Plusy
- Čtyři reproduktory s Dolby Atmos
- 7 300mAh baterie se slušnou výdrží
- Průměrný hardware, přesto slušný výkon
- 10,5" IPS displej má slušnou jemnost
- Dětský režim se spoustou možností
Minusy
- Klávesnice postrádá vibrační odezvu
- Horší citlivost na příjem Wi-Fi
- Průměrný fotoaparát je jen "do počtu"
- Chybí čtečka otisků prstů
- Vysoká cena (iPad stojí jen o 500 Kč více)
Samsung i letos připravil tablet pro běžné uživatele, který je zařazen do modelové řady Galaxy A. Segment tabletů už tolik netáhne, spíše každoročně klesá, přesto stojí za to mít model, který by mohl lákat běžné uživatele. Nový Galaxy Tab A 10.5 (2018) tak má ambici nahradit doprodoávající se Galaxy Tab A 10.1, který se datuje až do roku 2016. A pomoci k tomu mají i některé novinky, které byly až doposud výsadou pouze nejvybavenějšího Galaxy Tab S4.
Tablet jako takový vyloženě ničím nepřekvapí ani nenadchne. Je to nenápadný pracant, který toho zvládne dost. Výdrží delší dobu na jedno nabití, poskytne slušný hudební zážitek díky čtyřem vestavěným reproduktorům a rozjedete na něm většinu her pro Android. Bonusem je pak dokoupitelný flipový kryt, který použijete jako kryt displeje na cesty nebo jako stojánek pro sledování videí. Nový tablet však opět startuje na nebezpečně vysoké částce, která atakuje metu nejlevnějšího iPadu. A tady se bude lámat chleba...
]: The file '/PubSystem.Controls.Run.Articles.2015/AddOn_Blank.ascx' does not exist.-->
T590 |
 | rozměry a hmotnost: 260 × 161 × 8,0 mm, 534 g displej: 10,5", kapacitní TFT LCD, 1 200 × 1 920, 216 PPI sítě: přístroj nepodporuje telefonní sítě konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 32 GB, microSDXC (400 GB), RAM: 3 GB, baterie: 7 300 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 450 (8× Cortex-A53, 2 GHz, 14nm) operační systém: Google Android 8 (Oreo) fotoaparát: 8MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Recenze Samsung Galaxy Tab A 10.5 (2018) začíná v následující kapitole.
Design
Placka s naomak příjemnou zádí. Tablet Galaxy Tab A 10.5 je všední plackou s rozměry 260 × 161 88 a hmotností 534 gramů. Z pohledu designu toho asi moc inovativního v oblasti tabletů stejně vymyslet nelze, maximálně zmenšit rámečky. Ty má však testovaný tablet velmi široké. Nejde sice s aktuálním trendem, můžete však tablet při hraní či sledování videí pohodlně chytit, aniž byste se museli přímo dotýkat displeje.


Testovaný Samsung Galaxy Tab A 10.5 v černé barevné variantě
Tablet je sice na tiskových fotografiích prezentován hlavně v režimu na výšku, můžete jej však se stejnou vervou používat i v režimu na šířku displeje. Nad užší „horní“ hranou displeje najdete 5Mpx kamerku pro selfie a čidlo pro regulaci jasu. Levá hrana je osazena konektorem POGO, který slouží k připojení dokovací stanice, která je dále kompatibilní i s nedávno testovaným Galaxy Tab S4. Je však škoda, že dokovací stanice nemá žádné konektory navíc, takže „pouze“ nabíjí.



Detaily - boční tlačítka, POGO konektor a USB-C na spodní hraně
Na pravém boku tabletu hledejte dostatečně vystouplou zamykací klávesu a regulátory hlasitosti. V redakci jsme otestovali LTE verzi tabletu s širokým šuplíkem, v němž můžete mimo microSD přidat i nanoSIM kartu pro využití mobilních dat či pro volání přes Bluetooth sluchátko nebo hlasitý odposlech. Na spodní úzké hraně má své místo konektor USB-C, na hraně protější najdeme 3,5mm jack, do něhož si musíte připojit sluchátka vlastní. V základním balení žádné nedostanete.



Každá z užších hran disponuje dvěma reproduktory a myslelo se i na 3,5mm jack
Zakulacená plastová boční hrana plynule přechází na zadní část tabletu, naomak se jedná o příjemný, lehce pogumovaný povrch, na němž občas zůstávají otisky vlhkých prstů. A to platí pro námi testovanou černou verzi tabletu, alternativně můžete v prodeji narazit i na verzi s šedými boky a zády. Při podpírání tabletu v dlani zadní část drží pevně a neklouže. Dominantou zad je nepatrně vystouplá čočka 8Mpx fotoaparátu, který zvládá zaostřovat a po ruce je jí i přisvětlovací dioda.



Dokoupitelné flipové pouzdro poslouží i jako stojánek
Tablet samotný je na přenášení dost velké zařízení, pokud nebude ležet v obýváku na stole, což je zřejmě jeho primární zaměření, doporučíme jej obléct do flipového pouzdra, které supluje i funkci stojánku. Při hraní her nebo sledování filmů si tak tablet na rovném povrchu můžete pohodlně zapřít a uvolnit tak ruce, které při několikahodinovém držení půlkilového tabletu značně ztěžknou. Protože má tablet celkem čtyři reproduktory umístěné po dvojicích na užších hranách, jejich výduch při hraní nikdy kompletně neutlumíte. Škoda jen, že reproduktory nemají výraznější basovou složku.
V základním balení najdete mimo samotného tabletu i síťový adaptér Fast Charging pro zrychlené nabíjení, USB-C kabel a základní uživatelskou příručku.
Displej
IPS panel bude mít na sluníčku problémy. Tablet byl sice představen spolu s Galaxy Tab S4, v případě displeje se však musí model střední třídy trochu uskromnit. Používá 10,5" displej s poměrem stran a dostatečným rozlišením 1 920 × 1 200 pix. Nejedná se však o Super AMOLED panel, ale „pouze“ o IPS LCD. Ten je však poměrně dost kvalitní, a pokud tablet nebudete používat na přímém slunci, z pohledu obrazové kvality o moc nepřijdete.


Nastavení zobrazení a zvětšení fontu a položek hlavní nabídky
Jistě, barvy nejsou tak syté jako u AMOLEDů, odstíny barev na mě dokonce působí dost nevýrazně. Zřejmě největším mínusem, alespoň pro mě, bylo stále dost vysoká úroveň minimálního jasu, při které displeje stále dost svítí. Situaci se snaží zachránit Filtr modrého světla, bez nastavení intenzity ale sám mnoho nezmůže. Pro úplnou spokojenost při práci, sledování fotbalu či hraní her v noci, kdy nechcete oslňovat vedle spící manželku, je nutné stáhnout dodatečný „zatemňovač“ z Google Play, např. aplikaci Dimly.


Úprava ovladačů ve spodní liště a úprava vzhledu domovské obrazovky
Při běžném používání tabletu v domácích podmínkách můžete jas displeje s klidným svědomím přenechat automatice, jezdec pro manuální úpravu jasu je rychle dostupný přes horní výsuvnou lištu. Na přímém slunci si pak tablet budete muset zakrývat rukou, maximální jas by mohl být daleko vyšší. V nastavení si dále můžete upravit velikost a styl fontu, zvětšení systémových prvků či podbarvení lišty s ovladači, kde můžete pozici zpětné šipky prohodit s tlačítkem posledních spuštěných aplikací. Displej můžete probudit i dvojitým poklepáním, není třeba se tedy natahovat na zamykací klávesu.
Hardware
Z průměrného hardwaru vyčnívají 4 reproduktory. Samsung Galaxy Tab A 10.5 je postaven na méně výkonném 14nm Snapdragonu 450, který sice nabídne osm jader Cortex-A53, maximální takt je však „jen“ 1,8 GHz. Čipset pro zařízení střední třídy doplňuje 3GB operační paměť. Víceméně průměrný hardware si dokázal slušně poradit i s akčními hrami (Modern Combat 5, PUBG), animace ve statických nabídkách však působily trochu trhaně. U závodního Asphalt 9 byly znát zubaté textury a nižší framerate, který ovlivnil celý herní zážitek. Hry tedy ano, u některých ale počítejte s tím, že nebudou tak plynulé a vizuálně poutavé, jako na vybavenějších tabletech.


Zubaté texturu u Asphalt 9 a hratelný Hearthstone
Co se týká prostředí, přechody mezi obrazovkami působí plynule, aplikace se spouští dost rychle, takže nikdy nečekáte příliš dlouho. Tu a tam si však prostředí vybere slabší chvilku, např. při spuštění aplikace Kontakty nebo při vstupu do Google Play. Běžný nenáročný uživatel si toho ale možná ani nevšimne. V Antutu telefon získal 68 891 bodů - pro srovnání, tři roky starý Galaxy Tab S2 ve stejném testu získal 90 074 bodů.
Výsledky benchmarku Antutu 7.1.1:
- CPU: 34 703
- GPU: 11 281
- UX: 18 099
- MEM: 4 808
- Celkem: 68 891
Interní paměť má papírovou kapacitu 32 GB, po odečtení systémové ROM vám zbývá zhruba 21 GB volného prostoru, který můžete ještě rozšířit microSD kartami. Na paměťovku můžete v případě potřeby přesunout i aplikace v tabletu nainstalované, primárně však karta slouží jako doplňkové úložiště pro vaše fotky či videa. Správu RAM a pamětí zaštiťuje sekce Údržba zařízení, ve které můžete optimalizovat výkon, pročistit RAM, omezit spouštění aplikací na pozadí, odstranit nepoužívané soubory či otestovat tablet antivirovým programem. Možností, jak optimalizovat chod tabletu, tedy máte spoustu.




Údržba zařízení má pod palcem baterii, RAM a úložiště
Konektivitu na mobilních datech zajišťuje maximálně LTE Cat.6, tablet je však určen spíše do domácích podmínek, tudíž bude neustále připojen k Wi-Fi. Pokud máte pokryté větší prostory, může se stát, že v okrajových místnostech bude citlivost na příjem Wi-Fi slabší. S okolními periferiemi můžete komunikovat přes Bluetooth, samozřejmostí je podpora GPS, takže tablet můžete využít i pro navigaci. Na nějaké komfortní přenášení to však určitě není...

Nainstalované hry a aplikace můžete přesunout na paměťovou kartu
Hudební složku obstarávají čtyři reproduktory s s podporou Dolby Atmos. Pokud si z Galaxy Apps stáhnete přehrávač hudby Samsung Music, můžete si audiovýstup zkrášlit ekvalizérem. Se zvukovým výstupem, který je i ve sluchátkách obohacen o prostorový efekt, budete až na slabší basovou složku víceméně spokojeni. Při přetočení obrazu navíc u jednotlivých reproduktorů dochází k přepnutí na odpovídající kanál.




Hudební přehrávač, nastavení ekvalizéru a přepínání skladeb na lockscreenu
Čtečka otisků na tabletu chybí úplně, jedinou možnosti biometrického zabezpečení aktuálního uživatele je skener obličeje. V rodinném tabletu nechybí víceuživatelský režim, uživatele přepnete či přidáte přímo z pravého horního rohu zamykací obrazovky či přímo z výsuvné lišty. Může se jednat o plnohodnotného uživatele s vlastním přiděleným prostorem nebo o profil Hosta, který je jednorázový bez dalšího nastavování. Přepnutí profilu trvá zhruba 10 vteřin.



Přepnutí uživatelů probíhá v přes zamykací obrazovku nebo přes výsuvnou lištu
Napevno integrovaná baterie o kapacitě 7 300 mAh sází na nepříliš výkonný čipset, z čehož nám vychází velmi dobrá výdrž na jedno nabití. Na tabletu může běžet video s maximálním jasem zhruba 12 hodin, a ještě vám zbude 10 % baterie. Při nepoužívání se tablet v šuplíku vybíjel jen minimálně. Tab A 10.5 z USB portu počítače nedobijete, s přibaleným adaptérem Fast Charging vám dobití z nuly na sto potrvá zhruba 3 hodiny.
Software
Svižné Oreo a parádní dětský režim. Samsung v tabletu používá Android 8.1 Oreo s nadstavbou Samsung Experience 9.5. Prostředí tak hodně připomíná smartphony, jen s tím rozdílem, že pohotovostní obrazovku můžete používat v režimu na výšku i na šířku. S tím se pojí i spousta nastavení, např. hustota mřížky s aplikacemi či to, zda chcete mít aplikace v hlavní nabídce nebo přímo na pohotovostních obrazovkách.




Domovská obrazovka, výsuvná lišta a obrazovky Denního panelu, které se mohou zobrazit při nabíjení
Horní výsuvná lišta nabídne hned několik rychlých zástupců, je však škoda, že lišta nevyužívá celou šířku displeje, ale že se otevírá pouze v „úzké nudli“. V liště můžete notifikace odmítnout posunem do stran nebo na ně hned po potažení dolů rychle zareagovat.




Hlavní nabídky a povinný obsah od Samsungu, Microsoftu a Googlu
Aplikace jsou standardně seřazeny v hlavní nabídce, a oproti minulosti nezvládnou zaplnit ani jednu obrazovku. Spousta aplikací je navíc k dispozici k volitelnému stažení z portálu Galaxy Apps. V tabletu tak chybí třeba přehrávač hudby Samsung Music nebo Videopřehrávač. Dočasně ho však dokáže zastoupit univerzální Správce souborů. V tabletu dále najdete základní apky pro organizaci času, dva webové prohlížeče, kalendář poznámky nebo soukromý prostor s názvem Zabezpečená složka. To kdybyste v tabletu měli citlivé soubory a údaje, a půjčovali jste tablet dětem...




Instalace dětského režimu - PIN, stažení softwaru a vytvoření profilu. Dětem se zobrazí toto uživatelské prostředí
Pro ně je sice připraven samostatný dětský režim, ale jistota je jistota. Dětský režim je sice v podobě samostatné aplikace, ta je však součástí základní systémové ROM, a částečně je tak na systém přímo navázána, což je hlavní rozdíl oproti jiným dětským režimům na Google Play. Po zadání rodičovského PIN vyplníte profil až šesti dětí, následně se zpřístupní dětské rozhraní, kde vidíte nainstalované hry a tipy na různé další dětské aplikace.



Rodičovský profil, statistiky využití a nastavení maximální doby používání tabletu
Dětem můžete upravit denní limit pro využívání tabletu (samostatně pro pracovní den a víkend), můžete jim přidat kontakt na sebe, delegovat využití aplikací z běžného systému, přiřadit jim z interní paměti přístup k pohádkám nebo z Galaxy Apps stáhnout další obsah. Na jednom místě pak vidíte fotky a videa pořízená dětmi, jejich kresby a také statistiky využívání tabletu, jednotlivých aplikací a nejpoužívanějších kontaktů. Vše je zabaleno v dětsky atraktivní podobě, za což má Samsung palec nahoru. Dětský režim se povedl.


Zobrazení dvou aplikací najednou a sledování O2 TV v plovoucím okně
Velký displej tabletu se přímo nabízí k používání dvou spuštěných aplikací najednou. Z jednoho okna do druhého můžete např. přesouvat obrázky (jako přílohu e-mailu) nebo kopírovat označené texty. Pozici oken lze prohodit, upravit aplikacím vzájemný poměr, jednu z nich minimalizovat do plovoucí ikony nebo si aplikace uložit jako pár na plochu. Po kliknutí se spustí obě najednou. A pokud si na tabletu spustíte televizi (např. O2 TV), po minimalizaci se vysílání zobrazí v malém plovoucím okně, a vy můžete na tabletu současně pracovat.



Klávesnice má klávesové zkraty i několik barevných schémat
Editory od Microsoftu vás však nepotěší, protože pro využívání Wordu, Excelu i PowerPointu se musíte přihlásit pod svým účtem Office365. Samotná klávesnice je sice rozměrná, chybí ji však vibrační odezva, vyťukávání palci tedy není až tak přesné. U klávesnice se nám líbí volba tmavého schématu i podpora klávesových zkratek (např. Ctrl+C, Ctrl+V, apod.), můžete již však zaměnit za jinou staženou.
Fotoaparát
Na tabletu? pouze do počtu... Fotoaparáty jsou u tabletu spíše doplňkovou funkcí, a i proto je kvalita fotek často i podprůměrná. Pokud něco s tabletem budete fotit, bude to spíše záležitosti interiéru, různé seznamy a texty, kde se tablet i tak moc nepředvede. Fotky roztažené přes celý displej jsou často ne úplně dobře zaostřeny a chybí na nich podstatné detaily. Hlavní 8Mpx fotoaparát na zadní straně je tak spíše jen do počtu.


Uživatelské rozhraní a nastavení fotoaparátu, zadní snímač SLSI_S5K2P6 a přední kamerku S5K5E3YX dodal Samsung.
Aplikace Fotoaparát sice primárně vychází ze smartphonů, její možnosti jsou však dost výrazně omezeny. Na výběr je několik fotografických režimů, můžete si do fotek přidat nálepky, automaticky je „zkrášlit“, pořídit panoramatický snímek nebo přepnout na režimy Noc, HDR a Pro. V něm si navíc nastavíte vyvážení bílé, korekci expozice (+/-) a ISO. Regulátory hlasitostí mohou posloužit jako spoušť.
Ukázkové fotografie:












Žádné zázraky nečekejte ani od pětimegapixelové selfie kamerky, nemá přisvětlení a pouze fixní ostření. Pro videohovory je kvalita dostatečná, jinak nás však ani selfíčka příliš nepřesvědčila. Videa viditelně naráží na mantinely, které stanovily použité snímače. Sice s automatickým kontinuálním ostřením, ovšem bez stabilizace a v nevalné kvalitě. Na výstupu můžete čekat Full HD, možná, že by byl lepší strop v HD, ale zato kvalitnější.
Ukázkové video:
Závěr
Testovaný Galaxy Tab A 10.5 se ukázal jako slušný rodinný tablet s dobrou výdrží a přijatelným výkonem. Zřejmě neopustí stůl v obývacím pokoji, bude rychle po ruce, když budete potřebovat něco zjistit na internetu, a to na větším displeji než u smartphonu. Povedený je také systém více uživatelů, na nějž můžete navázat s dětským režimem, v němž dítěti určíte mantinely a čas používání tabletu (zejména hraní her). Pro sledování videí a běžnou ochranu před nárazy určitě doporučíme dokoupit flipový skládací obal.
T595 |
 | rozměry a hmotnost: 260 × 161 × 8,0 mm, 534 g displej: 10,5", kapacitní TFT LCD, 1 200 × 1 920, 216 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (300|50 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 32 GB, microSDXC (400 GB), RAM: 3 GB, baterie: 7 300 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 450 (8× Cortex-A53, 2 GHz, 14nm) operační systém: Google Android 8 (Oreo) fotoaparát: 8MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Za poptávanou cenu by však flipový kryt mohou být součástí balení. Samsung z něj dokonce vybalil sluchátka a za 32GB Wi-Fi verzi tabletu si účtuje 7 990 Kč, LTE varianta se stejnou pamětí vyjde na 9 990 Kč. V tomto segmentu však cenově dominuje Wi-Fi verze 32GB iPadu (2018) s 9,7" Retina displejem, větší baterií a podporou tužky Apple Pencil. Samsung mívá u produktů běžně vyšší cenovku, ovšem u Tab A 10.5 (2018) úplně přestřelil. A pokud chcete zůstat u Samsungu, je lepší volbou třeba doprodávající se Galaxy Tab S2 8.0 VE (Wi-Fi verze za 8 490 Kč).
Hlavní konkurence:
|
i.jpg) | rozměry a hmotnost: 240 × 170 × 7,5 mm, 469 g displej: 9,7", kapacitní IPS LCD, 1 536 × 2 048, 264 PPI sítě: přístroj nepodporuje telefonní sítě konektivita: Lightning, Wi-Fi 5, Bluetooth 4.2 paměť: 32 GB, RAM: 2 GB, baterie: 8 827 mAh procesor: Apple A10 Fusion (4× Hurricane, 2 GHz, 16nm) operační systém: Apple iOS 12 fotoaparát: 8MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus |
cena: už se neprodává |
|
 | rozměry a hmotnost: 199 × 135 × 5,6 mm, 265 g displej: 8,0", kapacitní AMOLED, 1 536 × 2 048, 320 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 4.1, GPS paměť: 32 GB, microSDHC (32 GB), RAM: 3 GB, baterie: 4 000 mAh procesor: neuvádí se operační systém: Google Android 5 (Lollipop) fotoaparát: 8MPx, video (2 560 × 1 440), autofocus |
cena: už se neprodává |
|
 | rozměry a hmotnost: 237 × 169 × 5,6 mm displej: 9,7", kapacitní AMOLED, 1 536 × 2 048, 264 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 4.1, GPS paměť: 32 GB, microSDHC (32 GB), RAM: 3 GB, baterie: 5 870 mAh procesor: neuvádí se operační systém: Google Android 5 (Lollipop) fotoaparát: 8MPx, video (2 560 × 1 440), autofocus |
cena: už se neprodává |
Verdikt:
Tablet pro nenáročné uživatele a děti se může stát domácím multimediálním centrem. Tabletu však potřebuje nižší cenu, nejlevnější iPady jsou doslova „na dostřel“.
Plusy:
- čtyři Dolby Atmos reproduktory s kvalitním zvukovým výstupem
- 7 300mAh baterie se slušnou výdrží na jedno nabití
- i přes průměrný hardware dostatečný výkon pro většinu her
- dostatečná jemnost 10,5" displeje
- Soukromý prostor - Zabezpečená složka
- povedený Dětský režim se spoustou možností
Minusy:
- základní klávesnice postrádá vibrační odezvu
- horší citlivost na příjem Wi-Fi
- fotoaparát jen do počtu
- reproduktory by mohly mít výraznější basovou složku
- chybí čtečka otisků prstů
- vysoká cena (iPad je dražší jen o pětistovku)
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium