třeba zadní kryt odcvaknout a vysušit zbytkovou vlhkost. Z konektorů je také třeba vyštěrkat přebytečnou vodu, přičemž nabíjet budete moci až tehdy, jakmile USB-C kompletně proschne
S ohledem na koronavirus jsme si odolnost vyzkoušeli v praxi dvěma způsoby pouze v interiéru. Pád z výšky pracovního stolu telefon zvládl bez jakýchkoliv problémů, stejně tak i ponoření do džbánu s vodou. Součástí základní krabice je mimo telefonu samostatně zabalená baterie, 15W síťový adaptér typu Adaptive Fast Charging, USB-C kabel, obyčejná pecková sluchátka bez nástavců a uživatelské příručky.
Displej
Odolnější LCD s hůře osvětlenými kraji. Pokud jste u Samsungů namlsaní z AMOLEDů, bude muset u Xcoveru Pro trochu slevit ze svých nároků. Do telefonu se dostal strukturálně odolnější TFT LCD displej, u něhož oproti Xcoveru 4s konečně narostlo rozlišení, a to z HD na Full HD+ (2 340 × 1 080 pix). Úhlopříčka displeje je 6,3", pokud však odmyslíte zakulacené rohy, zmenší se reálná úhlopříčka na 6,1 palce.

Samsung tentokrát vsadil na 6,3" TFT LCD panel s rozlišením 2 340 × 1 080 pix
Do displeje se dostal „moderní“ průstřel pro 13MPx selfie, je však až příliš vidět, že na průstřely nejsou LCD panely zrovna dvakrát připraveny. Při bílém pozadí si okolo průstřelu všimnete tmavších míst, což se opakuje i v zakulacených rozích. Vypadá to, jakoby zde byl jas o něco nižší, než na zbytku displeje. Tmavý systémový režim však tento nedostatek umně skryje, pokles jasu, možná až lehká úprava barevného spektra, však bude vidět minimálně na lockscreenu, na tapetě na pozadí i aplikací roztažených na celý displej.


Do displeje se dostal průstřel pro 13MPx selfie, kolem něhož je zobrazovací kvalita, zvláště u světlých pozadí, viditelně horší. Na spodní hraně čekejte dotykové systémové ovladače, u nichž zamrzí chybějící vibrační odezva
Displej podporuje automatickou regulaci jasu, která pro korekci využívá čidlo v horním rámečku displeje. K ruční regulaci jasu se dostanete i z horní lišty, jen ji musíte vysunout nadvakrát, což dost zdržuje. Ve dne je displej dobře čitelný, přímé ostré slunce už trochu způsobí problém s čitelností. V noci displej dost svítí, což částečně eliminujete tmavým systémovým režimem. Modré světlo utlumí vestavěný filtr, který však není dostupný v nastavení zobrazení, ale pouze v horní výsuvné liště. I proto o něm při začátku používání smartphonu zřejmě nebudete vědět.


Displej obklopuje rám, který je nejširší na horní a na spodní hraně. Boky telefonu vyčnívají zhruba milimetr nad displej, takže jsou při pádu první „nárazníkovou“ zónou
Nabídka úprav zobrazení je oproti AMOLEDům dost ořezaná, mimo velikosti grafických prvků si můžete navíc navolit jen zvýšenou citlivost, která vám umožní displej ovládat v zimních nebo pracovních rukavicích. Krycí vrstvu displeje tvoří Gorilla Glass 5, a myslelo se i na přímé pády displejem na zem. Boční rám vystupuje zhruba milimetr nad displej, takže část nárazu schytá plastová konstrukce. Při pádu na strukturovaný povrch vám to však příliš nepomůže.





Nastavení zobrazení, světlý a tmavý režim, filtr modrého světla a nastavení roztažení spouštění aplikací
Hry a aplikace se automaticky spouštějí těsně pod průstřel, pokud chcete využít celou displejovou plochu, i přesto, že část obsahu padne do průstřelu, musíte to aplikacím individuálně nastavit. Ne všechny ale dokáží vaše přání splnit.
Hardware
Exynos střední třídy a slušná RAM. Výkonovou stránku zajišťuje osmijádrový čipset Exynos 9611 o maximálním taktu 2,3 GHz. Sekunduje mu 4GB operační paměť, která je v rámci jednoho dne průměrně zaplněna na 58 procent.


CPU-Z a detaily benchmarku Antutu. Tabulkově je výkon podprůměrný
Výkon smartphonu je průměrný, což nasvědčuje výsledek 184 529 bodů v Antutu. Jinými slovy, telefon spustí vše, co potřebujete, u některých her však musíte slevit z maximální grafické kvality. I když, ne vždy to bude potřeba...
Výsledky benchmarku Antutu 8.2.8:
- CPU - 62 802 bpdů
- GPU - 38 501 bodů
- MEM - 44 772 bodů
- UX - 38454 bodů
- Celkem - 184 529 bodů
Při hraní Asphalt 9 jsme si občas všimli trhnutí v obrazu (zvláště při vyšší rychlosti, kdy se nestačily plynule načíst okolní textury), jinak ale byla hratelnost bezproblémová. PUBG bylo velmi dobře hratelné i při maximálním nastavení grafiky HDR Ultra, všiml jsem si pouze pár podřadných zaškrobrtnutí, jinak nebyl problém. Zvláště při přestřelkách z blízka byl obraz absolutně plynulý, což jsem ani neočekával. Karetní Hearthstone byl taktéž bez jakýchkoliv zádrhelů, které by zasáhly do kvality hry, takže testovaný telefon můžeme doporučit i na mobilní hraní.


Asphalt 9 a PUBG spojuje výborná hratelnost, i když u PUBG se po 20 minutách hraní záda dost výrazně zahřívají
Interní úložiště o kapacitě 64 GB (po prvním spuštění má volných zhruba 49 GB) není běžný eMMC čip, ale rychlá paměť UFS. Samsung sice přesně neuvádí verzi, mělo by se však jednat o rychlou paměť typu UFS 2.0, což dokládají i výsledky benchmarku Androbench. Sekvenční rychlost čtení jsem naměřil 489,82 MB/s, sekvenční zápis se pohyboval okolo 184 MB/s. A to jsou hodnoty vyšší, než u UFS 2.0 pamětí použitých např. v řadě Galaxy S7. Na současné topmodely Samsungu s UFS 3.0 to samozřejmě nedosahuje, paměti jsou však rychlejší, než běžné levné paměti typu eMMC, a to je to, oč tu běží.
Benchmark Androbench |
Galaxy Xcover Pro |
Galaxy S8+ |
Galaxy S7 |
Sekvenční čtení |
489.82 MB/s |
779.91 MB/s |
483 MB/s |
Sekvenční zápis |
184.8 MB/s |
139.58 MB/s |
115,96 MB/s |
Náhodné čtení |
30796.8 IOPS |
33100.5 IOPS |
19 448.8 IOPS |
Náhodný zápis |
32254.14 IOPS |
3656.5 IOPS |
2 692.63 IOPS |
Konektivita telefonu je dost bohatá, v základní výbavě čekejte podporu Dual SIM s přehledným správcem či NFC, které využijete pro mobilní placení. Samsung sice při zahájení prodejů inzeroval testovací mPOS řešení od společnosti Visa, které telefon, de facto, přemění na platební terminál, do Česka se však žádná taková aplikace nedostala. A to je škoda, protože drobným obchodníkům by se mohl zamlouvat telefon, který dokáže fungovat i jako platební terminál. Podle informací přímo od Samsungu se připravuje globální řešení, k němuž budou brzy dostupné detailní informace.
Lokální konektivitu obstarává Bluetooth 5.0 a Wi-Fi Direct, Wi-Fi se dokáže v případě horšího spojení sama přepnout na mobilní data, příp. se sama aktivovat v prostředích, kde Wi-Fi často používáte, a následně sama vypnout. Telefon také dokáže zjistit podezřelé chování ve Wi-Fi síti, na které vás dokáže upozornit. Stabilita Wi-Fi byla bezproblémová. Přímo v nastavení můžete přidat profil VPN, nastavit privátní DNS, stáhnout plug-in pro přímý tisk z mobilu nebo aktivovat Mirror Link po připojení k palubnímu systému u vybraných automobilů.





Nastavení připojení, Wi-Fi Direct, NFC, Správce SIM a nastavení chování USB
GPS poskytuje přesná data o vaši aktuální pozici (a to i v interiéru), takže se s telefonem můžete vydat do terénu a využít pro základní orientaci např. aplikaci Mapy.cz. Stálicí je pak zrcadlení displeje telefonu na domácí televizi Samsung přes horní lištu, a to, buď v rámci celého systému, nebo jen při přehrávání multimédií. Veškerá dříve přidaná zařízení můžete vidět přes tlačítko v horní liště. K samotnému přidání nositelného zařízení od Samsungu slouží aplikace Galaxy Wearable.
Smartphone spadá do ekosystému Call & Message Continuity, takže si hovory směřované na tablet můžete vyřizovat i v hodinkách nebo tabletu Samsung, a to za předpokladu, že jsou zařízení připojena k internetu. Funkce Odkaz na Windows vám ve Windows 10 spustí aplikaci Váš Telefon, přes kterou můžete procházet vaše fotky pořízené telefonem nebo třeba psát textovky či vyřizovat hovory. Velká škoda je, že telefon nepodporuje desktopový režim DeX. Jistě, výkon zřejmě není dostatečný, na druhou stranu, alespoň v omezeném režimu s několika otevřenými okny, by se jistě pracovat dalo.
Stejně jako u všech smartphonů od Samsungu se o zabezpečení již na hardwarové úrovni stará platforma Knox. Díky podpoře Knox Enroll je možné zařízení snadno zařadit do firemního MDM segmentu, smartphone dálkově ovládat, spravovat a instalovat na něj aktualizace aplikací. V případě, že telefon používáte jako běžný uživatel, máte k dispozici alespoň Zabezpečenou složku.



Základní podoba a vzhled Zabezpečené složky
V ní můžete mít vlastní soukromý prostor s osobními soubory i aplikacemi, které, buď přesunete z „veřejné“ části, nebo si zde aplikace nově nainstalujete. Pro přístup k zabezpečené části můžete použít otisk prstu, navíc lze ikonu složky schovat, takže ani nikdo nepojme podezření, že něco skrýváte. Složku si následně aktivujete přes horní výsuvnou lištu (i tuto ikonu rychlého spuštění lze schovat) či přímo v Nastavení. K odemčení telefonu můžete využít i sken obličeje, jedná se však o málo zabezpečenou metodu biometrického přístupu.



Přidáváme nový otisk prstu
Sluchátko telefonu je dostatečně hlasité, a telefonu se daří poměrně úspěšně filtrovat šum na pozadí, kvalitativně však vychází lépe spíše hovory na hlasitý odposlech. Hlasitost spodního repráčku je však trochu nižší, než ve sluchátku, a pokud do něj pustíte hudbu, čekejte basovou složku, která bude „nemastná neslaná“, a celkové audio znějící až příliš „plechově“. Na maximální hlasitost je reprák prakticky neposlouchatelný. A nepomůžete si ani přibalenými peckami, která mi v uších vůbec nedržela.





Nastavení zvuku, Dolby Atmos, UHQ audio, ekvalizér a FM rádio
Lépe uděláte, když si do telefonu zapojíte sluchátka, na která jste běžně zvyklí, a v tom případě bude zvuková reprodukce bezproblémová. Ještě, když si můžete navolit vlastní ekvalizér, zvýšit rozsah na UHQ audio nebo aktivovat režim Dolby Atmos. Prostorový efekt je uvěřitelný, basy jsou dostatečné výrazné, což můžeme tvrdit i o maximální hlasitosti. Telefon se poradí i s USB-C sluchátky, pokud však připojíte druhá přes jack, hudba se do nich automaticky přesměruje a v „céčkových“ přestane hrát. Sluchátka budete potřebovat i pro FM rádio, protože poslouží jako anténa.




Správce zařízení, detaily zatížení baterie a dostupné výkonové režimy
Baterie o kapacitě 4 050 mAh vypadá na papíře slušně, ovšem díky vyššímu rozlišení displeje dostává výdrž na jedno nabití pořádně zabrat. Jeden náročný pracovní den telefon zvládne, něco navíc však od něj nečekejte. Ve flotilách firemních zařízení s POGO nabíječkami to problém nebude, pokud však budete chtít s telefonem vyrazit na pár dní na cesty a do přírody, vezměte si s sebou powerbanku.

Samsung u Xcoveru Pro nevyužil výhodu vyměnitelné baterie. Náhradní akumulátor si zatím nikde nekoupíte...
V ideálním případě bychom vám doporučili dokoupit si další baterie, dobít je v telefonu a vzít si je s sebou, ovšem Samsung je do Česka zatím nedováží. V zahraničí vychází na 47 EUR, což dělá zhruba 1 250 Kč. A s ohledem na to, že telefon má v portfoliu Samsungu jako jeden z mála vyměnitelnou baterii, vidíme absenci dokoupitelného akumulátoru jako promarněnou příležitost.
Software
Android 10 s moderní nadstavbou One UI 2.0. Samsung u testovaného smartphonu vsadil na Android 10 s moderním vzhledem grafické nadstavby One UI 2.0, která je uniformní nad celým aktuálním portfoliem. Vzhled prostředí upravíte schématy, samostatně si nastavíte balíky ikon i tapetu na pozadí či na lockscreenu. Zůstat však můžete i u čistě tmavého systémového režimu, byť tentokrát nemá žádný přínos k vyšší výdrži na jedno nabití.





Domovská obrazovka, poslední spuštění aplikace, hlavní nabídka, rychlé přístupy v horní liště a dvě rychlé volby ze zamykací obrazovky
Uživatelské rozhraní je vcelku svižné, vizuálně zdržují jen animace, které však v Nastavení můžete redukovat na minimum. Na topmodely Xcover Pro svou svižností rozhodně nedostačuje, ale se smartphony střední třídy už by srovnání snesl. Je však pravda, že některé aplikace se načítají trochu déle, např. telefonní seznam nebo internetový prohlížeč, ale není to nic zásadního, co by ovlivnilo celkový dojem z používání telefonu.



Do telefonu můžete stáhnout a nainstalovat schémata, tapety a samostatně i balíky ikon
Prostředí těží z rychlých přístupů, jak jen to je možné. Mimo tří akčních tlačítek máte k dispozici i rychlé přístupy v horní liště, které slouží pro nastavení základních záležitostí a pro přístup k doplňkovým funkcím. Rychle tak např. zapnete skenování QR kódů, mobilní hotspot, přepnete na Zabezpečenou složku nebo spustíte systémový Dětský režim.





Jednoruční režim, Multidisplej, herní nabídka Game Launcher, domovská obrazovka Bixby Home a aktivace hlasového asistenta
Trojklikem na domovskou klávesu zmenšíte uživatelské rozhraní tak, aby se dalo ovládat v jedné ruce. Aplikace se mohou otevírat v nových oknech, příp. můžete spustit na displeji dvě aplikace najednou. Do režimu Multidispleje se dostanete přes nabídku posledních spuštěných aplikací, poměr mezi jednotlivými aplikacemi si ručně upravíte. O optimalizaci a úsporu baterie během hraní se stará Game Launcher. Funkce Dual Messenger vám dovolí nainstalovat dva klienty komunikátorů, a každý použijete s jiným účtem.




Základní aplikační výbavy od Samsungu, Googlu a Microsoftu. Klávesnice zobrazená
Součástí telefonu je asistent Bixby, resp. moduly Reminder a Home. K druhému zmiňovanému se dostanete přímo z pohotovostní obrazovky, a najdete zde souhrn věcí, které by vás mohly zajímat, jako např. denní plán z kalendáře, počasí, poslední pořízené fotky, výběr z aplikačních obchodů nebo třeba aktuální počasí. Hlasového asistenta můžete spustit podržením bočního tlačítka, ale k užitku moc nebude, protože se s ním česky nedomluvíte.

Na klávesnici v režimu na výšku a na šířku se píše téměř stejně. V obou případech vám bude scházet vibrační odezva. A to je impulz pro instalaci alternativní klávesnice
Aplikační výbava je na Samsungy standardní, to co vám bude chybět, si jednoduše stáhnete z Google Play a Galaxy Storu. První věc, která vám bude chybět, je přehrávač hudby Samsung Music, který v nabídce nepochopitelně chybí. Jinak zde máte základ od Samsungu, Googlu a Microsoftu se běžným obsahem pro práci, komunikaci a organizaci času. Navíc je jen aplikace Netflix, ovšem k trial verzi se nedostanete do té doby, než se zaregistrujete a zadáte do aplikace detaily své platební karty.

V telefonu běží Android 10 s aktualizovaným zabezpečením na dubnovou verzi
V průběhu testování dostal telefon softwarovou aktualizaci, která povýšila zabezpečení na dubnovou verzi. Z tohoto pohledu jsme tedy otestovali maximálně aktualizovaný telefon. Navíc je Xcover Pro na bezpečnostním blogu Samsungu veden jako model, který bude aktualizace zabezpečení dostávat na měsíční bázi.
Fotoaparát
Fotoaparát spíše pro pracovní nasazení. Řada Galaxy Xcover nikdy nebyla primárně zaměřená na mobilní focení, i proto překvapí, vůbec poprvé, dvojice fotoaparátů. Hlavní 25MPx snímač se světelnosti 1.8 doplňuje 8MPx širokáč. Součástí fotografické nabídky je i 13MPx selfie s fixním focusem. S ohledem na fotovýbavu průměrných smartphonů se dostáváme do spodních pater, v řadě Xcover je to však ta nejlepší fotosestava, která kdy byla k dispozici. Navíc doplněná duální přisvětlovací diodou.


Uživatelské rozhraní fotoaparátu, v běžném režimu fotíte v rozlišení 12 MPx. Až po přepnutí na formát 4:3H pořizujete snímky v nativním rozlišení 25 MPx
Fotoaplikace se nijak zásadně neliší od dříve testovaných Samsungů. Rychlé volby jsou vyneseny na levou stranu od hledáčku (zbytek položek si upravíte v nastavení), v pravé části displeje přepínáte mezi dvěma objektivy či mezi fotorežimy na vertikálním posuvníku. Režim Živého zaostření využívá softwarové rozostření, ovšem funguje pouze na obličeje. Mezi režimy nechybí ani noční režim, panorama či fotografický režim Pro. V něm si však navíc nastavíte pouze ISO, vyvážení bílé a korekci expozice.






K fotografiím pořízeným za slunečného počasí nemáme moc co vytknout, snad jen detailů mohlo být na fotkách o něco více. Zvláště ty nejmenší detaily se na fotkách poměrně dost slévají
Za dobrého světla na automatiky pořídíte dobře prosvětlené fotografie s barevnou věrností odpovídající realitě. Máme k nim všehovšudy jen dva nedostatky. Tím prvním je pomalejší autofocus, často si musíte pohlídat, zda byl snímek opravdu zaostřený, to po hned po vyfocení v galerii. Automatika si dost často pohrává s nastavením fotoaparátu, takže je možné, že i dvě fotky pořízené hned po sobě budou vypadat úplně jinak. Na jedné můžete vidět výrazné stíny, které jsou na následující fotce, jako mávnutím kouzelného proutku, prosvětlené.


Foťák má občas problém s adekvátním zaostřením, často mu budete muset pomoci dotykem do hledáčku
Při focení jste často nuceni ostřit dotykem do hledáčku, telefon sice podporuje autofocus, při focení objektu na popředí s pozadím ve vzdálenosti několika metrů telefon vždy ostří nejprve do větší dálky. A dotykem musíte na bližší objekt často i několikrát přeostřovat.








Ukázkové makrosnímky pořízené v exteriéru a v interiéru
U makrosnímků můžete počítat s focením zhruba od 10 centimetrů, pokud se s telefonem dostanete blíže, nebude detail zaostřený. U makrosnímků jsem si všiml výrazného, možná až trochu umělého bokehu (zejména v levém horním rohu), na přímém slunci zase úplně nesedí barvy. Zelená tráva místy vypadá až nepřirozeně neonově.






Ukázkové fotografie z interiéru
Fotografie pořízené v interiéru mají občas nádech do modra, objevuje se u nich hranová neostrost a také slévání detailů. Občas také nesedí barevná věrnost, pokud nefotíte poblíž okna, barvy se v horším světle lehce odkloní od reality.


Detail stránky v knize a barkódu
Speciálně jsme se zaměřili i na focení textů a barkódů, které jsou po vyfocení, resp. již při snímání, zaostřené, takže různé aplikační čtečky je nemají problém analyzovat. Co se týká focení textů, z blízka nasnímaný text bez větších problémů přečtete, na vzdálenější texty je aplikován dost výrazný bokeh. Záleží však samozřejmě na tom, z jakého úhlu fotíte. Pokud do hledáčku dostanete celý papír A4, umělá inteligence vám jej „naskenuje“, což funguje bez větších problémů. Jen si musíte počkat, až foťák rozpozná celý úsek textu, ať vám žádná část nechybí.







Základní a odpovídající ultraširokoúhlý snímek
Ultraširokoúhlý snímač nedosahuje kvalit těch nejdražších Samsungů, a má nepatrně odlišnou barevnou paletu od hlavního snímače, a to i na přímém slunci. Fotky se nám navíc zdají o něco tmavší. Celkově je kvalita nepatrně horší, než u vlajkových modelů Samsungu, není to však nic zcela zásadního. Širokáč u některých typů scén přijde vhod, většinou ale zřejmě dáte přednost základnímu snímači.



Ukázkové noční snímky, noční režim prosvětlí scénu jen nepatrně
Noční fotografie jsou dost citlivé na to, abyste při focení pokud možno vůbec nepohnuli s telefonem. Ten se vám pak odmění vcelku čistými fotografiemi, v opačném případě je železným pravidlem větší či menší rozmazání. Noční režim pomůže jen nepatrně, zato u něj stabilita dlaně při focení platí dvojnásobně.




Porovnání fotek bez blesku a s přisvětlením
Dvojitá přisvětlovací dioda dokáže osvětlit prostor na vzdálenost několika metrů, má vysokou intenzitu světla, přesto objekty nasnímané zblízka nijak výrazně nepřesvětluje.




Rozdíl mezi základní a širokou selfie, selfie pořízená uvnitř a za horších světelných podmínek
Selfie kamerka postrádá automatické ostření, což prakticky vylučuje jakákoliv kvalitní selfíčka. Focus je fixní, pokud dáte obličej dále nebo blíže, bude rozmazaný. A nepomůže vám ani detekce obličejů s diskutabilním přínosem. Telefon nabízí i jakousi variantu širokoúhlé selfie, ovšem to je pouze otázka softwaru. Základní selfie totiž telefon cíleně trochu přiblíží. Nedílnou součástí selfíček je šum, který v horších světelných podmínkách dost výrazně zasáhne do kvality fotografie.


Dostupné displejové režimy, umělá inteligence dokáže zasáhnout do kvality fotek, zjistí a načte z hledáčku QR kód, popř. naskenuje stránku textu
Videa můžete natáčet maximálně ve Full HD s 30 fps. Při natáčení musíte nejprve přepnout na samotný režim Video, přičemž při natáčení nelze mezi objektivy přepínat. Kvalita videí je srovnatelná s fotografiemi. Všímáme si poměrně rychlé adaptace na změnu světelných podmínek, automatické ostření je ale dost pomalé, což můžete vidět na videích níže. Telefonu by zcela jistě slušela videostabilizace . Pokud budete natáčet za chůze nebo při jízdě autobusem, budou videa hodně roztřesená. Ani foťák, ani videa, nejsou primárním lákadlem telefonu, spíše jen očekávaným doplňkem.
Ukázková videa:
Závěr
Pokud budete porovnávat surový výkon a cenu, najdete na trhu za 13 990 Kč mnohem (a často i řádově) daleko vybavenější stroje. Opravdu odolné telefony jsou však na trhu hodně specifickou skupinou, dalo by se říci, že i skoro ohrožený druh. A pokud se podíváte na konkurenci, je zřejmé, že si několik odolných smartphonů, které si rozdělily trh, mohou dovolit cenu převyšující 10 tisíc. A to i ty modely od méně známých značek.
|
 | rozměry a hmotnost: 160 × 77 × 10,0 mm, 218 g displej: 6,3", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 400, 418 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (390|150 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (512 GB), RAM: 4 GB, baterie: 4 050 mAh procesor: Samsung Exynos 9611 (8× Cortex-A73, 2 GHz, 10nm) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 25MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: 6 929 Kč až 12 444 Kč
|
Ve skrytu konkurence značek Cat, Evolveo, Cubot, Blackview a Doogee má Samsung stále největší zvuk. S ohledem na pracovní nasazení je velkým bonusem platforma Knox, která je mnohdy firemními MDM systémy přímo vyžadována. A právě zde vidíme hlavní cílovou skupinu Xcoveru Pro. Na volném trhu bude telefon zastíněn levnějšími smartphony, které nabídnou podobnou odolnost s horší výbavou. A přiznejme si, že u některých profesí vyžadující zvýšenou odolnost, se na funkce prakticky vůbec nehraje.
]: The file '/PubSystem.Controls.Run.Articles.2015/AddOn_Blank.ascx' does not exist.-->
Verdikt:
Odolný telefon s průměrnou výbavou se bude líbit zejména v B2B segmentu. Na volném trhu zřejmě, i kvůli poměrně vysoké ceně, nezaboduje.
Plusy:
- zvýšená odolnost, robustní konstrukce, vyztužené rohy
- tři akční tlačítka, notifikační dioda
- podpora dvou SIM
- displej s Gorilla Glass 5 můžete ovládat i v rukavicích
- silná přisvětlovací dioda
- uživatelsky vyměnitelná baterie
- POGO konektor, sluchátkový jack
- zabezpečená platforma KNOX
- mobilní platby přes NFC
Minusy:
- spíše průměrný fotoaparát
- hlavní ovladače nejsou tlačítkové, ale vůbec poprvé dotykové
- nevyvážený jas displeje po obvodu displeje a okolo průstřelu
- absence vibrační odezvy systémových tlačítek a klávesnice
- avizované mPOS řešení od Samsungu v Česku k dispozici není
- u napůl pracovního zařízení by se hodil (alespoň částečný) režim DeX
- promarněná příležitost - náhradní baterie zatím nejsou k dispozici
Hlavní konkurenti:
|
 | rozměry a hmotnost: 158 × 77 × 9,7 mm, 210 g displej: 5,7", kapacitní IPS LCD, 720 × 1 440, 282 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (300|100 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, RAM: 4 GB, baterie: 3 100 mAh procesor: Mediatek MT6765 (Helio P35) (8× Cortex-A53, 2 GHz, 12nm) operační systém: Google Android 9 (Pie) fotoaparát: 12MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
 | rozměry a hmotnost: 168 × 73 × 13,8 mm, 285 g displej: 6,3", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 1 920, 350 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: USB Type-C, Wi-Fi none, Bluetooth null, GPS paměť: 128 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 8 GB, baterie: 5 150 mAh procesor: Mediatek Helio P90 (8× Cortex-A75, 2 GHz, 12nm) operační systém: Google Android 9 (Pie) fotoaparát: 48MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
 | rozměry a hmotnost: 152 × 75 × 12,9 mm, 218 g displej: 5,0", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 1 920, 441 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (300|50 Mb/s) konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.1, GPS paměť: 32 GB, microSDXC (2 TB), RAM: 3 GB, baterie: 5 000 mAh procesor: Mediatek MT6757 (Helio P20) (8× Cortex-A53, 2 GHz, 16nm) operační systém: Google Android 7 (Nougat) fotoaparát: 13MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
 | rozměry a hmotnost: 146 × 73 × 9,7 mm, 172 g displej: 5,0", kapacitní IPS LCD, 720 × 1 280, 294 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (150|50 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 5, GPS paměť: 32 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 3 GB, baterie: 2 800 mAh procesor: Samsung Exynos 7885 (8× Cortex-A73, 2 GHz, 14nm) operační systém: Google Android 9 (Pie) fotoaparát: 16MPx, video, autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium