Plusy
- Skvělý Dynamic AMOLED 2x s podporou 120 Hz
- 108MPx foťák se 100× Space Zoomem
- Zvýšená odolnost IP68
- Vysoký výkon, podpora 5G a natáčení 8K videí
- 5 000mAh baterie se slušnou výdrží
Minusy
- Obří rozměry, fotomodul dost vyčnívá
- 120 Hz není dostupné pro plné rozlišení
- Dlaň generuje nežádoucí dotyky
- Pomalejší ostření, horší makro
- Vysoká pořizovací cena
Z trojice stěžejních modelů řady Galaxy S20 od Samsungu zcela nejvýrazněji vyčnívá Galaxy S20 Ultra. Pokud letos chcete to nejvybavenější od Samsungu, chcete Ultru, která v maximální výbavě atakuje hranici bezmála 40 tisíc korun! Kompromisů je ale naprosté minimum. Překousnout budete muset zejména rozměry, které mají daleko ke kompaktnosti. Pokud vám však pocit těžšího „železa“ nevadí, je jasné, že testovaný model patří mezi absolutní špičku Androidů současnosti.
A nemusíme zmiňovat jen neustále omílaný 108MPx fotoaparát s až 100× Space Zoomem, který však až na maximální rozsah, s ohledem na kvalitu fotek, nezkoušejte. Od Ultry můžete čekat tu největší výbavu, jakou na trhu, potažmo u Samsungů, najdete. Podpora 8K videí, rychlý čipset s podporou 5G sítí, obří baterie, rychlonabíjení, 120Hz obnovovací frekvence displeje, rychlé paměti... to jsou střípky do skládačky v podání smartphonu, který zvládne vše, co po něm budete požadovat. Označení „Výkonná bestie“ rozhodně není přitažené za vlasy.
]: The file '/PubSystem.Controls.Run.Articles.2015/AddOn_Blank.ascx' does not exist.-->
|
 | rozměry a hmotnost: 167 × 76 × 8,8 mm, 222 g displej: 6,9", kapacitní Dynamic AMOLED, 1 440 × 3 200, 509 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (2000|316 Mb/s), 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, microSDXC (1 TB), RAM: 12 GB, baterie: 5 000 mAh procesor: Samsung Exynos 990 (8× Exynos M4, 3 GHz, 7nm) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 108MPx, video (4 320 × 7 680), autofocus, blesk |
cena: 24 990 Kč |
Recenze Samsung Galaxy S20 Ultra pokračuje v následující kapitole.
Design
O obří výstupek fotoaparátu si zapřete prst. Kolikrát už jsem v recenzi zmiňoval, že by mi nevadila o pár milimetrů větší tloušťka telefonu na úkor větší baterie? A to první Ultra bezezbytku! Do útrob se dostal akumulátor o kapacitě 5 000 mAh, který se částečně podepsal pod tloušťku 8,8 milimetrů a základní půdorys 167 × 76 mm. S20 Ultra rozměrově dokonce strčí do kapsy etalon velkého smartphonu v podobě Galaxy Note10+. Označení velký smartphone tak dostává zcela nový rozměr...


Samsung Galaxy S20 Ultra rozhodně není žádný drobeček
...a to i díky vystouplému fotomodulu na zadním skleněném krytu. Když u některých modelů tvrdíme, že fotomodul výrazně vystupuje z těla telefonu, není to nic ve srovnání s Ultrou! Obdélníkový fotomodul se zakulacenými rohy vystupuje necelé tři milimetry nad zbytek těla, což je dáno uvnitř umístěnou optikou a fotografickými komponenty. S20 Ultra se tak na stole dost výrazně kolébá, na druhou stranu se můžete při běžném používání o fotomodul zapřít ukazovákem. A to u smartphonů rozhodně není běžným zvykem. Hrana mi sice přijde trochu ostřejší, je to ale jen o zvyku.



Fotomodul na zadní straně dost výrazně vystupuje do prostoru. Při běžném používání telefonu si o něj dokonce můžete zapřít ukazováček!
Rozměrově je telefon skutečně obrovský, oproti Notu10+ je sice více protažený do výšky, ale své fyzické rozměry nikde neschová. A ani hmotnost. Váha smartphonu je rovných 222 gramů, což je při nošení telefonu už trochu znát.



Rozměrové srovnání s Galaxy Note10+. Ultra je o něco vyšší, ale zase užší a tlustší
Pod vyšší hmotnost se podepsala, nejen výbava, ale samozřejmě také použité materiály. Šasi je vyrobeno z kovu 7S10 (o 20 % pevnější, než kov 7003 použitý u Galaxy S10 a Note10), na něhož ze dvou stran přiléhá odolné sklo Gorilla Glass 6. Vůbec poprvé je u Samsungu toto sklo chrání i celý fotomodul, který při položení na stůl přijde do styku s různými materiály dost často.



Pohled na celou řadu Galaxy S20, srovnání s menšími Galaxy S20 a Galaxy S20+
Konstrukce je dost bytelná. Nikde nic nevrže, a ani po náročném testování jsme na krytech neodhalili žádné mikroškrábance ani vrypy. Vůbec, použité sklo mi přijde odolnější než u Galaxy Note10+, a přitom se v obou případech jedná o Gorillla Glass 6... Pouze u skleněných krytů musíte počítat s otisky prstů či s viditelnou vlhkostí a nečistotami. Zatímco u černé je vidět spíše vlhkost, u šedé si zase spíše všimnete různých šmouh a otisků. A musím se přiznat, že barevně je Ultra tak trochu nuda. Je škoda, že se Samsung neodvázal, testovanému smartphonu by slušela oranžová, zelená nebo třeba modrá.



Galaxy S20 Ultra je k dostání i v této šedé barevné variantě, na které zřejmě o něco výrazněji ulpívají otisky prstů. Na zádi však daleko lépe vyniká tmavý fotomodul
Černá a šedá dnes nikoho neoslní a trochu zbytečně telefon vizuálně staví do role „šedé myšky v koutě“. U černé verze navíc úplně zapadne, u šedé jinak dost výrazný, černý fotomodul.

U černé barevné varianty se černý fotomodul trochu ztrácí. Alespoň, že je celá záď kryta sklem Gorilla Glass 6
Za zmínku stojí i fakt, že Samsung kdysi výrazně zakřivenou plochu směrem ke krajům postupně narovnává. I tentokrát se sklo na přední části lehce svažuje k bokům, ovšem celek se už dost přibližuje tzv. „3D sklu“. A za to dáváme Samsungu palec nahoru. Pochválit můžeme i za návrat ovládacích tlačítek na pravý bok, experiment s ovladači vlevo u Galaxy Note10+ nám moc k srdci nepřinesl. Ovladače mají tuhost „tak akorát“, jsou dostatečně vystouplé a bez problémů je obsloužíte pravým palcem.

Z horní hrany si vysunete šuplík s dvěma pozicemi pro nanoSIM, místo jedné z nich můžete vložit microSD a druhou kartu si přidat jako eSIM
Do prostředí se opět dostal hlasový asistent Bixby, takže delším podržením vypínací klávesy telefon nevypnete, ale spustíte právě Bixby. Chování klávesy však můžete v nastavení jednoduše vrátit zpět. Levý bok je úplně prázdný, na horní hraně je připraven šuplíček pro nanoSIM (druhou kartu přidáte jako eSIM) a microSD (až 1 TB), a také sekundární mikrofon. Primární hledejte na spodní hraně, a to vedle nabíjecího USB-C a hlavního reproduktoru.


Konektorová výbava na spodní hraně, doplňková tlačítka na pravém boku
Na těle je dokonce i třetí reproduktor, který je součástí zadního fotomodulu. Proti světlu si zde povšimnete malé prohlubně, kterou využijete při přiblížení při natáčení videí (v rámci funkce Zoom-In Mic), popř. k odfiltrování šumu na pozadí. Na zadní straně je ve fotomodulu skrytý ještě jeden prvek, a to sekundární čidlo pro regulaci jasu displeje. Galaxy S20 Ultra je tak jedním z mála smartphonů, který při nastavení jasu displeje zohledňuje i data přijatá ze zadního snímače. Ne pouze toho nad displejem.

Prostorově výrazný zadní fotomodul je útočištěm hned pro čtyři fotoaparáty
Co ve fotomodulu uvidíte, jsou čtyři fotoaparáty. Základní trojici doplňuje do geometrického čtverce přisvětlovací dioda. V levém horním rohu je umístěn 12MPx širokáč se světelností F2.2, hned pod ním je připraven hlavní 108MPx fotoaparát (F1.8), který zprava doplňuje ToF snímač. Samostatně s označením Space Zoom 100× je připraven 48MPx teleobjektiv (F3.5), který disponuje 10× hybridním optickým zoomem, a až stonásobným digitálním přiblížením. Co tyto výrazy znamenají, si povíme detailněji v kapitole fotoaparát.



V dlani telefon působí doslova obrovským dojmem
I přes své větší rozměry se telefon drží v dlani dost pohodlně, za což můžou do stran zakřivená záda, která chtějí alespoň částečně kopírovat tvar dlaně. Jistě však tušíte, že na nějaké větší jednoruční ovládání, to s Galaxy S20 Ultra nebude. V drtivé většině času jsem telefon držel v jedné ruce, a druhou jej ovládal. A nějak výrazně vám nepomůže ani jednoruční režim, který zmenšené rozhraní přitáhne k levému nebo k pravému boku.

Jednoruční režim v akci, nevyužité plochy displeje je tak trochu škoda...
Zapomenout nesmíme ani na zvýšenou odolnost IP68, nemusíte se tedy bát prachu, nečistot ani pobytu telefonu na dešti. Voděodolnost je však zajištěna jen ve sladké vodě, dle specifikací normy přežije telefon 30 minut až 1,5 metru pod hladinou. Pokud telefon spadne do limonády, piva nebo snad do mořské vody, budete jej muset co nejdříve propláchnout ve sladké vodě, aby nedošlo k naleptání ochranných membrán.



Obsah základní krabice Samsungu Galaxy S20 Ultra
V základní krabici najdete mimo telefonu 25W síťový adaptér, oboustranný USB-C kabel, USB-C sluchátka s brandingem AKG a doplňkovými špunty, redukci z USB-C na USB-A a základní uživatelskou příručku.
Displej
Špičkový displej, jen s několika ale... Samsung u Ultry vsadil na obří 6,9" displej typu Infinity-O, který výrobce označuje jako Dynamic AMOLED 2x. Přímo od výroby je na displeji nalepena ochranná fólie jako u loňské řady Galaxy S10, od které můžete čekat obdobnou kvalitu. Je tedy na vás, zda ji na telefonu ponecháte, nebo sloupnete. Recenzent, který telefon testoval přede mnou, však zvolil druhou variantu. Proto vám k odolnosti nalepené fólie nemám co dodat. Jen to, že nemá kruhovou díru v místě ultrazvukové čtečky, pouze „průstřel“ pro selfie kamerku.

Samsung u Ultry vsadil na obří 6,9" Dynamic AMOLED 2x
Zobrazovací panel nabízí rozlišení 3 200 × 1 440 pix při poměru stran 20:9, což se promítlo do jemnost 511ppi. Ta je pro používání telefonu naprosto dostačující, i když si můžete navolit i nižší rozlišení. A důvod to má prostý - obnovovací frekvence displeje. „Es dvacítky“ jsou totiž prvními Samsungy, které vám umožní aktivovat 120 Hz obnovovací frekvenci.


Displej je jedním slovem skvělý, při hraní her se postará o velmi kvalitní vizuální zážitek
Při běžném používání telefonu se obsah na jeho displeji periodicky obnovuje, což u 60 Hz displejů můžete vnímat při rolování nabídek, které se zdánlivě zdají zasekené, nebo alespoň ne až tak plynulé. Dvojnásobná obnovovací frekvence uživatelské rozhraní vizuálně zrychlí, a rozdíl je to tak zásadní, že jakmile přepnete na 120 Hz, už nebudete chtít zpět! Tím netvrdíme, že by snad rozhraní loňských Galaxy S10 či Galaxy Note10 bylo zasekané, když nemáte srovnání, nevidíte žádný problém. Při přímém porovnání má však zcela jasně navrch 120Hz obnovovací frekvence.
Volba mezi 60 a 120Hz obnovovací frekvencí displeje
Na tu si můžete ručně přepnout v nastavení, ale má to i svou stinnou stránku, 120 Hz nefunguje při plném rozlišení, ale jen při Full HD+ (2 400 × 1 080 pix). V praxi tak i u nejvybavenější Ultry musíte volit mezi maximálním rozlišením a „trhaným“ obrazem nebo nižším rozlišením ale celkovou vizuální plynulostí. U telefonu, který startuje na částce 35 tisíc korun to určitě není ideální výběr, pevně však doufáme, že do telefonu brzy dorazí aktualizace, která přinese dříve zmiňovaný dynamický režim. Ten by podle zobrazené aplikace sám volil, zda je pro ní vhodné nastavit 120Hz režim, který by zřejmě dokázal fungovat i v rozlišení QHD+. Zatím se však nic takového nekoná.
Frekvence 120 Hz je z mého pohledu jednoznačná budoucnost, a vůbec bych se nedivil, kdyby ji Samsung začal letos integrovat i do dalších smartphonů. Jistě, s funkcí se pojí i větší vybíjení baterie, budete ji tedy muset obětovat i část výdrže baterie. Navíc, 120 Hz se automaticky deaktivuje, pokud teplota smartphonu přesáhne 42°C, popř. baterie klesne po 5 %. Funkce se nám několikrát deaktivovala i při 15% baterii, což však dáváme na vrub současnému natáčení 8K videí, která dokáže telefon dost rychle zahřát. Na druhou stranu, pokud chcete vyšší výdrž telefonu, můžete zůstat u 60 Hz. 120 Hz ale vůbec nezapínejte, jinak u něj zůstanete...


A zřejmě ta největší změna? Dříve výrazné zakulacení bočních hran displeje je tatam. Zakřivení zde sice stále je, ovšem pouze minimální
Při hraní her displej automaticky navyšuje tzv. Touch sample rate na 240 Hz. To ve zkratce znamená minimální prodlevu při přenesení dotyků na displej do samotné hry. Při běžném používání telefonu je Touch sample rate na hodnotě 120 Hz, a to nezávisle na tom, zda máte 60 nebo 120Hz obnovovací frekvenci displeje.




Světlý a tmavý systémový režim, volba mezi 60 a 120 Hz, ovšem při nastavení 120 Hz se rozlišení displeje sníží na Full HD+
Samsung u displeje zvolil menší zakřivení bočních hran, které se dost blíží tzv. 3D sklům. A zatímco zahraniční recenzenti si tento přístup pochvalují, protože eliminuje náhodné dotyky dlaní do displeje, já mám problém přesně opačný. U Samsungů se mi zatím nikdy nestalo, aby telefon tak často vyhodnocoval nežádoucí dotyky dlaní na displej. Několikrát denně mi při psaní zprávy v messengeru telefon vyhodnotí držení v pravé dlani tak, jako bych chtěl stisknout některá ze senzorických tlačítek, takže se telefon zdánlivě „zblázní“.

Multitouch test dopadl bez jakýchkoliv pochyb, stejně tak test displeje v aplikaci Samsung Members. Budou tak náhodné dotyky dlaní pouze „vlastností“ našeho testovacího kusu?
Poznáte to i podle toho, že při psaní nereaguje dotyk na klávesnici, příp. automaticky naskočí přiblížení fotoaparátu, u něhož dotyky na jednotlivé úrovně zoomu nejsou registrovány, nebo nelze na posuvníku zoomu nastavit jinou hodnotu. Vypadá to skoro, jakoby telefon nezvládal multitouch, ovšem displej podporuje až deset dotyků najednou, takže v tom problém není.




Displejové režimy, úpravy tónů barev a ruční regulace jasu po dvojitém vysunutí horní lišty
Zdá se však, že dlaň zapřená o užší boční hrany (kde je problém tzv. „fantomových“ dotyků nejpalčivější) generuje všech 10 dotyků na téměř tom stejném místě! I zde bude třeba počkat na potřebnou aktualizaci, resp. na software, který by dokázal dotyky dlaní efektivně odfiltrovat. V případě rozměrově podobného Galaxy Note10+ jsem dotyky dlaní nezaregistroval ani jednou, a to ani při dlouhodobém používání.




Další nastavení zobrazení - Filtr modrého světla, roztažení aplikací, Always On displej a přepnutí mezi dotykovými tlačítky Androidu a bezdotykovými gesty
Pokud ohlédneme od dvou zmíněných nedostatků, které by mohl vyřešit softwarový update, je displej kvalitativně opět špičkový. Není divu, že se panel umístil na špici v testech DisplayMate. Absolutní černá, minimální odrazivost okolních objektů, reálné odstíny barev (odpovídající prostorům DCI-P3 a sRGB), maximální jas, minimální jas, filtr modrého světla, podpora HDR10+... v tom všem displej od Galaxy S20 Ultra exceluje.
Pochválit musíme automatický jas, který se stará o skvělou čitelnost za jakýchkoliv světelných podmínek (jas až 1 200 nitů). Samsung navíc využívá, nejen čidlo na přední straně telefonu, ale také druhý snímač na zadní straně. Automatika má rezervy jen v noci, kdy i při úplné tmě jas nesníží na absolutní minimum. Musíte tak jas snížit ručně, a pevně doufáme, že se automatika brzy naučí jas ve tmě snižovat sama na úplné minimum. Škoda jen, že horní lištu musíte pro úpravu jasu vysunout nadvakrát, jezdce si už není možné vynést nahoru, což je zcela zbytečné omezení.

Systémové ovladače jsou seskupeny ve spodní liště displeje
I na minimu v noci displej stále ještě trochu svítí, což můžete eliminovat filtrem modrého světla. Na maximální intenzitu je jas displeje v noci skutečně minimální, filtr lze navíc aktivovat automaticky v zadaném časovém intervalu. Základní displejový režim má barvy co nejvíce odpovídající skutečnosti, živý režim zase líbivé. Znáte to, obloha je modřejší, tráva zelenější... volba je jen na vás. U živého režimu si navíc můžete pohrát s adekvátním nastavením teploty bílé a odstínů červené, zelené a modré.


Detail displejového průstřelu, do něhož se dostala 40MPx selfie
V displeji umístěný průstřel pro 40MPx selfie má průměr pouhých 3,7mm, a v základním nastavení nijak zásadně nezasáhne do zobrazovaného obsahu. Spouštěné aplikace se totiž zobrazují těsně pod průstřel. Pokud je chcete roztáhnout, musíte tak učinit v nastavení. Některé hry sice tvrdošíjně i při jakémkoliv nastavení tvrdošíjně odmítají své roztažení, jiné se zase roztáhnou i při automatickém nastavení. Záleží na tom, jak byly naprogramovány. Třeba PUBG a Asphalt 9 vždy obsáhnou úplně celý displej.


Logotyp čtečky otisků prstů na zamykací obrazovce a v režimu Always On
Videa se na šířku displeje spouští s bočními černými pruhy, můžete však video roztáhnout do šířky, takže se ořeže jeho horní a spodní část. Na ultrazvukovou čtečku otisků v telefonu nedám dopustit, jedná se o sice typově o stejnou čtečku jako u dosavadních topmodelů řady Galaxy S a Galaxy Note, v průběhu používání smartphonu jsem prstem odemkl vždy na první dobrou, přičemž rozpoznávání bylo dost svižné. Optické čtečky tedy řešení u S20 Ultra poráží na plné čáře.
Je ale škoda, že Samsung nesáhl po nedávno představené čtečce druhé generace, která zvětšuje oblast skenování natolik, že do ní načtete hned dva prsty najednou. Tak třeba se dočkáme u budoucích Notů...
Hardware
V Česku poprvé v 5G variantě! Galaxy S20 Ultra je vůbec prvním Samsungem, který se do Česka dostává v 5G verzi. Vděčit za to můžeme 7nm čipsetu Exynos 990 k němuž je napárován 5G modem Exynos 5123. Čipset je tříclusterový, skládá se ze dvou custom jáder Mongoose M5 o taktu 2 GHz, další dvojice Cortex-A76 je taktována na 2,73 GHz. Ve třetím clusteru je připravena čtveřice jader Cortex-A55 o taktu 2 GHz.



CPU-Z, Antutu a Androbench, který měří rychlost čtení a zápisu do paměti typu UFS 3.0
Meziročně tak došlo k nárustu výpočetního výkonu o 15 procent, resp. o čtvrtinový nárust grafického výkonu. V řeči čísel se můžeme podívat na výsledek benchmarku Antutu - 494 433 bodů. A toto skóre mluví zřejmě za vše, byť absolutní mobilní rekord to není. Do redakce nám dorazil základní model Ultry se 12GB RAM a 128GB pamětí, takže je možné, že „bestiální“ verze s 512GB úložištěm až 16GB RAM získá ještě nějaký ten bodík navíc. U telefonu za 35 tisíc by však Samsung mohl rovnou nabídnout 512GB paměť, u vyššího pak 1 TB. Když to šlo u loňského Galaxy S10+, proč to nejde i letos?

U verze s 12GB RAM si můžete jedné aplikaci nastavit, aby se za žádných okolností nevypínala. U verze s 16GB RAM to mohou být až tři aplikace. Musíte však počítat s větší zátěží na baterii
Grafický výkon je špičkový, ve všech testovaných hrách jsem nenarazil na žádný vizuální nedostatek. Hratelnost je bezproblémová, díky rychlým RAMkám LPDDR5 můžete počítat se svižným načítáním herních lokací, resp. s rychlým přístupem do interní paměti typu UFS 3.0, např. při rozbalování updatů her, popř. při ukládání 8K videí do paměti telefonu. K mobilnímu hraní u Galaxy S20 Ultra neodmyslitelně patří i herní režim Game Tools.




PUBG, Asphalt 9, Hearthstone a Black Desert Mobile. Ve všech případech byla hratelnost bezproblémová
Herní nabídku si při hraní otevřete z levého spodního rohu, a můžete si v něm nastavit globální výkonový režim. Je škoda, že individuální nastavení poměru výkon/využití baterie pro jednotlivé hry zmizelo. Mezi doplňkové položky patří i monitoring výkonu a měření teploty čipsetu, bohužel však mimo automatické kontroly nelze nijak převzít ruční řízení. Automatiku sice vypnete, ale ručně si nic nenastavíte a ani nikde nevyčtete žádné naměřené hodnoty. Pouze se dozvíte, že herní režim prodloužil životnost baterie o x procent.


Možnosti herního režimu Game Booster
Při hraní her můžete být aktivní i režim Dolby Atmos, který perfektně dokreslí zvukovou složku tak, že vás hraní doslova vtáhne do děje. Repráčky hrají dostatečně hlasitě, takže zvládnou ohlušit i větší místnost. Ke spodnímu se v režimu sterea přidává i ten nad displejem.



Nastavení zvuků, ekvalizér a Dolby Atmos
Nesdílím některé komentáře týkající se hůře hrajících reproduktorů. Z mého pohledu je výstup minimálně na stejné úrovni jako u Galaxy Note10+, navíc si jej ještě můžete upravit vhodným nastavením ekvalizéru. Mínusem je jen chybějící výduch repráčku na horní hraně.
Do sluchátek, to je samozřejmě věc jiná, AKG headset do USB-C hraje dost kvalitně, což potěší i náročné hudební posluchače. Překvapila mě i rychlá aktualizace firmwaru sluchátek prostřednictvím notifikace v horní liště. Bezdrátové přehrávání hudby ve sluchátkách Galaxy Buds+ je také bezproblémové, stačí se se sluchátky přiblížit k telefonu, který je po rozevření pouzdra brzy automaticky rozpozná, připojí se k nim a stáhne potřebný software.


Systémové nastavení konektivity
Úplnou novinkou je funkce Music Share, která dovolí na reproduktor, ke kterému se váš telefon připojí, přístup i dalším uživatelům, kteří si mohou „do fronty“ přidat svou hudbu. Bohužel jsem funkci nerozchodil ani s jedním z reproduktorů od Samsungu, konkrétně jsem zkoušel Scoop a Bottle Design. Spokojený jsem byl i s kvalitou a maximální hlasitostí sluchátka při hovoru, vyzvánění je dostatečně hlasité, vibrace se však musíte zapnout dodatečně.




Music Share se nám rozchodit nepodařilo, Quick Share poslouží k rychlému sdílení. Potvrzení připojení v režimech Odkaz na Windows a DeX for PC
Konektivita je opět dost bohatá, maximem mobilních sítí je sice 5G, automatický režim však spoléhá defaultně na maximálně 4G. A hledejme za tím úsporu baterie. Pokud budete chtít, v tuto chvíli pouze v zahraničí, využít přínos 5G sítí, bude třeba jít do Nastavení - Připojení - Mobilní Sítě - Režim sítě a přepnout na položku 5G/LTE/3G/2G (autom. připojit). Modem a antény jsou však dostatečně kvalitní, LTE signál drží jednu čárku a stále funkční připojení i v místě, kde dřívější Samsungy neúprosně padají na Edge s téměř zastavenou konektivitou.


Správce SIM karet a volba síťového režimu. V Česku je defaultně nastavený automatický režim LTE/3G/2G
SIM karty můžete mít v telefonu dvě, a to, buď dvě fyzické (v tom případě do telefonu nevložíte microSD), nebo jednu fyzickou a jednu eSIM. Teoreticky smartphone pojme tři SIMky najednou (2× nanoSIM + eSIM), ale protože má telefon jen dvě rádia a k nim přiřazené IMEI kódy, rozjedete najednou maximálně dvě karty. O tom, co která z nich bude dělat, rozhodnete sami ve Správci SIM.


Přes aplikace Váš Telefon ve Windows si můžete v počítači zobrazit fotky, notifikace a SMS zprávy z mobilu. Dále můžete odesílat textovky, volat nebo na dálku ovládat displej telefonu
NFC využijete pro placení mobilem, MirrorLink zase pro připojení ke kompatibilním automobilům. Lokální konektivitu obstarává Wi-Fi Direct a Bluetooth. Přes USB-C kabel se můžete s telefonem připojit k aplikaci DeX on PC, příp. přes DeX kabel k monitoru nebo televizi. Funkce Odkaz na Windows vám pak umožní rychlé spuštění PC aplikace Váš Telefon bez stahování jakéhokoliv dalšího obsahu.


Prostředí telefonu zobrazené v PC aplikaci Samsung DeX
Integrovaná baterie má velmi slušnou kapacitu 5 000mAh (s minimální hodnotou 4 855 mAh), která telefon při vysoké zátěži vydržela při životě jeden náročný pracovní den, přičemž večer byla baterie ještě nabitá zhruba ze třetiny. Pokud omezíte natáčení 8K videí a vypnete si 120Hz obnovovací frekvenci displeje, dostanete se na dva náročné dny na jedno nabití, v případě víkendového provozu to bude ještě o chlup déle. Za výdrž dáváme palec nahoru, a ruku na srdce, nějaký milimetřík potřebný pro větší akumulátor se na tak obřím těle snadno ztratí.



Správa baterie a statistiky vybíjení, zpětné bezdrátové nabíjení si musíte ručně zapnout z horní lišty
Jako největší žrout se ukázalo natáčení 8K videí a focení. Za 2 hodiny focení a natáčení poklesla baterie o 40 procent. Dodávaným 25W adaptérem dobijete baterii z nuly na sto za necelých 70 minut. Jedná se o dobíjení, které telefon označuje jako Superrychlé nabíjení. Ultra však podporuje i 45W dobíjení (označené jako Superrychlé nabíjení 2.0), stejně jako Galaxy Note10+.
Výhoda však nespočívá v rychlejším celkovém nabíjecím čase, ale v rychlosti nabíjení cca mezi 15 - 90 procenty. Větší nabíjecí výkon baterii dobije rychle, ta se však dost zahřeje, proto je ve zbývajících intervalech dobíjení zase pomalejší. Pokud potřebujete dobít telefon při obědové pauze co nejrychleji, je 45 W určeno právě pro vás. Adaptér si však budete muset dokoupit zvlášť.


V základním balení je připraven 25W adaptér pro rychlonabíjení, záda poslouží v případě potřeby i jako nouzová dobíjecí podložka pro nositelnosti všeho druhu
Počítat můžete i s rychlým bezdrátovým dobíjením (15W), k němuž má Samsung již několik bezdrátových dobíjecích podložek. Za 45minut bezdrátově dobijete zhruba čtvrtinu baterie. Pokud telefon položíte na nabíječky starších standardů, bude se telefon nabíjet o něco pomaleji. Záda mohou sloužit i jako jakási bezdrátová nabíjecí podložka, např. pro Galaxy Buds+. Reverzní bezdrátové nabíjení má výkon 9W a efektivitu energetického přenosu okolo 60 procent.
Software
Plynulost nadevše. Samsung v telefonu vsadil na Android 10, na něhož naočkoval novou verzi grafické nadstavby One UI 2.1. Pokud si navíc prostředí přepnete do 120Hz a omezíte si animace, bude jeho odezva naprosto blesková. Počítat můžete s bohatou personalizací systému. Nemusíte striktně zůstat jen u světlého nebo tmavého režimu, na výběr máte schémata, tapety, balíky ikon a vzhledy Always On displeje. Samostatně si upravíte i chování domovské obrazovky, hustotu mřížky, otáčení obrazu nebo zástupce a widgety na plochách.






Editační režim a jeho možnosti, obchod s tapetami, schématy, balíky ikon a vzhledy AOD
Aplikace si můžete otevírat v režimu Multidisplej, kdy vždy jedna zabere polovinu displeje, příp. si je můžete otevřít v plovoucích oknech, která snadno minimalizujete do drobných ikon. Ve výbavě nechybí ani systémový dětský režim či Zabezpečená složka, do které si můžete přesunout soukromé soubory a instalovat do ní samostatné aplikace, z běžné systémové části neviditelné. Klíčovou součástí při základním nastavení hraje horní lišta se zástupci rychlého spuštění, je však škoda, že lištu musíte pro ruční korekci jasu vysouvat nadvakrát.






Zástupci v horní liště, volba hustoty mřížky, hlavní nabídka, aplikace Zóna AR, aplikace otevřená v okně a režim Multidisplej
Hlavní menu nabídne základní aplikační obsah, kde vyčnívá snad jen Zóna AR, ve které najdete všechny funkce spojené s rozšířenou realitou. Můžete si tedy vytvořit své vlastní AR Emoji, kreslit do hledáčku, skenovat objekty pomocí 3D skeneru, měřit v hledáčku míry objektů (obě funkce využívají ToF snímač). Z obvyklé výbavy vyčnívají jen klienti Spotify a Netflixu. Povinná výbava se mimo aplikací od Samsungu týká i aplikací od Googlu a také od Microsoftu. Předinstalovaný je zde OneDrive, LinkedIn, Office a Outlook.




Spotify, nastavení bočního tlačítka, výstupy ze sekce Digitální pohoda
Hlasový asistent Bixby je v telefonu k dispozici, ale nemusíte jej vůbec nastavovat. Česky totiž stále neumí. Zřejmě si jej všimnete jen tehdy, když na vás vyskočí místo očekávaného vypnutí telefonu. Chování vypínacího tlačítka však jednoduše „spravíte“ přímo v nastavení. Na dvojklik vypínací klávesy si můžete namapovat spuštění libovolné aplikace, popř. zde můžete ponechat přednastavený fotoaparát.




Jednoruční režim v kombinace s Multidisplejem? Žádný problém. Dual Messenger, Dětský režim a aplikace ponechaná spuštěná na pozadí za každé situace
Vhod může přijít i jednoruční režim, který si aktivujete trojitým kliknutí na domovské tlačítko, v praxi nám však přišel trochu na škodu, protože velká plocha displeje zůstávala nevyužita. A Ultru si rozhodně nebudete kupovat proto, že chcete kompaktní smartphone pro ovládání v jedné ruce... Funkce Dual Messenger vám umožní na telefon nainstalovat dvě stejné aplikace pro instant messaging, např. WhatsApp a Messenger, a každou používat pod jiným účtem. Galaxy S20 Ultra můžete také přidat do segmentu Call & Message Continuity.



Péče o zařízení, systémová gesta a vstup do světa Call & Message Continuity. Hovory směřované na telefon přijmete v hodinkách nebo tabletu připojeném na Wi-Fi
O správu systémových zdrojů se stará aplikace Péče o zařízení, která eviduje baterii, paměť, RAM a zabezpečení telefonu. V rámci statistik baterie se dozvíte, která aplikace akumulátor zatěžuje nejvýrazněji, nastavit můžete i režim napájení, a to, buď s cílem maximálního výkonu, nebo v několika úrovních zaměřených na optimalizované zatížení baterie. Nastavení je řazeno logicky, některé položky sice najdete jinde, než byste čekali, ale můžete si pomoci integrovaným vyhledáváním.




Okraj obrazovky, panely a funkce Samsung Pass, která si zapamatuje přístupové hesla k aplikacím. Přístup k ní je chráněn otiskem prstu
Pozici zpětné šipky můžete prohodit s tlačítkem posledních spuštěných aplikací nebo kompletně přejít na bezdotyková gesta. Notifikace může telefon oznámit i osvětlením okraje, která je však rychlé a často jej úplně přehlédnete. Protože telefonu chybí LED dioda, bude její jednoznačnou náhradou Always On režim. Po kliknutí na ikony se dostanete rovnou do odpovídajících nabídek. Užitečný je také logotyp čtečky na AOD displeji, díky čemuž odemknete telefon hned na první přiložení. Samsung Pass může místo hesel k aplikacím využívat biometriku, doporučíme ale zůstat u čtečky otisků. Skeny obličeje nelze brát jako adekvátně zabezpečenou metodu biometrického přístupu.




Psaní poznámek na QWERTZ klávesnici, webový prohlížeč, aplikace Samsung Health a herní režim Game Launcher
Ovladače ve spodní liště mají spolu s dotykovou klávesnicí vibrační odezvu, jejíž intenzitu si můžete upravit v nastavení. Na klávesnici se nám psalo nejlépe na výšku displeje, na šířku jsme bojovali zejména s rozpoznáváním dlaně jako dalších dotyků, což psaní textů značně zkomplikovalo. Ale kdo ví, můžete se jen jednat o nežádoucí vlastnost našeho testovacího kusu
Fotoaparát
Space Zoom do 25× má smysl, dál už je to marketing. Samsung Galaxy S20 Ultra je hlavně o fotoaparátech. Na mohutném zadním fotomodulu najdete hned čtyři objektivy. Hlavní snímač doplňuje ultraširokoúhlý objektiv, ToF snímač pro focení v režimu Živého zaostření a nechybí ani teleobjektiv. Ten je díky přítomnosti hranolu s 90° odrazem uložený v telefonu na délku, a o jeho stabilizaci se zde stará pět elektromagnetů.


Uživatelské rozhraní fotoaplikace, režimy, které se nevynesete na boční pás, se sdružují pod položkou Další
Samotná fotoaplikace oproti předchůdcům nedoznala mnoho výrazných změn. V pravé části displeje přecházíte mezi fotorežimy, najdete zde i tlačítka spouští. Na kraji hledáčku přepínáte mezi objektivy, rychlá nastavení najdete u levého kraje. Rozlišení fotek stále změnit nelze, musíte na to jít správným výběrem poměru stran displeje, rozlišení videí lze přitom bez problémů nastavit. Při focení počítejte s automatickým HDR i s asistencí Optimalizátoru scény, Ten však zatím ještě není zcela dotažen, a tak dokáže celkem nepěkně zasáhnout do kvality fotografií. Nejlepší tedy bude, když jej v nastavení deaktivujete.
Naše galerie ukázkové snímky standardně zmenšuje a komprimuje. Ve větší podobě je v ní uvidíte po kliknutí na lupu. Originály jsme uložili na Google Drive.
Hlavní 108MPx snímač se pyšní světelností F1.8, což je oproti minulosti zhoršení (navíc v optice chybí variabilní clona), vyrovnává to však vysoké rozlišení a také samotné rozměry fotočipu. Samsung vsadil na fotočip o rozměrech 1/1.33" a s ohniskovou vzdáleností 26 mm, který využívá 0,8μm pixely. V základním sestavení je aplikován nonapixel binning, kdy se pro lepší absorpci světla spojuje devět pixelů do jednoho. Výsledkem jsou tak 12MPx fotografie při poměru stran 4:3.








Ukázkové fotografie za slunečného počasí
Kvalita pořízených fotek je dostatečně vysoká, za dobrého světla nemáme žádné výraznější výhrady. Barvy odpovídají skutečnosti, snímky jsou dobře prokreslené a to víceméně za jakýchkoliv světelných podmínek. Při pohledu na barevné podání se Ultra může směle měřit s aktuální špičkou. Pokud máte k dispozici dostatek světla, můžete změnit poměr stran na 4:3H, který bude pořizovat snímky v nativním rozlišení 108 megapixelů (12 000 × 9 000 pix). A u nich si všimnete opravdu velkého množství zachycených detailů. Je ale třeba počítat s tím, že jediná fotografie může mít i téměř 50 MB!




Ukázkové 108MPx fotografie
12MPx ultraširokoúhlý snímač s ohniskovou vzdáleností 13 mm a světelností F2.2 produkuje povedené snímky, a vděčíme za to zejména automaticky aplikované korekci zkreslení. Barevné podání mezi základním foťákem a širokáčem už není tak odlišné, takže vám ultraširokoúhlé snímky již nepřijdou barevně „mimo“.








Základní a odpovídající ultraširokoúhlý snímek
Velkým tahákem je také 48MPx teleobjektiv, u něhož Samsung uvádí až 10× hybridní optický zoom. V praxi to znamená, že část zoomu je skutečně optická (hovoří se až o 4 - 5× čistě optickém přiblížení v podání úzkého 24° zorného pole), přičemž další obrazová data dodá ořez ze základní 48MPx fotografie.






Space Zoom na měsíc za slunečného dne (1×, 2×, 4×, 10×, 30×, 100×)
Do akce však ještě vstupuje tzv. Space Zoom, který je kombinací hybridního optického zoomu, digitálního přiblížení a umělé inteligence. Výsledkem je tedy přiblížení scény od 1× do 100×, zoom však není fixní, takže se s přiblížením můžete zastavit i na jakékoliv mezihodnotě, např. na na 2,9×. A to dává tušit, že se focení účastní více fotoaparátů najednou.






Space Zoom v interiéru (1×, 2×, 4×, 10×, 30×, 100×)
Spíše než pozadí zoomu, je důležitější jeho provedení a samotné ovládání. V prvé řadě musíme Samsung pokárat za špatný přístup k zoomu. Musíte, buď přepnout na teleobjektiv, což automaticky přiblíží scénu pětkrát, nebo přiblížit dvojicí prstů. Fotorežimy v pravé části hledáčku vám však nahradí přednastavené volby přiblížení (1×, 2×, 4×, 10×, 30× a 100×), pokud budete chtít přepnout na jiný režim, budete muset chvíli počkat. Po chvíli však rychlé volby zmizí, takže pokud rychle skočit na jinou úroveň, musíte opět přejít na teleobjektiv, který opět přepne na 5× zoom...






Space Zoom v podvečer při zatažené obloze (1×, 2×, 4×, 10×, 30×, 100×)
Zoom bych rozhodně umístil někam zvlášť, protože současná podoba nepůsobí dvakrát intuitivně, ještě když se jedná o telefon, který staví právě na 100× Space Zoomu. Ruku na srdce, stovka je jen marketing. Samsung by udělal lépe, kdyby se zastavil na třicítce, kde jde už vidět výraznější zásah do kvality fotky.






Space Zoom při zapadajícím slunci (1×, 2×, 4×, 10×, 30×, 100×)
Ovšem i okolo 20 - 25× přiblížení je s dostatečným světlem fotografie stále poměrně koukatelná. Na dálku se nám podařilo zachytit i obličeje náhodných osob, které sice byly rozmazané, ovšem troufáme si tvrdit, že by se osoby i na neostrých fotkách (minimálně u 30× zoomu) zcela jistě poznaly. A to je na mobil hodně slušná práce s přiblížením!






Záběr na náhodné kolemjdoucí ukazují úžasný rozsah Space Zoomu Space Zoom v podvečer (1×, 2×, 4×, 10×, 30×, 100×)
Na mobilní poměry je zoom hodně zajímavý, a v praxi jsem jej využíval dost často. Na kvalitu Space Zoomu po 30× však raději zapomeňte, výsledky jsou nekoukatelné, výrazně zašuměné a rozostřené, což však vyplývá z podstaty digitálního přiblížení, které je směrem ke stovce výrazněji převažuje.






Space Zoom v noci s pouličním osvětlením (1×, 2×, 4×, 10×, 30×, 100×)
Tradičně silná oblast Samsungů, tj. focení detailů a makra, je tentokrát spíše slabinou. Foťák je nastaven na ostření do relativně dlouhé vzdálenosti, takže jakžtak zaostřuje až na vzdálenost cca deseti centimetrů od objektu.



Makro má své limity...
Na detaily z blízka zapomeňte, i v deseti centimetrech je ostrý jen střed a kraje zůstávají neostré. Jistě by vás mohlo napadnout použít na detaily teleobjektiv, který však ostří zhruba až od půl metru. A v tom případě je přiblížený detail na fotce zhruba stejných fyzických rozměrů jako lehce přiblížený zaostřený detail pomocí hlavního fotoaparátu.







Limitace optiky jsou jasné, ostření na detaily a makrosnímky se vám povedou až ve vzdálenosti 10 cm od objektu. Tradičně silná oblast fotoaparátů od Samsung, tedy zaměření na detaily a makro, u Ultry příliš neexceluje
Jediná použitelná možnost pro makro u Ultry, je fotit 108MPx snímačem, z něhož si detail vyrobíte výřezem. Pokud nechcete vyřezávat složitě přes Editor Fotek, musíte však nejprve do Galerie, přiblížit 108MPx fotku jak potřebujete, a poté z ní udělat „screenshot“. Výsledkem však bude fotografie s nestandardním poměrem stran. Pokud chcete klasický poměr, jinak, než přes vestavěný Editor, to nepůjde.


Jak na makra a detaily nejlépe? Vyrobíte ti je ze 108MPx fotografií
Ostrost fotek byla často omílanou záležitostí prvních testerů, a ty největší problémy již vyřešila první softwarová aktualizace. Při testování se mi však několikrát stalo, že jsem, zvláště na blízké objekty, musel použit ostření dotykem přímo do hledáčku.


Limity optiky jdou vidět i při zoomování. V tomto konkrétním případě 3,9× zoom ještě jde, ale od 4.0× už vidíme problém
Většinou se to sice dělo u makrosnímků, ale neostré fotky z absolutní blízky jsou dány nedostatky použité fotosestavy. Do budoucích nástupců by se rozhodně hodilo přidat na telefon samostatné makro. Kdysi jsem pro něj neviděl žádný pádný důvod, teď už jeho existenci na některých modelech plně chápu.



Ukázkové fotky v režimu Živého zaostření
Místo něj na zádi připraven ToF snímač, který si poradí s povedeným rozostřením objektu na popředí. Je však škoda, že hned po přepnutí na režim Živého zaostření se vám scéna automaticky přiblíží. Ve většině případů budete muset scénu oddálit (protože už přece stojíte v té správné vzdálenosti) a to je zbytečný krok navíc.




Ukázková selfíčka
To stejné prakticky platí i o selfie. 40MPx snímač zvládá automaticky zaostřovat, pokud si však na selfie přepnete, využívá pixel binning 4:1 (při 10 MPx) a je navíc automaticky trochu přiblížená. Stačí přepnout na režim Wide Selfie a voilá! Fotíte v maximálním rozlišení. Jedná se sice jen o drobné nedostatky uživatelského rozhraní fotoaparátu, v praxi však dost zdržují.


při vyšších úrovních zoomu vidíte v levém horním rohu mapku, kam konkrétně zoomem míříte. Takto vypadá focení v nočním režimu
Fotorežimů je v nabídce telefonu hned několik, většinu z nich najdete seřazenou v sekci Další, ze které si je můžete manuálně vynést na boční osu. Jako skvělý můžeme hodnotit režim Single Take, který využijete v situacích, kdy nevíte, zda máte fotit, nebo natáčet, ideálně chcete obojí.

Takto vypadá výstup z režimu Single Take
Umělá inteligence to udělá za vás, z vašich 15 vteřin natáčení „vyzobe“ nejlepší fotky a videoúryvky, přidá k nim efekty a hudbu. Výsledky jsou poměrně složité k odprezentování, takže přínos režimu Single Take si bude muset každý vyzkoušet. Já osobně jsem s ním nadmíru spokojen.



Základní a noční režim, v prvním případě z ruky (expozice 4s), ve druhém ze stativu (expozice 23s), někdy je delší čas závěrky s ohledem na kvalitu fotky nežádoucí
To stejné můžu tvrdit i o vylepšeném nočním režimu, který vám podle okolního osvětlení v pravém horním rohu ukazuje čas expozice pro daný typ scény. Při focení z ruky jsem se dostal maximálně na 10 vteřin, telefon však zvládne detekovat i umístění do stativu, a pokud k němu přidáte samospoušť, může se expoziční čas vyšplhat až na 23 - 29 vteřin! Telefon za sebou pořídí několik snímků s různým ISO a ve finále je složí, což vidíte i na postupném zaplňování bílé spouště žlutou barvou.








Další noční fotografie, vlevo automatický režim, vpravo noční režim
Kvalita fotek pořízených v Nočním režimu je velmi vysoká, při focení ve stativu jsou sice noční fotky bez rozmazání, ale občas až nepřirozeně přesvětlené. Uvítal bych tedy možnost nastavení maximální uzávěrky při detekci telefonu ve stativu, protože pro některé typy scén je půl minuta příliš dlouho. Pokud si však pohlídáte focení z ruky s časem okolo 4 - 6ti vteřin, budete s nočními fotkami nadmíru spokojeni. Automatika vám v noci dokonce doporučí přepnout na noční režim - to kdybyste náhodou zapomněli.






Ukázkové fotografie z interiéru, sebemenší pohyb na fotkách se podepíše do výsledné (ne)ostrosti a rozmazání fotografie
Maximální rozlišení videí je 8K, tedy konkrétně 7 680 × 4 320 pix, a to se snímkovací frekvencí 24 fps a přenosovou rychlostí 78 709 kbps! 8K videa se ukládají vždy pouze do interní paměti. Dodatečný přesun na paměťovku pak samozřejmě není žádný problém.
Ukázkové 8K video s 24 fps:
Připravte se na to, že editace 8K videí bude pořádná fuška, váš domácí stroj se zřejmě dost zapotí i při samotném přehrávání 8K videí. Původní firmware do záznamu vnášel občasné vlnění, to však s aktualizací vymizelo. Ke kvalitě 8K videí nemáme moc co dodat, odpovídá fotografiím, vyzdvihnout musíme velkou úroveň detailů i možnost pořídit z 8K videa 33MPx „screenshot“, příp. si zazoomovat do části videa bez viditelné ztráty obrazové kvality.
Ukázka funkce Zoom-in Mic (Full HD, 30 fps):
Při rozlišení 8K nelze použít sledování AF a také efekty videa, ovšem povedená optická stabilizace je stále k dispozici. A to platí i pro natáčení UHD videí s 60 fps. Líbí se nám také superstabilní videa, která můžete využít při natáčení za chůze nebo při natáčení pohyblivých objektů. Výsledky jsou velmi povedené. Naopak Superzpomalené video je oblast, kde telefon oproti zbývajícím „es dvacítkám“ trochu strádá. Natáčí totiž vteřinový HD záznam ve 480 fps, který následně digitálně „vylepší“ na 960 fps. Galaxy S20 a S20+ nahrávají přímo v 960 fps, a to rovnou ve Full HD! Omezení je zřejmě dané použitým 108MPx snímačem.
Ukázkové superzpomalené video:
Při natáčení můžete přepínat plynule mezi objektivy jen u Full HD rozlišení. V případě přiblížení (max 20×) jde do akce i funkce Zoom-In Mic, která při zoomu zvýší hlasitost zadního mikrofonu. U 8K videí je zoom maximálně šestinásobný. V neposlední řadě se do Ultry dostal i režim Pro video, v němž si upravíte vyvážení bílé, korekci expozice, ostření, efekty, závěrku a ISO. Volby jsou prakticky stejné jako u fotografického režimu Pro, takže si můžete s potřebným nastavením pohrát dosytosti.
Ukázkové UHD video s 60 fps:
Celkově vzato je Galaxy S20 Ultra hodně dobře fotograficky vybaven. Důraz je kladen na zoom (na úkor makra), fotky základního snímače jsou velmi kvalitní, stejně tak jako detaily pořízené na maximální rozlišení 108 megapixelů. 8K videa jsou třešničkou na dortu, ovšem při očekávané editaci videí zřejmě sáhnete po nižším rozlišení. Pokud Samsung doladí nedostatky (zejména rychlost a přesnost ostření, resp. občasné přeostřování při natáčení) brzkou softwarovou aktualizací, mohl by telefon útočit na úplnou špičku mobilního focení. A to i přesto, že při focení makrosnímků rozhodně neexceluje...
|
 | rozměry a hmotnost: 167 × 76 × 8,8 mm, 222 g displej: 6,9", kapacitní Dynamic AMOLED, 1 440 × 3 200, 509 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (2000|316 Mb/s), 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, microSDXC (1 TB), RAM: 12 GB, baterie: 5 000 mAh procesor: Samsung Exynos 990 (8× Exynos M4, 3 GHz, 7nm) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 108MPx, video (4 320 × 7 680), autofocus, blesk |
cena: 24 990 Kč |
Další ukázková videa:
Závěr
Samsung Galaxy S20 Ultra i po roce opět zvedá laťku zase o něco výše. Novinka má dostatečný výkon, skvělý displej, velkou baterii a svižné prostředí, které si můžete vyšperkovat 120Hz obnovovací frekvencí. Velmi povedený je i Space Zoom, přiblížení fotek v mobilu dostalo úplně nový rozměr. Rychlé paměti UFS 3.0, LPDDR5 DRAM, 8K, 5G... to vše dotváří „bestiální“ Galaxy S20 Ultra.
|
 | rozměry a hmotnost: 167 × 76 × 8,8 mm, 222 g displej: 6,9", kapacitní Dynamic AMOLED, 1 440 × 3 200, 509 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (2000|316 Mb/s), 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6, Bluetooth 5, GPS paměť: 512 GB, microSDXC (1 TB), RAM: 16 GB, baterie: 5 000 mAh procesor: Samsung Exynos 990 (8× Exynos M4, 3 GHz, 7nm) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 108MPx, video (4 320 × 7 680), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Ultra je určená pro milovníky obřích telefonů, a Samsung si za ní nechá i pořádně zaplatit. Námi testovaná varianta 12/128GB vychází na 34 990 Kč, pokud byste chtěli „ultra ultru“, je k dispozici ještě verze 16/512 GB, která stojí bez desetikoruny rovných 40 tisíc! Za tuto cenu však budete mít špičkový mobil, od Samsungu vůbec ten nejvybavenější. Budete však za Ultru chtít zaplatit takovou sumu peněz, nebo se spokojíte s levnější konkurencí a několika chybějícími funkcemi?
K úplné idylické dokonalosti však Ultře něco schází. Vadilo nám zejména pomalejší ostření a slabé makro, protože telefon do blízky nedokáže moc dobře zaostřit. Pokud se Samsungu podaří v následujících týdnech softwarově doladit foťák, omezit detekci dotyků dlaní a zpřístupnit 120Hz režim i pro maximální rozlišení displeje, nezůstanou nám téměř žádné výhrady. A to by si nejdražší „esko“ i jeho majitelé, částečně rekrutovaní již z úspěšných předobjednávek, rozhodně zasloužili. Minimálně ti, kteří budou na 512GB variantu čekat až do května...
Hlavní konkurenti:
|
 | rozměry a hmotnost: 163 × 75 × 9,0 mm, 208 g displej: 6,7", kapacitní AMOLED, 1 080 × 2 340, 385 PPI sítě: GSM, 3G, LTE, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.1, GPS paměť: 256 GB, RAM: 8 GB, baterie: 4 500 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 865 (8× Kryo 585, 3 GHz, 7nm) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 108MPx, video (7 680 × 4 320), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
 | rozměry a hmotnost: 165 × 74 × 8,8 mm, 200 g displej: 6,7", kapacitní OLED, 1 440 × 3 168, 519 PPI sítě: GSM, 3G, LTE, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.1, GPS paměť: 512 GB, RAM: 12 GB, baterie: 4 260 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 865 (8× Kryo 585, 3 GHz, 7nm) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 48MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
 | rozměry a hmotnost: 158 × 73 × 8,8 mm, 198 g displej: 6,5", kapacitní OLED, 1 176 × 2 400, 411 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1400|600 Mb/s), 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.1, GPS paměť: 128 GB, NM Card (256 GB), RAM: 8 GB, baterie: 4 500 mAh procesor: Hisilicon Kirin 990 5G (12× Cortex-A76, 3 GHz, 7nm) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 40MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Plusy:
- skvělý displej typu Dynamic AMOLED 2x
- 120Hz obnovovací frekvence displeje
- „Future-proof“ - podpora 5G a 8K videí
- vysoký výpočetní výkon s až 16GB RAM!
- zvýšená odolnost IP68
- skvělý Space Zoom (cca do úrovně 25×)
- povedené fotografie za dobrého osvětlení
- velká úroveň detailů u 108MPx snímků
- slušná výdrž na jedno nabití
Minusy:
- obří rozměry, výrazný fotomodul dost vyčnívá
- nudné barvy, v černé a šedé S20 Ultra vizuálně zapadne
- 120Hz frekvence displeje není k dispozici u maximálního rozlišení
- dlaň generuje nežádoucí dotyky na displej
- pomalejší autofocus, horší makro, fotoaparát bude potřebovat update
- zoomování působí neintuitivně
- funkci Music Share se nám zprovoznit nepodařilo
- s ohledem na cenu by měla být 512GB paměť základ
- vysoká pořizovací cena
Verdikt:
Špičkový topmodel od Samsungu s bohatým hardwarem a 108MPx fotoaparátem zatím trochu sráží software. Až výrobce vylepší ostření a makro, bude S20 Ultra atakovat i ty nejvyšší fotografické příčky.
]: The file '/PubSystem.Controls.Run.Articles.2015/AddOn_Blank.ascx' does not exist.-->
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium
5G je zkratka pro bezdrátové sítě páté generace. Mají kratší odezvu, vyšší přenosové rychlosti, kapacitu a variabilitu. Jsou vyvíjené tak, aby zvládaly širokopásmové připojení miliónů lidí a strojů v metropolích, energeticky nenáročné senzory, které s jedinou baterií vydrží roky, a cokoliv mezi tím.
Ve světě začalo hromadné spouštění 5G sítí v roce 2019, start 5G v Česku byl opožděný. Nejvýznamnějšími vývojáři 5G technologií a výrobci síťových komponent jsou Huawei, Nokia, Ericsson a Samsung.