Mobilní výrobci již dávno zjistili, že segment tabletů už tolik netáhne. Boom, který před pár lety na trh nahnal desítky tabletů, je tatam. Novinek v oblasti tabletů je jen poskrovnu, což je na druhou stranu dobře. Místo chrlení podobných „placek“ jako vejce vejci se výrobci snaží přemýšlet a vydávají modely, které mají „hlubší“ smysl. Jedním z nich je i odolný tablet Galaxy Tab Active 2, který si v dnešní recenzi blíže rozebereme.
Oficiální představení Samsungu Galaxy Tab Active 2:
Stejně jako tři roky starý Galaxy Tab Active, vsází i jeho nástupce zejména na pracovní nasazení. V prezentačních videích je tak nejvíce vyzdvihovaným prvkem dotykové pero S Pen a odolný pracovní obal, do něhož stylus zasouváte. Tablet přináší zvýšenou odolnost, ovšem z pohledu výbavy konkurenci topomodelu Tab S3 určitě nečekejte. Uplatní se testovaný model i v uživatelském segmentu nebo po něm sáhnou pouze firmy?
|
 | rozměry a hmotnost: 215 × 128 × 9,9 mm, 415 g displej: 8,0", kapacitní TFT LCD, 1 280 × 800, 189 PPI sítě: přístroj nepodporuje telefonní sítě konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 16 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 3 GB, baterie: 4 450 mAh procesor: Samsung Exynos 7870 (8× Cortex-A53, 2 GHz, 14nm) operační systém: Google Android 7.1 (Nougat) fotoaparát: 8MPx, autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
 | rozměry a hmotnost: 215 × 128 × 9,9 mm, 419 g displej: 8,0", kapacitní TFT LCD, 1 280 × 800, 189 PPI sítě: GSM, LTE konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 16 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 3 GB, baterie: 4 450 mAh procesor: Samsung Exynos 7870 (8× Cortex-A53, 2 GHz, 14nm) operační systém: Google Android 7.1 (Nougat) fotoaparát: 8MPx, autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Recenze Samsung Galaxy Tab Active 2 pokračuje v následující kapitole.
Design
Samsung Galaxy Tab Active 2 je tablet o rozměrech 215 × 128 × 9,9 mm, jehož míry po nasazení přibaleného silikonového pouzdra ještě narostou. Hmotnost tabletu je poměrně vysoká, 419 gramů se při jeho delším používání už dost pronese. Tablet má kovový rám, k němuž nasedá skleněná čelní strana potažená sklem Gorilla Glass 3 a zadní plastová skořápka. Ta jde z těla tabletu odstranit, takže integrovanou 4 450mAh baterii můžete v případě potřeby vyměnit za druhou nabitou. Ovšem jen tehdy, pokud si ji dokoupíte.


V redakci jsme otestovali tablet Galaxy Tab Active 2, který se prodává pouze v černé barevné variantě
Samotná zadní skořápka má z vnějšku sice užitečnou protiskluzovou úpravu, ovšem nás spíše zaráží fakt, že na ní najdete čtyři falešné šrouby s hvězdicovou hlavou. Ty opravdu nejsou potřeba a design tabletu spíše srážejí dolů. Na vnitřní straně skořápky najdete membránu dosedající přesně kolem baterie, která se podepisuje pod zvýšenou odolnost tabletu (IP68). Ten obstál několik testovacích ponoření bez úhony, po vytažení z vody jsme však raději skořápku sundali a vlhkost okolo membrány usušili hadříkem.


Zadní strana nabídne protiskluzovou úpravu a bohužel také „falešné“ šroubky, které design spíše kazí
Voděodolné jsou i konektory na spodní straně tabletu, tj. napájecí USB-C i 3,5 mm jack. Pokud na USB-C tablet detekuje vlhkost, můžete trvat i několik desítek minut, než nabíjecí obvody do tabletu pustí potřebnou energii. Vedle umístěný reproduktor řeší voděodolnost vnitřní membránou, mohl by však být o něco hlasitější. Počítejte také s tím, že postrádá většinu basové složky. Zmiňovaný obal přibalený v základním balení však tabletu přidá i americkou armádní normu MIL-STD810G. Ta má tablet ochránit zejména při pádech z úrovně pracovního stolu (cca 1,2 metru) či při běžných „ťukancích“.



Toto odolné pouzdro dostanete přímo v základním balení, má i slot pro pero S Pen. Za obal se však mohou dostat drobné nečistoty, doporučujeme tak tablet z obalu čas od času vytáhnout
Do horní části pouzdra se zasouvá dotykové pero S Pen, které je také jedním z největších lákadel tabletu, zejména pro jeho nasazení ve firemním segmentu. Stylus jde z pouzdra poměrně ztuha, takže ho jen tak neztratíte. Navíc jeho tělem můžete provléci poutko a připevnit jej ke krytu. Pero je na mobilní poměry dost velké a poměrně tlusté, díky vroubkování v jeho spodní části v ruce drží pevně a neklouže. Má však dostatečně tenký hrot pro přesné ovládání systému, kreslení i črtání poznámek.


Levý bok je osazen konektory POGO pro připojení klávesnice, pravý zase doplňkovými ovladači
Pravý bok tabletu nabídne zamykací klávesu s dostatečným zdvihem, která při stisknutí hlasitě „cvakne“. To platí i o něco níže umístěných oddělených a dobře dostupných regulátorech hlasitosti. Levý bok obsadily piny konektoru POGO, které slouží k rychlému připojení dokoupitelné klávesnice. V době psaní recenzi jsme ji však v českých e-shopech nikde neviděli. Horní hrana nenabídne mimo sekundárního mikrofonu nic důležitého.



Hlavní systémová tlačítka najdete pod displejem. Jsou příjemně vystouplá a dobře se ovládají. V prostřední klávese je k dispozici i čtečka otisků prstů
Hlavní systémové ovladače jsou umístěny v širokém rámci pod displejem. Jedná se o tři bytelná tlačítka, která jsou vystouplá nad okolní povrch a dobře se nám ovládaly i přes rukavice. Všechny tři cvakají při stisknutí poměrně hlasitě, nejhůře je na tom klávesa Home. Na druhou stranu, o stisknutí tlačítek vždy víte. Škoda jen, že nejsou nijak podsvětlena. V domovské klávese senavíc ukrývá čtečka otisků prstů.



Vyměnitelná baterie, slot pro microSD a nanoSIM a membrána na vnitřní straně zadní plastové skořápky
V základním balení najdete spolu s tabletem dotykové pero se třemi vyměnitelnými hroty, USB-C kabel, síťový adaptér, rychlou uživatelskou příručku a odolné pouzdro. Pouzdro je nadstandard, na druhou stranu chybí alespoň obyčejná sluchátka.
Displej
LCD displej tabletu na úhlopříčce 8 palců zobrazuje matici 1 280 × 800 bodů. Rozlišení je to spíše průměrné, některé texty se tak mohou na displeji zdát nepatrně rozostřené. Tablet je sice brán jako pracovní nástroj, trochu lepší rozlišení by mu ale určitě přišlo vhod. Na chlup stejný panel byl totiž použit již před třemi lety u první generace Galaxy Tab Active. Samsung tedy recykloval starší hardware.

Displej si rozhodně neláme hlavu s nějakými rámečky, Samsung jej zřejmě recykloval z předchozího modelu Galaxy Tab Active
Čitelnost displeje na sluníčku se sice nedá srovnat s AMOLED panely u smartphonů, pokud však nastavíte jas displeje na maximum, většinu obsahu bez větších problémů přečtete. Naštěstí máte v horní liště rychle přístupného jezdce, u něhož můžete zaškrtnout i automatickou korekci jasu podle světelných podmínek okolí. V noci se může hodit Filtr modrého světla, který na maximální intenzitu posune paletu barev displeje výrazně dožluta.




Nastavení zobrazení - filtru modrého světla a velikosti písma. Zobrazovací režimy v případě použitého LCD displeje nejsou k dispozici žádné
Intenzita záření displeje je i tak stále vysoká, za což může i použitá zobrazovací technologie. Minimální jas by mohl být ještě o něco nižší, navíc samotný jas displeje není jednotný po celé ploše. V úplné tmě si na černém pozadí všimnete, že nejvýrazněji září půlkruhové prostory v jeho rozích. Při běžném používání ve dne to však nezaznamenáte.


Nastavení spořiče displeje a rychlá úprava jasu v horní liště
V rámci nastavení rozšířených funkcí si můžete aktivovat i zvýšenou citlivost displeje na dotyky v rukavicích. A protože displej tabletu podporuje multitouch, můžete na něm současně pracovat oběma rukama, a na každé můžete mít nasazeny zimní nebo třeba pracovní rukavice.
Na displeji se nachází dotyková vrstva od společnosti Wacom, která reaguje na dotyky přibaleného stylusu. Oproti dřívějším zvyklostem se nejedná o kapacitní pero C Pen s tlustým hrotem ale o plnohodnotné pero S Pen, které najdete např. u tabletofonu Galaxy Note 8 (recenze zde). Tablet má neustále aktivní detekci pera, takže jakmile jej přiblížíte hrotem k displeji, uvidíte na něm odpovídající tečku. Navíc se zpřístupní ikona nabídky Bezdotykového příkazu, kterou si můžete přesunout kamkoliv po displeji.



Pero S Pen je bytelné, dobře drží v ruce a má i ouško pro provléknutí poutka
Perem můžete přesně ovládat samotné prostředí nebo stylusem načrtávat poznámky. Další nástroje jsou stejné jako u Notu 8, perem můžete vytvořit výřez displeje, a to, buď statický, nebo pohyblivý. V rámci výseku displeje tak můžete vytvořit krátký GIF. V rámci inteligentního výběru umí pero vyextrahovat ze screenshotu text a dále s ním pracovat. Chyběla nám snad jen lupa pro přiblížení.




Možnosti Bezdotykového příkazu, psaní poznámek, výběr tloušťky, stylu a barvy hrotu, upravujeme, kreslíme a podepisujeme soubor PDF
Perem můžete také „nahlížet“ na časovou osu videa, do SMS konverzací, přiblížením k displeji lze rolovat stránky, apod. Tablet umí také velmi dobře rozpoznávat psaný text. Pokud jste zvyklí psát poznámky ručně, rychle se na S Pen přiučíte. Rozeznáváno je opět až 4 096 úrovni tlaku na displej, psaní je přesné a bez jakékoliv výrazné odezvy. V poznámkách si můžete např. navolit styl psaní, barvu i tloušťku čáry. U pera nám chybí jen větší intuitivnost. Proč nezůstává poslední akce s perem S Pen napevno předvolená, je nám záhadou. Práci se stylusem by to značně urychlilo.
Hardware
Galaxy Tab Active 2 běží na osmijádrovém Exynosu 7870, který je vyráběn 14nm technologií. Jedná se už o dva roky čipset, který však tabletu poskytuje slušný výkon. Pokud k tomu připočteme 3GB RAM, je papírově zaděláno na poměrně slušný výsledek v testu.


Benchmark Antutu a informace o použitém čipsetu (CPU-Z)
Jádra Cortex-A53 běží v pohotovostním režimu na 546 MHz, v případě potřeby se přetaktují nebo rovnou pozvou do akce zbylá čtyři jádra. Operační paměť má adresovatelných 2,7 GB. Při dlouhodobém používání je v RAM stále volných až 900 MB, po promazání se volné místo v RAM dostane až na 1,5 GB. Systémových zdrojů je tedy dostatek, proto nám nejde do hlavy, proč se tablet při otevírání některých aplikací a nabídek výrazně zpomalí. Není to sice žádná katastrofa, už jsme však v ruce drželi svižnější tablety.
Výsledky benchmarku Antutu 7.0.7:
- CPU: 32 747
- GPU: 8 896
- UX: 15 342
- MEM: 4 459
- Celkem: 61 444
Grafický čipset Mali-T830 je sice navržen pro běh méně náročnějších her, ovšem při rozlišení tabletu do něj můžete „pustit“ i graficky náročnější hry, např. různá mobilní RPGéčka, střílečku Dead Trigger či závodní pecku Asphalt Xtreme. Nepočítejte však s detaily na maximu, zubatějším texturám vděčíte za to, že hry běží plynule bez sekání. Citlivost na dotyky na displej je rychlá, akcelerometr funguje velmi svižně, jen s podporou S Penu nelze počítat u všech her. Tablet se ani při delším hraní nijak výrazně nezahřívá.
Výsledky benchmarku Androbench:
- Sekvenční čtení: 204,43 MB/s
- Sekvenční zápis: 23,64 MB/s
- Náhodné čtení: 23,1 MB/s (5 915 IOPS)
- Náhodný zápis: 4,94 MB/s (1 266 IOPS)
Hry a aplikace ukládáte do interní 16GB eMMC paměti, po odečtení systémové ROM a předinstalovaných aplikací vám však zbude jen 9,5 GB volného místa. Právě do interní paměti se instaluje veškerý aplikační obsah, pokud však pod zadní kryt vložíte microSD kartu (až 256 GB), můžete následně aplikace a hry přes Správce aplikací přesunout na kartu. Vedle microSD můžete zasunout nanoSIM kartu, a protože má tablet i sluchátko nad displejem, můžete jej komplexně používat jako smartphone a tablet v jednom. Přijdete jen o kompaktnost smartphonu.




Testované hry - Dead Trigger 2, Asphalt Xtreme, Hearthstone a „diablovka“ Eternium. Až na zubaté textury byla hratelnost dobrá
Velký důraz je u tabletu kladen na bezpečnost. O kontrolu virů a podezřelých aplikací se stará antimalware od McAfee, v prostředí se počítá i s režimem Samsung Knox, který oddělí soukromé a firemní prostředí při napojení na MDM systémy. Jako ochutnávka slouží Zabezpečená složka, do které si můžete přesunout vlastní aplikace (příp. je zdvojit v soukromé a firemní části) či vlastní citlivé soubory. Samotné logo složky lze schovat, přístup si do ní můžete zabezpečit heslem, PIN kódem nebo čtečkou otisků prstů.



Zabezpečená složka bude vaším soukromým prostorem
Tu dodává společnost Synaptics a je součástí domovského tlačítka. Bohužel se jedná o starší generaci snímače, kterému nestačí jen přiložení prstu, protože potřebuje nejprve rozsvícený tablet. Stačí vám však stejným prstem kliknout na klávesu Home a tablet otisk vyhodnotí a následně se rychle odemkne. Starší řešení tedy tak úplně nevadí.





Přidáváme otisk prstů a snímek obličeje. Možnosti zabezpečení tabletu, který se po 15 zadáních špatného hesla může sám restartovat a smazat. Při snímání obličeje může i omezit zneužití přístupu k tabletu vaší fotografií
Alternativou zabezpečeného přístupu je rozpoznávání obličeje. To může být i rychlé, pokud se nebojíte, že by se do tabletu chtěl někdo dostat pomocí vaší fotografie. Pokud rychlé skenování vypnete, videa a fotografie přední kamerku jen tak neoklamou. Pro zvýšení bezpečnosti můžete nakombinovat hned několik přístupových metod.
Antutu battery test:
- Celkové skóre: 9 420
(Spíše podprůměrné skóre naráží na žravější čipset a baterii, jejíž kapacita zůstala i po třech letech po vydání první generace Galaxy Tab Active na stejné úrovni.)
Nevyměnitelná baterie tabletu má kapacitu 4 450 mAh, ovšem výdrž na jedno nabití je stále trochu pod průměrem. Oproti předchůdci má tablet větší spotřebu energie, baterie však zůstala stejná, takže již dopředu bylo jasné, co bude následovat. Ověřili jsme si však, že 4G verze tabletu zvládne na jedno nabití i náročný pracovní den s častým využíváním pera S Pen a focením. Při hraní her však jde baterie hodně rychle dolů.



Zvukové efekty a nastavení separátního zvukového výstupu přes Bluetooth pro jednu vybranou aplikaci
Stranou nemůžeme nechat ani zvukový výstup, v hlučných prostředích by mohl být reproduktor ještě o něco hlasitější. Jeho kvalita je nic moc, hlavně co se týká basové složky. Reproduktor hraje hodně plechově. Naopak stěžovat si nemůžeme nad reproduktor na displejem, protistranu jsme vždy dobře slyšeli. To stejné platilo i opačné díky sekundárními mikrofonu na horní hraně, který slouží k redukci šumu. No a pokud do tabletu připojíte vlastní sluchátka, budete s patřičným nastavením ekvalizéru určitě spokojeni.
Software
Tablet je postaven na Androidu 7.1.1 Nougat s grafickou nadstavbou Samsung Experience 8.5, která je všem dřívějším uživatelům Samsungů důvěrně známá. V horní liště najdete užitečné nástupce pro rychlou změnu a nastavení vybraných funkcí, stejně tak jako jezdce pro nastavení jasu displeje. Je třeba jej jen v nastavení vynést těsně pod zástupce.





Domovská obrazovka, dostupné widgety, hlavní menu, vysunutá lišta a režimy připojení USB-C kabelu
Prostředí sice nelze přebarvit schématy, ale máte k dispozici celou řadu widgetů na několika plochách, aplikace zase můžete řadit do složek. V základu jich v tabletu mnoho nenajdete. Mimo povinných titulů od Googlu a Microsoftu (editory MS Office) čítá výbava od Samsungu jen 13 aplikací. Organizaci času zajišťuje přehledný kalendář vyplňující celý displej, světový čas a kalkulačka, poznámky synchronizované se Samsung účtem jsme zmiňovali již dříve v recenzi.




Prostředí lze přetočit na bok již na domovské obrazovce
Svižně běhá i internetový prohlížeč Samsung Internet, na webu můžete brouzdat hned v několika záložkách a to bez výrazného zpomalení prohlížeče. Navíc si můžete nechat zablokovat mnohdy otravné reklamy. Zmínit musíme i přehledného správce souborů nebo aplikaci Samsung Members, která v případě potíží nabídne základní diagnostiku hardwaru. Přímo přes aplikaci pak můžete vznést dotaz na technickou podporu Samsungu.






Přesměrování notifikací ze smartphonu do tabletu, zdroje aplikací - Google Play a Galaxy Apps. Internetový prohlížeč má spoustu rozšíření, mj. blokátory reklam i čtečku barkódů a QR kódů
Pokud si rozchodíte aplikaci Samsung Flow, mohou se vám na tabletu zobrazovat notifikace z vašeho smartphonu. Zdrojem dalších aplikací jsou aplikační obchody Google Play a Galaxy Apps.


Číselník, telefonní seznam a psaní textovky na výšku displeje. Do malých tlačítek se můžete velmi dobře trefit stylusem
Telefonní aplikace se nijak neliší od smartphone verze, v telefonním seznamu můžete potažením do stran rychle zavolat či napsat textovku. Klávesnice od Samsungu nabídne velká tlačítka, která v režimu na výšku dobře obsloužíte palci, v režimu na šířku displeje se však už budete dost natahovat. Naštěstí máte spoustu režimů psaní, včetně ťukání stylusem do klávesnice. U ní nám nejvíce vadilo to, že nemá vibrační odezvu. Tablet přitom zvládne při vyzvánění vibrovat bez problémů.


Psaní na klávesnici na šířku displeje, kterou můžete vyměnit za rozpoznávání textů
Užitečným doplňkem je režim Nerušit, který utlumí zvuky tabletu podle dne a nastaveného časového intervalu. Svá samostatná pravidla mohou mít i některé aplikace, příp. můžete vytvořit vlastní výjimky. Prostředí sice většinu času běhá poměrně svižně, občas se však nepochopitelně na pár vteřin zasekne. Na to může mít vliv spousta činitelů, zřejmě tomu nejvíce přispívá pomalá interní paměť. Operační paměť má totiž ještě dostatečné rezervy.
Fotoaparát
Samsung do tabletu integroval 8MPx snímač (f/1.9), jehož maximálním výstupem jsou fotografie s rozlišením 3 264 × 2 448 pix. Snímač vlastní výroby zvládne automaticky a kontinuálně zaostřovat a také pořizovat makrosnímky. Kamerka pro selfie je pětimegapixelová, dokáže sice rozeznat váš obličej, už na něj ale nezaostří.


Jednoduché rozhraní fotoaparátu a několik dostupných fotorežimů
Tablet rozhodně není určen na focení do přírody. Fotografie mají nevalnou kvalitu, snímač si v ne úplně ideálních světelných podmínkách často neumí poradit s věrností barev a s adekvátním vyvážením bílé. Kraje fotek bývají trochu rozmazané, celkově jsou fotky hodně do tmava. Po ruce máte v nastavení fotoaparátu k dispozici snad jen výrazné přisvětlení na zadní straně, které vás dost oslní, pokud se tabletem necháte v noci vyfotit, a také časovač. Režim HDR musíte aktivovat samostatně přes fotorežimy, kterých je přesně deset.

Spousta položek v nastavení fotoaparátu, ovšem žádná užitečná...
Silná LED dioda je určena zejména pro business využití v místech, kde může chybět dostatečné osvětlení, např. při snímání QR kódů či barkódů. Natáčená Full HD videa trpí častým přeostřováním, což je patrné i na výsledném záznamu. Kvalita obrazu je srovnatelná s fotografiemi, takže opět spíše průměr.
Ukázkové fotografie:








Ukázkové fotografie při zatažené obloze












Ukázkové snímky za slunečného počasí

Ukázková selfie
Ukázková videa:
Závěr
Samsung Galaxy Tab Active 2 nám do běžného uživatelského segmentu moc nesedí. Za nižší částku pořídíte i mnohem zajímavější stroje. Důraz je u něj však kladen zejména na dvě hlavní funkce - zvýšenou odolnost (násobenou nasazeným pouzdrem) a na pero S Pen. Tablet je tedy určen do rukou pracovníků v terénu, kteří S Pen při své profesi mohou efektivně využívat. Baterii lze vyměnit za druhou nabitou, k tabletu lze připojit i doplňkovou QWERTY klávesnici. V žádném e-shopu jsme ji však v době psaní recenze nenalezli.
Hardwarově tablet oproti předchůdci moc neposkočil, displej by rozhodně mohl být kvalitnější a představit bychom si dokázali i svižnější prostředí. Při načítání některých nabídek a aplikací se občas načekáte, a to až zbytečně dlouho. Podle našich bádání na tom zřejmě nese vinu i samotná eMMC paměť, která je při čtení a zápisu dat dost pomalá.
Segment odolných tabletů je však stále dosti neprobádaným územím, takže si Samsung může dovolit tablet prodávat za 11 999 Kč (LTE verze vyjde na 12 999 Kč). Firmy na tablet zřejmě i tak naláká, protože se může opřít o platformu KNOX a o zařazení tabletu do firemního MDM segmentu. Běžní uživatelé, kteří tablety využívají na hry a sledování filmů, se mu však zřejmě vyhnou velkým obloukem.
Verdikt:
Odolný tablet střední třídy, který se pyšní podporou stylusu S Pen. Cílí spíše na firemní segment, kde nevadí pomalejší prostředí a recyklovaný hardware. Vybavenějších odolných tabletů navíc existuje jen pramálo.
Plusy:
- zadní kryt s protiskluzovou povrchovou úpravou
- v základním balení dostanete pouzdro a dotykové pero
- prostředí Android Nougat 7.1.1 můžete ovládat i perem S Pen
- zvýšená odolnost IP68, tablet můžete bez obav vzít do terénu
- vyměnitelná Li-Ion baterie o kapacitě 4 450 mAh
- osmijádrový čipset a 3GB operační paměť
- výrazné a oslnivé LED přisvícení, které funguje jako nouzová baterka
- konektor POGO pro rychlé připojení klávesnice
- díky reproduktoru nad displejem se s tabletem dá i volat
Minusy:
- odezva systému by mohla být svižnější
- pouze LCD displej s nižším rozlišením (1 280 × 800 pix)
- v základním balení chybí i základní sluchátka
- falešné šroubky na zadním krytu, který je stejně jen zacvakávací
- malá interní paměť - z 16 GB je volná jen zhruba polovina
- hodila by se aktualizace na Android Oreo
- citelně chybí vibrační odezva softwarové klávesnice
- hodila by se i informační LED dioda
- horší kvalita pořízených videí a fotografií
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium