Plusy
- Špičkový Super AMOLED displej
- Výkonný Snapdragon 855 s 6GB RAM
- 4500mAh baterie se slušnou výdrží
- Android 10 s nadstavbou One UI 2.0
- Natáčení 4K videí i u širokáče
Minusy
- Fotoaparátu k dokonalosti něco chybí...
- Postrádat budete odolnost IP68
- Absence 3,5mm jacku
- Nevidíme žádný rozdíl mezi Super Steady OIS a „běžným“ OIS
- Místo makra bychom uvítali teleobjektiv
Zahájení prodejů „es dvacítek“ je už dávno za námi, Samsung však ještě před nimi na pulty obchodů jeden „eskový“ model uvedl. Je jím Samsung Galaxy S10 Lite, který chce k přechodu na novější smartphone donutit zejména současné majitele smartphonů Galaxy S8 a Galaxy S9. Má však Samsung zapotřebí po třičtvrtě roce štěpit loňskou řadu Galaxy S10, nebo je to jen celé součástí geniálně vymyšleného plánu?
Oproti Galaxy S10+ má telefon občas navrch, takže slůvko Lite v názvu zdánlivě nesedí. Na několika místech jsou však patrné rezervy, např. ve fotoaparátu nebo u displeje, který se s panelem z původní Galaxy S10+ měřit úplně nemůže. A pak je tady také cena. Telefon je v e-shopech minimálně o 5 tisíc levnější, než loňské „plusko“. Pokud však překousnete chybějící odolnost IP68, bezdrátové nabíjení a sluchátkový jack, můžete používat telefon, který se směle pohybuje v kruhu modelů řad Galaxy S a Galaxy Note, přitom stojí výrazně méně.
|
| rozměry a hmotnost: 163 × 76 × 8,1 mm, 186 g displej: 6,7", kapacitní Super AMOLED Plus, 1 080 × 2 400, 393 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, microSDXC (512 GB), RAM: 6 GB, baterie: 4 500 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 855 (8× Cortex-A76, 3 GHz, 7nm) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 48MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Recenze Samsungu Galaxy S10 Lite pokračuje v následující kapitole.
Design
Dva modely podobné jako vejce vejci. Dva „Lite“ modely od Samsungu mají leccos společného. Galaxy Note10 Lite a aktuálně testovaný Galaxy S10 Lite spojují podobné rozměry, téměř identické rozvržení boků, kovový rám, plastový zadní kryt a stejná úhlopříčka displeje. A zatímco Note10 Lite vsází na starší hardware a jako bonus přihazuje S Pen, Galaxy S10 Lite je o něco dražší, ale zase mu nedělá problém výkon. Vždyť v jeho útrobách tepe Snapdragon 855, který se u českých Samsungů objevuje teprve podruhé.
Samsung Galaxy S10 Lite jsme otestovali v atraktivní modré barevné variantě. A pokud si odmyslíte zakřivené okraje displeje, vypadá S10 Lite z přední strany téměř jako Galaxy Note10
Pokud je pro vás Galaxy S10+ obří zařízení, tak dál snad ani nečtěte. S10+ je na všech osách prostorově výraznější. Půdorysově se sice „plusku“ dost přibližuje, ale rovný displej a větší pas jej opticky ještě o něco zvětšuje. Do redakce nám na recenzi dorazila modrá barevná varianta, která se asi nejvíce podobá modré verzi tabletofonu Galaxy Note 9. Mimo ní je novinka dostupná ještě v konzervativní černé.
Kovový rám přerušují pouze vývody antén, na pravém boku jsou připraveny regulátory hlasitosti a zamykací klávesa, na levém boku je umístěn šuplík pro nanoSIM a microSD
Kovový rám naomak příjemné chladí, všimnete si v něm několika vývodů antén i slabší konektorové výbavy. Na spodní hraně totiž chybí 3,5mm jack, což by mohlo řadu zájemců odradit. Loňské „es desítky“ přitom byly sluchátkovými konektory ještě osazeny. O nabíjení se stará vycentrované USB-C. Repráček je umístěn na spodní hraně, a je pouze jeden. Režim Dolby Atmos funguje jen ve sluchátkách, takže při poslechu hudby nečekejte, že by se snad v režimu sterea rozezněl i sluchátkový reproduktor nad displejem.
Do šuplíku můžete vložit dvě nanoSIM karty nebo jednu SIMku a k ní paměťovku
Doplňkové ovladače čekejte v kovovém podání na pravém boku telefonu. Podržení zamykací klávesy spouští hlasového asistenta Bixby, pro vypnutí telefonu musíte využít soutisk Home + snížení hlasitosti. Chování jednotlivých tlačítek však můžete upravit a vypínat telefon tak, jak jste zvyklí. Na protějším boku je připraven šuplíček s hybridním slotem pro druhou nanoSIM nebo microSD. Do samostatné pozice pak vkládáte SIM1. V nastavení telefonu si pak upravíte chování jednotlivých karet, tj. která z nich poslouží pro odchozí hovory, a která z nich zase jako zdroj mobilních dat.
Pohled na spodní hranu, kde chybí 3,5mm jack, a na zadní plastový kryt, který směrem k bokům zakřivený, a který má zajímavé odlesky od světle modré až téměř do černé
Samsung se na zádech snaží o co nejvěrnější imitaci skla, povrch „3D Glasstic“ však není nic jiného, než vysoce leštěný plast. Imitace funguje snad jen při vybalení ze základní krabice. Jakmile se na zádi začnou objevovat otisky prstů (a to začne daleko dříve, než byste čekali), bude i všem v okolí jasné, že má telefon záda z plastu. Není to ale nic proti ničemu, modrá má zajímavé odlesky a alespoň se nemusíte bát, že byste si zadní sklo poškrábali. Plast se v testu, s ohledem na odolnost vůči mikroškrábancům, ukázal jako zdařilá náhrada. I po šesti týdnech byla záda stejná jako při vybalení z krabice.
Detail fotomodulu na zadní straně
Masivní fotomodul na zadní straně možná až příliš, a zbytečně, vyčnívá z telefonu, čímž trpí jeho rovnováha na rovném povrchu. S10 Lite vsadil na trojitý fotoaparát, jemuž dominuje 48MPx snímač (F2.0) s PDAF ostřením a optickou stabilizací Super Steady OIS. 12MPx širokáč má 123° záběr scény třetím do party však není optický zoom ale zcela nečekaně 5MPx makro. Jeho využitelnost v praxi je trochu diskutabilní. Ve fotomodulu je k dispozici i přisvětlovací LED dioda.
V displejovém průstřelu je umístěná 32MPx selfie
Smartphone je dost přerostlý, takže na jednoruční ovládání to bez aktivace speciálního režimu rozhodně nebude. Palec totiž obsáhne maximálně dvě třetiny displeje, a při běžném používání budete telefon dost často přechytávat. Dílenské zpracování je povedené, snad jen mezi boční rám a zadní kryt se místy dostávají drobné nečistoty. K jejich odstranění vám však pomůže růžek papírku. Oproti ostatním „es desítkám“ však telefon nepodporuje IP68, musíte tedy držet telefon dál od nečistot a hlavně od vody.
Základní krabice a její obsah
V základní krabici obdržíte spolu s telefonem 25W nabíječku, oboustranný USB-C kabel, USB-C špuntová sluchátka s přídavnými nástavci různých velikostí, špendlík a uživatelské manuály.
Displej
Ztenčený Super AMOLED Plus s HDR10. Galaxy S10 Lite vsadil na 6,7" Infinity-O Super AMOLED Plus panel s rozlišením 2 400 × 1 080 pix (poměr stran 20:9). Rozlišení panelu je tedy o něco nižší, než u Galaxy S10+. Texty a ikony jsou však stále dostatečně ostré, určitých limitů si všimnete až při aktivním filtru modrého světla na maximální intenzitu. V barevných přechodech je patrná pixelizace a drobných grafických artefaktů. Aplikace YouTube a Netflix potvrzují, že je telefon certifikován na HDR10.
Telefon se pyšní velkým 6,7" Super AMOLED displejem, který není po stranách zakřiven. A to by se určitému spektru zájemců mohlo zamlouvat
Displej Super AMOLED Plus navíc není žádnou zobrazovací revolucí. Jedná se vlastně o klasický Super AMOLED, který byl pro potřeby telefonu nepatrně ztenčen. Co tím Samsung sleduje, a zda nebude displej náchylnější k poškození, samozřejmě nevíme. Jediným viditelným důsledkem tenčího panelu je trochu větší průstřel v displeji pro 32MPx selfie (F2.2). Škoda také nejednotných rámečků okolo displeje. Ten spodní je téměř dvojnásobný než okrajové lišty, což telefon ještě opticky protahuje do výšky.
Displej má zakulacené rohy, spodní rámeček je širší než ty zbývající. I přesto, že na displeji chybí jakékoliv odolnější sklo, jsem si na něm po dlouhodobém testování nevšiml žádných škrábanců. A to byl telefon několikrát umístěn do batohu s dalšími věcmi bez jakéhokoliv obalu
Na výběr máte opět dva displejové režimy. Po vybalení je aktivní Základní režim tlumící syté odstíny barev, které vypadají mdle a vybledle. Ale na druhou stranu téměř ideálně odpovídají realitě. Živý režim zase prezentuje oblohu modřejší a trávu zelenější, vymyká se realitě, zato si u něj můžete doupravit odstíny červené, modré a zelené. To stejné platí i o teplotě bílé barvy, která nám v základu přišla lehce do modra. Vhod může přijít i aktivace tmavého režimu, která vám prokazatelně pošetří baterii.
Displejové režimy, filtr modrého světla a tmavý systémový režim
Adaptivní jas mě trochu zklamal. Jednak musíte pro úpravu jasu vysouvat horní lištu nadvakrát, za druhé si automatika někdy trochu neví rady. V noci bývá automatický jas občas trochu vyšší, na přímém slunci se někdy jas displeje nenastaví až na úplné maximum. A postupné zjasňování displeje není skokové, ale z nižších hodnot trvá i dvě až tři vteřiny. Čitelnost panelu na přímém slunci je ale velmi dobrá, nemělo by vás nikdy nic překvapit. Jas se v automatice na ostrém světle lehce přehoupne přes 700 nitů.
Nastavení roztažení aplikací přes celý displej, detaily Always On režimu, zvýšení citlivosti pro ovládání v rukavicích a volba způsobu ovládání
Systémové ovladače se přesunuly do spodní lišty, a doprovází je vibrační odezva. Pozici zpětné šipky můžete prohodit s nabídkou posledních spuštěných aplikací. Režim Always On je náhradou chybějící LED diody. Poklepáním na stavové ikony se dostanete přímo do odpovídajících aplikací a her. Na displeji sice není od výroby nalepena žádná fólie (což je u dosavadních modelů řady Galaxy S10 standard), pokud si však fólii dokoupíte a nalepíte, bude třeba jen aktivovat vyšší citlivost displeje na dotyky.
Ovladače Androidu jsou umístěny ve spodní liště a na dotyk telefon zavibrují, součástí displeje je optická čtečka otisků prstů, ke které máme pár výhrad. Je pomalejší a méně přesná, než čtečka ultrazvuková
Součástí displeje je optická čtečka otisků prstů, která otisky vyhodnocuje otisky se zpožděním, a často ne úplně přesně. Čtečce dělají problémy vlhké prsty či aktivní filtr modrého světla, s nímž je skenování daleko méně přesnější. Na ultrazvukovou čtečku u Galaxy S10 optický snímač rozhodně nemá. Při testování se ukázalo, že Samsung displeje opravdu umí, zobrazovací kvalita je špičková a odpovídá pořizovací ceně telefonu. Pokud nebudete mít přímé srovnání s Galaxy S10+, který je na tom ještě o něco lépe, budete s panelem absolutně spokojeni.
Hardware
Loňský top Snapdragon a spousta výkonu. Výkonovou stránku obstarává čipset Snapdragon 855, který byl přesně před rokem poprvé integrován do tehdy nejvybavenějších smartphonů. Osmijádrový čipset o maximálním taktu 2,7 GHz má výkonu na rozdávání, což je patrné i ze skóre v benchmarku Antutu - 465 294 bodů.
Benchmark Antutu a Péče o zařízení, která se stará o paměť, baterii, RAM a zabezpečení telefonu
Herní výkon telefonu byl bezproblémový, ať si na něm pustíte cokoliv, můžete počítat se špičkovým herním výkonem na maximální grafickou kvalitu, který je tentokrát podpořen pouze jedním reproduktorem. Samozřejmě, repráčky jsou na těle dva, ovšem ten horní se do sterea ke spodnímu tentokrát nepřidává. Hlavní reproduktor jinak hraje slušně a dost nahlas, mnohem lepších výsledků však dosáhnete ve sluchátkách.
Black Desert Mobile, Asphalt 9, Hearthstone a PUBG. Ve všech hrách si můžete nastavit maximální detaily, a hratelnost bude bezproblémová
Zde bohužel narazíte na chybějící 3,5mm jack, což je oproti trojici základních „es desítek“, dost výrazný krok zpět. V základní krabici jsou připravena špuntová sluchátka bez brandingu AKG, i tak jim prakticky nemáme moc co vytknout. Kvalita je velmi dobrá i u vyšších hlasitostí, a na maximální hlasitost jsme se ani neodvážili. Po připojení sluchátek můžete navíc aktivovat režim Dolby Atmos, zvětšení rozsahu na UHQ audio a samozřejmě navolit vhodné nastavení ekvalizéru. Systémové FM rádio navíc zahraje pouze s připojenými sluchátky, která slouží jako anténa.
FM rádio, zvukové efekty, ekvalizér, Dolby Atmos a UHQ audio
Operační paměť typu LPDDRX4 je 8GB, a v rámci jednoho dne je průměrně zaplněna 4,1 GB, takže rezervy na spouštěné aplikace zde ještě jsou. Systém má poměrně agresivní garbage collector, takže se připravte na poměrně časté ukončování aplikací a her minimalizovaných na pozadí. Úložiště je v telefonu 128GB, část však zabírá systémová ROM, takže máte při vybalení z krabice dostupných zhruba 106 GB místa. A to vám na běžné fungování bude jistě bohatě stačit, v případě potřeby můžete do slotu přidat až 1TB microSD.
Nastavení připojení, Wi-Fi, NFC a Správce SIM
Konektivita je tradičně bohatá. Maximem mobilní sítí je LTE, lokálně je k dispozici Wi-Fi. Přenosy větších souborů obstará Bluetooth či Wi-Fi Direct. Placení mobilem přes Google Pay umožňuje podpora NFC, ve správci SIM si můžete snadno navolit, která z karet poslouží pro odchozí hovory, SMS zprávy a mobilní data. Pokud se pevně nerozhodnete, můžete výběr nechat až na vytočení, resp. odeslání textovky.
Statistiky výdrže baterie
Velká 4 500mAh baterie dokáže telefon při životě držet bez větších problémů den a půl. A pokud se trochu uskromníte, jsou reálně i dva dny na jedno nabití. A to je u topmodelu řady Galaxy S velmi slušná statistika. S dodávaným 25W rychlonabíjecím adaptérem dobijete akumulátor z nuly na sto zhruba za hodinu a deset minut. V rámci očekávaných úspor z těla zmizela cívka pro bezdrátové nabíjení, což je jeden z kompromisů, se kterým se budete muset smířit. S ohledem na pořizovací cenu však bezdrátové nabíjení klidně mohlo v nabídce zůstat.
Software
Svižné prostředí a moderní nadstavba. Uvnitř telefonu je připraven Android 10 se známou nadstavbou One UI 2.0. Prostředí je tak vizuálně stejné jako u dalších aktuálních modelů Galaxy. S tím se pojí podpora schémat, která kompletně změní vzhled prostředí, se samostatným stažením tapet, balíků ikon a vzhledů Always On displeje. Vyzdvihnout musíme i bohaté možnosti personalizace, v editačním režimu si upravíte chování launcheru, hustotu ikon i případné převracení obrazovky v režimu na šířku. Obřích ikon na displeji se tak neděste, systém bude vypadat daleko použitelněji v matici 5×5.
Pohotovostní obrazovka, hlavní menu a složky s aplikacemi
V horní liště je připravena paleta zástupců, které použijete pro rychlé nastavení či spuštění jednotlivých funkcí. Škoda jen, že pro úpravu jasu musíte horní lištu vysouvat nadvakrát, což zbytečně zdržuje. Na několik domovských obrazovek můžete umisťovat zástupce aplikací a widgety, úplně vlevo je umístěna obrazovka Bixby Home, ale protože Bixby česky nehovoří, můžete si jej jednoduše v editačním režimu vypnout. A doporučím i změnu chování bočního tlačítka. Stisknutím a podržením totiž jinak spouštíte Bixby, místo toho abyste zobrazili vypínací obrazovku. Dvojklikem boční klávesy zase spouštíte fotoaparát.
V systému nechybí asistent Bixby, „infikuje“ vám zamykací klávesu, které však v nastavení můžete vrátit původní funkci
Základní aplikační výbava nijak nevyčnívá ze zaběhnutých standardů. Hlavní nabídka se srovná na jedné stránce, na které je vybraný obsah přiřazen do složek Samsung, Google a Microsoft. V základu čekejte vše potřebné, nechybí aplikace pro monitoring vašich fyzických aktivit, aplikace pro spojení s hodinkami Gear a Galaxy nebo třeba hlasový záznamník. Je škoda, že u něj nefunguje převod hlasu na text, resp. funguje, ovšem ne pro češtinu. Kancelářské dokumenty si otevřete v aplikacích od Microsoftu. Pozor na to, že před prvním spuštěním se musí balík Office Mobile aktualizovat, a to rozhodně není nic, co byste chtěli dělat někde v terénu.
Sysétmové nastavení, nabídka posledních spuštěných aplikací a jednoruční režim pro praváky a leváky
Microsoft do nabídky přidal i klienta OneDrive, aplikace LinkedIn a Outlook. Předinstalované Spotify si můžete pustit i v bezplatném režimu, Trial verzi Netlixu však bez vložení údajů z platební karty nespustíte. Aplikace YouTube Music slouží jako „nouzový“ přehrávač lokálně uložené hudby. Raději si však z Galaxy Storu stáhněte přehrávač Samsung Music. Ostatně, Samsung spoustu dříve předinstalovaných aplikací umístil na svůj aplikační obchod k volitelnému stažení.
Z bočního panelu můžete do režimu Multidispleje otevřít předpřipravenou dvojici aplikací, v nabídce dále nechybí podpora funkce Dual Messenger, Odkaz do Windows ani herní režim Game Tools
Z použité nadstavby One UI 2.0 vyplývá i výčet bonusových funkcí. V režimu Multidisplej si zobrazíte na displeji dvě aplikace najednou, aplikace můžete otevírat v plovoucích oknech, které lze minimalizovat, příp. si do telefonu stáhnete dva klienty pro vybrané messengery a sociální sítě. Každou z aplikací můžete používat s odlišným účtem. A nebo si raději aktivujte Zabezpečenou složku a vytvořte si svůj „stát ve státě“, který je chráněn platformou KNOX a vaším otiskem prstu. V nabídce nechybí ani Dětský režim, skener QR kódů či podpora funkce Odkaz na Windows.
Galerie, Galaxy Store, záznamník, Smart Things, Galaxy Wearable, Samsung Health, poznámky, číselník, kalkulačka, chytré karty Google a čtení SMS zprávy s různou velikostí textu
Stabilita systému byla bezproblémová, svižnost můžeme hodnotit také na výbornou. Pokud si aktivujete redukci animací, bude odezva nadstavby velmi svižná. A to i přesto, že telefon nedisponuje vyšší obnovovací frekvencí displeje, ale pouze klasickým 60Hz panelem. A pokud by vám snad chyběla bezdotyková gesta, je třeba si doinstalovat aplikaci One Hand Operation+ z Google Play.
QWERTZ klávesnice zobrazená v režimu na šířku
Zajímavým plusem testovaného telefonu je to, že je zařazen do modelové řady Galaxy S, a také to, že se jedná (byť jen těsně) o letošní model. Můžete se tedy těžit na několikaletou softwarovou podporu, která by mohla mít svou kvalitou a četností mohla hodně blízko modelům řady Galaxy S10 a Galaxy S20. V době psaní recenze je S10 Lite zařazen po bok vybavenějších modelů z řad Galaxy S8, Galaxy Note 8 a novějších, které dostávají měsíční aktualizace zabezpečení. A to je rozhodně příjemný bonus navíc.
Fotoaparát
Zvládá natáčet 4K videa širokáčem. Samsung u čtvrtého člena modelové řady Galaxy S10 vsadil na trojici fotoaparátů, které se opírají zejména o hlavní 48MPx snímač s pixel binningem, (F2.0) v rámci něhož se skládají čtyři pixely do jednoho. Na výstupu tak můžete čekat 12MPx fotografie. Snímač podporu PDAF ostření a stabilizaci Super Steady OIS.
Při focení je k dispozici auto HDR a optimalizátor scény, rozlišení fotek si upravíte vhodně zvoleným formátem fotografie
12MPx Ultraširokoúhlý objektiv se světelností F2.2 je „starý známý“, zatímco 5MPx makro (F2.4) nahradilo dříve používaný teleobjektiv. A ten bychom ve fotosestavě zřejmě viděli raději. Makro však má překvapivě zajímavé výsledky, musíte se však naučit, z jaké vzdálenosti budou makrofotografie ostré. Jinak s ním budete bojovat.
Makro funguje ve vzdálenosti 3 až 5 cm od objektu, režim Pro mnoho funkcí navíc nenabídne
Fotoaplikace se nijak zásadně neliší od dříve testovaných Samsungů. Rychlé volby jsou vyneseny na levou stranu od hledáčku (zbytek položek si upravíte v nastavení), v pravé části displeje přepínáte mezi jednotlivými objektivy či mezi fotorežimy na vertikálním posuvníku. Režim Živého zaostření využívá softwarové rozostření, mezi režimy nechybí ani makrorežim, noční režim či fotografický režim Pro.
Snímky pořízené za slunečné oblohy
Rozlišení fotek stále měnit nelze, pomůžete si jen vhodným poměrem stran fotek. Poměr 4:3 pořizuje 12MPx snímkem s pixel binningem (4:1), při přepnutí na formát 4:3H fotíte v nativním rozlišení 48 MPx. Připravte se však na to, že fotografie mohou mít i přes 10 MB. Na sluníčku jsme byli s kvalitou fotek pořízených hlavním snímačem spokojeni, fotit můžete klidně na maximální rozlišení. Snímky mají reálné barvy a slušný dynamický rozsah.
Fotografie pořízené při zatažené obloze
Za horšího počasí či v interiéru doporučujeme přejít na 12MPx fotografie, které těží ze spojených pixelů, které absorbují více světla. A výsledky jsou poměrně slušné, byť u umělého světla má snímač často problém s ostrostí, takže se detaily slévají v jednotnou mazanici.
Porovnání fotografií pořízených na automatiku (první) a na noční režim
V noci si fotoaparát poměrně dobře vede i při focení na automatický režim. HDR odvádí slušnou práci. Ovšem když kolem sebe nemáte osvětlené budovy a ulice prosvětlené pouličním osvětlením, jde kvalita fotek rychle dolů. Noční režim se snaží z minima vytěžit maximum, někdy je to však na škodu.
Noční režim není univerzální lék ani pro focení v interiéru, většinu scén prosvětlí, u fotek v absolutní tmě jej nemá smysl ani zapínat
U dostatečného osvětlení dokáže z fotek vytáhnout další detaily, tam kde však světlo není, víceméně jen lehce prosvětlí stíny a přidá velkou úroveň šumu. V noci má snímač často problém najít správnou rovinu ostrosti, stačí i nepatrný pohyb při focení a výsledná fotografie se rozmaže. Focení v noci zvládají jiné smartphony minimálně o chlup lépe.
Ukázkové snímky pořízené v interiéru
Co se Samsungu povedlo, jsou ultraširokoúhlé fotografie. Mají široký dynamický rozsah a barevnou věrnost hodně blízkou fotkám ze základního snímače. Korekce zkreslení je v případě 123° úhlu záběru velmi dobrá, nesmíte ji však zapomenout aktivovat v nastavení. V případě velkého množství detailů, např. větví, se však detaily výrazně slévají.
Základní a odpovídající ultraširokoúhlý snímek
Samsungu se povedly i makrosnímky. Používá 5MPx snímač, zatímco čínské značky se, až na výjimky, „specializují“ na 2MPx snímače. Jedinou nevýhodou snímače je fixní focus, takže je třeba makrosnímky pořídit i několikrát po sobě, aby vám některý „vyšel“ ostrý. Problém je tedy i makro objektů v pohybu, např. travin povlávajících ve větru. Pokud však vyfotíte statické detaily, budete zcela jistě spokojeni.
Pokud se u makra strefíte do ostrosti, budete z výsledků spokojeni. Spousta maker však vypadá v telefonu jako zaostřené, v počítači však uvidíte, že skutečnost je úplně jiná
Je však škoda, že si s makrem nemůžete pohrát v režimu Pro, protože není makro vedeno jako samostatný objektiv, ale jen jako fotorežim. Vůbec, samotný režim Pro je dost chudý. Můžete v něm navíc upravit měření, korekci expozice, vyvážení bílé a také ISO. Třeba manuální doostření se zeleným zvýrazněním hran by se při focení v marorežimu dost hodilo...
Selfie čtyřikrát jinak - při zatažené obloze, slunečném počasí, v interiéru a v noci
Také selfíčka využívají pixel binning, takže ze 32MPx snímače lezou primárně 6 - 8MPx fotografie. Jejich kvalita je na velmi slušné úrovni, a to i přesto, že selfie automaticky nezaostřuje, ale pouze rozpoznává obličeje. Při přepnutí na selfie vždy automaticky fotíte v menším rozlišení, na 32MPx musíte přepnout ručně.
Základní 6MPx selfie, 8MPx širokoúhlá a 32MPx nativní selfie. Rozdílů v kvalitě mnoho nenajdete
Mezi fotorežimy najdete i režim Živého zaostření. U focení si můžete rozostřit pozadí libovolných objektů, u videí foťák vyhledává pouze obličeje, a pozadí rozmazává. Rozmazání je softwarové, takže k funkci musíte přistupovat s rezervou. Pokud však budete mít víceméně uniformní pozadí, bude rozmazání slušné, u členitých a strukturovaných pozadí narazíte na limity umělé inteligence. Ta se mimo jiné účastní focení v podobě Optimalizátoru scény. Podle scén upravuje nastavení automatiky, ale žádný výrazný přínos jsem nezaregistroval.
U určitých typů scén působí softwarové rozmazání efektivně
Videa můžete natáčet maximálně v UHD rozlišení s 60 fps, a do praxe zde jde funkce Super OIS zmiňovaná na samotném zadním fotomodulu. Nejedná se o nic jiného, než o zmínku superstabilního režimu, který základní optickou stabilizaci doplňuje stabilizací elektronickou, a to si jihokorejci úspěšně vyzkoušeli i u trojice základních modelů řady Galaxy S10.
Ukázkové superstabilní video za chůze:
Superstabilizace funguje jen u rozlišení Full HD, má však velmi povedené výstupy. Funkce minimalizuje výraznější otřesy, takže se záběr podobá tomu, co byste dostali, kdybyste telefon umístili do gimbalu. Samozřejmě, výsledek není 1:1, ale hodně se to k němu blíží. Na druhou stranu, technologie Super Steady OIS není nijak odlišná oproti „běžné“ optické stabilizaci u jiných topmodelů od Samsungu.
Ukázkové video s optickou stabilizací:
Stabilizace videa funguje i u UHD rozlišení, ovšem občas si na záznamu všímáme vlnění způsobené ne úplně ideálním zastabilizováním. V případě formátů se 60 fps stabilizace k dispozici není.
Ukázkové video v 60 fps:
Celkově je však kvalita videí nejlepší u rozlišení 4K, velkým překvapením je pořizování videí pomocí ultraširokoúhlého objektivu. Galaxy S10 Lite je jeden z mála smartphonů, který tuto činnost zvládá, a to v poměrně slušné kvalitě, která snese srovnání i s hlavním snímačem. Mezi hlavním objektivem a širokáčem můžete plynule přepínat při natáčení, funguje to však pouze při 30 fps. Při přepnutí jen chvíli autofocusu trvá zaostřit, protože je širokáč „proostřený“ v celém rozsahu.
Ukázkové širokoúhlé video ve 4K:
Posledním střípkem do skládačky je natáčení superzpomalených videí v HD rozlišení se snímkovací frekvencí 960 fps. Celkem je zpomalení zlomku vteřiny roztaženo na šest vteřin, které automatický editor doplní „vhodně“ zvolenou podkresovou hudbou. Výsledné video si můžete následně uložit do paměti jako kopii základního zpomaleného záznamu. Celkově je kvalita videí na slušné úrovni, jako nejvhodnější formát se ukázalo rozlišení UHD s 30 fps, v němž funguje stabilizace i přepínání na širokáč. Z tohoto pohledu je tedy natáčení videí co možná nejvíce všestranné.
Ukázkové ultrazpomalené video:
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium