Galaxy Note 9 je pro Samsung želízkem ohni pro druhou polovinu roku. Bere to nejlepší z Galaxy S9 a k tomu si přisazuje. Zaboduje zejména větším úložištěm, perem S Pen, které nově dostalo Bluetooth, nebo větší baterií. Oproti loňskému Notu 8 si přilepšíte o 700 mAh, aniž by to bylo nějak výrazně vidět na rozměrech celého smartphonu.
Náš první pohled na Samsung Galaxy Note 9:
Vzhledově je telefon hodně podobný loňskému Galaxy Note 8. Zůstává duální fotoaparát, zakřivený Super AMOLED displej který ještě o desetinku palce narostl na úhlopříčce a samozřejmě také vysoký výkon podtržený kapalinovým chlazením. I to je v řadě Note novinka, netváří se jako ryze pracovní zařízení, ale také jako herní smartphone. Pokud k tomu přidáme „cool“ image modro-žluté barevné kombinace, vypadá to, že má Samsung správně zacíleno. Jak si smartphone vedl v redakčním testu, a stojí za to jej vyměnit, pokud třeba nyní aktuálně používáte Note 8 či Galaxy S9+? A ospravedlní vyšší cenovka všechny novinky?
|
 | rozměry a hmotnost: 162 × 76 × 8,8 mm, 201 g displej: 6,4", kapacitní Super AMOLED, 1 440 × 2 960, 514 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1200|400 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, microSDXC (512 GB), RAM: 6 GB, baterie: 4 000 mAh procesor: Samsung Exynos 9810 (8× Exynos M3, 3 GHz, 10nm) operační systém: Google Android 8.1 (Oreo) fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Recenze Samsungu Galaxy Note 9 pokračuje v následující kapitole.
1. Design
Když Note, tak do hranata. Zatímco v řadě Galaxy S jihokorejci používají výrazná zakřivení, tabletofony Galaxy Note si drží mnohem hranatější linie. A to se nám líbí. Smartphone tedy pokračuje v tradici, kterou započal první Galaxy Note v Berlíně před osmi lety. V rukou tak držíme spoře zakřivený kvádřík o rozměrech 162 × 76 × 8,8 mm, který však není tolik prostorově výrazný. Může za to zakřivený Super AMOLED displej na čelní straně i obdobné zakřivení zadního skleněného krytu. Zahnutí však neoklame fyziku, při hmotnosti 201 gramů se tabletofon docela rychle pronese.


Takto vypadá tabletofon Galaxy Note 9 v celé své kráse. Se 6,4" Super AMOLED displejem je to už dost velká „plácačka“
Samotné dílenské zpracování je na výbornou. Kovové šasi (materiálem je Aluminium 7000) obepíná celý obvod telefonu, nově má přechody mezi přední a zadní stranou vyfrézované. Přechody jsou tedy trochu ostřejší, ale brzy si na ně zvyknete. Tento design jsme však již několikrát viděli, vůbec poprvé se ukázal u Galaxy S8. Kovové šasi narušují na horní a spodní hraně dva vývody antén, to podstatné však najdeme na spodní hraně.

Detail spodní hrany - konektor USB-C, 3,5mm jack, mikrofon a hlavní reproduktor. K němu se do tandemu přidává i sluchátkový reproduktor
Uprostřed umístěný USB-C konektor doplňuje hlavní reproduktor a také 3,5mm jack, který už u některých výrobců postupně mizí. Samsung na zavedených standardech nic nemění, a ke spodnímu reproduktoru rád přizve i sluchátkový reproduktor nad displejem. Výsledkem je vcelku povedené stereo, které můžete obohatit o efekt prostorového audio Dolby Atmos. Zde se novinka inspirovala u Galaxy S9+, zvukový výstup je tak příjemně obohacen jako dříve, nyní však v o něco hlasitějším podání.


Překvapení? Z těla modré barevné varianty vysunete žlutý stylus
Dotykové pero S Pen vycvakáváte z pravé části spodní hrany. Praváci budou z obliga, pro leváky to může trochu náročnější. Po vycvaknutí tlačítka stačí stylus plynule vysunout z připravené šachtice. V redakci jsme otestovali modrou barevnou variantu, u které jihokorejci trochu experimentují se žlutým stylusem. A tato změna je určitě k lepšímu, Samsung boří image Notu jako čistě pracovního zařízení a hrátky s barvami jsou toho nedílnou součástí. Pro konzervativce se počítá s uniformní černou verzí, která má černý S Pen. Fialová ani měděná, podle informací v době psaní recenze, na českém trhu nebudou.

Galaxy Note 9 je k dostání ve čtyřech barvách, v ČR se budou (zatím) nabízet pouze dvě
S pen vypadá úplně stejně jako stylus u loňského Galaxy Note 9, ale nenechte se zmást. Do šachtice loňského modelu se letošní dotykové pero nevejde. Z vnějšku je to trochu „nuda“, pero má opět akční tlačítko, 0,7mm hrot a při psaní na displeji je rozeznáváno až 4 096 úrovní tlaku. Hlavní novinky se ale skrývají uvnitř, stylus dostal Bluetooth napájí jej superkondenzátor. S Pen má jít dokoupit jako volitelné příslušenství, žádné speciální odstíny ale nečekejte. Jaké nabídne možnosti mimo obligátního kreslení a psaní poznámek, si osvětlíme v další kapitole.




A toto jsou už barvy v reálu, všechny jsou výrazně lesklé. Levandulová a měděná do Česka nepůjdou, černá a modrá ano.
Horní hrana telefonu nabídne sekundární mikrofon a také šuplík, do něhož vložíte nanoSIM kartu a pak si můžete vybrat mezi microSD nebo druhou nanoSIM. Protože Samsung navýšil velikost interního úložiště, budete se pozice pro microSD zbavovat daleko ochotněji. A mít našlapaný dual SIM, to se počítá. Levý bok nabídne díky zakřivení úzké regulátory hlasitosti, z těla však dostatečně vystupují, takže nebyl problém s jejich přesným ovládáním. O něco níže najdeme stálici - tlačítko Bixby. Samsung však tvrdošíjně trvá na jeho funkčnosti, takže vám stále nedovolí tlačítko přeprogramovat.

Regulátory hlasitosti na levém boku, nechybí ani klávesa Bixby
V minulosti stačilo po aktivaci Bixbyho deaktivovat tlačítko a měli jste vystaráno. U Notu 9 je předinstalovaná nová verze asistenta, která deaktivaci tlačítka (zatím) neumožňuje. Pokud však asistenta nechcete používat, dejte si pozor na náhodné stisknutí jeho tlačítka. Melodie, která se po stisku ozve, totiž nehledí na to, zdá máte nebo nemáte nastaveno úplné ztlumení zvuků, příp., zda máte nebo nemáte zamknutý telefon. A zatím nepomůže ani „záchranná“ aplikace bxActions. Obejít nastavení od Samsungu snad zvládne s příslibem budoucí aktualizace.

Zamykací klávesa vystupuje z těla dostatečně a pohodlně se ovládá
Dobře dostupná je i zamykací klávesa na pravém boku. Zadní strana je opět skleněná, takže po vybalení Notu 9 z krabice se otisků na zadní straně prakticky nezbavíte. Modrá vrhá zajímavé odlesky a svou barvu nepatrně mění při změně intenzity okolního osvětlení. Stejná barva je na první pohled použita i v nepatrně vyvýšeném modulu fotoaparátu. Možná to nebyl úplně záměr, ale odstíny modré si neodpovídají. Ta okolo fotoaparátu má nádech do tyrkysova. Na druhou stranu, záď je tak alespoň něčím vizuálně lákavá.

Modrá barevná varianta má na tiskových fotografiích stejný odstín na celé straně. Odrazy světla jsou však ve vyvýšeném fotomodulu a zbytku těla odlišné
Samotný duální fotoaparát je stejný jako u Galaxy S9, čtvercová čtečka otisků je vycentrovaná a nepatrně zapuštěná pod okolní povrch. Otisky vyhodnocuje bleskově bez prodlev i při zamknutém displeji. Smartphone je určen pro milovníky velkých displejů, kterým vyhovuje těžší zařízení. I přesto se smartphone stále dobře drží v jedné ruce a ani při zpocených dlaních nemá tendenci vyklouzávat.
Navíc můžete sáhnout po některém z dostupných pouzder, kterými můžete ochránit jeho vnější vzhled. Norma IP68 sice vnitřnosti telefonu ochrání proti vodě a prachu (konektory mají vnitřní membrány), proti pádům na displej toho ale moc nezmůže.

Základní krabice telefonu vám ukáže, jakou barvu S Penu můžete očekávat
Okolo displeje čekejte u všech barevných variant stejný černý rámeček. Nad panelem je tak vměstnáno spousta „neviditelných“ senzorů. Vedle tmavé mřížky reproduktoru najdete snímač přiblížení k displeji, selfie kamerku i několik prvků očního skeneru (přijímač a vysílač). Telefon má samozřejmě i čidlo okolního osvětlení, které má, stejně jako u Galaxy S9 a Notu 8, neviditelného partnera i na zadní straně telefonu. Oba snímače se starají, aby byly přechody v jasu displeje mezi různými prostředími co nejvíce plynulé.


Obsah základního balení. Redukce jsou fajn, uvítali bychom však ještě HDMI adaptér pro režim DeX
V základním balení spolu s Galaxy Note 9 najdete špendlík pro vysunutí šuplíku, USB-C kabel, síťový adaptér typu Adaptive Fast Charging, vyměnitelné hroty pro S Pen včetně pinzety, redukce (microUSB/USB-C a USB-C/USB 2.0), kabelová sluchátka od AKG audio s několika nástavci a také základní uživatelskou příručku.
2. Displej
Kvalitnější displej stěží najdete. Zobrazovací kategorii snad ani jinak hodnotit nemůžeme. Samsung opět po půl roce zvedl laťku svých Super AMOLED panelů, na což nedávno poukázal i server DisplayMate. V Galaxy Note 9 se tedy můžete těšit na jeden z nejkvalitnějších displejů, na který dnes můžete mezi smartphony narazit.
Galaxy Note 9 používá 6,4" Infinity Super AMOLED panel (poměr stran 18,5:9), který je na krajích zakřiven a v rozích zakulacen. Panel používá rozlišení 2 960 × 1 440 pix, má vysokou jemnost, takže ani z blízka nerozpoznáte jednotlivé body na displeji. V prvé řadě musíme pochválit velmi dobrou čitelnost na přímém slunci. Displej na adaptivní automatiku svítí, jako byste s telefonem byli uvnitř. Maximální jas displeje činí úctyhodných 1 050 nitů. V případě potřeby můžete jas upravovat v horní liště, vyneste si však jezdce úplně nahoru, ať lištu nestahujete nadvakrát.


Super AMOLED displej v akci. Nějak takto podobně vypadá displej na přímém sluníčku s automatickým jasem. Vše bez problémů přečtete
Automatika je však stále paličatá a na přímém slunci nepovolí ruční snížení jasu. Musíte ji nejprve vypnout a až poté potáhnout jezdcem. Pokud budete hrát na přímém slunci hry, při herním stmívání a rozsvěcení obrazovky jsme si všimli blikání displeje. Skoro jako by při pohasínání displeje automatika ustoupila trochu do pozadí. Při rozsvícení se však hned brzy vrací vše do normálu. Minimální jas by mohl být trochu nižší, v noci si však můžete pomoci aktivací Filtru modrého světla, který displej, podle intenzity, posune až výrazně do žluta.



Displej je u Galaxy Note 9 stále zakřiven, ovšem už ne tolik výrazně. Rohy displeje jsou zakulacené, stejně jako u dřívějších topmodelů
Po prvním spuštění pak počítejte s tím, že displej bude mít nastavenou matici „pouhých“ 2 220 × 1 080 pix, a zde už si při detailních pohledech můžete povšimnout určitých grafických nedokonalostí. Návrat na plné rozlišení displeje je naštěstí jen otázkou několika kliknutí. Rozlišení 1 480 × 720 pak znamená jediné - texty se vám už budou zdát více rozmazané. A na to je Notu 9 škoda





V rámci Adaptivní obrazovky si upravíte odstíny RGB a také teplotu bílé, dále lze upravit rozlišení displeje, podbarvení ovladačů, prohodit zpětnou šipku nebo aktivovat filtr modrého světla
Z principu technologie displeje vyplývá absolutní černá (= vypnuté pixely) a také syté barvy. Barevnou paletu si však můžete upravit v nastavení, v základu je aktivován režim Adaptivní obrazovka, který se poměrně úspěšně snaží o úpravu rozsahu a sytosti barev podle toho, co máte právě spuštěno. V nastavení si v tomto režimu můžete i ručně pohrát s teplotou bílé barvy (6 700 - 8 500 K) a také s intenzitou tónů červené, zelené a modré. Zobrazení sytých, mnohdy až nerealistických, odstínů AMOLEDů si tak můžete upravit přesně podle svého gusta.





Nastavení Always On s načasováním, otevírání aplikací roztažených přes celý displej je volitelné, z okraje displeje si můžete vytáhnout různé panely nebo se zde zobrazí podbarvení podle kontaktu, který vám volá. Funkce je však spíše jen do počtu...
Nebo ještě lépe, použijte jiný z předchystaných režimů. Režim Fotografie dělá zelenou barvu „zelenější“, takže jsou pořízené fotky daleko povedenější. Počítejte však s tím, že fotka bude na běžném monitoru počítače vypadat trochu jinak. Oproti standardu Adobe RGB (142% sRGB) však čekejte pouze drobné odchylky. Základní režim zase otupí ostré odstíny barev, které se přesunou nepatrně do šeda. Vzorem je zde barevný prostor sRGB. Režim Kino AMOLED zase vychází z barevného prostředí DCI-P3 (přesně 113% DCI-P3). Každý si tak vyberete přesně to, co mu vizuálně sedí.

Ovladače se přesunuly do spodní lišty v displeji, klávesa Home je v pěti úrovních promačkávací
V zamknutém stavu se na displeji může zobrazovat režim Always On Display. Na první pohled tak máte přehled o aktuálním čase a o notifikacích. Jejich kruhy jsou klikací, pokud nemáte aktivní zámek telefonu, dostane se po dvojkliku hned do odpovídající nabídky. Pro Always On je k dispozici spousta motivů i několik v telefonu předchystaných. Můžete si do nich vložit třeba obrázek nebo animovaný GIF. Nastavit si můžete i jeho časový interval (v noci je AOD vcelku zbytečný, navíc dost oslňuje), jeho součástí je i „promačkávací“ klávesa Home.

Detekce pera S Pen funguje i na zahnutých hranách, hrot pera má však tendenci sklouzávat. Ještě že displej není tolik zakřiven jako v řadě Galaxy S
Ta slouží k rychlému přechodu na domovskou obrazovku. Můžete ji nastavit intenzitu v pěti úrovních. Hlavní ovladače Androidu se přesunuly do spodní lišty displeje. Pozici zpětné šipky můžete prohodit s klávesou posledních spuštěných aplikací, na pozadí jsou ale na výběr pouze světlé odstíny. Proč Samsung zanevřel na úspornou černou, je nám záhadou. Součástí displeje je i dotyková vrstva Wacom, která rozeznává přiblížení dotykového pera S Pen zhruba od dvou centimetrů. Dotyk stylusu, o němž si povíme v další kapitole, je však přesně registrován i na nepatrně zakřivených hranách.
3. Hardware
Dotykové pero s baterií - nevídaná věc! Byť v oblasti designu a displeje můžeme vidět určitý pokrok kupředu oproti půl roku starému Galaxy S9, ve výkonu se však žádná extra velká změna nekoná. Smartphone je v Evropě stále podstaven na 10nm osmijádrovém čipsetu Exynos 9810 (s vyšším taktem), známého z Galaxy S9, ovšem spousta zahraničních redakcí telefon hned v benchmarku Geekbench porovnala s iPhonem X. A výsledek? Na loňský iPhone si novinka od Samsungu nevyšlápla, a je tak stále trochu pozadu.




Standardizované testy a jejich výsledky - Antutu 7.1, 3DMark (Sling Shot Extreme), Androbench a Geekbench 4
Z pohledu Androidu je však hardware na špičkové úrovni. Použitý čipset (4×2,7GHz jádra Samsung M3 + 4×1,79GHz Cortex-A55) je doplněn 6GB RAM, která pro používání smartphonu bohatě postačuje. Testy jsme tedy prováděli na 6GB verzi, ovšem velká očekávání jsou od 8GB varianty, která se brzy dostane do prodeje. O výkonnostní rozdíly mezi oběma verzemi vás samozřejmě neochudíme, k porovnání výkonu vydáme samostatný článek.
Výsledky benchmarku Antutu 7.1.0:
- CPU: 76 748
- GPU: 96 750
- UX: 52 003
- MEM: 8 672
- Celkem: 234 173
V Antutu získal smartphone 234 173 bodů, redakční Galaxy S9+ nasbíral 213 028 bodů, takže určitá vylepšení, dána zejména vyšším taktem čipsetu, zde přeci jenom jsou. Kdo však čekal v Antutu metu 300 tisíc bodů, bude zřejmě zklamán. Vylepšení budou dána i softwarovými optimalizacemi, protože telefon používá nachlup stejný čipset. Použitým grafickým adaptérem je Mali-G72 od ARM, který pracuje i s novým kapalinovým chlazením. Na zvětšenou mobilní heatpipe Samsung použil i karbonová vlákna jako doplňkové vodiče tepla.




Asphalt 9, Hearthstone (i se souběžným sledováním fotbalového přenosu) a novinka - hit Fortnite Beta
Galaxy Note 9 zvládl veškeré moderní hity na výbornou s absolutně plynulou hratelností. A není divu, i Samsung telefon prezentuje z padesáti procent jako herní smartphone. Na Notu 9 také již od samotného představení hrajeme hitovku Fortnite, a až na nezvyklé ovládání z mobilu (myš a klávesnice jsou prostě nenahraditelné) je hratelnost bezproblémová. Betaverze však stále běží na omezeném frameratu 30 FPS a ne na nejvyšší detaily, budeme zvědavi, jak si telefon povede posléze. Asphalt 9, Hearthstone, Pokémon Go, Gangstar Vegas, Dungeon Hunter 5...nenarazili jsme na žádné problémy. Zajímavé je i to, že o stabilní framerate při hraní se na pozadí stará umělá inteligence.


Teplota čipsetu Galaxy Note 9 (vlevo) a Galaxy S9+. Měření probíhal po desetiminutové pauze od půlhodinového hraní Fortnite
Při hraní se telefon na zádi citelně zahřívá, což platí i při hraní na přímém slunci. Teplo je znát, není ale nijak nepříjemné, že by vás nutilo telefon odložit. Slova výrobce o chladných zádech tedy byla spíše marketingovým lákadlem, na druhou stranu, pokud je telefon stejně teplý jako S9 a nabídne větší grafický výkon, nemáme mu to za zlé. Kapalinové chlazení je znát až po ukončení hraní či různých procesorově náročných aktivitách, stačí cca 10 minut a záď telefonu je opět chladná.
Přehřívání čipsetu také není na pořadu dne, a to ani při spuštění navigace a s displejem na automatický jas při několikahodinovém pohybu terénem. Teploty čipsetu v pohotovostním režimu však bývají vyšší, než u Galaxy S9.

Pohled do útrob Galaxy Note 9. Všimněte si zejména masivní heatipipe, která je 3× větší, než ta použitá u Notu 8. Použité karbonová vlákna vedou teplo od procesoru 3,5× efektivněji, než dříve
Mobilní hráče jistě bude zajímat i interní úložiště. Samsung nešetřil a opět se vytasil s rychlou pamětí UFS 2.1, která má už v základu upgradovanou kapacitu na 128 GB. ROM s předinstalovaným obsahem zabírá 19 GB, v paměti pak máte volných rovných 109 GB místa. V případě 512GB verze by se měl volný prostor pohybovat okolo 493 GB. Pokud k tomu připočtete podporu až 512GB microSD karet, máme před sebou první „1TB ready“ smartphone. Samsung má kartu začít prodávat v říjnu, očekáváme však že se cenově bude pohybovat v řádu několika tisíců korun. Bestseller nebude, ale kdo chce, stejně si ji koupí.

V průběhu října by se na český trh měla dostat 512GB microSD karta. Díky 512GB interní paměti Notu 9 tak máme před sebou první „1TB ready“ smartphone na trhu
Velká interní paměť je plus zejména s ohledem na funkci hybridního Dual SIMu. Pokud si vystačíte s interní pamětí, můžete si do smartphonu vložit druhou nanoSIM kartu. V nastavení si můžete obě karty pojmenovat, přiřadit jim ikonu a nastavit chování pro odchozí zprávy, SMSky a mobilní data. Karty pracují v režimu Active Standby. Pokud na jedné probíhá hovor, druhá se pro volající tváří jako dočasně nedostupná. Hovor však lze mezi oběma kartami navzájem přesměrovávat, takže druhý volaný se vám ve sluchátku ozve jako souběžný hovor.
Velkou změnou prošel i ten nejdůležitější hardwarový prvek - stylus S Pen. V peru je stejně jako v minulosti miniaturní základní deska s cívkou, která je využitím elektromagnetické indukce používána k napájení i přesnému nasměrování hrotu pera na displej. Pero má tloušťku 0,7mm a opět rozezná až 4096 úrovní tlaku, byť v praxi jsme si všimli maximálně tří. Záleží také samozřejmě na tom, v jaké aplikaci pero používáte.
Jak funguje stylus u tabletofonu Galaxy Note 9:
Základ z loňska je tedy stejný, perem kreslíte, píšete poznámky, nahlížíce do videí, složek, bez dotyku rolujete webové stránky nebo ovládáte celé zařízení. Pero je lehké, skladné, oproti loňsku má téměř stejné rozměry a pohodlně se s ním píše i na QWERTZ klávesnici. Se stisknutým tlačítkem přepnete do mazacího režimu gumy, dvojitým poklepáním s přidržením tlačítka začnete psát rychlou poznámku. Již po vytažení pera z útrob se zobrazuje nabídka Bezdotykového příkazu, která vám ukáže rozcestník všech funkcí, příp. si můžete hned otevřít tvorbu nové poznámky.



Stylus vypadá tvarově podobně jako vloni, do loňského Notu 8 však nevejde. Navíc dostal Bluetooth a nové funkce k tomu
Mimo stávající funkce je úplnou novinkou podpora Bluetooth LE a také druhého samostatného napájení. S Pen má superkondenzátor, který se bezdrátově dobíjí z vnitřní baterie. Samsung uvádí, že pero se na 100% kapacitu dobije za 40 vteřin, v našem případě se z jednoho procenta na maximum pero „dobilo“ i za polovinu času. Stylus mimo tělo vydržel 30 minut ve standby režimu a ještě mu zbývalo poloviční nabití, cca 38 kliknutí mu ubralo 10 % z kapacity „baterie“. A k čemu je vlastně Bluetooth pero určeno? Samsung s ním rozšířil stávající možnosti telefonu.








Bezdotykový příkaz po vytažení pera z těla, rychlá poznámka prostředí a na zamknutém displeji (to když pero vytáhnete v zamknutém stavu), další nastavení chování pera v prostředí, kreslení v poznámkách S Note
Na delší přidržení tlačítka (pokud nemíříte na telefon) si můžete navolit spuštění vlastní aplikace. A když už ve foťáku jste, stiskem pořizujete snímky. Zní to možná jako nesmysl, ale pokud zasunete telefon do prostor, kde byste softwarovou spoušť jen marně nahmatali, či fotíte selfíčka, je stylus vítaným pomocníkem. Při focení selfie s více osobami využijte režim Wide Selfie, jinak se na délku vaší ruky do hledáčku ani při focení s S Pen nevejdou všechny osoby.




Zapomeňte na ruční párování. S Pen se přes Bluetooth LE sám připojuje a odpojuje k telefonu, a to i tehdy, pokud Bluetooth deaktivujete. Máte nový S Pen? Přes kontextovou nabídku jej jedním kliknutím spárujete s telefonem. Notifikace o vybíjení pera se ukáže v horní liště, dosah stylusu je maximálně 10 metrů
Chování ve fotoaparátu i v dalších aplikacích můžete dále upravit. Akcemi se rozumí stisk a dvojitý stisk, který může plnit různé úlohy ve zmiňovaném fotoaparátu, galerii, při přehrávání videí, v prohlížeči Chrome nebo v PowerPointových prezentacích. Perem tak můžete přecházet mezi slidy či navigovat na webu tam a zpět, do budoucna jsou dveře otevřeny i pro podporu dalších aplikací. Některé položky jsou jen do počtu, procházení prezentací a dálková spoušť však mají do budoucna slušný potenciál.



S Pen na přidržení tlačítka spustí libovolnou aplikaci v telefonu. Akce pera v některých aplikacích zní zajímavě, zejména se nám líbí dálková spoušť a procházení prezentací v Power Pointu. Jednoduše nepotřebujete ukazovátko
Dobíjecí stylus nemá téměř žádný vliv na výdrž telefonu. Nevyměnitelná baterie oproti loňsku narostla o 700 mAh na metu 4 000 mAh. Telefon tak má zhruba o 15% lepší výdrž, ať s ním děláte téměř cokoli, vydrží s vámi v zapnutém stavu celý náročný pracovní den. V případě volnočasového či víkendového provozu není problém dostat se na dvouapůldenní výdrž.







Údržba zařízení, detaily k baterii, úsporné režimy a volba výkonového režimu
Baterii lze nabíjet zrychleně kabelem i bezdrátově (WPC, PMA). V prvním případě trvá z nuly na sto hodinu a 41 minut, v případě druhém počítejte s bezdrátovým dobitím 10 % baterie každých 20 minut. K dispozici máte i několik úsporných režimů.
Antutu battery test:
- Celkové skóre: 13 739
(Lehce nadprůměrné skóre, které vychází zejména ze zvětšené baterie. Loňský Galaxy S8+ pro srovnání získal 9 202 bodů, letošní Galaxy S9+ pak 11 154 bodů)
Základem konektivity je USB-C, k němuž vám Samsung přibalil redukci na plnohodnotné USB (např. pro zapojení myši, klávesnice nebo flash disku) a také redukci z microUSB. To abyste mohli k telefonu připojit starší příslušenství. I přesto, že má poslední generace brýlí Gear VR USB-C konektor, Note 9 do ní nezapojíte. Telefon je trochu větší, než dovolí okolní šasi. Brzy po zahájení prodejů by však měli jihokorejci oznámit i speciální verzi brýlí.
Pomocí kabelu se můžete i přímo připojit k monitoru a vychutnat si desktopový režim DeX bez potřeby investice do DeX Station nebo podložky DeX Pad. Na druhou stranu potřebujete redukci USB-C - HDMI, která však v základním balení chybí. A je to určitě škoda. Dokoupit ji můžete za 900 Kč. Při přímém napojení na monitor však počítejte s tím, že DeX vám najednou spustí maximálně pět aplikačních oken a to v nižším rozlišení. Redukce zabere USB-C port, takže se 100% baterií můžete v DeXu pracovat cca 3 hodiny. Displej Notu 9 může sloužit jako touchpad, texty lze zadávat přes klávesnici na displeji.
Zabezpečený přístup k telefonu obstarává čtečka otisků prstů, skener oční duhovky, skener obličeje nebo kombinace posledních dvou zmíněných - tzv. „Inteligentní skenování“, u něhož si telefon vybere kombinaci obou metod, nebo tu, která je podle aktuálních světelných podmínek bezpečnější. Přidání nové oční duhovky probíhá daleko rychleji, než dříve, pro skenování musíte z lockscreenu potáhnout prstem nahoru, což často zdržuje. Odemykání funguje dobře i u uživatelů s brýlemi, jen někdy je trochu zdlouhavé.






Skeneru oční duhovky vadí brýle, při skenování je musíte sundat. Inteligentní skenování obličeje vás chce vidět s brýlemi i bez. Vyhodnocování čtečky otisků prstů je doslova bleskové
Registrace otisků je taktéž doslova blesková, stačí přejet ukazováčkem pro snímači a máte hotovo. Nemusíte prst na patnáctkrát přikládat. Čtečka je sice vycentrovaná, ale z loňského Notu 8 jsme si již navykli na její netradiční umístění, které bylo akorát na natažený prst. U Notu 9 musíte ukazováček často až nepříjemně zalamovat. Ani jedno umístění snímače tedy není úplně ideální, už už aby se čtečka přesunula pod displej...
4. Software
Prostředí bez výraznějších změn a stále na Oreu. Samsung Galaxy Note 9 běží na Android 8.1.0 Oreo s nadstavbou Samsung Experience 9.5. Prostředí je tedy po stránce vzhledu a možností úprav téměř shodné s Galaxy S9. Schématy můžete kompletně změnit vzhled systému a předinstalovaných aplikací, z obchodu si můžete samostatně stáhnout obrázky na pozadí nebo balíky ikon. Svůj vlastní vzhled může mít i Always On režim.


Domovská obrazovka a editační režim
V horní liště lze rychle nastavit vybrané funkce, kliknutím je aktivujete/deaktivujete, podržením ikon se přesunete do odpovídajících nabídek. Přímo z lišty můžete rychle reagovat na notifikace nebo třeba odpovědět na přijatou zprávu, e-mail či jen potvrdit přečtení. Konkrétní funkce jsou vázané ke konkrétním aplikacím, volby se vám ukáží, buď automaticky, nebo po posunutí notifikačního pruhu směrem dolů.




Obchod Samsung Themes, kde si stáhnete schémata, tapety, balíky ikon a vzhled AOD
Widgetů na ploše může být celá spousta, stejně tak i několik ploch. Ta úplně vlevo nabídne obrazovku Bixby Home, tedy jen v tom případě, že si hlasového asistenta Bixby aktivujete. Umí však komunikovat stále jen v nám nejbližší angličtině, což je také jeho vada na kráse. Hlasový asistent se u Notu 9 vytastil s novou verzí, která má přepracované uživatelské rozhraní. Zřejmě i proto zatím asistent nelze neaktivovat a nabídnout jeho boční tlačítko (neoficiální cestou) k jiným účelům. Je to jen otázka času.




Poslední spuštění aplikace, horní lišta a zástupci rychlého spuštění
Prostředí je dostatečně svižné, při běžném používání smartphonu jsme nikdy na nic dlouho nečekali. Výjimkou jsou jen některé systémové aplikace, při jejich otevření si všimnete drobné prodlevy, zejména Kontakty a Zprávy. Na čistý Android sice prostředí Samsung Experience ještě nemá, ale na optimalizaci byla opět odvedena slušná práce.

O2 TV v miniaturním okně při hraní her a sloučené audio, i tak si Note 9 představuje multitasking
Velký displej přímo vybízí k práci v režimu Multidisplej. V jednu chvíli můžete mít na displeji dvě aplikace najednou a přetahovat mezi nimi obsah, např. kopírovat texty nebo přetahovat fotku jako přílohu e-mailu. Dvojici aplikací si můžete uložit na plochu jako pár. Po kliknutí se vám otevřou tak, jak jste je měli zobrazeny naposled. Mezi aplikacemi lze prohodit umístění, upravovat poměry stran či jednu zmenšit do plovoucího okna. To se objevuje i u některých dalších aplikací, např. O2 TV při minimalizaci skočí do malého okna, a vy tak při sledování televize můžete na telefonu dále pracovat (nebo hrát hry...).


Práce v režimu Multidispleje. Jednu z aplikací můžete zobrazit v samostatném okně nebo si obě aplikace uložit jako dvojici na plochu
Velký displej telefonu prakticky znemožňuje ovládání v jedné ruce. I samotné pero vybízí k tomu, abyste v jedné ruce telefon drželi, a druhou rukou jej ovládali pomocí S Penu. Částečnou náplastí je jednoruční režim, který po své aktivaci zmenší plochu a přilepí ji k jednomu z krajů. Ve své nejmenší podobě tak můžete palcem pohodlně obsloužit celou plochu, přesto však musíte telefon dlaní pevně obejmout, aby vám nevypadl z ruky.


Aktivace jednoručního režimu. Pokud si Note 9 dobře chytíte, palcem obsáhnete celou zmenšenou plochu
Systémové aplikace se automaticky spouštějí roztažené přes celou plochu Infinity displeje. Pokud to chcete změnit, musíte poměrně hluboko do nastavení. V opačném případě spouštěné hry a aplikace vyplňují displej černými proužky nebo tlačítkem pro roztažení na celou obrazovku. Zabezpečená složka je vaším soukromým prostorem, kam si dáte svoje osobní soubory a také aplikace. V telefonu můžete mít dva účty různých messengerů (Facebook Messenger, WhatsApp, a další), jeden ve veřejné a jeden v soukromé části. Schovat lze i ikonu složky, takže nikdo ani nevidí, že něco vůbec skrýváte.





Zabezpečená složka - váš soukromý prostor
Nabídka aplikací od Samsungu zahrnuje přehledného správce souborů, jednoduché poznámky, hlasový záznamník či software Smart Switch pro přenos dat ze starého do nového telefonu. Pomocí aplikace Galaxy Wearable se připojíte k chytrým hodinkám od Samsungu, v nabídce je i základní kalendář a kalkulačka. Aplikace Samsung Health změří váš denní energetický výdej a ušlé kroky, můžete přes ní měřit i srdeční tep. Okysličení krve apka sice nabídne, sama jej ale změřit nedokáže. A úroveň stresu? Tu telefon určuje automaticky, neznámo jak...



Povinná výbava aplikací od Samsungu, Microsoftu a Googlu
Aplikace pro psaní zpráv je spojena se seznamem kontaktů stejně jako číselník a protokoly volání. Rychlé vytáčení, resp. napsání textovky, potažením do stran však funguje jen přímo z telefonního seznamu. Maximální hlasitost sluchátka byla dostatečná, při psaní textových zpráv v režimu na výšku jsme zaznamenali minimum překlepů. V režimu na šířku máte prostoru více, palci dosáhnete i k prostředním znakům. Oceňujeme vibrační odezvu „tak akorát“, při hraní se však u zadávacích polí ukazuje jen samostatná miniklávesnička. Musíte si ji v nastavení telefonu ručně vypnout, protože je skutečně titěrná.








Číselník, klávesnice s tématy, prohlížeč s blokováním obsahu, správce souborů, S Health, Galaxy Apps a záznamník
Nabídku aplikací doplňuje povinná výbava od Googlu, které doplňují editory MS Office od Microsoftu. Tedy nic, co bychom neznali ze starších modelů. Internetové prohlížeče jsou hned dva, Chrome se umí přihlásit k vaší desktopové historii, v prohlížeči od Samsungu zase můžete efektivně zablokovat reklamy. Další software si stáhnete z Google Play nebo z aplikačního portálu Galaxy Apps. V sekci Galaxy Essentials najdete ke stažení další apky od Samsungu či hry s bonusovým obsahem. A určitě stojí za to zde alespoň nakouknout.
5.Fotoaparát
Kvalita z S9 a umělá inteligence k tomu. Samsung Galaxy Note 9 se inspiroval fotoaparátem z Galaxy S9. Na zadní straně tak najdeme širokoúhlý snímač Super Speed DualPixel vlastní výroby s označením SLSI_SAK2L3 s variabilní clonou (f1.5/f2.4) a také sekundární teleobjektiv (f2.4), který nabídne dvojnásobný optický zoom. U obou je k dispozici optická stabilizace obrazu, a to i při natáčení videí. Výhody variabilní clony jsme si již shrnuli v tomto článku, v praxi se fotoaparát může lépe přizpůsobit okolním světelným podmínkám.
Automatika běžně fotí na clonu f2.4, zejména s ohledem na běžné denní světlo či přímé slunce. V šeru a v noci automatika přepíná na f1.5, to aby byly noční snímky o něco více prosvětlené, tedy zaostřenější a s menší úrovní šumu. Kvalita fotografií je stejná jako u Galaxy S9, jedná se tedy opět o jeden z nejlepších fotomobilů na trhu, o čemž nás jistě brzy přesvědčí hodnotící testy DXOmark. Za venkovního osvětlení pořizuje telefon velmi kvalitní snímky, s úbytkem světla se do fotek nepatrně vkrádá šum, ale telefon si pomáhá otevřenější clonou. Podaří se vám tak pořídit i slušné noční snímky, např. s umělým venkovním osvětlením.
Při focení hlavním fotoaparátem máte k dispozici několik režimů, automatiku, časosběrný hyperloop, panoráma, focení jídla, rozostření pozadí či režim Pro. Ten vám umožní nastavit ISO, čas, clonu (F1.5 nebo F2.4), efekty, vyvážení bílé, efekty, měření a ruční doostření. Pokud tedy chcete využít výhod proměnlivé clony (např. fotit v horším osvětlení s menší hloubkou ostrosti), je často třeba fotit přímo v režimu Pro. Automatika se v průběhu zataženého dne tvrdošíjně spoléhá pouze na clonu F2.4, až v opravdu špatně osvětlených interiérech přechází na F1.5.




Aplikace Fotoaparát, nastavení a volba rozlišení fotek a videa
Novinkou u Galaxy Note 9 je umělá inteligence, která se projevuje u barevné optimalizace scény. Telefon vám při focení dá ikonkou vědět, co v hledáčku rozpoznal a podle toho patřičně upraví barvy. Při focení jídla je důraz kladen na živější odstíny barev (živější zelená a červená), při západu slunce je zase výraznější modrá. Celkem telefon rozpoznává 20 různých scén, z deseti případů jich ke snímanému objektu přiřadil devět správně. Umělá inteligence vás i umí upozornit na to, že při focení někdo mrkl, je zašpiněný objektiv nebo je na fotce vidět rozmazaný pohyb. To je užitečná drobnost, ale v praxi nedokáže odhalit všechny nedostatky, zejména při focení hromadných rodinných fotografií.



Dostupný výběr automaticky optimalizovaných scén pomocí umělé inteligence
Selfie kamerka je osmimegapixelová (světelnost F1.7) a nabídne několik režimů včetně focení širokoúhlé selfie, ke které můžete jako dálkovou spoušť využít S Pen. Mimo to se nabízí i režim AR Emoji, který vám umožní vytvořit personalizovaného avatara, řešení funguje stejně jako u Galaxy S9, žádné zpřesnění nebo detekce více částí obličeje, se nekoná.


Rozpoznaný typ scény vidíte v pravé části displeje kousek od ikonky přisvětlení
Rozhraní fotoaparátu je také stejné jako u Galaxy S9. Posuny nahoru a dolů přepínáte mezi fotorežimy. Jedním z nich je i Živé zaostření. Po vyfocení objektu v popředí si můžete nechat rozmazat pozadí, a to klidně i v rámci dodatečných úprav v galerii.

Rozostření fotografií v Živém náhledu můžete upravit i dodatečně
Možnosti fotoaplikace jsou opravdu bohaté. Jako spoušť můžete použít regulátory hlasitosti nebo plovoucí tlačítko. Při focení je k dispozici režim HDR, automatická oprava tvarů obličeje, kontinuální ostření, hlasové ovládání v angličtině či rychlé spouštění dvojklikem na zamykací klávesu. Po připojení mikrofonu se automaticky nahrává zvuk z externího zdroje.

Umělá inteligence v akci - na předchozí fotce jsem skutečně mrkl. Telefon však bere stav „před“ a „po“. Jestliže budete fotit spící osoby, tato notifikace vám nevyskočí
Dvojnásobný optický zoom se osvědčil již u dřívějších Samsungů. Tlačítko, které dvojnásobně přiblíží snímanou scénu, je rychle po ruce. Na rozmazání pozadí při focení objektů a portrétů potřebujete mít slušné světelné podmínky, v opačném případě si automatika s rozmazáním neví rady, a občas do něj zahrne i okraje snímaného objektu. Přiblížení lze použít i při natáčení videí.
Ukázkové fotografie:
















Fotografie pořízené za slunečného počasí












Fotky pořízené v interiéru



Snímky pořízené za šera






Detaily






Dvojnásobný optický zoom

Živé zaostření. Auto na pozadí může být rozmazané nebo stejně ostré jako sloup




Selfie uvnitř, za sluníčka, za šera a širokoúhlá selfie
I Galaxy Note 9 natáčí zpomalená slow-motion videa. V případě Full HD rozlišení jsou videa nahrávána zpomaleně ve 240 fps, v HD rozlišení naroste snímkovací frekvence až na 960 fps. Natáčení probíhá v samostatném fotorežimu, jakmile fotoaparát ustálíte, software monitoruje čtverec uprostřed, na něhož zaostří, a jakmile v něm zjistí pohyb, spustí zpomalené nahrávání. Nahrávat však můžete i ručně vybrané sekvence bez čekání na rozpoznání pohybu.



Tvorba avatara v režimu AR Emoji
V rámci zpomalených bloků je 0,2 vteřiny roztaženo na vteřin 6, a těchto bloků můžete v jednom videu nahrát až dvacet. S nejnovější softwarovou aktualizací může mít zpomalený záznam délku až 0,4 vteřiny, může být však natočen pouze jeden, roztáhne se na 12 vteřin a ukládá se o něco déle. Při přehrávání slow-motion videí můžete jednotlivé zpomalené bloky ručně vypnout nebo si s videem pohrát, např. jej ořezat, vyměnit automaticky generovanou hudbu, nastavit opakování, zpětné přehrávání, apod.
Při natáčení v interiéru je patrné, že při zkrácení expozičního času světlo v objektivu prostě chybí. Ve videu vidíte i poblikávající zářivky či světla od aut. Zašumění je dost patrné i ve venkovním prostředí, pokud je např. zataženo. Ideální výsledky docílíte jen venku při slunečném počasí.

Hledáček superpomalého natáčení. Do „magického čtverce“ potřebujete v automatickém režimu dostat pohyb
V kvalitě běžných „nezpomalených“ videí novinka navazuje na „es devítky“. Maximem jsou videa v rozlišení 3 840 × 2 160 pix s 60 fps bez stabilizace. Ta je dostupná maximálně u UHD s 30 fps. Pokud chcete v telefonu šetřit místo, můžete si zapnout formát záznamu HEVC (High Efficiency Video Coding), video však v ostatních zařízeních zřejmě nepůjde přehrát.
Ukázková UHD videa:
Ukázková ultrazpomalená videa (HD, 960 FPS, 0,2 s):
Ukázkové ultrazpomalená videa (HD, 960 FPS, 0,4 s):
Závěr:
Samsung Galaxy Note 9 má velkou baterii, velký výkon a velkou cenu, rozhodně tedy nebude pro každého. Mezigeneračních změn není tolik, na druhou stranu, pokud už nějaké změny telefon prodělal, jedná se o novinky významné. 128GB či 512GB paměť, baterie s vyšší kapacitou nebo třeba Bluetooth stylus, na to mohou zájemci slyšet. Pokud však porovnáváte s Galaxy S9+ nebo Galaxy Note 8, budete hodně na vážkách. V leckterých případech totiž investice do tabletofonu nestojí za to, pokud tedy novinky skutečně nehodláte aktivně používat, a neobejdete se bez nich.
|
 | rozměry a hmotnost: 162 × 76 × 8,8 mm, 201 g displej: 6,4", kapacitní Super AMOLED, 1 440 × 2 960, 514 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1200|400 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, microSDXC (512 GB), RAM: 6 GB, baterie: 4 000 mAh procesor: Samsung Exynos 9810 (8× Exynos M3, 3 GHz, 10nm) operační systém: Google Android 8.1 (Oreo) fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Samsung u Galaxy Note 9 poukázal na jednu podstatnou změnu. Podařilo se mu vymanit ze zavedeného stereotypu „Note = ryze pracovní zařízení“. Novinka totiž působí tak, že zvládá všechno, co od ní požadujete. Tedy alespoň v našem případě zvládla vše, co jsme očekávali. Telefon odvede kus práce, dovybavíte jej zajímavým příslušenství a pero S Pen s Bluetooth? Teď sice umí pár zajímavých kousků, ovšem vidíme jej jako velký příslib do budoucna.
Cena testované 128GB verze vychází na 25 999 Kč. V rámci předobjednávek, které běží do 23. srpna můžete v rámci zpětného výkupu výrazně ušetřit. K výkupní ceně Samsung nadělí bonus 5 000 Kč, a to tehdy, pokud budete prodávat jakýkoliv starší model řady Note. Prodejní cena tedy bude nejvýše 21 999 Kč, spíše méně. V opačném případě je bonus na úrovni 2 500 Kč. A to vám stačí přinést k výkupu cokoliv použitelného. Samsung Galaxy Note 9 je tedy drahý smartphone, ale pokud využijete dostupné možnosti, můžete jej mít výrazně levněji.
Hlavní konkurenti:
N950, Grace |
 | rozměry a hmotnost: 163 × 75 × 8,6 mm, 195 g displej: 6,3", kapacitní Super AMOLED, 1 440 × 2 960, 522 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1024|150 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, microSD, RAM: 6 GB, baterie: 3 300 mAh procesor: Samsung Exynos 8895 (8× Exynos M2, 2 GHz, 10nm) operační systém: Google Android 7.1 (Nougat) fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 560), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
 | rozměry a hmotnost: 155 × 74 × 7,8 mm, 180 g displej: 6,1", kapacitní AMOLED, 1 080 × 2 240, 408 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1200|400 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 128 GB, RAM: 6 GB, baterie: 4 000 mAh procesor: Hisilicon Kirin 970 (8× Cortex-A73, 2 GHz, 10nm) operační systém: Google Android 8.1 (Oreo) fotoaparát: 40MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
 | rozměry a hmotnost: 144 × 71 × 7,7 mm, 174 g displej: 5,8", kapacitní AMOLED, 1 125 × 2 436, 463 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (600|75 Mb/s) konektivita: Lightning, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, RAM: 3 GB, baterie: 2 716 mAh procesor: Apple A11 Bionic (6× Monsoon, 2 GHz, 10nm) operační systém: Apple iOS 11 fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
 | rozměry a hmotnost: 152 × 75 × 7,3 mm, 157 g displej: 6,0", kapacitní AMOLED, 1 440 × 2 880, 537 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, microSDHC (32 GB), RAM: 6 GB, baterie: 3 300 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 845 (8× Cortex-A75, 3 GHz, 10nm) operační systém: Google Android 8 (Oreo) fotoaparát: 16MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Plusy:
- 6,4" Super AMOLED displej, který je hodnocen jako jeden z nejlepších
- 4 000mAh baterie vydrží telefon napájet celý náročný pracovní den
- S Pen s podporou Bluetooth využijete i pro pohodlnější focení selfíček
- kapalinové chlazení telefon posouvá „na dostřel“ k herním smartphonům
- 128GB úložiště, do hybridního slotu můžete s čistým svědomím vložit dvě nanoSIM karty
- v prodeji speciální edice s hodinkami Gear S3, výhledově i 512GB varianta s 8GB RAM
- stereo reproduktory AKG s Dolby Atmos, 3,5mm jack
- zpomalená videa v 960 fps, můžete natočit až 0,4s záznam
- podpora režimu DeX bez dokovací stanice
Minusy:
- malá vizuální odlišnost od loňského Galaxy Note 8
- nový Bixby je stále jen v angličtině, jeho tlačítko nejde nijak přemapovat
- výkonnostně oproti Galaxy S9+ žádný velký rozdíl, Note 9 používá stejný čipset, jen trochu přetaktovaný
- v ČR zatím jen dvě barevné varianty, s fialovou a měděnou se nepočítá
- nevejde se do stávající generace brýlí Gear VR
- redukci pro DeX a přímé napojení k monitoru je třeba dokoupit
- stejný duální fotoaparát jako u Galaxy S9+
- vyšší prodejní cena
Verdikt:
Našlapaný smartphon si bere to nejlepší z Galaxy S9+, navrch přidává větší baterii, větší úložiště a Bluetooth S Pen. Novinka je univerzálním smartphonem pro práci a zábavu, maximálním výkonem a skvělým displejem.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium