Samotná fotoaplikace se příliš neliší od dalších smartphonů značky Samsung

Samotná fotoaplikace se příliš neliší od dalších smartphonů značky Samsung

 WinFuture

WinFuture

 WinFuture

WinFuture

 WinFuture

WinFuture

 WinFuture

WinFuture

 WinFuture

WinFuture

Samsung Galaxy Xcover 4s na zádech nabizí pouze jeden 16MPx snímač s přisvětlovací diodou

Samsung Galaxy Xcover 4s na zádech nabizí pouze jeden 16MPx snímač s přisvětlovací diodou

156
Fotogalerie

RECENZE: Samsung Galaxy Xcover 4s – zvenku starý, uvnitř jen trochu vylepšený

  • Samsung oživil dva roky starý Xcover 4
  • Do stejně vypadajícího těla však dodal trochu výkonnější hardware
  • Vyplatí se pořídit si recyklovaný odolný model, nebo Samsung v řadě Xcover „šlape vodu“?
Plusy
Zvýšená odolnost
Akční klávesa XCover
Osmijádrový procesor, 3GB RAM
Plnohodnotný Dual SIM
Android 9.0 Pie s nadstavbou One UI
Minusy
Reinkarnace Xcoveru 4 s drobnými změnami
Na displej je třeba více tlačit
Slabší výkon, delší načítání aplikací
Nízká kapacita baterie
Pomalé rychlonabíjení
5  /10

Samsung oživil řadu Xcover o facelift dva roky starého modelu, který se prodává pod označením Xcover 4s. A, zatímco z vnější strany nějaké zásadní změny nečekejte, hardware je oproti předchůdci o něco výkonnější. I přes upgrade však nezmizely některé neduhy, které se s telefonem táhnout od Xcoveru 3 - na displej je třeba o něco silněji tlačit, a s 2 800mAh baterií toho na jedno nabití mnoho neuděláte. A co naplat, že ji můžete vyměnit za druhou nabitou...

Xcover 4s zřejmě nejvíce potěší aktuální majitele Xcoveru 4, který můžete telefon po dvou letech již dosluhovat. Nebo funguje, ale naplněný aplikacemi už výkonově prostě nestačí. Známý design vám zůstane, ale vnitřnosti budou výkonnější. Telefon může oslovit i nové zájemce o odolnější smartphone, kteří si u značek CAT, Doogee, Aligator nebo Evolveo nenašli ten správný model. V případě, že nutně nepotřebujete zvýšenou odolnost, se raději poohlédněte jinde. Za stejné peníze totiž získáte mnohonásobně vyšší výkon i modernější design. A hlavně - větší baterii.

rozměry a hmotnost: 146 × 73 × 9,7 mm, 172 g
displej: 5,0", kapacitní IPS LCD, 720 × 1 280, 294 PPI
sítě: 2G, 4G
konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 5, GPS
paměť: 32 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 3 GB, baterie: 2 800 mAh
procesor: Samsung Exynos 7885 (8× Cortex-A73, 1,6 GHz, 14nm)
operační systém: Google Android 9 (Pie)
fotoaparát: 16MPx, video, autofocus, blesk
43 %
vybavenost
cena: není v prodeji

Recenze Samsung Galaxy Xcover 4s pokračuje v následující kapitole.

Pokračování 2 / 8

Design

Zaspal dobu, jde úplně proti proudu. Zatímco novodobé smartphony se předhánějí v „bezrámečkovosti“, jsou co možná nejtenčí a mají co největší počet fotoaparátů, Xcover 4s jakoby zaspal čas. A není se moc co divit, „novinka“ vychází z téměř dva a půl roku starého Xcoveru 4. Design je prakticky beze změny, navíc je pouze konektor USB-C, který na spodní hraně nahradil zastarávající microUSB. Pokud však nechcete jít s dobou a hledáte smartphone, jehož design se vám v minulosti již (klidně i několikrát) osvědčil, bude pro vás Xcover 4s, byť poměrně staršího střihu, jasnou volbou.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Samsung Galaxy Xcover 4s se na českém trhu prodává pouze v této barevné variantě

Máme tu čest s odolným telefonem, a ona sama odolnost z telefonu vyzařuje již na první pohled. Smartphone je vyroben z plastu, který je po hranách vyztužen a nepatrně pogumován. Škoda jen, že boční rámečky nemají o něco vyšší přesah nad displej. Případné pády na displejovou část by telefon mohl ustát o něco lépe, než při současném stavu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Boční pohledy dokazují, že se jedná o telefon „staršího střihu“

Boky jsou zaplněny doplňkovými ovládacími tlačítky. Zamykací klávesu čekejte vpravo, v žebrování nad ní se ukrývá hlavní reproduktor. Na levé straně najdete dobře vystouplé regulátory hlasitosti s jemným stiskem a vysokým zdvihem. Trochu výše je umístěna oranžová klávesa XCover, která na stisknutí a podržení dovolí namapovat spuštění libovolné aplikace a navíc ještě svítilnu, tedy krátkodobé rozsvícení diody na zádech. Tlačítko XCover můžete navíc použít i jak hardwarovou spoušť při focení, po stisku se scéna zaostří a telefon pořídí snímek. Nečekejte tedy žádné „namačkávání“ pro ostření.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Na levém boku najdeme regulátory hlasitosti a akční tlačítko XCover, na pravém boku je umístěna zamykací klávesa a hlavní reproduktor. Na zádech čekejte jen velmi nepatrně vystouplý 16MPx fotoaparát

Zhruba o centimetr výše je k dispozici prostor, kterým můžete provléknout poutko a pověsit telefon na krk. Musíte však nejprve sundat zadní skořápku, která je z vnitřní strany v oblasti bateriového prostoru obehnána nepropustnou membránou. USB-C konektor na spodní a 3,5mm jack na horní hraně řeší prachuvzdornost a voděodolnost dle norem IP68 a MIL-STD810G vnitřními membránami. Jeden a půl metru pod vodou vydrží telefon až 30 minut, v rámci testování americké armádní normy přežil pády z 1,2 metru na beton, nevadí mu teplotní výkyvy, UV záření, nízký atmosferický tlak nebo vysoká vlhkost.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Tlačítkové ovladače pod displejem, USB-C na spodní hraně doplňuje 3,5mm jack na hraně horní

Baterie uvnitř telefonu je uživatelsky přístupná a tedy i vyměnitelná. Má však bohužel podprůměrnou kapacitu 2 800 mAh, a stejné značení jako pro Xcover 4. Až po vyndání baterie můžete do telefonu umístit až dvě SIMky ve velikosti nano, při zasouvání microSD karty (až 1 TB) můžete baterie zůstat v telefonu. Při vyjmutí baterie, SIM karet nebo paměťovky ale dbejte na to, abyste důsledně zacvakli zadní kryt. Jednou jsem kontrolu podcenil a málem se mi to šeredně vymstilo. Na zadním krytu čekejte už jen 16MPx fotoaparát a přisvětlovací diodu. 

Klepněte pro větší obrázek
Chcete telefon pověsit na krk? Žádný problém. Stačí poutko provléci touto zdířkou a zaháčit

Smartphone se nám v rukou dobře držel a díky pogumovaným okrajům v dlani neklouzal. Ocenit musíme i tlačítkové ovladače pod displejem, které jsou sice zarovnány s okolním povrchem, ale alespoň zdrsněné, takže se vám budou dobře ovládat v rukavicích i tehdy, když vám telefon spadne do bláta.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Bláto a voda - Xcover 4s v testu obstál. Po vytažení z vody je však třeba sundat zadní kryt a osušit zbytkovou vlhkost uvnitř telefonu. Bateriový prostor se sloty pro dvě nanoSIM a microSD zůstal suchý

To jsme si v rámci testování samozřejmě vyzkoušeli, největším problémem jsou nečistoty a bahno, které se usadí ve 3,5mm jacku, v průvlaku pro poutko, v reproduktoru a zejména v USB-C konektoru. Potřeboval jsem zhruba dvacet minut čištění složeným papírkem, abych s konektoru dostal všechno nahromaděné bahno. Špičkou papírku jsem následně odstranil drobné nečistoty z několika míst na předělu předního skla a bočního rámu. Nešlo ale o nic významného.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Případnou vlhkost v USB-C telefon sám detekuje a poradí vám, jak se s ní vypořádat - např. máte na konektor namířit ventilátor

Co se týká vlhkosti v USB-C konektoru, o té vás sám telefon informuje. Stačilo však telefon nechat přes noc v pokojové teplotě, a druhý den ráno jsem už mohl bez problémů nabíjet. V opačném případě se při zapojení kabelu ozve varovný tón.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
V krabici najdete mimo telefonu rychlonabíječku a baterii, sluchátka v základním balení chyběla

Základní krabice je však dosti obyčejná. Mimo 15W adaptéru typu Adaptive Fast Charging zde najdete pouze USB-C kabel a základní uživatelskou příručku. Chybí dokonce i základní sluchátka, bez nichž si nepustíte integrované FM rádio.

Pokračování 3 / 8

Displej

Obyčejný displej, na který je třeba tlačit. Displej telefonu zůstává u pětipalcové úhlopříčky s rozlišením 1 280 × 720 pix (poměr stran 16:9). Navíc se jedná o PLS TFT panel, takže na přímém slunci nepočítejte s dvakrát dobrou čitelností. Opakuje se dokonce i nešvar z předchozí generace, na displej musíte při dotyku trochu více tlačit, než je zvykem u jiných novodobých smartphonů. Částečně si sice pomůžete zvýšením citlivosti displeje, což jinak zlepší ovládání displeje přes pracovní nebo zimní rukavice, i přesto je ale na displej třeba tlačit o chlup více. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Xcover 4s používá pětipalcový PLS TFT displej s HD rozlišením a „zastaralým“ poměrem stran 16:9. I proto je třeba v prostředí téměř neustále scrollovat

Dáváme to za vinu tlustšímu sklu Gorilla Glass 4 na displeji, takže to bude při výběru telefonu třeba brát v potaz. Na displeji se ani při našem dlouhodobém testování neukázaly žádné škrábance. Protože však hrany okolo displeje nejsou nijak vyvýšeny, pád displejem na zem může mít pro zobrazovací panel fatální následky.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Všechny možnosti pro úpravu zobrazení v Nastavení

Automatická regulace jasu sice nechybí, je však trochu pomalejší, než jsme zvyklí z jiných telefonů. Navíc i na minimu displej stále dost svítí. Při práci s telefonem v horších světelných podmínkách vás tak telefon bude dost oslňovat. Největším problémem je však čitelnost displeje na přímém slunci, která je horší, než jsme očekávali. I na maximální jas si musíte displej zastínit, ideálně vaším tělem nebo dlaní. Co se nám naopak zamlouvá při noční práci s telefonem, je filtr modrého světla, jehož aktivací se displej více či méně zabarví do žluta. Filtr můžete aktivovat ručně nebo se zapne automaticky podle předem stanoveného plánu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Nastavení jasu, filtru modrého světla, nočního režimu a velikosti a stylu fontu

Noční režim nemá prakticky žádný zásadní význam, černá u TFT displeje stále svítí, takže ani nedochází k úspoře baterie. Tmavší prostředí může být pro někoho líbivější, to je ale tak všechno. U černé na pozadí si navíc všímáme velké odrazivosti okolních objektů. Z dalších nastavení si můžete upravit velikost a styl fontu nebo zvětšení položek na obrazovce. Vzato kolem a kolem. dáváme ruku do ohně za to, že Samsung použil úplně ten stejný displej jako u Xcoveru 4.

Pokračování 4 / 8

Hardware

Osmijádro a větší RAM. Výkon Xcoveru 4s dodává známé osmijádro střední třídy - Exynos 7885. Čipset se skládá z osmi jader ve dvou clusterech. Jenže, v prvním jsou dvě jádra Cortex-A73 taktovaná na 1,59 GHz, což je trochu málo. U dřívějších modelů s Exynosem 7885 vždy výkonnější jádra běžela na 1,8 nebo na 2 GHz. Proč jihokorejci jádra podtaktovali, je nám záhadou. Druhý cluster je zastoupen šesti jádry Cortex-A53 s taktem 1,56 GHz. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Detaily procesoru, fotoaparátu a výsledek v benchmarku Antutu

Tradiční bolístka Xcoverů, operační paměť, je u Xcoveru 4s, zdá se, vyřešena. Tabulkově je z 3GB RAM věnováno 320 MB grafickému adaptéru Mali-G71, při vymazání dat se dostáváme zhruba na 1,4GB volné RAM, což je dostatečná rezerva. S mobilními hrami si čipset poradí překvapivě dobře, Fortnite si sice nezahrajete (nepodporovaný čipset), ale PUBG bylo hratelné bez větších problémů. To samé platí i pro Asphalt 9. Jednoho krátkého zaškobrtnutí obrazu si v průběhu jedné trati ani nevšimnete.

Výsledky benchmarku Antutu 8.0.4-OB:

  • GPU: 46 654
  • MEM: 20 562
  • CPU: 28 805
  • UX: 21 876
  • Celkem: 117 897











Co však zaznamenáte, je poměrně dlouhé načítání při spouštění her, resp. loading nových herních lokací. To samé platí i pro načítání některých systémových aplikací, které mají už při prázdném telefonu nepatrnou prodlevu. A s narůstajícím zaplněním paměti telefonu fotkami a staženými aplikacemi to může být jen horší. Na druhou stranu, pokud jste nenáročný uživatel, možná si zdlouhavějšího načítání ani nevšimnete.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Testované hry - Asphalt 9 a PUBG

Paměťovkou (až o kapacitě 1 TB) si rozšíříte interní 32GB paměť, byť po rozbalení telefonu v ní máte k dispozici „pouze“ necelých 22 GB. Zbytek zabírá systémová ROM a předinstalovaný obsah. Na stažené aplikace z Galaxy Apps a Google Play tedy máte poměrně dost prostoru. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Položka Péče o zařízení se stará o správu úložiště, RAM a zabezpečení

Konektivita telefonu je poměrně slušná, kabelem se spojíte s počítačem přes USB-C (na pozadí však stále běží pomalejší USB 2.0), bezdrátově pak přes Wi-Fi Direct či Bluetooth 5.0. NFC může sloužit pro mobilní platby Google Pay, GPS má vysokou přesnost i v budovách. Je však třeba, abyste si v Nastavení aktivovali „vysokou přesnost“. K mobilnímu internetu se připojíte přes Wi-Fi se slušnou citlivostí i ve větší vzdálenosti od routeru nebo přes LTE sítě (Cat.4). Protože můžete do telefonu vložit až dvě SIM, můžete si zvolit, která z nich poslouží jako zdroj mobilních dat, příp. pro odchozí volání a SMS zprávy.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Nastavení konektivity, NFC, správce SIM a Call & Message Continuity - příchozí hovory na telefon mohou směřovat např. do tabletu připojeného na Wi-Fi. Obě zařízení musí být jen přihlášena ke stejnému Samsung účtu

Kvalita hovoru se oproti Xcoveru 4 zvýšila, zvuk byl z obou stran čistý a dobře srozumitelný, jen maximální hlasitost sluchátkového repráčku by mohla být přeci jen trochu vyšší. V hlučnějších prostředích může nastat problém. To se však netýká vyzvánění, které je i s vibracemi dostatečně hlasité, jen na poslech hudby to nebude. Reprák při vyšších úrovních hlasitosti rezonuje-

Klepněte pro větší obrázek
Klávesa XCover na stisk a podržení spustí libovolnou aplikaci v telefonu, popř. svítilnu

Alternativně si můžete hudbu pustit do sluchátek přes 3,5mm jack, v základním balení však chybí i jakékoliv základní pecky. FM rádio si tak bez připojení vlastních sluchátek nepustíte, protože přívodní kabel slouží jako anténa. Nenároční uživatelé budou s hudebním výstupem ve sluchátkách, ještě s vhodně zvoleným ekvalizérem, zřejmě spokojeni. Dolby Atmos do sluchátek, drátových i bezdrátových, už je spíše jen třešnička na dortu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
FM rádio a Dolby Atmos potřebují pro své fungování sluchátka. V základní krabici však žádná nenajdete

Baterie telefonu je sice uživatelsky vyměnitelná, ale případnou druhou si musíte dodatečně za pár stovek dokoupit. A kapacita 2 800mAh není nijak závratná. Při průměrném využívání telefonu telefon vydržel zhruba dva dny na jedno nabití, pokud však k volání, zprávám, Messengeru, e-mailům a několikahodinovému brouzdání na internetu přidáte delší focení, poslech hudby nebo pár hodin mobilního hraní, vybijete baterii při maximální zátěži o něco dříve. A to je na telefon do terénu, u něhož je předpoklad, že by mohl být mimo zásuvku delší dobu, trochu málo. Na prázdninové túry do přírody si tak k telefonu zcela určitě přibalte i powerbanku.

Klepněte pro větší obrázek
Správa baterie přehledně ukáže, která z aplikací má na vybíjení baterie největší podál

Z nuly na sto dobijete baterii telefonu za hodinu a 43 minut, 15W dobíjení Adaptive Fast Charging se tedy nijak moc neukázalo, ještě s ohledem na podprůměrnou kapacitu baterie. U jiných modelů od Samsungu se za stejný čas dobíjejí baterie s kapacitami 3 000 - 3 500 mAh!

Pokračování 5 / 8

Software

Android Pie a spousta scrollování. Samsung u Xcoveru 4s vsadil na Android 9.0 Pie s grafickou nadstavbou One UI 1.1, tedy identický systém, který dostal Xcover 4 v průběhu letošního léta softwarovou aktualizací. Samsungu tak s úpravou uživatelského rozhraní pro letošní novinku neměl žádnou velkou práci. Vzhled prostředí je navíc podobný jako u jiných Samsungů nižší a střední třídy, ovšem s jedním podstatným rozdílem - v systému vás čeká až neúměrné množství scrollování. Abyste se mu vyhnuli, budete třeba zmenšit prvky uživatelského rozhraní, texty však budou drobné a ne úplně ostré.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
V telefonu je připraven Android 9.0 Pie s nadstavbou One UI 1.1

Vzhled systému upravíte staženými schématy, příp. balíky ikon a tapetami. V horní výsuvné liště na váš čekají zástupci rychlého spuštění a také lišta pro regulaci jasu, kterou si musíte ještě vynést o úroveň výše, ať není tolik utopená. Nastavení je řazeno logicky, oproti jiným modelům od Samsungu nečekejte žádné převratné změny. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Základní aplikační obsah od Samsungu, Googlu a Microsoftu. Jediná vizuální chyba? Sekci Péče o zařízení v Nastavení chyběla ikona

Předinstalované aplikace jsou jakýmsi absolutním základem, v němž nechybí přídavky od Googlu a Microsoftu či povinné tituly od Googlu. Paleta aplikací od Samsungu zahrnuje např. klienta Samsung Health, aplikaci Galaxy Wearable pro připojení hodinek či základní funkce pro organizaci času. Na QWERTZ klávesnici se nám psalo lépe v režimu na šířku displeje, na výšku jsme měli poměrně dost překlepů.

Klepněte pro větší obrázek
Na klávesnici jsme psali přesněji v režimu na šířku displeje

Prostředí je vcelku svižné, čemuž můžete napomoci redukováním přechodových animací, při načítání některých aplikací, např. kontakty, telefon nebo správce souborů, se však načekáte. A to i při téměř prázdném telefonu. Telefon podporuje Snadný režim, který umožní lidem s horším zrakem pohodlněji ovládat prostředí s většími ikonami, což můžete doplnit zvětšením fontu nebo prvků uživatelského rozhraní. S vhodným nastavení bychom se telefon nebáli dát do ruky ani seniorovi.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Vzhled a možnosti dětského režimu, nechybí ani obchod s aplikacemi pro děti

Na druhou stranu je zde i samostatný režim herní Game Tools a také Dětský režim, v němž můžete dětem delegovat přístup k jednotlivým aplikacím a hrám, příp. sledovat, co na telefonu dělají. Své soukromé soubory zase s klidným svědomím přesuňte do Zabezpečené složky, aby k nim nikdo bez hesla neměl přístup.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Jednoruční režim, Bixby a listopadová aktualizace zabezpečení

Jednoruční režim se u pětipalcové úhlopříčky moc hodit nebude, stejně jako Bixby, jehož můžete z plochy deaktivovat a dále si ho nevšímat. Česky stále nehovoří. Naopak ocenit musíme aktualizace zabezpečení. V době psaní recenze byla v telefonu bezpečnostní záplata z listopadu, za což dáváme palec nahoru.

Pokračování 6 / 8

Fotoaparát

Momentky bez valné kvality. Fotoaparát můžete na telefonu spustit dvojklikem na domovské tlačítko, pokud však v telefonu máte paměťovou kartu se stovkami fotek, můžete si na úplné spuštění aplikace čekat i několik vteřin. Samotná fotoaplikace je podobná jiným modelům od Samsungu, vlevo máte vyneseny rychlé volby (zbytek musíte nastavit přes kontextovou nabídku, stejně toho ale moc není), pravý bok slouží k přepínání fotorežimů, resp, pro přepnutí na selfie kamerku. K pořizování fotek můžete používat i oranžové tlačítko XCover.

Klepněte pro větší obrázek
Uživatelské rozhraní fotoaparátu

Samsung u Xcoveru 4s zůstal věrný jednomu 16MPx fotoaparátu (F1.7), který fotí hodně podobně jako dva roky starý Xcover 4. Na přímém slunci či za dobrého osvětlení pořídíte vcelku slušné snímky, takže z fotek z letní dovolené budete zřejmě spokojeni. S úbytkem světla však na povrch vyplouvají nedostatky snímače. Často má problém automaticky zaostřit, dělají mu problém přechody mezi světlem a tmou, a často jsou fotografie, buď výrazně zašuměné, nebo nesprávně zaostřené.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Optimalizátor scény je sice dost rychlý a přesný, po jeho deaktivaci jsme si nevšimli žádných velkých změn. Softwarové rozmazání pozadí funguje pouze u obličejů

Umělá inteligence se sice stará o nastavení parametrů podle aktuální scény (včetně Auto HDR), když jsme však funkci vypnuli, nenarazili jsme na žádný podstatný rozdíl. Zejména HDR moc dobře nefunguje, proti slunci se u stromů slévají detaily a snímky jsou hodně tmavé.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Ve fotoaparátu toho vlastně ani není moc co nastavovat

Makrofotografie mají o něco lepší kvalitu, v drtivé většině případů však musíte snímači ručně ukázat, kam má ostřit, jinak bude fotka mít zcela jinou (rozumějte špatnou) rovinu ostrosti, než chcete. Od fotografií z interiéru jsme toho moc nečekali. A udělali jsme dobře. Barvy jsou občas trochu mimo, a fotky spojuje neostrost v rozích. Při focení nočních snímků si můžete být jisti, že vaše oko toho vidí daleko více, než snímač telefonu. Ten zaznamená jen skutečně velmi výrazná noční světla (na ty v dálce ani pořádně nezaostří), vše ostatní obklopí černočerná tma.

Ukázkové fotografie:

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Za dobrého osvětlení pořídíte slušné fotografie
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Zoom je pouze digitální, přiblížené snímky postrádají potřebnou ostrost
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Optimalizátor scén ani HDR nedělají žádné zázraky. Když funkce vypnete, rozdíl nepoznáte
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Ukázkové makrosnímky, dotykové ostření je u nich opravdu potřeba
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Ukázkové fotky z interiéru
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ukázkové noční foto z interiéru při umělém osvětlení, a z exteriéru

A ani pětimegapixelová selfíčka se nemají moc čím chlubit. Rozostření pozadí působí dost uměle, šum je patrný v celém rozsahu. Venku jsou selfíčka o něco kvalitnější, ale kvalita odpovídá maximálně na sociální sítě. Je také škoda, že u obou fotoaparátů si nijak nenastavíte výsledné rozlišení fotografií. S ohledem na kvalitu výstupu je až zarážející, že fotky mají běžně i přes 7 MB, a tento datový objem ve fotkách prostě není vidět.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Rozostření v podání selfíček je dost umělé, v interiéru jsou navíc selfie dost zašuměná a neostrá. S dostatkem světla jsou selfíčka o něco kvalitnější

Videa můžete natáčet v maximálním rozlišení 1 920 × 1 080 pix, ovšem pouze bez stabilizace, ze které vás při sledování pořízených záběrů bude bolet hlava. Vyvážení bílé někdy nesedí a snímač dost často přeostřuje, což na kvalitě videí také nepřidá. Malým bonusem je alespoň to, že můžete při natáčení použít dvojnásobný digitální zoom.

Ukázková videa:

Pokračování 7 / 8

Závěr

Největší ambice Xcover 4s jsou paradoxně u stávajících majitelů Xcoveru 4. Telefon vypadá stejně, je o něco výkonnější, takže přechod na „novinku“ bude pro současné uživatele dost snadný. Design jim zůstane stejný a dosluhující model s 2GB RAM rádi vymění za výkonnější stroj. Pro nové uživatele bude největší překážkou morální zastaralost telefonu vzhledem k pořizovací ceně. Zvýšená odolnost je sice velkým přínosem (spolu s robustním a pogumovaným tělem), koncová částka 6 499 Kč je však opět trochu nadstavena.

rozměry a hmotnost: 146 × 73 × 9,7 mm, 172 g
displej: 5,0", kapacitní IPS LCD, 720 × 1 280, 294 PPI
sítě: 2G, 4G
konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 5, GPS
paměť: 32 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 3 GB, baterie: 2 800 mAh
procesor: Samsung Exynos 7885 (8× Cortex-A73, 1,6 GHz, 14nm)
operační systém: Google Android 9 (Pie)
fotoaparát: 16MPx, video, autofocus, blesk
43 %
vybavenost
cena: není v prodeji

Kdyby Samsung do telefonu alespoň integroval Super AMOLED displej a třeba do základní krabice přibalil druhou baterii (pozn. red.: prodává se jen samostatně za 289 Kč), neměli bychom ke koncové ceně žádné výhrady. Současný stav ale vypadá spíše jako velká recyklace bez jakékoliv špetky nápadu nebo inovace, byť prostředí se oproti předchůdci zrychlilo. Možná je to kvůli očekávání menších prodejů telefonu, v tom případě je na zvážení, zda se měl Samsung do Xcoveru 4s vůbec pouštět. Podle nás řadě Xcover zvoní umíráček, na žádný další telefon to v dohledně době rozhodně nevypadá.

rozměry a hmotnost: 146 × 73 × 9,7 mm, 172 g
displej: 5,0", kapacitní IPS LCD, 720 × 1 280, 294 PPI
sítě: 2G, 4G
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, GPS
paměť: 16 GB, microSDHC (32 GB), RAM: 2 GB, baterie: 2 800 mAh
procesor: Samsung Exynos 7570 (?× Cortex-A53, 1,4 GHz, 14nm)
operační systém: Google Android 7 (Nougat)
fotoaparát: 13MPx, autofocus, blesk
34 %
vybavenost
cena: není v prodeji

Konkurence je navíc neúprosná. Třeba takový Cubot King Kong 3 se pyšní duálním foťákem, větší operační pamětí nebo více než dvojnásobnou kapacitou baterie! A přitom jej pořídíte levněji, než Xcover 4s. Vhodnou alternativou jsou i levnější modely Doogee S55 nebo CAT S31. Jsou to však méně známé značky, a rodina Galaxy Xcover může hrát testovanému modelu do karet. Z dobré pověsti se ale nedá žít věčně...

Hlavní konkurenti:

rozměry a hmotnost: 163 × 78 × 13,3 mm, 282 g
displej: 5,5", kapacitní PLS TFT, 720 × 1 440, 293 PPI
sítě: 2G, 4G
konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 4.2, GPS
paměť: 64 GB, microSDXC (128 GB), RAM: 4 GB, baterie: 6 000 mAh
procesor: Mediatek MT6763 (Helio P23) (8× Cortex-A53, 2,5 GHz, 16nm)
operační systém: Google Android 8.1 (Oreo)
fotoaparát: 16MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk
42 %
vybavenost
cena: není v prodeji
rozměry a hmotnost: 161 × 78 × 14,2 mm, 265 g
displej: 5,5", kapacitní IPS LCD, 720 × 1 440, 293 PPI
sítě: 2G, 4G
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 5, Bluetooth 4.2, GPS
paměť: 64 GB, microSDXC (128 GB), RAM: 4 GB, baterie: 5 500 mAh
procesor: Mediatek MT6750 (8× Cortex-A53, 1,5 GHz, 28nm)
operační systém: Google Android 8.1 (Oreo)
fotoaparát: 13MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk
41 %
vybavenost
cena: není v prodeji
rozměry a hmotnost: 146 × 74 × 12,6 mm, 200 g
displej: 4,7", kapacitní IPS LCD, 720 × 1 280, 312 PPI
sítě: 2G, 4G
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.2, GPS
paměť: 16 GB, microSDXC (128 GB), RAM: 2 GB, baterie: 4 000 mAh
procesor: Qualcomm Snapdragon 210 (4× Cortex-A7, 1,1 GHz, 28nm)
operační systém: Google Android 7 (Nougat)
fotoaparát: 8MPx, video (1 280 × 720), autofocus, blesk
35 %
vybavenost
cena: není v prodeji

Plusy:

  • zvýšená odolnost (IP68 a MIL-STD810G)
  • Dual SIM
  • podpora NFC a plateb Google Pay
  • osmijádrový procesor, 3GB RAM
  • akční klávesa XCover
  • poutko pro pověšení telefonu na krk
  • Android 9.0 Pie s nadstavbou One UI

Minusy:

  • reinkarnace Xcoveru 4 jen s drobnými úpravami
  • na displej je třeba více tlačit
  • slabší výkon, delší načítání aplikací
  • nízká kapacita baterie
  • slabší obsah základní krabice, chybí i obyčejná sluchátka
  • pomalé „rychlé“ nabíjení
  • vyšší prodejní cena

Pokračování 8 / 8

Tiskové fotografie:

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Další redakční fotografie:

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Další screenshoty prostředí:

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Další ukázkové fotografie:

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Určitě si přečtěte

Články odjinud