Plusy
- 120Hz Dynamic AMOLED 2X displej
- Výkonný 5nm Exynos 2100
- Povedený design zadního krytu
- Rychlá čtečka otisků prstů
- Kvalitní fotografie a 8K videa
Minusy
- Rozlišení displeje jen FHD+
- Žádné výrazné inovace u fotoaparátů
- Postrádáme podporu microSD karet
- Vyšší zahřívání zadního krytu
- Téměř prázdná základní krabice
Ještě před startem prodejů jste si u nás mohli přečíst recenzi Samsungu Galaxy S21 Ultra. S odstupem času jsme otestovali i dva zbývající modely řady, větší přednost jsme však dali prostřední „plusové“ variantě. Tu se základním modelem pojí nebývale hodně specifikací, oproti Ultře je však tato dvojice vybavena o něco méně. Vyplatí se tedy ušetřit nemalý peníz a vystačit si s „obyčejnými“ topmodely, nebo stejnou práci hravě zvládne i loňský Galaxy S20 či Galaxy S20+?
Dva základní modely řady Galaxy S21 jsou povedené telefony, jenže příliš nevidíme důvod k meziročnímu upgradu. A zatímco nás S21 Ultra bavila, protože přinesla poměrně dost novinek, zbylé telefony jsou tak trochu „nuda“. Jistě, výkon je vysoký, foťák fotí povedené fotky, displej je skvělý... jenže Ultra je na tom ve všech parametrech ještě o něco lépe. Pokud však hledáte kompaktnější topmodel od Samsungu, může být S21 jednou z variant. Plusko už se od Ultry rozměrově příliš neliší, a tak je jeho pořízení spíše otázkou nemalé finanční úspory oproti nejvybavenějšímu modelu.
|
 | rozměry a hmotnost: 152 × 71 × 7,9 mm, 171 g displej: 6,2", kapacitní Dynamic AMOLED, 1 080 × 2 400, 424 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1400|600 Mb/s), 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, RAM: 8 GB, baterie: 4 000 mAh procesor: Samsung Exynos 2100 (8× Cortex-X1, 3 GHz, 5nm) operační systém: Google Android 11 fotoaparát: 12MPx, video (7 680 × 4 320), autofocus, blesk |
cena: 15 190 Kč až 22 490 Kč
|
|
 | rozměry a hmotnost: 161 × 76 × 7,8 mm, 202 g displej: 6,7", kapacitní Dynamic AMOLED, 1 080 × 2 400, 393 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1400|600 Mb/s), 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, RAM: 8 GB, baterie: 4 800 mAh procesor: Samsung Exynos 2100 (8× Cortex-X1, 3 GHz, 5nm) operační systém: Google Android 11 fotoaparát: 12MPx, video (7 680 × 4 320), autofocus, blesk |
cena: 26 990 Kč |
]: The file '/PubSystem.Controls.Run.Articles.2015/AddOn_Blank.ascx' does not exist.-->
]: The file '/PubSystem.Controls.Run.Articles.2015/AddOn_Blank.ascx' does not exist.-->
Celou recenzi Samsung Galaxy S21 a S21+ si přečtete na dalších listech.
Pozn.: Recenze je primárně zaměřena na model Galaxy S21+, který má se základním Galaxy S21 většinu specifikací shodných. Pokud se oba modely v něčem rozchází, zmiňujeme tento fakt i v samotné recenzi.
Design
Střídmější design s výrazným fotomodulem. Samsung Galaxy S21+ je telefonem klasické konstrukce se střídmějším vzhledem, designové spojení s Galaxy S21 Ultra však nezapře. Šasi je vyrobeno z leského kovu, záď je matná, i tak však na ní ulpívá zbytková vlhkost prstů. Otisky prstů sice na zádech neuvidíte, mnohem lépe na mě však působila bronzová záda u Galaxy Note20 Ultra. V našem případě testujeme stříbrnou verzi telefonu, alternativně je k dostání ještě v černé a ve fialové.



Samsung Galaxy S21 jsme otestovali ve fialové barevné variantě, plastová záda naomak nijak nevadí. Jen je kryt dost tenký, takže v něm z boků prosvítá přisvětlovací dioda
Tu jsem si mohl osahat u základního Galaxy S21, který je doplněn zlatými hranami, což telefonu dodává na eleganci. Samotné materiálové zpracování se sice u základní S21 liší, záda jsou vyrobena z plastu, v praxi to však jako nedostatek nevnímáme. Plast není na první pohled nijak obyčejný a nepromačkává se tak jako u Galaxy Note20, naomak působí příjemně a v dlani záda neprokluzují.


Galaxy S21+ je o dost větší, rozměrově se výrazně dotahuje na Galaxy S21 Ultra
Největší designovou proměnou prošel zadní fotomodul, který je v rozšířené podobě přímo součástí bočního rámu. Levá a horní hrana fotomodulu je z hladkého kovu, zbývající dvě hrany a celá vnější plocha je z jednoho kusu matného skla. Dílenské zpracování je na výbornou, přechody jsou trochu drsnější, ale při běžném používání jsem nenarazil na žádný zásadní problém. Fotomodul je navíc oproti Ultře poměrně úzký, takže na zádech při držení příliš nezaclání. Jenže stále z těla několik milimetrů vystupuje, takže se telefon na rovném povrchu dost kolébá.



Celá řada Galaxy S21 pěkně pohromadě
Stinnou stránkou celého řešení je rozšířené šasi poblíž regulátorů hlasitosti, které tak, alespoň zpočátku, snadno poslepu nenahmatáte. Níže je umístěna jen zamykací klávesa, která je ve ztenčené části už vcelku pohodlně dostupná. Levý bok telefonu je prázdný, na horní hraně jsou připraveny dva mikrofony pro filtraci šumu při volání a také pro stereo nahrávání zvuku při natáčení videí.



Nejvýraznější designovou změnou je oproti loňsku trojitý fotomodul, který je přímo součástí bočního rámu
Na spodní hraně je připraven USB-C konektor, hlavní reproduktor a také oboustranný šuplíček pro dvě nanoSIM karty. Jeho pozice je však zvolena velmi nešťastně, protože zdířka pro vtlačení špendlíku je ve stejné rovině jako nebezpečně blízký hlavní mikrofon! Nálepka na zádech vás sice vizuálně upozorňuje, kam špendlík strčit nesmíte, ale po jejím odlepení se může stát, že z nepozornosti strčíte špendlík tam, kam nepatří. A problém bude na světě...



Pohled na horní hranu, pravý bok a spodní hranu s USB-C, reproduktorem a slotem pro nanoSIM
Tělo telefonu splňuje odolnostní normu IP68. V praxi tak nebyl problém ani u dvou půlhodinových focení při teplotě -15°C a následný přechod do vytopené místnosti na 21°C. Pokud byste čekali alespoň orosení fotoaparátů, jste na omylu.
Základní krabice je opět velkým zklamáním. Samsung podlehl trendu, takže v základní krabici naleznete pouze telefon, USB-C kabel a špendlík pro vytažení bočního šuplíčku. V krabičce tedy chybí, nejen síťový adaptér, ale také základní kabelová sluchátka, na jejichž přítomnost jsme se mohli v řadě Galaxy S až dosud bezvýhradně spolehnout. Krabice hlásá i to, že je telefon vyroben ve Vietnamu.

Základní balení je tentokrát velkým zklamáním. V krabici chybí síťová nabíječka i kabelová sluchátka
Osobně mám k dispozici několik nabíječek ze starších telefonů, pro řadu uživatelů to ale bude zřejmě znamenat investici navíc, ještě když budou chtít využít 25W dobíjení. Dost starších modelů od Samsungu, zvláště ty střední třídy, měly přibaleny adaptéry s dobíjecím stropem 15 Wattů. Můžete naštěstí vsadit i na bezdrátové dobíjení, a to s jakoukoliv bezdrátovou dobíjecí podložkou Qi. Jen ty od Samsungu vám však umožní rychlé bezdrátové dobíjení Fast Charge 2.0.
Displej
Vystačíte si s nižším rozlišením? Displej Galaxy S21 Ultra slízl všechnu smetanu a na zbývající telefony řady S21 zbyly stále dobré displeje, jenže k absolutní špičce jim něco schází. A tím nemáme na mysli nižší maximální jas, ale spíše nižší rozlišení. Zatímco letošní Ultra i loňské „es dvacítky“ byly osazeny panely s rozlišení WQHD+, S21 i S21+ dostaly jen displeje s protaženým Full HD+. A to je podle nás zbytečný krok stranou. V obdobném duchu se totiž nese i srovnání dalších displejových parametrů.



Displeje - Galaxy S21, srovnání s Galaxy S21+ a nakonec ještě porovnání s displejovým panelem u Galaxy S21 Ultra
Neberte nás za slovo, použitý displej je svým způsobem špičkový, ale v nejvybavenější řadě od Samsungu prostě nečekáte kompromisy. Panel je stále typu Dynamic AMOLED a má úhlopříčku 6,7 palců (u S21 je to 6,2 palce). Jemnost je tedy paradoxně lepší u základního modelu, i když i při přímém srovnání rozdíl v jemnosti displejů prakticky nepoznáte (421 vs 394 ppi). Panel má navíc jen 0,1" menší úhlopříčku displeje, takže, s ohledem na jeho rozměry, u „pluska“ o mnoho nepřijdete.

V displejovém průstřelu najdeme 10MPx selfie
Na displeji je přímo od výroby umístěna základní ochranná fólie, stačí ale jen pár dní, a už na ní uvidíte drobné škrábance. Fólie je určena jen pro základní ochranu, počítá se s tím, že ji později nahradíte kvalitnějším sklem (pozor na kompatibilitu se čtečkou otisků prstů) nebo ji sundáte. Svrchní vrstva displeje je totiž vyrobena z odolného skla Gorilla Glass Victus. Pokud si aktivujete dodatečnou dotykovou citlivost, budete moci ovládat displej i přes tlustá skla či přes zimní rukavice, která nemají na prstech speciální zakončení pro kapacitní panely.


Základní světlý a tmavý systémový režim
Použitý displej je u obou základních modelů přísně rovný, pouze v rozích zakulacený, a možná i díky tomu telefon z čelní strany vypadá trochu obyčejně. Jistě, ponechme stranou (ne)užitečnost zakřiveného displeje, na dvakrát zakřivený panel se lépe kouká, navíc kdysi býval velkou výsadou telefonů od Samsungu. To se však poslední dobou vytrácí. Konzervativní uživatelé zase nebudou mít s displejem žádný velký problém. Odezva na dotyky je špičková, nedochází k náhodné záměně dlaně za dotyk, a můžete počítat i se 120Hz obnovovací frekvencí displeje.



Nastavení režimu displeje, Pohodlí pro oči a obnovovací frekvence displeje
Ta je k dispozici v plném rozlišení a je nadále adaptivní. Telefon však na rozdíl od Ultry nevolí frekvenci 10 - 120 Hz, ale 48 - 120 Hz, a to podle zobrazeného obsahu. Maximální jas displeje není 1 500 ale 1 300 nitů (adaptivní automatika), s čímž se bez problémů vyrovnáte. Na přímém slunci je displej stále velmi dobře čitelný.


Úprava stylu fontu a zvětšení systémového rozhraní
V noci displej i na minimální jas stále dost svítí, můžete si však pomoci režimem Pohodlí pro oči, který eliminuje modrou barvu automaticky, popř. si můžete nastavit časový plán, kdy se má filtr aktivovat, a to i s teplotou barev. Displej má navíc absolutní černou (=vypnutý pixel), takže si na něm vychutnáte tmavé scény, např. sledování filmů na Netflixu, jehož klient nechybí v základní výbavě.


Roztažení aplikací přes celý displej a další nastavení displeje
Osobně jsem příznivcem velkých displejů, takže je pro mě užitečnější panel u S21+, pokud však budete potřebovat telefon ovládat jednou rukou, stačí třikrát poklepat na domovskou obrazovku, a obraz se vám smrskne k pravému nebo levému okraji. Palcem tak obsáhnete vše podstatné. To se týká i čtečky otisků prstů druhé generace od Qualcommu, která je daleko rychlejší, než generace první. Často vám přijde, že se telefon odemkne ještě dříve, než na něj přiložíte prst. Navíc prstu stačí jen letmý dotyk.
Hardware
Lepší čísla než u Ultry! Je to trochu paradox, jenže použití Full HD+ displeje u dvou základních modelů řady znamená, že má použitý čipset Exynos 2100 vyšší grafický výkon, než u Galaxy S21 Ultra, kterou budete zřejmě vždy používat s maximálním rozlišením displejového panelu. V Antutu 8.5.3 telefon získal 654 tisíc bodů, zatímco u stejné verze u Ultry se dostáváme „jen“ na cca 630 tisíc bodů. Jenže rozdíly nejsou jen v grafickém výkonu, ale i v oblasti uživatelského rozhraní a také u procesoru. Ten je přitom u obou telefonů stejný.




CPU-Z, Antutu, Geekbench a Androbench
A to znamená, že je S21+ optimalizován lépe, než Ultra, tedy alespoň v případě našich testovaných kusů. U obou přitom běží stejný FW XXU1AUB3. Ukazuje se také, že do benchmarků citelně zasahuje i zvýšená teplota čipsetů, která může za postupné ubírání výkonu CPU a GPU. Čím více testů provedeme za sebou, tím horší skóre dostáváme. Exynos 2100 se tedy stále dost zahřívá (není problém se dostat až na 68°C!), tempo zahřívání je však pomalejší, než u loňských „es dvacítek“. Výpočetní výkon je navíc trochu někde jinde.
Antutu 8.5.3 |
Galaxy S21+ |
Galaxy S21 Ultra |
1. test |
654 637 bodů (61°C) |
626 167 bodů (52,6°C) |
2. test |
619 463 bodů (64,3°C) |
598 621 bodů (56°C) |
3. test |
603 146 bodů (69,8°C) |
587 674 bodů (61°C) |
4. test |
600 597 bodů (66,4°C) |
505 927 bodů (68,5°C) |
5. test |
602 022 bodů (67,2°C) |
584 974 bodů (68,8°C) |
Benchmark Antutu jsme pustili pětkrát za sebou u každého z telefonů, a to hned po zapnutí. Pro oba platily stejné teplotní podmínky, SIM karta byla při testování vyjmuta. U obou telefonů bylo použito rozlišení Full HD+ a standardní 60Hz obnovovací frekvence. Teplota byla odečtena hned po ukončení měření. Z výsledků je patrné, že s vyšší teplotou čipsetu bojují oba telefony, Ultra začíná na nižším skóre i nižší teplotě, která je po provedených pěti testech o něco vyšší než u pluska. To se zase teplotně nedostalo pod 60°C...




Titan Quest na maximální detaily, PUBG (HDR Ultra), Fortnite (EPIC, 60 fps) a absolutně plynulý Asphalt 9. Všechny hry běžely bez problémů, snad jen u Fortnite by se hodilo nepatrně snížit framerate
Operační paměť je u Galaxy S21+ „jen“ 8GB, tedy ne, že by to nějak vadilo, v praxi totiž rozdíly oproti 12GB RAM nijak nepoznáte. V obou případech se jedná o rychlé LPDDR5, které jsou v průběhu jednoho dne průměrně zaplněny z 59 %. Rezervy jsou tak více než dostatečné.


Správa operační paměti a úložiště
Tentokrát jste výrazněji omezeni interní pamětí. Spodní šuplíček pro dvě nanoSIM totiž není hybridní, na podporu microSD karet tak můžete zapomenout. Podle mě úplně zbytečný krok, který nijak neuspoří místo ve vnitřním uspořádání (ještě, když je šuplíček oboustranný), vás tak donutí zamyslet se dvakrát nad kapacitou interní paměti. Ta může být 128GB nebo 256GB. Systémová ROM zabírá cca 22 GB, čím si zaplníte zbytek, je na vás.


Správce SIM a nastavení mobilních dat
Rychlé interní paměti jsou ve všech případech typu UFS 3.1, které dokáže adekvátně rozpoznat a otestovat až poslední verze benchmarku Androbench. Rychlost sekvenčního čtení se blížila k metě 1 650 MB/s, sekvenční zápis se pohyboval okolo 980 MB/s. S21 Ultra však měla paměti ještě o něco rychlejší. Rychlé RAM a paměti zajišťují svižné načítání dat, což se hodí při rychlém loadingu her a většího objemu dat, např. fotografií.





Další nastavení konektivity
Bohatá konektivita se opírá o rychlou Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.2 a také o NFC, které se postará o mobilní bezkontaktní platby. Maximem mobilních sítí je podpora 5G, kterou si můžete upravit v nastavení konektivity. Pokud nechcete, aby telefon na nedostupné 5G sítě neztrácel energii, můžete mu sítě ponížit na LTE. Telefon pojme až dvě fyzické nanoSIM karty, případně jednu fyzicky a druhou v podobě eSIM. Tři karty do telefonu kvůli dvěma „rádiím“ se samostatnými IMEI kódy nedostanete.



Sdílení nablízko, Quick Share a Music Share. Dvě poslední zmiňované jsou speciality od Samsungu
Ve správci SIM si upravíte chování jednotlivých karet, např. přístup k mobilním datům nebo to, která bude použita jako výchozí při posílání textovek a volání. Sdílení souborů v blízkosti obstará Wi-Fi Direct případně Quick Share, který však funguje jen při sdílení mezi telefony řady Galaxy. Sdílení nablízko zase funguje mezi vašimi kontakty (a to s libovolnými Androidy bez ohledu na značku), o co největší rychlost přenosu se stará směrová technologie UWB, která se aktivuje automaticky na pozadí v případě potřeby. Pozor však na to, že základní S21 je o podporu UWB ochuzen





Hledání telefonu v prostoru pomocí UWB a hledáčku fotoaparátu
Od UWB si Samsung hodně slibuje, zejména v souvislosti s vyhledáváním zařízení přes aplikaci Samsung Find. Pokud máte k dispozici jiné zařízení s UWB, můžete jednoduše vyhledat založený S21 Ultra. Druhý telefon dokáže zjistit směr a intenzitu UWB signálu, a dokáže vás šipkami přes hledáček foťáku navigovat ke správné pozici telefonu včetně vzdálenosti, ve které se telefon nachází. A jakmile jste blízko, můžete telefon nechat na dálku prozvonit. UWB tak konečně dostává větší smysl.


Aplikace Samsung DeX na notebooku. Prostředí z telefonu efektivně využije daleko větší plochu
Pracovní náplň i nadále obstarává režim DeX, který funguje při připojení k televizi nebo monitoru počítače, i při připojení k počítači. Režim DeX se vám např. na notebooku zobrazí v aplikačním v okně, v němž můžete přehledně vyřešit pracovní záležitosti na velké obrazovce či kopírovat data mezi telefonem a počítačem. Připojení funguje přes kabel nebo bezdrátově, v obou případech se přepne zvukový výstup z telefonu do vašeho počítače.




Hudební přehrávač, ekvalizér a povedený efekt prostorového audia Dolby Atmos, který funguje i při hraní her
Zvuk na telefonu obstarává spodní reproduktor, k němuž se v režimu Dolby Atmos připojuje repráček nad displejem. Zvuková reprodukce je, na mobil, velmi kvalitní, telefon pokračuje ve šlépějích dřívějších topmodelů. Na maximální hlasitost hraje repráček „plechově“, i přesto však zdařile ohluší celou místnost (a překryje zvuky brusky z vedlejší místnosti). Pro kvalitnější audiopřednes budete muset připojit svá vlastní kabelová čí bezdrátová sluchátka. Kvalita zvuků při hovorech byla, i díky podpoře VoLTE, bezproblémová, a to včetně maximální hlasitosti. Neměli jsme si nač stěžovat.



Správce zařízení se stará i o kontrolu aplikací, které nadměrně zatěžují baterii, a také o zabezpečení
Zatímco Galaxy S21 je se svou 4 000mAh baterií jednoznačně jednodenní smartphone, u S21+ se 4 800mAh akumulátorem jsem se v praxi dostal při stejné míře využívání funkcí na den a půl na jedno nabití. Větší baterie tak pokryje, nejen větší spotřebu rozměrnějšího panelu, ale dá vám i několik hodin k dobru. Ve výdrži samozřejmě záleží na tom, k čemu telefonu využíváte, každopádně při zapnutém Always On Displeji je výdrž obou telefonů zhruba o 10 - 15 % nižší. Z našeho úhlu pohledu to však za komfort neustálého zobrazení důležitých stavových ikon rozhodně stojí.



Detailní statistiky baterie
Jenže, i tentokrát Samsung cíleně opomněl nabíječku, takže si musíte pomoci ze staršího telefonu nebo si až 25W adaptér dokoupit samostatně. Nabíjecí čas se pohybuje okolo 1 hodiny a dvaceti minut, u plusové varianty počítejte se zhruba deseti minutami navíc. Při dobíjení jsou záda dost teplá, po pěti minutách od vypojení nabíječky se začínají vracet zpět k normálu. Trampoty s nabíječkou můžete vyřešit i bezdrátovou dobíječkou (až 15W), ze zad lze zpětně bezdrátově dobíjet i další smartphony nebo nositelnou elektroniku.
Software
Svižná nadstavba One UI 3.1. Řada Galaxy S21 sdružuje první telefony od Samsungu, v nichž běží nejnovější verze grafické nadstavby One UI 3.1. Díky rychlým pamětem, rychlým RAM a 120Hz obnovovací frekvencí je prostředí v telefonu při běžném ovládání velmi svižné, možná nejrychlejší ze všech dosud uveřejněných modelů. To zjistíte, když si redukujete či úplně vypnete přechodové animace, které už nemusí překrývat delší načítací časy aplikací, ale při rychlé práci s telefonem skutečně jen zavázejí.






Domovská obrazovka, výběr mezi Google Objevit a Samsung Free, hlavní nabídka „povinný“ obsah
Prostředí vypadá podobně jako u dříve aktualizovaných Samsungů na One UI 3.0, je tu však jedna podstatná změna. Kartu Google Objevit si můžete vynést na levou část domovské obrazovky, kde dříve trůnil v praxi příliš nevyužitelný Bixby Home. Alternativně můžete využit aplikaci Samsung Free, která vám na tuto část pohotovostního režimu přinese české zprávy z celé řady oblastí. Druhá karta aplikace s instantními hrami je však úplně zbytečná.






Zástupci v horní liště, Nastavení, schémata, tapety, balíky ikon a vzhledy AOD
Tmavý systémový režim by měl být absolutním základem, který uspoří energii tím, že nezobrazuje sytě bílou na pozadí. Vzhled prostředí si můžete dále upravit staženými schématy, tapetami, balíky ikony nebo vzhledy Always On displeje. Díky zástupcům v horní výsuvné liště pro mnohé nebudete muset vůbec vstoupit ani do nastavení. Nabídka je řazena logicky, pokud byste se ztratili, pomůžete si integrovaným vyhledáváním.






Game Launcher, dětský režim, správce souborů, Samsung Members, Samsung Health a internetový prohlížeč
Základní aplikační výbava je na Samsung standardní, při úvodním nastavováním telefonu si navolíte vyhledávací engine (nemusí se jednat jen o Google) a také aplikace od Samsungu, které se mají do telefonu automaticky nainstalovat. Další aplikace si stáhnete z Google Play nebo z portálu Galaxy Store.




Další předinstalované aplikace - Netflix, AR zóna, záznamník (poradí si i s externími mikrofony) a SmartThings
Součástí uživatelského rozhraní je bohatá softwarová nadstavba, na kterou jsme zvyklí již z dřívějších topmodelů. Do základní výbavy se dostal systémový dětský režim či propojení s aplikací Váš telefon, ve které si na Windows 10 můžete spouštět aplikace z Androidu, příp. prohlížet fotografie uložené v telefonu, číst a odpovídat na textovky nebo obsluhovat hovory. Samsung na tiskové konferenci u příležitosti premiéry řady Galaxy oznámil i to, že telefony řady Galaxy S21 poslouží k bezdotykovému odemknutí aut vybraných značek.



Telefon spolupracuje s aplikací Váš Telefon, na desktopu si můžete najednou spustit hned několik aplikací z telefonu a přitom souběžně využívat telefon
Na velké ploše displeje můžete mít současné zobrazeny dvě aplikaci najednou, oblíbené dvojice si uložíte jako aplikační páry. Mezi aplikacemi můžete upravit poměr stran či mezi okny kopírovat texty či přesouvat fotografie. Na pozadí můžete nechat otevřené tři aplikace, které i při ukončení všech aplikací zůstanou na pozadí spuštěny. Musíte však počítat s výraznějším vybíjením baterie, zvláště tehdy, pokud si takto minimalizujete hry. Trojitým poklepáním na domovské tlačítko dojde k aktivaci jednoručního režimu, zmenšenou obrazovku si přilepíte k levému či k pravému okraji displeje.




Různé podoby a velikosti jednoručního režimu
Zabezpečená složka bude váš soukromý prostor s aplikacemi a vlastními soubory, funkce Samsung Pass se zase postará o uložení hesel, k nimž se dostanete svým otiskem prstu. Funkce Private Share se nám však rozjet nepodařila, protože aplikace nedokázala přečíst telefonní číslo ze SIM karty. Můžete počítat alespoň s tím, že při sdílení fotografií z nich můžete jedním zaškrtnutím vymazat citlivá data o poloze z EXIF záznamu.


Aplikace natrvalo otevřená na pozadí, vstup do Samsung Blockchain Keystore
České uživatele můžete zajímat i to, že se v systémové nabídce vůbec poprvé objevuje Samsung Blockchain Keystore, který může zabezpečit a spravovat vaše soukromé blockchain klíče. Ztracené zařízení řady Galaxy můžete najít přes službu SmartThings Find. Při volání si můžete nově nastavit animované pozadí. Kvalita hovoru ve sluchátku byla bezproblémová, u hlasitého reproduktoru bychom však uvítali o něco vyšší hlasitost.


Nové animace na pozadí při volání a QWERTY klávesnice, na které jsme měli při psaní na výšku poměrně dost překlepů
Klávesnice má, stejně jako systémové ovladače, vibrační odezvu, takže se nám na ní psalo pohodlně a s minimálními překlepy. A to platí i o režimu na výšku. Při psaní na šířku můžete nechat klávesnici v jednom bloku nebo ji rozdělit na dvě poloviny. Alternativně můžete vsadit na diktování hlasem.
Fotoaparát
Vychází z loňských „es dvacítek“. V rámci fotoaparátu mezigeneračně nečekejte nijak přepracovaný hardware. Do telefonu se dostaly snímače se stejnými základními parametry i rozlišeními. Určitou nadstavbou je pak vylepšený software, algoritmy pro zpracování dat či využití umělé inteligence při focení, skládání i při úpravě fotek.
Kompletní specifikace fotoaparátů:
- Hlavní foťák má 12MPx snímač Dual Pixel (F1.8) s podporou OIS
- Širokáč má 12 MPx, světelnost F2.2, stabilizace i autofocus chybí
- Teleobjektiv s rozlišením 64 MPx (F2.0) s PDAF ostřením, optickou stabilizací a s 3× bezztrátovým zoomem, resp. až s 30× Space Zoomem, funkce Zoom Lock při vyšších úrovních přiblížení zabrání rozmazání
Jako hlavní je tedy i nadále použit 12MPx snímač, jemuž asistuje 12MPx širokáč (F2.2) a 64MPx teleobjektiv (F2.0) s hybridním optickým zoomem. Až na širokáč jsou všechny objektivy opticky zastabilizované A začněme právě u zoomu, který je u S21 i u S21+ tak trochu ořezanou funkcí...


Uživatelské rozhraní fotoaparátu a dostupné fotorežimy
Snímač sice v základu nabízí 3× bezztrátový zoom, v praxi je však optické přiblížení v malé míře (u loňských „es dvacítek“ to bylo 1,1×) doplněno ořezem z 64Mpx fotografie. A byť u trojnásobného přiblížení nejde toto skládání úplně poznat, pokud si scénu přiblížíte na 10× zoom nebo snad ještě více, budou nedostatky tohoto řešení hned patrné. Ultra však má zoom do 10× skutečně optický, a rozdíly jsou při přímém srovnání logicky dost vidět.


Nechybí ani režimy Pro Foto a Pro Video
Maximem Space Zoomu je 30×, to bychom však příliš nedoporučovali. Na fotkách je vidět velká míra digitálního šumu, rozmazané detaily a celkově velmi tristní kvalita fotky. A nepomůže vám ani režim Zoom Lock, který se stará o tom, aby při zoomech 10× a více nebyla scéna při vyfocení rozmazaná. Pokud chcete publikovatelné fotografie, neměli byste fotit na větší zoom, než na trojnásobný.


Zoom lock a nabídka přepnutí na noční režim
Hlavní snímač s ostřením Dual Pixel PDAF dokáže pořídit povedené snímky se slušnými detaily, ostrostí, povedeným kontrastem a širokým dynamickým rozsahem. Barevný profil fotek je opravdu jen nepatrně vzdálen od reality, což je Samsungy typické, ale výsledek je ještě líbivější, než originál. Automatické ostření funguje na výbornou, jen u fotek detailů budete muset scény poměrně často ručně přeostřovat. Snímač má také problém s focením blízkých objektů proti strukturovanému pozadí, na které primárně zaostřuje.

Umělá inteligence při rozpoznávání scén zrovna dvakrát neexceluje... jednou je to zvíře, podruhé rostlina
Širokáč bohužel nedokáže automaticky zaostřovat, takže musíte spoléhat na „proostření v celém rozsahu“. Software foťáku eliminuje zkreslení „rybího oka“ (snímač má záběr 120°C), fotky ze širokáče jsou povedené, za dobrého světla se za fotografie nemusíte stydět. Stejně jako u hlavního snímače, i zde velmi dobře funguje automatické HDR, ovšem umělá inteligence trochu pokulhává. Často se stane, že vám telefon při focení větve stromu nabídne nastavení fotek „Jídlo“ nebo „Zvířata“, úplně stejně se však chovala i Ultra.



Odstraňte z fotek nechtěné objekty. Umělá inteligence v mobilu zastane roli Photoshopu. Čím více světla na fotce a jednotnější pozadí k tomu, tím větší kvalita upravené fotky
Mnohem lépe je v praxi umělá inteligence využitelná při odstraňování objektů z fotografií. Odeberete strom a AI zbytek fotky poskládá podle okolních pixelů. Pokud však fotíte proti strukturovanému pozadí, nebude výsledek úpravy dvakrát povedený.
Speciálně musím zmínit režim Portrét, který nahradil dříve používané Živé zaostření. Umělá inteligence obstarává hned několik efektů, a to rozostření, studiový nádech, High-key Mono, Low-key mono a pak také efekty pro anulaci pozadí a pro barevné popředí s černobílým pozadím. Ve výsledku tak dostáváte zajímavé portrétní snímky, které si můžete bez obav vystavit na sociální sítě. Stejné efekty dobře fungují i u selfíček.




Ukázkové efekty v portrétovém režimu
Noční režim funguje na všech objektivech, na které při focení přepnete. Už sama automatika se snaží o delší závěrku (často 2 vteřiny), v nočním režimu se dostanete z ruky až na šest vteřin (ale to přes volbu Max v pravém horním rohu), při upnutí do stativu přeroste maximum až přes 10 vteřin. Noční snímky jsou povedenější než vloni, míra šumu je menší, detailů je na fotkách vidět o něco více. LED dioda slouží pouze pro přisvětlení blízkých objektů.



Další nastavení fotoaparátu
V režimu Pro Foto si můžete pohrát s expozicí, ostřením, vyvážením bílé a také nastavit vlastní ISO, efekty a měření. Mimo základních JPG fotek můžete fotit i ve 12bit RAWu, což je důležité pro profesionální fotografy.
Ukázkové fotografie:






Ukázkové snímky pořízené za slunečného počasí








Ukázkové fotografie při zatažené obloze








Základní snímek a odpovídající ultraširokoúhlá fotografie








Snímky detailů jsou dost povedené






Přiblížení 1×, 3×, 4×, 10×, 20× a 30× při slunečném počasí






Přiblížení 1×, 3×, 4×, 10×, 20× a 30× při zatažené obloze



Ukázka portrétového režimu






Ukázkové fotky z interiéru









Širokáč, hlavní objektiv a 3× zoom v noci
Selfie kamerka je desetimegapixelová (F2.2), dokáže automaticky zaostřovat, někdy ji však s ostřením musíte dopomoci. V základu fotí v nižším rozlišení, které si do maxima převede až přepnutím na širokoúhlou selfie. Osobně jsem s kvalitou selfíček spokojen, u Ultry jsou však, i díky většímu rozlišení snímače, nepatrně kvalitnější.
Ukázková selfíčka:


Základní a „širokoúhlá selfie“




Další ukázková selfíčka
Celá řada Galaxy S21 dokáže natáčet 8K videa s 24 fps, což je investice do budoucna. Hlavně nečekáme, že byste 8K videa natáčeli nějak často, protože v telefonu chybí slot pro microSD karty. A půl minuta záznamu zabere i 300 MB! Při následném prohlížení videí si můžete pořídit „screenshot“, který se uloží jako samostatná fotografie v rozlišení 32 MPx.




Režim Single Take. Předvytvořený obsah si můžete dále upravit
Režim Single Take nahrává až 15vteřinový záznam, z něhož vám vystříhá zajímavé fotky a videoúryvky a automaticky přidá různé efekty. Jen počítejte s tím, že generování obsahu trvá vcelku dlouho, často i zhruba půlminutu. V režimu Pro Video můžete pro nahrávání zvuků využít externí mikrofon, třeba ten ze sluchátek Galaxy Buds Pro. Alternativou je mixovaný zvuk z mikrofonu sluchátek a telefonu, vše si nastavíte v režimu Pro Video.
Všechny objektivy dokáží najednou natáčet v rozlišení 4K s 60 fps, což se hodí zejména v režimu Pohled režiséra. V něm přepínáte mezi všemi fotoaparáty, a výstup z vybraného objektivu se objeví v nahrávaném videu. Kvalita videí je špičková, líbí se nám široký dynamický rozsah, úroveň detailů i minimální šum. Optická stabilizace je povedená, a pokud se omezíte na rozlišení Full HD, mohou být videa superstabilizovaná (nově v 60 fps), takže budou stabilní i natočené záznamy v pohybu.
Ukázková videa:
Speciálně musíme vyzdvihnout i povedená superzopmalená videa s 960 fps. Zatímco u S21 Ultra je digitálně upscaluje záznam ve 480p, u S21 a S21+ jsou videa natáčena přímo v HD rozlišení (720p) s 960 fps.
Závěr
Samsungy Galaxy S21 a Galaxy S21+ jsou rozhodně povedené telefony, jen se nemůžeme ubránit dojmu, že se meziročně zase tak moc nezměnilo. I nadále za nižší cenu nedostanete tu nejvyšší výbavu, která je doménou Ultry. Osobně mi ve specifikacích nejvíce vadí nižší rozlišení Dynamic AMOLED 2X displejů a také chybějící microSD karty. Ano, čipset se výrazně zlepšil, ale třeba fotoaparát zůstal při starém, větší invence můžeme zřejmě čekat až příští rok.
|
 | rozměry a hmotnost: 152 × 69 × 7,9 mm, 163 g displej: 6,2", kapacitní Dynamic AMOLED, 1 440 × 3 200, 566 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (2000|316 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, microSDXC (1 TB), RAM: 8 GB, baterie: 4 000 mAh procesor: Samsung Exynos 990 (8× Exynos M4, 3 GHz, 7nm) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 64MPx, video (4 320 × 7 680), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Cílová skupina telefonu je zřejmá - technologičtí nadšenci, nároční firemní zákazníci či bloggeři a YouTubeři. Jenže, ne všichni se spokojí s tím, že za cenu převyšující dvacet tisíc nedostanete tu nejvyšší výbavu. Pokud chcete aktuální špičku od Samsungu, je to jednoznačně S21 Ultra s kvalitnějším displejem, variabilnějšími fotoaparáty nebo třeba s podporou dotykového pera S Pen. Jinými slovy, Galaxy S21 a Galaxy S21+ jsou povedenými špičkovými topmodely, nevyvarujete se u nich ale určitých kompromisů...
|
 | rozměry a hmotnost: 162 × 74 × 7,8 mm, 186 g displej: 6,7", kapacitní Dynamic AMOLED, 1 440 × 3 200, 524 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (2000|316 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, microSDXC (1 TB), RAM: 8 GB, baterie: 4 500 mAh procesor: Samsung Exynos 990 (8× Exynos M4, 3 GHz, 7nm) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 64MPx, video (4 320 × 7 680), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
...i kvůli nim nevypadá loňská řada základních „es dvacítek“ vůbec špatně! Pokud oželíte podporu 5G sítí, dostanete do rukou telefony s vyšším rozlišením displeje, s microSD kartami, prakticky stejnými fotoaparáty, a navrch dostanete v základní krabici i nabíječku a sluchátka. A to už můžeme v dnešní době brát jako příjemný bonus...
Hlavní konkurenti:
|
 | rozměry a hmotnost: 152 × 69 × 7,9 mm, 163 g displej: 6,2", kapacitní Dynamic AMOLED, 1 440 × 3 200, 566 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (2000|316 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, microSDXC (1 TB), RAM: 8 GB, baterie: 4 000 mAh procesor: Samsung Exynos 990 (8× Exynos M4, 3 GHz, 7nm) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 64MPx, video (4 320 × 7 680), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
 | rozměry a hmotnost: 162 × 74 × 7,8 mm, 186 g displej: 6,7", kapacitní Dynamic AMOLED, 1 440 × 3 200, 524 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (2000|316 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, microSDXC (1 TB), RAM: 8 GB, baterie: 4 500 mAh procesor: Samsung Exynos 990 (8× Exynos M4, 3 GHz, 7nm) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 64MPx, video (4 320 × 7 680), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
 | rozměry a hmotnost: 132 × 64 × 7,4 mm, 133 g displej: 5,4", kapacitní OLED, 1 080 × 2 340, 477 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1200|400 Mb/s), 5G konektivita: Lightning, Wi-Fi 6, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, RAM: 4 GB, baterie: 2 227 mAh procesor: Apple A14 Bionic (6× Firestorm, 3 GHz, 5nm) operační systém: Apple iOS 14 fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: 13 450 Kč až 26 490 Kč
|
|
 | rozměry a hmotnost: 147 × 72 × 7,4 mm, 162 g displej: 6,1", kapacitní OLED, 1 170 × 2 532, 457 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1200|400 Mb/s), 5G konektivita: Lightning, Wi-Fi 6, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, RAM: 4 GB, baterie: 2 815 mAh procesor: Apple A14 Bionic (6× Firestorm, 3 GHz, 5nm) operační systém: Apple iOS 14 fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: 15 390 Kč až 24 505 Kč
|
|
 | rozměry a hmotnost: 164 × 75 × 8,1 mm, 196 g displej: 6,8", kapacitní Super AMOLED, 1 440 × 3 200, 516 PPI sítě: GSM, 3G, LTE, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2, GPS paměť: 256 GB, RAM: 8 GB, baterie: 4 600 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 888 (8× Cortex-X1, 3 GHz, 5nm) operační systém: Google Android 11 fotoaparát: 108MPx, video (7 680 × 4 320), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Verdikt:
Dobře vybavené tomodely řady Galaxy, kterým však k úplnému vrcholu něco chybí. Pokud chcete maximální výbavu, volte raději S21 Ultra.
]: The file '/PubSystem.Controls.Run.Articles.2015/AddOn_Blank.ascx' does not exist.-->
]: The file '/PubSystem.Controls.Run.Articles.2015/AddOn_Blank.ascx' does not exist.-->
Plusy:
- povedený Dynamic AMOLED 2X displej se 120 Hz
- zajímavý design zadního krytu, matné sklo
- podpora sítí 5G u celé modelové řady
- výkonný 5nm čipset Exynos 2100
- povedené fotografie za denního světla
- natáčení 8K a povedených superzpomalených videí
Minusy:
- rozlišení displeje zůstává u Full HD
- prakticky žádné HW inovace u fotoaparátů
- plastová záda u Galaxy S21
- mezigeneračně málo inovací, spíše se šetřilo
- chybějící microSD karty
- čipset má vyšší výkon, záda telefonu se dost zahřívají
- Space Zoom přes 10× je prakticky nevyužitelný
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium
5G je zkratka pro bezdrátové sítě páté generace. Mají kratší odezvu, vyšší přenosové rychlosti, kapacitu a variabilitu. Jsou vyvíjené tak, aby zvládaly širokopásmové připojení miliónů lidí a strojů v metropolích, energeticky nenáročné senzory, které s jedinou baterií vydrží roky, a cokoliv mezi tím.
Ve světě začalo hromadné spouštění 5G sítí v roce 2019, start 5G v Česku byl opožděný. Nejvýznamnějšími vývojáři 5G technologií a výrobci síťových komponent jsou Huawei, Nokia, Ericsson a Samsung.