Plusy
- Špičkový AMOLED displej
- Poddisplejová čtečka otisků
- 4 500mAh baterie s 25W nabíjením
- Osmijádrový Snapdragon a 6GB RAM
- Natáčení slow-mo videí s 960 fps
Minusy
- V základní krabici chybí redukce na USB-A
- Zahřívání krytu při hraní náročných her
- Kluzký zadní kryt
- Videa bez jakékoliv stabilizace
- Vyšší koncová cena
Ve střední třídě řady Galaxy A od Samsungu se dostáváme stále výše. Tentokrát se detailně podíváme na letošní druhé nejvybavenější áčko. Galaxy A70 už pořádně narostl do výšky a šířky, od kompaktních rozměrů má hodně daleko. Design zůstává stejný jako u ostatní modelů řady Galaxy A, došlo však k vylepšení specifikací a změny se dotkly i baterie nebo rychlého kabelového nabíjení
Plastová novinka řady Galaxy A je skutečně obrovská, svými rozměry předčí i Galaxy S10+. Na protažený displej si musíte chvíli zvykat, jinak je smartphone velmi dobrým každodenním pomocníkem. Snapdragon 675 poskytuje vyšší výkon než čipset u Galaxy A50, stejně tak telefon pořizuje poměrně povedené fotografie. Chybí nám snad jen zoomový objektiv, větší výdrž na jedno nabití a vyladění detailů, díky nimž je telefon právoplatně zařazen do vyšší střední třídy. Vyrovnají se specifikace telefonu jeho koncové ceně?
]: The file '/PubSystem.Controls.Run.Articles.2015/AddOn_Blank.ascx' does not exist.-->
|
 | rozměry a hmotnost: 164 × 77 × 7,9 mm, 183 g displej: 6,7", kapacitní AMOLED, 1 080 × 2 400, 393 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (600|150 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, microSDXC (512 GB), RAM: 6 GB, baterie: 4 500 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 675 (8× Krait 460, 2 GHz, 11nm) operační systém: Google Android 9 (Pie) fotoaparát: 32MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Samotná recenze Samsung Galaxy A70 začíná na následujícím listu.
Design
Plast s netradičními odlesky. Samsung u Galaxy A70 i napotřetí vsadil na designovou linku „3D Glasstic“, tedy na vysoce leštěný plast napodobující sklo, který na zadní straně zdobí výrazné odlesky. V případě testované bílé barvy jsou podle míry a intenzity dopadajícího světla do modra a do zelena, v případě černé verze vám záda vyobrazí snad všechny odstíny duhy. A70 je k dostání i v povedené modré barevné kombinaci.



V redakci jsme otestovali Samsung Galaxy A70 v bílé barevné variantě
Přední část krytou sklem Gorilla Glass 3 z 86% vyplňuje displej, zbytek připadá na černý rámeček, který je směrem ke krajům nepatrně zakřivený. Na plastové šasi pak navazuje zadní plastový kryt, který je směrem ke hranám zakulacen o něco výrazněji, aby se telefon držel lépe v ruce. To se smartphonu sice daří, vysoce leštěná zadní část však v ruce trochu podkluzuje, zejména při delším hraní her. Škoda, že Samsung zadní část alespoň trochu nezdrsnil. Samsung k telefonu nepřibaluje žádný ochranný kryt, žádné škrábance na zádi jsme však při testování nedohledali.



Zadní plastový kryt je směrem ke krajům zakulacen, na spodní hraně najdete USB-C i 3,5mm jack, selfie kamerka se schovává ve výřezu displeje
Veškerá potřebná tlačítka se nakupila na pravém boku. Poblíž regulátorů hlasitosti najdete zamykací tlačítko, ovladače jsou vystouplé tak akorát a mají jistý stisk, byť na náš vkus dost hlasitý. Levý bok je doménou šuplíku, který ukrývá dva sloty pro nanoSIM se samostatnou pozicí pro microSD. Spodní hrana nabídne dostatek prostoru pro konektor USB-C, 3,5mm jack a pro hlavní reproduktor. Mikrofon je doplněn sekundárním protějškem na horní hraně.



Na levém boku je umístěn šuplíček pro dvě nanoSIM a microSD, na zádech je připraven trojitý fotoaparát
Zadní stranu zdobí nepatrně vystouplý trojitý fotoaparát do semaforu, který se krčí v levém horním rohu. Hlavní foťák má rozlišení 32 Mpx (f/1.7), pomáhá mu 8Mpx ultraširokoúhlý snímač se 123° záběrem scény (f/2.2). Třetím do party je 5Mpx foťák pro rozpoznání hloubky ostrosti. Jen pro doplnění, kamerka pro selfie umístěná v účkovém výřezu displeje nabízí taktéž rozlišení 32 Mpx.



V rámci základního balení najdeme nový 25W adaptér i oboustranný USB-C kabel. Redukce na plnohodnotné USB však chybí
Součástí základního balení je mimo telefonu 25W adaptér Power Delivery s označením EP-TA800, oboustranný USB-C kabel, špuntová sluchátka (bez doplňkových nástavců různých velikostí), špendlík pro vytažení bočního šuplíku a uživatelské manuály. V základní krabici nám však chybí redukce na rozšířenější USB-A, např. pro připojení telefonu k počítači nebo notebooku, který ještě nemá USB-C porty.
Displej
Zatím největší AMOLED ve smartphonu! Samsung Galaxy A70 je obrovský smartphone. Pod rozměry 164 × 77 × 7,9 mm se podepsal zejména použitý 6,7" Super AMOLED panel vyplňující větší část přední strany. Větší AMOLED panel u současně dostupných smartphonů nenajdete. Displej je oproti „á padesátce“ ještě o něco protažen do výšky (zvykáme si na poměr stran 20:9), což se podepsalo nad rozlišením 2 400 × 1 080 pix. Za zmínku stojí i to, že Samsung nijak neexperimentoval, a do telefonu umístil rovný displej s výbornými pozorovacími úhly.

Galaxy A70 dostal obří 6,7" Super AMOLED displej s rozlišením Full HD+
Na přímém slunci čekejte velmi dobrou čitelnost díky adaptivnímu jasu, který se kvalitou vyrovná i podstatně dražším modelům. Automatika však někdy volí maximální jas i při polojasné obloze, párkrát jsme tak museli přejít na manuální řízení. Ale to je zase rychle dostupné v horní liště. Pokud automatiku necháte zapnutou, můžete dělat „co chcete“, ale jas se vždy vrátí na maximální úroveň. Jas v automatice překračuje 600 nitů, na manuální režim pak nepatrně překročí metu 400 nitů. V obou případech je to jas dostačující.


Displej je v rozích zakulacen, a protože vyplňuje většinu čelní plochy, musely se systémové ovladače přesunout do spodní lišty
Na minimální jas je displej dost výrazně utlumen, takže vás při práci v noci nebude oslňovat. Aktivací filtru modrého světla si ostrou bílou můžete ještě o něco utlumit. Filtr může být aktivován ručně nebo v zadaném časovém intervalu. U sytých barevných odstínů Živého barevného režimu (malá odchylka od barevného prostoru DCI-P3) si můžete pohrát s teplotou barev a jednotlivými tóny RGB nebo můžete přepnout na utlumené přirozenější odstíny barev v Přirozeném režimu, které mají nejblíže barevnému gamutu sRGB. Chcete líbivější nebo reálnější odstíny? Výběr je na vás.






Úprava zobrazení v nastavení
Součástí panelu je výřez do tvaru písmene U, který obklopuje 32MPx selfie kamerku. Při odemykání obličeje se její okraje rozsvítí, je škoda, že výrobce tento osvětlený okraj nevyužívá jako náhradu notifikační diody. Na tu se místo nedostalo, takže jedinou možností, jak při vypnutém displeji zjistit, zde nemáte nějaké zmeškané notifikace, je Always On režim. Dvojklikem na ikony se dostanete rovnou do odpovídajících aplikací. Škoda jen, že nelze nijak upravit jas AOD displeje.


Vizuální rozdíly mezi základním (světlým) a tmavým režimem, který pošetří baterii
Pod displej byl integrován optický snímač otisků prstů od Goodixu. Již od prvního vybalení byla čtečka na stejné úrovni jako ta u Galaxy A50 po druhé aktualizaci. Otisky jsou, až na výjimky, vyhodnocovány přesně, ovšem trochu pomaleji, než jsme zvyklí. Na „první dobrou“ jsem telefon odemykal v osmi z deseti případů. Ve spodní liště najdeme základní ovladače Androidu, pozici zpětné šipky můžete nastavit nalevo či napravo, a nebo přejít na dotyková gesta.





Nastavení režimu Always On a jednoruční režim
Displej je na mobilní poměry skutečně obrovský, díky jeho protažení jsem měl problém palcem obsáhnout jeho horní část bez toho, abych přehmatával. A70 tedy rozhodně není nic pro milovníky kompaktních zařízení. Ppokud však dokážete ocenit a využít velkou displejovou plochu, má vám telefon co nabídnout. A k ovládání jednoruč třeba využijte rychlé přístupný jednoruční režim (trojklik na home button), který zmenší aktivní oblast displeje a přilepí ji k levému nebo pravému boku.
Hardware
Rychlé nabíjení jsme čekali rychlejší. Výpočetní výkon dodává á sedmdesátce Snapdragon 675. Po delší době tak vidíme, že Samsung neprotlačuje jen své Exynosy (v tomto případě oželel Exynos 9610), ale nemá problém vsadit ani na konkurenční čipsety. Použitý Snapdragon je vyráběn 11nm technologií, a skládá se ze dvou 2GHz jader Cortex-A76 a ze šesti 1,7GHz jader Cortex-A55. Čipsetu ještě pomáhá 6GB RAM, takže hardware je připraven i na náročnější uživatele.



CPU-Z, Antutu, Geekbench a Správce zařízení
V benchmarku Antutu smartphone získal 169 872 bodů, což je stále slušný výsledek, byť zdaleka neatakuje rekordmany. Prostředí je svižné s velmi dobrou odezvou, použitý grafický čip sice herní hit Fortnite podporuje, ale lepší hratelnost jsme zaznamenali na nízké detaily s 20 FPS, při vyšší snímkovací frekvenci už bylo patrné občasné zaškobrtnutí. Při hraní Fortnite se záď telefonu dost citelně zahřívá, což platí i u PUBG. U méně náročných titulů jsme až tak výrazné tepelné změny nepozorovali, PUBG bylo maximum HD rozlišení na vysoké detaily, HDR prý bude pro A70 „brzy“ zpřístupněno.




Hrajeme Fortnite na Galaxy A70, ovšem pouze na nízkou úroveň detailů. PUBG na tom bylo daleko lépe, i přes nastavení HD grafiky s vysokými detaily byla hra absolutně plynulá. Stěžovat si můžeme jen na výrazně zahřívání zadního krytu, a to u obou her
Interní paměť telefonu je rovnou 128GB, takže úložný prostor rozhodně nebude žádným problémem, ještě když připočteme možnost vložení paměťové karty. Nejedná se však o rychlou paměť typu UFS 2.1 jako u Galaxy S10+, rozdíly v rychlosti načítání dat (tzv. loading time) u mobilních her však nejsou nijak výrazné.






Péče o zařízení se stará o baterii, RAM, úložiště a zabezpečení. Nastavení konektivity, kde nechybí správce SIM karet ani podpora Call & Message Continuity
Biometrický přístup k telefonu zajišťuje skener obličeje a poddisplejová čtečka otisků. Otisky byly vyhodnocovány přesně, ovšem trochu pomaleji, než jsme zvyklí, a to i oproti ultrazvukové čtečce u Galaxy S10. Optická čtečka je dost citlivá na přesné umístění prstu, takže je škoda, že Samsung na Always On displeji nezobrazuje její logotyp, což by odemykání „na první dobrou“ značně zrychlilo. Tak třeba se dočkáme s budoucí aktualizací. V praxi jsme čtečku kombinovali i se skenerem obličeje, prioritu biometriky si můžete navolit v nastavení.






Přidáváme otisk prstu, Samsung Pass a preference biometriky při odemykání telefonu. Pokud nejprve odemknete obličejem, na lockscreenu se objeví zámek, takže budete muset po displeji ještě navíc přejet prstem
Biometriku můžete použít i místo vyplňování hesel v internetovém prohlížeči, pro automatické vyplňování formulářů, místo hesla k Samsung účtu nebo pro přístup do Zabezpečené složky. Ta je vašim soukromým prostorem, kde můžete mít nainstalovány duplicitní (soukromé) verze aplikací a můžete zde mít i vlastní citlivá data a soubory.






Nastavení zvuku, ekvalizér, úpravy zvuku Adapt Sound, Dolby Atmos a duální audio
Reproduktor je na telefonu jen jeden, a to na spodní hraně. Je dostatečně hlasitý, ovšem jeho zvuková kvalita je spíše průměrná. Na druhou stranu je zvuk kvalitnější, než v případě Galaxy A50. Na maximální hlasitost někdy trochu chrčí, výraznější basy znějí plechově. Pro poslech hudby raději volte sluchátka, která vám poslouží i jako anténa pro FM Rádio. A to je něco, čím se nemůže chlubit ani řada Galaxy S, kde rádio chybí již od dob Galaxy S3 Neo.




FM rádio s nahrávání, hudební přehrávače od Samsungu a od Googlu
Sluchátka jsou špuntová, jedná se o model, který jihokorejci ještě před několika lety přibalovali k těm nejvybavenějším modelům. Ochuzeni jste jen o vyměnitelné nástavce. Ten, který je ke sluchátkům přibalen, má střední velikost, a tak by měl dobře padnout většině uživatelů. Po připojení sluchátek si můžete aktivovat režim Dolby Atmos s prostorovým efektem či zvýšit rozsah na UHQ audio. Hudební výstup do sluchátek má velmi slušnou kvalitu, byť už jsme určitě testovali telefony s kvalitnějším audio výstupem. A70 se ale rozhodně nemá za co stydět.





Správce baterie ukáže její využití jednotlivými aplikacemi, můžete si navolit výkonový režim. Poměr výkon/výdrž baterie můžete jednotlivě upravit i hrám v režimu Game Tools
Zvědaví jsme byli i na baterii o kapacitě 4 500mAh, která mohla s kartami pořádně zamíchat. Ukázalo se však, že naše očekávaní byla trochu vyšší. Jistě, až den a půl na jedno nabití (a to s displejem rozsvíceným přes 6 hodin) je v dnešní době „jednodenních“ smartphonů nadstandard, vše by ale bylo veselejší, kdybychom z telefonu vymáčkli alespoň půlden navíc. Kdo ví, možná, že by s úspornějším 8nm čipsetem byly statistiky výdrže daleko zajímavější.
Co Galaxy A70 nezvládá v nadstandardní výdrži, to dohání v rychlosti nabíjení. U smartphonů značky Samsung se vůbec poprvé objevuje rychlé 25W dobíjení. V základním balení Galaxy A70 najdeme síťový adaptér EP-TA800, tedy stejný, o němž mluvily dřívější úniky. Nabíječka je specifická zejména tím, že do ní, u Samsungu vůbec poprvé, při nabíjení zasunete oboustranný USB-C kabel. Jihokorejci však nemyslí na ty uživatele, kteří u svého počítače či notebooku USB-C konektor postrádají, protože do základního balení nepřibalili žádnou redukci.



Přibalený adaptér EP-TA800 umožňuje 25W rychlé nabíjení
Nabíječka podporuje režim PPS (Programmable Power Supply), který umožňuje telefonu kontrolovat výkon nabíječky pro „optimální nabíjení“, které nezahřívá baterii. Nabíječka používá standard USB Power Delivery a při zapojení do Galaxy A70 informuje o „Rychlém nabíjení“. Baterii telefonu o kapacitě 4 500mAh dobije za hodinu a čtyřicet minut. Pro srovnání, 15W nabíjení u Galaxy S10+ nabije 4 100mAh baterii doplna za hodinu a 31 minut. Rozdíly tedy nejsou až tak výrazné, jak by se mohlo zprvu zdát.
Software
Známá nadstavba One UI. Po spuštění telefonu vás přivítá známá nadstavba One UI, která je naočkovaná na Androidu 9.0 Pie. Samsung můžeme pochválit za to, že sjednotil vzhled rozhraní u všech svých novějších modelů. Prostředí vypadá moderně s jasně odlišenými barvami ikon u systémových aplikací, s podporou schémat a navíc běhá dostatečně svižně bez výraznějších prostojů. Tomu můžete napomoci i sami, a to omezením přechodových animací, které by jinak mohly trochu zdržovat.







Screenshoty dávají základní představu o nadstavbě One UI, telefon má i ochranu proti nechtěným dotykům v kapse na displej
Spoustu funkcí si nastavíte přímo pomocí rychlých zástupců z horní lišty, pokud podržíte prst na názvu položky, dostanete se odpovídající nabídky v Nastavení. To je řazeno poměrně logicky, až na Always On režim, který je utopen v nabídce Zamknout displej. Podnabídky a pozadí systémových aplikací můžete přepnout z bílé do černé a ušetřit tak desetinky baterie, případně můžete sáhnout do výraznější přestavby a stáhnout si z Theme Storu tapety, schémata či samostatně jen balíky ikon. Z pohledu personalizace se tedy meze nekladou.




Z obchodu Theme Store si můžete stáhnout bezplatné i placené tapety, schémata, balíky ikon a vzhledy režimu Always On
Základní paleta aplikací nijak nevybočuje ze zavedeného standardu, výrobce omezil svůj „bloatware“ na minimum, zbytek aplikací vám nabídne ke stažení z Galaxy Storu. V rámci aplikační výbavy vyčnívá FM rádio, Samsung Health pro monitorování vašeho pohybu nebo aplikace Galaxy Wearable pro připojení nositelností řad Gear a Galaxy. Zbytek aplikační výbavy doplňují povinné tituly od Googlu a Microsoftu. Základní obsah se soustředí na komunikační a organizační funkce.






Samsung Health monitoruje kroky, kalorie, srdeční tep a kvalitu spánku, přes aplikace Galaxy Warable se můžete připojit např. k náramku Galaxy Fit e
Softwarová klávesnice opět postrádá vibrační odezvu, byť telefon při vyzvánění a příchozích notifikacích vibrovat umí, což se podepsalo na velké míře překlepů při psaní na výšku displeje. Jednou nás klávesnice pozlobila tím, že sama psala znaky v pravé části klávesnice (zejména znaky z, u, j a k), po restartu telefonu však problém vymizel. Překlepy se však objevují i při psaní na šířku displeje (navíc přetočení trvá docela dost dlouho), takže si raději stáhněte alternativní klávesnici. Na Google Play je jich celá spousta.


QWERTZ klávesnice v režimu na výšku a na šířku displeje
Maximální hlasitost sluchátka je dostatečná, ani protistrana si nestěžovala na to, že by mě špatně slyšela. Posunutím prstu do stran v telefonním seznamu a v protokolech můžete rychle přejít k vytočení čísla, resp. k napsání textovky. Se spouštěnými aplikacemi si můžete pohrát tak, že si zobrazíte dvě najednou, nebo vybrané aplikace přepnete do plovoucího okna či dočasně minimalizujete do plovoucí ikony. Možnosti se zpřístupní přes ikony jednotlivých aplikací v nabídce posledních spuštěných aplikací, ne všechny se vám ale podvolí.






Multidisplej, aplikace v oknech a jednoruční režim, který přetáhne obraz k pravému či k levému okraji displeje
Nadstavba One UI je připravena k ovládání jednou rukou, protože veškeré hlavní dotykové ovladače prostředí přesunula do spodní části displeje. Ve správci souborů však Samsung na tuto změnu trochu pozapomněl, takže se budete palcem dost natahovat a nebo přizvete druhou ruku. Navigaci obstarávají dotykové prvky ve spodní liště, zpětná šipka je standardně vpravo, můžete ji však přesunout doleva. Můžete přepnout i na ovládání gesty potažením prstu, za dobu testování jsem si na ně však příliš nepřivykl.








Výběr z předinstalovaných aplikací - Spotify, poznámky, kalkulačka, kalendář, Bixby, záznamník, Google Play a Galaxy Store
O správu systémových zdrojů se celkem přehledně stará funkce Péče o zařízení. Monitoruje využití baterie jednotlivými aplikacemi i jejich chyby, takže pak aplikace můžete uspat. Dozvíte se také detailní statistiky vybíjení baterie nebo si můžete upravit režim napájení. V základu je aktivní režim optimalizace, k dispozici jsou ještě dva úsporné režimy. Někomu se však může hodit spíše adaptivní úsporný režim, který plynule přechází mezi základním a prvním úsporným režimem. Občas nám však díky tomu vypadla konektivita s Bluetooth zařízeními.


Digitální pohoda hlídá čas používání jednotlivých aplikací v rámci aktuálního dne, který si můžete omezit nebo večer přepnout na černobílý režim
Funkce Digitální pohoda zase hlídá čas strávený v jednotlivých aplikacích, kterým můžete nastavit maximální denní počet hodin nebo před spaním přepnout obrazovku do černobílého módu. Hodit se bude i tmavý systémový režim, který jinak sněhobílé nabídky přepne do černé a ušetří tak cenné desetinky baterie. Pokud si však stáhnete jiná schémata, nepůjde režim aktivovat.
Fotoaparát
Vyměnili bychom mazací objektiv za zoom. Zadní stranu zdobí trojitý fotoaparát do semaforu, který se krčí v levém horním rohu. Hlavní foťák má rozlišení 32 Mpx (f/1.7), pomáhá mu 8Mpx ultraširokoúhlý snímač se 123° záběrem scény (f/2.2). Třetím do party je 5Mpx foťák pro rozpoznání hloubky ostrosti. Místo něj bychom uvítali zoomový objektiv, rozmazávat fotky v portrétovém režimu dnes smartphony dokáží i softwarově, o čemž vás ostatně přesvědčí selfie kamerka.

Uživatelské rozhraní fotoaparátu se nijak výrazně neliší od modelů řady Galaxy S10
Fotoaplikace vypadá stejně jako u modelů řady Galaxy S10, resp. u všech Samsungů aktualizovaných na Android Pie s nadstavbou One UI. V pravé části přepínáte mezi režimy (videa o fotky mají svou samostatnou kartu), levý kraj disponuje zástupci rychlého nastavení. V pravé části hledáčku přepínáte mezi základním a ultraširokoúhlým objektivem. Stejně jako u ostatních modelů však zcela nepochopitelně chybí možnost upravit rozlišení pořizovaných fotek, upravíte si jen rozlišení videa.

Umělá inteligence rozpoznává typy snímaných scén, velký přínos od ní však nečekejte. Tu a tam vás smartphone upozorní na to, že by bylo vhodné očistit objektivy
Fotografických režimů je připravená celá spousta, včetně Superzpomaleného videa (960 fps při HD rozlišení), panorámat, Živého zaostření nebo režimu Pro, v němž se navíc zpřístupní ISO, vyvážení bílé a korekce expozice. Umělá inteligence se stará o korekci barev a nastavení fotoaparátu podle rozpoznaného druhu scény, Bixby Vision zase slouží k rozpoznávání objektů nebo k překladu textů, které nasnímáte fotoaparátem. Nechybí ani funkce AR Emoji, která vám vytvoří z obličeje personalizované animované gify, které může přikládat do zpráv. U posledních dvou funkcí se telefon inspiroval u Galaxy S10.




Nastavení fotoaparátu a dostupné fotorežimy, rozlišení fotek si opět neupravíte, maximálně tak rozlišení videa
A jak hodnotíme kvalitu fotografií? Za dobrého osvětlení pořizuje hlavní snímač snímky s velkou úrovní detailů, výborným kontrastem a povedeným barevným podáním. Optimalizátor scény by ale mohl být nápomocnější, rozdíly při jeho aktivaci a deaktivaci jsme totiž nepozorovali. To stejné platí i pro ultraširokoúhlý snímač se zaostřením v celém rozsahu, ovšem jakmile se světelné podmínky trochu zhorší, kvalita snímků s efektem rybího oka půjde rychle dolů.

Snímky si můžete prohlížeč v přehledné galerii, jejíž součástí je i editor fotek
V šeru nebo ve tmě s pouličním osvětlením je kvalita trochu horší, ale stále koukatelná. Telefonu se daří minimalizovat šum, pokud však nastane výraznější úbytek světla, optika s tím moc nezmůže. Telefon navíc nemá ani speciální noční režim, takže od něj z nočních tahů městem neočekávejte přílišnou fotokvalitu. Focení v režimu Živého zaostření vypadají nejlépe za dobrého světla, kdy je popředí a pozadí jasně odděleno. Rozdíly se však slévají za horších světelných podmínek, což nevypadá zrovna dvakrát poutavě. Portrétové snímky by mohly mít i lepší ostrost.







Vytváříme nové AR Emoji, hrátky s emotikony a nálepkami
Ve výřezu displeje je umístěna 32MPx selfie, která produkuje velmi povedená selfíčka. V základu je napevno aktivován „zkrášlovací“ režim, selfie mají slušnou úroveň detailů a můžete si aktivovat i režim pro umělé zvýraznění bokehu. Kvalita selfíček za horšího osvětlení nebo uvnitř však jde poměrně rychle dolů. V širokoúhlém režimu na selfie dostanete mimo sebe na fotku i několik svých přátel.
Ukázkové fotografie:








Fotografie pořízené za dobrého osvětlení, moc výhrad k nim nemáme








Základní a odpovídající ultraširokoúhlý snímek




Markosnímky jsou dost povedené, doporučíme na objekt zájmu raději ostřit dotykem, aby výsledkem nebyly nezaostřené snímky




Fotografie pořízené při zatažené a deštivé obloze




Fotografie pořízené v interiéru


Na velmi blízké miniaturní objekty má snímač často problém správně zaostřit


Selfie pořízená v interiéru a exteriéru
Videa může natáčet maximálně v UHD rozlišení s 30 fps, za dobrého světla budou statická videa velmi povedená. Jakýkoliv výraznější pohyb však roztřese optiku tak, že ve finále budou videa roztřesená. Výrobce totiž nepočítá s optickou ani s digitální stabilizací obrazu. Natáčet můžete i rovnou v ultraširokoúhlém režimu, přepínat mezi foťáky v průběhu natáčení nelze, což je škoda. Superzpomalená videa s 960 fps při HD rozlišení natáčejte určitě venku, při umělém osvětlení zářivkami si všimnete výrazného poblikávání obrazu.
Ukázková videa:
Závěr
Samsung Galaxy A70 můžeme na trhu brát jako vylepšený Galaxy A50, mezi silné stránky smartphonu patří skvělý AMOLED displej a také velkokapacitní baterie s rychlým nabíjením. I když si myslíme, že baterie má na to, aby vydržela déle, než jeden a půl dne, tak třeba se dočkáme s budoucí aktualizací firmwaru. Prostředí je svižné, hardware dostatečný i k hraní náročnějších her (byť na nižší detaily nebo s menším frameratem), velmi dobře je na tom i fotoaparát, zejména za dobrých světelných podmínek. V šeru se silné argumenty pro foťák už trochu vytrácejí.
|
 | rozměry a hmotnost: 164 × 77 × 7,9 mm, 183 g displej: 6,7", kapacitní AMOLED, 1 080 × 2 400, 393 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (600|150 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, microSDXC (512 GB), RAM: 6 GB, baterie: 4 500 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 675 (8× Krait 460, 2 GHz, 11nm) operační systém: Google Android 9 (Pie) fotoaparát: 32MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
V rámci testování nahradil Galaxy A70 dříve používaný Galaxy S10+ bez větších problémů. Jistě, bude vám chybět zoomový objektiv u fotoaparátu, jemnější displej, větší výkon nebo třeba vibrace systémových tlačítek a klávesnice, základ však zůstává podobný, a rychle si na něj zvyknete. Stinnou stránkou jsou rozměry displeje, který rozhodně nelze ovládat jednou rukou, videa bez jakékoliv stabilizace i chybějící redukce pro přibalený oboustranný USB-C kabel. A do záporů musíme zařadit i koncovou cenu, která je vzhledem ke konkurenci opět nasazena trochu vysoko. Galaxy A70 se v ČR prodává za 10 490 Kč.
Hlavní konkurenti:
|
 | rozměry a hmotnost: 155 × 76 × 8,0 mm, 178 g displej: 6,2", kapacitní IPS LCD, 2 244 × 1 080, 402 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (300|50 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (400 GB), RAM: 4 GB, baterie: 3 500 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 710 (8× Kryo 360, 2 GHz, 10nm) operační systém: Google Android 9 (Pie) fotoaparát: 13MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
 | rozměry a hmotnost: 156 × 75 × 8,8 mm, 182 g displej: 6,2", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 246, 402 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1024|150 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 6 GB, baterie: 4 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 845 (8× Cortex-A75, 3 GHz, 10nm) operační systém: Google Android 8.1 (Oreo) fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
 | rozměry a hmotnost: 153 × 73 × 7,4 mm, 159 g displej: 6,2", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 312, 412 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (600|150 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 128 GB, microSDXC (512 GB), RAM: 4 GB, baterie: 3 340 mAh procesor: Hisilicon Kirin 710 (8× Cortex-A73, 2 GHz, 12nm) operační systém: Google Android 9 (Pie) fotoaparát: 24MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
 | rozměry a hmotnost: 159 × 75 × 7,7 mm displej: 6,4", kapacitní Super AMOLED, 1 080 × 2 340, 403 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, microSDXC (512 GB), RAM: 4 GB, baterie: 4 000 mAh procesor: Samsung Exynos 9610 (8× null, 2 GHz) operační systém: Google Android 9 (Pie) fotoaparát: 25MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Plusy:
- špičkový Super AMOLED displej s dostatečným rozlišením
- čtečka otisků prstů zabudovaná v displeji
- 4 500mAh baterie s rychlým 25W nabíjením
- slušný hardware - osmijádrový Snapdragon a 6GB RAM
- s úložným prostorem nebudete mít problém (128 GB + microSD)
- svižný nadstavba One UI na Androidu 9.0 Pie
- všestranný trojitý fotoaparát použitelný za dobrého osvětlení
- natáčení superzpomalených HD videí s 960 fps
Minusy:
- v základním balení chybí redukce z USB-C na USB-A
- postrádáme notifikační LED diodu
- zadní kryt je trochu kluzký
- při hraní náročnějších her se záď výrazně zahřívá
- postrádáme vibrační odezvu systémových ovladačů a klávesnice
- hodila by se zvýšená odolnost
- horší kvalita fotek pořízených za šera a v noci
- videa postrádají jakoukoliv stabilizaci (i elektronickou)
- vyšší koncová cena
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium