Plusy
- Kvalitní PLS TFT displej
- Osmijádrový procesor, 4GB RAM
- 5 000mAh baterie s 15W dobíjením
- Režim Dolby Atmos ve sluchátkách
- Velmi dobrý poměr výkon/cena
Minusy
- Chybí notifikační LED
- Občasné zpomalené reakce UI
- Pomalejší čtečka otisků prstů
- Průměrná kvalita fotoaparátu
- Plastová konstrukce zavání brzkým poškrábáním
Samsung na českém trhu nabízí smartphonové zjevení. Galaxy M20 je primárně určen pro Indii, i tak se ale dostal do Evropy. Novinka jde do boje proti střední třídě od Xiaomi a Huawei velmi sebevědomě. Telefon navíc cenově „podkopal“ i další smartphony střední třídy ze své stáje a je tak u Samsungu po delší době jedním z nejzajímavějších smartphonů z pohledu poměru výkonu a ceny.
Galaxy M20 se dostal na koncovou cenu 5 990 Kč s několika kompromisy. V prvé řadě se místo AMOLED displeje dostalo na PLS TFT panel, v řadě druhé výrobce vsadil na plast. Smartphone se navíc nedostal do běžné distribuční sítě, ale je nabízen online, a to pouze na webových stránkách Samsungu. A to je u výrobce věc takřka bezprecedentní. Slušný hardware podtrhuje známá nadstavba Samsung Experience se spoustou funkcí. Nenáročnému uživateli zřejmě nic podstatného chybět nebude, na druhou stranu si všímáme drobných softwarových „mušek“. Nejde však o nic, co by nešlo do budoucna doladit.
]: The file '/PubSystem.Controls.Run.Articles.2015/AddOn_Blank.ascx' does not exist.-->
|
 | rozměry a hmotnost: 156 × 75 × 8,8 mm, 183 g displej: 6,3", kapacitní PLS TFT, 1 080 × 2 340, 409 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (600|150 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (512 GB), RAM: 4 GB, baterie: 5 000 mAh procesor: Samsung Exynos 7904 (8× Cortex-A73, 2 GHz, 14nm) operační systém: Google Android 8.1 (Oreo) fotoaparát: 13MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Kompletní recenzi Samsung Galaxy M20 si můžete přečíst na následujících listech.
Design
Plastové tělo působí bytelným dojmem. Samsung Galaxy M20 nám do redakce dorazil v modré barevné variantě, alternativně bude smartphone k dostání i v černé. Telefon o rozměrech 156 × 75 × 8,8 mm vsadil na celoplastovou konstrukci. Záda jsou lesklá, v průběhu testování na nich sice žádný šrám neulpěl, ovšem z pohledu dlouhodobého užívání bude krycí obal nebo pouzdro nutností. Záda na nás nepůsobí zrovna dvakrát odolným dojmem, první kontakt s ostřejšími hranami na nich zřejmě zanechá „památku“.



Samsung Galaxy M20 je vyroben z plastu a příjemně zaoblen, testovaná modrá barevná varianta se jen tak neokouká
Na lesklých plastových zádech zůstávají otisků prstů, i přesto nejsou otisky tolik vidět jako u skleněných zadních krytů. Uprostřed zad je umístěn oválný snímač otisků prstů od EGISTECu, který je zarovnán s okolím, jen jeho okraj má drobný rámeček. Téměř v rovině se zbytkem krytu je i duální foťák doplněný přisvětlovací diodou. Záda plynulým zakulacením přechází v boky, a i díky tomuto zahnutí se telefon drží jistě v ruce. Pokud si dlaň pod telefonem nějak extrémně nezapotíte, nebude mít smartphone tendenci vyklouzávat z ruky.



Detaily - duální fotoaparát, čtečka otisků, konektorová výbava a boční šuplík
Smartphone boří u Samsungu zavedené standardy, a není divu. Jako jeden z mála modelů se totiž vyrábí pouze v Indii. Pravý bok telefonu tak okupuje, nejen zamykací klávesa, ale i dvojtlačítko pro regulaci hlasitosti. A to je umístěno tak nešetrně, že zpočátku budete místo odemykání obrazovky snižovat hlasitost. Za pár dní si na novou pozici zvyknete, palec při odemykání však budete muset trochu zalomit. Boční tlačítka však mají vysoký zdvih a jemné docvaknutí, takže se vám budou ovládat maximálně pohodlně.



Do bočního šuplíku dáte dvě nanoSIM a microSD, na spodní hraně nechybí sluchátkový jack, veškeré doplňkové ovladače se přesunuly na pravý bok
V levém boku je umístěn šuplík pro dvě nanoSIM, k nimž můžete ještě přidat microSD kartu. Na hraně horní se našlo místo jen pro sekundární mikrofon, ten primární je standardně na spodní hraně, a to poblíž hlavního reproduktoru, konektoru USB-C a 3,5mm jacku. Reproduktor hraje dost hlasitě, ale zní trochu plechově. Navíc mu chybí výraznější basová složka. U her vás však odmění povedenou zvukovou kulisou, při hraní na šířku displeje jsme jej prstem navíc nijak nezacpali.



Základní krabice a včetně přibaleného příslušenství
Smartphone se mi v ruce držel pohodlně, netíží ani při delším hraní. Od kompaktnosti však má daleko. Je zhruba stejně velký jako Galaxy S10+, a na to, že má v sobě 5 000mAh akumulátor mi nepřišel nijak přerostlý. Větší baterie stejně přidala trochu na hmotnosti a na tloušťce, a to je podle mě cesta, kterou by se výrobci měli ubírat. Papírově tenké smartphony s miniaturními bateriemi by byly krokem vedle. V základní krabici mimo telefonu najdete i síťový adaptér Adaptive Fast Charging, USB-C kabel, základní pecková sluchátka, špendlík pro vytažení bočního šuplíčku a uživatelské manuály.
Displej
Automatika využívá selfie kamerku. Úsporným opatřením se nevyhnul ani displej, který není typu Super AMOLED, ale jedná se o panel PLS TFT, což je varianta jihokorejců na známější displejové označení IPS. A zatímco čistá „ípéeska“ se soustředí zejména na větší barevnou věrnost, PLS TFT exceluje v maximální úrovni jasu a silnou stránkou jsou i velmi dobré pozorovací úhly.


Použitý PLS TFT displej s výřezem má velmi dobré pozorovací úhly, poutavé barevní podání a automatickou regulaci jasu. Na přímém slunci je panel stále ještě slušně čitelný
To se nám potvrdilo i u testovaného modelu, jehož Infinity-V displej nabízí úhlopříčku 6,3 palce, rozlišení 2 340 × 1 080 pix (Full HD+) a jemnost 409 ppi. Displej nás příjemně překvapil barevným podáním, které se hodně blíží AMOLEDům. Hodně za to mohou i atraktivní systémové tapety, z nichž barvy doslova „pryští“, Na přímém slunci se displej AMOLEDům nevyrovná, ale je ještě poměrně slušně čitelný bez toho, abyste si jej pokaždé museli zakrývat dlaní.
Samsung u Galaxy M20 zachoval automatickou regulaci jasu, ale nevyužívá k ní samostatné čidlo, nýbrž 8Mpx selfie kamerku umístěnou ve výřezu. Telefon tak měří světlo dopadajíci do selfie kamerky a podle toho reguluje jas displeje. Stačilo kamerku přelepit a displej se okamžitě ztmavil, po odlepení se jeho jas zase nastavil na původní hodnotu. Regulace jasu ale nemá tolik různých automaticky nastavených úrovní, automatika k nastavené hodnotě na jezdci, buď jen něco málo jasu přidá, nebo trochu ubere. Samotná poloha jezdce se však nemění, což se děje běžně u Samsungů s AMOLED displeji.


Displej dostal výřez do V pro selfie kamerku, všechny jeho čtyři rohy jsou zakulacené. Systémové ovladače se přesunuly do spodní lišty
Spolupráci se selfie kamerkou jsme původně přičítali i ztmavování displeje při telefonování. Aplikace AIDA64 však ukázala na samostatný proximity senzor, který Samsung šikovně schoval do černého rámečku okolo displeje. Ten je jen výrazně rozšířen u spodní hrany, což však oceníte při hraní her s nabídkami v pravé části displeje, které prstem jen tak náhodně neotevřete.





Úprava jasu v liště, filtr modrého světla, nastavení ovládacích prvků a schování výřezu. Automatika s jezdcem nijak nehýbe, jen zadaný jas lehce přisvětlí nebo lehce ztmaví
V natavení zobrazení toho moc nenajdeme, až na Filtr modrého světla, který bílou posune směrem ke žluté. I na minimální jas v noci však PLS panel stále dost svítí. Samotný výřez můžete softwarově schovat v Nastavení, doplní jej černá plocha, která sice ve dne není příliš patrná, v šeru a absolutní tmě je však vidět, že se svítící černé plochy v horní části displeje snaží něco schovat. Systémové ovladače hledejte ve spodní liště, pozici zpětné šipky můžete prohodit s klávesou posledních aplikací nebo přejít na ovládání gesty. Ovladačům bohužel chybí vibrační odezva, musíte se dívat, co mačkáte.
Hardware
Konečně pořádná baterie! Samsung Galaxy M20 měl být podle dřívějších zpráv obsahovat nový Exynos 7904, o čemž Samsung informoval i v tiskové zprávě. Ve skutečném zařízení určeném pro český trh však aplikace uvádějí přítomnost osmijádrového Exynosu 7885. Je možné, že jej aplikace ještě nedokáží rozpoznat? Jak můžete vidět v grafice níže, mezi jednotlivými čipsety nejsou téměř žádné rozdíly, 7885ka má ještě vyšší takt dvou jader Cortex-A73 (2,2 GHz), zbylá šestice Cortex-A53 pak zůstává na maximu 1,6 GHz. Jediným rozdílem je novější ISP u 7904ky, který zvládne obsloužit fotoaparáty s vyšším rozlišením.

Porovnání čipsetu Exynos 7904 (který měl být v Galaxy M20 podle tiskové zprávy) a Exynos 7885, který je v telefonu podle AnTuTU a CPU-Z skutečně obsažen
Součástí čipsetu je grafický adaptér Mali-G71 MP2, který si s hrami poradil vcelku obstojně. Překvapení jsme byli z výkonu při hraní Asphalt 9 (s grafikou nastavenou na Low), kdy se závod nepatrně dvakrát zadrhl při načítání většího množství textur, ale nebylo to nic, co by ovlivnilo celkový požitek ze hraní.
Výsledky benchmarku AnTuTu 7.1.5:
- CPU: 46 681
- GPU: 21 168
- UX: 31 373
- MEM: 8 743
- Celkem: 107 965
Protože Fortnite nebyl s telefonem kompatibilní, vyzkoušeli jsme PUBG. To běželo na střední grafickou kvalitu, a s nepatrnými zaškobrtnutími při načítání. Ale nešlo o nic výrazného, navíc, i na daleko výkonnějších zařízeních jsem si tak dobře nezahrál, jako na Galaxy M20. Pokud budete schopni akceptovat trochu horší obrazovou kvalitu, rozjedete většinu her různých žánrů.
Záda se při dlouhodobém hraní trochu zahřívají, k nějakému přehřívání čipsetu však nedochází. Operační paměť je v telefonu 4GB, s minimalizovanou hrou na pozadí je v RAM volných zhruba 900 MB, rezervy zde tedy jsou, ovšem prohlížeč s rozečtenými webovými stránkami je po opětovném spuštění znovunačítá. Garbage Collector bývá poměrně striktní, ale ne ve všech případech, hry mohou na pozadí zůstávat ve stejném stavu poměrně dlouho (až v řádu hodin).


V obou případech plynulá hratelnost, jen na nižší detaily - Asphalt 9 a PUBG
Úložný prostor je 64GB, po započtení systémové ROM máte v paměti přesně 50 GB prostoru, jenž můžete ještě rozšířit microSD kartami (až 512 GB). Paměťový benchmark Androbench odhalil pomalejší typ pamětí, nejedná se tedy o úložiště typu UFS. Konektivita telefonu zahrnuje Bluetooth, NFC, i Wi-Fi Direct. GPS se fixuje rychle a přesně i uvnitř budov.


Výsledek benchmarku AnTuTu, CPU-Z ukazuje, že je v telefonu starší čipset Exynos 7885
Lokálně se k internetu připojíte přes Wi-Fi, z mobilních dat přes LTE (včetně podpory VoLTE). O plynulé přepnutí z Wi-Fi na mobilní data se stará adaptivní Wi-Fi, která umí být i poměrně striktní. Musíte si ji však sami povolit z doplňkového menu, jinak se telefon i dost daleko od směrovače bude chtít připojit k síti bez jakékoliv čárky. Wi-Fi se může i sama zapínat a vypínat podle toho, kde se právě nacházíte. Ve Správci SIM karet můžete nastavit chování jednotlivých karet pro volání, SMS a mobilní data, včetně podmíněného přesměrování z jedné SIM na druhou v případě souběžného volání. To však často nefunguje v kombinaci dvou různých operátorů.


Správce SIM karet a nastavení přepínání z Wi-Fi na mobilní data
Čtečka otisků prstů na zádech se chová dost nepředvídatelně. Chybí ji jakákoliv vibrační odezva, a v mém případě nestačilo jen přiložit prst, musel jsem o čtečku ještě výrazněji klepnout. Někdy se povedlo odemknutí napoprvé, jinde až napopáté, a to jsem si byl jist, že prst přikládám vždy úplně stejně. Odemykání však funguje i při vypnutém displeji. Alternativou je rozpoznávání obličeje, který však není bráno jako úplně bezpečná metoda zabezpečení. Samsung používá základní variaci čtečky od Googlu, která je již delší dobu součástí Androidu, a již při prvním skenování vás upozorňuje, že čtečka není zrovna dvakrát bezpečná. Rychlý režim jde obejít i pouhou fotkou.





Odemykání obličejem není úplně bezpečná forma zabezpečení telefonu, v jednu chvíli můžete do telefonu přidat až tři různé otisky prstů
Zvukové podání zajišťuje reproduktor na spodní hraně. Ten hraje dost nahlas, pro zvuk spouštěných her plně dostačuje, na poslech hudby to ale není. Čím vyšší hlasitost, tím horší je kvalita audio výstupu, zejména, jsou-li jeho součástí výrazné basy. Mnohem lepší je reprodukce ve sluchátkách, i když bych pecková nahradil jinými, protože mi v uších špatně držela. S patřičným nastaveným ekvalizérem a efekty Dolby Audio a UHQ audio budou uživatelé zcela jistě spokojeni. A to včetně maximální hlasitosti. Připojená sluchátka slouží i jako anténa pro FM rádio, z něhož můžete úryvky skladeb i nahrávat.








FM rádio zvládne nahrávat, hudební přehrávač a ekvalizér s efektem Dolby Atmos a UHQ audiem. Statistiky využití baterie. Dva dny na jedno nabití nebyl problém, telefon umí odhalit aplikace, které nadměrně využívají baterii
Integrovaná baterie o kapacitě 5 000 mAh nás příjemně překvapila. Výdrž se pohybovala i lehce přes dva dny na jedno nabití, které si ještě můžete prodloužit aktivací jednoho ze dvou úsporných režimů. A pokud některý smartphone zvládá náročný pracovní den „s odřenýma ušima“, Galaxy M20 jej zvládne s přehledem. Večer vám zbude ještě okolo 35 % baterie. Díky velkokapacitnímu akumulátoru však bylo třeba integrovat rychlé 15W kabelové dobíjení (Adaptive Fast Charging), i tak se ale baterka z nuly na sto dobije až za zhruba dvě a půl hodiny.
Software
Nadstavba Samsungu i s bonusy. Samsung vsadil na Android 8.1 Oreo s grafickou nadstavbou Samsung Experience. A přesně takto vypadaly loňské vlajkové modely, než dostaly aktualizaci na Android Pie. Přímo na stránkách produktu však Samsung slibuje budoucí aktualizaci, která do telefonu přinese rozhraní One UI (a zřejmě také Android 9.0). Současná verze prostředí nabídne široké možnosti personalizace - stáhnete a nastavíte si vlastní schéma, tapetu, balík ikon či styl a velikost fontu, včetně zvětšení systémových nabídek.





Zamykací obrazovka, pohotovostní obrazovka, hlavní nabídka, nastavení zvětšení a fontu. Vzhled systému si upravíte tapetami, schématy a balíky ikon
Ikony systémových aplikací jsou pěkně podbarvené, takže je brzy začnete otevírat poslepu. Součástí aplikační výbavy jsou povinné tituly od Microsoftu a od Googlu, a nechybí ani většina podstatných aplikací od Samsungu. Ručně stáhnout jsem si musel pouze hudební přehrávač Samsung Music. Avšak z Galaxy Storu, protože ten z Google Play s telefonem nebyl kompatibilní. Stáhnout musíte i aplikaci Galaxy Wearable, pokud k telefonu bude chtít připojit hodinky nebo třeba bezdrátová sluchátka od Samsungu.






Softwarová klávesnice, informace o počasí, webový prohlížeč, kalendář, kalkulačka a aplikační obchod Galaxy Store
K systémovým aplikacím toho není moc co zmiňovat, u telefonního seznamu jsem používal rychlé zkratky pro volání a psaní zpráv, stačilo přes kontakt potáhnout prstem na jednu či druhou stranu. Softwarová klávesnice disponuje řádkem s číslicemi, ale chybí ji vibrační odezva. Při rychlém psaní bez odezvy se znaky dokonce „slévají“, takže při vyplňování hesel pište důsledně a pomalu. Jinak se vám stane, že si zablokujete např. internetové bankovnictví. Když hesla píšete rychle, občas se stane, že telefon některé napsané znaky nezaznamená.




Nabídka rychlých zástupců v horní liště, poslední spuštěné aplikace a jednoruční režim
Trojklikem na domovskou klávesu aktivujete jednoruční režim, který zmenší zobrazovanou plochu tak, abyste ji lépe obsáhli jedním palcem. Pracovat můžete i ve dvou oknech a přesouvat mezi nimi obsah, např. texty nebo obrázky do příloh e-mailů. Některé aplikace se mohou minimalizovat do plovoucích oken překrývající část prostředí, např. O2 TV. V herním režimu si můžete pro jednotlivé hry nastavit preferovaný výkon.



Herní nabídka se samostatným nastavením výkonu pro jednotlivé hry
A jaké jsou v telefonu zmiňované bonusy? Microsoft vám nabídne 100GB cloud zdarma, od Samsungu zase dostanete balík elektronických verzí deníků a časopisu vydavatelství CZECH NEWS CENTER s půlročním předplatným zdarma. Celkem se to týká 14ti titulů, v rámci aplikace Živě.cz a časopis Computer si můžete třeba číst i články vydané na MobilManii.



Aplikační bonusy? OneDrive vám nadělí bezplatný 100GB cloud, CZECH NEWS CENTER zase půlroční předplatné vybraných elektronických verzí deníků a časopisů
Prostředí tu a tam trápí drobné softwarové nedostatky. Největší problém dělá schování výřezu, které trvá pár vteřin a přepínač často nezmění svou pozici nebo se třeba rychle trochu povysune horní lišta a zase se schová. Občas se nekorektně načítaly aplikace, např. Google Play s bílou obrazovkou, takže bylo třeba aplikaci minimalizovat a znovu se k ní vrátit. Jedna z 50 pořízených fotek se pak špatně uložila, takže na displeji byly jen barevné pruhy. Zádrhely se neobjevovaly moc často, jsou to však detaily, na které je třeba myslet. Na druhou stranu je půjde spravit běžnou firmwarovou aktualizací.
Fotoaparát
Zoomový objektiv by se hodil více. Jihokorejci vsadili na duální fotoaparát, ovšem místo zoomovacího objektivu zvolili ultraširokoúhlý, což zřejmě nebyla ta nejideálnější volba. Optické přiblížení bych při každodenním používání ocenil více. Musíte tak vzít zavděk základnímu 13Mpx snímači (f/1.9) s automatickým ostřením, který je doplněn 5Mpx ultraširokáčem (f/2.2), jehož výstup je zaostřen v celém rozsahu. Ve výřezu v displeji je umístěna 8Mpx selfe s fixním focusem, ideální ostré snímky jsou jen při focení selfíček „na délku paže“.

Uživatelské rozhraní fotoaparátu
Fotoaplikace vypadá jako u jiných Samsungů s Androidem Oreo, můžete ji rychle spustit dvojklikem na zamykací klávesu nebo z lockscreenu. V pravé části displeje jsou spouště, v levé pak výběr mezi režimy. Mezi fotoaparáty přepínáte přes ikony stromů, vedle nichž najdete ještě předchystané rychlé volby. Samostatně jsou k dispozici i různé filtry nebo kreativní „nálepky“. Zbytek je souhrnně umístěn v nastavení, položek na výběr zde však mnoho není. V režimu Pro pak k obvyklým možnostem přibude korekce expozice, vyvážení bílé, měření a výběr hodnoty ISO.





Uživatelská nastavení ve fotoaparátu. Voleb není moc, vyčnívá focení v HDR, režim Pro či možnost využít regulátory hlasitosti jako tlačítkovou spoušť
Jaká je kvalita fotografií? Fotky působí slušně, kvalitativně vás nijak nezaskočí, ale také to není žádný propadák. Zmínit musíme hlavně nekonzistenci, hlavní snímač se slušnou clonou se dobrého osvětlení pořizuje povedené snímky, za horšího světla se však do fotek vkrádá šum a ztrácejí se detaily. Někdy vás automatika i v šeru překvapí, často však spadá spíše do průměru. Ultraširokoúhlý snímač nedoplňuje korekce zkreslení, takže fotky někdy vypadají, jako byste jej pořídili „rybím okem“, navíc s rozostřenými okraji. I vyvážení bílé často mezi oběma fotoaparáty hapruje, a to i při pořízení fotek těsně po sobě.
Ukázkové fotografie:












Základní a ultraširokoúhlý snímek. Všimněte si rozdílného vyvážení bílé i celkového odlišného barevného podání. Okraje na ultraširokoúhlých snímcích bývají rozmazané


Bez blesku a s bleskem



Makrosnímky za dobrého světla jsou povedené, barvy odpovídají skutečnosti






Fotografie pořízené v interiéru






Ukázkové venkovní fotografie. Snímač má někdy problém s adekvátním vyvážením bílé, za horšího světla nám některé fotky připadají zamlžené
Režim živého zaostření nevyužívá dvou fotoaparátů ale pomáhá si softwarem. Díky tomu je režim aplikovatelný pouze na obličejích skutečných osob, stačí však jen to, aby se osoba podívala bokem, a efekt rozostřeného pozadí není aplikován. To stejné platí i pro Živé zaostření selfie kamerkou, samotným selfíčkům chybí detaily a barvy jsou někdy trochu mimo realitu. Snímky sebe sama tedy spadají spíše do průměru.
Ukázková selfíčka:

V režimu Živé zaostření se o rozostření pozadí stará software. Fotografie jsem pořídil tři za sebou, pozadí se však rozmazalo pouze u této. Zbylé dvě byly bez použitého efektu


Porovnání - obyčejná selfie a využití režimu Živého zaostření
Videa natáčí telefon maximálně v rozlišení Full HD a to s 30 fps. Mají slušnou kvalitu zvuku, byť i sebemenší vánek do mikrofonu vhání výrazný větrný šum. Galaxy M20 nepodporuje stabilizaci videa, takže záběry z ruky bývají často roztřesené.
Ukázková videa:
Závěr:
Samsung Galaxy M20 je vítaným oživením střední třídy od Samsungu. Nahrazuje ukončenou modelovou řadu Galaxy J, která v poslední letech začala oproti konkurenci výrazně strádat. A výsledkem je smartphone, který by v řadě Galaxy mohl být bestsellerem, podobně jako třeba Galaxy S3 Neo, který se ve své době prodával za stejnou cenu. Samo sebou, telefon není bez chyb, nejvíce vadí chybějící informační dioda, spíše průměrný foťák, klávesnice bez vibrací či nevyzpytatelná čtečka otisků prstů. Drobná softwarová zaškobrtnutí jistě vyřeší budoucí aktualizace.
|
 | rozměry a hmotnost: 156 × 75 × 8,8 mm, 183 g displej: 6,3", kapacitní PLS TFT, 1 080 × 2 340, 409 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (600|150 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (512 GB), RAM: 4 GB, baterie: 5 000 mAh procesor: Samsung Exynos 7904 (8× Cortex-A73, 2 GHz, 14nm) operační systém: Google Android 8.1 (Oreo) fotoaparát: 13MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Displej se ukázal jako velmi povedený, stejně jako obří baterie, která smartphone dokáže při životě udržet dost dlouho. Pokud k tomu připočteme osmijádrový čipset, velkou RAM a slušnou kapacitu úložiště, budou běžní uživatelé určitě spokojeni. Telefon nabídne i slušný herní výkon. Potenciální zájemci se však musí smířit s tím, že si Galaxy M20 naživo v obchodě nikde nevyzkouší. V prodeji je totiž pouze na webu Samsungu, v černé a modré barevné variantě, a to za 5 990 Kč. Vyplatí se jihokorejcům krok do neprobádaného území?
Hlavní konkurenti:
|
 | rozměry a hmotnost: 158 × 76 × 8,2 mm, 182 g displej: 6,3", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 280, 400 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 4 GB, baterie: 4 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 636 (8× Kryo 265, 2 GHz, 14nm) operační systém: Google Android 8.1 (Oreo) fotoaparát: 12MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
iii.jpg) | rozměry a hmotnost: 155 × 73 × 7,8 mm, 160 g displej: 6,2", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 340, 416 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (600|150 Mb/s) konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (128 GB), RAM: 3 GB, baterie: 3 400 mAh procesor: Hisilicon Kirin 710 (8× Cortex-A73, 2 GHz, 12nm) operační systém: Google Android 9 (Pie) fotoaparát: 13MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
i.jpg) | rozměry a hmotnost: 159 × 77 × 8,1 mm, 168 g displej: 6,3", kapacitní IPS LCD, 720 × 1 520, 267 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (450|50 Mb/s) konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 32 GB, microSDXC (512 GB), RAM: 3 GB, baterie: 4 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 450 (8× Cortex-A53, 2 GHz, 14nm) operační systém: Google Android 8.1 (Oreo) fotoaparát: 13MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus |
cena: už se neprodává |
|
ii.jpg) | rozměry a hmotnost: 160 × 77 × 7,5 mm, 168 g displej: 6,0", kapacitní Super AMOLED, 1 080 × 2 220, 411 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (300|50 Mb/s) konektivita: USB Type-B, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (512 GB), RAM: 4 GB, baterie: 3 300 mAh procesor: Samsung Exynos 7885 (8× Cortex-A73, 2 GHz, 14nm) operační systém: Google Android 8 (Oreo) fotoaparát: 24MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
 | rozměry a hmotnost: 159 × 75 × 8,1 mm, 186 g displej: 6,3", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 340, 409 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (600|150 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 4 GB, baterie: 4 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 660 (8× Kryo 265, 2 GHz, 14nm) operační systém: Google Android 9 (Pie) fotoaparát: 48MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Verdikt:
Galaxy M20 je smartphone pro běžné uživatele. Nabídne slušný výkon a spoustu funkcí za přijatatelnou cenu. Díváme se na nový bestseller od Samsungu?
Plusy:
- PLS TFT displej je i přes původní předpoklady dost kvalitní
- Automatická regulace jasu využívající selfie kamerku
- osmijádrový Exynos 7885, 4GB RAM, 64GB úložiště
- plnohodnotný Dual SIM se samostatnou pozicí pro microSD
- 5 000mAh baterie se zrychleným nabíjením
- duální fotoaparát s přisvětlením
- režim Dolby Atmos ve sluchátkách
- v řadě Galaxy velmi dobrý poměr výkon/cena
Minusy:
- postrádáme notifikační diodu
- plastová konstrukce - obáváme se brzkého poškrábání zadního krytu
- pomalejší čtečka otisků prstů
- občas zpomalené reakce prostředí
- ultraširokoúhlý snímač postrádá korekci zkreslení
- Režim živého zaostření je jen softwarový, umí pracovat pouze s obličeji
- klávesnice a systémová tlačítka bez vibrační odezvy
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium